ABCDGHOPQRSTUVWXYZ
1
Souhrn Strategického rámce ČR 2030 pro stanovení vlastních specifických cílů / vlastní zpracování SP6 / 01-2024
2
čís.27 Strategických cílů ČR Strategického rámce ČR 2030Vazba 17 cílů OSNObecný popis specifických cílů
3
1Lidé a společnost cíle OSN 1,3,4,5,8,10Veřejné politiky zlepšují kvalitu života, Demografie a digitalizace přeměňuje trho práce. Spádové území je garantem veřejných služeb. Komunity spolupracují ve spádovém území. Vždy smysluplná racionální a udržitelná spotřebitelská politika
4
1.Společenské klima je vůči rodinám všestranně příznivé, bariéry a společenské tlaky jsou minimalizovány. Rodina, rodičovství a manželství požívají zvláštní zákonné ochrany a jsou společensky vysoce oceňovány.1.1. rodina a komunita - úcta k rodině, základ hledat cesty jak ji podporovat posilovat, vyvažovat
5
2.Technologický a sociální rozvoj rozšiřují přístup k důstojné práci.1.2. Práce zdroj příjmu i identity - důstojná - smysluplná párce, digitalizace jako příležitost, neustálé vzdělávání, (řešit rozdíl, komunitní sdílení a obchod), zapojení všech skupin, zelená transformace, zapojení imigrantů
6
3.Strukturální nerovnosti ve společnosti jsou nízké.1.3 Nerovnosti - lokálně dostupné služby, bránění diskriminaci, prevence kriminality, řešit gendrovou nerovnost, pochopení potřeb a rovný přístup ke všem (romové), bezdomovectví řešit zapojením do komunit a veřejnými službami.
7
4.Vzdělávání rozvíjí individuální potenciál jedinců a jejich schopnost zvládat i ovlivňovat změny a podporuje soudržnou společnost orientovanou na udržitelný rozvoj.1.4 Vzdělávání - připravenost na změnu, rozvoj všeobecných kompetencí, inkluze, VŠ centra vzdělanosti. Věda a výzkum jsou centra inovací, otevřené celoživotní vzdělávání, vytvářet podmínky pro pochopení kultury, společnosti a možnosti udržitelného rozvoje.
8
5.Zdraví všech skupin obyvatel se zlepšuje.1.5. Zdraví - centra podpory zdraví, léčit jen nemocné, řešit rozdíly ve zdravotním stavu skupin společnosti, vzdělávání ke zdraví, prevence, styl života, potraviny, prostředí, služby k aktivnímu stáří, tvorba zdravotních politik.
9
6.Vyšší veřejné investice podporují klíčové funkce kultury a rovný přístup ke kultuře a kreativitě.1.6. Kultura - zdroj státní identity, zdroj globální spolupráce a garant společenské soudržnosti, nutné zajištění zdrojů, rozvoj kreativity, zdroj inovací, pracovních aktivit, kultura je nad finančním ziskem, podpora lokální kultury, ochrana dědictví, cestovní ruch, kulturní krajina je připravna ke zvládání změny klimatu.
10
11
2. Hospodářský modelcíle OSN 1,6,7,8,9,10Makroekonomická stabilita, měříto není jen DPH, cíl je efektivní a šetrné hospodářství, nutný kvalitativní skok k vyšší přidané hodnotě a k růstu vlastních firem.
12
7.Ekonomika dlouhodobě roste a domácí sektor je silný.2.1. Hospodářské instituce - motor růstu zvyšování vlastní produktivity a bohatství, pilíře - (inovace, vzdělání, úspory a infrastruktura), vyšší kvalita zahraničních investic, růst vlastních konkurenceschopných firem, Euro snažší obchod, synergie v rámci kontinentu ne jen v rámci ČR.
13
8.Česko má dobře fungující a stabilní instituce pro podporu aplikovaného výzkumu a vývoje a pro identifikaci příležitostí v této oblasti.2.2 Výzkum, vývoj a inovace - propojit výzkum, vzdělání a firmy, inovace motor úspěchu, globální znalosti využít k vlastním inovacím.
14
9.Přírodní zdroje jsou využívány co nejefektivněji a nejšetrněji tak, aby se minimalizovaly externí náklady, které jejich spotřeba působí.2.3 Hospodaření se zdroji - hospodárnost jádro prosperity, odpovědnost za celý cyklus (externality), vyvažovat bezpečně zdroje, oběhové hospodářství jako řešení omezených zdrojů, voda je strategický zdroj, půda je nezastupitelný zdoj, úspory energie jsou základem pro snižování emisí, zdroje musí být -odolné, tedy dostupné i při změně vnějších podmínek, konkurenceschopné, cenově, udržitelné, tedy dlouhodobě provozně funkční a zajistitelné.
