Pillerpalli raamatukogu uus
 Share
The version of the browser you are using is no longer supported. Please upgrade to a supported browser.Dismiss

View only
 
ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZAAABACAD
1

PILLERPALLI RAAMATUKOGU: TERVISE EDENDUS, LIIKUMINE, HEAD KOMBED
2
PiltAutorRaamatu pealkiriVäljaandmise aastaSihtgrupp
märksõnad, temaatikaMärkused, kus asub?
3
Konstantin TšukovskiDOKTOR VALUS-ON19605- 7Luulevormis lugu doktoris Valus-On, kes ravib terveks metsarahva.
4
1Leies Uno, Illustraator: Alfred SaldreLOOMADE OLÜMPIA19686-7aTRÜKITÄHTEDEGA lasteraamat.   Rohkete piltidega illustreeritud sporditeemalisi luuletusi koolieelikutele.
5
2Autor(id): Manivald Kesamaa; Koostanud: Eduard Takker
Illustraator: Alfred Saldre
VETESELLI ABC1971Lustakas luulevormis raamat õpetab lastele ujumise algtõdesid. Suures formaadis ning pehmes köites lasteraamat.
6
3Egner Thorbjorn- autor ja illustraatorSÖÖBIK JA PISIK19724-7ahambaaugud, hammaste hügieen, Õpetlik lugu poisist nimega Juss, kes kohe üldse ei tahtnud hambaid pesta ja kelle suus elasid kaks mehikest – Sööbik ja Pisik. See on lugu sellest, mida need mehikesed suus tegid ja miks lapsed peavad kindlasti hambaid pesema ja hambaarsti külastama. Raamatu peategelased on Sööbik (mustajuukseline) ja Pisik (punapäine). Nende algsed nimed Karius ja Baktus viitavad kaariesele ja bakteritele. Nad on kaks väikest "hambatrolli", kes elavad Jensi-nimelise poisi hambaaukudes. Neil on väga hea elu, kuna Jens sööb siirupiga saia ja ei pese pärast seda hambaid. Lõpuks aga lõhub hambaarst nende kodud ära ja korraliku hambahoolduse käigus loputatakse nad Jensi suust välja.
7
4Leviv Adik, Kagan ViktorPEREKOND, LAPS JA ARST1974täiskasvanudTeema: Eneseabi, psühholoogia, psühhiaatria, pedagoogika, lastekasvatus                                                                         Sisu: Prof Adik Levini humaanse vastsündinuravi põhimõtted on leidnud laialdast vastukaja terves maailmas. Eesti arst algatas Euroopas ja Põhja-Ameerikas paarkümmend aastat tagasi haigete vastsündinute ja enneaegsete laste ning emasõbraliku ravimise ja hooldamise süsteemi, edestades kümmekonna aastaga kõikjal tuntud tervete laste lapsesõbralikku liikumist sünnitusmajades. Ta on kannatlikult juhendanud tööd Tallinna Lastehaiglas ning saavutanud laste, emade ja kaastöötajate lugupidamise. Nüüd õpetab ta rahvusvaheliste organisatsioonide (Ülemaailmse Tervishoiu Organisatsiooni, UNICEFi jt) toetusel Euroopa, Kaug-Ida, Okeaania ja Ameerika spetsialiste. Paljudes maades on haige vastsündinu või enneaegse lapse ravimine haiglas koos emaga saanud tänapäeva Eesti visiitkaardiks.
8
5Isop EndelLIIKUMISMÄNGUD1974täiskasvanudKäesolev teos on mõeldud käsiraamatuks kehalise kasvatuse õpetajatele, kehakultuurikollektiividele ja vanempioneerijuhtidele.
Ühtlasi võivad seda kasutada ka spordikoolide treenerid, pioneerilaagrite kasvatajad, rühmajuhid, kehalise kasvatuse ja ujumise instruktorid jt.
9
Lehte HainslauANNED JA MARID19745- 7Õpetlikud lookesed nooremale koolieale, mille ülesandeks on juhtida tähelepanu sellistele halbadele iseloomuomadustele nagu laiskus, edevus, liigne kokkuhoidlikkus, hooletus, torisemine ja lohakus.


10
6Gunilla WoldeENE ARSTI JUURES19774-7aLugu sellest, kuidas tüdruk Ene kukkus ja pidi koos emaga arsti juurde minema haava õmblema.

