,,ჰორიზონტი 2020''-ის ეროვნული საკონტაქტო პირები
ევროკავშირიII-IV კვარტალი
ევროკავშირის წევრი ქვეყნების ცოდნისა და გამოცდილების გათვალისწინება პროფესიულ განათლებაში, ევროკავშირის შესახებ ცნობიერების ამაღლება და ევროპული ღირებულებების პოპულარიზაციასაერთაშორისო თანამშრომლობაქობულეთისაინფორმაციო შეხვედრაპროფესიული სტუდენტები, პროფესიული მასწავლებლები, პროფესიული საგანმანათლებლო დაწესებულებების ადმინისტრაციის წევრები110 პროფესიული სტუდენტი და 35 პროფესიული მასწავლებელისაქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო, არასამთავრობო ორგანიზაცია "ერთმანეთისთვისI კვარტალი სსიპ საზოგადოებრივ კოლეჯში “ახალი ტალღა“ " გაიამართა საინფორმაციო შეხვედრა "საქართველოს ევროპული გზა".
8
გურჯაანის რაიონი, სოფელი კაჭრეთისაინფორმაციო შეხვედრა300-მდე მონაწილესაქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო, ევროკავშირის წარმომადგენლობა საქართველოში, პროექტი - „დასაქმება და პროფესიული განათლება და გადამზადებაI კვარტალისსიპ საზოგადოებრივ კოლეჯში "აისი" გამართული შეხვედრის თემატიკა შეეხებოდა შემდეგ საკითხებს - პროფესიულ-საგანმანათლებლო პროგრამების და სწავლების შესაძლებლობების გაცნობა, პროფესიულ განათლებაში მიმდინარე რეფორმები და სწავლების ევროპულ ხარისხთან დაახლოვება.
9
გერმანიასასწავლო ვიზიტი5 პროფესიული სტუდენტისაქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროპრაქტიკა უზრუნველყოფილი იყო გერმანიის შვერინის ბალტიკის კოლეჯთან გაფორმებული მემორანდუმის საფუძველზე. სტუდენტების ცხოვრება, კვება და ყოველთვიური ანაზღაურება განხორციელდა პრაქტიკის ობიექტების მიერ.II კვარტალია(ა) იპ პროფესიული კოლეჯის "იკაროსი" სტუდენტმა საწარმოო პრაქტიკა გაიარეს გერმანიის მაღალი კლასის სასტუმროებში. 2 თვის განმავლობაში მათ საშუალება ჰქონდათ გაცნობოდნენ სასტუმროს ყველა ძირითად სტრუქტურულ ერთეულს. თეორიულ ცოდნის მიღებასთან ერთად ჩაერთვნენ სასტუმროს ყოველდღიურ საქმიანობაში, მიიღეს პრაქტიკული უნარ-ჩვევები და კომპეტენციები, რაც სამომავლოდ, საერთაშორისო ტურისტული მომსახურების ბაზარზე წარმატებით დასაქმების საშუალებას მისცემს.
10
გურჯაანის რაიონი, სოფელი კაჭრეთისაინფორმაციო შეხვედრა60 მონაწილესაქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო, საფრანგეთის განვითარების სააგენტო (AFD)II კვარტალისსიპ საზოგადოებრივ კოლეჯში „აისი“ გაიმართა შეხვედრა, რომლზეც განხილულ იქნა შემდეგი საკითხები- საფრანგეთის განვითარების სააგენტოსა და კოლეჯის „აისი“ შემდგომი თანამშრომლობა; სტუდენტებისთვის გაცვლითი პროგრამის შეთავაზება; საფრანგეთში, სწავლების ევროპული შესაძლებლობები.
11
ქობულეთისაინფორმაციო სემინარი120 პროფესიული სტუდენტი და 40 პროფესიული განათლების მასწავლებელი.საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროII კვარტალი სსიპ საზოგადოებრივ კოლეჯში “ახალი ტალღა“ დირექციის ორგანიზებით გაიმართა საინფორმაციო სემინარი „ევროინტეგრაციის დადებითი შედეგები და მოლოდინები“.
12
ქობულეთისაინფორმაციო შეხვედრა80 პროფესიული სტუდენტი და 35 პროფესიული განათლების მასწავლებელი საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო, ა(ა)იპ შშმ პირთა უფლებებისათვისII კვარტალისსიპ საზოგადოებრივ კოლეჯში “ახალი ტალღა“ გაიმართა საინფორმაციო შეხვედრა „ქალთა უფლებები ევროკავშირში“.
13
სლოვაკეთის რესპუბლიკასასწავლო ვიზიტი 4 პროფესიული მასწავლებელი პროექტი ნატოსა და ევროკავშირის შესახებ საინფორმაციო ცენტრის ორგანიზებით, მიგრაციის პოლიტიკის განვითარების საერთაშორისო ცენტრის (ICMPD) ფინანსური მხარდაჭერით, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსა და სსიპ მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნულ ცენტრთან თანამშრომლობით, ასევე, საქართველოში სლოვაკეთის საელჩოს, სლოვაკეთსა და ავსტრიაში საქართველოს საელჩოების მხარდაჭერით განხორციელდა.ა(ს) იპ პროფესიული კოლეჯის „იკაროსი“ 4 პროფესიული მასწავლებელი სლოვაკეთის რესპუბლიკაში სასწავლო ვიზიტით გაემგზავრნენ. სასწავლო ვიზიტი პროექტის „ევროპელი მასწავლებელი" ფარგლებში განხორციელდა, რომლის მიზანიცაა პროფესიული განათლების განვითარება საქართველოში, სლოვაკეთის, როგორც ევროკავშირის წევრი ქვეყნების ცოდნისა და გამოცდილების გაზიარება, ევროკავშირის შესახებ ცნობიერების ამაღლება და ევროპული ღირებულებების პოპულარიზაცია. პროექტის ფარგლებში განხორციელდა შეხვედრა სლოვაკური პროფესიული სკოლების წარმომადგენლებთან: დირექტორებთან, სტუდენტებთან და პედაგოგებთან . 2017 წლის 14 ივნისს, ნატოსა და ევროკავშირის შესახებ საინფორმაციო ცენტრში ევროპულ და ევროატლანტიკურ სტრუქტურებში ინტეგრაციის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი ვიქტორ დოლიძე, განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის პირველი მოადგილე ქეთევან ნატრიაშვილი, საქართველოში სლოვაკეთის ელჩი რუდოლფ მიხალკა და მიგრაციის პოლიტიკის განვითარების საერთაშორისო ცენტრის ეროვნული პროექტების მენეჯერი (ICMPD) ზურაბ ყორღანაშვილი პროექტის „ევროპული მასწავლებელი" სლოვაკეთში სასწავლო ვიზიტის მონაწილე პედაგოგებს შეხვდნენ და სერთიფიკატები გადასცეს.