15
10.Ekonomické aktivity podporuje stabilní a funkční infrastruktura.2.4 Infrastrukrura - První podmínka bezpečnost a zabezpečení kritické infrastruktury, součástí jinfrastruktury je i hospodářský model, měřítkem je kvalita služeb, je nutná provozní regulace, infrastruktura musí být odolná schopná decentralizovat zdroje el. energie a tepla a být dobře propojena v EU, kvalitní doprava po celém území i po menších komunikacích, plošná informační síť, kvalitní zásobování vodou.
16
11.Fiskální systém jako předpoklad úspěšného hospodářství je stabilní.2.5 Soustava veřejných financí - Veřejné finance jsou nástrojem veřejných politik, 3 pilíře - 1.kvalita výdajů, 2.spravedlnost příjmů a výdajů, 3.pružnost která umí vyrovnávat výkyvy. Sledovat megatrendy a připravovat se na ně, změny tvořit s ohledem na sociální smír.
17
18
3. Odolné ekosystémycíle OSN 2,6,11,13,14,15Přesun do měst a zemědělská velkovýroba přinesla úpadek péče a narušení ekosystémové rovnováhy v ČR. Člověk je součást ekosystému. Zásadní je zadržení vody v krajině, klimatická změna nutí k trvalým a zásadním změnám v péči o krajinu.
19
12.Krajina ČR je pojímána jako komplexní ekosystém a ekosystémové služby poskytují vhodný rámec pro rozvoj lidské společnosti.3.1 Krajina a ekosystémové služby - krajina potřebuje shodu na dlouhodobých principech obnovy a tvorby, dotace musí motivovat k udržitelnému rozvoji, krajina musí být opět prostupnou, obnova krajiny a její prostupnosti vyžaduje komplexní pozemkové úpravy.
20
13.Česká krajina je pestrá a dochází k obnově biologické rozmanitosti.3.2 Biologická rozmanitost - pro obnovu je omezený čas, část ploch bude ponechána jako divočina, nutnost aktivně zvyšovat počet krajinných prvků a zvýšit počet pěstovaných plodin
21
14.Krajina je adaptována na změnu klimatu a její struktura napomáhá zadržování vody.3.3 Voda v krajině - nedostatek může vyvolat potřebu regulace spotřeby, nutné vytvářet podmínky pro uchování vody v půdě, revidovat odvodňovací systémy, řešit vliv chemických látek, dusík a pesticidy.
22
15.Půdy jsou chráněny před degradací a potenciál krajiny je v maximální možné míře využíván k zachycování a ukládání uhlíku.3.4. Péče o půdu - málo úrodné půdy využít jinak, zabránit erozi krajinnými prvky, nepěstovat na svazích řepu, brambory, kukuřici, vytvářet propustné povrchy cest, vracet organickou hmotu do půdy, měnit druhovou skladbu lesa podle stanoviště.
23
24
4. Obce a regionycíle OSN 6,7,8,9,10,11,12,13,16,17Rozvíjet polycentrický charakter území, na celém území republiky, zlepšovat společné vazby, propojením k eliminaci vnitřních periférií. Rovnoměrný rozvoj udržitelných urbií.
25
16.Veřejné služby v území jsou pro všechny obyvatele lépe dostupné. 4.1 Suburbanizace a roustoucí prostorová mobilita - služby všude dostupné, flexibilitou odolávat demografickým změnám, úbytku populace, plánování dle spádových území (funkčních celků), technologie k podpoře identity a funtgování města, urbánním řešením podpořit inkluzi a integraci migrantů, omezovat potřebu mobility.
26
17.Růst kvality života v jednotlivých municipalitách snižuje regionální nerovnosti.4.2. Regionální nerovnosti - města zdrojem růstu, udržet sociální spoudržnost prací v místě, podpora podnikání využívající místní zdroje, rozvojem dostupného nájemného bydlení proti vyloučeným enklávám.
27
18.Kvalitní urbánní rozvoj sídelních útvarů je zajištěn.4.3. Nárůst významu nestátních aktérů a rozvoj komunit - Zapojení všech aktérů do rozhodování stabilizuje vládnutí na všech úrovních, využít všechny nástroje ke strategickému plánování a řízení, aktivně participovat a posilovat komunitní život, aktivně kultivovat veřejnou správu k práci v souladu s potřebami veřejného zájmu.
