| A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Kentucky 2007 Deer Harvest | |||||||||||||||||||||||||
2 | County | Male | Female | Total | % Male | % Female | Male Visible | Male Not Visible | Archery | Firearm | Muzzleloader | Crossbow | ||||||||||||||
3 | Adair | 469 | 483 | 952 | 49.30% | 50.70% | 414 | 55 | 77 | 768 | 97 | 10 | ||||||||||||||
4 | Allen | 512 | 513 | 1025 | 50% | 50% | 451 | 61 | 132 | 731 | 155 | 7 | ||||||||||||||
5 | Anderson | 817 | 965 | 1782 | 45.80% | 54.20% | 697 | 120 | 215 | 1332 | 201 | 34 | ||||||||||||||
6 | Ballard | 389 | 299 | 688 | 56.50% | 43.50% | 361 | 28 | 94 | 542 | 45 | 7 | ||||||||||||||
7 | Barren | 380 | 387 | 767 | 49.50% | 50.50% | 341 | 39 | 103 | 574 | 83 | 7 | ||||||||||||||
8 | Bath | 330 | 196 | 526 | 62.70% | 37.30% | 301 | 29 | 42 | 411 | 65 | 8 | ||||||||||||||
9 | Bell | 293 | 133 | 426 | 68.80% | 31.20% | 277 | 16 | 77 | 254 | 89 | 6 | ||||||||||||||
10 | Boone | 918 | 1034 | 1952 | 47% | 53% | 761 | 157 | 373 | 1313 | 225 | 41 | ||||||||||||||
11 | Bourbon | 103 | 102 | 205 | 50.20% | 49.80% | 94 | 9 | 15 | 165 | 24 | 1 | ||||||||||||||
12 | Boyd | 469 | 436 | 905 | 51.80% | 48.20% | 432 | 37 | 110 | 683 | 108 | 4 | ||||||||||||||
13 | Boyle | 136 | 152 | 288 | 47.20% | 52.80% | 129 | 7 | 30 | 218 | 39 | 1 | ||||||||||||||
14 | Bracken | 784 | 818 | 1602 | 48.90% | 51.10% | 680 | 104 | 102 | 1282 | 205 | 13 | ||||||||||||||
15 | Breathitt | 290 | 171 | 461 | 62.90% | 37.10% | 268 | 22 | 52 | 271 | 132 | 6 | ||||||||||||||
16 | Breckinridge | 834 | 884 | 1718 | 48.50% | 51.50% | 720 | 114 | 195 | 1357 | 161 | 5 | ||||||||||||||
17 | Bullitt | 432 | 608 | 1040 | 41.50% | 58.50% | 366 | 66 | 210 | 699 | 120 | 11 | ||||||||||||||
18 | Butler | 542 | 547 | 1089 | 49.80% | 50.20% | 489 | 53 | 139 | 851 | 93 | 6 | ||||||||||||||
19 | Caldwell | 584 | 573 | 1157 | 50.50% | 49.50% | 518 | 66 | 101 | 932 | 115 | 9 | ||||||||||||||
20 | Calloway | 596 | 636 | 1232 | 48.40% | 51.60% | 524 | 72 | 179 | 922 | 118 | 13 | ||||||||||||||
21 | Campbell | 509 | 570 | 1079 | 47.20% | 52.80% | 437 | 72 | 206 | 758 | 92 | 23 | ||||||||||||||
22 | Carlisle | 317 | 309 | 626 | 50.60% | 49.40% | 285 | 32 | 46 | 533 | 45 | 2 | ||||||||||||||
23 | Carroll | 478 | 526 | 1004 | 47.60% | 52.40% | 418 | 60 | 148 | 746 | 105 | 5 | ||||||||||||||
24 | Carter | 699 | 630 | 1329 | 52.60% | 47.40% | 625 | 74 | 127 | 1056 | 140 | 6 | ||||||||||||||