11
7Zapletal Milos1000 MÄNGU1984täiskasvanudSisu: Autor on otsinud raamatukogudest, arhiividest, uurimisasutustest ja vanadest raamatutest ning ajakirjadest andmeid eri rahvaste ja hõimude mängude kohta. Ta kogus mänge eelkõige selleks, et neid praktikas kasutada. Hiljem tekkis mõte tutvustada neist mängudest parimaid ka teistele. Raamat on heaks abivahendiks kõigile, kellel tuleb tegelda laste vaba aja sisustamisega. Variantpealkiri: Tuhat mängu Märksõnad: mängud liikumis- ja osavusmängud seltskonnamängud
12
8Mickwitz CamillaJASONI SUVI19845-8a
13
11Loo EnnVÕIMLE TERVISEKS1985täiskasvanudharjutused, mis kergendavad ja soodustavad paranemist mõnede haiguste puhul (selja piirkond, põletikuline protsess õlaliigeses, astma, külmavärinad, kõhukinnisus, väsimus, lampjalgsus, peapööritus, peavalu, rühivead, menstruatsioonihäires, migreen,jne                                                Raamatus näitab autor, kuidas organismi tugevdada ja karastada, saavutada hea enesetunne ja meeleolu, kasvatada järjekindlust ja tahet. Raamatust leiab endale sobivaid harjutusi nii noor kui vana, kui tal on soov loobuda kahjulikest harjumustest ja püsivus teha jõukohast tervisesporti.
14
12Käo HennoKUI MIND ÜLDSE OLEMAS EI OLEKS19866-7aRaamat nooremale koolieale. Suurem osa raamatu lugudest kujutab iseenese kellekski või millekski mõtlemise mängu,
mis arendab lapse kujutlusvõimet. Lustakate lugude sekka on põimitud lüürilisemaid. Pildid on joonistanud autor. NÄIDE:KUI MA PIMEDUS OLEKSIN.Kui ma pimedus oleksin, ei oleks lastel üldse tarvis mind karta, sest    ma ei olekski väga pime pimedus. Ma oleksin päris valge pimedus, kui ma pimedus oleksin.    Niisugune parajalt hämar. Nii et näeks ka voodi all või kapi taga nurgas sõrme suhu    pista. Kõige pimedam koht oleks riidekapis. Aga sinna ei tahaks ükski laps nagunii    pugeda. Kui ta just peitust ei mängi. Külmutuskapis oleks ka üsna pime, kuigi mina seal    eriti olla ei tahaks, kui ma pimedus oleksin. Kui ma pimedus oleksin, läheksin nendest tubadest üldse minema, kus    lapsed üksinda magama peavad. 
15
13Johanson MallKUIDAS MA MAAILMA TULIN19866-7aRaamatus jutustatakse, kuidas sünnivad loomadel pojad ja inimestel lapsed. Perekonnas toimuvale toetudes vastab autor laste pärimistele, kust nad tulnud on. Esitus on lihtne ja lastele arusaadav. Rikkalikult illustreeritud raamat õpetab 5-8 aastasi lapsi (ja nende vanemaid) loomulikult suhtuma eluavaldustesse meie ümber.
16
15Esop ErikaSPORDIPÄEV METSAS19874-7a Selle raamatu luuletused:   Algab spordipidu * Jalgpallivõistlus ehk sport pole arutu hasart Jalgrattavõistlus ehk spordil on kindlad reeglid * Kukepoks ehk kumb on parem * Kõrgushüpe ehk sport on tervis * Köievedu ehk sport on distsipliin * Maadlemas ehk harjutamine teeb meistriks * Purjetamisvõistlused ehk sportlane ei virise * Sportvõimlemine ehk sport on ilu * Sõudevõistlused ehk spordis on ka üllatusi * Tore päev * Ujumisvõistlused ehk sport on sõprus * Vehklemisvõistlused ehk sport on hoolsus * Võidujooks ehk oma vitsad peksavad * Võrkpallivõistlus ehk visadus viib sihile
17
16Saat MariMINA ISE19884-7a„See siin on MINA ISE.“ Nii algab lugeja tutvus vahva tüdrukuga, keda mõnikord koguni poisiks peetakse.
MINA ISE mõtiskleb innustunult iseenda ja teda ümbritsevate asjade üle: paljad varbad, mis vähendavad väärikust, omaenese luukere, sünkmust sügav pimedus. MINA ISE armastab põhjalikult ja kaua enda sisse vaadata ning need tähelepanekud tekitavad temas ühtaegu üllatust ja imestust. Juhtub sedagi, et ta enese ära kaotab, olles siis EIKEEGI.
18

Pilvi Üllaste

LUGU KAHEST VERELIBLEST19886- 7Nende kaante vahel astub Pilvi Üllaste noore lugeja ette oma teise
raamatuga. 1978. aastal ilmunud «Avatud pähklipuu» viis lapsed
taimeriiki, sarapuu kudedesse ja rakkudesse.

Käesoleva, jälle muinasjutu laadis loo peategelasteks on autor valinud
vere puna- ja valgelible. Et veri ringeldes ühendab inimese kõiki
elundeid, rändab lugeja koos tegelastega läbi kogu inimorganismi ning
õpib tundma iseennast ja oma talitlusi. Rohked illustratsioonid on talle
sel teekonnal selgituseks ja toeks.
19
17Jänes HarriHAMBAHARJA LUGU19895-7aPildirikkas populaarteaduslikus lasteraamatus vesteldakse hammaste ja suuõõne hooldamisest, hambumishäirete kõrvaldamisest ja hambahaiguste vältimisest. Jutustus Kaisast ning tema hammastest, esimesest hambaharjast, sellest kuidas ta oma hambaid uurib ja miks tulid tema hammastesse augud.
20
Wolde GunillaENE LASTEAED19903- 7Väikese Ene tegemised lasteaias, käitumine jne
21
Wolde GunillaENE VÄIKEVEND ON HAIGE19903- 7Lugu sellest, kuidas Ene väikevenna haigestus leetritesse.
22
Wolde GunillaMIKK LÄHEB ÕUE19913- 7Lugu Mikust, kes õpib riietuma
23
Kutsar KuuloMÕMMIKUD HAMBAARSTI JUURES19914-7aLugu sellest, kuidas karupere hambaarsti juures käis. Karupojal Pätsul valutas hammas.
24
18Kutsar KuuloMÕMMIKUTE ARSTILKÄIK  19914-7a"Kuulo Kutsari „Mõmmikute arstilkäik” räägib karukaksikute Oti ja Pätsu esialgsetest hirmudest arsti juurde minekul, kuid annab julgustava, lustaka ja tõese ülevaate vajalikust tervisekontrollist.
Millised on ettevalmistused enne arsti juurde minekut, mis toimub arstikabineti ooteruumis, mida tähendab arstlik tervisekontroll ja milleks on vaja kaitsesüstimist? Need on küsimused, millele saavad vastuse nii kartlikud kui ka igati julged lapsed. Kuidas aga näeb välja üks korralik külmetushaiguse algus – seda saab omal nahal tunda mõmmikute isa ise.
Ülle Meistri toredate värvirõõmsate piltidega raamat sobib nii ettelugemiseks kui ka iseseisvaks lugemiseks.
25
Snunit MichalHINGELIND19926- 7LUGU HINGEST, MIS ASUB sINU KEHA SEES
26
Gunilla WoldeMIKK JA MARI19935- 7Raamat, mis jutustab poiste ja tüdrukute erinevusest
27
20Zilmer KaarelJUKU SUUSAKOOL19944-7aLastepärases vormis suusatamist ja selle talispordialaga seonduvat
tutvustav raamat. Lastele õpetatakse eri suusastiile ning mänge
suuskadel. Lisaks antakse ülevaade talvisest rahvakalendrist. Mõnus kink
lapsele, kes tahab suusatama õppida. Kõik tarkused suusatamisest- suuskade valik, stiilid, ohutus, riietus.
28
21Liepins JanisTUNNE ISEENNAST19943-7, täiskasvanudRaamat tervisest, oma keha tundmine, toitumine, elukeskkond.
29
22Kudu ReetMINU VÕLUSPORT19944-7a, täiskasvanud
30
24Eesti lastekaitse liitNUTIKAS KASVATUS1995täiskasvanud
31
Emma DamonERINEVAD INIMESED19955- 7Mis teeb sind nii eriliseks? Kas sa näed välja nagu su parim sõber? Muidugi mitte – sa näed välja nagu Sina! Võib-olla on sul tumedad sirged juuksed ja pruunid silmad ning su parimal sõbral on blondid lokkis juuksed ja sinised silmad. Sinu teistel sõpradel võivad olla prillid või tedretähnid – või koguni mõlemad! Inimesi on erinevaid nii pikkuselt kui kehaehituselt ning neil on erisugused huvid ja hobid. See lõbus ruumiline raamat on pühendatud kõigile maailma lastele ja nende erinevustele. Lõpus on lehekülg, kuhu saad kirja panna kõik enda erilised omadused ja peegel, et võiksid vaadata, kui ainulaadne sa oled.
32
25Muhel ImbiMEIE LAPSE SÜNNIPÄEVARAAMAT19964-7a, täiskasvanudMängud ja tantsud, mida saab mängida sünnipäeval, sünnipäeva organiseerimine, laua kaunistamine
33
26Maier UrsulaTERVISE AABITS19965-7aHoia oma keha tervist ja organeid (hambad) jne. Toitumine. Targaks ei sünnita, targaks õpitakse.
34
27Aru MartHEAD KOMBED KÕIGE VÄIKSEMATELE, SUUREKS SAAMISE RAAMAT19964-7aHeade kommete raamat, lauamäng. Me ei ela üksi, arvesta kaaslastega
35
28Muhel ImbiMEIE LAPSE KÄITUMISRAAMAT19975-7, täiskasvanud
Raamatus räägitakse käitumisest. Me kõik soovime oma lastele head. Et
neid kasvaksid ausad, endast ja teistest lugupidavad inimesed. See pole
sugugi kerge ülesanne, kuid ometi teostatav.