28
19.Města a obce omezila emise skleníkových plynů a adaptovala se na negativní dopady změny klimatu.4.4. Kompetence a kvalita územní veřejné správy pro udržitelný rozvoj sídel - koordinovaný výkon, respektuje princip subsidiarity, horizontální správa, využívají se výhody urbanizace, jsou stanoveny standardy vybavenosti, jsou zavedeny principy strategického plánování a řízení, ORP vytváří udržitelné regiony, strategická dokumentace je provázaná do nařízení na všech úrovních, všichni umí využívat příklady dobré praxe.
29
20.Územní veřejná správa cíleně využívá nástroje pro udržitelný rozvoj municipalit.4.5. Adaptace sídel na změnu klimatu - Města odoloné proti přehřívání, povodním, neodstatku vody, aktivní územní opatření, zadržení deště, úspora vody, rozvoj zeleně, měření uhlíkové stopy, budovy objemově a provozně optimální, bez přehřívání, decentralizace energetiky, třídění a nakládání s odpady, recyklace, bezemisní doprava a mikromobilita a aktivní mobilita.
30
31
5. Globální rozvojcíle OSN 16,17Aktivní spolupráce na gobálních klimatických problémech, vycházet z národních priorit. Politiky jsou provázané a podporují se navzájem. Rozvoj partnersví.
32
21.Česká republika aktivně a s důrazem na národní priority spoluutváří prostředí podporující udržitelný rozvoj na globální úrovni a na úrovni Evropské unie.5.1 Globální prostředí podporující udržitelný rozvoj - obchodní politika v souladu s požadavky udržitelného rozvoje, provázání vlastních cílů na Agendu 2030, koordinace a mezinárodní a meziresortní spolupráce vytváří vyšší přidanou hodnotu.
33
22.Posílením koherence vnitřních politik s vnějším dopadem podporuje Česká republika globální udržitelný rozvoj.5.2. Koherence politik - průběžné revize strategických dokumentů, datové a analytické kapacity pro politiku udržitelného rozvoje v místě, ČR, EU, světě. Včasné a vhodné reakce na nevhodné využívání zdrojů a surovin, rozšiřovat racionální využití místních zdrojů.
34
35
6. Dobré vládnutícíle OSN 5,10,16,17Dobré vládnutí mění cíle udržitelného rozvoje v čin, vládnutí je věcí společnou, veřejné politky se zlepšují, inovují, kontrolují, aby jejich provádění bylo účelné, smysluplné, funkční.
36
23.Tvůrci a tvůrkyně veřejných politik mají znalosti a dovednosti, které jim umožňují plnohodnotnou účast ve veřejné rozpravě.6.1 Demokratičnost vládnutí - inkluzivnost vládnutí, snadné veřejné připomínkování, politiky jako průnik nejlepších dosažitelných možností, aktivní odstraňování překážek v zapojení, přístupu k informacím, k zapojení do diskusí, vytváření příležitostí k zapojení odstraněním společenských bariér, rozvoj otevřeného kritického myšlení, podrora inovací, vyhodnocování příležitostí a dobré praxe.
37
24.Veřejné politiky jsou soudržné ve vztahu k cílům strategického rámce Česká republika 2030.6.2. Dlouhodobá efektivita vládnutí - vysoké nároky na transparentost, odpovědnost, práci ve veřejném zájmu, horizontální a vertikální koordinace, organizační opatření pro sledování cílů, plnění, vážení dopadů a hodnocení výsledků a jejich revize. Posilovat vnitřní a vnější soudržnost. Středem zájmu je člověk, sdílení dobré praxe, inovovat - napřed diskutovat, testovat, pak zavést. Rozvíjet odolnost, bezpečnost, dbát na princip subsidiarity. Zavádět metody práce umožňující, vzdělávání, rozvoj znalostí a dovedností, podporující digitalizaci, třídění a operativní dostupnost kvalitních dat.
38
25.Tvůrci a tvůrkyně veřejných politik mají kvalitní a snadno dostupná data a informace pro potřeby rozhodování.
39
26.Inovace v tvorbě veřejných politik jsou progresivním řešením, které zvyšuje demokratičnost a/nebo dlouhodobou efektivitu veřejných politik; takové inovace jsou trvalou součástí fungování veřejné správy na všech úrovních.
40
27.Zvýšila se kvalita vládnutí z hlediska příjemců veřejných politik.
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
68
69
70
71
72
73
74
75
76
77
78
79
80
81
82
83
84
85
86
87
88
89
90
91
92
93
94
95
96
97
98
99
100