Lista skończonych gier
 Share
The version of the browser you are using is no longer supported. Please upgrade to a supported browser.Dismiss

 
View only
 
 
ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZAA
1
#TitleFirst time beaten?GenreRelease dateWinning Condition (Spoilers!)Finish dateDifficulty levelExclusive?PlatformPlatinum? All achievements?ScoreComment (Polish)Comment (English) - Done when it's done
2
1007 James Bond: Blood StoneYESTPS2010Complete the epilogue 2010Agent (Hard)NOX360NO8Była to moja pierwsza gra z Jamesem Bondem z jaką miałem styczność i w ogólnym rozrachunku podobała mi się bardziej niż ogrywane później Quantum of Solace. Produkcja nie jest oparta na żadnym filmie co dało twórcom większe możliwości w produkcji i przez to gra posiada bardzo różnorodne misje, które rozgrywają się na terenie kilku państw. Strzelanie jest wykonane nad wyraz dobrze, a elementy skradankowe przypominają nowsze części Splinter Cella. Walka wręcz potrafi cieszyć oko, a gadżet w postaci telefonu dobrze uzupełnia rozgrywkę. Bond posiada też dodatkowy zmysł, dzięki któremu potrafi szybko i sprawnie eliminować wrogów niczym Sam Fisher w SC: Conviction. Niestety, ale inteligencja przeciwników, nawet na wyższych poziomach trudności, pozostawia wiele do życzenia.
3
2007: Quantum of SolaceYESFPS2008Complete Chapter XV 23/03/2015Field Operative (Normal)NOPCNO6Tym razem jest to odsłona przygód agenta Jej Królewskiej Mości czerpiąca garściami z filmu pod tym samym tytułem oraz poprzedniczki czyli Casino Royale. Tym razem jest to głównie FPS aczkolwiek pojawiają się elementy gdzie kamera jest zawieszona nad postacią. Strzelanie jest niezłe chociaż mogłoby być zdecydowanie lepsze. Misje są różnorodne, a twórcy umiejętnie odwzorowali wszystkie najważniejsze sceny z obu filmów. Graficznie jest przeciętnie mimo, że ten sam silnik został użyty w czwartej części Call of Duty. Cieszy za to, że Daniel Craig użyczył swojego głosu swojemu wirtualnemu wcieleniu.
4
3A Way OutYESTPP/Action adventure23/03/2018Complete the game05/05/2018-NOPS4NO6.5Od pierwszych zapowiedzi czekałem na grę bo brakowało mi tytułów z trybem współpracy, a dodatkowo gra poruszała temat, który uwielbiam w popkulturze czyli ucieczka z więzienia. Ścieżki Vincenta i Leo bardzo szybko się krzyżują, a akcja nabiera tempa. Historia jest napisana całkiem sensownie jednak rozdział typowo strzelankowy całkowicie zaburza narrację i nie pasuje do reszty gry. Samo strzelanie jest średnie i nie daje żadnej satysfakcji, a na domiar złego postać robi niepełną animację chowania się za osłonami co często może prowadzić do zgonu. Poza tym owa mechanika jest bardzo niewygodna w użytkowaniu. Reżyseria całości za to udała się twórcom w 100% dzięki fantastycznemu podziałowi ekranu bez znaczenia czy gramy na kanapie czy przez sieć. Każdy z graczy zawsze widzi obu bohaterów, a wielkość ramek zmienia się w zależności od tego, który bohater jest aktualnie ważniejszy. Aktorzy głosowi spisali się bardzo dobrze nadając postaciom własne osobowości. Przez całą dokonujemy wyborów jak przejść daną sytuację, a także możemy wziąć udział w sporej gamie aktywności pobocznych, w które wchodzi m.in. baseball czy rzutki. Jest to mała dawka normalności w życiu uciekiniera. Lokacje bywają różnorodne acz momentami zbyt sterylne. Więzienie jest oddane znakomicie, tereny pozamiejskie również wyglądają okazale, ale już miastowe rejony wyglądają co najwyżej średnio. Jeszcze gorzej wyglądają tła i dalsze plany. Model jazdy pojazdami często jest uciążliwy zamiast sprawiać przyjemność, ale za to sterowanie łódką jest oddane bardzo realistycznie.
5
4AbzuYESAdventure02/08/2016Complete Level 723/01/2017-NOPS4YES8Od samego początku było widać, że gra bardzo inspirowała się Podróżą. Cały podwodny świat jest wykreowany fantastycznie. Wygląda pięknie, jest wspaniale animowany i zachwyca na każdym kroku. Fauna i flora jest bardzo różnorodna i samo podziwianie jej sprawia ogromną satysfakcję. Muzyka to absolutna perełka i słucha się jej z wielką przyjemnością. Na początku nie ma żadnych informacji co się dzieje jednakże z czasem coraz więcej rzeczy zostaje nam ujawnionych, w tym historia gry. Jednak po skończeniu do końca nie wiedziałem o czym tak naprawdę jest tak gra. Całość polega głównie na ekploracji i rozwiązywaniu bardzo prostych zagadek. I właśnie te zagadki to chyba największy zgrzyt gdyż są zrobione na jedno kopyto i brakuje tutaj jakiejś różnorodności. Gra również nie wywołała we mnie tylu emocji co Podróż. Bawiłem się bardzo dobrze i fajnie, że takie relaksujące przygody też są tworzone, ale jak już kupować to tylko na przecenie.
6
5Ace VenturaYESAdventure1997Defeat Phatteus24/02/2014-YESPC-9Filmy o Psim Detektywie mają swój specyficzny humor a sceny gdzie Jim Carrey robi z siebie debila naprawdę lubię. Znacznie bardziej jednak do gustu przypadła mi gra, która przenosi elementy żywo wyjęte z filmu na wirtualny ekran. Świetna kreskówkowa grafika z naprawdę fantastycznymi animacjami. Zagadki są wykonane znakomicie i niektóre potrafiły zatrzymać mnie na dłużej w jednym miejscu. Wisienką na torcie jest moim zdaniem świetnie wykonany polski dubbing, który idealnie oddaje cały kicz związany z głównym bohaterem.
7
6Afterfall: InsanityYESTPS25/11/2011Defeat the Saboteur18/10/2014EasyYESPCNO6Nieczęsto można zagrać w grę z akcją osadzoną w Polsce. Rodzi to spore obawy, zwłaszcza gdy za tworzenie takiej gry bierze się studio bez żadnego portfolio. Niemniej gra czerpie sporo z Dead Space'a aczkolwiek do inspiracji brakuje jej bardzo dużo. Fabularnie klisza goni kliszę i przestałem na to zwracać uwagę bardzo szybko. Na uwagę na pewno zasługuje bardzo dobrze oddany apokaliptyczny klimat. Niestety polski dubbing mimo głośnych nazwisk jest tragiczny oraz gra cierpi na kilka mniejszych niedoróbek jak kulejące animacje. Wiele ludzi określa tę pozycję jako mocnego średniaka i zgodzę się, że gra posiada takie naleciałości jednak ja dosyć szybko polubiłem to całe drewno przez co grało mi się naprawdę nieźle.
8
7Age of Empires IIIYESStrategy2005Complete Act III Mission 8<2008EasyYESPC-8Część druga zawiesiła bardzo wysoko poprzeczkę dla serii i trójka wydana w 2005 roku oczywiście tej poprzeczki nie przeskoczyła. Niemniej jest to dalej bardzo dobra strategia, która osadzona jest w jednym z lepszych okresów w historii świata - podboju Ameryki. Był to też okres, który bardzo mocno się rozwijał jeśli chodzi o technologię. Na początku trzeba walczyć uzbrojeniem rodem ze średniowiecza aby potem korzystać z muszkietów, rewolwerów czy armat. Cała reszta rozgrywki pozostała niezmieniona. Jedynie bardziej zmieniła się formuła kampanii, która w przeciwieństwie do dwójki jest bardziej poważniejsza i łatwiejsza. Wrogowie tak nie szarżują, łatwiej się rozbudować a tym samym wygrać scenariusz.
9
8Alan WakeYESTPS14/05/2010Complete Episode 62010NightmareNOX360YES9Uwielbiam obie części Maxa Payne'a. Remedy połączyło dobry scenariusz, świetną narrację, dobrze nakreślone postaci oraz satysfakcjonujący gameplay w spójną całosć. Identycznie jest w Alanie Wake'u. Gra od początku zachwyca jeśli chodzi o sceanriusz. Jest tajemniczość, jest zagadka, jest horror oraz adrenalina, a to wszystko polane gęstym jak smoła klimatem rodem z książek Stephena Kinga i serialu Twin Peaks. W trakcie dnia jest spokojnie, jest czas aby odsapnąć aby w trakcie nocy zmagać się z ciemną stroną miasteczka Bright Falls. Na wyróżnienie zasługuje forma znajdziek w postaci kartek z najnowszej książki Alana oraz materiały telewizyjne pogłębiające naszą wiedzę o bieżących wydarzeniach. Walka z przeciwnikami jest dosyć nietypowa gdyż głównym narzędziem w walce jest latarka, która zabija mrok przeciwników aby wtedy można go było wykończyć bronią palną. Lokacje są różnorodne i malownicze mimo odrobiny backtrackingu, a samo światło wykonane jest naprawdę genialnie. Niestety animacja skoku jest nieresponsywna i nieprecyzyjna, a ciągle ma się wrażenie, że przeciwnicy są mocno uprzywilejowani względem gracza i mogą więcej niz się początkowo zdaje. Brakowało mi również omijania wstawek narracyjnych pokazujących co się aktualnie zmienia/dzieje w grze. Za pierwszym razem to w ogóle nie przeszkadza ale za drugim, trzecim czy dziesiątym jest to zwyczajnie irytujące.
10
9Alan Wake's American NightmareNOTPS2012Complete Act III19/09/2016NormalNOPCNO6Bardzo się ucieszyłem gdy dowiedziałem się, że wyjdzie kolejna gra z Alanem Wake'iem aczkolwiek nie spodziewałem się, że Remedy podejdzie do ten gry w zupełnie inny sposób. Gra bardzo dużo czerpie z oryginału jednak ma całkowicie inny target. Gramy Alanem, a akcja dzieje się dwa lata po wydarzeniach z podstawki. Walka pozostała niezmieniona lecz całość jest zwariowaną odskocznią dziejącą się nie gdzie indziej jak w Night Springs - fikcyjnym serialu telewizyjnym gdzie musimy pokonać swoje alter ego. I generalnie rzecz biorąc całość sprawdza się nieźle. Gra dzieje się w trzech lokacjach - okolicach Hotelu, Obserwatorium oraz nocnym kinie. Są one dobrze wykonane, ale niestety trzeba je przechodzić trzy razy. Wszystko jest wyjaśnione fabularnie, ale jednak czuć jakby Remedy zabrakło jakiegoś lepszego pomysłu. Niestety gra również straciła nieco na klimacie gdyż teraz głównym czynnikiem jest walka, której jest bardzo dużo i z gry zrobiła się typowa strzelanka. Samo strzelanie jest przyjemne, ale ileż można robić to samo biorąc pod uwagę, że oryginał jednak bazował na troszkę bardziej urozmaiconej rozgrywce. Ponownie pojawiają się zaginione strony oraz audycje radiowe i telewizyjne. Szczególnie te drugie są ciekawe gdyż to w nich ciemna strona Alana zwraca się bezpośrednio do nas. Na uwagę na pewno zasługuje też rockowa muzyka.
