| A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Data wysłania | WPISZ SWOJE UWAGI: | Odpowiedź | |||||||||||||||||||||||
2 | 2023-04-18 00:39:28 | Pod rondem mogłyby być wydzielone pasy dla rowerów, czyli od windy do windy. Wtedy rondo byłoby bezpieczne dla rowerzystów. | Problem z zapewnieniem bezpiecznego przejazdu w wąskich przestrzeniach przejścia podziemnego. Problem zapewnienia odpowiedniej widoczności przy załomach przejścia. | |||||||||||||||||||||||
3 | 2023-04-18 05:27:50 | Tylko odpowiedzi ankietowe | ||||||||||||||||||||||||
4 | 2023-04-18 06:24:22 | Kolejna miejska inwestycja, której efektem jest wycinka drzew i zmiejszenie kapitału przyrodniczego naszego miasta. Piszą Państwo, że będzie więcej zieleni, a mają Państwo na myśli dodatkowy trawnik. Retoryka mydląca oczy mieszkańców. Proszę o: -więcej nasadzeń drzew i przeprojektowanie w taki sposób aby zachować te już istniejące -naziemne przejścia dla pieszych | Projekt przewiduje 16 drzew do wycinki. Ponadto zostaną wprowadzone dodatkowe nasadzenia. W bilansie drzew będzie więcej niż obecnie. Obowiązujące przepisy wykluczają możliwość wykonania przejścia w poziomie jezdni, szczególnie o tak rozbudowanych wlotach skrzyżowania. (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 24 czerwca 2022 r. w sprawie przepisów techniczno-budowlanych dotyczących dróg publicznych) §34 ust. 2.: „Przejście dla pieszych bez sygnalizacji świetlnej projektuje się na dwukierunkowej jezdni albo jednokierunkowej jezdni z jednym pasem ruchu, na których prędkość dopuszczalna wynosi nie więcej niż 50 km/h”. §34 ust. 3. pkt. 2): „Przejście dla pieszych z sygnalizacją świetlną projektuje się na: 2)jednokierunkowej jezdni z co najmniej dwoma pasami ruchu” Wykonanie sygnalizacji świetlnej konkretnie na tym skrzyżowaniu było już analizowane w poprzednich latach. Analiza wykazała, iż takie rozwiązanie spowoduje znaczne straty czasu zarówno w transporcie publicznym jak i indywidualnym. | |||||||||||||||||||||||
5 | 2023-04-18 06:24:25 | Tylko odpowiedzi ankietowe | ||||||||||||||||||||||||
6 | 2023-04-18 06:29:05 | Tylko odpowiedzi ankietowe | ||||||||||||||||||||||||
7 | 2023-04-18 06:29:26 | Bardzo dobry pomysł. 100 % poparcia dla wizualizacji. Przejście pozdziemne to bezpieczeństwo. Piesi tu nie zginą, a na pasach giną w Polsce codziennie. | Ogólny głos w dyskusji. | |||||||||||||||||||||||
8 | 2023-04-18 06:45:26 | Przejścia podziemne są konieczne z uwagi na duży ruch jaki panuje w centrum. Dobrze byłoby na schodach zrobić podjazd dla rowerów, bo niekoniecznie muszę korzystać z windy. | Koncepcja przewiduje wykonanie podjazdów dla rowerów przy wszystkich biegach schodowych. | |||||||||||||||||||||||
9 | 2023-04-18 06:47:07 | Tylko odpowiedzi ankietowe | ||||||||||||||||||||||||
10 | 2023-04-18 06:57:29 | Tylko odpowiedzi ankietowe | ||||||||||||||||||||||||
11 | 2023-04-18 07:09:38 | Przedstawiona koncepcja nie zmienia w żaden sposób układu drogowego w okolicy, nie rozwiązuje problemu korków w ruchu kołowym. Brak czytelnego rozwiązania długości przystanków tramwajowych po oby stronach ronda, na których już dziś nie mieszczą się dwa tramwaje przyjeżdżające w tym samym czasie. Brak wyjść z przejść podziemnych po stronie wsch. na przystanek tramwajowy sprawia, ze po raz kolejny będzie to przestrzeń niewykorzystana. Ruch pieszych został kompletnie zepchnięty pod ziemię wbrew trendom ogólnoeuropejskim by miasta przywracać pieszym. Dodatkowo na wizualizacjach nie widać żadnych zmian w układzie zieleni, żadnych nowych nasadzeń. Całość to raczej bardzo droga kosmetyka stanu obecnego. | Przedmiotem inwestycji nie jest rozwiązanie ruchu pojazdów indywidualnych. Inwestycja jest skupiona wokół transportu publicznego. Koncepcja przewiduje wykonanie wyjść/wejść do przejścia podziemnego po stronie wschodniej na przystanki tramwajowe. Szczegółowe opracowanie zagospodarowania zielenią na kolejnym etapie, czyli projektu budowlanego. | |||||||||||||||||||||||
12 | 2023-04-18 07:01:35 | Jako kierowca, piesza i rowerzystka dostrzegam duże niebezpieczeństwo w tak poprowadzonej ścieżce rowerowej na tak dużym i ruchliwym rondzie bez świateł. Rowerzyści nie przechodzą kursu nauki jazdy, są słabo widoczni, a na rondzie Jagiellonów dodatkowo uwagę skupiać trzeba na tramwajach i samochody często wjeżdżają na rondo w wąską lukę. To wszystko powoduje wysokie ryzyko kolizji z udziałem rowerzystów. Ponadto zlikwidowanie pasów do wyłącznego prawoskrętu znacznie zakorkuje wjazdy na rondo i sprawi, że przebudowa zamiast upłynnić ruch doprowadzi do przeciwnego efektu. Bardzo dziwi tak nieprzemyślana koncepcja w jednym z kluczowych punktów komunikacyjnych miasta wojewódzkiego. Jeśli te elementy nie zostaną skorygowane, a efekt będzie jak wyżej to to zgłoszenie oraz komentarze pod artykułami w lokalnych mediach będą dowodem na ignorowanie rozsądnego głosu obywateli przez samorząd i świadome działanie na szkodę miasta. | Rozwiązanie preferowane przez Zespół do spraw polityki rowerowej. Pasy rowerowe przeznaczone są wyłącznie dla mieszkańców korzystających z roweru w relacjach na wprost. Pas dla relacji w prawo ma niewielkie znaczenie dla przepustowości całego wlotu. Jego likwidacja nie wpłynie w sposów istotny na przepustowość. Natomiast zwolnione miejsce można wykorzystać na zieleń i infrastrukturę rowerową. Należy zauważyć, że rowerzysta jako uczestnik ruchu drogowego ma obowiązek znać przepisy prawa o ruchu drogowym. | |||||||||||||||||||||||
13 | 2023-04-18 07:34:13 | |||||||||||||||||||||||||
14 | 2023-04-18 08:38:41 | |||||||||||||||||||||||||
15 | 2023-04-18 08:41:10 | Z uwagi na duże natężenie ruchu w godzinach szczytu i mierną znajomość przepisie ruchu drogowego przez rowerzystów jestem przeciwny pasom rowerowym znajdującym się na rondzie. Już teraz jest mnóstwo wypadków i kolizji z udziałem aut i rozumiem że do tych statystyk chcą państwo dopisać również rowerzystów. Poproszę o więcej wyobraźni. | W centrum miasta dąży się do uspakajania ruchu pojazdów. Rozwiązanie preferowane przez Zespół do spraw polityki rowerowej. Pasy rowerowe przeznaczone są wyłącznie dla mieszkańców korzystających z roweru w relacjach na wprost. Należy zauważyć, że rowerzysta jako uczestnik ruchu drogowego ma obowiązek znać przepisy prawa o ruchu drogowym. | |||||||||||||||||||||||
16 | 2023-04-18 09:05:51 | Windy na tak, natomiast zostawienie tylko jednego pasa do jazdy na wprost od strony 3maja w kierunku r. Bernardynski go jest chorym pomysłem bo w kierunku r.bernardynskiwgo idą dwa pasy więc dlaczego ograniczacie możliwość jazdy z lewego pasa na wprost a chcecie zostawić tylko do skrętu w lewo. Chore rozwiązanie bo rondo w godzinach szczytu jest całkowicie zakorkowane a jeśli chcecie ,zostawić tylko jeden pas do ruchu na wprost to korki będą sięgały aż za markwarta. Jeśli chodzi o ruch rowerowy może to być bardzo niebezpieczne posunięcie dla rowerzystów bo pomiędzy samochodami tirami i autobusami zostaną zmiażdżeni i będzie jeszcze niebezpieczniej. Także jeden pas na wprost z 3maja chory pomysł. Zamiast ludziom polepszać poruszanie się po mieście to zawezacie obszary i utrudniacie. Władza ma być dla miasta i ludzi a nie przeciwko ludziom. Podsumowując. Zostawiła bym jezdnię nietknietą tak jak jest a do remontu tylko przejścia podziemne i dodanie wind. | Koncepcja została zmieniona: na wlocie ul. 3 Maja dwa pasy ruchu zostaną przeznaczone do ruchu na wprost. Przedmiotem inwestycji nie jest rozwiązanie ruchu pojazdów indywidualnych. Polityką miasta jest "uspokajanie ruchu" w ścisłym centrum miasta. Rozwiązanie preferowane przez Zespół do spraw polityki rowerowej. Pasy rowerowe przeznaczone są wyłącznie dla mieszkańców korzystających z roweru w relacjach na wprost. | |||||||||||||||||||||||