Suur osa sellest, millisteks meie lapsed kasvavad, on meie kõige
lähedasematel inimestel, aga ka keskkonnal. Kui lapsesse suhtutakse
mõistvalt, teda austatakse ja armastatakse, õpib ta vastama samaga.

Selles raamatus õpid hindama enda ja teiste käitumist: käitu alati nii nagu sa soovid, et sinuga käitutaks. Austa kõike elavat enda ümber. Armastus kodumaa vastu jne.
36
29Tatcell JudyKUIDAS MEIE MEELED TÖÖTAVAD
19974-7aRaamat räägib sellest, kuidas meie viis meelt töötavad, saad aimdust, kuidas sa näed, kuuled, tunned maitseid, lõhnu, kõdi jne.
37
Miriam StoppardKÜSIMUSED, MIDA LAPSED KÜSIVAD19985- 7Juhised vanematele, kuidas vastata paljudele rasketele või piinlikkust tekitavatele küsimustele, mida lapsed tavaliselt küsivad. Hõlmab kõiki lastele huvi pakkuvaid teemasid seksuaalsusete ja lapsesaamisest kuni suhete, religiooni ja surmani. Annab praktilist nõu, kui palju lapsele rääkida ja millist sõnavara kasutada. Vastused igale eale 2. - 11. eluaastani. Palju illustratsioone.
38
32Mellov ZojaRÜTMIKA- LOOV LIIKUMINE
1999täiskasvanutele 
Loov liikumine kuulub lahutamatu osana iga tantsu- ja liikumisrühma ning näiteringi tegevuse juurde.
39
Riina Kuusk
LAHEDIKU KÄITUMISE KOOL
19995-7a5-7-aastastele lastele mõeldud käitumisvihik sisaldab autori ja laste mõtteid erinevate eluvaldkondade kohta, ning ülesandeid, mis aitavad kaasa arutelule käitumisteemadel. Õpetussõnu annavad lapsed ise. Töövihik on abiks järgmiste teemade käsitlemisel: ilusad kombed, igapäevased toimingud, käitumine avalikes kohtades, halvad harjumused, samuti inetud ja halvad teod. Vihiku teevad muhedaks ja lastepäraseks tegelaskujud Lahedik ja Lohedik.
40
33Smith AlastairMIS SAAB TOIDUST PÄRAST SÖÖMIST
19995-7aLustakas raamat, mis näitab lastele värviliste piltide abil, mis juhtub
toiduga peale suhupanemist ja milline on selle teekond WC-ni. Kasulikke
nõuandeid jagatakse ka toidu valiku asjus.
41
Eesti LeivaliitTRUKKILEIB MEIE LAUAL1999täiskasvanudRaamat silsaldab luuletusi, vanasõnu leiva kohta. Teemaks veel: kust tuleb ruki?, leiva ajaloost üldse, leivaga seotud kombed, eri rahvast leivad, jne
42
34Smith AlastairKUST KÜLL LAPSED TULEVAD
20004-7aKuidas laps saab alguse ja kuidas ta ilmale tuleb? Ava lisalehti, et näha, kuidas tita muutub oma ema sisemuses ja kasvab ja kasvab ja
kasvab! "Mis? Miks? Kuidas?" on raamatusari algõppeks – lasteaia- ja algklassilastele. Lõbusad pildid toetavad lihtsat ja selget teksti. Avatavad lisalehed näitavad lapsele, et vaadates pealispinna alla, õpivad nad rohkem.
43
Eesti Punane RistEsmaabi 2000täiskasvanudSisukord: Esmaabi tähtsus ja mõisted. Abistamiskohustus. Tegutsemise üldised põhimõtted õnnetuse korral
Vältimatu esmaabi: Vältimatu esmaabi kiireloomulisus. Kannatanu uurimine vältimatu esmaabi andmiseks ja esmased toimingud
Elustamine: Verejooks ja šokk. Teadvushäired
Jätkuv esmaabi: Kannatanu uurimine esmaabi jätkamiseks. Haavad. Jäsemevigastused. Peavigastused. Lülisamba- ja vaagnavigastused. Siseelundite vigastused. Hulgivigastustega kannatanu. Silmavigastused. Põletused. Külmakahjustused. Kuumakahjustused. Rästikuhammustus. Putukahammustused. Mürgitused. Äkkhaigestumised. Lapse esmaabi iseärasused. Äkksünnitus. Psüühiline kriisiseisund. Käitumine õnnetus- ja ohuolukorras. Kannatanu kandmine ja transportimine
Lisad
Kokkuvõte

