ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVW
1
TimestampEmail addressElőadás típusa
Előadás/Műhelymunka/Poszter magyar címe
Előadás/Műhelymunka/Poszter angol címe
Előadás/Műhelymunka/Poszter kivonata (minimum 1000, maximum 2000 karakter). Eredeti előadás és Poszter esetén, kérjük, használja a PubMED négyes tagolását. (Háttér és Cél, Módszer, Eredmények, Konklúzió).
Előadás/Műhelymunka/Poszter első szerzőjének VEZETÉKNEVE
Előadás/Műhelymunka/Poszter első szerzőjének KERESZTNEVE
Előadás/Műhelymunka/Poszter (PubMED-MeSH-kompatibilis) kulcszavai (3-5 darab, vesszővel elválasztva)
Az előadása alapján a képzés záróvizsgájára javasolt zártválaszos kérdés egy helyes és három helytelen válasszal. (Csak meghívott előadók esetén.)
Előadás/Műhelymunka/Poszter első szerzőjének affiliációja (Intézménynév, Cím, Város, Ország)
Előadás/Műhelymunka/Poszter első szerzőjének azonosítója (ORCID, ResearcherID vagy Scopus Author ID)
Előadás/Műhelymunka/Poszter első szerzőjének tudományos fokozata
Előadás további szerzőinek adatai: név (vezetéknevet csupa nagybetűvel kérjük), affiliáció, tudományos fokozat
Orvosi pecsétszám vagy Műkődési engedélyszám vagy Neptun azonosító (kreditpontok elszámolásához szükséges).
Technikai igény
A konferenciára való jelentkezéssel az adatvédelmi szabályzatot elolvastam és elfogadom. Az absztraktot elbírálásra benyújtom.
2
22/09/2019 10:37:20
pusztai@orvoscoaching.hu
Összefoglaló típusú szóbeli előadás (csak meghívott előadók)
A pszichés és pszichoszomatikus zavarok feltárásának és terápiájának új módszere.
New method for baring and therapy of psychic and pszychosomatic disorders.
Az EMDR módszer speciális izomteszteléssel történt kiegészítéséből alakult ki a wingwave-nek nevezett eljárás. (Cora Besser Siegmund és Harry Siegmund) Az előadó nyolc év alatt több mint ezer emberrel közel négyezer órányi tapasztalatot szerzett a módszer alkalmazásában, kibővítve azt orvosi – élettani ismereteivel. Tanulmányozta a poszt traumás állapotok irodalmát valamint a neurologiai, pszichoneurologiai kutatások eredményeit, melyek feltárták a súlyos traumák utóhatásainak idegrendszeri alapjait.
A szerző tapasztalatai megerősítik, hogy a pszichés és pszichoszomatikus zavarok alapját a traumák jelentik, és ezek a traumák nem csak a születés utáni életből származhatnak. Meghatározó jelentősége van a magzati élet teszteléssel pontosan feltárható idegrendszeri hatásainak. A módszerrel megtalálhatók az öröklött érzelmi tartalmak, az elődök súlyos traumáinak testi és érzelmi emlékei, melyek sok szempontból jellegzetes, bár egyénenként rendkívül változatos testi, érzelmi következményekkel járnak.
A szerző ismerteti a különböző mentális zavarok esetén az összetevők előfordulási gyakoriságát, és a módszer eredményeit.
Dr PusztaiErzsébet
EMDR, wingwave, limbikus terápia, PTSD, pszichoszomatikus
Mi a limbikus terápiának nevezett módszer alapja? A) NLP B)kineziológia C)EMDR (helyes) D)Neuráltherápia
Opes Kft, 1028 Budapest, Mikes Kelemen utca 26/B, Magyarország
https://orcid.org/0000-0002-6083-2875
Tapasztalati szakértő33352Laptop, projektor
Az adatvédelmi szabályzatot elolvastam, megértettem és elfogadom. Társszerzőktől hozzájárulással rendelkezem. Hozzájárulok, hogy ezen adatok - az előadás befogadása esetén - az absztrakfüzetben megjelenjenek.
3
27/09/2019 14:50:04e.gaal65@gmail.com
Műhelymunka (csak meghívott előadók)
Debrecenbe kéne menni... (rehabra)
Should go to Deberecen...
Debrecenbe kénbe menni.... (rehabra)
Rehabilitációs programunk immáron 12. éve működik Debrecenben, a Hajdú-Bihar Megyei Kórház Pszichiátriai Osztályán belül. A térségben úttörőnek számító önsegítő hagyományokon alapuló addiktológiai szemlélet új lehetőségeket nyitott meg a szenvedélybetegek számára. Műhelymunkánk során szeretnénk bemutatni hogyan sikerült a Szigetváron megismert rehabilitációs módszert a debreceni viszonyokhoz adaptálni, többek között a pszichiátriai osztályos háttérbe ágyazottság, az oktatásban való részvétel, a rendelkezésre álló erőforrások, a helyi önsegítő közösséggel alakuló kapcsolat mentén. Műhelymunkánk közös visszatekintés az elmúlt évek változásaira, tapasztalataira, küzdelmeire. A beszélgetés során szeretnénk kötetlenebb hangvételben felidézni melyek azok a tényezők, amik sajátságosan debrecenivé formálták a működésünket, kissé betekintést engedve stáb megbeszéléseink hangulatába is. Az együttgondolkodás fontos érték számunkra, ennek jegyében számítunk a résztvevők interaktív részvételére is.