11
10Alien Breed: ImpactYESTwin stick shooter16/12/2009Complete Level 512/12/2010Rookie (Easy)NOX360NO6Można powiedzieć, że jest to remake kultowego Alien Breeda na Amigę. Całość to typowy twin-stick shooter w rzucie izometrycznym. Rozgrywka jest typowa dla tychże gier - przemierza się korytarze i rozwala wszystko co się rusza, w tym wypadku obcych. Na ekranie dzieje się bardzo dużo, wrogowie atakują grupami i czasami brakuje amunicji więc trzeba mądrze zarządzać zasobami. Niestety jedna wielka wada tej gry to monotonność. Ciągle robimy to samo bez żadnego konkretnego zarysu fabularnego.
12
11Alien ShooterYESTwin stick shooter2003Complete Level 102004NormalYESPC-8Niskobudżetowy twin-stick shooter znany też pod nazwą Invasion Earth. Gra wydana w 2003 roku, a wyglądem przypomina produkcje z końcówki ubiegłego tysiąclecia. Nie jest to mocna strona tejże gry natomiast sama rozgrywka w tym strzelanie do ufoków już jak najbardziej. 9 poziomów, w których liczy się rozwałka i zręczność oraz kilka świetnych broni, którymi można tę rozwałkę czynić. Warto wyróżnić całkiem niezły klimacik, szczególnie w ciemności, oraz dynamiczną muzykę przygrywającą podczas walki.
13
12Alien SwarmYESTwin stick shooter19/06/2010Complete the Jacob Rest's campaign22/01/2012NormalYESPCNO5Darmowa gra przypominająca Alien Breeda. Ma rzut izometryczny, walkę z obcymi oraz przedzieranie się przez ciemne korytarze pełne wrogich kreatur. Elementem wyróżniającym od Alien Breeda czy Alien Shootera jest fakt, że gra ma tryb współpracy i to właśnie w tym trybie troszkę zyskuje. Niestety tylko troszkę z tego względu, że poza dosyć schematyczną rozgrywką gra jest strasznie, strasznie krótka.
14
13Alien: IsolationYESFPP07/10/2014Escape from Sevastopol30/09/2015Novice (Easy)NOXbox OneNO8Nigdy nie byłem fanem horrorów jeśli chodzi o gry gdyż bałem się w nie grać. Za to zawsze lubiłem serię o Xenomorfie więc gry również nie mogłem sobie darować zwłaszcza, że fabularnie nawiązuje do filmów. Akcja gry rozgrywa się 15 lat po wydarzeniach z pierwszej części filmu, a głównym bohaterem jest nie kto inny jak córka Ellen Ripley, która szuka jakichkolwiek informacji na temat swojej matki. Sevastopol, gdyż to po jego pokładzie podrózujemy, jest wykonany świetnie. Pełen detali, różnorodny, niesamowicie klimatyczny szczególnie gdy widać podobieństwa do technologii wyciągniętej rodem z filmów. Najważniejszą rzeczą jest oczywiście sam Obcy. Jest jeden, ale ma ogromną przewagę gdyż nie da się go zabić więc trzeba się ukrywać po szafkach, pod stołami, omijać go bocznymi wejściami czy kanałami wentylacyjnymi. Wiele razy gdy byłem na otwartej przestrzeni a na wykrywaczu ruchu pojawiała się kropka to serce zaczynało bić znacznie, znacznie szybciej. Niby to nic takiego jak Obcy by mnie zabił, w końcu zacznie się od save'a, ale problem w tym, że w grze nie ma normalnych checkpointów tylko tradycyjne, ręczne zapisywanie stanu gry w specjalnych stacjach. Moment gdy widziałem stację po 20-30 minutach skradania się jest niezapomniany. W późniejszej części gry gdy otrzymujemy miotacz ognia już tak strasznie nie jest gdyż można Obcego odgonić ogniem. Podobało mi się w tej grze to, że ma nutkę metroidvanii gdyż nie wszystko jest od razu dostępne, a do pewnych pomieszczeń dostać się można dopiero po znalezieniu odpowiednich gadżetów. Bawiłem się bardzo dobrze mimo, że wielokrotnie miałem kisiel w gaciach gdy słyszałem dziwne odgłosy.
15
14Aliens: Colonial MarinesNOFPS12/02/2013Kill the Queen 31/10/2016Soldier (Normal)NOPCNO4Ta gra miała ogromny potencjał, który został zabity przez konflikt interesów między producentem a wydawcą. Wielka szkoda, bo gra ma naprawdę kilka mocnych stron, które są przesłonięte tą znacznie gorszą. Większość gry dzieje się na LV-426, które jest znane z drugiej odsłony filmowego cyklu. Dzięki temu klimat w grze jest niesamowity, zwłaszcza gdy widzimy znajome lokacje. Szkoda tylko, że niektóre są do siebie zbyt podobne, a pod koniec gry pojawia się drobny backtracking. Oprócz lokacji z filmu jest obecny też filtr ziarna, który również dodaje klimatu. Strzelanie ze znanych fanom broni jest przyjemne, a sekwencja z minigunem jest zrealizowana naprawdę świetnie. Muzyka jest bardzo dobrze dobrana, a deszcz na ekranie powoduje fajny efekt. I niestety to są wszystkie pozytywy jakie zaobserwowałem, a wady są znacznie większego kalibru. Przede wszystkim historia jest średnia, pełna klisz i zwyczajnie nie chce jej się śledzić przez co gra momentami może wyglądać na pustą strzelankę. Animacje postaci, ich mimika czy przerywniki filmowe są tragiczne. Czułem się jakbym cofnął się do 2005 roku. Sztuczna inteligencja, zarówno wrogów jak i sojuszników, jest....nie, jej nie ma. Sojusznicy niby strzelają do wrogów, ale znacznie dłużej zajmuje im zabicie ich niż graczowi mimo, że mają lepsze pukawki. Często nasi towarzysze lądują na ziemi, często się gubią, blokują, stoją w miejscu bez powodu. Potrafią się również teleportować do gracza gdy osiągnie się punkt kontrolny co jest dobrym pomysłem, ale wygląda dziwnie gdy na oczach materializują się postaci. Wrogowie mają tak idiotycznie zaimplementowany schemat, że w większości przypadków atakują tylko gracza omijając innych. Gdy walczyłem z bossem to tylko ja byłem atakowany, nikt inny. Doprowadziło to do iście komicznej sytuacji, w której zamiast z nim walczyć musiałem ciągle uciekać. Potrafi być to strasznie irytujące i powodować częste zgony. Oprócz tego zdarza się, że jakiś skrypt się nie załączy czy pojawią się jakieś dziwne artefakty graficzne. Widać, że gra nie miała praktycznie żadnych testów.
16
15Another Case SolvedYESPuzzle03/03/2014Complete all cases16/01/2018-NOMobileNO7Gra detektywistyczna połącza z grą puzzlową, która ma prostą acz wciągającą rozgrywkę. Do dyspozycji oddano 5 rozdziałów gdzie każdy posiada kilkanaście dużych spraw do rozwiązania. Aby je jednak odblokować trzeba przejść odpowiednią liczbę spraw z codziennej gazety. Główna rozgrywka jest podzielona na 4 etapy. W pierwszym, który jest zawsze taki sam, trzeba zebrać określoną liczbę dowodów w określonej liczbie ruchów. Kolejne trzy pojawiają się w kolejejności losowej a są to: wskazanie sprawcy/poszukiwanej osoby, znalezienie właściwego przedmiotu czy odnalezienie właściwej lokacji. Jezeli nie uda nam się osiągnięcie celu w danym etapie to całą sprawę trzeba powtarzać od nowa a to kosztuje. Pieniędzy na początku jest mało ale z czasem odblokowujemy umiejętności dające nam mnożnik za zebrane dowody, a same wyposażenie, które kupujemy do biura również ułatwia nam rozgrywkę w wielu momentach. Warto podkreślić, że zaimplementowane mikrotransakcje w ogóle nie wpływają na komfort gry.
17
16Another World: 20th Anniversary EditionYESAdventure1991/25/06/2014Complete Chapter 823/06/2015-NOXbox OneYES8Nie było mi dane zagrać w grę blisko premiery, a później tylko czytałem o jej fenomenie w różnych artykułach czy książkach, ale wiedziałem, że kiedyś ją ukończę. No i w końcu zagrałem w edycję rocznicową. Nawe teraz gra robi wrażenie fabularnie, a nawet technicznie. W dniu premiery to musiał być niesamowity szok dla graczy i ogromny krok w grach wideo. Sama gra za to jest typową platformówką 2D, która jak to gry w tamtych czasach, nie wybacza błędów i trzeba być w niektórych sekcjach bardzo dokładnym gdyż jeden mały błąd i trzeba zaczynać od punktu kontrolnego.
18
17Arcanum: Of Steamworks and Magick ObscuraYESRPG2001Defeat Kerghan<2008EasyYESPC-10Gra została stworzona przez ludzi pracujących nad Falloutem i widać to od pierwszych minut. Jest to cRPG z krwi i kości, a do tego ma na siebie pomysł - łączy tytułową maszynę z magią. Można stworzyć postać, która włada zarówno pistoletami jak i fireballami. Nie ma tutaj narzuconego rozwoju, możliwości jest mnóstwo i każdy znajdzie coś dla siebie. Jako entuzjasta technologii trzeba było samemu tworzyć nowe przedmioty z innych. Świat gry jest wspaniały. Po części przypomina steampunk ale jest odrobinę inny. Gra posiada świetne questy, które można przejść na wiele sposobów - zarówno te główne jak i poboczne. Najbardziej utkwił mi w głowie quest gdzie trzeba było przedostać się przez most do następnej lokacji. Niestety most był zajęły przez bandytów i były dwie opcje do wyboru. Zapłacić im sporą sumę pieniędzy albo wykonać dla nich przysługę, którą był napad na bank w pobliskim miasteczku. A to tylko jedno zadanie z wielu. Walkę można prowadzić zarówno turowo jak i w czasie rzeczywistym co jest dodatkowym plusem.
19
18Army of TwoYESTPS07/03/2008Complete Mission 721/08/2009NormalNOX360NO6Całkowicie nowa marka stawiająca przede wszystkim na tryb współpracy. Rios i Salem to dwójka żołnierzy z różnym podejściem do życia. Partner towarzyszy przez całą grę i trzeba z nim współpracować aby wykonać poszczególne cele misji. Kiedy przeciwnicy są skupieni na drugim żołnierzu to pierwszy może ich oflankować a następnie wykończyć. Gra jest podzielona na kilka misji, które rzucają nas do różnorodnych lokacji - od krajów afrykańskich, przez Chiny a kończąc na USA. Strzelanie jest wykonane co najwyżej nieźle i czasami zwyczajnie irytuje. Gra ma kilka dynamiczniejszych momentów, które przyciągają do ekranu oraz sprawiają, że rozgrywka nie robi się zbytnio monotonna. Mimo wszystko nie nazwałbym tej gry czymś więcej jak niezłą pozycją.
20
19Assassin's CreedYESAction/TPP2007Kill Al Mualim17/09/2009-NOX360NO6Przy pierwszych zapowiedziach miało być to coś nowego i wspaniałego. Po części tak było, przynajmniej ze strony wizualnej, a samo osadzenie gry w nowym uniwersum i w XII wieku było również świetnym pomysłem. Trzecia wyprawa krzyżowa, Jerozolima, asasyni, templariusze - te rzeczy naprawdę sprawdzały się dobrze. Natomiast jeśli chodzi o rozgrywkę to było w tym aspekcie znacznie gorzej. Planowanie zabójstw jak i one same były ciekawie zrealizowane i czuć było, że naprawdę jesteśmy asasynem. Niestety całość była bardzo schematyczna przez co bardzo szybko wpadało się w monotonię. Walka też nie była zrobiona najlepiej, jedynie parkour dawał jako taką frajdę. Jednak na dobrą część trzeba było poczekać dwa lata.