17 | 2023-04-18 09:08:28 | Tylko odpowiedzi ankietowe | ||||||||||||||||||||||||
18 | 2023-04-18 10:11:45 | - Droga rowerowa będzie niebezpieczna z uwagi na styl jazdy rowerzystów w mieście (nierespektowanie zasad ruchu drogowego, przejazdy przez pady) - zmniejszenie ilości pasów dla aut spowoduje kolejne korki. Z pozytywnych rzeczy na pewno jest zachowanie przejść podziemnych, gdyż każde kolejne miejsce ze światłami w mieście spowalnia ruch i utrudnia życie wszystkim: brak nowej kładki, rondo bernardyńskie, czy wcześniej kujawskie i powstańców wielkopolskich | Rozwiązanie preferowane przez Zespół do spraw polityki rowerowej. Pasy rowerowe przeznaczone są wyłącznie dla mieszkańców korzystających z roweru w relacjach na wprost. Należy zauważyć, że rowerzysta jako uczestnik ruchu drogowego ma obowiązek znać przepisy prawa o ruchu drogowym. Pas dla relacji w prawo ma niewielkie znaczenie dla przepustowości całego wlotu. Jego likwidacja nie wpłynie w sposób istotny na przepustowość. Natomiast zwolnione miejsce można wykorzystać na zieleń i infrastrukturę rowerową. | |||||||||||||||||||||||
19 | 2023-04-18 10:20:36 | Wyznaczenie trasy rowerowej w tym miejscu nie ma sensu. Jadąc samochodem nigdy nie wiadomo czy ktoś nie wjedzie w nas a co dopiero rowerzyści, którzy niestety na przepisy nie zważają a też trudno ich dostrzec w lusterku. Proszę wziąć pod uwagę głos mieszkańców, że trasę rowerowa należy wyznaczyć w innym miejscu ale nie na rondzie Jagiellonów tym bardziej, że to skrzyżowanie jest jednym z najniebezpieczniejszych miejsc w Bydgoszczy i bardzo często słyszy się tu o wypadkach. Nikt nie chce mieć rowerzystów na sumieniu. Zadaszenia jeśli będą wyglądały jak na wizualizacjach nie powinno to źle wyglądać jednak jeśli ktoś wpadnie na pomysł pomalowania ich na niebiesko to niestety ale będzie to wyglądać brzydko i mało nowocześnie. | Rozwiązanie preferowane przez Zespół do spraw polityki rowerowej. Pasy rowerowe przeznaczone są wyłącznie dla mieszkańców korzystających z roweru w relacjach na wprost. Należy zauważyć, że rowerzysta jako uczestnik ruchu drogowego ma obowiązek znać przepisy prawa o ruchu drogowym. Koncepcja przewiduje wykonanie dachów zielonych oraz zieleni pnącej. Pod względem wizualnym koncepcja opiniowana była przez Radę ds. estetyki miasta. | |||||||||||||||||||||||
20 | 2023-04-18 10:22:59 | Tylko odpowiedzi ankietowe | ||||||||||||||||||||||||
21 | 2023-04-18 11:33:35 | Tylko odpowiedzi ankietowe | ||||||||||||||||||||||||
22 | 2023-04-18 11:33:35 | Tylko odpowiedzi ankietowe | ||||||||||||||||||||||||
23 | 2023-04-18 11:48:31 | Proponuję wydłużenie peronów tramwajowych i wykonanie przejść naziemnych w miejscu gdzie perony będą się kończyć. Dzięki temu unikniemy przejść na wylotach . Proponuję nadanie tramwajom priorytetu w poruszaniu się po Rondzie Jagiellońskim. | Obowiązujące przepisy wykluczają możliwość wykonania przejścia w poziomie jezdni, szczególnie o tak rozbudowanych wlotach skrzyżowania. (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 24 czerwca 2022 r. w sprawie przepisów techniczno-budowlanych dotyczących dróg publicznych) §34 ust. 2.: „Przejście dla pieszych bez sygnalizacji świetlnej projektuje się na dwukierunkowej jezdni albo jednokierunkowej jezdni z jednym pasem ruchu, na których prędkość dopuszczalna wynosi nie więcej niż 50 km/h”. §34 ust. 3. pkt. 2): „Przejście dla pieszych z sygnalizacją świetlną projektuje się na: 2)jednokierunkowej jezdni z co najmniej dwoma pasami ruchu” Wykonanie sygnalizacji świetlnej konkretnie na tym skrzyżowaniu było już analizowane w poprzednich latach. Analiza wykazała, iż takie rozwiązanie spowoduje znaczne straty czasu zarówno w transporcie publicznym jak i indywidualnym. | |||||||||||||||||||||||
24 | 2023-04-18 11:52:58 | Zdecydowanie proponuję przejście dla pieszych naziemne. | Obowiązujące przepisy wykluczają możliwość wykonania przejścia w poziomie jezdni, szczególnie o tak rozbudowanych wlotach skrzyżowania. (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 24 czerwca 2022 r. w sprawie przepisów techniczno-budowlanych dotyczących dróg publicznych) §34 ust. 2.: „Przejście dla pieszych bez sygnalizacji świetlnej projektuje się na dwukierunkowej jezdni albo jednokierunkowej jezdni z jednym pasem ruchu, na których prędkość dopuszczalna wynosi nie więcej niż 50 km/h”. §34 ust. 3. pkt. 2): „Przejście dla pieszych z sygnalizacją świetlną projektuje się na: 2)jednokierunkowej jezdni z co najmniej dwoma pasami ruchu” Wykonanie sygnalizacji świetlnej konkretnie na tym skrzyżowaniu było już analizowane w poprzednich latach. Analiza wykazała, iż takie rozwiązanie spowoduje znaczne straty czasu zarówno w transporcie publicznym jak i indywidualnym. | |||||||||||||||||||||||
25 | 2023-04-18 13:26:30 | Dzień dobry, cały ogólny układ dla pieszych OK ale dla poruszających się samochodami wlot od ulicy 3 maja dramat. Nic nie zmieniono i włączenie się do ruchu to jazda na krawędzi. Albo musimy na kimś wymusić i liczyć na jego wyrozumiałość i uprzejmość ewentualnie liczyć na szczęście, że będzie luka i się uda włączyć do ruchu (teraz dodano dodatkowy pas dla rowerów w relacji dworzec PKS kierunek ul. Gdańska ). Wydaje się, że można się pochylić nad tym wlotem i może zmienić organizację na tym wlocie. Pozdrawiam | Koncepcja została zmieniona: na wlocie ul. 3 Maja dwa pasy ruchu zostaną przeznaczone do ruchu na wprost. Przedmiotem inwestycji nie jest rozwiązanie ruchu pojazdów indywidualnych. Polityką miasta jest "uspokajanie ruchu" w ścisłym centrum miasta. | |||||||||||||||||||||||
26 | 2023-04-18 12:58:19 | |||||||||||||||||||||||||
27 | 2023-04-18 13:49:03 | Już teraz pomimo czteropasmowych dojazdów rondo bywa zakorkowane, a stojące w korku auta sięgają dworca PKS i dalej aż do Łużyckiej. Zwężenie ronda spowoduje zablokowanie centrum Bydgoszczy. | Przedmiotem inwestycji nie jest rozwiązanie ruchu pojazdów indywidualnych. Polityką miasta jest "uspokajanie ruchu" w ścisłym centrum miasta. | |||||||||||||||||||||||
28 | 2023-04-18 14:57:39 | Bardzo ładny projekt :) Szerokie przejścia podziemne i mniej sklepów niż dotychczas na duży plus. W podziemiach powinny znajdować się wyłącznie punkty małej gastronomii, kiosk z biletami i prasą, sklep spożywczy typu "żabka", ewentualnie kwiaciarnia, czy jakaś mini drogeria, w zupełności wystarczy. Proste, estetyczne zadaszenia schodów. Duży plus za windy dla niepełnosprawnych. Czekam na realizację :) | Ogólny głos w dyskusji. | |||||||||||||||||||||||
29 | 2023-04-18 14:26:29 | Tylko odpowiedzi ankietowe | ||||||||||||||||||||||||
30 | 2023-04-18 15:26:33 | Tylko odpowiedzi ankietowe | ||||||||||||||||||||||||
31 | 2023-04-18 15:36:34 | Jest potrzebne te nowe rondo jagiellonow .Jak mają starsze ludzie iść z kulami lub ludzie z wózkami dziecięcymi lub niepełnosprawne powinny być te windy do przystosowania osób chorych pod tym tunelem tak chalasują tramwaje jak przejeżdżają u góry aż trzęsie się cały sufit i popękane jest | Koncepcja przewiduje wykonanie wind oraz remont przejścia podziemnego i torowiska. | |||||||||||||||||||||||
