SHARE | Sociální, dobrovolné NP = mateřská, rodičovská
 Share
The version of the browser you are using is no longer supported. Please upgrade to a supported browser.Dismiss

View only
 
 
ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZAA
1
2
Když si platím minimální NPKdyž si platím maximální NPKolik si platí mužKdybych si uměle zvedla zálohy (nevrátí mi je!)
JAK JE TO S PLATBAMA BĚHEM MATEŘSKÉ
3
Výpočet z Kalkulačky 1
4
Měsíční zálohy sociální
Kalkulačka: podle VÝŠE ZÁLOH NA SOCIÁLKU maximum dobrovolného NP = výše MATEŘSKÉ
Sociální: za každý celý měsíc, kdy dostávám PPM, ho platit nemusím, ani když nepřeruším
5
Dobrovolné NP maximální
Zálohy musí platit matka, vypočtené nemocenské taky. Mateřskou může absolvovat matka (28 týdnů, nástup 6–8 týdnů před datem porodu) nebo i otec (jen 22 týdnů).
Zdravotní: přerušit = žádné zálohy (platí stát); nepřerušit = snížené zálohy a pak se to nějak rozpočítá
6
Nemocenské – počátkem PPM můžu přestat platit; po skončení PPM zase začít
7
Výpočet z Kalkulačky 1
INDIVIDUÁLNÍ VÝŠE MATEŘSKÉ
8
Denní PPM
9
Délka PPM [v týdnech]28282228Lidé, kteří před mateřskou podnikali v rámci hlavní činnosti (a kterým plyne nárok na PPM z nemocenského pojištění placeného v rámci podnikání), si můžou během mateřské najít jiný typ výdělku – může jít o zaměstnanecký poměr, práci na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti, o PPM kvůli tomu nepřijdou.
10
Měsíční PPM (30 dnů)0 Kč0 Kč0 Kč0 Kč
11
PPM za celou dobu0 Kč0 Kč0 Kč0 Kč
12
13
Výpočet z Kalkulačky 2
RODIČOVSKÁ JE PRO VŠECHNY STEJNÁ, LIŠÍ SE RYCHLOST. NEČERPÁM RYCHLEJI NEŽ JE VÝŠE MATEŘSKÉ.
14
Měsíční rodičovská0 Kč0 Kč0 Kč0 Kč
Kalkulačka: podle VÝŠE NEMOCENSKÉHO rychlost čerpání RODIČOVSKÉ
https://www.penize.cz/rodicovstvi/334419-podnikatelka-na-materske-a-rodicovske-musite-prerusit-zivnost-platit-odvody-a-jak-vydelavat
15
Po dobu…X měsícůNa rodičovské může být i otec, ale pak by to nemocenské musel platit on (opět podle výše záloh na sociálku). Kdo je na rodičáku, ten má OSVČ jako vedlejší SVČ = snížené zálohy. Ten druhý má OSVČ stále na HPP.
16
Sem si píšu z kalkulačky, jak rychle můžu rodičák čerpat a v jaké výši.
Ještě si sem odložím:
přerušení ŽL na mateřské a jaké jsou zálohy (0 při přerušení)
https://www.cssz.cz/cz/pojisteni-osvc/davky/nemocenske-pojisteni-osvc-platby-pojistneho.htmzálohy na sociální pojištění při vedlejší činnosti za určitých okolností platíte (pokud váš zisk předchozím roce dosáhl rozhodné částky). „Nemusí to ale ještě znamenat, že o tyto peníze přijdete,“ uvádí mluvčí ČSSZ. Až budete v dalším roce podávat přehledy o příjmech a výdajích okresní správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně, zúčtujete v nich uhrazené zálohy se skutečnými výdělky v celém roce. U důchodového pojištění platí, že pokud váš daňový základ nedosáhne rozhodné částky, nevznikne povinnost platit pojistné za období výkonu vedlejší činnosti a zaplacené zálohy se vám vrátí jako přeplatek. Zdravotní pojištění při vedlejší činnosti odvádíte pouze ze skutečných příjmů, neplatí pro vás minimální vyměřovací základ. V přehledech také uvedete, ve kterých měsících jste brali mateřskou a ve kterých jste vykonávali vedlejší činnost nebo nepodnikali (v případě ukončení činnosti).

Zdroj: https://www.penize.cz/rodicovstvi/334419-podnikatelka-na-materske-a-rodicovske-musite-prerusit-zivnost-platit-odvody-a-jak-vydelavat
17
Nejdéle 43 měsíců, měsíční částka bude 5 116 korun
18
(nějaké moje poznámky)Mateřská: 28 týdnů (nástup 6 týdnů před termínem, tedy do nějakých 5 měsíců věku miminka), během ní přeruším ŽL = vůbec žádná fakturace, můžu ji absolvovat jenom já. (Přerušovat nemusím, ale pak nemám nárok na peníze od státu.) Dostanu ji pouze pokud budu platit dobrovolné NP. Jeho výše se odvíjí od toho, kolik platím zálohy na sociálku, a od něj se pak odvíjí výše mateřské. KAŽDÝ JI MÁ JINOU.

Rodičovská: Všichni dostanou od státu 220k, otázka je, jak rychle = po jak vysokých měsíčních dávkách. Můžu během ní být OSVČ (na vedlejší činnost). Může být matka i otec (jen jeden z nich). Rychlost čerpání se odvíjí od výše nemocenského. Malé zálohy na sociálku = malé nemocenské = pomalé čerpání rodičáku (a nízká mateřská).
Začátek nebo obnovení podnikatelské činnosti při čerpání rodičovského příspěvku musíte opět oznámit okresní správě sociálního zabezpečení i své zdravotní pojišťovně (pokaždé platí lhůta osm dní od změny). Pokud budete obnovovat pozastavenou živnost, můžete informační povinnost k správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně splnit prostřednictvím změnového listu na živnostenském úřadě.

Jakmile živnost přerušíte (a nevykonáváte jinou výdělečnou činnost), nemusíte dál platit sociální pojištění. Tato doba se vám ale nezapočte do dob potřebných pro vznik nároku na důchod. Zdravotní pojištění v minimální výši musíte platit i jako osoba bez zdanitelných příjmů – pokud ho za vás nehradí stát.
Zdroj: https://www.penize.cz/podnikani/302830-koncime-s-podnikanim!-jak-zrusit-nebo-pozastavit-zivnost-par-dobrych-rad
19
Loading...