21
20Assassin's Creed 2YESAction/TPP2009Complete the Epilpogue2009-NOX360YES9Po dwóch latach od premiery pierwszej części Ubisoft wydało drugą część swojej nowej serii, która naprawia wszystkie niedociągnięcia poprzedniczki. Akcja rozgrywa się w czasach Renesansu we Włoszech, a to sprawia, że dzięki dbałości o detale w architekturze takie miasta jak Florencja, Wenecja czy Rzym wyglądają świetnie. W grze pojawiają się autentyczne postaci jak Leonardo da Vinci, a sam główny bohater jest naprawdę przekonujący w swojej prezencji. System poruszania się został rozbudowany i sprawia ogromną przyjemność. Misje już nie są tak monotonne, a sama walka mimo prostoty nie nuży ani nie frustruje. Zdecydowanie najlepsza odsłona Assassin's Creed.
22
21Assassin's Creed IIIYESAction/TPP22/11/2012Complete Sequence 122012-NOPCNO5Ta odsłona miała ogromny potencjał i nie mogę się nadziwić jak Ubisoft to zepsuł. Gra dzieje się w bardzo ciekawym okresie historycznym , a mianowicie w czasie kolonizacji i walki o niepodległość USA, a do tego głównym bohaterem jest Indianin. Niestety bardzo bezpłciowy Indianin, bez charyzmy, typowy chłopak na posyłki, którym każdy gardzi. O dziwo nie gra się nim od początku, a od pewnego momentu aż zostanie wprowadzony przez dosyć spory prolog. Cieszy fakt, że pojawiają się realne postaci jak George Washington, a dostępne tereny to w większości dzikie obszary jak lasy obsypane śniegiem. Podobała mi się zmiana sterowania na prostsze niż w poprzednich częściach, ale również zdecydowanie przyjemniejsze mimo, że czasami postać nie wykonuje tego co się jej każe. Fabularnie się nie popisano, o ile wspomniany prolog nastraja optymistycznie tak dalsza część przygód już nie bardzo i do samego końca jest słabo. Całości nie polepsza strasznie słaby wątek teraźniejszy, a szczególnie jego przewidywalny i rozczarowujący koniec.
23
22Assassin's Creed IV: Black FlagYESAction/TPP2013Kill Torres 08/07/2015-NOXbox OneNO9Po słabej trójce naprawdę straciłem wiarę w tę serię aż tu nagle pojawia się Black Flag, który jest sygnowany serią o asasynie, a jednak grając w niego praktycznie wcale się tego nie odczuwa. Tym razem seria przenosi akcję w XVIII wiek na wody Karaibów. Bohater jest świetny, typowy rzezimieszek, cwaniak, ale z drugiej strony zakochany w kobicie, którą chwilowo opuścił. Fabularnie jest całkiem nieźle aczkolwiek same misje są skontruowane tragicznie. Większość z nich to śledzenie lub podsłuchiwanie kogoś co jest strasznie nudne i irytujące. Niemniej pływanie stakiem jest wykonane świetnie. Niesamowicie płynne, świetnie się steruje, a bitwy morskie wyglądają naprawdę świetnie, szczególnie podczas sztormu. Gra mi się tak podobała, że wszystkie oznaczone miejsca zrobiłem na 100%, a to nie zawsze mi się zdarza. Szkoda tylko, że jest niepotrzebny wątek w teraźniejszości gdyż potrafi wybić z immersji.
24
23Assassin's Creed RogueYESAction/TPP2015Complete Sequence 6 Incomplete Memory 32015-NOPCNO8Można rzec, że jest to taka kopia Black Flag gdyż podobieństw jest naprawdę sporo. Rozgrywka jest w zasadzie identyczna. Natomiast jeśli chodzi o stronę fabularną to różnica jest taka, że tym razem nie gramy asasynem gdyż bohater postanawia porzucić owy zakon i przystąpić do Templariuszy co jest zaskakującym posunieciem. Pływanie statkiem również się pojawia, a mapa świata jest znacznie większa niż w poprzedniej części co według mnie niezbyt dobrze wyszło mimo, że odwiedzamy nieznane dotąd zakątki świata. Rewolucji nie ma, ale gra się nadzwyczaj przyjemnie.
25
24Assassin's Creed: BrotherhoodYESAction/TPP19/11/2010Complete Sequence 9XX/02/2011-NOPS3NO8Mimo, że wygląda to na nową część serii to jest to bardziej duży samodzielny dodatek. Ponownie wcielamy się w Ezio Auditore da Firenze i kontynuujemy jego historię, tym razem jednak w Rzymie gdzie rozgrywa się niemal cała gra. Oprócz głównego miasta do dyspozycji oddano nam do dyspozycji okoliczne tereny pozamiejskie. Rozgrywka w ogóle się nie zmieniła lecz do naszej dyspozycji oddano wierzchowca, którym możemy poruszać się po większości dostępnego terenu.
26
25Assassin's Creed: RevelationsYESAction/TPP01/12/2011Complete Sequence 92012-NOPCNO4O ile Brotherhood miało jeszcze na siebie pomysł i jako taki sens tak Revelations nie ma go w ogóle. Fabularnie jest średnio gdyż Desmonda mózg się pozornie sfajczył, a ten utknął w Animusie i musi kończyć poszczególne wspomnienia aby się obudzić. Fajnym pomysłem jest połączenie historii Altaira oraz Ezia przez co wędruje się między dwoma różnymi wiekami. Podobało mi się, że właśnie w tej części definitywnie kończy się historia tych dwóch postaci. Architektura ponownie jest świetna, a Konstantynopol wykonany jest naprawdę bardzo dobrze. Niestety gra wprowadza dużo nowych przedmiotów przez co jest masa tutoriali. Pojawiają się one nawet w trzeciej sekwencji i niestety traktują gracza jak idiotę. Oprócz tego misje są na jedno kopyto, a tower defense, który miał być interesującą nowością okazał się bezużyteczną zapchajdziurą. Walka też już uwiera, szczególnie jeśli chodzi o płynność wykończeń, której po prostu nie ma przez co cała sekwencja traci na dynamice. Bardzo nieudana część serii.
27
26Assassin's Creed: SyndicateYESAction/TPP23/10/2015Kill Starrick 27/03/2016-NOXbox OneNO6Po wtopie z Unity miałem nadzieję, że Ubisoft pójdzie po rozum do głowy. Nie do końca się udało. Londyn jest wykonany świetnie i tego można było być pewnym. Misje są lepiej przemyślane i zaprojektowane, a główna zabójstwa można robić na kilka różnych sposobów. Główni bohaterowie, a szczególnie kobieca postać, są świetni i od razu się ich lubi. Wspinanie się po budynkach jest wygodne, a dodatkowo otrzymaliśmy linkę, dzięki której jest ono jeszcze przyjemniejsze. To narzędzie powinno być w każdej części. Nie mogę zapomnieć o fantastycznej sekwencji w okresie I Wojny Światowej, która jest najlepszym momentem w całej grze. Niestety są też minusy. Walka jest trudniejsza, bardziej zaawansowana, ale kompletnie nie pasuje do tej serii. Sterowanie postacią dalej jest drewniane, a ona sama potrafi często się zablokować o byle co czy wskoczyć tam gdzie nie powinna. Dorożki to całkiem nietrafiony pomysł, wszystko poza jazdą prosto jest w niej słabe. Brak płynności animacji czy ciągłe wymagania bycia anonimowym to kolejne irytujące rzeczy. Ubisoft ma dużo do poprawy w kolejnych częściach.
28
27Assassin's Creed: UnityYESAction/TPP13/11/2014Kill Germain07/08/2016-NOXbox OneNO5Pierwsza odsłona serii, która miała pokazać prawdziwą moc nowej generacji. Po części jej się to udało jednakże nie wszystko wyszło tak jak powinno. Na oklaski zasługuje architektura Paryża, który jest wykonany fenomenalnie i Ubisoft jest w tej kwestii naprawdę niepokonany. Okres Rewolucji Francuskiej to był strzał w dziesiątkę. Graficznie wygląda naprawdę dobrze, czuć tę nową moc i jakość łącznie z twarzami postaci. Jeśli chodzi o postaci to są one wykreowane naprawdę dobrze. Główny bohater jest połączeniem zwariowanego, zakochanego chłopca z poważnym mężczyzną dążącym do zemsty. Jego towarzyszka Elise to jedna z piękniejszych kobiet wykreowanych w grach wideo. W moim osobistym rankingu jest tuż za Triss z Wiedźmina, która nieprzerwanie okupuje pierwszą lokatę. Kolejną nowością jest ulepszony system wspinaczki. Jest ona zdecydowanie płynniejsza, zwłaszcza gdy chcemy szybko zejść z jakiegoś budynku. Teraz zejście z wysokiego budynku to kwestia kilku sekund, a nie kilkudziesięciu. Dodano również skradanie, nareszcie! Zmianom uległy też misje, które nie polegają już w większości na śledzniu jakiegoś celu, a zabójstwa głównych celów zostały rozbudowane dzięki czemu gra daje nam możliwość wykonania zadania na kilka różnych sposobów. Jednym z jaśniejszych punktów w grze jest sekwencja podczas II Wojny Światowej gdzie wspinanie się po wieży Eiffla i walka z samolotami robi naprawdę duże wrażenie. Niestety w zalewie pozytywów są też poważne wady. Przede wszystkim jest to kompletnie beznadziejna walka. Jest ona kompletnie nieefektywna gdy atakuje nas więcej niż 2-3 przeciwników z tegoż względu, że nie ma czasu na zadanie ciosu gdyż gdy kogoś skontrujemy następny przeciwnik od razu wyprowadza kontrę. Nie ma tutaj szybkich wykończeń jak w poprzednich odsłonach. I ten system bardzo frustruje zwłaszcza gdy przeciwnik wyprowadza ciosy i nie zawsze kontry działają, a gdy przeciwnik wylecowuje do nas z broni palnej to nie ma przed tym ochrony jak chociażby wzięcie żywej tarczy w Black Flag. Całość sprawia, że bardzo szybko się irytowałem i miałem dosyć na jakiś czas. Kolejnym aspektem jest mapa zasypana różnymi śmieciami. Jest tego mnóstwo - skrzynki, kokardy, artefakty, masa bardzo do siebie podobnych misji pobocznych oraz oczywiście punkty widokowe. Jest tego absolutnie za dużo. Na domiar złego gra ma drobne błędy techniczne w postaci spadków płynności oraz przeróżnych bugów.
29
28Batman: Arkham AsylumYESAction/TPP28/08/2009Defeat Joker2009NormalNOX360NO10Kompletnie nie śledziłem informacji na temat tej gry i kompletnie się nie spodziewałem, że studio bez żadnego znaczącego dorobku zrobi być może najlepszą grę z Batmanem w roli głównej. Zagrało tutaj absolutnie wszystko. Fabularnie jest naprawdę dobrze, a klimatyczne intro tylko pozytywnie nastraja do zbliżającej się przygody. Postaci są wykreowane i zagrane wyśmienicie. Marh Hamill w roli Jokera jest absolutnie fenomenalny, jest nieobliczalny i wzbudza strach. Cały dostępny świat jest świetnie wykreowany. Arkham Asylum to naprawdę strzał w dziesiątkę i to jak wszystko jest genialnie ze sobą połączone i ile jest dróg dojścia do każdej lokacji naprawdę robi wrażenie. System walki jest rewelacyjny. Niesamowicie płynny, satysfakcjonujący, widowiskowy. Skradanie również sprawdza się znakomicie. Chodzenie po kanałach wentylacyjnych, skakanie po gobelinach pod sufitem i cicha eliminacja przeciwników jeden po drugim daje niesamowitą satysfakcję. Tryb detektywa robi grę znacznie łatwiejszą, ale to raczej nie jest wada, nikt nie każe z niego ciągle korzystać. Bardzo podoba mi się system znajdziek w postaci znaków zapytania Pana Zagadki, które odblokowują nowe dane na temat postaci z uniwersum DC. Świetna sprawa. Skończyłem grę 3 razy, 3 razy wykonałem 100% w kampanii i za każdym razem bawiłem się świetnie.
