פירוט סדנאות כנס 2017
 Share
The version of the browser you are using is no longer supported. Please upgrade to a supported browser.Dismiss

 
View only
 
 
ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ
1
שם המנחה / מנחיםשם הסדנהקהל יעדתקציר הסדנהביוגרפיית המנחה / המנחים
2
אביבה אפלגשר קשר טרנספורמציההסדנה מלאה לא ניתן להרשם אליה יותרמעורב: גם בעלי ניסיון וגם חדשיםכלים לעבוד אפקטיבי של סיפורים טעונים לבמה וסוגיות הובלה יצירתית ובטוחה של המופע כולו.שחקנית במאית מחלוצות תיאטרון פלייבק בישראל, מיסדת קבוצת הפלייבק הראשונה בישראל 'משחק מהחיים' ב 1991. נשיאת IPTN הארגון העולמי לתאטרון פלייבק (2011 – 2005). מלמדת ומנחה פלייבק 25 שנה ב 25 ארצות וכן באוניברסיטאות ומכללות בארץ. אחת ממנהלות 'בבית הספר הישראלי לתאטרון פלייבק' - השלוחה של CPT- Center for Playback Theatre וחברה בסגל המורים של CPT בניו יורק. שחקה בעבר בהבימה קאמרי ותאטרון אורנה פורת ועוד.
3
אורלי דדו לביאמספר מעיק... וגם הקהל רואה את זה !הסדנה מלאה לא ניתן להרשם אליה יותרותיקים (מעל שנתיים פעילות)מספר מעיק, מביא סיפור לא מתאים, לא מותאם, לא רוצה אותו, בא לי על משהו אחר. כולם ראים את זה- אני, המנחה, השחקנים האחרים וגם הקהל. עכשיו על הבמה עם מי הברית שלי?שחקנית ב"דו פלייבק", מנחת שתי קבוצות ברחובות: "פליבק יום רביעי" ו"פלייבק יום שני". מטפלת בפסיכודרמה (MA), שחקנית מקצועית בוגרת ניסן נתיב, כותבת ומרצה.
4
איתי שרוןסדנת הכרות עם DVT (טרנספורמציות התפתחותיות)הסדנה מלאה לא ניתן להרשם אליה יותרכולםהמודל משלב בין דרמה תרפיה לטיפול בתנועה ומבוסס על אלתור ומשחק אסוציאציות חופשי. בסדנה נשחק יחד במרחב המשחק, ונכיר הכרות ראשונית עם היסודות של המודל וכיצד ניתן ליישם חלק מעקרונותיו בהחזרה מתגלגלת בפלייבק.בעל תואר M.A בדרמה תרפיה ,בוגר מסלול 'מרחב המשחק DVT ישראל' ונמצא בשלבי סיום של ההכשרה הבינלאומית. לומד זו שנה שנייה בתוכנית ההכשרה של פסיכותרפיה קבוצתית בפלייבק טיפולי . עובד כמנחה קבוצות בדרמה תרפיה ( DVT ופלייבק טיפולי ) עם מגוון אוכלוסיות נזקקות. בכל מסגרות העבודה ובתחביביו הפעילים, ריקוד ונגינה, שם דגש על משחקיות ואלתור.
5
אלון פורתגשר בין האידאלים לתרגול הפלייבק בקרקעמעל שנההמחשבה על ה"למה" מדליקה ,משמרת ומעצימה את האש הפנימית להמשך חקירה עם הפלייבק.
אני בכל אופן שואל את עצמי הרבה פעמים מה מקופל בתוך הפלייבק לאן אנו הולכים אתו ? מה אנחנו רוצים באמת ליצור עם הכלי הנהדר הזה? מה על פני השטח ומה בעומקו ?
כפלייבקיסטים ראוי לדעתי גם לתת את הדעת ולהקדיש זמן/ מחשבה/ דיון /המחשה חווייתית לנושא כדי שלא נשאר ברדידות ובחוסר כיוון משמעותי בעבודתנו.
שחקן ומנחה קבוצת פלייבק ברמה הפילוסופית כבר שנתיים וחצי (7 שנים תלמיד באקרופוליס החדשה) ומעמיק בכלי הפלייבק כדי לבחון באיזה רבדים גבוהים באדם הוא יכול לנגוע ולהנכיח בתרגול. 5 שנים שחקן בקבוצת נגיעות, בוגר קורס מנחי קבוצות בשיטת אקו פלייבק בסמינר הקיבוצים, מנחה קבוצת מעגלי סיפורים שנה וחצי , מנחה קבוצת פלייבק עמותת יה"ל להורים של מתמודדי נפש .
6
אסף כהןהמבדיל בין שחור ללבן יש לבוא בבגדים שחוריםותיקים (מעל שנתיים פעילות)בסדנה נחקור את השיקוף בפלייבק בעולם ללא צבע. ננסה ליצור מרחב של 'החלל הפנוי' מרחב נקי השואף לאין סופי... מרחב שבו הכל מתחיל והכל נגמר ..
בסדנה ניצור חלל לבן הפוגש שחור במטרה להרחיב את המקום הלא מודע של השיקוף בפלייבק. יש לבוא לבושים בשחור !
מטפל בהבעה ויצירה (MA) , מטפל בפסיכורמה, עובד עם מתבגרים בחינוך המיוחד וסטודנטים במסגרת שרותי הייעוץ באוניברסיטה העברית.
מיייסדי תאטרון סאמיט- תאטרון של משתקמים צעירים נפגעי נפש .
שחקן פלייבק 'הדרן עלך' משנת 2003 מנחה סדנאות וחוקר את המקום הלא מודע בתוך הפלייבק.
7
אפרת עשירי"כמיים הפנים לפנים", נתיב ההתפתחות של שחקני תיאטרון ה"פלייבק"ותיקים (מעל שנתיים פעילות)מה עולה בנו מול המספרים וסיפוריהם ?
כיצד לנתב את החלקים האלה שאנו מגלים בתוכנו לצמיחה והתפתחות עמוקה ומשמעותית? מה מייצגים הסיפורים ששמענו במופע ? מה הקריאה שיש בהם עבורנו כאנשים וכיוצרים בעלי שליחות מול קהל וקהילה? סדנת עומק המזמינה נוכחות של אמת ואהבה בלב היצירה.