25 | Casey | 454 | 393 | 847 | 53.60% | 46.40% | 410 | 44 | 57 | 708 | 82 | 0 | ||||||||||||||
26 | Christian | 1027 | 1086 | 2113 | 48.60% | 51.40% | 905 | 122 | 254 | 1626 | 209 | 24 | ||||||||||||||
27 | Clark | 238 | 217 | 455 | 52.30% | 47.70% | 220 | 18 | 65 | 313 | 71 | 6 | ||||||||||||||
28 | Clay | 432 | 239 | 671 | 64.40% | 35.60% | 405 | 27 | 129 | 362 | 161 | 19 | ||||||||||||||
29 | Clinton | 162 | 134 | 296 | 54.70% | 45.30% | 148 | 14 | 38 | 199 | 53 | 6 | ||||||||||||||
30 | Crittenden | 1249 | 1678 | 2927 | 42.70% | 57.30% | 1034 | 215 | 322 | 2234 | 354 | 17 | ||||||||||||||
31 | Cumberland | 399 | 446 | 845 | 47.20% | 52.80% | 354 | 45 | 55 | 674 | 108 | 8 | ||||||||||||||
32 | Daviess | 322 | 344 | 666 | 48.30% | 51.70% | 279 | 43 | 79 | 538 | 45 | 4 | ||||||||||||||
33 | Edmonson | 205 | 183 | 388 | 52.80% | 47.20% | 195 | 10 | 70 | 276 | 38 | 4 | ||||||||||||||
34 | Elliott | 239 | 179 | 418 | 57.20% | 42.80% | 215 | 24 | 36 | 341 | 38 | 3 | ||||||||||||||
35 | Estill | 308 | 241 | 549 | 56.10% | 43.90% | 273 | 35 | 57 | 405 | 81 | 6 | ||||||||||||||
36 | Fayette | 92 | 83 | 175 | 52.60% | 47.40% | 84 | 8 | 20 | 125 | 27 | 3 | ||||||||||||||
37 | Fleming | 415 | 282 | 697 | 59.50% | 40.50% | 374 | 41 | 53 | 580 | 60 | 4 | ||||||||||||||
38 | Floyd | 309 | 173 | 482 | 64.10% | 35.90% | 295 | 14 | 69 | 266 | 129 | 18 | ||||||||||||||
39 | Franklin | 750 | 849 | 1599 | 46.90% | 53.10% | 640 | 110 | 231 | 1162 | 170 | 36 | ||||||||||||||
40 | Fulton | 261 | 285 | 546 | 47.80% | 52.20% | 234 | 27 | 56 | 421 | 67 | 2 | ||||||||||||||
41 | Gallatin | 433 | 422 | 855 | 50.60% | 49.40% | 370 | 63 | 91 | 661 | 97 | 6 | ||||||||||||||
42 | Garrard | 265 | 171 | 436 | 60.80% | 39.20% | 242 | 23 | 39 | 332 | 62 | 3 | ||||||||||||||
43 | Grant | 1026 | 1132 | 2158 | 47.50% | 52.50% | 864 | 162 | 189 | 1746 | 194 | 29 | ||||||||||||||
44 | Graves | 1056 | 1102 | 2158 | 48.90% | 51.10% | 975 | 81 | 197 | 1739 | 197 | 25 | ||||||||||||||
45 | Grayson | 666 | 693 | 1359 | 49% | 51% | 567 | 99 | 133 | 1100 | 115 | 11 | ||||||||||||||
46 | Green | 491 | 450 | 941 | 52.20% | 47.80% | 443 | 48 | 76 | 784 | 78 | 3 | ||||||||||||||
47 | Greenup | 673 | 493 | 1166 | 57.70% | 42.30% | 608 | 65 | 99 | 952 | 107 | 8 | ||||||||||||||
48 | Hancock | 280 | 302 | 582 | 48.10% | 51.90% | 244 | 36 | 47 | 485 | 42 | 8 | ||||||||||||||
49 | Hardin | 846 | 935 | 1781 | 47.50% | 52.50% | 720 | 126 | 220 | 1356 | 188 | 17 | ||||||||||||||