dr GaálErzsébet
Debrecen, Pszichiátriai Osztály, Rehab
DE Kenézy Gyula Kórház Felnőtt Pszichiátriai Osztály, Debrecen
dr.med (orvos)
Dr Szerdahelyi Bence szakorvos, Béres Rita szakpszichológus, Garamvölgyi Orsolya szakpszichológus, Darabán Enikő művészetterapeuta, Szabó László tapasztalati szakértő, Kerekes Erzsébet nővér és tapasztalati szakértő
Gaál 50527, Szerdahelyi , Béres 2119, Garamvölgyi 1713
Az adatvédelmi szabályzatot elolvastam, megértettem és elfogadom. Társszerzőktől hozzájárulással rendelkezem. Hozzájárulok, hogy ezen adatok - az előadás befogadása esetén - az absztrakfüzetben megjelenjenek.
4
30/09/2019 10:35:26
simon.david@tatk.elte.hu
Poszter (spontán benyújtás is lehetséges PhD-hallgatók számára)
Az orvosképzés hatása egyes a későbbi orvos-beteg kapcsolatot befolyásoló pszichológiai tényezőkre
The impact of medical training on some of the psychological factors that influence the subsequent doctor-patient relationship
Háttér és cél: Az kutatás célja a formális és rejtett tanterv hatásának vizsgálata az empátiára, észlelt stresszre és a kiégésre, orvostanhallgatók körében. Hipotézisünk szerint a klinikai évek alatt a nem hivatalos rejtett tanterv negatív hatással van az empátiás készségre és növeli az észlelt stressz mértékét és valószínűbbé teszi a kiégés szindróma egyes tüneteinek megjelenését.
Módszer: Kérdőíves kutatás során egy magyar orvosegyetem első, harmad és ötödéves hallgatói (N=417) körében empátia, észlelt stressz és kiégés skála, valamint a magatartástudományi tárgyakkal kapcsolatos attitűdök és az oktatók betegekkel kapcsolatos hallgatók által észlelt attitűdje került mérésre.
Eredmények: Az empátia skála cinizmus és komponense emelkedett (t=3,04; p=0,003; t=2,38; p=0,012), míg az empátia skála fantázia komponense csökkent (t=-2,95; p=0,003). Az empátia fejlesztését potenciálisan segítő magatartástudományi tárgyak vélt fontossága ezzel párhuzamosan csökkent, az oktatóik körében a hallgatók partneri orvos-beteg szerepmodell érvényesülését az oktatók körében általában kisebb mértékben észlelték magasabb évfolyamokon, a legmeghatározóbb oktató esetén ugyanakkor ellenkező tendencia volt megfigyelhető.
Konklúzió: A szaktudás elsajátításával párhuzamosan az orvosképzés során egyes pszichológiai tényezők változásában negatív tendenciák voltak megfigyelhetők, amelyek csökkenő empátiás készségben és növekvő diszstresszben manifesztálódtak a kiégés egyes tüneteinek megjelenése mellett. A képet pozitív és negatív szerepmodell párhuzamos megjelenése tette komplexebbé. A kutatás eredményei aláhúzzák a képzésbe építhető védőmechanizmusok (pl.: Bálint csoport, tréningek) fontosságát, ugyanakkor szükségessé teszik a háttérben húzódó folyamotok részletesebb vizsgálatát.
SimonDávid
medical students, empathy, doctor-patient relationship
ELTE TáTK, 1117 Budapest Pázmány P. sétány 1/a
7402652857dr.med (orvos)
SPÁNYIK András (1,2), GÁCS Boróka (3), FAUBL Nóra PhD (3), FÜZESI Zsuzsanna PhD, Hab. (3); RIGÓ Adrien PhD Hab. (1), DEMETROVICS Zsolt DSc (1)
1: ELTE Pszichológiai Intézet; 2: ELTE Pszichológia Doktori Iskola 3: PTE ÁOK Magatartátudományi Intézet
61314
Az adatvédelmi szabályzatot elolvastam, megértettem és elfogadom. Társszerzőktől hozzájárulással rendelkezem. Hozzájárulok, hogy ezen adatok - az előadás befogadása esetén - az absztrakfüzetben megjelenjenek.