בעלת תואר שני באמנות התיאטרון ובוגרת מסלולי הכשרה טיפוליים שונים פועלת מזה 25 שנה בתיאטרון פלייבק ברוח חברתית מעצימה ומרפאה מנחת אנסמבל תיאטרון הפלייבק שילובים בגליל המופיע בעברית ובערבית ומנהלת בית הספר שלצידו
8
ד"ר אילן פרזמוות קטן לאדםהסדנה מלאה לא ניתן להרשם אליה יותרכולםבסדנה זו, נחווה ונהיה לרגע קט מתים חיים וננסה להבין קצת יותר אודות משמעות החיים בשבילנו ולהרגיש את ליבם המדמם של מספרי הסיפורים.דוקטור לפילוסופיה ולתאטרון, מנהל ומשחק בקבוצת תאטרון הפלייבק מראות, מנהל מוצר בחברות הייטק, כותב ספר בנושא חברה ומוסר לנוער+, ומתנדב פעיל חברתית.
9
ד"ר רונן ברגרפליבק בשילוב אמנויותהסדנה מלאה לא ניתן להרשם אליה יותרכולםהסדנה פותחת צוהר לתחום שילוב האמנויות ומציגה את תרומתו בטיפול והנחיה בכלל ובתחום תאטרון הפליבק בפרט. הסדנה משלבת תיאוריה ומעשה. באמצעות התנסויות בתנועה ואמנות פלסטית נזמן סיפורים שאגורים בחלקיו העמוקים ובצידו הימני של המוח. בעזרת תשומת לב והתבוננות בצורתם האסטטית ולא רק בתוכן הנרטיבי שלהם, נעמיק את ההכרות עם ה"רקע והתפאורה" ונראה כיצד אלו יכולים להרחיב את הפרספקטיבה והמשמעות של הסיפור ולקדם את ההחזרה על הבמה.
ניכנס לעומק המרחב הפנטסטי, נשחק, ניצור ונדבר בשפת הצורות והסמלים...
מיסד שיטת הטבע תרפיה, דרמה תרפיסט, מדריך ומרצה בכיר. לשעבר וחוקר הזאבים ברמת הגולן, רקדן ומורה לתנועה. יסד וניהל את תכנית הטבע תרפיה, באונ' ת"א, (2009-2015), מנהל את ה MA בדרמה תרפיה במכללה האקדמית לחברה ואמנויות ומרצה במכללת תל-חי. יזם וניהל כנסים בתחום הטבע תרפיה והטיפול באמנויות, כתב עשרות מאמרים וספרים ונחשב למומחה בין-לאומי בתחום. מנחה שתי קבוצות פליבק בגליל העליון ומשלב פליבק בטיפול ובהדרכה.
10
ד"ר רינת שחף ברזילילהעריך מופע פלייבקהסדנה מלאה לא ניתן להרשם אליה יותרכולםבהתבסס על התיאוריה שפיתח ג'ונתן פוקס (Narrative Reticulation) מופע פלייבק במיטבו מוגדר ככזה שמזמן התנסות שיתופית של קהל ושחקנים, המשתפים בסיפורים ובמשמעויות ובתהליך יוצרים תחושת חיבור האחד לשני (Fox, unpublished paper). מופע כזה מושג כאשר מועלית סדרת סיפורים עשירה, המתאפיינת בהיבטים הבאים: סביבה, אוירה, סיפור, שיקוף, ספונטניות, הנחיה, שיתופיות וצמיחה.
במסגרת הסדנה נעלה מופעים קצרים שלמים, ונעריך אותם באמצעות "מחוון להערכת מופע פלייבק", כלי שפותח במסגרת קורס מנהיגות בפלייבק בהנחיית ג'ונתן פוקס (טיוואן, 2016).
הסדנה נועדה למשתתפים להרחיב את הפרספקטיבה בנוגע לאיכות של מופע פלייבק.
ד"ר רינת שחף ברזילי - שחקנית תיאטרון פלייבק מאז שנת 2007; יוזמת ומנחה של אנסמבל "תאטרון אופלייבק" של מנחי האוניברסיטה הפתוחה (משנת 2013); מנחה סדנאות פלייבק לצוותי הוראה וחינוך, וכן שותפה במחקר על השפעות הפלייבק על פיתוח מקצועי של מורים ופרחי הוראה. בוגרת קורס Leadership in PT בטיוואן, 2016. מנחה ומרכזת הוראה באו"פ בתחום של הערכה בחינוך ופיתוח מקצועי של מורים.
11
דוד בנטואיץ"גשר על פני תהום"הסדנה מלאה לא ניתן להרשם אליה יותרכל מי שמתמודד באופן אישי עם תכנים של חולי/אובדן/ שכול, או שנושאים אלה קרובים לליבו.מפגש בין פלייבק לפסיכודרמה, כדרך לעיבוד תכנים של חולי, אובדן ושכול.
הסדנה תעסוק במפגש בין עולם המושגים של עולם הפלייבק, לבין החשיבה הפסיכודרמטית ותדגים כיצד התנועה בתוך משולש התפקידים: שחקן,במאי,קהל – יכולה להוות כח מרפא.
בעל תואר 2 בתרפיה הבעתית בינתחומית, מטפל ומדריך מטפלים בפסיכודרמה ושילוב אמנויות. מרצה באוניברסיטת חיפה ובמכון פתרונות, ירושלים. מתמחה בעבודה עם מצבי חולי, אובדן ושכול.
מנחה סדנאות לפיתוח צוות בארגונים, בארץ ובחו"ל. בעל קליניקה פרטית בתל אביב וזיכרון יעקב.
שחקן ובמאי.
12
דורית לובראני ושיר מאוטנרטעימת ״ מרק לשון״ שמתוכו יפוצחו שאלות אוניברסאליות.כולםמשחר האנושות עסק האדם באותן שאלות. באותן סוגיות ליבה ראשוניות, באותן תהיות , בכל אזור בגלובוס ובכל תרבות. בסדנא בת שני חלקים נצא למסע משותף .
חלק ראשון: נכיר דרך עבודת תנועה , קול , ושירה מצלולים , ג׳יבריש , פיתגמים , שירים מארבע תרבויות שונות מרחבי תבל . דרך זה נקבל הצצה לאופן שבאותה תרבות מתייחסים לאחת
מסוגיות הליבה האוניברסאליות הללו .