44
35Eesti Punane ristESMAABI KÄSIRAAMAT
2001täiskasvanudVale või puuduliku esmaabi tagajärjel suremuse suhtarvu poolest on Eesti Euroopas esikohal. S.t. paljud, kes võiksid ellu jääda mujal, surevad Eestis, sest meie inimeste esmaabi andmise oskus on väga puudulik või täitsa olematu.
See raamat annab kiire ülevaate sellest, mida teha, kui keegi teie kõrval hakkab lämbuma, uppuma, saab elektrilöögi, minestab, on saanud vingumürgituse, üleannuse narkootikumi vms. Raamat on spiraalköites, erinevad probleemid selgelt selekteeritud, tekst konkreetsete etapiviisiliste juhistega abi andmiseks (koos joonistega), et seda oleks mugav kasutada ka kriisisituatsioonis.Käsiraamatu autorid on praktiseerivad kiirabiarstid ja esmaabi koolituste läbiviijad.
45
36Bickel GabrieleMAANÕIA RAVINAPSID
2001täiskasvanudAromaatseid marjalikööre, kosutavaid rohunapse, energiat andvaid
vääriskivieliksiire – kõiki neid ravitoimelisi jooke võite ise omas
kodus kerge vaevaga valmistada. Sternenfelsi maanõid Gabriele Bickel
reedab selles raamatus kõik oma usaldusväärsed ja maitsvad
salaretseptid.
46
37Hogan MaryKARUPOEG PUHHI KOMBERAAMAT
20013-7a Head kombed pole sugugi enesestmõistetavad. Ka neid tuleb õppida. Ja kellega siis veel, kui mitte oma parimate sõpradega Saja Aakri Metsast! Ilusas suurte piltidega raamatus on kaheksa vahvat lugu, sellest kuidas käituda viisakalt külas, peolauas, mängumöllus, telefoniga rääkides ja paljudes teistes olukordades.
47
Katrin KurmisteHEATEGU LAPSE SÜDAMELE
2001täiskasvanudLastele on koostatud oma südameteemaline materjal, mida on hea kasutada nii südamenädalal kui aastaringselt.
48
Kõiv KristiMIDA TEA SIIS KUI SINU LAPS.... ehk väike nõuanderaamat lapsevanematele2001täiskasvanudsuhtumine, suhtlemine, sekkumine, jonnimine, armastus, aktsepteerimine,
49
38
TAI Hermlin KajaLAPSE RÜHI KUJUNDAMINE
2001täiskasvanudAbiks täiskasvanutele, et õigeaegselt märgata rühiga seotud kõrvalekaldeid lastel. Ja aidata oma igapäevase tegevusega kaasa õige rühi kujunemisele.
50
Tallinna Pedagoogiline SeminarMINA2002TäiskasvanudIgal lapsel on oma nimi, oma nägu, tuju jne. Käsiraamat õpetajale, kaasas lehed paljundamiseks.
51
Mere Eva /Pere ja kodu käsiraamatLAPSE TERVISE ABC
2002täiskasvanudhaiguste loetelu alustades tähest A (adenoid, ajuvapustus, akne) jne
52
39Polunin MiriamTERVISTAV TOIT2002täiskasvanudPõhjalik käsiraamat peamistest tervislikest toitainetest koos ülevaatlike tabelite ja isuäratavate retseptidega.
53
40Karvonen PirkkoLIIKUMISRÕÕM2003täiskasvanudPraktilise sisuga raamat, millest lasteaia õpetajad ja vanemad leiavad näpunäiteid ja abimaterjale laste kehalise võimekuse hindamiseks, jälgimiseks ja edasi arendamiseks.
54
Harri JänesSEEBI SEIKLUSED20034-7aÕpetlik lugu seebist Olivia ja väikesest poisist nimega Martin. Lapsed
saavad läbi naljakate kuid õpetlike seikade selgeks, kuidas peab seepi
kasutama ja miks, mis on mustus ning kuidas see tekib.
55
42TAI- Maser Mai, Varava LianaTERVISEDENDUS LASTEAIAS2003täiskasvanudTervist edendava lasteaia põhimõtted, strateegia ja tegevusvaldkonnad.
56
43Loko JaanLIIGUTUSVÕIMED JA NENDE ARENDAMISE METOODIKA2004täiskasvanud
57
Ruzanna BagdasarjanPIMEDUS20044-7aRaamat lastele pimeduskartusest. TRÜKITÄHTEDEGA
58
44Pantsenko VitaliTERVISE ABC TULEVASTELE MEISTRITELE JA MITTE AINULT...2005täiskasvanudsportlik ja terve elustiil-tulevase edu pant elus. kiirkäik, trenni mõistusega! riietu sportlikult, vabane stressist! Ära jää haigeks! karasta ja tugevda oma keha!
59
TAITERVIS JA TERVISETEADLIKKUS LÄBI TOITUMIS- JA LIIKUMISMÄNGUDE2005täiskasvanudTervislik toitumine ja seda kinnistavad mängud.
60
45AS Medicina Pedak KristiLASTE LIIKUMISRAVI2005täiskasvanudpediaatriline neuroarenguline teraapia ja motoorne õppimine, kehaliste võimete arendamise harjutused alates imikueast
61
46Tungal Leelo, Peeter VolkonskiKENAD KOMBED20065-7aTRÜKITÄHED See värviliste piltidega raamat kutsub sind haaravale reisile maale,
mille nimi on Kenad Kombed. Saad teada, kuidas ennast kodus, külas,
koolis ja tänaval üleval pidada, kui tähtis on olla puhas ja täpne ning
öelda õigel ajal häid sõnu.
Lõbusate värssidega käitumisõpik lastele.
62
47Variksaar ViiviDEPRESSIOON2006täiskasvanuddepressiooni olemus, medikamentravi, tugi teraapiast, enesehävituslikkuse riskid, eneseravi
63
Dagli PitsiMEIE SÕBRAD20065-7aRaamat ainetest, mida meie keha vajab: rasvad, süsivesikud, valgud, mineraalid, vitamiinid, vesi
64
48Roca Nuria5 MEELT20064-7aLastele tutvustatakse raamatus 5 meelt: nägemine, kuulmine, haistmine, maitsmine ja kompamine
65
49Abrahams PeterLAPSE TERVISE ENTSÜKLOPEEDIA
2006täiskasvanudSelles raamatus on hõlmatud lapse kõik sirgumise etapid. Käsitletakse kergemaid lapse-eas paratamatuid haigusi ja nende ravi. Siin on näpunäiteid, kuidas ära hoida õnnetusjuhtumeid.
66
50Kepler KailiMINA JA MINU PERE TERVISESAAREL20066-7aTöövihik annab 5–7-aastastele lastele võimaluse ennast ja oma peret tundma õppida. Lapsed arutavad koos vanematega kodus või kasvatajaga lasteaias tervise ja pereeluga seonduvat. Nad õpivad tundma iseennast ja oma keha, saavad teada, mis on tervisele kasulik ja kahjulik, teevad valikuid õige ja vale käitumisviisi vahel. Autor käsitleb sotsiaalseid suhteid, kooseluga seonduvaid reegleid, koostööd ja teiste märkamist, vastutust ja erinevate arvamuste tunnustamist ning tülidele lahenduse leidmist. Töövihiku ülesannete täitmine nõuab lapselt lisaks mõtlemisele ja järelduste tegemisele ka käelist tegevust – värvimist ja joonistamist. Lapsevanem tervisekasvatajana omandab aga oskuse vestelda ja küsimusi esitada, samuti oskuse last ära kuulata ja vajadusel aidata, temas tervise vastu huvi äratada.
67
51Moroney TraceÜKSILDUS/ Minu tunded20064-7aIga raamat sarjast „Minu tunded” on hoolikalt kavandatud, et aidata lapsel paremini mõista oma tundeid ning saavutada sedakaudu suurem iseseisvus ja vabadus. Tunnetest rääkimine õpetab lapsele, et on täiesti normaalne tunda kurbust, viha või hirmu. Kui suhtuda valulikessetundmustesse kui loomulikesse, on laps oma maailmas rahul ja õnnelik, oma võimetes kindel.
68
52Moroney TraceKADEDUS/ Minu tunded20064-7aIga raamat sarjast „Minu tunded” on hoolikalt kavandatud, et aidata lapsel paremini mõista oma tundeid ning saavutada sedakaudu suurem iseseisvus ja vabadus. Tunnetest rääkimine õpetab lapsele, et on täiesti normaalne tunda kurbust, viha või hirmu. Kui suhtuda valulikesse tundmustesse kui loomulikesse, on laps oma maailmas rahul ja õnnelik, oma võimetes kindel.
69