14
თბილისი50 მონაწილე საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო, ბრატისლავას პროფესიული სკოლაIII კვარტალია(ა) იპ პროფესიული კოლეჯში "იკაროსი" გაიმართა საინფორმაცო შეხვედრა ბრატისლავას პროფესიული სკოლის დირექტორს მარია კატრენიაკოვასა და ამავე სკოლის წარჩინებულ სტუდენტს, მიქაელა მაგდალენა ტიჩასთან. შეხვერდა მიზნად ისახავდა სასწავლებლებს შორის ურთიერთანამშრომლობის დამყარებას. განხორციელდა კოლეჯის მასწავლებელებისათვის და სტუდენტებისთვის ევროპელი კოლეგების გამოცდილებას გაზიარება. სტუმრებმა ვიზიტის დროს ვრცლად ისაუბრეს ევროპულ და ევროატლანტიკურ სტრუქტურებში გაწევრიანების კუთხით სლოვაკეთის გამოცდილებაზე. ასევე, ვიზიტის ფარგლებში განხორციელდა კოლეჯის "იკაროსი" პარტნიორი პრაქტიკის განმახორციელებელი ორგანიზაციების ხელმძღვანელებთან (5ობიექტი) შეხვედრები, ობიექტების დათვალიერება და სტუდენტებთან გასაუბრება.
15
თელავისაინფორმაციო შეხვედრა40-მდე მონაწილესაქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროIII კვარტალი ა(ა)იპ პროფესიულ კოლეჯში ,,პრესტიჟი“ ესტონეთის რესპუბლიკის ქალაქ ვილიანდის დელეგაციის წევრებთან გაიმართა საინფორმაციო შეხვედრა , ქალაქის მერის სადაც განხილულ იქნა საქართველოს ევროინტეგრაციასთან და თანმდევ პროცესებთან დაკავშირებული საკითხები. შეხვედრა მიმდინარეობდა კითხვა-პასუხის რეჟიმში და ატარებდა საინფორმაციო ხასიათს.
16
ტრენინგ-მოდული „საქართველო და ევროატლანტიკური ინტეგრაცია“ეროვნული უმცირესობებით კომპაქტურად დასახლებული რეგიონები: სამცხე-ჯავახეთი, შიდა ქართლი, კახეთი.ტრენინგისაჯარო დაწესებულებაში დასაქმებული ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლები, რომლებმაც გაიარეს სახელმწიფო ენის სწავლების პროგრამა150-მდე საჯარო მოხელე, რომელთაც გაიარეს ტრენინგი
სსიპ - ზურაბ ჟვანიას სახელმწიფო ადმინისტრირების სკოლა
სახელმწიფო ბიუჯეტიIII-IV კვარტალისსიპ-ზურაბ ჟვანიას სახელობის სახელმწიფო ადმინისტრირების სკოლამ საერთო დასავლური ღირებულებების შესახებ ცნობიერების ამაღლების მიზნით ჩაატარა 2 ტრენინგი: 1. ნატოს საინფორმაციო ცენტრთან თანამშრომლობით ტრენინგ-მოდული „საქართველო და ევროატლანტიკური ინტეგრაცია“, ჩაუტარდათ გარდაბნისა და მარნეულის მუნიციპალიტეტების ეროვნული უმცირესობებით დასახლებული რეგიონების საჯარო მოხელეებს (ტრენერი ნატოს საინფორმაციო ცენტრის დირექტორის მოადგილე გიორგი ფარეშაშვილი, ბენეფიციართა რაოდენობა 29);
2.გაეროს მოსახლეობის ფონდთან (UNFPA) და ორგანიზაცია WeCare-თან თანამშრომლობით ლაგოდეხის, ახმეტის და საგარეჯოს მუნიციპალიტეტების ეროვნული უმცირესობების წარმომადგენლებს ჩაუტარდათ ტრენინგი გენდერული თანასწორობის მიღწევის პროცესში მამაკაცთა ჩართულობის გაზრდის საკითხებზე (ბენეფიციართა რაოდენობა 35).
17
არჩევანის თავისუფლების ხელშეწყობა ძალადობის არდაშვებისა და ზეწოლის ფაქტებზე რეაგირების გზით2017 წლის ადგილობივი თვითმმართველობის არჩევნების თავისუფალ გარემოში ჩატარებისთვის, თავისუფალი და სამართლიანი არჩევნებისათვის უწყებათაშორისი კომისიის მუშაობა თბილისი უწყებათაშორისი კომისიის სხდომებიპოლიტიკური სუბიქეტები და მათი მხარდამჭერები; ამომრჩეველი მთლიანადშემოსულ პრობლემებზე რეაგირების პროცენტული მაჩვენებელიიუსტიციის სამინისტრო; უწყებათაშორისი კომისიის მონაწილე სხვა სამთავრობო სტრუქტურები სახელმწიფო ბიუჯეტიარჩევნების თარიღიდან 2 თვით ადრე
გაეროს მოსახლეობის ფონდთან (UNFPA) და ორგანიზაცია WeCare-თან თანამშრომლობით ლაგოდეხის, ახმეტის და საგარეჯოს მუნიციპალიტეტების ეროვნული უმცირესობების წარმომადგენლებს ჩაუტარდათ ტრენინგი გენდერული თანასწორობის მიღწევის პროცესში მამაკაცთა ჩართულობის გაზრდის საკითხებზე (ბენეფიციართა რაოდენობა 35).