חלק שני: נתרגל יחד פלייבק ונשזור בתוך השיקופים את הרפרנסים המוזיקאליים , התנועתיים וטקסטואלים . נחקור כיצד אפשר ליצוק ״התבלינים ״ הבאים מארבע תרבויות שונות
לתוך הפלייבק מסביב לעולם בטיפוס ספיראלי דרך ארבע שאלות יסוד , דרך ארבע תרבויות בשלוש שעות
שיר מאוטנר: שחקנית , רקדנית , ומנחה בקרטושקס . מנחת קבוצת פלייבק בשם פסטלינה.
דורית לובראני- מייסדת אנסמבל "קרטושקס", מנחה ושחקנית
13
דני מירזגשר לעתידוותיקים / מנחיםאחד מהיעודים של תאטרון הפלייבק הינו להוות במה לנרטיב הקולקטיבי של חברי הקהילה אשר נותנים במה לסיפורם – במה לזהותם. במאה ה21 ה"כפר הגלובלי" הביא לטשטוש גבולות מדינות ולאומים (גלובליזציה, טכנולוגיה) מנגד הולכת וגדלה תנועה הפוכה של חיזוק הלאומיות וקיטוב. התוצאה היא חברות רבות רב תרבותיות הרוויות במתחים. האתגר של הפלייבק ככלי היכול לייצר גשר וחיבור בין שונים. במהלך הסדנה נכיר ונעבוד על פעולות המייצרות "הון חברתי מחבר" חיזוק קשרים בין חברי קבוצה בעלי מוצא, רקע, תפקיד ואינטרסים דומים, קטגוריות חברתיות וזהויות דומות.14 שנים משחק , הנחיית קבוצה, מלמד פלייבק במכללה וכותב עליו דוקטורט. בעשור האחרון העברתי עשרות סדנאות ימי עיון והרצאות בתחום.
בתמצית- הפלייבק עיצב ושינה את חיי והפך לחלק בלתי נפרד מהיום יום והלילה לילה.
14
הילה חבה אשכנזיגישור במצבי קונפלקיט- דרך העולם המרפא של הפלייבק.הסדנה מלאה לא ניתן להרשם אליה יותרותיקים ומנחיםבסדנא נעסוק בקונפליקטים כהזדמנות לשינוי הן של המספר והן של השחקן. הסדנא תתבסס על המודל של הגישור הטרנספורמטיבי ותהווה מעבדה לבירור משותף של המושגים מעולם הגישור דרך הפלייבק. החוויה הפלייבקיסטית ככלי מגשר תוכל לאפשר לנו לראות דברים מפריזמה חדשה ולעשות בחירות אישיות וקבוצתיות ממקום מודע יותר על הבמהשחקנית ומנחה שותפה באנסמבל " סיפור אחר"- מנחה בשיתוף עם עומר וייס שהוא גם שחקן ובעיקר מנהל הקבוצה.
מנחת קבוצות תיאטרון פלייבק בשבע שנים האחרונות. מלמדת פלייבק: למבוגרים, לנשים ,ולבנות מצווה.
מלמדת במכללת גליל המערבי קורסים אקדמיים בניהים לימדתי קורס שנתי לתיאטרון פלייבק עבור סטודנטים לחינוך.
15
הלל שמעוןפיצול האישיות של השחקןהסדנה מלאה לא ניתן להרשם אליה יותרכולםלמי נתונה המחויבות של שחקן הפלייבק? האם למספר? לקהל? לעצמו? למקצועיות תאטרלית? לאמת אמנותית ?בסדנה נחקור את ההיבטים והמשמעויות של כל אחת מהמחויבויות וננסה למצוא את הגשר ביניהןמנחה ושחקן בקבוצת "משחק מהחיים" מזה 25 שנה. מנחה סדנאות וקבוצות פלייבק
משחק בתאטרון "פסיק" (בהצגה "מוסררה")
לימודי משחק בסמינר הקיבוצים, לימודי הנחיית קבוצות בבר אילן
16
זהר גרינברג ואלי חכםהנאים השכנים בעינייך?הסדנה מלאה לא ניתן להרשם אליה יותרכולםלכל אדם יש בית ובכל בית גרים הרבה סיפורים , לפעמים הסיפורים נשארים סגורים בחדרים, לפעמים הם נודדים לבתי השכנים ולפעמים הם כמעט יוצאים ולבסוף מתחרטים .
בסדנא נשתמש בכלים מעולם הדרמה תרפיה כדי לייצר בתים לסיפורים , מפגשי שכנים ויצירת קהילה .
נעבור מהסיפור האישי לסיפור הקהילתי ונחפש את הקשר ביניהם.
נארח ונתארח ,נטווה קשרים מסוגים שונים וניתן לסיפורים להיוולד ליד מדורת השבט
זהר גרינברג: דרמהתרפיסטית M.A , שחקנית ומנחת פלייבק, חברה בקבוצת הפלייבק מראות עוסקת בפלייבק הופעתי וטיפולי , מדריכת סטודנטים, מנחה סדנאות בכנסי פלייבק דרמהתרפיה וליצנות רפואית.
אלי חכם - דרמה תרפיסט M.A,' שחקן פלייבק חבר בקבוצת מראות 14 שנה , עוסק בפלייבק הופעתי ובוגר המכון הישראלי לפסיכותרפיה בפלייבק.
17
מעיין לויכל סוף הוא התחלה חדשהכולםהסדנה תעסוק בשאלות העולות בנושא סיום שיקוף. דרך שימוש בכלים של תיאטרון פלייבק טיפולי, ננסה להתבונן בתהליך קבלת ההחלטות שלנו לגבי התוכן, האופן והתזמון המושפעים ומשפיעים על סיום שיקוף. וכיצד החומרים הרגשיים שנשארו מחוץ לשיקוף יכולים לשמש אותנו כגשר לתובנות חדשות.פסיכותרפיסטית בתיאטרון פלייבק, עובדת סוציאלית קלינית, מנחה ושחקנית בתיאטרון הפלייבק "צלול". מטפלת בילדים, בני נוער והורים המתמודדים עם טראומות מורכבות, ומשפחות לילדים המאובחנים על רצף התקשורת. מאמינה בפלייבק ככלי שמפיץ את הטוב ומגביר אמפתיה בין בני אדם.
