Untitled spreadsheet
 Share
The version of the browser you are using is no longer supported. Please upgrade to a supported browser.Dismiss

View only
 
 
ABCDEFGHIJKLMNOPQRST
1
Produce:
2
3
Apples (1 bag)$3.97(for lunches, lasted all month)
4
Giant Carrots (1 bag)$1.48(for the soup, used entire bag--could have bought 2 bags for dinner side or in lunches)
5
Bananas (1 bunch)$0.57/lb=$1.16
6
Tomatoes$0.88/lb=$0.68
7
Red Potatoes (5lb bag)$3.77(lasted all month with a few leftover at the end, store in dark cool place; red potatoes healthier than baked)
8
Onions (1-3lb bag=7 onions)$2.98(this bag had 7onions, the price/onion not in the bag was $.68 which would have equaled $4.76 if bought separately, the bag of onions lasted all month, no rotting-store in darker place)
9
10
Baking:
11
12
Sugar$2.98
13
Cocoa$2.42
14
Margarine (x3)$0.92(froze some for later use)
15
Chili Powder$1.98
16
Balsamic Vinegar (16oz)$2.48
17
18
Dairy:
19
20
Yogurt (4 pack x 2)$2(lunch snack for Jack)
21
Creamer (32oz)$2.38(had some leftover, bought this and froze until that one ran out, thawed and tasted normal)
22
Milk $3.48(we don't have a big enough freezer for multiples, went without a second once we ran out but have since decided to allow a trip back to the store for milk, if you have a large enough freezer you can buy 2 and freeze)
23
24
Breads:
25
26
Wheat Bread (4)2/$4.00(bought 4, froze two until midway through month)
27
Burger Buns$1.98(placed in freezer and toasted in oven to go with burgers and jerk chicken sandwiches)
28
Oats$2.48(to make snacking granola)
29
Saltines$2.5(used with tuna as bread alternate)
30
31
Aisles:
32
33
brown rice (2lb bag)$2.08
34
Black beans (chili)$1.08(bought 2-1 for chili, 1 for lunches)
35
Chicken Broth (BOGO)$2.50/40 oz
36
Pnt. Butter (40 oz)$5.47(lasted all month)
37
Strawberry Preserves (32 oz)$2.28(lasted all month)
38
tomato sauce$0.98(for chili)
39
40
Household:
41
42
Cascade (120oz)$5.97(lasted all month plus some-still in use)
43
Foil (90 sq. ft.)$2.97
44
Sponges (2 pack)$0.97
45
46
Misc:
47
48
Coffee (200z)$12.98(last month of this--now working at a coffee shop where I get a discount)
49
Eggs (2 doz.)$1.58(2 separate dozen were less expensive than 1-24 this month-check your unit prices)
50
51
Total Grocery Store Bill= $91.32
52
53
Farmer's Market:
54
55
5 yellow squash5/$1.00
56
5 zucchini5/$1.00
57
Lettuce$0.50x3
58
Corn5/$.20
59
EggplantFree with squash purchase
60
61
Tomatoes2/$1.00
62
Total Non-store Produce Bill: $5.5
63
64
Notes: Didn't have to buy chicken this month
65
Had to go back to the store 1 time for toilet paper-5.97
66
Didn't take advantage of newspaper savings in first month
67
Misc. addition to total bill=$5.97
68
69
Total Month Groceries=$102.79
70
71
72
73
74
75
76
77
78
79
80
81
82
83
84
85
86
87
88
89
90
91
92
93
94
95
96
97
98
99
100
Loading...
Main menu