32 | 2023-04-18 15:45:31 | Może warto rozważyć zjazdy do podziemi i tylko windy przy przystankach. Ogranicza to liczbę do 2 max 4 wind. Zjazdy pozwoliłyby ruch rowerzystów puścić dołem bez kolizji z samochodami i poza ruchem okrężnym. Pozostaje kwestia piesi i rowerzyści w podziemiu. Dobrze oznakowana ścieżka, może warto rozważyć rozdzielenie chodnika i ścieżki, zrobienie skrzyżowań. Pozostawiam pod dyskusję. | Z uwagi na zurbanizowany obszar inwestycji, bliską zabudowę oraz licznie występujące podziemne uzbrojenie terenu, w ramach inwestycji wybudowane zostaną łagodne zjazdy na dwóch przeciwległych ćwiartkach skrzyżowania: północny-wschód oraz południowy-zachód. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 24 czerwca 2022 r. w sprawie przepisów techniczno-budowlanych dotyczących dróg publicznych: § 31. ust.1.: „Pochylenie podłużne drogi dla pieszych powinno być nie większe niż 6%. Przy większych pochyleniach projektuje się pochylnię, pochylnię i schody lub, w trudnych warunkach, dźwig osobowy i schody”. | |||||||||||||||||||||||
33 | 2023-04-18 16:36:33 | To dobry projekt. Proszę rozważyć czy jest możliwość wprowadzenia świetlików które wprowadza światło słoneczne do podziemia i czy taki pomysł jest zasadny? Czy na rondzie będą barierki energochłonne które zabezpiecza np. wiaty przed zniszczeniem przez piratów drogowych i np. wjechaniem do środka jak to już się kiedyś zdążyło? Czy będzie możliwość przejścia , jednego peronu na drugi bez zejścia do podziemia w przypadku gdy ktoś pomyli wyjścia? To naprawdę bardzo częste Przy tak wysokim peronie jest to trudne, oczywiście takie przejście jest wykroczeniem. Ale kara za takie wykroczenie nie może być wypadek. Trzeba pamiętać że po za osobami korzystającymi z wózków inwalidzkich, są też osoby np. z żylakami itd. | Wprowadzenie świetlików było rozważane, niemniej jednak z uwagi na ograniczoną dostępność powierzchni do ich wykonania (torowiska oraz jezdnie nad znaczną częścią przejścia podziemnego) zrezygnowano z takiego rozwiązania. W przypadku awaryjności windy będzie możliwość przejścia przez torowiska na sąsiedni peron. Nie stosuje się barier energochłonnych do zabezpieczenia emenetów małej architektury. | |||||||||||||||||||||||
34 | 2023-04-18 16:57:54 | Zdecydowanie windy, żadnych przejść naziemnych. Dodatkowo należy coś zrobić z wlotem ronda od ulicy 1. Maja - jest on notorycznie blokowany przez samochody wjeżdżające w Focha. | Koncepcja zostanie zmieniona: na wlocie ul. 3 Maja dwa pasy ruchu zostaną przeznaczone do ruchu na wprost. | |||||||||||||||||||||||
35 | 2023-04-18 16:49:52 | Uważam ze drogi rowerowe to duża pomyłka największe korki tworzą się przy zjeździe z ronda w stronę focha należałoby prędzej rozważanie poszerzenie tego zjazdu aby auta nie korkowały ronda. Drogi rowerowe przy tak dużym natężeniu ruchu w tym miejscu dodatkowo na przejeździe przy 3 maja gdzie najwiecej stłuczek się pojawia będą teraz jeszcze narażały rowerzystów. Owszem nowe wiaty oraz windy jak najbardziej i mogli by również rowerzyści z nich korzystać. Zaraz okaże się ze przez główne rondo będą pasem rowerowym jeździły również hulajnogi elektryczne i kolejne śmiertelne wypadki. Powinny zostać poszerzony zjazdy dla pojazdów opuszczających rondo a nie dokładać możliwość wjazdu większej liczbie użytkowników | Rozwiązanie preferowane przez Zespół do spraw polityki rowerowej. Pasy rowerowe przeznaczone są wyłącznie dla mieszkańców korzystających z roweru w relacjach na wprost. Pas dla relacji w prawo ma niewielkie znaczenie dla przepustowości całego wlotu. Jego likwidacja nie wpłynie w sposób istotny na przepustowość. Natomiast zwolnione miejsce można wykorzystać na zieleń i infrastrukturę rowerową. Należy zauważyć, że rowerzysta jako uczestnik ruchu drogowego ma obowiązek znać przepisy prawa o ruchu drogowym. Wymiary wind dostostosowane będą również do transportu roweru, a rowerzyści będą mogli skorzystać z takiej opcji. Szerokość wylotu w kierunku ul. Focha nie decyduje o jego przepustowości (kluczowe są dalsze elementy na infrastrukturze: skrzyżowanie z ul. Gdańską) | |||||||||||||||||||||||
36 | 2023-04-18 17:21:22 | Dodał bym sygnalizacje świetlną na rondzie co ułatwiło by przejazd rowerzystom. | Wykonanie sygnalizacji świetlnej konkretnie na tym skrzyżowaniu było już analizowane w poprzednich latach. Analiza wykazała, iż takie rozwiązanie spowoduje znaczne straty czasu zarówno w transporcie publicznym jak i indywidualnym. | |||||||||||||||||||||||
37 | 2023-04-18 17:36:43 | - drogi rowerowe spowoduja wzrost wypadkow z udziałem rowerzystów, Powinni się przemieszczać pod ziemią jak piesi. | Rozwiązanie preferowane przez Zespół do spraw polityki rowerowej. Pasy rowerowe przeznaczone są wyłącznie dla mieszkańców korzystających z roweru w relacjach na wprost. Należy zauważyć, że rowerzysta jako uczestnik ruchu drogowego ma obowiązek znać przepisy prawa o ruchu drogowym. | |||||||||||||||||||||||
38 | 2023-04-18 18:02:13 | Uważam, że droga rowerowa na tym rondzie to nieporozumienie. Rowerzyści mogą poruszać się ulicą -zgodnie z przepisami ruchu drogowego - bez problemu. Ciekawi mnie również kwestia kosztów związanych z inwestycją w windy. Czy nie lepiej byłoby zainwestować w schody/chodniki ruchome? | Rozwiązanie preferowane przez Zespół do spraw polityki rowerowej. Pasy rowerowe przeznaczone są wyłącznie dla mieszkańców korzystających z roweru w relacjach na wprost. Należy zauważyć, że rowerzysta jako uczestnik ruchu drogowego ma obowiązek znać przepisy prawa o ruchu drogowym. Ruchome schody, podobnie jak w przypadku pochylni do przejść podziemnych. Z uwagi na zurbanizowany obszar inwestycji, bliską zabudowę oraz licznie występujące podziemne uzbrojenie terenu, w ramach inwestycji wybudowane zostaną łagodne zjazdy na dwóch przeciwległych ćwiartkach skrzyżowania: północny-wschód oraz południowy-zachód. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 24 czerwca 2022 r. w sprawie przepisów techniczno-budowlanych dotyczących dróg publicznych: § 31. ust.1.: „Pochylenie podłużne drogi dla pieszych powinno być nie większe niż 6%. Przy większych pochyleniach projektuje się pochylnię, pochylnię i schody lub, w trudnych warunkach, dźwig osobowy i schody”. | |||||||||||||||||||||||
39 | 2023-04-18 18:13:40 | Wydaje się ok. Dodałbym także pasy rowerowe w kierunku północ - południe. W ogóle zamiast niepraktycznych, niebezpiecznych i drogich ścieżek rowerowych powinny powstawać takie pasy dla rowerów. Nie tylko na rondzie ale w całym mieście. | Ogólny glos w dyskusji | |||||||||||||||||||||||
40 | 2023-04-18 19:26:29 | Tylko odpowiedzi ankietowe | ||||||||||||||||||||||||
41 | 2023-04-18 20:13:59 | Dla pieszych powinny być przejścia naziemne. Windy to bardzo zły pomysł, pseudoniwiczesny, niepraktyczny, z minionej epoki rozwiązań komunikacyjnych.Unikam przemieszczania się w okolicach ronda ze względu na konieczność używania schodów (poruszam się głównie rowerem). | Obowiązujące przepisy wykluczają możliwość wykonania przejścia w poziomie jezdni, szczególnie o tak rozbudowanych wlotach skrzyżowania. (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 24 czerwca 2022 r. w sprawie przepisów techniczno-budowlanych dotyczących dróg publicznych) §34 ust. 2.: „Przejście dla pieszych bez sygnalizacji świetlnej projektuje się na dwukierunkowej jezdni albo jednokierunkowej jezdni z jednym pasem ruchu, na których prędkość dopuszczalna wynosi nie więcej niż 50 km/h”. §34 ust. 3. pkt. 2): „Przejście dla pieszych z sygnalizacją świetlną projektuje się na: 2)jednokierunkowej jezdni z co najmniej dwoma pasami ruchu” Wykonanie sygnalizacji świetlnej konkretnie na tym skrzyżowaniu było już analizowane w poprzednich latach. Analiza wykazała, iż takie rozwiązanie spowoduje znaczne straty czasu zarówno w transporcie publicznym jak i indywidualnym. | |||||||||||||||||||||||
