Gender to nie ideologia
 Share
The version of the browser you are using is no longer supported. Please upgrade to a supported browser.Dismiss

 
View only
 
 
ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUV
1
I. Poniższa tabela ma pomóc w zebraniu wiedzy na temat płci społeczno-kulturowej (gender) i badań nad nią (gender studies).
2
II. Każdy z podanych niżej tekstów został wcześniej polecony na fanpage'u "Gender to nie ideologia" (https://pl-pl.facebook.com/Gendertonieideologia).
3
III. Tabelę uzupełniają administratorzy rzeczonego fanpage'a.
4
Data wstawienia na fanpageTytuł / krótki opisAdresKategoriaTematAutor(ka), instytucja lub miejsce publikacjiO czym jest? / Lead, fragment
5
2013-12-22Gender, Anna Grodzka itp.http://gamedeczone.com/blog/?p=652ArtykułCzym jest genderMartin Ann (Marcin Przybyłek)Mówi się, że zło powstaje wtedy, gdy dobrzy ludzie nic nie robią. Postanowiłem coś zrobić, bo odczuwam złość, patrząc, jak niedouczeni mężczyźni tudzież kobiety wypowiadają się na tematy transseksualizmu, płci tudzież gender i plotą.
6
2013-12-23Dwie wersje listu KEP na Niedzielę św. Rodziny. Pierwsza – bardzo ostra, druga – tylko trochę łagodniejsza.http://m.onet.pl/tygodnik-powszechny/wwwylacznie,79ngyArtykułKościół a genderZuzanna Radzik, "Tygodnik Powszechny" [PORÓWNUJEMY OBA DOKUMENTY] Episkopat opracował dwa dokumenty o gender: szerszy i radykalny, oraz krótszy i bardziej stonowany. Pierwszy dla księży do wykorzystania duszpasterskiego, a drugi do odczytania na ambonach w Niedzielę Świętej Rodziny 29 grudnia.
7
2014-12-24Gender dla początkującychhttp://annadryjanska.natemat.pl/3449,gender-dla-poczatkujacychWpis blogowyCzym jest genderAnna Dryjańska, FeminotekaO co chodzi z tym całym gender? Czy nie jest tak, że wszyscy, kobiety i mężczyźni, jesteśmy po prostu ludźmi? Rzecz jasna jesteśmy, choć człowieczeństwo kobiet długo nie było uznawane za pełne lub oczywiste i bywa, że nadal nie jest. Jednak to nie różnice chromosomalne powodują, że posługujemy się "męskim", a nie "ludzkim" językiem i to nie DNA wpływa na to, że kobiety zarabiają mniej. To nie hormony są powodem gorszego oceniania eseju studentki Janiny Kowalskiej niż (identycznego!) eseju Jana Kowalskiego (jak wykazał słynny eksperyment psychologii społecznej). Przyczyny nierównego traktowania kobiet i mężczyzn w życiu społecznym wyjaśnia pojęcie gender.
8
2013-12-24Wyjść pokoju nastolatka. O grach i kobietachhttp://publica.pl/teksty/wyjsc-z-pokoju-nastolatka-o-grach-i-kobietachArtykułGender w grach komputerowychPiotr Sterczewski, "Res Publica Nowa"Gry komputerowe to medium dojrzałe, które powinno być w kulturowym mainstreamie traktowane poważnie, sugerują projektanci, krytycy i sami gracze. Jednak gry wciąż oblewają test dojrzałości, jeśli chodzi o obecność i reprezentację kobiet w tym medium. Piotr Sterczewski wskazuje możliwe drogi wyjścia kultury gier komputerowych z pokoju zrzędliwego nastolatka.
9
2013-12-27No girls allowed. Unraveling the story behind the stereotype of video games being for boys.http://www.polygon.com/features/2013/12/2/5143856/no-girls-allowedArtykułGender w grach komputerowychTracey Lien, PolygonFour-year-old Riley Maida stands in a toy aisle of a department store in Newburgh, N.Y. The backdrop is pink. The shelves behind her are stacked with plastic babies in pink onesies. To her left are hair-and-makeup dolls with exaggerated heads attached to truncated shoulders. The shelf above has rows of little dresses and pastel pink slippers. The shelf above that, more pink dolls in more pink dresses.
10
2013-12-28Trzy mity o gender http://www.kurazdoktoratem.blogspot.com/2013/12/trzy-mity-o-gender.htmlWpis blogowyCzym jest genderMartaJS (blogerka)Nikt nie twierdzi, że nie ma biologicznych różnic. Różnice biologiczne to jedno, a gender to drugie. Jestem kobietą biologicznie. Możemy tu mówić o płci genetycznej (mam kariotyp XX), gonadalnej (mam jajniki, nie mam jąder), fenotypowej (mam piersi, dość umiarkowane owłosienie), hormonalnej (estrogeny przeważają u mnie nad androgenami). Tych kryteriów jest więcej, biolodzy mówią też np. o płci germinatywnej, gonadoforycznej, genitalnej.