18
შრომისა და დასაქმების სფეროში განხორციელებული რეფორმების შესახებ ცნობიერების ამაღლება (ასოცირების შესახებ შეთანხმების მე-14 თავი, მათ შორის, 348, 349 მუხლები)შრომის უსაფრთხოება; დასაქმების ხელშეწყობა; შრომითი უფლებებითბილისი; რეგიონებიშეხვედრები; ტრეინინგები; ინფორმაციის გავრცელება მედიის საშუალებით; ბუკლეტების დამზადებასოციალური პარტნიორები; ბიზნესის წარმომადგენლები; სამოქალაქო სექტორი და სხვაჩატარდა 3 შეხვედრა თბილისში; 6 ტრენინგი ჩატარდა - ქ. გურჯაანის მუნიციპალიტეტის, სოფელი კაჭრეთში -1; ბათუმში - 2; ქ. ხაშურის მუნიციპალიტეტის სოფელი გომში-1; თბილისში-2; სამინისტროს შესაბამისი წარმომადგენლები მონაწილეობდნენ 10 ტელე–რადიო გადაცემაში; დაიბეჭდა 500 ბუკლეტი, რომელიც გავრცელდა საქართველოს მაშტაბითშრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროსახელმწიფო ბიუჯეტი; დონორი ორგანიზაციებიI-II-III-IV კვარტალი გაიმართა სოციალური პარტნიორობის სამმხრივი კომისიის ფარგლებში შექმნილი სამუშაო ჯგუფის 5 შეხვედრა; დამსაქმებელთა ცნობიერების ამაღლების მიზნით გაიმართა 6 ტრენინგი შრომის უსაფრთხოების საკითხებზე; დეპარტამენტის წარმომადგენლებმა მონაწილეობა მიიღეს 16 გადაცემაში (რადიო-ტელევიზია); შრომის უსაფრთხოებასთან დაკავშირებით დამსაქმებელთა და დასაქმებულთა ინფორმირების მიზნით დამზადდა 500 ბუკლეტი, რომელთაგან გავრცელებულია 200 ც. ხოლო 100 ც. გადაეცა იუსტიციის სამინისტროს ტრეფიკინგისა და იძულებითი შრომის პრევენციის მიზნით 2017-2018 წლების სამოქმედო გეგმით აღებული ვალდებულებების ფარგლებში საინფორმაციო შეხვედრების დროს გასავრცელებლად.
19
განათლების სფეროში ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული პროექტების შესახებ ცნობიერების ამაღლება; უვიზო მიმოსლვის შესახებ ინფორმაციის მიწოდებაგანათლების სისტემაში არსებული სიახლეები, მათ შორის ის შესაძლებლობები, რასაც ევროინტეგრაციის პროცესი განათლების სფეროში სთავაზობს ახალგაზრდებს სამცხე-ჯავახეთის, ქვემო ქართლისა და კახეთის რეგიონების ეთნიკური უმცირესობებით კომპაქტურად დასახლებული მუნიციპალიტეტები (ბოლნისი, ახალქალაქი, ლაგოდეხი)საინფორმაციო შეხვედრებისკოლის მოსწავლეები; მასწავლებლები; ჩატარდა 3 შეხვედრა - ბოლნისის (80 მონაწილე), ახალქალაქის (70 მონაწილე), ლაგოდეხის (50 მონაწილე) მუნიციპალიტეტებში შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატი სახელმწიფო ბიუჯეტი; I-IVკვარტალისახელმწიფო მინისტრის აპარატთან ერთად მონაწილეობა მიიღეს შსს-ს პოლიციისა და დავით აღმაშენებლის სახელობის თავდაცვის ეროვნული აკადემიების, ასევე შეფასებისა და გამოცდების ეროვნული ცენტრის წარმომადგენლებმა
20
ინფორმაცია ევროკავშირში უვიზო მიმოსლვის შესახებკახეთის რეგიონი (პანკისის ხეობა); სამცხე-ჯავახეთის რეგიონი (ქ. ახალციხე); პროექტის "ახალგაზრდა ევროპელი ელჩების ფარგლებში: კახეთის რეგიონი (ლაგოდეხის მუნიციპალიტეტი); სამცხე-ჯავახეთის რეგიონი (ახალქალაქის მუნიციპალიტეტი); საინფორმაციო შეხვედრები; გავრცელდა საინფორმაციო მასალებიმოსწავლეები, მასწავლებლები, უხუცესები, ადგილობრივი თვითმმართველობების, მედიის წარმომადგენლები; სტუდენტებიჩატარდა 2 შეხვედრა - პანკისის ხეობაში (50 მონაწილე); ახალციხეში (70 მონაწილე); პროექტის "ახალგაზრდა ევროპელი ელჩების" ფარგლებში: 5 შეხვედრა ლაგოდეხის მუნიციპალიტეტში (100 მონაწილე); 3 შეხვედრა ახალქალაქის მუნიციპალიტეტში (75 მონაწილე)შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელწიფო მინისტრის აპარატი სახელმწიფო ბიუჯეტიII-IVკვარტალისახელმწიფო მინისტრის აპარატმა საქართველოს გაეროს ასოციაციასთან და სსიპ - ნატოსა და ევროკავშირის საინფორმაციო ცენტრთან თანამშრომლობით განახორციელა პროექტი „ახალგაზრდა ევროპელი ელჩები“. პროექტის მიზანს წარმოადგენდა საქართველოს ნატოსა და ევროკავშირში ინტეგრაციის პროცესის შესახებ ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლებით კომპაქტურად დასახლებულ რეგიონებში ( სამცხე-ჯავახეთი, კახეთი) ინფორმაციის ხელმისაწვდომობა მათთვის გასაგებ ენებზე. შეხვედრებზე განიხილულ იქნა შემდეგი საკითხები: ევროკავშირი, ნატო, უვიზო მიმოსვლა, ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული საგანმანათლებლო პროგრამები, სოფლის მეურნეობის სფეროში არსებული სიახლეები, DCFTA, გავრცელებული მითები საქართველოს ევროატლანტიკური ინტეგრაციის პროცესი შესახებ.