5
30/09/2019 21:58:41vidia.negrea@gmail.com
Műhelymunka (csak meghívott előadók)
Biztonságos terek kockázatos beszélgetésekhez: resztoratív eljárások
Restorative practices: safe spaces for difficult conversations
Hazánkban is egyre nagyobb népszerűségnek örvend a resztoratív szemlélet gyakorlati alkalmazása az oktatában, nevelésben, munkahelyi- vagy lakóközösségekben. A resztoratív kifejezés az igazságszolgáltatás területén vált ismertté és többnyire a kapcsolatok helyreállítására, jóvátételre és a közös felelősségvállalásra törekvő konfliktuskezelési technikái révén került a köztudatba, a büntető szemlélet alternatívájaként. Alapelveit azonban megtaláljuk azokban a mindennapi társas kapcsolatok kialakítását-, erősítését- és rendeződését célzó egyéni vagy csoportos erőfeszítésekben, melyek törekednek a befogadásra, a traumák csökkentésére és a közösségi jól-létre.
Az igazságszolgáltatáson kívül, az elmúlt három évtizedben legfőképp amerikai és ausztrál resztoratív programok bizonyították hatékonyságukat az iskolai egészséges légkör kialakításában és az erőszak leküzdésében (Morrison, 2001, RAND, 2018). Napjainkban már világszerte találunk egész városokat felölelő kezdeményezéseket, melyekben interdiszciplináris megközelítésben, de resztoratív elvek mentén szervezik együttműködésüket az egyéntől a közösségig, válaszként az élet kihívásaira, múltbeli sérelmekre, vagy éppen proaktívan, a problémák megelőzésére.
A műhely ízelítőt kíván adni a resztoratív beszélgető kör biztonságos keretének kialakítási folyamatából és ennek bevonódásra, párbeszédre és cselekvésre ösztönző hatásából, melyek alapját képezik az egészséges, megtartó és fejlődő közösségeknek.

NegreaVidia
resztoratív gyakorlatok, biztonságos tér, közösségi felelősség
IIRP Europa / UBB Kolozsvár
PhD-hallgatóprojektor
Az adatvédelmi szabályzatot elolvastam, megértettem és elfogadom. Társszerzőktől hozzájárulással rendelkezem. Hozzájárulok, hogy ezen adatok - az előadás befogadása esetén - az absztrakfüzetben megjelenjenek.
6
01/10/2019 18:48:49karpatitom@gmail.com
Műhelymunka (csak meghívott előadók)
Mentalizáció alapú terápia kettős diagnózisú páciensekkel
mentalization based treatment for patients with dual diagnosis
A mentalizáció önmagunk és mások viselkedésének megértését jelenti a mögöttes szándékok, vágyak, érzések stb. alapján. A mentalizáció gyakori és tartós zavara olyan súlyos problémákhoz vezethet, mint szerfüggőség, öngyilkosság, önsértés, illetve a kapcsolati és érzelmi élet diszfunkcionális működése. Ezzel a mélyen emberi képességgel minden segítői kapcsolatban dolgozunk, de akkor vajon mégis miben különbözik a mentalizáció alapú terápia (MBT) a többi módszertől?
Az MBT, az egyéni és csoportterápia folyamatainak a fókuszába a mentalizálást helyezi. Igyekszik megérteni a mentalizáció esetleges összeomlásának folyamatát és elősegíteni helyreállítását. A módszer kidolgozói – Peter Fonagy és Anthony Bateman – a borderline személyiségzavar terápiás kezelésére fejlesztették ki az MBT technikáját, azonban napjainkban már több más területen – pl. evészavar, antiszociális személyiségzavar, depresszió, szenvedélybetegség, serdülőkori viselkedészavarok, szülő – gyerek terápiák – is alkalmazzák az eredeti módszertannal és szemlélettel, de az adott problematikához igazított terápiás szerkezettel.
A workshop során szeretnénk az elméleti bevezető után élményszerű megtapasztalást nyújtani a résztvevőknek (dramatikus eszközökkel), hogy mit is jelent az, ha a mentalizálást helyezzük a terápiás folyamat fókuszába, és mik azok a terápiás eszközök, amikben tényleg speciális az MBT. E mellet pedig szeretnénk azt a modellt is bemutatni, ahogyan több intézmény együttműködésében dolgozunk ezzel a módszerrel.
KárpátiTamás
mentalizáció alapú terápia, borderline személyiségzavar, addikció
Mi a mentalizáció? 1. (helyes) önmagunk és mások viselkedésének mentális állapotok alapján történő megértése 2. ugyanaz, mint az empátia 3. a mentalisták különleges képessége 4. mentális betegségek megértésének tudománya
Magyar Mentalizációs Egyesület, INDIT Közalapítvány
Tapasztalati szakértő
OTT BRIGITTA, szociális munkás; ÁGOSTON DORINA szociális munkás
Kárpáti Tamás 1590
projektor, laptop, internet, hangfal
Az adatvédelmi szabályzatot elolvastam, megértettem és elfogadom. Társszerzőktől hozzájárulással rendelkezem. Hozzájárulok, hogy ezen adatok - az előadás befogadása esetén - az absztrakfüzetben megjelenjenek.
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
68
69
70
71
72
73
74
75
76
77
78
79
80
81
82
83
84
85
86
87
88
89
90
91
92
93
94
95
96
97
98
99
100