11
2013-12-28Poradnik dla nauczycieli. Jak stosować zasadę równego traktowania kobiet i mężczyzn.http://www.nowiny.pl/uploads/files/gazeta/poradnik_gender.pdfPodręcznikGender w edukacjiFundacja Edukacji Przedszkolnej, EFS, Komisja EuropejskaWiemy doskonale, że przedszkole jest dla małych dzieci jedną z najważniejszych instytucji socjalizujących – to jest, jednym z najważniejszych miejsc, gdzie dzieci uczą się reguł i zasad życia w społeczeństwie, zdobywają podstawowe umiejętności społeczne i przejmują od dorosłych i od siebie nawzajem określone postawy. W pierwszej chwili wydaje się to bardzo proste i oczywiste; programy wychowania przedszkolnego pełne są zresztą uwag, wskazówek i nawet tabel, dokładnie opisujących, czego i na jakim etapie dziecko powinno się nauczyć. A jednak, jeśli głębiej zastanowimy się nad pojęciem „socjalizacji”, okaże się, że bynajmniej nie jest ono proste
12
2013-12-29Oświadczenie w sprawie nieprawdziwych interpretacji pojęcia genderhttp://rownetraktowanie.gov.pl/aktualnosci/oswiadczenie-w-sprawie-nieprawdziwych-interpretacji-pojecia-genderOświadczenieCzym jest genderAgnieszka Kozłowska-Rajewicz, Pełnomocniczka Rządu ds. Równego TraktowaniaWiele opinii i interpretacji pojęcia gender, jakie pojawiły się w publicznych komentarzach w ostatnich tygodniach, wymaga zdecydowanej reakcji i wyjaśnień znaczenia tego terminu w kontekście dążeń do równouprawnienia kobiet i mężczyzn, a więc jednego z obszarów działań, którymi zajmuje się biuro Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania. Jest to o tyle istotne, że pojęciu gender, którym już od dawna zajmuje się polska i światowa nauka, przypisuje się nieprawdziwe znaczenia i próbuje udowadniać, że gender to niszczenie rodziny, seksualizacja dzieci, dowolność wyboru płci czy odrzucanie macierzyństwa.
13
2013-12-29List biskupów na temat gender: instrukcja obsługihttp://tygodnik.onet.pl/wwwylacznie/list-biskupow-na-temat-gender-instrukcja-obslugi/jfdj9ArtykułKościół a genderZuzanna Radzik, "Tygodnik Powszechny"Jednolita jest „ideologia gender” w wyobraźni biskupów. W rzeczywistości nie ma genderowej papieżycy, ani Watykanu, ani żadnego ośrodka władzy serwującego nową wizję świata. Feminizm i gender podzielone są ze względu na polityczny ogląd, identyfikację z odmiennymi nurtami intelektualnymi czy religijność – pisze Zuzanna Radzik i wzywa: – Zamiast reprezentować mężczyzn po pięćdziesiątce o konserwatywnych poglądach, reprezentujcie nas wszystkich! Episkopacie, wróć do nas! Publicystka „Tygodnika Powszechnego” punkt po punkcie analizuje treść listu biskupów na temat gender.
14
2014-01-01Oświadczenie ZNP w sprawie edukacji równościowejhttp://www.znp.edu.pl/element/1869/Oswiadczenie_ZNP_w_sprawie_edukacji_rownosciowejOświadczenieGender w edukacjiZNPZwiązek Nauczycielstwa Polskiego wyraża zdecydowany sprzeciw wobec aktów agresji wymierzonych w nauczycielki i nauczycieli realizujących edukację równościową (zwaną też edukacją równości płci lub edukacją genderową). Pragniemy podkreślić, że ci nauczyciele i nauczycielki prowadzą zajęcia w oparciu o aktualne rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej, w tym obowiązującą podstawę programową.
15
2014-01-01Ważne pojęcia związane z genderhttp://rownetraktowanie.gov.pl/sites/default/files/final_gender_glossary.pdfSłowniczekCzym jest genderAgnieszka Kozłowska-Rajewicz, Pełnomocniczka Rządu ds. Równego TraktowaniaGender – kategoria badawcza, która opisuje społeczne i kulturowe aspekty związane z płcią. Gender odnosi się do ról, oczekiwań i stereotypów przypisanych kobietom i mężczyznom, które są kulturowo i historycznie zmienne. Na przykład jeszcze do początku XX w. kobiety nie były postrzegane jako pełnoprawne obywatelki mające prawo do głosowania i partycypacji politycznej.
16
2014-01-10Gender ubiera się u Pradyhttp://foch.pl/foch/1,132368,15242760,Gender_ubiera_sie_u_Prady.htmlArtykułCzym jest genderKatarzyna PaprotaBądźcie grzeczne dzieci, bo przyjdzie dżender i was zje! - tak się teraz straszy milusińskich. Żeby nie straszyć bez sensu, ale też nie przeoczyć trendu "na gender" poprosiłyśmy o kilka słów Szprotę, czyli Katarzynę Paprotę, która rzuca nieco światła na tego mrocznego potwora z otchłani dziejów.