21
DCFTA-ის შესახებ ინფორმაციის მიწოდება და ცნობიერების ამაღლებაევროკავშირთან თავისუფალი ვაჭრობის, სოფლის მეურნეობის განვითარების კუთხით არსებული პერსპექტივები და ინიციატივები სამცხე-ჯავახეთის, ქვემო ქართლისა და კახეთის რეგიონების ეთნიკური უმცირესობებით დასახლებული მუნიციპალიტეტები (მარნეული, თელავი, ახალქალაქი, ნინოწმინდა) შეხვედრები; გავრცელდა საინფორმაციო მასალები ქართულ, სომხურ, აზერბაიჯანულ და რუსულ ენებზე ადგილობრივი თვითმმართველობების, არასამთავრობო ორგანიზაციების, მედიის წარმომადგენლები; ფერმერები და მეწარმეები; მოსწავლეები; მასწავლებლები; მშობლები 3 შეხვედრა - ახალქალაქში (150 მონაწილე); მარნეულში (70 მონაწილე); კახეთი (50 მონაწილე)შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელწიფო მინისტრის აპარატი სახელმწიფო ბიუჯეტიII-III კვარტალისახელმწიფო მინისტრის აპარატთან ერთად მონაწილეობდნენ ევროპულ და ევროატლანტიკურ სტრუქტურებში ინტეგრაციის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატის, სოფლის მეურნეობის სამინისტროს, ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს, პროგრამა "აწარმოე საქართველოს" წარმომადგენლები
22
გამყოფი ხაზის სიახლოვეს მცხოვრები კონლიქტით დაზარალებული მოსახლეობისთვის ევროკავშირის სარგებლის და უპირატესობების შესახებ ინფორმაციის გაზიარება საქართველოსთვის ევროინტეგრაციის პროცესის მნიშვნელობა და ამ პროცესიდან გამომდინარე სარგებელისა და შესაძლებლობების გამოყენება; თავისუფალი ვაჭრობაშიდა ქართლის რეგიონი, გორის მუნიციპალიტეტი, სოფ. დიცი; ზუგდიდის მუნიციპალიტეტიშეხვედრებიგამყოფი ხაზის სიახლოვეს არსებული სოფლების, ნიქოზისა და დიცის მოსახლეობა (მასწავლებლები; ახალგაზრდები; ფერმერები; ადგილობრივი თვითმმართველობის წარმომადგენლები); ზუგდიდის მუნიციპალიტეტში გამყოფ ხაზთან მცხოვრები მოსალხეობა: დაქირავებლი მუშაკი-23; თვითდასაქმებული -16; პენსიონერი -1; უმუშევარი -13გორი - 1 შეხვედრა, 50 მონაწილე; ზუგდიდი - 1 შეხვედრა, 53 მონაწილეშერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელწიფო მინისტრის აპარატი სახელმწიფო ბიუჯეტიI-III კვარტალისახელმწიფო მინისტრის აპარატთან ერთად მონაწილეობდნენ ევროპულ და ევროატლანტიკურ სტრუქტურებში ინტეგრაციის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატის, სოფლის მეურნეობის სამინისტროს, ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს, პროგრამა "აწარმოე საქართველოს" წარმომადგენლები
23
ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მცხოვრები მოსახლეობისთვის ევროკავშირის უპირატესობებისა და სარგებლის შესახებ ინფორმაციის გაზიარების ხელშეწყობა უვიზო მიმოსვლა, ევროკავშირის საგანმანათლებლო პროგრამებში მონაწილეობის შესაძლებლობები; საქართველო-ევროკავშრის და საქართველო-ნატოს ურთიერთობების პერსპექტივები დასავლეთ საქართველო მრავალმხრივი შეხვედრებიოკუპირებულ ტერიტორიაზე მცხოვრები ახალგაზრდები; ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მცხოვრები დამამთავრებელი კლასის მოსწავლეები (გალი, ახალგორი)2 შეხვედრა, 17 მონაწილე; 1 შეხვედრა, 14 მონაწილეშერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელწიფო მინისტრის აპარატი დონორი ორგანიზაციაI-II-III კვარტალისახელმწიფო მინისტრის აპარატი ხელშეწყობით და დონორი ორგანიზაციების მხარდაჭერით ხორციელდება სხვადასხვა პროექტები სახალხო დიპლომატიის კუთხით; პარტნიორი უწყება - ევროპულ და ევროატლანტიკურ სტურქტურებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატი ; ფინანსური მხარდამჭერი - ჩეხეთის საელჩო
24
პროექტი - „საჯარო ლექციები შინაგან საქმეთა სამინისტროს აკადემიის სტუდენტებისთვის“ევროკავშირსა და ნატოში ინტეგრაციის შედეგად გახსნილი შესაძლებლობებითბილისისაჯარო ლექციაუმაღლესი და პროფესიული საგანმანათლებლო დაწესებულებების სტუდენტებისაჯარო ლექციის ფორმატით ჩატარებული შეხვედრების რაოდენობა - 8შინაგან საქმეთა სამინისტრო; სსიპ - შინაგან საქმეთა სამინისტროს აკადემიასახელმწიფო ბიუჯეტიI-II კვარტალი2017 წლის განმავლობაში შსს აკადემიაში ჩატარდა 8 საჯარო ლექცია:
1. საფრანგეთის საელჩოს შიდა უსაფრთხოების ატაშე ბრუნო ბალდუკი - საჯარო ლექციის თემა „ნარკოპოლიტიკა“;
2. მიგრაციის პოლიტიკის განვითარების საერთაშორისო ცენტრის პროექტის მენეჯერი თავშესაფრის საკითხებში მარტინ ვაგნერი - საჯარო ლექციის თემა - „მიგრაცია და ლტოლვილის სტატუსი“;
3. სსიპ-საქ. შსს მომსახურების სააგენტოს დირექტორის მოადგილე ნინო ოსაძე და კრიმინალური პოლიციის დეტექტივ - გამომძიებელი გრიგოლ გოგოჩაშვილი - საჯარო ლექციის თემა - „კრიმინალური პოლიციის საქმიანობა“;
4. თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის იურიდიული ფაკულტეტის დეკანის მოადგილე, ასოცირებული პროფესორი მორის შალიკაშვილი - საჯარო ლექციის თემა - „ტერორიზმი“;
5. ევროპულ და ევროატლანტიკურ სტრუქტურებში ინტეგრაციის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი ვიქტორ დოლიძე - საჯარო ლექციის თემა „ნატო - საქართველოს თანამშრომლობის, კავკასიაში ნატოს როლის და სამშვიდობო მისიებში ქართველი სამხედრო მოსამსახურეების მონაწილეობის შესახებ“;
6. საქართველოს სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის მინისტრი კახა კახიშვილი - საჯარო ლექციის თემა „სასჯელაღსრულების სისტემაში მიმდინარე მოვლენები და საკანონმდებლო ცვლილებები“;
7. ინტერპოლის ეროვნული ცენტრალური ბიუროს უფროსი ალექსანდრე არაყიშვილი - საჯარო ლექციის თემა "ინტერპოლი"
8. ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის თავმჯდომარე სოფიო კილაძე - საჯარო ლექციის თემა "ადამიანის უფლებები"
25
ევროკავშირთან და ნატოსთან თანამშრომლობის ფარგლებში აღებული ვალდებულებების შესაბამისად, ახალგაზრდებში დანაშაულის პრევენცია, მათი სამოქალაქო ცნობიერების ამაღლება უსაფრთხოების საკითხებზე და საქართველოს ევროკავშირსა და ნატოში გაწევრიანების მნიშვნელობაზე"მართლწესრიგის უზრუნველყოფისა და დანაშაულის პრევენციის პროგრამა საჯარო სკოლებში"საქართველოს მასშტაბით საინფორმაციო -ინტერაქტიული შეხვედრებიქართული და არაქართულენოვანი საჯარო და კერძო სკოლის მოსწავლეები43 შეხვედრაშინაგან საქმეთა სამინისტროსახელმწიფო ბიუჯეტიII-III-IV კვარტალი4500-ზე მეტ მოსწავლესთან გაიმართა საინფორმაციო-ინტერაქტიული გაკვეთილები ორგანიზებული დანაშაულის ფორმების შესახებ, კერძოდ - ტრეფიკინგი, კიბერუსაფრთხოება, ანტინარკოტიკული, ქურდული სამყაროს წევრობა, ძალადობის ფორმები (ბულინგი ოჯახში და სკოლაში) და ა.შ.