30
29Batman: Arkham CityNOAction/TPP25/11/2011Defeat Clayface28/04/2015NormalNOPCNO6Po świetnym Arkham Asylum liczyłem na coś równie udanego, ale niestety się przeliczyłem. Fabularnie jest całkiem nieźle i scenariusz jest naprawdę dobrze poprowadzony z kilkoma zaskoczeniami po drodze. Postaci ponownie są wykreowane świetnie, a Kobieta Kot wygląda wspaniale i jest moim faworytem. Walka jest jeszcze bardziej dopracowana przez co jeszcze przyjemniej rozwala się zbirów. Niestety zmieniono teren działań, co jest w sumie logiczne, ale jest to tym razem część Gotham. Zrobiono pół-otwarty świat - mini sandbox z misjami pobocznymi, znajdźkami i innym pierdołami. I właśnie to kompletnie nie przypadło mi do gustu. Lokacje przez to są niezbyt pamiętliwe, w przeciwieństwie do walk z bossami. Mroczny klimat z poprzedniczki gdzieś uleciał, a zagadki Riddlera w ogóle mnie nie przyciągnęły do ekranu.
31
30Batman: Arkham KnightYESAction/TPP23/06/2015Complete the Epilogue15/07/2015NormalNOXbox OneNO7Batmobil zapowiadał rewolucję i trochę mu się udało. Mimo, że jazda nim i sama walka jest naprawdę świetna to troszkę go za dużo w tej grze. Czasami przypomina to grę w World of Tanks a nie Batmana. Walka wręcz jest dopracowana do perfekcji. Obijanie zbirów po mordach nigdy nie było tak przyjemne. Jest bardzo klimatycznie i tajemniczo gdyż ciągle nie było wiadomo kim jest tytułowy Arkham Knight. Misje poboczne tym razem mi się podobały, nie były takie nijakie jak w Arkham City przez co wykonałem niemal wszystkie poza wyzwaniami Riddlera. Graficznie jest naprawdę świetnie i to wszystko na lekko zmodyfikowanym Unreal Engine 3. Niestety mimo tylu atutów to nie jest nic nowego. Nie ma rewolucji, a jedynie lekka ewolucja sprawdzonych pomysłów.
32
31Batman: Arkham OriginsNOAction/TPP25/10/2013Stop the Joker 02/09/2016NormalNOPCNO6Odsłona serii nie robiona przez Rocksteady oraz osadzona przed wydarzeniami z Arkham Asylum. Batman nie jest uważany za sojusznika i nie poznał jeszcze Jokera co pozwoliło twórcom pokazać kilka innych przeciwników, z którymi toczy się pojedynki. I są one świetne gdyż każda walka z bossem jest całkowicie inna. Tej z Deathstroke'iem nie da się zapomnieć i zdecydowanie ten element udał się lepiej niż w odsłonach od Rocksteady. Walka jak to w Batmanie, dalej jest świetna i sprawia masę frajdy za sprawą nowych zabawek jak chociażby elektryczne rękawice. Sama fabuła jest dosyć średnia i w sumie gra ma strasznie słaby wstępniak. Misje poboczne są z reguły nieciekawe aczkolwiek nowość w serii czyli misje detektywistyczne gdzie rozwiązujemy jakąś sprawę za pomocą batmańskich szuczek są zrealizowane naprawdę ciekawie. Znajdźki człowieka Zagadki nie sprawiają żadnych trudności. Są one łatwiejsze niż w Arkham Asylum przez co nie ma żadnego wyzwania co jest krokiem w tył, zwłaszcza względem Arkham City. Gra słynie też ze swoich bugów i o ile po takim czasie od premiery są one już raczej załatane (chociaż zdania są podzielone), tak niedługo po premierze było z tym srogo. Gra się dobrze, ale jednak jest to powtórka z rozgrywki i nie ma jakiś znaczących zmian, o rewolucji nie wspominając.
33
32Battlefield 3YESFPS27/10/2011Complete Mission 122012NormalNOPCNO6Pierwsza rewolucja w serii, a więc odsłona, która miała być killerem Modern Warfare 3. W multi po części go pobiła natomiast jeśli chodzi o singla to już niekoniecznie. Graficznie jest świetnie, nawet po latach i tutaj rewolucja jest w pełni uzasadniona. Misje są zróżnicowane, akcja gry dzieje się Nowym Jorku, Paryżu czy Teheranie i ma naprawdę widowiskowe momenty vide zawalanie się wieżowca. Strzelanie jest wykonane bardzo dobrze i zabijanie kolejnych przeciwników jest niezwykle przyjemne. Niestety fabularnie to tragedia. Już nawet Call of Duty jest bardziej logiczne niż scenariusz w tej grze. Postaci też są całkowicie bez wyrazu. Dodatkowo jest dosyć krótka, a swojej konkurencyjnej serii jednak nie pobiła jeśli chodzi o miodność.
34
33Battlefield 4YESFPS31/10/2013Complete Mission 7 08/02/2015NormalNOPCNO4Trzecia część rozczarowywała, ale nie wiem jak określić czwartą część serii. Graficznie jest jeszcze lepiej niż w poprzedniczce, ale grafika to tylko dodatek. Scenariusz jest po prostu tragiczny, a wybór w ostatniej misji nie ma kompletnie żadnego sensu. Ja rozumiem, że singleplayer to tylko zapychacz do multiplayera, ale nie spodziewałem się, że twórcy aż tak go oleją. Postaci bez wyrazu, misje mimo różnorodności miejscówek mocno średnie, a samo zakończenie jest tak totalnie z tyłka, że nie wierzyłem własnym oczom w to co się działo na ekranie. Jedynie przyjemne strzelanie spowodowało, że skończyłem tę produkcję.
35
34Battlefield: Bad CompanyYESFPS27/06/2008Complete Mission 72009NormalNOX360NO8Pierwsza odsłona świetnej pobocznej serii w świecie Battlefielda. Steruje się jednym z członków czteroosobowej drużyny, która wyrusza w przygodę za łatwymi pieniędzmi. Na duży plus zasługuje fakt, że całość jest podana w luźnym nastroju ze świetnym humorem. Każda postać jest inna i z każdą bardzo szybko można się związać. Gra posiada świetne strzelanie a oprócz tego wprowadza destrukcję otoczenia, która robi ogromne wrażenie oraz sprawia, że nie ma jednej drogi do danego celu. Potwierdzają to tylko znacznie większe obszary misji niż w tradycyjnych strzelankach. Zdecydowanie jedna z ciekawiej wykonanych strzelanin w klimatach współczesnej wojny.
36
35Battlefield: Bad Company 2YESFPS05/03/2010Complete Mission 13 2010NormalNOX360YES10DICE ulepszyło jedynkę do maksimum serwując graczom niezapomniane wrażenia zarówno w singlu jak i w multi. Kampania jest bardzo dobrze zaprojektowana i wykonana dając do dyspozycji świetne i zróżnicowane misje. Gra rzuca nas po różnych miejscówkach, raz jest to dżungla, raz rozległe równiny, a raz pustynia. Humor po raz kolejny jest świetnie dopasowany, a sam polski dubbing wypadł naprawdę bardzo dobrze i aż miło się tego słucha. Plansze po raz kolejny nie są typowym korytarzem, a kontynuują tradycję z jedynki dając do dyspozycji znacznie więcej terenu niż normalnie. Strzelanie jest wykonane fantastycznie, chyba najlepiej ze wszystkich Battlefieldów, a nawet przebija to z Call of Duty. Destrukcja otoczenia, czyli to co jest znakiem rozpoznawczym, daje niesamowitą frajdę i przede wszystkim wprowadza zmiany gameplayowe gdyż każdą przeszkodę można rozwalić, a więc nigdy nie można czuć się bezpiecznym. Oprócz tego gra posiada fantastyczny multiplayer przy którym spędziłem przeszło 600h.
37
36Battlefield: HardlineYESFPS19/03/2015Complete Mission 10 15/10/2015OfficerNOXbox OneNO3Policjanci i złodzieje - temat, który jest naprawdę interesujący i możnaby stworzyć coś naprawdę dobrego w tych klimatach. Niestety tutaj się nie udało. Kampania jest zrealizowana naprawdę bardzo słabo, słabiej od tej z czwartej części serii. Przede wszystkim jest mizerna fabularnie, scenariusz jest straszliwie przewidywalny i nijaki. Postaci są nawet nieźle wykreowane, ale same przerywniki już niekoniecznie. Najgłupsze jest to, że nie da się ich pomijać przez co poziom zażenowania potrafi niebiezpiecznie wzrosnąć. Misje owszem są różnorodne ale po pierwsze jest ich za dużo, a po drugie są strasznie nudne jeśli chodzi o projekt rozgrywki. Już pomijam fakt, że możliwość aresztowania przestępców jest bezużteczna gdyż nie dość, że się nudzi po kilku razach to jeszcze jest to kompletnie nierealistyczne gdy przeciwnik nie widzi jak jego kolega jest zakuwany w kajdanki 2 metry obok. Graficznie jest bardzo nierówno. W zamkniętych pomieszczeniach jeszcze jako tako trzyma poziom i wygląda to całkiem nieźle. Natomiast jak były poziomy otwarte jak chociażby jazda samochodem po autostradzie to miałem wrażenie, że gram w grę z poprzedniej generacji. Wszystko było brzydkie i rozpikselowane. Samo strzelanie jest niezłe, ale troszkę odstaje od głównej serii. Dźwięk to rzecz, która naprawdę się udała w tej grze. Visceral Games niestety kontynuuje złą passę i po rozczarowującym Dead Space 3 stworzyło tym razem naprawdę złą grę.
38
37BattletoadsYESPlatformer1991/04/08Defeat the Dark Queen22/11/2015-NOXbox OneNO9Grę poznałem dzięki streamerowi TheMexicanRunner, który opanował ją do perfekcji w speedrunach. Zagrałem gdy w moje łapska trafiła kolekcja Rare Replay i wiedziałem, że muszę ją przejść choćby nie wiem co. I tak też się stało. Gra jest naprawdę świetną platformówką i nawet po 25 latach sprawia niesamowitą frajdę. Przede wszystkim posiada fantastycznie wykonane plansze pozbawione monotonii. Raz jest to typowy beat'em up, raz zjazd na linie, jazda na skuterze czy sławny Rat Race, który jest chyba najtrudniejszym momentem w całej grze. W sumie to cała gra jest trudna i przejście jej kosztowało mnie naprawdę sporo nerwów, szczególnie w planszy gdzie ucieka się przed wirującym kołem i trzeba być perfekcyjnym na zakrętach ale dzięki małemu trickowi udało się. Soundtrack jest absolutnym mistrzostwem. Każda plansza ma idealnie dobraną muzykę, a takich kawałki jak Arctic Cavern zapadają na długo w pamięć.