18
משה-רוברטו לוי אשכנזיתאטרון פלייבק - גשר לדיאלוג בין תרבותי. תרומתו לבנית נרטיב משותף אחר.כולםעל בסיס תרגילים של אוגוסטו בואל (קשת התשוקה) הסדנה תשתמש בטכניקות של תיאטרון הפלייבק הטיפולי ושל תאטרון המדוכאים ליצירת גשר על הבמה לכל הקולות עבור אוכלוסיות-חברות שחיות בקונפליקט. הסיפורים החכמים והפשוטים שבתוכם קיים שימחת חיים, עזרה ואנושיות. נגע גם בקונפליקטים ופחדים בתוך הקבוצה ובתוכינו. במהלך הסדנה נציף תכנים קונפליקטואלים ונדגים כיצד המנחה והקבוצה יכולים לבצע התערבות חברתי - טיפולית בהמצאות פלייבק שמטרתה לבנות גשר שמקרב ביניהם, שמגדיל את זווית ההסתכלות עד לנקודה שכל אחד מבין ש"קטנים כ"גדולים" אחד אנחנו .חבר פורום מנחים של איגוד הפלייבק בישראל. ב-2016-2015 לימודים בהתמחות חינוך ותאטרון הפלייבק במכללת דוד ילין. ב2014 למדתי במכון לפלייבק הטיפולי. אני חוקר את הקשר של תאטרון הפלייבק לחינוך הביקורתי. בשנים האחרונות אני מנחה קבוצת פלייבק מקצועית בשם 'תארטון הפוך' אנחנו עובדים בבתי הספר ומתנסים בעיר ירושלים וסביבותיה ובאגודה להתנדבות במסגרת השירות הלאומי של ישראל. הקבוצה שאני מנחה מורכבת מיהודים וערבים המופיעה בפני קהלים שונים ברחבי הארץ.
בתור במאי עבדתי בתוכניות דו-קייום של שגררות ארה"ב, בשנה 2010 קיבלתי תעודת בוגר IVLP התוכנית הבין לאומי למנהיגות של מחלקת המדינה ארה"ב State Department
בין השנים 2011-2008 ביימתי הופעות תאטרון פלייבק שהוצגו במסגרת ימק"א הבינלאומי וגם בה הופיעו שחקנים יהודים וערבים בצוותא והעלתי מופע שנקרא freeze.
בשנת 2008 השתלמתי בתאטרון פלייבק בפיצבורג ארה"ב בהנחייתה של הבמאית רוני אוסטפילד ובעקבות ההנחייה הזו הופענו מספר פעמים עם קבוצה מעורבת של אמריקאים, ישראלים ופלשתינאיים.
19
נורית שושןהגשרים המאחדים סיפור, מספר, מנחה ושחקנים ומוסיקאי/ת – לסצנות תיאטראליות.סדנה כפולה! ותיקים (מעל שנתיים פעילות)הגשרים המאחדים סיפור, מספר, מנחה ושחקנים ומוסיקאי/ת – לסצנות תיאטראליות. הסדנה מיועדת לשחקנים מנוסים בלבד! יש לבוא בבגדי הופעה שחורים. בסדנה נתמקד בכלים, דרכים, גשרים יצירתיים, נתיבים, שבילים לתרגם סיפור לסצנה על במה: נברר ונתעמק בסוגי סיפורים והאפשרויות הרבות להבליט את עיקרי הסיפור, התמה המרכזית האישית, הקהילתית והאוניברסלית שבו. נתנסה בטכניקות שונות, מהן חדשות, שבעזרתן ניתן לעורר יצירתיות ולחדש זוויות ביחס לסיפור - וכמובן ליישם זאת על הבמה. נחקור ונעסוק במסלול הסיפור העושה דרכו באמצעות המספר, המנחה, השחקנים והמוסיקאי – לשפה בימתית תאטראלית. נשתמש בכל הכלים היצירתיים העומדים לרשותנו. העבודה בסדנה תיבנה ותתקדם מרגע לרגע, על שני חלקי הסדנה - אין אפשרות לצרף משתתפים לחלק אחד.שחקנית, מנחה, ומלמדת תיאטרון פלייבק, באופן מקצועי משנת 1991. מייסדת (יחד עם אביבה אפל) את ביה"ס הישראלי לתאטרון פלייבק. חברת הוועד המנהל- של IPTN רשת תיאטרון הפלייבק העולמית, ושל CPT הארגון העולמי ללימוד תיאטרון פלייבק מיסודו של ג'ונתן פוקס. מנחה, משחקת, מובילה ומרכזת תכנים ארגוניים ב"משחק מהחיים" ונמנית על הצוות המייסד שלו.
הקימה את "מרחב היצירה" ו"אנסמבל עלבמה"- תיאטרון מקצועי לסדנאות והופעות, מנחת קבוצות, מנחה מוסמכת לתיאטרון פלייבק בארץ ובחו"ל בנושא התמודדות עם מצבי משבר וטראומה, עבודה בארגונים, עבודה עם ילדים ונוער ועוד. בוגרת "פסיכותרפיה ממוקדת טראומה" (של נט"ל ואונ' ת"א). עובדת מטעם נט"ל עם נוער, אנשי חינוך וטיפול.
20
נילי לוברני רולניקהשמיים מצויים בשוליים: הבופון ( Le Bouffon ) וזיקתו לביקורת חברתית בתאטרון פלייבקהסדנה מלאה לא ניתן להרשם אליה יותרכולםאת הבמה וזכות הדיבור נעניק בסדנה זו ל'בופון' הימי ביינימי של התאטרון הפזי:האנטי-לצן, המתריס, יאפשר לנו לטפל בנושאים כמו מלחמה, מחלה, דת, פוליטיקה, סקס, באופן ביקורתי ובדרך שתגרום לנו להבין את מילותיו של מאיר אריאל לעומקם "כמו שאנחנו צחקנו לא בכינו שנים." בסדנה נלמד לנוע ביחד ולהשתנות בחלל, להוליד מתוך הקבוצה את היחיד, לשלחו למסע התרסה ולהחזירו לבטן הקבוצה כדי להוליד יחיד אחר והעיקר: נלמד איך להיות בעת ובעונה אחת: יפים ומכוערים, עדינים וגסים, מאמינים וכופרים, שחקנים הרוצים לרצות את הקהל וללעוג לו עד אפר. וכל זאת כיוון שהשמים מצויים בשוליים.