26
ევროკავშირის ქვეყნების საზღვრის მართვის საუკეთესო პრაქტიკის გაცნობა. ევროკავშირსა და ნატოში გაწევრიანების უპირატესობის, სარგებლისა და შესაძლებლობის შესახებ ცნობიერების ამაღლებასაზღვრის მართვათბილისი; ბათუმი; ახალციხე; მარნეული; დედოფლისწყარო; ლაგოდეხი; ბარისახო; ყაზბეგი; ჯავა-ონი; მესტიასასწავლო პროგრამა; შეხვედრები; საინფორმაციო ბარათების დაგზავნშინაგან საქმეთა სამინისტროს სასაზღვრო პოლიციის თანამშრომლები2000შინაგან საქმეთა სამინისტრო; შინაგან საქმეთა სამინისტროს სასაზღვრო პოლიციასახელმწიფო ბიუჯეტიIV კვარტალიშსს-ს სასაზღვრო პოლიციას პოლონეთის სასაზღვრო უწყების ხელმძღვანელი ეწვია (სექტემბერი, 2017): შეხვედრაზე მხარეებმა საზღვრის დაცვის გაძლიერების ღონისძიებებისა და ორმხრივი თანამშრომლობის გაღრმავების შესახებ იმსჯელეს. პოლონეთის რესპუბლიკის საზღვრის დაცვის მეთაურმა ქართულ მხარესთან სამომავლო თანამშრომლობის გაღრმავების სრული მზადყოფნა გამოთქვა. საქართველოს სასაზღვრო უწყების ხელმძღვანელი სტუმრებს საქართველოს შსს-ს სასაზღვრო პოლიციაში განხორციელებულ რეფორმებზე, ასევე, მიმდინარე და სამომავლო პროექტებზე ესაუბრა. პოლონურმა მხარემ საქართველოს სასაზღვრო პოლიციას სახმელეთო და სანაპირო დაცვის გაძლიერების, ასევე, მესაზღვრეთა პროფესიული გადამზადების და საზღვაო ოპერაციების ერთობლივი მართვის ცენტრის შესაძლებლობების განვითარების პროცესში მნიშვნელოვანი მხარდაჭერა აღუთქვა. ქართულ მხარეს საკუთარი გამოცდილება და წინადადებები გააცნეს.
შსს-ს სასაზღვრო პოლიციას საბერძნეთის რესპუბლიკის სასაზღვრო უწყების ხელმძღვანელი ეწვია (სექტემბერი, 2017): შეხვედრაზე მხარეებმა საზღვრის დაცვის საკითხებში თანამშრომლობისა და გამოცდილების გაზიარების მნიშვნელობაზე ისაუბრეს და ურთიერთობის სამომავლო გეგმებზე იმსჯელეს. ბერძენმა კოლეგებმა ქართულ მხარეს საკუთარი გამოცდილება და წინადადებები გააცნეს.
შსს-ს სასაზღვრო პოლიციას ფინეთის სასაზღვრო უწყების ხელმძღვანელი ეწვია (ოქტომბერი, 2017): შეხვედრაზე მხარეებმა ორი ქვეყნის სასაზღვრო უწყებებს შორის თანამშრომლობის განვითარების შესახებ იმსჯელეს. საქართველოს სასაზღვრო უწყების ხელმძღვანელმა შსს-ს სასაზღვრო პოლიციაში განხორციელებულ რეფორმებზე, ასევე, მიმდინარე და დაგეგმილ პროექტებზე ისაუბრა. ფინელმა კოლეგებმა ქართულ მხარეს საზღვრის დაცვის სფეროში საკუთარი გამოცდილება გაუზიარეს.
სანაპირო დაცვის გლობალური სამიტი 2017 (სექტემბერი, 2017): შინაგან საქმეთა სამინისტროს სასაზღვრო პოლიციის დელეგაციამ, იაპონიაში, ტოკიოში, „სანაპირო დაცვის გლობალური სამიტი 2017“-ში მიიღო მონაწილეობა. საერთაშორისო შეხვედრაზე ახალი ტექნოლოგიების გამოყენებით საზღვაო დანაშაულებების წინააღმდეგ ბრძოლის მეთოდებზე, სანაპირო დაცვის უწყებებს შორის ადამიანური რესურსების განვითარების სისტემებზე და საერთაშორისო თანამშრომლობის გაღრმავების პერსპექტივებზე იმსჯელეს. სამიტის მონაწილეებმა ერთმანეთს ბუნებრივი კატასტროფების, საზღვაო ავარიებისა და ზღვის მასობრივი დაბინძურების დროს რეაგირების, ასევე, მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნებს შორის საზღვაო უსაფრთხოებისა და ზღვის გარემოს დაცვის სფეროში არსებული გამოცდილება გაუზიარეს. სამიტში აზიის, წყნარი ოკეანის, ატლანტიკის, ამერიკის, ევროპის, აფრიკისა და მსოფლიოს სხვადასხვა რეგიონის სანაპირო დაცვის უწყებების წარმომადგენლები მონაწილეობდნენ.