39
38Battletoads ArcadeYESBeat'em up1994/04/08Defeat the Dark Queen23/11/2015-NOXbox OneNO6Beat'em up w uniwersum Battletoads. Bardzo krótki gdyż zajmuje mniej-więcej godzinę grania i już jest po wszystkim. Sama walka jest przyjemna i przyjemnie wyprowadza się różnorakie combosy. Sekcje nie są jakoś szczególnie różnorodne chociaż zdarzają się etapy inne niż tradycyjne naparzanie wrogów. Co mnie irytowało to troszkę oszukujący przeciwnicy jeśli chodzi o ruchy. Bardzo często zdarzało się tak, że nie mogłem wstać gdyż przeciwnicy dalej mnie okładali co uniemożliwiało mi wyprowadzenie jakiegokolwiek ciosu. Jednak mimo całkiem przyjemnej rozgrywki bardzo szybko wkrada się monotonia nawet mimo krótkiej rozgrywki.
40
39Beat CopYESAdventure30/03/2017Achieve one of three positive endings21/04/2017-YESPCNO6Wiązałem z grą niemałe nadzieje, ale ostro się przeliczyłem. To jest taki gorszy klon Papers, please tylko zamiast strażnika granicznego gramy policjantem. Fabularnie zapowiadało się całkiem nieźle, ale wszystko się rozmyło przez straszne klisze. Dialogi są strasznie słabe, a mnogość wulgaryzmów aż odstrasza. Sama rozgrywka jest całkiem wciągająca, ale zadania zlecane nam przez szefa są w większości przypadków strasznie schematyczne i nudne. Czasami pojawiają się rodzynki w postaci naprawdę dobrych zadań zlecanych przez włoską mafię, gang czy mieszkańców ale to kropla w morzu generycznych zadań. Gra ma fantastyczną wykonaną grafikę pełną przeróżnych detali, a sama ulica po której się poruszamy jest naprawdę zróżnicowana w zawartości. Dodatkowo gra zawiera masę nawiązań do popkultury i posiada fanastyczną muzykę. Niestety ma też poważne błędy jak nieodpalające się skrypty, źle zrobiony system zapisu poszczególnych dni czy brak implementacji skrótów klawiszowych co moim zdaniem jest rzeczą obowiązkową w tego typu grach. Niezła próba Pixel Crow, ale strasznie boli, że Lucas Pope zrobił podobną grę samodzielnie prawie 4 lata wcześniej i to znacznie, znacznie lepiej.
41
40BedlamYESFPS13/10/2015Destroy the core04/01/2016MediumNOPCNO8Dosyć oryginalna pozycja w całym zestawieniu. Gra, gdzie jesteśmy naukowcem, który trafia do świat gier wideo i ponieką śledzi historię gier wideo XX i XXI wieku wzorujących się na najbardziej popularnych grach jak Pac-Man, Galaga, Unreal czy MoH:AA. Tytuł posiada przyjemne strzelanie wzorowane na starych grach z tego okresu, w którym się aktualnie rozgrywa akcja. Przez całą grę można odczuć staroszkolny poziom trudności z apteczkami, przez który trzeba użyć odrobiny taktyki aby przeżyć nawet na kilku HP. Sam miałem sytuację gdzie miałem kilka punktów życia a musiałem przetrwać atak przeciwników jednocześnie szukając apteczki aby na starcie w ogóle przeżyć. Mimo, że się cały czas strzela to plansze są naprawdę różnorodne właśnie za sprawą inspiracji wymienionymi wcześniej grami. W jednej podróżujemy po zniszczonym mieście rodem z II WŚ, w innej po labiryncie z PAC-MAN-a tylko z pierwszej osoby gdy na suficie mamy jego szklane odbicie, a jeszcze w innej jesteśmy jak stateczek z Galagi i rozwalamy szeregi obcych umiejscowionych tuż nad nami. Bardzo oryginalny eksperyment.
42
41Beyond DivinityYESRPG2004Kill Damian2006EasyYESPC-9Gra zaczyna się dosyć ciekawie aczkolwiek powód przygody jest dosyć standardowy - zwalczyć zło. Natomiast to jak rozwija się fabuła i jak ona potrafi zaskakiwać to całkowicie inny aspekt. Osobiśćie jest to jeden z lepszych cRPG w jakie grałem. Tytuł ten posiada świetnie wykonane lokacje, aż do tej pory pamiętam krainę z wielkimi grzybami rodem z jakiejś baśni. System walki troszkę kuleje, ale nie jest on uciążliwy, a wykończenia przeciwników są całkiem niezłe. Zagadki za to są bardzo udane. Pamiętam, że w późniejszej fazie gry trafia się do lokacji gdzie trzeba się dostać do pewnej wieży maga. Na nieszczęście na lokację zostało nałożone zaklęcie teleportacji przez co w pewnych miejscach gra teleportuje nas do losowego miejsca i trzeba znaleźć odpowiednie miejsce, które przeteleportuje nas do właściwego celu. Oprócz tego plądrowanie wszelakich skrzynek jest bardzo przyjemne i bardzo lubię ten element gdyż nigdy nie wiadomo co się znajdzie.
43
42Beyond: Two SoulsYESAdventure11/10/2013Complete Chapter 'Black Sun'02/11/2013NormalNOPS3NO6Quantic Dream lubuje się w elementach paranormalnych i podobnie jak w Fahrenheice pojawiają się one i tutaj. Lubię takie rzeczy o ile są one dobrze zrobione jednak nie mogę tego powiedzieć o Beyond. Główna bohaterka Jodie od narodzin jest połączona z czymś z poza naszej wymiaru o nazwie Aiden - taki niewidzialny przyjaciel tylko prawdziwy. No i śledzi się jej historię, która trwa ok. 15 lat. Raz jesteśmy dzieckiem, aby potem przenieść się do czasów współczesnych i narracja prowadzona jest tak na przemian. Czy to dobrze? Po części tak. Młodsze życie Jodie jest dosyć nudne, w końcu jest dzieckiem więc jakby gra była ułożona chronologicznie to mogłaby się szybko znudzić. Z drugiej jednak strony takie przeskoki akcji wybijają z immersji bo jednak scenariusz jest w miarę interesujący chociaż czasami bardzo dziurawy. Jednak mimo wszystko chciałem zobaczyć jak się to wszystko skończy. Podobały mi się fragmenty gdzie steruje się Aidenem gdyż jest to jednak jakieś urozmaicenie. Graficznie to naprawdę top jeśli chodzi o produkcje na PS3, a samo wciskanie guziczków jest w jakimś stopniu zajmujące. Aczkolwiek dalej jest to bardziej film aniżeli gra.
44
43Binding of IsaacYESRPG28/09/2011Kill the Mother09/09/2014-NOPCNO8Rogalik od twórców Super Meat Boya co od razu podpowiada, że nie będzie łatwo. I faktycznie nie jest gdyż gra wymaga nie lada zręczności, a dodatkowo wymusza naukę ataków naszych przeciwników. I tak w sumie poznając kolejnych wrogów i spędzając kolejne godziny uczymy się mechaniki i coraz dalej dochodzimy aż w końcu udaje się skończyć produkcję...aby zacząć ją kolejny raz tym razem inną postacią i zdobywając inne przedmioty. Grając w tę grę byłem częstym gościem wiki sprawdzając co konkretnie robi dany przedmiot i ciągle byłem pozytywnie zaskakiwany.
45
44BioShockYESFPS/RPG2007Defeat Fontaine2009MediumNOX360NO8Mam z tą grą ogromny problem. Z jednej strony gdy grałem za pierwszym razem to wywołała u mnie ogromne wrażenie. Z drugiej jednak gdy ją sobie odświezyłem po kilku latach to rozgrywka mocno się zestarzała i już nie było tak kolorowo jak za pierwszym razem. Podoba mi się, że połączono walkę bronią palną z 'magią', to był bardzo fajny pomysł i sprawia, że czuć świeżość w gatunku strzelanek. Strzelanie to na szczęście nie wszystko. Elementy RPG dopełniają całości wrażeń przez co sama walka jest jeszcze przyjemniejsza z nowymi ulepszeniami broni czy toników. Samo początek jest wykonany świetnie, tajemniczy, mroczny i jednocześnie oszałamiający. Rapture jest wykonane przepięknie, pełne detali i mniejszych historii. Owe historie przedstawione są za pomocą różnorakich audiologów. Jeśli chodzi o fabułę to stoi ona na naprawdę wysokim poziomie i pokonywanie kolejnych pomieszczeń zatopionej metropolii sprawia, że coraz bardziej chce się zobaczyć jak to się wszystko skończy. Na pewno pozycja wyjątkowa.
46
45BioShock 2YESFPS/RPG09/02/2010Survive Lamb's Final Assault2010MediumNOX360NO6Z sequelem też mam problem, ale już mi coś nie pasowało od samego początku. Na plus na pewno jest zmiana bohatera, tym razem to słynny i tajemniczy Big Daddy. Przemierzając pierwszą część gry kilka razy miałem myśli, że fajnie byłoby poznać bardziej tę postać i oto w drugiej części tak się stało. Rapture ponownie zachwyca a walka jest jeszcze lepsza za sprawą jednoczesnego używania broni palnej oraz plasmidów. Nowy przeciwnik czyli Big Sister to świeży oraz oryginalny pomysł i jest całkowitym przeciwieństwem ciężkiego i wolnego Big Daddiego. Niestety cała reszta to kopiuj-wklej z poprzedniczki i ten fakt trochę boli. Brakowało mi jakiś naprawdę wielkich zmian. BioShock 2 to po prostu bardzo bezpieczna kontynuacja.
47
46Bioshock: InfiniteYESFPS26/03/2013Complete Chapter 40 (The Epilogue)04/12/2013EasyNOPCNO8Ta gra jest swoistą rewolucją w gatunku. Irrational Games porzuciło kompletnie Rapture i przeniosło akcję serii do podniebnego miasta Columbia, które jest po prostu piękne. Fabularnie jest naprawdę dobrze, ale jak zwykle zawile, a końcówka to istny masakrator. Bardzo cieszy jak Infinite łączy się z poprzednimi odsłonami cyklu. Wykreowani bohaterowie to postaci z krwi i kości, zarówno Booker jak i piękna Elizabeth, której historię powoli poznajemy. Songbird wzbudza strach, ale jednocześnie też zaciekawienie. Gameplayowo gra poszła bardziej w strzelankę co jest dosyć kontrowersyjne bo jednak to poważna zmiana względem poprzedniczek chociaż już dwójka bardziej się na tym skupiała. A samo strzelanie jest wykonane akurat bardzo, bardzo dobrze jednak jest go zdecydowanie za dużo i potrafi momentami męczyć. Plasmidy oczywiście się pojawiają, a dodatkowo również ulepszenia bohatera w postaci ubrań. Bardzo fajnym mechanizmem jest użycie mocy Elizabeth w walce dzięki czemu może nam pomóc materializując jakąś przeszkodę albo amunicję.
48
47BioShock: Infinite - Burial at SeaYESFPS2013-2014Complete both episodes11/05/2017MediumNOPCNO7.5Spory dodatek podzielony na dwie części rozwijający fabułę zarówno Infinite jak i całego uniwesum, w tym pierwszego BioShocka. Wyjaśnia naprawdę sporo i sprawia, że wszystko składa się w jedną, logiczną całość. Rozgrywka w pierwszej części dodatku się nie zmienia względem podstawki natomiast druga część już jest badziej nastawiona na skradanie co bardzo urozmaica rozgrywkę i jest po prostu ciekawsza. Rapture jest wykonane fantastycznie, ma mnóstwo detali i jest niezwykle klimatyczne aczkolwiek przez nowszą szatę graficznę nie jest tak mroczne. Gra mimo 5 lat na karku nie zestarzała się ani trochę i dalej potrafi zachwycać. Niestety, ale inteligencja przeciwników jest strasznie słaba, oni sami odradzają się w bardzo nienaturalny sposób w odwiedzonych już lokacjach a punkty kontrolne są źle rozstawione.