50 | Harlan | 237 | 158 | 395 | 60% | 40% | 224 | 13 | 64 | 190 | 129 | 12 | ||||||||||||||
51 | Harrison | 706 | 664 | 1370 | 51.50% | 48.50% | 620 | 86 | 155 | 1088 | 115 | 12 | ||||||||||||||
52 | Hart | 688 | 776 | 1464 | 47% | 53% | 577 | 111 | 150 | 1135 | 170 | 9 | ||||||||||||||
53 | Henderson | 556 | 639 | 1195 | 46.50% | 53.50% | 494 | 62 | 209 | 867 | 105 | 14 | ||||||||||||||
54 | Henry | 876 | 1043 | 1919 | 45.60% | 54.40% | 728 | 147 | 204 | 1482 | 219 | 14 | ||||||||||||||
55 | Hickman | 342 | 357 | 699 | 48.90% | 51.10% | 304 | 38 | 60 | 591 | 48 | 0 | ||||||||||||||
56 | Hopkins | 834 | 969 | 1803 | 46.30% | 53.70% | 731 | 103 | 236 | 1369 | 174 | 24 | ||||||||||||||
57 | Jackson | 303 | 101 | 404 | 75% | 25% | 294 | 9 | 82 | 241 | 64 | 17 | ||||||||||||||
58 | Jefferson | 404 | 463 | 867 | 46.60% | 53.40% | 332 | 72 | 208 | 552 | 83 | 24 | ||||||||||||||
59 | Jessamine | 170 | 135 | 305 | 55.70% | 44.30% | 154 | 16 | 41 | 225 | 35 | 4 | ||||||||||||||
60 | Johnson | 298 | 248 | 546 | 54.60% | 45.40% | 280 | 18 | 62 | 404 | 72 | 8 | ||||||||||||||
61 | Kenton | 400 | 407 | 807 | 49.60% | 50.40% | 333 | 67 | 135 | 582 | 79 | 11 | ||||||||||||||
62 | Knott | 428 | 336 | 764 | 56% | 44% | 401 | 27 | 80 | 393 | 255 | 36 | ||||||||||||||
63 | Knox | 466 | 422 | 888 | 52.50% | 47.50% | 414 | 52 | 163 | 571 | 132 | 22 | ||||||||||||||
64 | LaRue | 387 | 376 | 763 | 50.70% | 49.30% | 349 | 38 | 99 | 587 | 68 | 9 | ||||||||||||||
65 | Laurel | 387 | 408 | 795 | 48.70% | 51.30% | 343 | 44 | 94 | 568 | 114 | 19 | ||||||||||||||
66 | Lawrence | 751 | 675 | 1426 | 52.70% | 47.30% | 678 | 73 | 74 | 1142 | 192 | 18 | ||||||||||||||
67 | Lee | 212 | 204 | 416 | 51% | 49% | 193 | 19 | 42 | 318 | 53 | 3 | ||||||||||||||
68 | Leslie | 191 | 113 | 304 | 62.80% | 37.20% | 184 | 7 | 39 | 164 | 80 | 21 | ||||||||||||||
69 | Letcher | 302 | 229 | 531 | 56.90% | 43.10% | 282 | 20 | 94 | 251 | 156 | 30 | ||||||||||||||
70 | Lewis | 619 | 554 | 1173 | 52.80% | 47.20% | 564 | 55 | 76 | 957 | 138 | 2 | ||||||||||||||
71 | Lincoln | 340 | 365 | 705 | 48.20% | 51.80% | 301 | 39 | 118 | 505 | 78 | 4 | ||||||||||||||
72 | Livingston | 807 | 980 | 1787 | 45.20% | 54.80% | 709 | 98 | 208 | 1365 | 193 | 21 | ||||||||||||||
73 | Logan | 630 | 664 | 1294 | 48.70% | 51.30% | 561 | 69 | 171 | 1007 | 108 | 8 | ||||||||||||||
74 | Lyon | 290 | 269 | 559 | 51.90% | 48.10% | 252 | 38 | 130 | 397 | 28 | 4 | ||||||||||||||
75 | McCracken | 365 | 316 | 681 | 53.60% | 46.40% | 328 | 37 | 104 | 526 | 46 | 5 | ||||||||||||||