27
ევროკავშირის მიერ ახალგაზრდული ინიციატივების დაფინანსების შესაძლებლობები EU4Youth პროგრამასაქართველოს რეგიონები საინფორმაციო შეხვედრებიახალგაზრდულ საკითხებზე მომუშავე ორგანიზაციებიშეხვედრას დაესწრო 92 ახალგაზრდული ორგანიზაცის წარმომადგენელისპორტისა და ახალგაზრდობის საქმეთა სამინისტროსახელმწიფო ბიუჯეტიI-II კვარტალი (16 თებერვალი)
28
საქართველოს მოსახლეობისთვის ევროპული და ევროატლანტიკური ინტეგრაციის შესახებ სწორი ინფორმაციის მიწოდება საქართველო-ევროკავშირის თანამშრომლობა; ასოცირების შესახებ შეთანხმება და უვიზოდ მიმოსვლა; საქართველოს ევროატლანტიკური ინტეგრაციის პროცესი, ნატო-საქართველოს თანამშრომლობის პერსპექტივებისაქართველო-ევროკავშირის თანამშრომლობა; ასოცირების შესახებ შეთანხმება და უვიზოდ მიმოსვლა; საქართველოს ევროატლანტიკური ინტეგრაციის პროცესი, ნატო-საქართველოს თანამშრომლობის პერსპექტივებითბილისი და/ან რეგიონები გადაცემების ციკლის "საქართველო ევროპულ ოჯახში"; შეხვედრები; სემინარებისაქართველოს მოსახლეობა14 გადაცემა; 163 შეხვედრა სსიპ - საინფორმაციო ცენტრი ნატოსა და ევროკავშირის შესახებ; არასამთავრობო ორგანიზაცია განვითარებისა და დემოკრატიისა ცენტრინიდერლანდების საელჩო საქართველოშიI-II-III-IV კვარტალი
29
გამყოფი ხაზის სიახლოვეს მცხოვრები კონლიქტით დაზარალებული მოსახლეობისთვის ევროკავშირის სარგებლის და ნატოს უპირატესობების შესახებ ინფორმაციის გაზიარება საქართველო-ევროკავშირის თანამშრომლობა; ასოცირების შესახებ შეთანხმება და უვიზოდ მიმოსვლა; საქართველოს ევროატლანტიკური ინტეგრაციის პროცესი, ნატო-საქართველოს თანამშრომლობის პერსპექტივებიგორი; ზუგდიდი; გამყოფი ხაზის სიახლოვეს არსებული სოფლებიშეხვედრებიოკუპირებულ ტერიტორიაზე მცხოვრები მოსახლეობა; სოფლის მცხოვრებნი; მასწავლებლები; ახალგაზრდები; ფერმერები; ადგილობრივი თვითმმართველობის წარმომადგენლებიგაიმართა 10 შეხვედრა, დაახლოებით 200- მდე მონაწილე სსიპ - საინფორმაციო ცენტრი ნატოსა და ევროკავშირის შესახებ; შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატი სახელმწიფო ბიუჯეტიI-II კვარტალი
30
პედაგოგებისთვის ევროპული და ევროატლანტიკური ინტეგრაციის შესახებ სწორი ინფორმაციის მიწოდება საქართველო-ევროკავშირის თანამშრომლობა; ასოცირების შესახებ შეთანხმება და უვიზოდ მიმოსვლა; საქართველოს ევროატლანტიკური ინტეგრაციის პროცესი, ნატო-საქართველოს თანამშრომლობის პერსპექტივებითბილისი და/ან რეგიონები შეხვედრები; სემინარებიპედაგოგებიგაიმართა 55 შეხვედრასსიპ - საინფორმაციო ცენტრი ნატოსა და ევროკავშირის შესახებსახელმწიფო ბიუჯეტიI-II-III-IV კვარტალი
31
შინაგან საქმეთა სამინისტროს აკადემიის კურსანტების ინფორმირება საქართველოს ევროკავშირსა და ნატოში გაწევრიანების უპირატესობის, სარგებლისა და შესაძლებლობის შესახებშინაგან საქმეთა სამინისტროს აკადემიის კურსანტების ინფორმირება საქართველოს ევროკავშირსა და ნატოში გაწევრიანების უპირატესობის, სარგებლისა და შესაძლებლობის შესახებთბილისიშეხვედრებიშინაგან საქმეთა სამინისტროს აკადემიის სტუდენტები50 მონაწილე სსიპ - საინფორმაციო ცენტრი ნატოსა და ევროკავშირის შესახებბიუჯეტის გარეშეI-II კვარტალი
32
საქართველოს ევროპული ინტეგრაციის შესახებ ინფორმირებულობის გაზრდასაქართველო-ევროკავშირის თანამშრომლობა; ასოცირების შესახებ შეთანხმება და უვიზოდ მიმოსვლათბილისისემინარის - "მასწავლებელი - მეგზური ევროპისკენ" ფარგლებშისაქართველოს სხვადასხვა საჯარო და კერძო სკოლის მასწავლებებლები110 მონაწილესსიპ - საინფორმაციო ცენტრი ნატოსა და ევროკავშირის შესახებ; მასწავლებეთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრი; ფრიდრიხ ებერტის ფონდიფრიდრიხ ებერტის ფონდი; სსიპ - მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრი II კვარტალი
33
საქართველოს მოსახლეობისთვის ევროპული ინტეგრაციის შესახებ სწორი ინფორმაციის მიწოდება ევროკავშირი-საქართველოს სავიზო რეჟიმის ლიბერალიზაციისსაინფორმაციო კამპანია; უვიზო მიმოსვლით სარგებლობის წესებისაქართველოს სხვადასხვა მუნიციპალიტეტიევროკავშირი-საქართველოს საინფორმაციო კამპანიის - "წინაპრების კვალდაკვალ" - ფარგლებშიფართო საზოგადოებაგაიმართა 50 მდე შეხვედრა, დაესწრო 2500-მდე მონაწილეევროპულ და ევროატლანტიკურ სტრუქტურებში ინტეგრაციის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატი; სსიპ - საინფორმაციო ცენტრი ნატოსა და ევროკავშირის შესახებევროკავშირიI-II კვარტალი
34
საქართველოს სხვადასხვა მუნიციპალიტეტისაინფორმაციო კამპანია „ევროპა სახლია“ფართო საზოგადოება10- შეხვედრა, 300-მდე მონაწილესსიპ - საინფორმაციო ცენტრი ნატოსა და ევროკავშირის შესახებ; არასამთავრობო ორგანიზაცია "სიდა" და სამოქალაქო საზოგადოების რეგიონული ქსელი (R-CSN) არასამთავრობო ორგანიზაცია "სიდა'IV კვარტალი (ნოემბერი, დეკემბერი)
35