משתתפי הסדנה מוזמנים לחקור ולגלות את החיבור בין תיאורית שביל הזהב של הרמבם לבין המשחק בתיאטרון פלייבק והחיים בכלל...
מייסדת ומנחה באנסמבל הפלייבק הישראלי, מרצה לתאטרון פלייבק במכללת גליל מערבי, ומחברת הספר 'חיים בתוך סיפור – תאטרון פלייבק ואמנות האימפרוביזציה' (הוצאת הקיבוץ המאוחד מכון מופ"ת).
חברה באגוד IPTN וחברת הועד המנהל של אגוד תאטרוני הפלייבק בישראל
21
ניר רזהגשר לגן עדןכולם"מה עושים כשעולה סיפור בפלייבק שיש בו מות של קרוב משפחה או אדם קרוב ? אם אחד השחקנים יגלם את המת או שרצוי שלא ? האם לעשות החזרה ראליסטית עם קולות פנימיים או שדווקא עדיף הרחקה ?
בסדנה זו נענה על שאלות אלה ונעסוק בתחום שלרוב נמנעים מלטפל בו "המוות" נבדוק איך מציגים מוות על הבמה, נראה איך ניתן לקחת את הגעגוע לאין ולהפוך אותו לאלבום תמונות תיאטרלי של זיכרון של הרגעים המשותפים. בשביל לעסוק בתחום מורכב זה נגייס את כוחו המרפא של הפלייבק כמוביל זיכרון אישי, משפחתי וקהילתי. נבחן מחדש את ההגדרות שלנו לגבי עצמנו ואיך אפשר להעז ולקחת החלטות מאתגרות בחיים.
מנחה קבוצות בתיאטרון פלייבק, הקים ומנהל שותף של המכון הישראלי לפסיכותרפיה בתיאטרון פלייבק. במאי, שחקן פלייבק ותיק ואמן במה.
22
עדי עמרםגשר ביני לבין הגוףהסדנה מלאה לא ניתן להרשם אליה יותרכולםגשר בין המספר לתנועה, בין מה שנאמר למה שרואים.
סדנה חוויתית מעשית בתנועה
איך ניתן להתחיל שיקוף בגוף, בתוכי פנימה להנביע החוצה. אל המרחב בו מתרחש השיקוף.
כלים בסיסים לפיתוח התנועה האישית, הסולו האישי של כל אחד מאיתנו. בצורה שתהיה זמינה לשיקופים. בסדנה ניצור מתוך הגוף, איך לשמוע סיפור ולעבוד דרך הגוף להתחיל מהגוף כבסיס ולחזור לשם. למצוא את הגשר לגוף, להשתמש בו באותו ביטחון שאנו משתמשים במילים.
נגדיל את טווח התנועה ובכך נהפוך את הגוף לכלי זמין באימפרוביזציה.
נרכוש כלי אלתור בסיסים ליצירת ריקוד קבוצתי ומציאת שפת אימפרוביזציה משותפת.
לסיום נתנסה בשמיעת סיפור והעברתו דרך "הריקוד של הסיפור"
בוגרת התוכנית התלת שנתית להוראת קונטקט אימפרוביזציה בהנחיית דניה אלרז
בעלת תואר ראשון לתיאטרון וחינוך במכללת אמונה
חברה בקבוצות פלייבק. "נענע" ו"שקוף"
מטפלת בשיטת "אילן לב" טיפול במגע
23
עומר וייסעל קצה הצוק -הזעקה האחרונהכולםמפגש עם עם זעקה פנימית כבושה המבצבצת מתוכנו כמספרים וכשחקנים.
נקשיב ביחד בעדינות ובעוצמה לזעקה, ונחקור איך לתת לה מקום, קול ובמה.
מנחה תיאטרון פלייבק, מטפל בפסיכודרמה ובמאי תיאטרון קהילתי
24
עופר סלעהתפתחות או השרדות - פלייבק בשילוב מצלמת וידאוסדנה כפולה! ותיקים (מעל שנתיים פעילות)(פלייבק משולב מצלמות וידאו) נבחן קשיים ואתגרים שעולים בחיינו באמצעות התבוננות על שתי אופציות של התמודדות: אופציית ה״השרדות״ או אופציית ה״התפתחות״. לכל אופצייה יש את הרווחים והמחירים שלה. במפגש השני של הסדנה, נרחיב את שתי האופציות לארבע אופציות התמודדות: ניתוק, מלחמה, עליונות וזרימה. יש להביא טלפונים סלולאריים עם מצלמה למפגשים (לא חובה).הקים ומנהל את המרכז הישראלי לוידאו תרפיה בשמונת השנים האחרונות. ניסיון בהנחיית קבוצות בוידאו תרפיה ופלייבק עם אוכלוסיות שונות, מנחים וצוותי טיפול וחינוך.
25
עינת משעל ניצןבכל שורה שמישהו אומר מישהו יכול עוד שורה לחברהסדנה מלאה לא ניתן להרשם אליה יותרותיקים (מעל שנתיים פעילות)בסדנה נחקור כיוונים שונים של חיבורים בין המספר לשחקן. נתנסה בטכניקה של סיפורים קטועים, נחקור את הרזוננסים האישיים, נחפש את התחליפים שמעצימים את עבודת השחקן, נבדוק את הקשר בין התפקיד על הבמה והסיפור האישי, ונתנסה בעבודת פלייבק מתוך סיפורים מאיזור התפר שבין השחקן לסיפור ולמספר.M.A, DMT מייסדת מנחה ומנהלת קבוצת תאטרון הפלייבק החבר׳ה מאיכילוב. בעלת נסיון של למעלה מ15 שנה בתחום הפלייבק. מרצה במכללת בית ברל, מרצה ברשת עתיד. ממייסדי איגוד תיאטרון הפלייבק בישראל. מייסדת ומנחה קבוצות פלייבק ארוכות טווח במסגרת פרטית. מנחה מופעים, סדנאות וקורסים בכל הארץ במגזר הפרטי והציבורי.