Moroney TraceARMASTUS/ Minu tunded20064-7a Iga raamat sarjast "Minu tunded” on hoolikalt kavandatud, et aidata lapsel paremini mõista oma tundeid ning saavutada sedakaudu suurem iseseisvus ja vabadus. Tunnetest rääkimine õpetab lapsele, et on täiesti normaalne tunda kurbust, viha või hirmu. Kui suhtuda valulikesse tundmustesse kui loomulikesse, on laps oma maailmas rahul ja õnnelik, oma võimetes kindel.
70
Moroney TraceHEADUS/ Minu tunded20064- 7Iga raamat sarjast "Minu tunded” on hoolikalt kavandatud, et aidata lapsel paremini mõista oma tundeid ning saavutada sedakaudu suurem iseseisvus ja vabadus. Tunnetest rääkimine õpetab lapsele, et on täiesti normaalne tunda kurbust, viha või hirmu. Kui suhtuda valulikesse tundmustesse kui loomulikesse, on laps oma maailmas rahul ja õnnelik, oma võimetes kindel.
71
StudiumKIUSAMINE 1, paljundatav materjal20076- 7aRaamatus Kiusamine 1 on töölehtedena esitatud piltidel baseeruv materjal, mille abil on lihtne väikeste lastega arutleda kiusamise teemadel. Raamatu esimestel lehekülgedel on juhtnöörid täiskasvanule, kes raamatut kasutama hakkab. Järgnevad paralleelselt paljundatav õpilase tööleht paremal ning tegutsemisjuhend täiskasvanule vasakul lehel. Raamatu neli osa "Mis on kiusamine?", "Miks kiusatakse?", "Mis tundeid kiusamine sinus tekitab?" ja "Mida saaksid ette võtta?" annavad võimaluse käsitleda teemat terviklikult pöörates tähelepanu nii kiusamise ära tundmisele, sellega toime tulemisele, kui ka vältimisele. Raamatu nelja osa toetavad mõjusalt kujundatud kiusamisteemalised plakatid. Materjal sobib kiusamisteema käsitlemiseks nii suurema grupi lastega, kui ka individuaalseks tööks. Raamat on abiks nii õpetajatele, sotsiaalpedagoogidele, psühholoogidele, kui ka lapsevanematele.
72
Thompson, Hawkins ja HarrisArve ja fakte INIMESE KEHA20074-7aRuumiliste piltidega raamat. Heida pilt inimese keha naha alla ja avasta vapustavaid asju, mis toimuvad sinu sees. Uuri südant, tutvu ajuga, vaata sisikonda ja sulle avaneb järk-järgult, kui huvitav on inimene seestpoolt.
73
54Grossmann Kari ja WernerAI VALUS20074-7a
74
55Kutsar KuuloMÕMMIKUPERE RAVIB LINAVÄSTRIKU- POISSI20074-7aSelles loos aitab abivalmis mõmmikupere haigeks jäänud väikest linavästrikupoissi terveks ravida. Raamatust nopib nii laps kui ka
ema-isa karukaksikute Oti ja Pätsu teravmeelse uudishimu ning tähelepanelikkuse kaudu tervisetarkuse teri, mis on kasulikud igas
peres, kus lapsed võivad haigeks jääda. „Mõmmikupere ravib linavästrikupoissi“ on heaks abimeheks ka lasteaiaõpetajale väikeste
rüblikute terviseharjumuste kujundamisel.
Ülle Meistri toredate värvirõõmsate piltidega raamat sobib nii ettelugemiseks kui ka iseseisvaks lugemiseks.
75
Kirjastuss StudiumKIUSAMINE 1, paljundatav materjal20076- 7Raamatus Kiusamine 1 on töölehtedena esitatud piltidel baseeruv materjal, mille abil on lihtne väikeste lastega arutleda kiusamise teemadel. Raamatu esimestel lehekülgedel on juhtnöörid täiskasvanule, kes raamatut kasutama hakkab. Järgnevad paralleelselt paljundatav õpilase tööleht paremal ning tegutsemisjuhend täiskasvanule vasakul lehel. Raamatu neli osa "Mis on kiusamine?", "Miks kiusatakse?", "Mis tundeid kiusamine sinus tekitab?" ja "Mida saaksid ette võtta?" annavad võimaluse käsitleda teemat terviklikult pöörates tähelepanu nii kiusamise ära tundmisele, sellega toime tulemisele, kui ka vältimisele. Raamatu nelja osa toetavad mõjusalt kujundatud kiusamisteemalised plakatid. Materjal sobib kiusamisteema käsitlemiseks nii suurema grupi lastega, kui ka individuaalseks tööks. Raamat on abiks nii õpetajatele, sotsiaalpedagoogidele, psühholoogidele, kui ka lapsevanematele.
76
Eesti HaigekassaRUKKILEIB MEIE LAUAL ON TERVIS2008täiskasvanudIdeid ja näpunäiteid lasteasutustele LEIVANÄDALA läbiviimiseks, jutud, luuletused, töölehed jne
77
Maire LinkSINU HÄMMASTAV IMMUUNSUS- SÜSTEEM. Kuidas see kaitseb sinu keha2008täiskasvanudKõik immuunsusest. Kõik haigustest. Värvikate piltidega.
78
56Pentti HuovinenTAIBUPÕNN BAKTERITE MAAILMAS
20086-7a, täiskasvanudTaibupunn bakteritemaailmads, kuidas kõigega rahumeelselt toime tulla. Kõikjal meie ümber ja meie kehas elutseb hirmpalju baktereid ja mikroobe. Neist osa on inimesele hädavajalikud, osa aga kahjulikud. «Taibupõnn bakterite maailmas» õpetab, kuidas nende kõigiga rahumeelselt toime tulla. Raamat jutustab lõbusalt ja arusaadavalt, miks on vaja korralikult käsi ja hambaid pesta ning tihti duši all käia.
Mõnikord põhjustavad mikroobid haigusi. Mis sel ajal organismis juhtub ja kuidas uuesti terveks saada? Raamatu lehekülgedel käiakse üheskoos arsti juures, laboris ja kaitsesüsti saamas ning vaadatakse läbi mikroskoobi.