საქართველოს ევროპული ინტეგრაციის შესახებ ინფორმირებულობის გაზრდაევროკავშირი; საქართველო - ევროკავშირის თანამშრომლობა; ახალი შესაძლებლობები ასოცირების შესახებ შეთანხმებისა და უვიზოდ მიმოსვლის რეჟიმის ამოქმედების შედეგადთბილისი; საქართველოს სხვადასხვა მუნიციპალიტეტიევროპის დღეები 2017 ფართო საზოგადოებაგაიმართა 86 ღონისძიება, რომელშიც მონაწილეობა მიიღო თბილისში: 6000-მდე, რეგიონებში 4000-მდე მონაწილემსსიპ - საინფორმაციო ცენტრი ნატოსა და ევროკავშირის შესახებსახელმწიფო ბიუჯეტიII კვარტალი
36
მომავლის ბანაკი - ანაკლიასა და მანავშიანაკლიის და მანავის მომავლის ბანაკის ყველა ნაკადში ტრენინგის ჩატარებაუფროსკლასელები3100-მდე მონაწილესსიპ - საინფორმაციო ცენტრი ნატოსა და ევროკავშირის შესახებ; ბავშვთა და ახალგაზრდობის ეროვნული ცენტრისახელმწიფო ბიუჯეტიIII კვარტალი (ზაფხულის განმავლობაში)
37
საქართველოს მოსახლეობისთვის ევროატლანტიკური ინტეგრაციის შესახებ სწორი ინფორმაციის მიწოდება საქართველოს ევროატლანტიკური ინტეგრაციის პროცესი; ნატო, ნატო-საქართველოს თანამშრომლობის პერსპექტივებითბილისი; რეგიონებინატოს დღეები 2017საქართველოს მოსახლეობაგაიმართა 60-მდე ღონისძიება და მოიცვა 4000-მდე მოქალაქესსიპ - საინფორმაციო ცენტრი ნატოსა და ევროკავშირის შესახებ; სახელმწიფო მინისტრი აპარატი ევროპულ და ევროატლანტიკურ სტრუქტურებში ინტეგრაციის საკითხებშისახელმწიფო ბიუჯეტიII კვარტალი
38
ნატო, ნატო-საქართველოს თანამშრომლობის შესახებ ინფორმირებულობის გაზრდანატო; ნატო-საქართველოს ურთიერთობები; სამხედრო რეფორმა; საქართველოს მონაწილეობა საერთაშორისო სამშვიდობო მისიებშიკოჯორისემინარისერჟანტებიმონაწილეობა მიიღო 120 სერჟანტმასსიპ - საინფორმაციო ცენტრი ნატოსა და ევროკავშირის შესახებ; თავდაცვის სამინისტრობიუჯეტის გარეშეII-კვარტალი
39
ნატო, ნატო-საქართველოს თანამშრომლობის შესახებ ინფორმირებულობის გაზრდასაქართველოს ევროატლანტიკური ინტეგრაციის პროცესი; ნატო-საქართველოს თანამშრომლობის პერსპექტივებითბილისინატოს დღეების საზეიმო გახსნასაქართველოს მოსახლეობადაესწრო 400-მდე მონაწილესსიპ - საინფორმაციო ცენტრი ნატოსა და ევროკავშირის შესახებ სახელმწიფო ბიუჯეტიII კვარტალი
40
საქართველოს ევროპული და ევროატლანტიკური ინტეგრაციის შესახებ ინფორმირებულობის გაზრდასაქართველოს ევროპული და ევროატლანტიკური ინტეგრაციის მნიშვნელობათბილისი; ბათუმიახალგაზრდული საჯარო ფორუმი "ამერიკის დღეები 2017"სტუდენტები120-მდე მონაწილესსიპ - საინფორმაციო ცენტრი ნატოსა და ევროკავშირის შესახებ; ამერიკის საელჩო საქართველოშიბიუჯეტის გარეშეII კვარტალი
41
საინფორმაციო ცენტრის მიერ 2016 წელს განხორციელებული ღონისძიებების შესახებ საზოგადოების ინფორმირებასაქართველოს მოსახლეობის ინფორმირება ევროპული და ევროატლანტიკური ინტეგრაციის პროცესის შესახებთბილისიშეხვედრასამთავრობო და არასამთავრობო სტრუქტურები; მედია; დიპლომატიური კორპუსის წარმომადგენლები90 მონაწილესსიპ - საინფრომაციო ცენტრი ნატოსა და ევროკავშირის შესახებ სახელმწიფო ბიუჯეტიI კვარტალი
42
ნატოს უსაფრთხოების პოლიტიკის შესახებ ინფორმირება საინფრომაციო ცენტრის მიერ განხორციელებული ღონისძიებების ანგარიშითბილისიტრენინგისხვადასხვა არასამთავრობო ორგანიზაციის წარმომადგენელი ქალები (საქართველო, აზერბაიჯანი, სომხეთი, თურქეთი)20 მონაწილესსიპ - საინფრომაციო ცენტრი ნატოსა და ევროკავშირის შესახებ; სამხრეთ კავკასიის ქალთა კონგრესი ბიუჯეტის გარეშეI კვარტალი
43
ასოცირების შესახებ შეთანხმებისა და DCFTA-ს შესახებ ინფორმაციის გავრცელებაინფორმაციის მიწოდება ახალი შესაძლებლობების შესახებთბილისიტრენინგიფერმერები50-მდე მონაწილე
სსიპ - საინფორმაციო ცენტრი ნატოსა და ევროკავშირის შესახებ; არასამთავრობო ორგანიზაცია "ელვა"საქართველოში ნიდერლანდების სამეფოს საელჩო; GLOBSECI კვარტალი
44
ევროკავშირის/შენგენის ქვეყნებში უვიზოდ მიმოსვლის შესახებ ინფორმაციის მიწოდებაუვიზო მიმოსვლა; ევროკავშირი; ასოცირების შესახებ შეთანხმებათბილისისაჯარო შეხვედრების ციკლის - "მეტი ინფორმაციისთვის" ფარგლებშისაქართველოს მოსახლეობა120 ადვოკატი; 85 სკოლის მოსწავლე; 400-მდე მონაწილესსიპ - საინფორმაციო ცენტრი ნატოსა და ევროკავშირის შესახებსახელმწიფო ბიუჯეტიI-II კვარტალი
45
ევროპული გამოცდილების გაზიარებაევროკავშირიესტონეთი, ქ. ტალინი და ქ. ტარტუსასწავლო ვიზიტიპროექტში - "მასწავლებელი მეგზური ევროპისკენ" გამარჯვებული პედაგოგები10 გამარჯვებული პედაგოგი სსიპ - საინფორმაციო ცენტრი ნატოსა და ევროკავშირის შესახებაღმოსავლეთ პარტნიორობის ესტონური ცენტრიII კვარტალი
46
ევროპული გამოცდილების გაზიარებაევროკავშირისლოვაკეთი, ქ.ბრატისლავა; ავსტრია, ქ.ვენასასწავლო ვიზიტიპროექტში - "ევროპელი მასწავლებელი" მონაწილე პედაგოგები10 გამარჯვებული პედაგოგისსიპ - საინფორმაციო ცენტრი ნატოსა და ევროკავშირის შესახებმიგრაციის პოლიტიკის განვითარების საერთაშორისო ცენტრი (ICMPD)II კვარტალი
47
