Edu Moc Online Program wersja 09.09.2018
 Share
The version of the browser you are using is no longer supported. Please upgrade to a supported browser.Dismiss

Comment only
 
ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWX
1
Uwaga! Pracujemy ciągle nad programem. Godziny poszczegolnych prezentacji mogą ulegać zmianie.
PrelegenciO czym będzie?
2
8.30-9.00Kawa. Uruchamiamy streaming. Sprawy organizacyjne.
3
9.00-9.30Start Jacek Ścibor
4
9.30-10.00Dlaczego trzeba się słuchaćJacek Staniszewskizbiór moich doświadczeń i refleksji na temat różnego rodzaju spotykania się nauczycieli i wspólnego rozmawiania, testowania, inspirowana. Opowiem o tym Jak to wygląda przez pryzmat prowadzenia Edugadek miejsca w sieci, gdzie nauczyciele mówią o swojej pracy.
5
10.05-10.25Lekcje z ekspertem na odległość Maria JaszczykJak uczyć się od najlepszych z wykorzystaniem Skype? Bez przemieszczania się fizycznego być w laboratorium entomologa czy pracowni kaligrafii.... Jak zarażać się pasją od siebie nawzajem? Dlaczego pasja uatrakcyjnia działanie i czy czasem też potrafi zakłócać? O tym powiem w swoim wejściu
6
10.30-11.00Co ważnego dla edukacji medialnej mówią najnowsze badania EU Kids onlineJacek PyżalskiW wystapieniu pokażę najnowsze wybrane wyniki polskiego badania EU Kidz online dotyczące dzieci i młodziezy w wieku 9-17 lat. Skupię się głównie na wnioskach dla wychowania i dydaktyki, zarówno w domu, jak i w szkole.
7
12.15-12.45 - zmiana godziny wystapienia - na 11.05Jak zorganizować podchody w klasieJoanna ŚwierczCzym są podchody chyba wszyscy wiemu, ale czy można je zorganizować na lekcji? Można. To czas gdy dzieci się bawią, niepostrzeżenie uczą, a nauczyciel ma "wolne" (napracował się wczesniej żeby je przygotować). Jak to zrobić? Zapraszam osoby ciekawe. Metoda jest na tyle uniwersalna, że stosowac ja mozna na każdym przedmiocie nie tylko na matematyce.
8
11.05-11.35 - zmiana godziny wystapienia na 12.15Mądrzy CyfrowiMarta Florkiewicz-BorkowskaO metodzie Design Thinking na przykładzie realizacji pilotażu ogólnopolskiego programu "Mądrzy Cyfrowi". O pięciu dniach niesamowitej przygody z uczniami łączącej aktywności offline z edukacją cyfrową, uczeniem do wartości i poznawaniem nowych narzędzi usprawniających pracę przy projekcie. O tym, jak ważny jest proces w metodzie DT i w ogóle w każdym projekcie. O tym, co udało nam się wypracować w ciągu 5 dni intensywnej pracy z uczniami, o tym jakie zmiany zaszły, jakie pojawiły się refleksje. O tym, co nie wyszło i o sukcesie, który początkowo wydawał się totalną porażką.
9
11.40-12.10Olimpiada CyfrowaKatarzyna Górkiewicz
10
12.15-12.45PRZERWA - 30 MINUT
11
12.50-13.20Technology’s Achilles Heel And The Future Of Ed. Tech.Giancarlo Brotto“Technology’s Achilles Heel and the Future of Ed Tech,” czyli czy nowoczesne technologie mają słabe strony i co to oznacza dla przyszłości edukacji.
Jako Strateg Globalnej Edukacji i ewangelista SMART Technologies, Giancarlo Brotto współpracuje ze świadomymi decydentami w dziedzinie edukacji, liderami systemów edukacyjnych, badaczami, organizacjami wpływającymi na politykę edukacyjną oraz Ministerstwami Edukacji, aby zgłębić i wpływać na trendy w zakresie edukacji K12. Giancarlo ma pond 20-letnie doświadczenie w nauczaniu od poziomu przedszkolnego po wyższe instytucje edukacyjne. Na swoje zadania w pracy zawsze patrzył poprzez pryzmat technologii i jej wykorzystania. Wyspecjalizował się w teorii edukacji, praktycznej pracy w klasie, rozwoju profesjonalnym oraz w badaniach nad trendami w edukacji i implementacją technologii. Giancarlo Brotto dzieli się swoimi przemyśleniami poprzez Twitter @4GBrotto, YouTube i podczas regularnych wystąpień skierowanych do osób odpowiedzialnych za edukację na całym świecie. Obecnie jest członkiem  zarządu C21 Canada – organizacji promującej trendy edukacyjne XXI wieku . Jest przewodniczącym organizacji Samuel Beatty Fund na Uniwersytecie w Toronto, która promuje studia nad przedmiotami STEM i jest częścią grupy doradczej OECD badającej umiejętności społeczne i emocjonalne – Social and Emotional Skills.
wystąpienie w języku angielskim
12
13.25-13.55Książki podróżniczki - pokochać czytanie.Jolanta OkuniewskaOpowieść o książkach i działaniach w klasie, dzięki którym dzieci pokochały czytanie. Praca metodą projektu z uczniami z całej Polski, element zaskoczenia, niespodzianki, radość ze wspólnego czytania. Łatwe, przyjemne, możliwe do przeniesienia do wszystkich szkół.