26
עליזה פרוכטמןלהשפיע ולהיות מושפעותיקים (מעל שנתיים פעילות)בסדנה נתרגל את שפת האלתור, שפה הדורשת מאתנו בכל רגע להשתנות ולהיות ביחסים של כאן ועכשיו עם שותפינו לדרך. לגלות מי ומה נמצא בתוכינו ומחוצה לנו, להושיט יד משחקת לאחר -השונה, לפגוש את השיתוק, להתבונן בעצמינו לכודים ומקובעים בתפיסות חד ממדיות ולנוע הלאה...להסכים להשפיע ולהיות מושפעים. העבודה בסדנה תהיה בעבודת גוף, תנועה עם מוסיקה.מנחה לאלתור וחשיבה יצירתית בשפת התיאטרון והאומנות החזותית. מקימה ומנהלת של ״הכרה יוצרת״- בית לתהליכים אישיים, חינוכיים וקהילתיים לנוכחות מלאה ותנועת חיים. שחקנית באנסמבל פלייבק ״שיקופיות״.
27
עמי צביאליומה עם הצרכים הנרקיסיסטיים שלי?הסדנה מלאה לא ניתן להרשם אליה יותרותיקים ושחקנים המופיעים באופן פעיל ודי אינטנסיבי.הסדנה תעסוק בדיאלוג הקיים בין ההתמסרות והמושקעות הרבה של השחקן לסיפור , למספר , ולמופע הפלייבקסטי , לבין מילוי הצרכים הנרקיססטיים האישיים שלו. האם יש מקום לכך ? האם מותר ולגיטימי להנכיח אותם בשורתינו? את החקירה הזאת נעשה באמצעות כלים מעולם הפלייבק והפסיכודרמה.מטפל ומדריך בפסיכודרמה MA , שחקן ומנחה תיאטרון פלייבק שנים רבות. חבר בצמד " תיאטרון דו-פלייבק" עם אורלי דדו . מטפל רגשי פרטני וקבוצתי בעמך-נתניה . מדריך סטודנטים לפסיכודרמה באונ' חיפה ובסמינר הקיבוצים.
28
צביה ליבשבסקיגשרים קולייםהסדנה מלאה לא ניתן להרשם אליה יותרכולםבקולנוע ישנו מונח שנקרא "גשר קולי". משמעותו היא שקול מסוים משמש גשר בין סצינות שונות שביניהן מרחק תמי/זמן/מקום. לדוגמה צלצול טלפון בהווה יכול לפתע לשמש כמעבר לזיכרון של הדמות לצלצול טלפון בעברה. בסדנה נעסוק תחילה בתגובות שלנו לאפקטים קוליים. אם זו בהליכה במרחב ואם בסצינות קצרות של זוגות שצריכים להגיב לקולות. תרגיל "זה מזכיר לי סביב קולות". לאחר מכן נשמע שני סיפורים קצרים של מספרים שונים או אותו מספר ונציג אותם במקהלה כאשר נמצא את הצליל המקשר בין הסיפורים . נעבוד דרכו. בהמשך נעמיק את העבודה ונחקור קולות וסיפורים בוינייט, פסלים מצטברים ועוד.מנחת קבוצת פלייבק צור הדסה מזה 3 שנים.
במקביל שחקנית ומנחה מחליפה בקבוצת "שקוף"מזה 6 שנים.
מעבירה סדנאות פלייבק לצוותים חינוכיים
29
רונן קובלסקי ופזית אילן ברקוביץגשר על פני תהוםהסדנה מלאה לא ניתן להרשם אליה יותרותיקים (מעל שנתיים פעילות)פסיכותרפיה קבוצתית בתאטרון פלייבק בהשראת גישת מצבי העצמי המרובים. אחת החוויות המרכזיות, העולות אצל משתתפים בפסיכותרפיה בתאטרון פלייבק הינה של חיבור. נראה כי חוייה זו, עומדת ביסוד האפקט הטיפולי המרכזי של פסיכותרפיה בתיאטרון פלייבק.
לעיתים קרובות עולה הרגשה של חיבור באופן שונה מבעבר. בסדנ זו נתבונן על חיבורים אלו כמשקפים חיבורים בין מצבים שונים של העצמי, התחברות מחדש לחוויות עצמי לא נגישות ואף כיצירה של חוויות עצמי חדשות. זאת מתוך גישת מצבי העצמי המרובים בפסיכואנליזה התייחסותית.
לפי גישה זו בנויה הנפש מחוויות שונות של מצבי עצמי, התלויות בהקשר מערכת היחסים בהן נוצרו ובתוכן הם עולים. התמודדות עם מצבי טראומה מתאפשרת על ידי בנייה הדרגתית של מצבי עצמי חדשים. ניתן לראות רעיונות אלו במטפורות כעמידה מול תהום ("אין לי איך להתמודד עם זה") ובניה הדרגתית של גשר מהדהודי הקבוצה בפלייבק. נבחן בסדנה את הגשרים הנוצרים בתהליך העבודה בתאטרון פלייבק
פזית אילן-ברקוביץ – מטפלת בדרמה ומדריכה, מטפלת משפחתית מוסמכת ופסיכותרפיסטית זוגית. פזית מלמדת באוניברסיטת חיפה, במכללת תל חי, במכון הישראלי לפסיכותרפיה קבוצתית בתיאטרון פלייבק ובמרכז ויניקוט. הקימה, מנחה ומשחקת בקבוצת תיאטרון הפלייבק "מראות" מאז 2002. ממייסדי איגוד תיאטרון הפלייבק הישראלי ופעילה בועדותיו. הנחתה סדנאות בדרמה תרפיה ובתיאטרון פלייבק בכנסים וימי עיון רבים.
רונן קובלסקי- מייסד ומנהל שותף של המכון הישראלי לפסיכותרפיה בתיאטרון פלייבק, מדריך ומרצה במכללה האקדמית לחברה ואומנויות, נתניה, במכון מגיד לפסיכותרפיה פסיכואנליטית ובמרכז ויניקוט. פסיכולוג קליני מדריך - קליניקה פרטית בתל-אביב, בוגר המכון לאנליזה קבוצתית, שיחק, . הרצה והנחה סדנאות בימי עיון וכנסים רבים. חוקר יישומים טיפוליים וקהילתיים של תיאטרון פלייבק משנת 1991.