42 | 2023-04-18 20:13:16 | Tylko odpowiedzi ankietowe | ||||||||||||||||||||||||
43 | 2023-04-18 20:27:39 | Moje propozycje zmian: 1. Przejścia dla pieszych naziemne, wyniesione. 2. Sygnalizacja świetlna zsynchronizowana ze światłami na Rondzie Bernardyńskim oraz skrzyżowaniu Jagiellońska/Gdańska/Focha. 3. Droga dla rowerów wydzielona na chodnikach, poprowadzona przez rondo wspólnie z naziemnymi przejściami dla pieszych, a nie w śladzie jezdni. 4. Progi zwalniające w kształcie poduszek (jak dla autobusów komunikacji miejskiej) przed przejściami naziemnymi. Takie zmiany wpłyną na poprawę bezpieczeństwa na rondzie. Auta będą musiały zwolnić, zarówno przed przejściem dla pieszych, jak i przed wjazdem na rondo. Sygnalizacja spowoduje, że samochody nie będą wjeżdżać na rondo przy braku widoczności (zasłonięte), co spowoduje spadek ilości wypadków i kolizji. Proponuję przygotować obecnie tylko zmiany dla pieszych w istniejącym przejściu podziemnym (windy, estetyka przejścia itp.) co pozwoli ograniczyć koszty remontu. W przyszłym roku przygotować koncepcję zmiany organizacji ruchu według powyższych propozycji. | Obowiązujące przepisy wykluczają możliwość wykonania przejścia w poziomie jezdni, szczególnie o tak rozbudowanych wlotach skrzyżowania. (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 24 czerwca 2022 r. w sprawie przepisów techniczno-budowlanych dotyczących dróg publicznych) §34 ust. 2.: „Przejście dla pieszych bez sygnalizacji świetlnej projektuje się na dwukierunkowej jezdni albo jednokierunkowej jezdni z jednym pasem ruchu, na których prędkość dopuszczalna wynosi nie więcej niż 50 km/h”. §34 ust. 3. pkt. 2): „Przejście dla pieszych z sygnalizacją świetlną projektuje się na: 2)jednokierunkowej jezdni z co najmniej dwoma pasami ruchu” Wykonanie sygnalizacji świetlnej konkretnie na tym skrzyżowaniu było już analizowane w poprzednich latach. Analiza wykazała, iż takie rozwiązanie spowoduje znaczne straty czasu zarówno w transporcie publicznym jak i indywidualnym. Progi zwalniające powinny być stosowane na układzie ulic lokalnych. Rondo Jagiellonów do takich nie należy. | |||||||||||||||||||||||
44 | 2023-04-18 20:52:05 | Wprowadzenie do ruchu pojazdów ścieżek rowerowych spowoduje większy ruch rowerowy a zatem zwiększy ryzyko i niewątpliwie ilość kolizji/wypadków rowerzystów z autami osobowymi i ciężarowymi/autobusami. | Rozwiązanie preferowane przez Zespół do spraw polityki rowerowej. Pasy rowerowe przeznaczone są wyłącznie dla mieszkańców korzystających z roweru w relacjach na wprost. Należy zauważyć, że rowerzysta jako uczestnik ruchu drogowego ma obowiązek znać przepisy prawa o ruchu drogowym. | |||||||||||||||||||||||
45 | 2023-04-18 21:02:20 | Ten projekt to wyrzucenie pieniędzy w błoto. Windy są bardzo kiepskim pomysłem. Uważam, że przejścia naziemne byłyby doskonałym rozwiązaniem szczególnie dla osób niepełnosprawnych i rowerzystów. | Obowiązujące przepisy wykluczają możliwość wykonania przejścia w poziomie jezdni, szczególnie o tak rozbudowanych wlotach skrzyżowania. (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 24 czerwca 2022 r. w sprawie przepisów techniczno-budowlanych dotyczących dróg publicznych) §34 ust. 2.: „Przejście dla pieszych bez sygnalizacji świetlnej projektuje się na dwukierunkowej jezdni albo jednokierunkowej jezdni z jednym pasem ruchu, na których prędkość dopuszczalna wynosi nie więcej niż 50 km/h”. §34 ust. 3. pkt. 1) i 2): „Przejście dla pieszych z sygnalizacją świetlną projektuje się na: 2)jednokierunkowej jezdni z co najmniej dwoma pasami ruchu” Wykonanie sygnalizacji świetlnej konkretnie na tym skrzyżowaniu było już analizowane w poprzednich latach. Analiza wykazała, iż takie rozwiązanie spowoduje znaczne straty czasu zarówno w transporcie publicznym jak i indywidualnym. | |||||||||||||||||||||||
46 | 2023-04-18 21:17:17 | Ścieżka rowerowa przez rondo spowoduje ciągłe wypadki i potrącenia rowerzystow | Rozwiązanie preferowane przez Zespół do spraw polityki rowerowej.. Pasy rowerowe przeznaczone są wyłącznie dla mieszkańców korzystających z roweru w relacjach na wprost. Należy zauważyć, że rowerzysta jako uczestnik ruchu drogowego ma obowiązek znać przepisy prawa o ruchu drogowym. | |||||||||||||||||||||||
47 | 2023-04-18 21:18:41 | Uważam, że wizualizacja prezentuje się estetycznie. Natomiast wiele kontrowersji wzbudza zmnieszenie ilosci pasów od strony ulicy focha kosztem ścieżki rowerowej. Często korzystam na tym zjezdzie z pasa do skrętu w lewo i uważam ze przecinająca sie droga z rowerzystami będzie sporym utrudnieniem i bedzie powodować wiele zdarzeń drogowych. Kolejnym aspektem do weryfiakcji jest zadaszenie przystanku również od strony ulicy focha. Czy nie będzie to utrudniało widoczności podczas włączania sie do ruchu w kierunku ronda? Zauważyłem wiele rozwiązań w naszym mieście, które na siłę dążą do rozwijania stref rowerowych w miejscach do tego kompletnie się nie nadających. | Pasy rowerowe przeznaczone są wyłącznie dla mieszkańców korzystających z roweru w relacjach na wprost. Należy zauważyć, że rowerzysta jako uczestnik ruchu drogowego ma obowiązek znać przepisy prawa o ruchu drogowym. Pas dla relacji w prawo ma niewielkie znaczenie dla przepustowości całego wlotu. Jego likwidacja nie wpłynie w sposób istotny na przepustowość. Natomiast zwolnione miejsce można wykorzystać na zieleń i infrastrukturę rowerową. . | |||||||||||||||||||||||
48 | 2023-04-18 21:42:43 | Tylko odpowiedzi ankietowe | ||||||||||||||||||||||||
49 | 2023-04-18 21:50:03 | Tylko odpowiedzi ankietowe | ||||||||||||||||||||||||
50 | 2023-04-18 21:53:34 | Tylko odpowiedzi ankietowe | ||||||||||||||||||||||||
51 | 2023-04-18 22:26:36 | Proponuję żeby tramwaje przejeżdżały przez rondo podziemią ułatwi przesiadkę i jeden przystanek dla tramwajów. Proponuję jeszcze żeby dać dach na całej powierzchni przystanku jak jest bydgoszcz Wschód. | Rozwiązanie technicznie niemożliwe do wprowadzenia w tym miejscu. | |||||||||||||||||||||||
52 | 2023-04-18 22:55:21 | Chciałbym żeby w przejściu podziemnym nowym pojawiło się dużo nowych sklepów .Bo w starym jest mało sklepów i nudno | Ogólny głos w dyskusji. | |||||||||||||||||||||||
53 | 2023-04-18 23:11:18 | Tylko odpowiedzi ankietowe | ||||||||||||||||||||||||
54 | 2023-04-19 06:31:47 | Wprowadzanie ścieżek rowerowych na najbardziej ruchliwe rondo w Bydgoszczy, spowoduje więcej wypadków z udziałem rowerzystów. Po za tym, nie ma ciągłości tych ścieżek z żadnej ze stron ul. Jagiellońskiej, więc moim zdaniem jest to na siłę pokazywanie, że Bydgoszcz dba o rozwój dróg rowerowych. | Rozwiązanie preferowane przez Zespół do spraw polityki rowerowej. Pasy rowerowe przeznaczone są wyłącznie dla mieszkańców korzystających z roweru w relacjach na wprost. Należy zauważyć, że rowerzysta jako uczestnik ruchu drogowego ma obowiązek znać przepisy prawa o ruchu drogowym. | |||||||||||||||||||||||
55 | 2023-04-19 06:26:23 | Tylko odpowiedzi ankietowe | ||||||||||||||||||||||||
56 | 2023-04-19 07:01:45 | Tylko odpowiedzi ankietowe | ||||||||||||||||||||||||
57 | 2023-04-19 09:05:31 | Już zakorkowane rondo Jagiełłonow będzie generować większe korki w godzinach szczytu i utrudniać komunikację w stronę ronda fordonskiego jak i w stronę ulicy Focha/Rondo Grunwaldzkie. Brak rozwiązania problemu wypadkow przy włączeniu się do ruchu od strony ul 3 maja a wiemy że często są tam kolizję. Na plus windy dla niepełnosprawnych. Czy będą one dostępne dla matek z dziećmi w wózku. Bo Rondo Jagiellonów jest wyzwaniem w przypadku przemieszczania się z dzieckiem poniżej 3 r. | Założone wymiary wewnętrzne kabiny pozwolą na swobodny dostęp rodziców z wózkami dziecięcymi. To jest kolejny krok do rozwoju dróg rowerowych w mieście. Nie wszystko da się wybudować od razu. Koncepcja została zmieniona: na wlocie ul. 3 Maja dwa pasy ruchu zostaną przeznaczone do ruchu na wprost. Przedmiotem inwestycji nie jest rozwiązanie ruchu pojazdów indywidualnych. Polityką miasta jest "uspokajanie ruchu" w ścisłym centrum miasta. | |||||||||||||||||||||||