79
Kristjan Torop
EESTI RAHVATANTSU OSKUS- SÕNASTIK2008täiskasvanudEesti rahvatantsu oskus-sõnastik: üldseletused, asendid, liikumiskujundid, sammud ja astakud, käte tegevus ja võtted ning seongud. Käesolevas sõnastikus jätkatakse traditsiooni, mille järgi meie rahvatantsu termineid ei esitata mitte tähestikulises järjestuses, vaid neljas temaatilises rühmas, kusjuures iga rühm on tärnikestega piiritletud veelgi tihedamalt kokkukuuluvateks alajaotusteks. Kasutamise hõlbustamiseks on sõnastiku lõppu lisatud kõigi seletatud oskussõnade alfabeetiline register, kus termini järel olev number osutab leheküljele, millel leidub seletus, sulgudes number aga joonise numbrit.
80
Pärnu Päikesejänku Lasteaed
PÄIKESEJÄNKU LASTEAIA VÄÄRTUSTE RAAMAT20093-7a täiskasvanudJutukesed ja salmikesed lastelt väärtuskasvatuse kohta. TRÜKITÄHTEDES. Elu on nagu roos, kaunis, aga okastega. Ikka püsib lootus uskuda, et maailm meie ümber muutub saalivamaks, hoolivamaks, igat inimest väärtustavaks.
81
57Mari EermeLASTEARSTI JUURES20094-7aKuidas näeb välja perearstikeskus, kuidas kasutatakse stetoskoopi, miks käivad terved lapsed arsti juures, palju värvikaid illustartsioone
4 tükki
82
MTÜ OLE JULGETURVALINE LASTEAED värvivihik20093- 7värvimiseks lehed. OLE JULGE!, MIKS ON VAJA REEGLEID? KEDA ON KASVATATUD? KES ON VARAS? KES ON RÖÖVEL? TÕUKAMINE ON KURITEGU. KAKLEMINE ON KURITEGU. NARRIMINE TEEB HAIGET! JULGE HÜÜDA APPI! VKUI KAON ÄRA...
83
TAINÄITEID EESTI LASTEAEDADE TERVISEALASEST ÕPPE- JA KASVATUSTÖÖST2010täiskasvanudsallivus ja demokraatia, tuleohutus, südamenädala matk loodusesse, hirmude laegas, veekogu ääres, kenad kombed, sotsiaalsete oskuste kujundamine, meeleelundite tervis jne
84
58TAILIIKUMISE JA SPORDIABC2010täiskasvanudLiikumise ja spordi ABC-st leiavad nõuandeid nii harrastajad kui sportlased. Raamat on neile, keda huvitab tervislik elustiil, liikumine ja sport.
85
Rocca al Mare KoolOLLA OLEMAS2011täiskasvanudKäsiraamat kriisidest õpetajatele koolides ja lasteaedades: äkkrünnak, tulekahju, plahvatusoht, lapserööv, liiklusõnnetus, veeõnnetused, õnnetused jääl, õpilase kadumine, koolivägivald ehk koolikiusamine, vaimne vägivald, küberkiusamine ehk virtuaalne kiusamine, füüsiline vägivald, depressioon, söömishäired, riskikäitumine, narkootikumid, politsei ja kool. Veebipõhine raamat https://issuu.com/haridusministeerium/docs/kriisiolukorradkoolis
86
projekt TolerantsusMINU ERILINE LAPS- VASTUSED KÜSIMUSTELE, TOLERANTSUS + ALBUM PEREDE HINGESOOJUSEST2011täiskasvanudPärilikud haigused on enamasti lahterdatud haruldasteks, sest nende esinemissagedus on harvem kui üks 2000 elaniku kohta. Kuigi pärilikke haigusi üksikult esineb harva, on haruldasi haigusi, millega kaasneb enamasti ka vaimupuue, päris palju. „Tihtilugu on nii, et puudega laps tekitab ümbritsevates inimestes kohmetust ja ebamugavustunnet. Me ei ole harjunud nende kohalolekuga ja mida me ei tea, seda me tihtilugu kardame,” ütleb SA TÜ Kliinikum ühendlabori meditsiinigeneetik Tiia Reimand.
Et teadlikkust kasvatada, koondusid projekti „Tolerantsus” raames TÜK, MTÜ Anni Mängumaa ning vaimupuudega lastega töötav organisatsioon Ceribu Sparni (tlk Lootuse Tiivad) Lätist. Ligi kaheaastase ühistegevuse tulemusena koostati raamat „Minu eriline laps–vastuseid küsimustele”, mille esmaesitlus toimub Pärnus. Käsiraamat on erakordselt põhjalik ja ülevaatlik teos vaimupuudega laste vanematele nende emakeeles. See kirjeldab diagnoose, annab ülevaate diagnoosipõhiste arenguvõimaluste kohta, kirjutatakse lapse koolitamisest, peresuhetest, tunnetest jm, lapse sünnist kuni täiskasvanuks saamiseni välja.
87
SinisukkTITARAAMAT- TOIT20112/4/2016Armsate piltidega titasarja raamatud tutvustavad väikestele uudishimulikele maailmaavastajatele lõbusaid loomalapsi, maitsvaid
toiduaineid ja isegi numbreid ühest kaheteistkümneni. Arendavad raamatud pere pisipõnnidele.
88
59Loone OtsLÕHNAVA LEIVA TÖÖVIHIK20125- 7Töövihik aitab mängu ja nuputamise kaudu tutvustada eestlase kõige tähtsamat toitu - leiba. Võib juhtuda, et mõne ülesande täitmisel jääd hätta, sest kohtad võõraid sõnu. Palu õpetajad või vanemad appi. Üheskoos on tore otsida ja leida vastuseid.
89
Kairi EnnokLAPSE EMOTSIONAALNE ARENG2012täiskasvanud"Lapse emotsionaalne arendamine" on lapse emotsionaalse arengu toetamiseks mõeldud kompaktne metoodiline materjal.
Raamatus kirjeldatud tegevused ja mängud sobivad valikuliseks kasutamiseks nii laste­aia­ealiste kui ka algklasside lastega. Häid ideid leiavad siit eelkõige lasteaiaõpetajad ja lasteaiaõpetajaks õppijad, kuid ka lapsevanemad ja algklasside õpetajad.