საქართველოს ევროპული და ევროატლანტიკური ინტეგრაციის შესახებ ინფორმირებულობის გაზრდანატო; ნატო-საქართველო; ევროკავშირი; ევროკავშირი-საქართველოზუგდიდიშეხვედრებიზუგდიდის საჯარო სკოლის მოსწავლეები10 შეხვედრა, 300-მდე მოსწავლესსიპ - საინფორმაციო ცენტრი ნატოსა და ევროკავშირის შესახებ; ასოციაცია "ათინათი,, ბიუჯეტის გარეშეIV კვარტალი (ნოემბერი-დეკემბერი)
48
საქართველოს ევროპული და ევროატლანტიკური ინტეგრაციის თემებზე დასავლეთ საქართველოში მომუშავე ჟურნალისტებისთვის დეტალური ინფორმაციის მიწოდებანატო; შავი ზღვის უსაფრთხოება; საქართველოს საგარეო კურსის ევროპეიზაცია; ევროინტეგრაციის პროცესითბილისი; ბათუმიტრენინგისაქართველოს რეგიონული მედიის წარმომადგენლები2 შეხვედრა, 40 მონაწილესსიპ - საინფორმაციო ცენტრი ნატოსა და ევროკავშირის შესახებ; საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტი; საქართველოს ატლანტიკური საბჭო ამერიკის საელჩოს მხარდაჭერითIV კვარტალი (ნოემბერი, დეკემბერი)
49
რეგიონებში მცხოვრები მოსახლეობისთვის საქართველოს ევროპული და ევროატლანტიკური ინტეგრაციის შესახებ ინფორმირებულობის გაზრდასაქართველო-ევროკავშირის თანამშრომლობა; ასოცირების შესახებ შეთანხმება და უვიზოდ მიმოსვლა; საქართველოს ევროატლანტიკური ინტეგრაციის პროცესი, ნატო-საქართველოს თანამშრომლობის პერსპექტივებისამცხე-ჯავახეთის, ქვემო ქართლისა და კახეთის რეგიონების ეთნიკური უმცირესობებით დასახლებული სოფლები; თბილისიშეხვედრები; სემინარებირეგიონის მოსახლეობა15-მდე შეხვედრა, 300-მდე მონაწილესსიპ - საინფორმაციო ცენტრი ნატოსა და ევროკავშირის შესახებ; შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატი აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) და გაეროს ასოციაციის (UNAG) ერთობლივი პროექტის მხარდაჭერითIII-IV კვარტალი
50
ეთნიკური უმცირესობებით დასახლებულ რეგიონებში საქართველოს ევროპული და ევროატლანტიკური ინტეგრაციის მნიშვნელობის შესახებ ცნობიერების ამაღლებასაქართველოს ევროპული და ევროატლანტიკური ინტეგრაციის საკითხები; ევროპული ღირებულებები; ქვეყნის სამომავლო პერსპექტივები და მისწრაფებებითბილისიტრენერთა სკოლაეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელი ახალგაზრდები35 მონაწილესსიპ - საინფორმაციო ცენტრი ნატოსა და ევროკავშირის შესახებ; საქართველოს გაეროს ასოციაციის „ტოლერანტობის, სამოქალაქო ცნობიერებისა და ინტეგრაციის მხარდაჭერის პროგრამა” (PITA); შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატი ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტო (USAID)IV კვარტალი (ოქტომბერი-დეკემბერი)
51
ნატო, ნატო-საქართველოს თანამშრომლობის შესახებ ინფორმირებულობის გაზრდანატო; ნატო-საქართველოს ურთიერთობები; საქართველოს მონაწილეობა საერთაშორისო სამშვიდობო მისიებში; ჰიბრიდული ომი, ანტიდასავლური პროპაგანდა და მასთან ბრძოლის მეთოდები; კიბერუსაფრთხოების მნიშვნელობაკოჯორისემინარისერჟანტებისულ მონაწილეობა მიიღო 70 სერჟანტმასსიპ - საინფორმაციო ცენტრი ნატოსა და ევროკავშირის შესახებ; თავდაცვის სამინისტრობიუჯეტის გარეშეIV კვარტალი
52
თვითმმართველობის წარმომადგენლების ცნობიერების ამაღლება ევროპულ და ევროატლანტიკურ სტრუქტურებში საქართველოს ინტეგრაციის საკითხებთან დაკავშირებითსაქართველო-ევროკავშირის სავიზო რეჟიმის ლიბერალიზაციის საინფორმაციო კამპანია; სოფლისა და სოფლის მეურნეობის განვითარების ევროპის სამეზობლო პროგრამა (ENPARD) საქართველოში და მისი პრაქტიკული შედეგები; ნატოს საერთაშორისო ოპერაციებში საქართველოს შეიარაღებული ძალების მონაწილეობის მნიშვნელობა და მიღებული გამოცდილებაკაჭრეთი; წყალტუბო; ტრენინგი/სემინარიაღმოსავლეთ და დასალეთ საქართველოს სახელმწიფო რწმუნებულ- გუბერნატორები/
მოადგილეები;
მუნიციპალიტეტების გამგებლები/ მოადგილეები და თვითმმართველი ქალაქების მერები/ მოადგილეები
85 მონაწილე, 2 შეხვედრაევროპულ და ევროატლანტიკურ სტრუქტურებში ინტეგრაციის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატი; რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტრომიგრაციის პოლიტიკის განვითარების საერთაშორისო ცენტრი (ICMPD)II კვარტალი (18-19 მაისი; 22-23 მაისი)საქართველო - ევროკავშირის სავიზო რეჟიმის ლიბერალიზაციის საინფორმაციო კამპანიის მეორე ეტაპის ფარგლებში, ევროპულ და ევროატლანტიკურ სტრუქტურებში ინტეგრაციის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ორგანიზებით და მიგრაციის პოლიტიკის განვითარების საერთაშორისო ცენტრის მხარდაჭერით:
- 2017 წლის 18-19 მაისს, კაჭრეთში, აღმოსავლეთ და სამხრეთ საქართველოს ადგილობრივი თვითმმართველობებისა და სახელმწიფო მინისტრის აპარატთან არსებული სტრატეგიული კომუნიკაციის რეგიონული სამუშაო ჯგუფის წარმომადგენლებთან გაიმართა საინფორმაციო შეხვედრა.
- 2017 წლის 22-23 მაისს, წყალტუბოში, ასევე გაიმართა საინფორმაციო შეხვედრა დასავლეთ საქართველოს ადგილობრივი თვითმმართველობებისა და სახელმწიფო მინისტრის აპარატთან არსებული სტრატეგიული კომუნიკაციის რეგიონული სამუშაო ჯგუფის წარმომადგენლებთან.