49
48BIT.TRIP Presents…Runner2: Future Legend of Rhythm AlienYESPlatformer26/02/2013Complete Level 511/11/2013Quite EasyNOPCNO8Gra zręcznościowo-muzyczna, która jest bardzo fajnym odprężaczem po ciężkim dniu. O ile jedynka wymagała nauki poziomów na pamięć i pełnego skupienia, tak dwójka wprowadza bardziej luźny styl aczkolwiek dalej trzeba gdzieniegdzie wykazać się nie lada zręcznością. Muzyka jest rytmiczna i wpada w ucho, a plansze są naprawdę ciekawie zaprojektowane i przede wszystkim miłe dla oka. Zdecydowanie przyjemny do ogrania indyczek.
50
49Blade and SwordYESHack'n'slash2003Kill Emperor Jo<2008YESPC-8Hack'n'slash od nieznanego studia, a jednak miał to coś co mnie przykuło na kilkadziesiąt godzin. Tym czymś jest świetny, rozbudowany system walki. Umiejętności jest naprawdę mnóstwo, a łączenie ich w combosy sprawia ogromną przyjemność. Fabularnie za to jest dosyć słabo jednak ten gatunek chyba zawsze będzie miał z tym problem. Jednak tę niedogodność wynagradza dobra i satysfakcjonująca rozgrywka. Na pewno bawiłem sie lepiej niż przy Diablo II.
51
50BloodborneYESAction RPG24/03/2015Submit your life or Defeat Gehrman or Defeat Gehrman and The Umbrical Cords31/01/2017-YESPS4YES9Myślałem, że Bloodborne to tylko odcinanie kuponów a bardzo pozytywnie się zaskoczyłem. Gra wprowadza tyle zmian, że od razu czuć powiew świeżości mimo, że sam szkielet to czyste Soulsy. Historia jest bardzo interesująca i ponownie jak przy DkS zgłębiałem LORE zarówno w grze jak i czytając wiki. Świat jest wykonany fenomenalnie, a gotycka, strzelista architektura po prostu powala na kolana. Klimat jest gęsty, mroczny i wylewa się z ekranu. Walka jest całkowicie inna koncentrująca się na szybkich ciosach i błyskawicznych unikach. Design wrogów, a w szczególności bossów to ponownie najwyższa liga, a Amydala to zdecydowanie mój faworyt. Sen Tropiciela jako hub sprawdza się doskonale i miło mieć wszystko w jednym miejscu. Fiolki to lepszy pomysł niż Estusy gdyż można je znaleźć w świecie gry co nie wymusza powrotu do latarni, które są tym razem punktem odrodzenia i teleportem. Brakowało mi jednak bezpośredniego przenoszenia się między punktami. Jednakże mimo tylu zachytów jest ogromna wada, a mianowicie Lochy Kielichów. Są one całkowicie zbędne, a jednocześnie mimo drobnej losowości są w większości przypadków takie same co potrafi bardzo znużyć. W ogóle mam wrażenie, że były robione przez grupę studentów na zaliczenie przedmiotu gdyż całkowicie odstają jakościowo. Poziom trudności nie jest jakoś specjalnie wygórowany jednakże walka z innymi tropicielami potrafi napsuć krwi i wtedy trudność skacze o kilka poziomów do góry.
52
51BorderlandsYESFPS/RPG2009Defeat the Destroyer2009-NOX360NO8Nowa marka, a więc i nowe podejście Gearboxu do gier coopowych i jest ono zdecydowanie udane. Przede wszystkim gra daje ogromne możliwości w ogromnym świecie po któym można chodzić z buta albo jeździć samochodem co jest znacznie lepszą opcją. Lokacje są zróżnicowane zawartością aczkolwiek całość jest w szaroburych barwach. Jak na połączenie strzelanki z RPG to oczywiście musi być mnóstwo broni i każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Ja osobiście na wyposażeniu zawsze miałem karabin maszynowy oraz snajperkę, a wyrzutnią rakiet również nie pogardziłem na mocniejszych przeciwników czy też bossów. Sami bossowie są naprawdę świetni i każdy ma małe wprowadzenie ze stylowo wypisaną nazwą. Same postaci to również genialna sprawa, każda ma inny character, nikt nie jest taki sam, a Claptrap to małe mistrzostwo świata. Misje niestety nie są już tak dobre. Większość to jednak przynieść, zabierz, pozamiataj co sprawia, że gra może bardzo szybko stać się monotonna przez wtórność. Niemniej jedynka tak mnie wciągnęła, że skończyłem ją trzy razy, za każdym razem robiąc wszystkie questy. Aha, intro jest zajebiste.
53
52Borderlands 2YESFPS/RPG2012Defeat the Warrior31/01/2014-NOPCNO6O ile jedynka była czymś nowym tak dwójka to niestety ale mocne kopiuj-wklej. Mechanika nie zmieniła się ani trochę, to dalej połączenie strzelanki z RPG gdzie celem jest wykonanie mnóstwa questów i pokonanie garści bossów. Owszem świeżość jest obecna przez nowe miejscówki, nowe postaci (Handsome Jack i Tiny Tina - OGIEŃ), ale to zdecydowanie za mało jak na sequel. Samo strzelanie zostało poprawione i jest jeszcze przyjemniejsze, niemniej monotonność wkradła się u mnie szybciej niż się spodziewałem.
54
53BotaniculaYESAdventure2012Complete Chapter 702/10/2013-YESPCYES9Po tej grze nie miałem wątpliwości, że Amanita Design jest obecnie najlepszym studiem robiącym przygodówki point'n'click. Nigdy nie sądziłem, że gra o leśnych 'żuczkach' może przynieść takie pokłady radości. Gra ma bardzo prostą fabułę, ale przedstawioną w fantastycznie animowany sposób. Graficznie jest pięknie, całość cieszy oko, animacje są znakomite i wiele razy japa się cieszyła z drobnostek jakie pojawiały się na ekranie. Bohaterowie są wykreowani świetnie, a genialny humor tylko dopełnia słoik z napisem 'ZAJEBISTOŚĆ'. Oczywiście nie mogę zapomnieć o fantastycznej muzyce bez której ta gra wiele traci.
55
54BraidYESPlatformer06/08/2008Complete the Epilogue24/02/2016-NOX360NO6Wydaje mi się, że Blow rozminął się z wizją i nie do końca gra jest tym czym miała być albo czym chciała być. Rozgrywka jest całkiem w porządku chociaż opiera się na jednym, góra dwóch mechanizmach co troszkę rozczarowuje. Poszczególne światy są również raczej jednolite, jedynie ostatnia sekwencja wybija się przed inne. Historia jest opowiedziana dosyć chaotycznie aczkolwiek zakończenie jest kompletnie inne niż ktokolwiek myślał i pozostawia szczękę lekko opadniętą.
56
55BroforceYESPlatformer15/10/2015Defeat the Satan27/10/2015NormalNOPCNO8Ktoś pewnego dnia postanowił, że złoży hołd wszystkich najważniejszym aktorom kina lat 80, 90 a nawet współczesnych. I tak powstało Broforce, w którym kooperacja to podstawa. Karykatura postaci z filmów z wymienionych lat to świetny pomysł i niezmiernie cieszy oko. Każda ma inne umiejętności zaczerpnięte z charyzmatycznych ról, a po zgonie lub uratowaniu zakładnika postać się zmienia na całkowicie losową. Dodatkowo niesamowita destrukcja planszy oraz ich różnorodność zdecydowanie na plus. Masa śmiechu, ale też nerwów, bo gierka daje popalić szczególnie w końcowych etapach i walkach z bossami.
57
56Broken Sword: The Shadow of the Templars - The Director's CutYESAdventure02/09/2010Complete Chapter 152015-NOPC-9Bardzo żałuję, że zagrałem w tę grę tak późno lecz na szczęście co się odwlecze to nie uciecze. To jest stara dobra przygodówka point'n'click tylko odpowiednio odświeżona aby szata graficzna nie powodowała bólu oczu. Historia jest niezwykle interesująca i przypomina najlepsze filmy z Indianą Jonesem. Do tego posiada charyzmatycznych bohaterów oraz dobre zagadki. Chciałbym aby więcej było takich pozycji na rynku.
58
57Brother's in Arms: Hell's HighwayYESTPS2008Complete Chapter 102009NormalNOX360NO8Kolejna drugowojenna strzelanka, ale tym razem z serii o taktycznym rodowodzie. Nie jest więc to typowy shooter jak Call of Duty czy Medal of Honor. Operacja Market Garden była strzałem w dziesiątkę, a krajobrazy Holandii (mimo, że opanowe przez wojnę) były bardzo klimatyczne. Taktyczna strona gry mimo początkowego pesymizmu sprawiła się znakomicie. Można kazać naszym podopiecznym oflankować wroga, skupić na nim ostrzał czy kazać grupie z modździerzami zasypać wrogów salwą z nieba. Bardzo szybko się do tego przyzwyczaiłem gdyż samo sterowanie jest wykonane naprawdę przyjemnie. Samo strzelanie jest niezłe, ale nie daje jakiejś szczególnej satysfakcji.
59
58BulletstormYESFPS25/02/2011Kill General Sarrano23/03/2015NormalNOPCNO7Polska produkcja z bardzo oryginalnym pomysłem przypominającym staroszkolne strzelanki. Owy pomysł na otrzymywanie punktów za zabójstwa jest naprawdę rewelacyjny. Nowe zabójstwa są premiowane wyżej, a combosy mogą dać kilkaset punktów na raz. I to się chce robić, chce się próbować zabijać w róznoraki sposób aby odnaleźć nowsze, coraz to bardziej wymyślne zabójstwa. Graficznie jest naprawdę bardzo dobrze, nawet po latach, a misje są niezwykle dynamiczne i różnorodne. Zdecydowanie jest to duża zaleta tej produkcji. Strzela się również bardzo, bardzo przyjemnie mimo, że w późniejszych etapach może się wkraść odrobiona monotonii.
60
59Bully: Scholarship EditionYESAction/TPP/Open world2008Complete 'Final Showdown' 14/12/2015-NOPCNO6Chyba najsłabszy sandbox Rockstara tylko nie wiem czy to przez to, że tak późno grałem czy przez słabą konwersję na PC. Klimat uniwersytecki czy też studencki jest oddany naprawdę świetnie. Misje są różnorodne i są dobrze wpasowane w stosowny styl. Miasto jest małe, ale to akurat plus gdyż jazda rowerem sprawdza się idealnie, a samo miasto nie jest jednolite. Misje poboczne są dosyć średnie, a system celowania nie działa jak należy, głównie chodzi o lockowanie na nie tym przeciwniku na którym trzeba mimo, że kamerę ma się skierowną w dobrą stronę. Sama kamera również jest źle wykonana, do tego stopnia, że prawego analoga w ogóle nie używałem gdyż tylko pogarszał sprawę. Znakomitym pomysłem było wymyślenie różnych lekcji, które zaliczało się prostą mini gierką. Moje ulubione to na pewno geografia i sztuka. Nie grało się źle, ale przez bolączki edycji pecetowej i niski poziom trudności całość nie wypadła szczególnie dobrze.
61
60Call of DutyYESFPS2003Complete 4 campaigns: American, British, Russian and Allias<2008RegularNOPCNO9Kto by pomyślał, że ludzie odpowiedzialni za świetnego Medal of Honor: Allied Assault w 3 lata stworzą najlepszą drugowojenną strzelankę i jedną z najlepszych strzelanek w ogóle. W porównaniu do MoH: AA wszystko jest ulepszone. Strzelanie jest znacznie, znacznie przyjemniejsze. Misje są jeszcze bardziej różnorodne i bardzo widowiskowe. Już od pierwszej części serii Infinity Ward pokazało, że widowiskowe strzelaniny to jest to co umieją robić najlepiej. Jednak przede wszystkim w grze bardzo dobrze oddano wojenny klimat oraz wydarzenia z tamtego okresu podzielone na kilka różnych kampanii gdzie w każdej wcielamy się w innego żołnierza.