Teoreetiline osa annab ülevaate emotsioonidest ja lapse emotsionaalsest arengust. Prakti­lisest osast leiab valiku tujumärke ja 26 eri emotsiooni käsitlevat tegevuspilti koos kasutamisjuhistega. Iga pildi juures on temaatilised eesti vanasõnad ja emotsiooni kirjeldav luuletus.

Temaatilised tegevused ja mängud on lõimitud eri valdkondadega ning arendavad laste oskust paremini mõista nii teiste inimeste kui enda emotsioone. Omandanud selle oskuse, saavad lapsed paremini hakkama sotsiaalsete suhetega. Raamatu lõpuosas on hindamisvahendite näidiseid (töölehed, intervjuud ja vaatluslehed).
Emotsioonide mõistmist arendavad tegevused on huvitavad, loovad ja teraapilise toimega. Lusti, loovust ja südametarkust nende rakendamisel!
90
60Tina Masing (tõlkinud)TASA JA TARGU- KASVATUSVÕTTED ISADELE JA EMADELE
2011täiskasvanudElu koos oma tahtmist taga ajavate põngerjatega võib aeg-ajalt kellele tahes üle jõu käia. Kord kembeldakse ühe, kord teise asja pärast. Kes saab esimesena lifti nuppu vajutada, auto ukse avada või kes valib tee lasteaiast koju – need küsimused võivad teinekord lausa valjuhäälse peretüli esile kutsuda. Loomulikult võiks rohuks selle vastu pakkuda rahulikku ja mõnusat koosolemist, selgeid piire ja järjekindlust kasvatuses. Siiski ei osata vastuolusid ja konflikte alati ette näha ega neid täielikult vältida. Seetõttu võivad allpool toodud võtted päris asjalikuks osutuda. Käesolev broshüür on välja antud osana Soome Lastekaitse Keskliidu kampaaniast Ära löö last, toetamaks suunavat ja vägivallavaba kasvatust. Pakume välja 25 võtet, kuidas kriisiolukorras hakkama saada.


91
Pilvi KulaVALMISTUME KOOLIKS TERVISERAAMAT20115- 7Koolieeliku tervisekäitumine ja -harjumused kujunevad lasteaia ja kodu koostöös. Terviseõpetus pakub lasteaialapsele algteadmisi selle kohta, kuidas oma tervist hoida ja tugevdada.

Lasteaia terviseõpetuse raames õpetatakse
- tundma oma keha ja selle eest hoolitsema,
- hoidma puhtust ja korda,
- eristama, mis tervist tugevdab ja mis võib seda kahjustada,
- käituma ohutult ja vajadusel abi kutsuma.

Õpetajale pakuvad abi selgitused ja kirjanduse loetelu, mis on paigutatud tööraamatu lõppu.
92
61Eesti Puuetega inimeste koda
UKU SUUR SÜDA + juhendmaterjal õpetajale20125-7aastasedhttp://www.makebuttons.co.uk/en/ibs/mina-meie/mina-23

Eesti Puuetega Inimeste Koda koostöös Tallinna Tehnikaülikooli (TTÜ) õiguse instituudiga annab välja lasteaialastele suunatud raamatu ning juhendmaterjali “Uku suur süda” õpetajatele. Raamat aitab tõsta
teadlikkust, et kõik inimesed ei ole ühesugused, seejuures on läbivaks erivajadustega inimeste temaatika.Raamatu koostaja Helen Voogi sõnul on Raamatu peamiseks eesmärgiks tõsta laste sotsiaalseid oskusi ning teadlikkust õigest/väärast käitumisest ja arendada empaatiavõimet, sealhulgas oskust märgata ümbritsevaid kaaslasi ja pakkuda ning vastu võtta abi, märgib TTÜ oma pressiteates. “Eesti Puuetega Inimeste Koda loodab, et raamat aitab kaasa sallivama ning hoolivama ühiskonna kujunemisele,” sõnas Voog.
Raamatu “Uku suur süda” peategelaseks on 7-aastane heasüdamlik poiss Uku, kes puutub kokku mitmete erivajadustega inimestega. Positiivse suhtumisega võiks ta olla eeskujuks paljudele lastele ja ka täiskasvanutele. Esmapilgul võib raamatus käsitletavad teemad tunduda lapsele pisut keerulised ja arusaamatud, seetõttu toetavad teksti soojad ja lastesõbralikud illustratsioonid, mille autoriks on Kudrun Vungi. Raamatule on lisaks loodud õpetajat toetav juhendmaterjal koos töölehtedega, mis muudab teemade käsitlemise lihtsamaks nii lapsele kui ka pedagoogile.
Raamat ja juhendmaterjal on osa TTÜ õiguse instituudi võrdse kohtlemise projektist, mille üheks oluliseks eesmärgiks on muuta puuetega inimeste olukord ühiskonnas paremaks.
93
MERIKE MITTVÄÄRTUSKASVATUS. TARKUSTE HOIDISE ABIL20124- 7Raamat sisaldab endas:
- Alusväärtused ja nende alaväärtused.
-
Kuidas jõuavad lasteni sellised mõisted nagu hoolivus, julgus, ausus, sallivus, tarkus, armastus, sõprus, vastutus, järjepidevus jne.
- Kuidas laps väärtusi omandab ja kuidas seda väärtuste maailma läbi mänguliste tegevuste lapsele lähemale tuua.
- Kodu, lasteaia ja algkooli rollist väärtuste omandamisel.
- Kuidas kasutada meie rahvakultuuri pärimust lapsele väärtuste tutvustamiseks?
- Üksikasjalist ülevaadet autori poolt välja töötatud mängulisest Tarkuste Hoidise metoodikast.
- Konkreetseid tegevusi, mange, laule, jutte ja õuetegevusi lastele konkreetse väärtuse tutvustamiseks.
- Nõuandeid, kuidas täiskasvanu saab küsida tarku küsimusi ja arutleda lapsega väärtuste teemadel.