13
14.00-14.30Co zrobić z lekturą? Monika CzerkasJak podsumować pracę z lekturą? Kilka sprawdzonych i przetestowanych pomysłów na podsumowanie wiadomości i zebranie elementów świata przedstawionego w formie plastycznej.
14
14.35-15.05Lekko nie było, czyli o tym jak zaczynając od Szkolnego Koła Filmowego zrobić Młodzieżową Telewizję GminnąDawid ŁasińskiJak pasja uczniów i nauczyciela może doprowadzić do powstania Koła zaintersowań znanego w całej Polsce? Kiedy i po co tworzyć młodzieżową telewizję? Jak zdobyć prawie 50 000zł na rozwój zainteresowania młodzieży bez żadnych projektów i grantów? Gdzie to zaprowadziło najlepszych? Czy zawsze wszystko było proste? Chętnie podzielę sięz Tobą swoimi doświadczeniami w prowadzaniu takiego wieloletniego projektu. Opowiem o sukcesach i porażkach oraz o planach na przyszłość. Zapraszam - Dawid Łasiński.
15
15.00-15.30Nasza Niepodległa. Pomysły na kreatywne świętowanie. Iza Wyppich, Ania SkiendzielKilka pomysłów na kreatywne świętowanie Stulecia Odzyskania Niepodległości. Jak "ubarwić" tradycyjną akademię, jak wciągnąć uczniów w działanie, jak odejść od tablicy? Swoimi pomysłami dzielą się dwie nauczycielki historii
16
PRZEJŚCIE NA DRUGI HANGOUT
17
15.35-16.05Pieniądze to nie wszystko....Katarzyna PrzybyszGranty i dotacje to najprostrza droga do zmiany w pracy nauczyciela. Sam proces tworzenia projektu jest cennym doświadczeniem w planowaniu. Podczas realizacji uczymy się zarzadzania wieloma aspektami. Własny wniosek grantowy to duzy motywator wewnętrzny. Chciałabym pokazać Wam jakie to proste i podać przykłady tych, kórym sie udało :)
18
16.10-16.40Interaktywna czytanka, scenariusz lekcji lub co tylko chcesz - moje pomysły na genial.ly.Monika Kapuśniakgenial.ly to wspaniałe narzędzie do prezentacji dla każdego nauczyciela. Możesz zrobić magazyn linków, interaktywną czytankę, a nawet pocztówkę pełną niespodzianek dla klasy partnerskiej lub sponsora konkursu. Prezentacja wspaniale prezentuje się na monitorze interaktywnym i zdecydowanie bardziej przykuwa uwagę uczniów niż zwykły ppt. Wpadnijcie, bo warto!
19
16.45-17.15STEAM - Nauczanie przez doświadczanie.Marcin PaksŚwiat powoli przekracza granicę Big Data, a możliwości pojedynczej jednostki zostały wyczerpane na rzecz pracy w grupie, współpracy w zespole oraz globalnej komunikacji. A co ze Szkołą? Czy szkoła kształci elastycznych i mających pomysł na swoje życie zawodowe uczniów?
Odpowiedzi szukam w modelu STEAM, gdzie uczeń przestaje być odtwórcą, a staje się twórcą wiedzy, wynalazcą – konstruktorem.
Edukacja, a następnie rynek pracy potrzebują kreatywnych projektantów wiedzy, takich, którzy potrafią wszystko powiązać razem, tak aby wyglądało pięknie, świeżo i niepowtarzalnie! Wierzę, że dzięki edukacji w modelu STEAM jesteśmy w stanie to osiągnąć i kształcić pokolenie przyszłości. Jedno jest pewne, formuła starej edukacji się wyczerpała. Skoszarowani w ławkach uczniowie i zasiadający na palestrach nauczyciele, są nadal kształceni na rywalizujących ze sobą odtwórczych naśladowników jak w XIX wieczny proletariat.
20
17.20-17.25Chwila rozrywki
21
17.30-18.00Jak uczyć filmem o filmie? Film, smartfon, Nowe Horyzonty.Krzysztof KasprzykW pół godziny o patrzeniu, widzeniu, zwodzeniu i uwodzeniu. O języku (poezji) i języku (filmu). O planach, kątach widzenia, zestawianiu. A najbardziej o tworzeniu i narodzinach - sensów, znaczeń, twórców. I jeszcze o smartfonie.