30
רחל וסמדר לויהגשר לקשר הבין דוריהסדנה מלאה לא ניתן להרשם אליה יותרכולםבסדנה נזמן מפגש מעמיק עם עולמות התוכן והרגש של כל אחת מקבוצות הגיל ונעמיק את ההתבוננות על השונה והדומה וניצור באמצעות הפלייבק את הגשר לקשר בין הדור הוותיקים לדורות הצעירים.רחלה לוי, בת, אמא, סבתא ותיקה,מטפלת מוסמכת בדרמה תרפיה ופסיכותרפיה יונגיאנית, בוגרת המחזור הראשון במכון לפסיכותראפיה בתיאטרון פלייבק, מנחה בקבוצות תיאטרון עדות מזה כעשור, מנחת ושחקנית בקבוצת פלייבק "צלע".

סמדר לוי, בת, אמא טריה, מטפלת בדרמה תרפיה , עובדת עם ילדים ונוער בסיכון, מנחת חוגי דרמה ותיאטרון לשיפור התקשורת ב"לעוף על הדמיון" שחקנית בתיאטרון פלייבק "צלע" ומנחה קבוצת פלייבק:"סיפורים בין הר לים" בחוף הכרמל
31
רייצ'ל סלייטררגל פה רגל שם' שחקן הפלייבק כלוליין בין העולמותכולםשחקן הפלייבק נע כלוליין על חבל דק.
בין המציאות לדמיון.
בין הריאליסטי לפנטסטי.
בין התסריט לבין גרסת הבמאי.
בסדנה זו נהלך על החבל הדק של השיקוף, נחקור את העולמות המקבילים שאותם חוצה השחקן.
נדלג ביחד עם ובלי רשת הצלה, נחפש כלים לשמירה על שיווי משקל וכמובן נחפש רגעים עוצרי נשימה, נעוף.
מייסדת ומנהלת תאטרון פלייגו.בוגרת B.ed בימוי תאטרון בביה"ס לאמנויות הבמה במכללת סמינר הקיבוצים. בעלת MA תואר שני בלימודי דרמה תרפיה באוניברסיטת חיפה. השתתפה בסדנאות הנחיה של מייסדי שיטת הפלייבק בניו יורק וכשחקנית פלייבק בקבוצות שונות בארץ. מנחה ומנהלת את 'אנסמבל פלייגו' במופעי פלייבק ברחבי הארץ. מנחה את קבוצת אספמיה – קבוצת פלייבק למבוגרים כ- 5 שנים בת"א.
32
רינה לביאסדנת חלומותכולםהחלום כגשר בין המציאות לעולם הפנימי. בסדנה נחווה את הייחודיות של הנחית חלום ושיקופו, נשתף ונשקף חלומות . נתמקד בפרטים של החלום, באווירה שלו וננוע על הגשר שבין המציאות לחלום וחזרה. סדנה הנותנת כלים להנחיה ומשחק וכן מאפשרת הצצה אל תוכה של תת ההכרה.שחקנית ומנחה למעלה מעשרים שנה. משחקת ומנחה בקבוצות שונות בארץ בהן פלייבק משחק מהחיים, שילובים בגליל ואנסמבל תדהרים. גרה באמירים שבגליל.
33
שולמית קיציסמרחקרבה - על היחסים בעבודה בקבוצההסדנה מלאה לא ניתן להרשם אליה יותרותיקים (מעל שנתיים פעילות)בקבוצת פלייבק שעובדת פרק זמן ביחד נוצרת אינטימיות כתוצאה מההיכרות המעמיקה עם סיפורי החיים של המשתתפים וכתוצאה מהעבודה הפיזית והקרובה. הקרבה גורמת לתחושת שייכות ולאינטימיות, ולעתים קרובות קבוצת הפלייבק הופכת לקהילה הקרובה של המשתתפ/ת, לסוג של "משפחה מורחבת". דווקא משום כך במהלך חיי הקבוצה עשויות להיווצר דילמות סביב סוגיות של קושי במתן אמון, משיכה ודחייה, משתתפים חריגים, קרבת-יתר, חשש מחודרנות, ועוד.
בסדנה נשתדל ליצור מרחב זהיר ובטוח לחקור את שאלת המרחק-קרבה בקבוצה בכלל, ובקבוצת פלייבק בפרט. דרך עבודה פלייבקיסטית נבדוק את היכולת לתת אמון, את הכמיהה להשתייך מול החשש להישאר בחוץ. נבחן כיצד יוצרים תחושת יחד תוך כדי קיומם של גבולות בין-אישיים ושמירה על זהות עצמית והאם ניתן ליצור בקבוצה אווירה נינוחה וביתית ואיזון נכון בין מרחק לקרבה.
מרצה, מנחת קבוצות מוסמכת ויועצת חינוכית.
מנחה של קבוצת הפלייבק עמק המעיינות. שחקנית פלייבק כ-10 שנים. מנחה השתלמויות לאנשי חינוך העוסקות בשילוב כלים מעולם התאטרון והאלתור בחינוך.
בעלת תואר שלישי בחינוך, מנחת קבוצות מנהלים יהודים-ערבים מטעם מכון הרטמן, מרצה בביה"ס לחינוך, אוניברסיטת בר אילן.
34
שושה קסטנברג רוזןהזבוב על הקירותיקים (מעל שנתיים פעילות)הסדנה תאפשר לחקור טכניקה חדשה ומעניינת של שיקוף אמפאטי, המאפשרת סוג של גשר בין הסיפור והמספר לבין השחקן. בטכניקה זו, ננסה להביא לידי ביטוי נקודות מבט נוספות ושונות המתבוננות על חווית המספר, דרכן ניתן יהיה להרחיב את גבולות השיקוף והתפקידים בסיפור.שחקנית תאטרון, דרמה תרפיסטית ומנחה. 20 שנה באנסמבל פלייבק "משחק מהחיים". עשר שנים מטפלת, מלמדת ומנחה בשילוב תיאטרון פלייבק ככלי תהליכי ותרפויטי.