Väärtuskasvatuse raamat on lapsevanemale heaks teejuhiks ja ideede andjaks. Ja nagu ikka koos lapsega arenedes ja õppides saab ka täiskasvanu ise selle raamatu abil oma väärtustest selgema pildi.
94
Pärnu linna keele ja kõne aineühendusTERVE OLLA VÄGA HEA, SEDA, SÕBAER, MEELES PEA20123- 7Luuletused ja jutud teemadel: TERVIS, HAIGUSED JA OHUD, PESEMINE, SPORTIMINE JA KARASTAMINE, TOITUMINE, LISAD
95
Marii L. Tamm (raamatu autor erivajadusega tüdruk)MÕTLEME LASTELE, KELLEL ON RASKEM20126- 7Enamik lapsi, keda me tunneme, elavad tavalist elu. Kord heas, kord halvas tujus.
96
Pille Perner, Inna RaudEESTI TOIDU AASTARING TALUS20135- 7C. R. Jakobsoni Talumuuseumi haridusprogrammi "Eesti toidu aastaring talus" retseptid ja ülesanded
97
Tervise Arengu InstituutLAPSE VAIMSE TERVISE TOETAMINE LASTEAIAS2013täiskasvanuduhendmaterjal „Lapse vaimse tervise toetamine lasteaias" on koostatud eelkõige lasteaia spetsialistidele, kuid sobib suurepäraselt kasutamiseks teistele eelkooliealiste lastega tegelevatele spetsialistidele ning silmaringi laiendamiseks ka lastevanematele.
Lapse vaimse tervise toetamineEsimeses osas „Varase lapseea psüühilise trauma mõjust" keskendutakse psüühilise trauma mõjule ja selle vähendamise võimalustele. Kirjutatakse kaotusest väikelapse elust ja sellega toimetulekust.
Teises osas „Laste väärkohtlemine" on välja toodud erinevad väärkohtlemise liigid ja märgid, mis lapse käitumises võivad sellele viidata.
Peatükis „Koostöö lapse käitumisprobleemide korral" antakse praktilisi ja selgeid juhiseid lapse käitumisprobleemide korral koostöö edendamiseks nii lapse, kolleegi kui erispetsialistiga.
Viimases osas „Suhtlemine laste ja vanematega" õpetatakse aktiivset kuulamist ja kehtestavate mina-sõnumite kasutamist ning käsitletakse põhjalikumalt teemat, kuidas kaasata koostööle probleemset lapsevanemat.
Tekste ilmestavad näited elulistest olukordadest.
Koostajad loodavad, et trükis on abiks lastega töötavatele spetsialistidele lapse vajaduste ja/või probleemide märkamisel ning oskuslikul tegutsemisel, et toetada parimal moel laste vaimset tervist.
Materjali saab alla laadida Terviseinfo portaalis olevast trükiste andmebaasist, kuid igal lasteaial on võimalik saada ka üks trükieksemplar oma maakonna tervisedendajalt.
98
Anna CasalisHANE-EMA ÕPETAB HEAD KOMBED20134- 7TRÜKITÄHED! Kas pisipõnn ei taha oma mänguasju kokku korjata ja tal pole aimugi, kuidas käituda tänaval, rannas, metsas või laua taga ning ta ei tea, mida teha, kui on pisut pahandust teinud? Hanepoegade askeldustel silma peal hoidva hane-ema õpetustega on pisitüdrukule või -poisile hõlpus häid kombeid tutvustada. Hane-ema ja tema vallatud pojad teevad ära oma voodi, seavad korda toa ning panevad mänguasju oma kohale ja riideid sahtlitesse. Hanepojakesed õpivad viperustest hoolimata viisakalt sööma, end pesema ja korda hoidma ning omandavad muid vajalikke oskusi. Toredate piltidega pappraamat on mudilase esimene kombeõpik.
99
Merje Jürisalu, Luule JuhansonTöövihikud: TALVEGA TERVEKS 4-5 aastastele ja TALVEGA TERVEKS 6-7 aastastele20134-5 ja 6-7 aastasedKogumikku koostades on lähtutud lasteaia riiklikust õppekavast.

Käsitletud on nelja alateemat: „Märka talvist loodust”, „Perega koos”,
„Sportimine” ja „Toitumine”. Kogumik sisaldab töölehti, mis aitavad
süvendada kuue- ja seitsmeaastaste laste teadmisi talve, talviste
tegevuste ja toitumise kohta. Koos täiskasvanuga ülesandeid lahendades
saab laps uusi kogemusi ja teadmisi, areneb huvi enda, oma pere ja
ümbritseva vastu. Ühtlasi aitab töövihik last kooliks ette valmistada.
100
Louise WindfeldtPÄEV, MIL FREDERIK OLI FRIDA20135- 7Windfeldt: "See raamat ei ole niivõrd soost kui sellisest, vaid inimeste vahelise empaatiatunde tekkimisest, teineteise mõistmisest, isiklikest ja erakordsetest identiteetidest ning võimetest, mille ühiskonnas laialt levinud stereotüübid, sealhulgas soostereotüübid, sageli varju jätavad."
Loading...