62
61Call of Duty 2YESFPS2005Complete 'Crossing the Rhine'<2008RegularNOPCNO9Zaledwie dwa lata po pierwszej części wyszedł sequel, który może nie przebił poprzedniczki, ale zdecydowanie jej dorównał. Akcja rozgrywa się głównie w zachodniej Europie, ale przenosimy się również do Afryki czy pod Stalingrad co jest sporym urozmaiceniem. Wojna w sequelu stała się jeszcze bardziej realistyczna, oczywiście jeśli chodzi o całą otoczkę bo jednak gra kontynuuje trend poprzedniczki i jest jeszcze bardziej widowiskowa. Strzelanie zostało trochę poprawione przez co strzela się jeszcze przyjemniej.
63
62Call of Duty 3YESFPS2006Complete 'Closing the Gap' 2009RegularNOX360NO7Trzecia część serii została wydana tylko na konsole i była robiona przez, jeszcze wtedy niedoświadczone, studio Treyarch i to niestety widać. Mimo, że gra dalej ma dobry wojenny klimat to jednak czuć, że to nie jest ta sama jakość co odsłony od Infinity Ward, a już na pewno nie te kultowe części jak pierwsza czy druga. Niemniej gra się dobrze, a dodatkowa możliwość udziału w kampanii skupiającej się na polskim rodowodzie jest bardzo miłym dodatkiem.
64
63Call of Duty 4: Modern WarfareYESFPS09/11/2007Complete 'Game over' 2008HardenedNOPCNO9Pierwsza w teraźniejszości i w pełni nextgenowa odsłona Call of Duty, która wyznaczyła zarówno serii jak i wszystkim strzelankom nowy, lepszy kierunek. Osadzenie akcji w teraźniejszości było świetnym posunięciem, które wprowadzało mnóstwo świeżości do serii. Jak lubię II Wojnę Światową w grach tak co za dużo to i koń nie pociągnie. Nowe postaci jak Price, MacTavish, Gaz, Kamarov, Nikolai czy Makarov są stworzne naprawdę z pomysłem. Każda w jakiś sposób się wyróżnia przez co pamięta się je długo po skończeniu. Podobnie jest z misjami, które wznoszą grę na wyższy poziom. Takich momentów jak początkowa sekwencja na statku, wybuch bomby atomowej czy wreszcie genialna misja snajperska w Prypeci nigdy się nie zapomni. Strzelanie również zostało bardzo mocno poprawione i jest przyjemne jak nigdy dotąd. Mógłbym rzec, że chyba najlepsza odsłona serii.
65
64Call of Duty: Advanced WarfareYESFPS04/11/2014Complete 'The Terminus' 2014RegularNOPCNO5Do ostatniego dnia wierzyłem, że pójście całkowicie w stronę przyszłości nie jest takie złe jak się początkowo wydawało. Niestety jest i to bardzo. Przez tę decyzję seria dla mnie zatraciła swój urok i chciała się stać czymś całkowicie innym, nowym, aż w końcu zaczęła przypominać konkurencyjnego Titanfalla. Owszem nowinki technologiczne to fajna sprawa, ale nie gdy w grę wchodzą samonaprowadzające się granaty czy egzoszkielety znacznie ułatwiające rozgrywkę. Graficznie jak na zmodyfikowany, lecz stary silnik wygląda naprawdę dobrze, a samo strzelanie jak to praktycznie w każdej części jest niezwykle przyjemne. Duże wrażenie robi rola Kevina Specy'ego, który chyba jako jedyny z postaci coś sobą reprezentuje. Misje ponownie są bardzo dynamiczne i widowiskowe ale w ogóle nie zapadają w pamięć.
66
65Call of Duty: Black OpsYESFPS09/11/2010Complete 'Redemption' 2010RegularNOX360NO8Najlepsza odsłona serii w portfolio Treyarchu. Nie jest to ani II Wojna Światowa ani teraźniejszość wzorem serii Modern Warfare. Twórcy postanowili wymyślić swoją serię i umiejscowienie gry w erze Zimnej Wojny to strzał w dziesiątkę. Do scenariusza tym razem się naprawdę przyłożono i nie jest on potraktowany po macoszemu jak w większości przypadków w tej serii co naprawdę cieszy. Gra posiada kilka ciekawych postaci jak Mason, Woods czy Viktor Reznow. Misje są różnorodne i niezwykle klimatyczne przez rozgrywanie się w takich a nie innych czasach. Na wyróżnienie zasługuje jedna misja, która jest łącznikiem do World at War.
67
66Call of Duty: Black Ops IIYESFPS13/11/2012Complete 'Judgment Day' 2012RegularNOPCNO6To jest pierwsza część serii, która zaczynała powoli odchodzić od czasów teraźniejszych na rzecz przyszłości. Owszem, futurystyczne gadżety pojawiają się w grze ale nie są one tak przesadzone jak w kolejnych odsłonach. Sama fabuła kontynuuje wątek poprzedniczki aczkolwiek nie stoi ona na tak wysokim poziomie. Nowością i w sumie eksperymentem jest dodanie do gry drobnych wyborów, które dają jakąś nutkę nieliniowości. Podbała mi się różnorodność jeśli chodzi o misje gdyż w tej odsłonie częściej zasiada się za sterami pojazdów. Strzelanie o dziwo jest najprzyjemniejsze jeśli chodzi o futurystyczne odsłony.
68
67Call of Duty: GhostsNOFPS05/11/2013Complete 'The Ghost Killer' 06/09/2017RegularNOPCNO6To miała być rewolucja w serii na miarę pierwszego Modern Warfare. Nowy silnik graficzny, być może pierwsza część nowej trylogii od Infinity Ward skoro Modern Warfare się skończyło, a wyszło tylko nieźle. Owszem graficznie czuć, że w silniku grzebano i ma on kilka nowych efektów, ale widać też, że edycje na starą generację skutecznie zablokowały rozwój. Fabularnie jest kiepsko chociaż pomysł na bycie członkiem jakiegoś elitarnego oddziału był dobry. Postaci są totalnie nijakie i w ogóle nie zapadają w pamięć. Nowość w serii czyli pies mimo hejtów był bardzo ciekawym urozmaiceniem jednak użyto go bodajże w 2 czy 3 misjach. W dodaku zwierzak często potrafił zablokować postać jeżeli nie wydało mu się rozkazu. Strzelanie jest niestety znacznie gorsze niż w serii MW co mnie mocno zdziwiło bo przecież tę grę robiła ta sama firma. Jeśli chodzi o samą kampanię to początek jest rewelacyjny, a następne kilka misji jest zwyczajnie słabe i momentami odechciewa się grać. Aż tu nagle od połowy gra staje się coraz lepsza. Misja nocna w Caracas, cała sekcja podwodna, strzelanie z działka umieszczonym na orbicie czy latanie w kosmosie to momenty, które na pewno zrobiły na mnie spore wrażenie i zapadną mi w pamięć.
69
68Call of Duty: Modern Warfare 2YESFPS10/11/2009Complete 'End Game' 2009VeteranNOX360YES9Pamiętam prezentację na E3 gdzie pokazywano misję w śniegowych klimatach, która zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Podobnie jak sama gra. Mocniej, więcej, ale czy lepiej? Niekoniecznie chociaż bawiłem się tak samo dobrze jak przy czwórce, nawet na veteranie. Scenariusz trochę się rozmył i weszła pompatyczność typowa dla USA. Bronienie burger kinga było lekko mówiąc groteskowe. Niemniej gra posiada naprawdę dobrze zrealizowane misje, a powracające postacie razem z nowymi tworzą ciekawą mieszankę. Na dodatkową uwagę zasługują dodatkowe misje Spec-Ops, które dostarczają kilkanaście dodatkowych godzin zabawy.
70
69Call of Duty: Modern Warfare 3NOFPS08/11/2011Complete 'Dust to Dust' 09/08/2016RegularNOPCNO8Zakończenie trylogii przygód Price'a i ekipy w wielkim stylu, ale nie tak wielkim jak w poprzednich częściach. Przede wszystkim czuć recykling w rozgrywce, a same misje nie zapadają w pamięć tak jak te z poprzednich Modern Warfare. Szczególnie dużo jest misji gdzie trzeba się przebijać przez hordy wrogów do jakiegoś punktu bez żadnego urozmaicenia. Owszem, strzelanie sprawia frajdę, ale co za dużo to nie zdrowo. Bardzo fajnie znowu spotkać starych znajomych, szkoda tylko, że nie wszyscy kończą szczęśliwie. Fabularnie to jest absurd za absurdem i raczej nikogo to nie obchodzi chociaż fajnie było spojrzeć na niektóre momenty z poprzedniczek z innego ujęcia, które rozjaśniają wszelkie dziury fabularne.
71
70Call of Duty: United OffensiveYESFPS2004Complete 3 campaigns: American, British and Russian2011RegularYESPCNO8Pierwszy i jedyny oficjalny dodatek do pierwszej części Call of Duty. Tym razem gry nie stworzyło Infinity Ward, a Gray Matter Interactive Studios odpowiedzialne za Return to Castle Wolfenstein. Wiiększej rekomendacji chyba nie trzeba, prawda? Oczywiście nie jest to poziom dwóch pierwszych części, ale trzyma bardzo równy i wysoki poziom. Szkoda tylko, że dodatek nie wprowadza jakiś znaczących zmian w stosunku do części pierwszej, ale za to dostajemy kampanię z nowymi wydarzeniami.
72
71Call of Duty: World at WarYESFPS14/11/2008Complete 'The Downfall' 31/05/2010HardenedNOX360NO8Brutalność. Tym jednym słowem można określić piątą część tej serii. Gra przenosi nas między innymi do Azji gdzie musimy zmierzyć się z Japończykami a jak wiadomo oni mieli swoje własne, znacznie brutalniejsze metody zabijania wrogów. Gra świetnie odwzorowuje klimat wojny, a więc jest szaro, buro, krew leje się strumieniami oraz jest sporo bardzo brutalnych i kontrowersyjnych scen. Do tego gra pozwala grać kampanię w czteroosobowym coopie co jest niezaprzeczalnym plusem.
73
72Call of Duty: WWIIYESFPS03/11/2017Complete 'The Rhine' mission07/03/2018NormalNOPS4NO7.5Duże nadzieje pokładałem w WWII z racji, że tytuł odchodzi od futurystycznych klimatów, których nigdy nie byłem fanem i wraca do korzeni serii. Seria nigdy nie była wybitna pod względem fabularnym jednak trylogia Modern Warfare czy pierwszy Black Ops próbowały opowiadać lekką fabularną historię. W WWII jest podobnie i cała historia Danielsa jest prezentowana na przestrzeni kilku miesięcy. Bohaterowie są wyraziści, a aktorzy głosowi wykonali kawał solidnej roboty przez co postaci wyglądają bardzo przekonująco na ekranie. Rozmach i widowiskowość również jest obecna chociaż nie na taką skalę jak w innych częściach przez co można mieć wrażenie, że to jedna ze spokojniejszych części serii. Podczas kampanii odwiedza się kilka różnych lokacji, a w poszczególnych etapach staniemy się snajperem, kierowcą czy nawet pilotem. Strzelanie jest wykonane dobrze, nie jest to jakość ze wspomnianego Modern Warfare, ale bardzo przyjemnie strzelało się z dostępnych w grze broni. Towarzysze mogą rzucać nam pakiety z amunicją, granaty czy apteczki, które wróciły do serii po prawie 13 latach. Gra wygląda przepięknie, ma masę detali, ostre tekstury, a wisienką na torcie jest fantastyczna mimika twarzy. W dodatku wszystkie scenki przerywnikowe są świetnie wyreżyserowane, szkoda tylko, że działają w 30fps zamiast 60 jak cała reszta gry. Brakowało mi jednak misji skradankowych z prawdziwego zdarzenia, towarzysze byli natrętni w nagabywaniu do wykonywania celów misji podczas poszukiwania amunicji, lepszej broni czy znajdziek. Udana część i promyk nadziei, że seria wraca na dobre tory.