17
2014-01-14Podziękowania dla Szanownej Pani poseł Beaty Kempy za stworzenie Zespołu Parlamentarnego "Stop ideologii gender"http://dynarski.pl/post/72758222043/podziekowania-dla-szanownej-pani-posel-beaty-kempy-zaListCzym jest genderWiktor Andrzej DynarskiGender, jak zapewne sama Pani Poseł wie, jest kategorią ogólnospołeczną, określającą oczekiwania kultury oraz społeczeństwa jako takiego wobec osób uznanych powszechnie za kobiety i mężczyzn. Innymi słowy – nasza płeć społeczna to to, jak widzą nas inni, jak my widzimy samych siebie oraz jak akcesoria, których używamy na co dzień (ubranie, język, mowa ciała itp.) sytuują nas w kategoriach męskości i kobiecości. Dlatego też dziwię się, że nad problemami płci społecznej nie debatuje cały parlament – dotyczy ona wszak nas wszystkich.
18
2014-01-20Stanowisko MNiSW w sprawie zajęć i badań dotyczących gender na uczelniachhttp://www.nauka.gov.pl/aktualnosci-ministerstwo/stanowisko-mnisw-w-sprawie-zajec-i-badan-dotyczacych-gender-na-uczelniach.htmlOświadczenieGender studiesLena Kolarska-Bobińska, Minister Nauki i Szkolnictwa WyższegoMinisterstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego stoi na stanowisku poszanowania wolności badań i pracy naukowej. Minister nauki i szkolnictwa wyższego opowiada się za otwartością badań naukowych i dociekań, zostawiając pełną swobodę krytyki naukowej powstających teorii. Pozwala to bowiem na nieskrępowany rozwój myśli nad istotnymi zjawiskami społecznymi.
19
2014-01-22Standardy edukacji seksualnej, czyli przedszkolaki uczą się mówić NIEhttp://koralowamama.blogspot.com/2014/01/niedawno-na-facebooku-opisaam-sytuacje.htmlWpis blogowyGender w edukacjiKoralowa Mama (blogerka)Czytam właśnie mocno już zmitologizowane Standardy edukacji seksualnej w Europie. Podstawowe zalecenia dla decydentów oraz specjalistów zajmujących się edukacją i zdrowiem przygotowane przez Światową Organizację Zdrowia (tę samą, która popiera karmienie piersią w drugim i trzecim roku życia).
20
2014-01-24Niech gender (czyli wiedza) będzie z nami!http://kongreskobiet.pl/pl-PL/news/show/niech_gender_czyli_wiedza_bedzie_z_nami_-_prof_magdalena_srodaArtykułCzym jest genderMagdalena Środa, Kongres KobietCzym różni się kobieta od mężczyzny? Płcią biologiczną. A czym różni się kobieta z XIX wieku od kobiety XXI wieku? Gender, czyli odmiennym sposobem funkcjonowania w obrębie społeczeństwa i kultury.
21
2014-30-01Nie ma rady na różnice płcihttp://www.rp.pl/artykul/1080331.htmlWywiadGender studiesJacek Kurczewski, profesor Uniwersytetu WarszawskiegoCzy zdaniem pana profesora dojdzie do ujednolicenia ról, wyrównania statusu obu płci? – Nie, ale upowszechni się przekonanie - będące jednym z wyników gender studies - że to, co uważamy za kobiecość niekoniecznie jest cechą kobiet, a to, co uważamy za męskość, mężczyzn. Ludzie powinni móc się realizować wedle tego kim się czują. Mam nadzieję, że dzięki takiemu myśleniu stopniowo znikną różne uprzedzenia i dyskryminujące stereotypy.
22
2014-04-02List naukowców zajmujących się genderhttp://www.znp.edu.pl/element/1919/List_naukowcow_zajmujacych_sie_genderListGender w edukacjiGrupa naukowcówWychowanie utrwalające anachroniczne stereotypy płci jest sprzeczne z zasadami demokracji, podstawami aksjologicznymi polskiego systemu edukacji, a przede wszystkim szkodzi rozwojowi młodych ludzi, ponieważ nie przygotowuje ich do życia we współczesnym świecie.
23
2014-10-02Czas superwomen. Młode kobiety w naucehttp://www.tekstualia.pl/index.php?DZIAL=teksty&ID=526ArtykułGender w świecie naukowymAgnieszka Mrozik, TekstualiaMałgorzata Fuszara zwraca uwagę, że w nauce, podobnie jak w polityce czy w biznesie, mamy do czynienia ze zjawiskiem „szklanego sufitu”: niewidzialną blokadą, która utrudnia kobietom sięganie po władzę na uczelniach; „piramidą, u podstaw której jest wiele kobiet, natomiast na jej szczycie kobiet się niemal nie spotyka”.
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
68
69
70
71
72
73
74
75
76
77
78
79
80
81
82
83
84
85
86
87
88
89
90
91
92
93
94
95
96
97
98
Loading...
 
 
 
Arkusz1
 
 
Main menu