76 | McCreary | 228 | 125 | 353 | 64.60% | 35.40% | 217 | 11 | 98 | 193 | 58 | 4 | ||||||||||||||
77 | McLean | 276 | 368 | 644 | 42.90% | 57.10% | 229 | 47 | 82 | 514 | 44 | 4 | ||||||||||||||
78 | Madison | 306 | 296 | 602 | 50.80% | 49.20% | 282 | 24 | 89 | 441 | 63 | 9 | ||||||||||||||
79 | Magoffin | 244 | 150 | 394 | 61.90% | 38.10% | 238 | 6 | 46 | 222 | 120 | 6 | ||||||||||||||
80 | Marion | 383 | 500 | 883 | 43.40% | 56.60% | 336 | 47 | 78 | 698 | 101 | 6 | ||||||||||||||
81 | Marshall | 399 | 383 | 782 | 51% | 49% | 350 | 49 | 105 | 619 | 55 | 3 | ||||||||||||||
82 | Martin | 64 | 12 | 76 | 84.20% | 15.80% | 61 | 3 | 11 | 47 | 17 | 1 | ||||||||||||||
83 | Mason | 470 | 428 | 898 | 52.30% | 47.70% | 423 | 47 | 58 | 736 | 100 | 4 | ||||||||||||||
84 | Meade | 411 | 417 | 828 | 49.60% | 50.40% | 362 | 49 | 107 | 635 | 82 | 4 | ||||||||||||||
85 | Menifee | 203 | 176 | 379 | 53.60% | 46.40% | 189 | 14 | 31 | 288 | 54 | 6 | ||||||||||||||
86 | Mercer | 414 | 355 | 769 | 53.80% | 46.20% | 369 | 45 | 96 | 565 | 94 | 14 | ||||||||||||||
87 | Metcalfe | 394 | 383 | 777 | 50.70% | 49.30% | 341 | 53 | 57 | 632 | 84 | 4 | ||||||||||||||
88 | Monroe | 366 | 330 | 696 | 52.60% | 47.40% | 345 | 21 | 75 | 536 | 81 | 4 | ||||||||||||||
89 | Montgomery | 172 | 150 | 322 | 53.40% | 46.60% | 161 | 11 | 35 | 240 | 46 | 1 | ||||||||||||||
90 | Morgan | 522 | 467 | 989 | 52.80% | 47.20% | 461 | 61 | 59 | 789 | 127 | 14 | ||||||||||||||
91 | Muhlenberg | 572 | 575 | 1147 | 49.90% | 50.10% | 492 | 80 | 119 | 896 | 120 | 12 | ||||||||||||||
92 | Nelson | 773 | 928 | 1701 | 45.40% | 54.60% | 670 | 103 | 227 | 1281 | 170 | 23 | ||||||||||||||
93 | Nicholas | 332 | 293 | 625 | 53.10% | 46.90% | 308 | 24 | 93 | 472 | 52 | 8 | ||||||||||||||
94 | Ohio | 751 | 860 | 1611 | 46.60% | 53.40% | 611 | 140 | 110 | 1345 | 143 | 13 | ||||||||||||||
95 | Oldham | 494 | 584 | 1078 | 45.80% | 54.20% | 412 | 82 | 197 | 728 | 136 | 17 | ||||||||||||||
96 | Owen | 1634 | 1947 | 3581 | 45.60% | 54.40% | 1367 | 267 | 374 | 2742 | 421 | 44 | ||||||||||||||
97 | Owsley | 162 | 47 | 209 | 77.50% | 22.50% | 152 | 10 | 17 | 152 | 35 | 5 | ||||||||||||||
98 | Pendleton | 1206 | 1326 | 2532 | 47.60% | 52.40% | 1035 | 171 | 179 | 2024 | 316 | 13 | ||||||||||||||
99 | Perry | 217 | 140 | 357 | 60.80% | 39.20% | 202 | 15 | 43 | 183 | 122 | 9 | ||||||||||||||
100 | Pike | 375 | 262 | 637 | 58.90% | 41.10% | 357 | 18 | 115 | 294 | 209 | 19 |