58 | 2023-04-19 09:12:36 | Przedstawiony projekt to pudrowanie złego rozwiązania, które pochłonie ogromne pieniądze. Nadaje się jedynie do kosza. 1. Pasy dla samochodów mają zdecydowanie szerokość ponad minimum, konkretnie szerokość pasów na autostradach, a pas dla rowerów został wciśnięty na siłę z... minimalnym 1,5 metra. Przecież to jest trasa dojazdu na 2 uczelnie studentów i dzieciaków do pałacu młodzieży. Potencjał na ruch rowerowy w tym miejscu jest olbrzymi, a w tej koncepcji to igranie z życiem ludzi lub świadomie wyganianie ich. 2. Niepełnosprawni, osoby z wózkami dziecięcymi nie powinni być zdani na awaryjne windy. 3. Jedyne dobre wyjście w tym miejscu to przejścia NAZIEMNE, które pozwolą na udział wszystkich mieszkańców bez wyjątku. Absurdem jest mówienie na konferencji, że tam się "nie da", bo ruch za duży. Jako przykład można podać Rondo Dmowskiego w Warszawie, gdzie Prezydent Trzaskowski nie bał się i zrobił przejście naziemne mając podobnej jakości doradców i "ekspertów" jak w Bydgoszczy. Centrum Warszawy miało stanąć, i co? Stoi? Nie, ludzie są wdzięczni Trzaskowskiemu. Czy my w Bydgoszczy jesteśmy skazani na wywalenie milionów w błoto, bo jesteśmy myślami wciąż w PRL? Dosyć dyskryminacji już mamy w mieście, Trasa Uniwersytecka i kładka esperanto - nie do pokonania dla niepełnosprawnych - wystarczą. | Obowiązujące przepisy wykluczają możliwość wykonania przejścia w poziomie jezdni, szczególnie o tak rozbudowanych wlotach skrzyżowania. (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 24 czerwca 2022 r. w sprawie przepisów techniczno-budowlanych dotyczących dróg publicznych) §34 ust. 2.: „Przejście dla pieszych bez sygnalizacji świetlnej projektuje się na dwukierunkowej jezdni albo jednokierunkowej jezdni z jednym pasem ruchu, na których prędkość dopuszczalna wynosi nie więcej niż 50 km/h”. §34 ust. 3. pkt. 2): „Przejście dla pieszych z sygnalizacją świetlną projektuje się na: 2)jednokierunkowej jezdni z co najmniej dwoma pasami ruchu” Wykonanie sygnalizacji świetlnej konkretnie na tym skrzyżowaniu było już analizowane w poprzednich latach. Analiza wykazała, iż takie rozwiązanie spowoduje znaczne straty czasu zarówno w transporcie publicznym jak i indywidualnym. Progi zwalniające powinny być stosowane na układzie ulic lokalnych. Rondo Jagiellonów do takich nie należy. Porównanie do ronda Dmowskiego jest niewłaściwe, ponieważ na tym skrzyżowaniu przed wprowadzeniu przejść była już sygnalizacja świetlna, a przejścia zostały wyznaczone nie na samym rondzie, a przy skrzyżowaniach z ulicami poprzecznymi. | |||||||||||||||||||||||
59 | 2023-04-19 09:16:47 | Nie jestem za zrobieniem ścieżek rowerowych przez to rondo. Rowerzystom można zrobić ścieżki pod rondem ze zjazdami takimi jak dla wózków oraz windy. Ale mam pomysł by nad wejściami do tuneli zamontować panele słoneczne od zasilania ronda. Będzie to i ekologicznie i ekonomicznie. | Rozwiązanie preferowane przez Zespół do spraw polityki rowerowej. Pasy rowerowe przeznaczone są wyłącznie dla mieszkańców korzystających z roweru w relacjach na wprost. Należy zauważyć, że rowerzysta jako uczestnik ruchu drogowego ma obowiązek znać przepisy prawa o ruchu drogowym. W ramach dalszych prac, zostanie przeanalizowana możliwość wykonania paneli słonecznych. | |||||||||||||||||||||||
60 | 2023-04-19 09:19:37 | Tylko odpowiedzi ankietowe | ||||||||||||||||||||||||
61 | 2023-04-19 09:22:19 | Tylko odpowiedzi ankietowe | ||||||||||||||||||||||||
62 | 2023-04-19 09:53:53 | Ścieżki rowerowe powinny tez mieć przejazd pod rondem, bezpieczniej i brak kolizji z autami. W mieście Malmo takie rozwiązania są od 20 lat , można korzystać z doświadczenia w bezpiecznych rozwiązaniach. | Problem z zapewnieniem bezpiecznego przejazdu w wąskich przestrzeniach przejścia podziemnego. Problem zapewnienia odpowiedniej widoczności przy załomach przejścia. | |||||||||||||||||||||||
63 | 2023-04-19 10:06:18 | brak uwag | Tylko odpowiedzi ankietowe | |||||||||||||||||||||||
64 | 2023-04-19 11:09:47 | Tylko odpowiedzi ankietowe | ||||||||||||||||||||||||
65 | 2023-04-19 11:19:40 | Przyjęta koncepcja stara się godzić interesy różnych uczestników ruchu. Jednak instnieja wątpliwości dotyczące awaryjnosci wind, a także bezpieczeństwa rowerzystów przejeżdżających przez Rondo. Szczególnie cieszy stworzenie przejść podziemnych do tramwajow od strony Pałacu Młodzieży. | W przypadku awaryjności windy będzie możliwość przejścia przez torowiska na sąsiedni peron. W centrum miasta dąży się do uspakajania ruchu pojazdów. Rozwiązanie preferowane przez Zespół do spraw polityki rowerowej. Rowerzysta jako uczestnik ruchu drogowego ma obowiązek znać przepisy prawa o ruchu drogowym . | |||||||||||||||||||||||
66 | 2023-04-19 11:48:06 | Uważam że najlepszym rozwiązaniem byłyby ruchome ciągi dla ludzi, takie jak w centrum handlowym rondo. | Ruchome schody tak jak w przypadku pochylni, z uwagi na zurbanizowany obszar inwestycji, bliską zabudowę oraz licznie występujące podziemne uzbrojenie terenu, w ramach inwestycji wybudowane zostaną łagodne zjazdy na dwóch przeciwległych ćwiartkach skrzyżowania: północny-wschód oraz południowy-zachód. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 24 czerwca 2022 r. w sprawie przepisów techniczno-budowlanych dotyczących dróg publicznych: § 31. ust.1.: „Pochylenie podłużne drogi dla pieszych powinno być nie większe niż 6%. Przy większych pochyleniach projektuje się pochylnię, pochylnię i schody lub, w trudnych warunkach, dźwig osobowy i schody”. | |||||||||||||||||||||||
67 | 2023-04-19 12:18:07 | W mojej ocenie modernizacja Ronda w tej formule jest niedopuszczalna. Należy rozważyć całkowite ograniczenie ruchu pojazdów osobowych na odcinku Rondo Jagiellonów - Opera Nova z dopuszczeniem jedynie dla komunikacji publicznej oraz pojazdów docelowych. Cały ten szlak należy oddać pieszym i stworzyć szeroką aleję "deptak" na wzór Krakowskiego Przedmieścia w Warszawie. Ruch publiczny winien zostac skanalizowany w oparciu o ulicę Bernardyńską oraz Wały Jagiellońskie / Kujawska+Solskiego. Rondo winno zostać przebudowane z uwzględnieniem takich planów to jest z ograniczeniem wylotów w kierunku zachodnim do jednego pasa oraz wylotu z kierunku zachodniego do jednego pasa. W zakresie samych zmian - zdecydowanie na plus utworzenie jednolitej przestrzeni pod rondem. Istotną wadą jest jednak brak możliwości poruszania się rowerem "w lewo" na rondzie - projektowane drogi rowerowe umożliwiają jazde jedynie na wprost. W mojej ocenie zamiast schodów "klasycznych" na zejściach/wejściach powinny znaleźć się łagodne chodniki ruchome (bez schodów) co pozwoli na uniknięcie problemów z dostępnością dla osób niepełnosprawnych i z wózkami (nawet jak chodnik się wyłączy to dalej będzie można wykorzystać go jako swobodny i łagodny zjazd/podjazd dla wózków (skoro są dwa wejścia w każdej części ronda to jeden chodnik może być zjazdowy a drugi wjazdowy). | Całkowite ograniczenie ruchu kołowego na ul. Focha aktualnie nie jest możliwe, ze względu na niedostosowanie ciągów alternatywnych o tak dużych natężeń ruchu. Miasto dąży do uspokajania ruchu pojazdów w ścisłym centrum, jadnak zamknięcie ul. Focha możłiwebędzie dopiero po rozbudowie trasy W-Z. Rozwiązanie preferowane przez Zespół do spraw polityki rowerowej. Pasy rowerowe przeznaczone są wyłącznie dla mieszkańców korzystających z roweru w relacjach na wprost. Osoba chcąca wykonać rowerem manewr skrętu w lewo lub zawracania będzie musiała jak do tej pory poruszać się na zasadach ogólnych pasem ruchu do tego przeznaczonym. Ruchome schody tak jak w przypadku pochylni, z uwagi na zurbanizowany obszar inwestycji, bliską zabudowę oraz licznie występujące podziemne uzbrojenie terenu, w ramach inwestycji wybudowane zostaną łagodne zjazdy na dwóch przeciwległych ćwiartkach skrzyżowania: północny-wschód oraz południowy-zachód. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 24 czerwca 2022 r. w sprawie przepisów techniczno-budowlanych dotyczących dróg publicznych: § 31. ust.1.: „Pochylenie podłużne drogi dla pieszych powinno być nie większe niż 6%. Przy większych pochyleniach projektuje się pochylnię, pochylnię i schody lub, w trudnych warunkach, dźwig osobowy i schody”. | |||||||||||||||||||||||