22
18.05-18.35E-kreatywni, e-pozytywni, e-solidarni: różne próby wsparcia indywidualnego rozwojuJan Jackowicz-KorczyńskiKiedy 20 lat temu w programie INTERKL@SA lat wdrażaliśmy komputery oraz intetrmet do szkól mieliśmy wielką nadzieję, że doda to skrzydeł edukacji. Okazalo się jednak, że te narzędzia są używane u większości młodego pokolenia w przeważającej części dla rozrywki i płaskiej konsumpcji - a miało być tak pięknie. Od 2004 r, pracuję jako nauczyciel w szkołach. Staram się wszelkimi sposobami szukać skutecznego sposobu jak doprowadzić do wykształcenie u uczniów kompetencji skutecznego wykorzystania najnowszych technologii cyfrowych, sieciowych, mobilnych i multimedialnych dla swojego stałego ustawicznego rozwoju: auto-rozwoju, auto-kreacji oraz auto-promocji. W swoim wystąpieniu chcę się podzielić doświadczeniem wielkich niepowodzeń takiego działania w szkole, różnymi próbami wygenerowania motywacji do czegoś więcej i lepiej niż ,,luzik'' w internecie i w smartfonie. Dlaczego to się nie udaje w tradycyjnej szkole? Dlaczego się udaje w indywidualnej pracy z mniejszą zmotywowaną grupą? Jak to zrobić, aby młodzi nie musieli ale sami chcieli działać. Będę starał się opowiedzieć o wielu niepowodzeniach takiej próby oddziaływania na dzieci i młodzież. ale też podzielić się radością z tych udanych, które znalazły oddźwięk u młodych. a mnie dodają skrzydeł... Tak naprawdę, wystarczy tylko chcieć... (blaski i cienie projektów: e-kreatywni, młodych programistów: YouthCODERS, dziennikarstwa internetowego w wersji młodzieżowej i przedszkola dziennikarskiego dzieci młodszych oraz i innych aktywnoći ( jakie się bardziej udały niż nie udały ) Najważniejszym kluczem do sukcesu jest biudowanie relacji: my się bardzo wzajemnie lubimy i mamy do siebie sprawdzone zaufanie, mimo, że ja jetem aż tak bardzo starszy od moich młodych przyjaciół, że mógłbym być ich dziadkiem (pradziadkiem?)
23
18.40-19.10Kodowanie w terapii pedagogicznej. O tym jak wspierać dzieci z SPE i dlaczego poprzez kodowanie.Teresa SmoleńW związku z startującym 6.10. CODEWEEK porozmawiamy o tym jak można postawić swoje pierwsze kroki z kodowaniem właśnie w w czasie trwania tej interesującej inicjatwy i dlaczego warto wdrażać kodowanie na zajęciach indywidualnych oraz w ramach terapii pedagogicznej. O szansach, ale i pułapkach od strony praktycznej.
24
19.15-19.45Do świetlicy NUDZIE wstęp wzbronionyVitia HoffmannO świetlicy szkolenej pozytywnie, problemy rozumiem, ale spróbujmy chwilę nie narzekać i popatrzeć oczyma ucznia, który tam przebywa i nie chce się nudzić, normalne jest, że chciałby być w domu, z rodziną, bliżnimy, dziadkami. Stwórzmy wspólnie ten czas i przestrzeń. Podzielicie się ze mną pomysłami? Z mojego doświadczenia wiem, że można. A wsparcie też się znajdzie, jeżeli ludzi tą ideą zarazimy.
25
19.50-20.15Jak dostrzec fake-newsy? Ćwiczmy z uczniami krytyczny odbiór informacji!Joanna WaszkowskaJak sprawić, by uczniowie dostrzegali mechanizmy perswazji i manipulacji w informacjach publikowanych w internecie? Jak rozpoznać fake-news i deep-fake? Jak rozmawiać z uczniami o kulturze dyskutowania w komentarzach i o sposobie reagowania na spamerów, hejterów i botów? Podczas mojego wystąpienia podam kilka sprawdzonych metod, jak nie dać się postprawdzie.
26
20.20-20.50Kompetencje kluczowe, projekty, STEAM (uczymy do życia, a nie pod testy)Małgorzata Rabendao kształtowaniu kompetencji kluczowych poprzez integrowanie działań, projekty interdyscyplinarne min. STEAM
27
20.30-21.00Jak wykorzystywać okazje do działania? Joanna UrbańskaOpowiem o tym, jak wykorzystywać okoliczności do działań
związanych z wszechstronnym rozwojem
uczniów, przede wszystkim ich potencjału i kompetencji kluczowych. Na
przykładach realizowanych projektów
przedstawię możliwości współpracy
młodzieży, rozwijania w nich pewności siebie, kreatywności, odpowiedzialności. Powiem, dlaczego stawiam na relacje i edukację
nieformalną. Przy okazji omawiania powyższego dowiecie się, jak pozyskaliśmy
blisko 1 000 000 zł na działania i wyposażenie związane z edukacją, nowoczesnymi
technologiami i ekologią oraz dlaczego warto założyć fundację.
28
21.10-21.40 ??? do potwierdzeniaPomiędzy fałszem a imaginacją - badanie zasięgów sieci społecznościowychGrzegorz Zajączkowski
29
21.45 ??? do potwierdzenia Zakończenie - Bajka na dobranoc Karolina Żelazowskaniespodzianka
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
68
69
70
71
72
73
74
75
76
77
78
79
80
81
82
83
84
85
86
87
88
89
90
91
92
93
94
95
96
97
98
99
100
Loading...