עובדת עם בני נוער וקבוצות מבוגרים בארגונים ובאופן פרטי.מנחה ומלמדת את קבוצת הפלייבק "רזוננס"
35
שושי קיסרי ואיילת מוסינזוןגשר אל עצמנוהסדנה מלאה לא ניתן להרשם אליה יותרכולםבסדנא נחקור באופן פרסונלי וקבוצתי את התפקידים הדרמטיים הפנימיים שקיימים בנפשנו, את הקולות השונים, החיצוניים והפנימיים שמצויים בנו בחיי היום יום ובנקודות מפתח בחיינו. את התכנים נחקור באמצעות תרגילי חימום נלווים, צורות פלייבק קצרות וארוכות, וכן נתבונן במרחב הבימתי כאפשרות לחקור לעומק קונסטרוקציות נפשיות של 'קדמת במה' ו'אחורי במה'. מה קיים בחזית הנראית בסיפור ומה בירכתי הבמה? מי חשוב יותר? מי נשמע יותר?
אופי הסדנא הינו מאסכולת הפסיכותרפיה הקבוצתית באמצעות פלייבק, השמה במרכז, לצד המספר, את הסיפור, המשתקף בנפשם של אלו המשחקים אותו ואת ההדהודים הקבוצתיים היוצאים מתוך כך.
לאחר מכן נשמע שני סיפורים קצרים של מספרים שונים או אותו מספר ונציג אותם במקהלה כאשר נמצא את הצליל המקשר בין הסיפורים . נעבוד דרכו. בהמשך נעמיק את העבודה ונחקור קולות וסיפורים בוינייט, פסלים מצטברים ועוד.
שושי קיסרי M.A – מטפלת בדרמה, דוקטורנטית בפקולטה למדעי הרווחה והבריאות באוניברסיטת חיפה. בוגרת מכללת תל-חי בטיפול בדרמה, תואר שני מטעם אוניברסיטת חיפה, מתנסה וחוקרת קבוצות פלייבק בשילוב טיפול נרטיבי בזקנה. בוגרת המכון הישראלי לפסיכותרפיה באמצעות תיאטרון פלייבק. מנחה השתלמויות במשרד החינוך בפסיכותרפיה באמצעות תיאטרון פלייבק, מדריכה ומלמדת באוניברסיטת חיפה. מטפלת במסגרות ציבוריות ובקליניקה פרטית בילדים, נוער ומבוגרים. מרצה בכנסים וימי עיון.

איילת מוסינזון M.A - מטפלת ותיקה בהבעה ויצירה בשילוב אומנויות ,תואר שני מטעם אוניברסיטת חיפה. בוגרת המכון הישראלי לפסיכותרפיה באמצעות תיאטרון פלייבק. עובדת במשרד החינוך עם ילדים ומתבגרים במסגרת החינוך המיוחד בעבודה פרטנית וקבוצתית. שחקנית, מוזיקאית ומנחה משנת 2006 בקבוצת הפלייבק "מראות" ובארבע השנים האחרונות מנהלת אותה. מנחה ומקימת קבוצת הפלייבק לאימהות "הונטילטור". כותבת ומנחה השתלמויות מורים ומטפלים בפסיכותרפיה באמצעות תיאטרון פלייבק בנושאים מגוונים וכן סדנאות בימי עיון וכנסים.
36
שירלי ליגוםגע בי ואגע בךהסדנה מלאה לא ניתן להרשם אליה יותרותיקים (מעל שנתיים פעילות)דואט
משחק בשניים -גע בי ואגע בך. משמעות הקשר שמתהווה ביצירה:
בסדנא זו נעבוד על עבודת משחק בשניים. איך לבנות את הגשר אחד לשני בעבודת משחק מעמיקה, אותנטית ונוכחת. העבודה תהיה מרוכזת בעבודת גוף ותנועה אך לא רק.
שחקנית ומנחה במשחק מהחיים 15 שנה. מנחה סדנאות פלייבק בארץ ובעולם 6 שנים. מתמחה בהנחיית קבוצות תהליכיות , טיפוליות ואומנותח\יות. מקימה פרק ב וdance story
37
שירלי ליגום ומרט מיירוביץDance- Story טעימה והדגמההסדנה מלאה לא ניתן להרשם אליה יותרכולםטעימה והדגמה של הפרוייקט
בסדנה זו נדגים את העבודה של הפלייבק ללא מילים בתנועה ומוסיקה. כיצד ניתן לעשות זאת? נשתף ונתנסה במתודות אותם מצאנו ואף נצפה במיני מופע אם משתתפים באנסמבל שלנו שיבואו לכנס.
כיצד רוקדים סיפורים?
ביוגרפיה של שירלי ליגום בהצעה לסדנה שלי לבד
מרט מיירוביץ- בתאטרון פלייבק משנת 1998. מייסד ומנהל מוזיקלי של אנסמבל קרטושקס. מנהל אומנותי של " הכל סיפורים" פסטיבל פלייבק ארצי במשך 3 שנים.
בוגר רימון ומכללת לווינסקי. תואר ראשון ושני בחינוך מוזיקלי. לומד תואר 3 בבר אילן.
מנהל מוזיקלי ומלחין בהצגות, ומלווה מוזיקאים שונים.
38
תמר בוררמלב הסיפור אל לב התיאטרון - סדנה בתרגוםכולם"למה לעזאזל הוא סיפר את זה עכשיו ומה לעזאזל אני עושה עם זה על הבמה?"
שחקן הפלייבק הוא המתרגם של הצרכים הלא-מדוברים של המספר לאימג' הבימתי. בסדנה נעמיק ונפתח את היכולת לאתר את הרגש והצורך המקופלים בתוך הסיפור מצד אחד, ומצד שני, נשכלל את השימוש באמצעים תיאטרוניים על מנת לשרת בצורה הטובה ביותר את הצורך הזה. נהיה בעצמנו מעבד הנתונים המהיר והמתוחכם ביותר שנוצר אי פעם! סדנת עומק שהיא גם מעשית וגם מעוררת מחשבה.
שחקנית ומנחה שותפה בקבוצת "צלע-פלייבק נשי" מזה 5 שנים. דרמה תרפיסטית (M.A.) בקליניקה פרטית, מנחת קבוצות בבתי ספר ובמסגרות טיפוליות וקהילתיות ובימאית תיאטרון קהילתי – טיפולי.
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
68
69
70
71
72
73
74
75
76
77
78
79
80
81
82
83
84
85
86
87
88
89
90
91
92
93
94
95
96
97
98
99
100
Loading...
 
 
 
גיליון1
גיליון2
 
 
Main menu