68 | 2023-04-19 13:03:02 | Tylko odpowiedzi ankietowe | ||||||||||||||||||||||||
69 | 2023-04-19 13:11:50 | BARDZO proszę NIE wstawiać sygnalizacji świetlnej na Rondzie Jagiellonów. | Koncepcja nie zakłada wykonania sygnalizacji świetlnej. | |||||||||||||||||||||||
70 | 2023-04-19 13:56:18 | Uważam, ze zaproponowane rozwiązania dla rowerzystów są niebezpieczne, zarówno dla rowerzystów jak i dla kierowcy samochodów. Jako rowerzysta staram się unikać Rondo Jagiellonów, ponieważ nic przyjemnego tam jechać rowerem. Ale nie jest to rondo w tej chwili szczególnie niebezpieczne dla rowerzystów. Jeśli tam jadę i chcę na rondzie skręcić w lewo, to wybieram odpowiedni pas i jadę w środku pasa. Tak zablokuje ruch samochodów od tył. Poza tym jadę na rondzie tak jak bym jechał samochodem i nigdy z tym nie miałem wielkich problemów, choć wiem, że wiele osób nie ma do tego odwagi i dlatego kompletnie ominą rondo Jagiellonów. W projekcie ta sytuacja zmieni się diametralne i to na niekorzyść rowerzystów, bo rondo stanie się dużo bardziej niebezpieczny. Po pierwszy, ponieważ czerwony pasy i liny pozwalają dopiero na ruch w lewo, kiedy już jesteśmy na rondzie. Aby jechać w lewo musimy zmienić pas pomiędzy samochodami jadące od tył, kiedy już jesteśmy na rondzie (na strona południowa) lub jechać wprost i potem się ustawić gdzieś na środku rondo aby znaleźć odpowiedni moment do kręcenia w lewo (na stronie północnej). Obie sposoby stanowią zagrożenia dla bezpieczeństwa rowerzysta i w żaden sposób nie pozwalają na bezpiecznego przejazdy przez ronda. Po drugi, zwiększa się ryzyko kolizji z samochodami, które na rondzie kręcą w prawo. W tej chwili kierowcy samochodu, który chce wjechać na rondzie, musi patrzyć tylko w lewo, bo tylko stamtąd jadą samochody lub rowery. Ponieważ tam samochodów często jest dużo i na trzy pasy na raz, to wymaga to dużo koncentracji kierowcy. Jeżeli kierowcy chcę jechać na rondzie w prawo, to musi w nowej sytuacji nie tylko patrzyć w lewo, ale jednocześnie w prawo: czy tam nie znajdują się rowery. Jest to proszenie o bardzo nieprzyjemnych wypadków. Obwinione będą kierowcy samochodów, ale będzie to moim zdaniem błąd projektanta i inwestora. Rondo Jagiellonów jest dla rowerzystów tak samo kluczowe, jak dla kierowcy samochodów i transport publiczny. Jeżeli miasto chce promować wybór roweru zamiast własnego samochodu i takim sposobem zwiększyć atrakcyjność centrum miasta, to działające rozwiązanie na takich punktów jak Rondo Jagiellonów będzie koniecznie i to muszą być inne niż zaproponowany. Rowerem chcę się bezpiecznie, szybko i wygodnie dostać do celu - rowerzyści nie różnią się pod tym względem od innych uczestników dróg. Niestety, brakuje tu decydowanie szerszej perspektywy tego planu, bo rozwiązanie może leżeć poza rondem. Główna trasa rowerowa z południu na północy mógł przebiec na przykład poprzez parku Kazimierza Wielkiego poprzez przejścia przez Druckiego do Starego Portu i dalej przez most dla rowerów do drugiej strony Brdy i stamtąd dalej prowadzić do ronda Bernardyńskiego. Główna trasa wschód-zachód w takim przypadku mógłby być obok Brdy, jeżeli znajdują się dobre połączenia do drogi rowerowe obok Focha. Jeżeli to by były szerokie, wygodnie drogi rowerowe, to by mocno poprawiło dostęp do centrum z wszystkich kierunków oraz do szybkiego przedostanie się rowerem przez centrum, co w tej chwili jest mocno utrudniony. Przy takie rozwiązanie można rondo Jagiellonów kompletnie zostawić samochodom i tramwajom. Będzie przyjemniej i bezpieczniej dla wszystkich uczestników ruchu. Rozwiązanie na samym rondzie mogą być różne: tunele dla rowerów; regulowanie ruch na rondzie światłami; zostawić to tak jak jest. Dla matki z dziećmi na rowerze to rondo raczej nigdy nie będzie dobrą drogę do centrum a więc można to zostawić i odpuszczać sobie rozwoju miasto w kierunku bezpieczniejszy, zdrowszy, przyjemniejszy dla mieszkańców i bogatszy. | Rozwiązanie preferowane przez Zespół do spraw polityki rowerowej. Pasy rowerowe przeznaczone są wyłącznie dla mieszkańców korzystających z roweru w relacjach na wprost. Osoba chcąca wykonać rowerem manewr skrętu w lewo lub zawracania będzie musiała jak do tej pory poruszać się na zasadach ogólnych pasem ruchu do tego przeznaczonym. Należy zauważyć, że rowerzysta jako uczestnik ruchu drogowego ma obowiązek znać przepisy prawa o ruchu drogowym. | |||||||||||||||||||||||
71 | 2023-04-19 15:46:16 | Tylko odpowiedzi ankietowe | ||||||||||||||||||||||||
72 | 2023-04-19 16:11:43 | -kolorystyka wnętrza przejścia podziemnego jest nie trafiona na projekcie. Powinniśmy iść w inne kokory, odejść od tych kremowych i przypominających dworzec płyt. Natomiast zastosować kolory czarne w połysku, szare i wprowadzić zieleń, być może reklama za szybą podświetlone w efekcie 3d np. Bydgoskiej lekkoatletyki czy stadionu polonia, albo Bydgoskie kajaki, albo ZOO. Wzorem Warszawy a nie robienie tego samego co było mdłe płyty jak na dworcu. Wszystko co stare trzeba wywalić. Jak nie reklama to na pustej ścianie za szybą rośliny prawdziwe lub imitacja sztucznych. Na dole kwiaciarnia, gastronomia a nie lumpeksy, miasto powinno dobrać odpowiednio. Wiecej kamer, A na przystankach zieleñ zasłaniająca od upału, chcielibyśmy aby Bydgoszcz w centrum była chłodniejsza a r. Jagiellonów to wielka patelnia od wiosny, przystanki trzeba dobrze osłonić zielenią, na przystankach i chodnikach płty w karo. System informacji o przyjezdzie tramwajow pod kolor wiat przystanków, zejścia też pod kolor przystanków byle nie znów niebieskie. I brakuje w projekcie wiecej roslin na samym rondzie jak i zielencach poza rondem, mało drzew, traw,bylin kwitnącycg, niech tam będzie wizytówka zieleni miejskiej idzmy wzorem Hiszpani polacy ją kochają za zieleń, duzo cienia w upalne dni. | Projekt przewiduje 16 drzew do wycinki. Ponadto zostaną wprowadzone dodatkowe nasadzenia. W bilansie drzew będzie więcej niż obecnie. Koncepcja przewiduje wykonanie dachów zielonych oraz zieleni pnącej. Pod względem wizualnym koncepcja opiniowana była przez Radę ds. estetyki miasta. | |||||||||||||||||||||||
73 | 2023-04-19 16:36:58 | Tylko odpowiedzi ankietowe | ||||||||||||||||||||||||
74 | 2023-04-19 16:48:00 | Tylko odpowiedzi ankietowe | ||||||||||||||||||||||||
75 | 2023-04-19 16:55:55 | Tylko odpowiedzi ankietowe | ||||||||||||||||||||||||
76 | 2023-04-19 17:15:33 | Jako osoba do przez dojeżdżająca do pracy codziennie przez 1,5 roku zafundowano nam utrudnienia na ul Fordońskiej w ruchu tramwajowym które miały trwać 6 miesięcy a wyszło 3 razy tyle Nie wyobrażam sobie paraliżu komunikacyjnego jaki nastąpi w ruchu tramwajowym ponieważ nie ma opcji alternatywnej trasy dla ruchu tramwajowego a jest to wiodące połączenie dzielnic miasta z Fordonem Pomysł utworzenia ścieżki rowerowej przez rondo uważam za bardzo niebezpieczny stwarzający zagrożenie dla samych rowerzystów jak i kierowców samochodów | Rozwiązanie preferowane przez Zespół do spraw polityki rowerowej. Pasy rowerowe przeznaczone są wyłącznie dla mieszkańców korzystających z roweru w relacjach na wprost. Należy zauważyć, że rowerzysta jako uczestnik ruchu drogowego ma obowiązek znać przepisy prawa o ruchu drogowym. | |||||||||||||||||||||||
77 | 2023-04-19 18:50:36 | Ścieszka rowerowa przez rondo jest zbyt niebezpieczna. Jestem zdecydowanie za TAK odnośnie wind. | Rozwiązanie preferowane przez Zespół do spraw polityki rowerowej. Pasy rowerowe przeznaczone są wyłącznie dla mieszkańców korzystających z roweru w relacjach na wprost. Należy zauważyć, że rowerzysta jako uczestnik ruchu drogowego ma obowiązek znać przepisy prawa o ruchu drogowym. | |||||||||||||||||||||||
78 | 2023-04-19 18:01:35 | W mojej ocenie koniecznością jest wyznaczenie naziemnych przejść dla pieszych po stronie zachodniej r. Jagiellonów za przystankami tramwajowymi (bliżej UW). Pozwoli to na korzystanie z przystanków przez osoby niepełnosprawne nawet w przypadku awarii wind. Jest to zgodne z koncepcją uspokojenia ruchu na ul. Jagiellońskiej i Focha. Te dwie ulice powinny przejść metamorfozę podobną jak ulica Nowy Świat w Warszawie z szerokimi chodnikami i z ruchem tylko dla komunikacji miejskiej i służb. | Obowiązujące przepisy wykluczają możliwość wykonania przejścia w poziomie jezdni, szczególnie o tak rozbudowanych wlotach skrzyżowania. (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 24 czerwca 2022 r. w sprawie przepisów techniczno-budowlanych dotyczących dróg publicznych) §34 ust. 2.: „Przejście dla pieszych bez sygnalizacji świetlnej projektuje się na dwukierunkowej jezdni albo jednokierunkowej jezdni z jednym pasem ruchu, na których prędkość dopuszczalna wynosi nie więcej niż 50 km/h”. §34 ust. 3. pkt. 2): „Przejście dla pieszych z sygnalizacją świetlną projektuje się na: 2)jednokierunkowej jezdni z co najmniej dwoma pasami ruchu” Wykonanie sygnalizacji świetlnej konkretnie na tym skrzyżowaniu było już analizowane w poprzednich latach. Analiza wykazała, iż takie rozwiązanie spowoduje znaczne straty czasu zarówno w transporcie publicznym jak i indywidualnym.W przypadku awaryjności windy będzie możliwość przejścia przez torowiska na sąsiedni peron. | |||||||||||||||||||||||
79 | 2023-04-19 18:21:57 | Przejazd rowerowy na jezdni bez sygnalizacji świetlnej będzie bardzo niebezpieczny i przeczuwam że może to doprowadzić do wielu wypadków z udziałem rowerzystów właśnie... | Rozwiązanie preferowane przez Zespół do spraw polityki rowerowej. Pasy rowerowe przeznaczone są wyłącznie dla mieszkańców korzystających z roweru w relacjach na wprost. Należy zauważyć, że rowerzysta jako uczestnik ruchu drogowego ma obowiązek znać przepisy prawa o ruchu drogowym. | |||||||||||||||||||||||
80 | 2023-04-19 19:30:49 | Pasy dla rowerów to poroniony pomysł. Jedyna DDR "w okolicy" zaczyna się za mostem bernardyńskim. Od strony Focha kończy się na moście - prawie kilometr dalej, od 3. maja nie ma wcale, od Jagiellońskiej to "obwodnica" ronda przy centrum handlowym Focus. Na wizualizacji widać, że w planach jest pas rowerowy jedynie w kierunku ronda Fordońskiego, czyli tak czy siak jadąc w każdą inną stronę za rondem rowery będą musiały jechać ulicą. Pomijając, że według załączonych slajdów ma się on kończyć jakieś 200m dalej.... Jako rowerzysta, który pokonuje jeżdżąc po Bydgoszczy kilkaset kilometrów tygodniowo, bezpieczniej czuje się na środku pasa, gdzie mnie widać i nie da się ominąć, niż obok pasa, gdzie nawet Ci, którzy będą chcieli mnie zobaczyć często tego nie zrobią, a większość będzie to miała w 4 literach i z góry założy, że mnie nie ma. Pomijam, że nie widzę śluz rowerowych i nie wiem jak np. jadąc rowerem od strony ronda Fordońskiego wjechać na Bernardyńską, nie przecinając pasa ruchu, którym można jechać samochodem jedynie prosto. Przecież to się prosi nie tyle o wypadki co o ofiary śmiertelne. No chyba, że rower też będzie miał taki obowiązek, to pozostaje pogratulować pomysłu. Jeżeli już na siłę trzeba doklejać pasy rowerowe prowadzące donikąd (dosłownie), to powinny one być pomiędzy pasami ruchu samochodowego, w celu zapewnienia większej widoczności ich użytkowników i realnej możliwości skrętu. Obecnie to tworzenie kolejnego potworka w imię zasady: zbudowaliśmy wam trasy rowerowe (donikąd), a teraz wy bezczelnie nie chcecie z nich korzystać i dalej narzekacie, że nie ma po czym jeździć. W Bydgoszczy nie ma jednej trasy ciągnącej się przez 1km, gdzie rower traktowany jest priorytetowo, a nie zło konieczne lub choćby takiej którą dałoby się dojechać bez komplikacji z punktu A do punktu B i ta przebudowa ronda, to kolejny tego przykład. Nie wiem na ile wizualizacja oddaje rzeczywistość, ale pawilony od strony Focha i drzewa od Bernardyńskiej, zasłaniające widok pojazdom próbującym wjechać na rondo, to chyba nie najszczęśliwszy pomysł | Rozwiązanie preferowane przez Zespół do spraw polityki rowerowej. Pasy rowerowe przeznaczone są wyłącznie dla mieszkańców korzystających z roweru w relacjach na wprost. Osoba chcąca wykonać rowerem manewr skrętu w lewo lub zawracania będzie musiała jak do tej pory poruszać się na zasadach ogólnych pasem ruchu do tego przeznaczonym.Śluzy rowerowe stosuje sie tylko i wyłącznie przy skrzyzowaniach sterowanych sygnalizacją świetlną, co nie jest planowane na rondzie Jagiellonów. Należy zauważyć, że rowerzysta jako uczestnik ruchu drogowego ma obowiązek znać przepisy prawa o ruchu drogowym. | |||||||||||||||||||||||
81 | 2023-04-19 20:30:28 | W mojej opinii koncepcję należałoby rozszerzyć o spójne wizualnie z wiatami na przystanku tramwajowym w ciągu ulicy Jagiellońskiej, wiaty przystankowe na ul. 3-Maja i Bernardyńskiej. Te przystanki są bardzo oblegane przez mieszkańców w godzinach szczytu i dodatkowe zadaszenie podniosłoby komfort korzystania z komunikacji w porach deszczowych oraz w przypadku wysokich temperatur. Nie wiem, czy dobrym pomysłem jest ażurowy, podwieszany sufit w przejściu pod rondem. Znając obecny, opłakany stan tego miejsca należy zastosować taką konstrukcję, której utrzymanie w czystości będzie maksymalnie proste (ażury sprzątać trudno). To miejsce powinno stać się również wizytówką miasta, a zaproponowana koncepcja tego nie gwarantuje. Powinno być wow, a jest jedynie poprawnie. Kilka ciekawych pomysłów poniżej: https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/51,54420,26198727.html#S.galeria-K.C-B.1-L.1.duzy https://www.euronews.com/travel/2021/03/14/art-galleries-and-time-capsules-europe-s-most-interesting-and-beautiful-metro-stations https://architizer.com/projects/shanghai-subway-line-14-yuyuan-station/ ... | Koncepcja zakłada jednorodnie rozwiązania architektoniczne dla przystanków tramwajowych i autobudowych. | |||||||||||||||||||||||
82 | 2023-04-19 20:17:20 | Zrobić dla pieszych przejścia naziemne tak jak np. w samym centrum Warszawy. Odchodzi się od psujących się lub dewastowanych wind. Miasto przede wszystkim dla mieszkańców. | Obowiązujące przepisy wykluczają możliwość wykonania przejścia w poziomie jezdni, szczególnie o tak rozbudowanych wlotach skrzyżowania. (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 24 czerwca 2022 r. w sprawie przepisów techniczno-budowlanych dotyczących dróg publicznych) §34 ust. 2.: „Przejście dla pieszych bez sygnalizacji świetlnej projektuje się na dwukierunkowej jezdni albo jednokierunkowej jezdni z jednym pasem ruchu, na których prędkość dopuszczalna wynosi nie więcej niż 50 km/h”. §34 ust. 3. pkt. 2): „Przejście dla pieszych z sygnalizacją świetlną projektuje się na: 2)jednokierunkowej jezdni z co najmniej dwoma pasami ruchu” Wykonanie sygnalizacji świetlnej konkretnie na tym skrzyżowaniu było już analizowane w poprzednich latach. Analiza wykazała, iż takie rozwiązanie spowoduje znaczne straty czasu zarówno w transporcie publicznym jak i indywidualnym. Porównanie do ronda Dmowskiego jest niewłaściwe, ponieważ na tym skrzyżowaniu przed wprowadzeniu przejść była już sygnalizacja świetlna, a przejścia zostały wyznaczone nie na samym rondzie, a przy skrzyżowaniach z ulicami poprzecznymi. | |||||||||||||||||||||||
83 | 2023-04-19 20:40:56 | Tylko odpowiedzi ankietowe | ||||||||||||||||||||||||
84 | 2023-04-19 20:47:20 | Tylko odpowiedzi ankietowe | ||||||||||||||||||||||||
85 | 2023-04-19 21:49:36 | Bardzo się cieszę z uwzględnienia rowerzystów w planach przebudowy. Przynajmniej raz tygodniu przejeżdżam przez rondo rowerem, więc nowe rozwiązania z pewnością poprawią bezpieczeństwo moje i innych użytkowników jednośladów. Mam propozycję, żeby przy okazji przebudowy pas dla rowerów poprowadzić także ulicą Bernardyńską (w obu kierunkach). W ten sposób po połączeniu z istniejącymi już drogami dla rowerów na rondzie Bernardyńskim (i dalej w stronę Wałów Jagiellońskich czy Kujawskiej i Wojska Polskiego) powstałby spójny ciąg komunikacyjny. | Na moście bernardyńskim istniejąca szerokość konstrukcji uniemożliwia wprowadzenie pasa rowerowego bez likwidacji jednego pasa ruchu dla pojazdów. Z tego względu na kierunku północ-południe, w uzgodnieniu z zespołem ds. polityki rowerowej miasta Bydgoszczy, wprowadozno dopuszczenie rucho rowerowego na odcinkach bus pasów. | |||||||||||||||||||||||
86 | 2023-04-19 22:11:42 | Tylko odpowiedzi ankietowe | ||||||||||||||||||||||||
87 | 2023-04-19 22:16:19 | Tylko odpowiedzi ankietowe | ||||||||||||||||||||||||
88 | 2023-04-19 22:28:32 | Tylko odpowiedzi ankietowe | ||||||||||||||||||||||||
89 | 2023-04-19 22:43:02 | Tylko odpowiedzi ankietowe | ||||||||||||||||||||||||
90 | 2023-04-19 22:55:22 | Tylko odpowiedzi ankietowe | ||||||||||||||||||||||||
91 | 2023-04-20 00:20:43 | Oby się udało | Ogólny głos w dyskusji. | |||||||||||||||||||||||
92 | 2023-04-20 02:02:04 | Wprowadzenie rowerów na główną bydgoską arterię to porażka i kolejne kroki niszczenia ruchu kołowego w tym newralgicznym miejscu. Podobnie jak do likwidacji jest buspas-taxi do przejścia dla pieszych na ul. Focha, co pomogłoby bardzo rozładować ruch na tym odcinku, w tej chwili pas jest bezużyteczny a pojazdy stoją w korku blokując rondo. | W centrum miasta dąży się do uspakajania ruchu pojazdów. Rozwiązanie preferowane przez Zespół do spraw polityki rowerowej. | |||||||||||||||||||||||
93 | 2023-04-20 07:40:22 | Przestrzeń pod rondem już od dawna się prosi o remont Bardzo dobry pomysł! Na pewno nie jest potrzebne tyle punktów sprzedaży, co teraz. Wiele stoi pustych i straszy | Ogólny głos w dyskusji. | |||||||||||||||||||||||
94 | 2023-04-20 08:25:01 | Pomysł ze ścieżka rowerowa przez rondo uważam za nietrafiony i to bardzo. Ja boje się tam jechać autem a co dopiero na rowerze. Moje tempo jazdy rowerem jest bardziej rekreacyjne i jeśli jadę do pracy rowerem to jadę właśnie omijając to rondo jadę bulwarami. Będąc kierowcą nie wyobrażam sobie tam jeszcze rowerzystów. Może dobrym rozwiązaniem byłby takie schody ruchome ale te płaskie co nie zmieniają się w schody nie wiem jak to fachowo się nazywa. Oczywiście oprócz wind zostawienie też podjazdów normalnych o ładnodniejszym koncie dla wózków i rowerów. | Rozwiązanie preferowane przez Zespół do spraw polityki rowerowej. Pasy rowerowe przeznaczone są wyłącznie dla mieszkańców korzystających z roweru w relacjach na wprost. Należy zauważyć, że rowerzysta jako uczestnik ruchu drogowego ma obowiązek znać przepisy prawa o ruchu drogowym. Z uwagi na zurbanizowany obszar inwestycji, bliską zabudowę oraz licznie występujące podziemne uzbrojenie terenu, w ramach inwestycji wybudowane zostaną łagodne zjazdy na dwóch przeciwległych ćwiartkach skrzyżowania: północny-wschód oraz południowy-zachód. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 24 czerwca 2022 r. w sprawie przepisów techniczno-budowlanych dotyczących dróg publicznych: § 31. ust.1.: „Pochylenie podłużne drogi dla pieszych powinno być nie większe niż 6%. Przy większych pochyleniach projektuje się pochylnię, pochylnię i schody lub, w trudnych warunkach, dźwig osobowy i schody”. | |||||||||||||||||||||||
95 | 2023-04-20 08:30:10 | Tylko odpowiedzi ankietowe | ||||||||||||||||||||||||
96 | 2023-04-20 08:43:46 | Tylko odpowiedzi ankietowe | ||||||||||||||||||||||||
97 | 2023-04-20 08:48:43 | Jedyne zaproponowane zmiany, które mają sens, to aby ułatwić przemieszczanie się osobom niepełnosprawnym przez przejście podziemne, oraz odświeżyć same podziemne ciągi komunikacyjne. Nie zaszkodzą również ładniejsze wizualnie wiaty przystanków czy wejścia do podziemi. Natomiast likwidacja pasów ruchu samochodowego, kosztem ścieżki rowerowej, która przecież nie będzie rekreacyjna a ma stanowić jedynie możliwość przemieszczenia się rowerem, to jest nieporozumienie. Obecnie rondo już się lubi korkować w godzinach szczytu, a samochodów przybywa i utrudnianie kierowcom życia nie jest dobrym sposobem do przekonania ich do zmiany środka transportu. Może tańsze bilety na tramwaj ? Może jakieś bony za przejechane rowerem kilometry? Może zjazd do podziemia zarówno dla niepełnosprawnych jak i dla cyklistów ? Z całą pewnością odjęcie pasów do skrętu w prawo (od jagiellońskiej) oraz jazdy na wprost (od 3 maja) przyczyni się do nerwowości, wypadków, korków i spóźnień kierowców. Ponadto, przy skręcie w prawo (np. z jagiellońskiej) kierowca musi ustąpić pierwszeństwa pojazdom z lewej na rondzie, i w międzyczasie jeszcze kontrolować pas rowerowy z prawej. To się nie uda i będą kolizje. | Pas dla relacji w prawo ma niewielkie znaczenie dla przepustowości całego wlotu. Jego likwidacja nie wpłynie w sposób istotny na przepustowość. Natomiast zwolnione miejsce można wykorzystać na zieleń i infrastrukturę rowerową. Koncepcja została zmieniona: na wlocie ul. 3 Maja dwa pasy ruchu zostaną przeznaczone do ruchu na wprost. Przedmiotem inwestycji nie jest rozwiązanie ruchu pojazdów indywidualnych. Polityką miasta jest "uspokajanie ruchu" w ścisłym centrum miasta. Z uwagi na zurbanizowany obszar inwestycji, bliską zabudowę oraz licznie występujące podziemne uzbrojenie terenu, w ramach inwestycji wybudowane zostaną łagodne zjazdy na dwóch przeciwległych ćwiartkach skrzyżowania: północny-wschód oraz południowy-zachód. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 24 czerwca 2022 r. w sprawie przepisów techniczno-budowlanych dotyczących dróg publicznych: § 31. ust.1.: „Pochylenie podłużne drogi dla pieszych powinno być nie większe niż 6%. Przy większych pochyleniach projektuje się pochylnię, pochylnię i schody lub, w trudnych warunkach, dźwig osobowy i schody”. | |||||||||||||||||||||||
98 | 2023-04-20 09:23:11 | ⁹ | Tylko odpowiedzi ankietowe | |||||||||||||||||||||||
99 | 2023-04-20 09:27:17 | Tylko odpowiedzi ankietowe | ||||||||||||||||||||||||
100 | 2023-04-20 09:32:05 | Tylko odpowiedzi ankietowe |