74
73Call of JuarezYESFPS08/09/2006Kill Juarez 2008NormalNOPCNO8Bardzo dobry debiut Techlandu jeśli chodzi o gry AAA. Brakowało dobrej gry w klimatach dzikiego zachodu i Techland spisał się na medal dobrze go oddając. Fabularnie również było ciekawie gdyż było to coś nowego. Wydarzenia przedstawione są z perspektywy dwóch bohaterów. Jeden zostaje niesłusznie posądzony o przestępstwo, a drugi rusza za nim w pościg. Każda postać ma kompletnie inny rodzaj rozgrywki - jedna stawia na skradanie i elementy platformowe, a druga na bardziej dynamiczną rozgrywkę w tym strzelanie. Same misje są różnorodne, a niektóre naprawdę głęboko zapadają w pamięć. Do tej pory pamiętam misję gdzie musiałem wpisać się na wielką górę, a do pomocy miałem tylko bicz. Świetna sprawa. Graficznie oraz dźwiękowo również swego czasu robiła spore wrażenie, szczególnie na PC.
75
74Call of Juarez: Bound in BloodYESFPS03/07/2009Kill Barnsby 2009EasyNOX360NO9Formuła jedynki dopracowana niemal do perfekcji. Gra wygląda lepiej, posiada lepsze strzelanie, ciekawszą historię oraz różnorodniejsze misje. Klimat Dzikiego Zachodu jest oddany jeszcze lepiej, a możliwość wcielenia się w jedną z dwóch postaci zdecydowanie daje radę. Strzelanie z gatlinga, rzucanie dynamitu, walki z indianami, oczyszczanie pomieszczenia razem z drugą postacią rodem z Call of Duty czy w końcu pojedynki w samo południe - te rzeczy są wykonane naprawdę znakomicie i sprawiają niesamowitą radość. Najlepsza gra Techlandu bez dwóch zdań.
76
75Call of Juarez: GunslingerNOFPS22/05/2013Complete 'The Good, the Bad and the Dead'26/07/2016NormalNOPCNO7Po strasznie słabym The Cartel, Techland poszło po rozum do głowy i wróciło do Dzikiego Zachodu. To była najlepsza możliwa decyzja. Całość jest wykonana w cell-shadingu, który niesamowicie pasuje do tej epoki. Klimat Dzikiego Zachodu aż się wylewa z ekranu. Gra posiada świetnie wykonane i różnorodne lokacje. Strzelanie jest niezwykle satysfakcjonujące, a w trybie koncentracji headshoty wpadają aż miło. Zaimplementowano świetne znajdżki w postaci kart z informacjami o prawdziwych wydarzeniach oraz postaciach z tamtego okresu. A jeśli chodzi o postaci to są to same osobistości jak Pat Garrett, Billy The Kid, Butch Cassidy, Sundance Kid czy Jessie James. Każda postać jest wprowadzana stylowymi kadrami oraz głównymi cechami widocznymi na każdym obrazku. Wygląda to iście fenomenalnie i stylowo. Samo przedstawienie historii mi nie podeszło. Rozumiem konwencję aczkolwiek mnie takie coś wytrąca z dynamizmu akcji. Sama narracja głównej postaci była natomiast bardzo dobra. Dodatkowo miałem wrażenie, że przeciwnicy oszukują, mogą więcej niż gracz, mają znacznie lepsze oko niż normalnie oraz czasami unikają pocisków mimo, że nie powinno to się zdarzyć. Pojedynki z bossami też nie do końca mi się podobały. Sam pomysł jest świetny, ale wykonanie już nie do końca. Szczególnie, że trzeba pilnować dwóch rąk jednocześnie patrząc na wroga czy nie wyciąga broni.
77
76Chrome: SpecForceYESFPS27/05/2005Kill General Stanton 2008MediumYESPC-6Zanim Techland zaczął się liczyć na międzynarodowym rynku tworząc Call of Juarez, rok wcześniej stworzyli prequel do wydanej w 2003 roku gry Chrome. Jednak w poprzedniczkę nie miałem okazji zagrać i nie wiedziałem czego się spodziewać. Dostałem natomiast niezła strzelankę z mechami w roli głównej. Strzelanie jest calkiem niezłe, zarówno w roli żołnierza jak i mecha. Poziomy są również całkiem nieźle zaprojektowane ale nie jest to jakaś wybitna pozycja. Dodatkowo wkraść się może monotnia.
78
77Clockwork Tales: Of Glass and InkYESHOPA22/01/2016Destroy Barber's Tremor Machine24/01/2016ExpertNOXbox OneYES9Jest to pierwsza gra z gatunku HOPA w jaką zagrałem i całkowicie do mnie trafiła. Przede wszystkim cała historia została umiejscowiona w klimacie cyberpunku i jest ona naprawdę wciągająca. Styl graficzny również jest niezwykle przyjemny dla oka, zagadki są przemyślane i fajnie skonstruowane, a całość upiększa bardzo dobrze dobrana muzyka.
79
78Colin McRae Rally 2.0YESRacing2000Win the Championship<2008IntermediateNOPC-10To są chyba najlepsze wyścigi arcade w jakie grałem i do których lubię sobie co jakiś czas wracać. Zagrało tam wszystko. Model jazdy jest świetny, samochody nie są nadsterowne i nie ślizgają się niepotrzebnie. Świetną sprawą są uszkodzenia aut a więc trzeba jeździć ostrożnie a po każdych dwóch odcinkach jest możliwość naprawy ale 60 minut nie zawsze starczy na wszystko. Samochodów jest kilkanaście i każdy jest licencjonowany co jest ogromnym plusem. Jeśli chodzi o trasy to każdy z krajów jaki się odwiedza jest totalnie różny od innych. Szwecja to zimowe klimaty i jazda po oblodzonych trasach gdzie przyczepność jest mniejsza. Kenia to piaszczyste trasy, Włochy to asfaltowe, ciasne trasy, a Finlandia to wiejskie obszary z różną nawierzchnią. Ogromnym plusem jest polska wersja językowa, w której w roli pilota wystąpił Krzysztof Hołowczyc.
80
79Colin McRae: DIRT 2YESRacing10/09/2009Win the Championship2010Serious (Normal)NOX360NO10Codemasters wziosło się na wyżyny i dostarczyło genialną wyścigówkę przypominającą kultową już drugą odsłonę Colina McRae Rally. Model jazdy jest świetny i auto bardzo dobrze zachowuje się na torze w zależności od warunków oraz podłoża po jakim jedzie. Wybór w samochodach jest spory i każda kategoria to inny typ aut przez co nie da się jeździć cały czas tak samo. Trasy są różnorodne chociaż za połową gry trafia się dużo powtórek oraz trasy zamknięte posiadają za dużo okrążeń. Hołd zarówno dla nieżyjącego kierowcy jak i serii.
81
80Commandos: Behind Enemy LinesYESStrategy1998Complete Mission 20<2008-YESPC-9Pyro Studios stworzyło naprawdę niesamowitą taktyczną strategię, w której zdecydownaie trzeba ieć dużo czasu i cierpliwości z powodu wysokiego poziomu trudności co czyni ją pozycją nie dla wszystkich. Tutaj nie ma miejsca na pomyłki, wszystko trzeba mieć przemyślane i rozplanowane gdyż jeden mały błąd i nasi podopieczni gryzą bledę. Dodatkowo gra posiada świetny drugowojenny klimat i zapewnia satysfakcjonującą zabawę na długie godziny. Polskiego, amatorskiego, dubbingu do tej gry nigdy nie zapomnę.
82
81Commandos: Beyond the Call of DutyYESStrategy1999Complete Mission 8<2008-YESPC-9Jeśli ktoś myślał, że Behind Enemy Lines jest trudne to właśnie ten expansion pack udowadniał co to znaczy trudna gra. Pyro Studios znowu dostarczyło świetną pozycję, która pochłonęła kolejne godziny z mojego życia. Mimo tylko 8 misji gra podniosła poprzeczkę jeszcze wyżej, nie tylko w kwestii konstrukcji poziomów, ale także jeśli chodzi o rozbudowanie czy wcześniejszy poziom trudności. Niemniej, satysfakcja z ukończenia gry jest przeogromna.
83
82Condemned: Criminal OriginsYESAction/FPP2006Complete Chapter X2012NormalNOPCNO8Jak na interaktywny thriller o seryjnych mordercach to fabularnie jest naprawdę dobrze. Walka wręcz jest wykonana całkiem nieźle, ale strzelanie jest znacznie przyjemniejsze lecz nie zawsze możliwe. Klimat w tej grze jest niesamowity - mroczny, psychodeliczny, horrorowaty. Gdy przechadzałem się po ciemnych korytarzach to co raz obracałem się za siebie gdy słyszałem jakieś niepokojące dźwięki. Świetnym pomysłem było wprowadzenie zagadek detektywistycznych. Badanie miejsc zbrodni czy zbieranie różnorakich dowodów powodują, że bardzo szybko wsiąka się w historię.
84
83ContraYESShoot 'em up1988Defeat Alien Heart<2008-NONESNO10W 1987 na automatach, a rok później na NES Konami wydało absolutne arcydzieło. Ja grałem w wersję na Pegasusa w latach 90-tych i gra zostawiła niesamowite wspomnienia. Skończyłem ją niezliczoną ilość razy, zarówno samemu jak i w coopie. Zróżnicowane plansze i niezapomniany soundtrack sprawiały, że nawet dzisiaj lubię sobie do tej produkcji wracać.
85
84CrysisYESFPS16/11/2007Complete Mission 112015NormalNOPCNO6Po pierwszym Far Cry'u, który zrywał czapki z głów jeśli chodzi o grafikę, Crytek stworzyło Crysisa, który nawet po tylu latach robi wrażenie pod względem wizualnym. To jest nieprawdopodobne jak Crytek zaprojektował grę aby nawet w przyszłości dalej zachwycała wizualiami. Sam zaś pomysł na grę był naprawdę dobry. Tajna misja, kombinezon z ulepszeniami, tajemnica, a w późniejszej fazie dołączali również obcy. Niestety gameplayowo nie było już tak dobrze. O ile moce skafandra umożliwiające różnorodność w przejściu misji były bardzo dobrym pomysłem tak same plansze i strzelanie pozostawały sporo do życzenia. Sama pierwsza połowa była dosyć monotonna z powodu dżungli i walki z koreańskimi żołnierzami, dopiero w drugiej połowie gra nabrała rumieńców. Fajny eksperyment, lecz nie do końca udany.
86
85Crysis 2YESFPS25/03/2011Complete 'A Walk in the Park' 12/07/2016NormalNOPCNO8Druga część serii moim zdaniem naprawia dużo wad pierwowzoru. Gra oczywiście wygląda fantastycznie, nawet po latach. Nowy Jork prezentuje się iście fenomenalnie i oszołamia swoją architekturą. Strzelanie jest świetne i bardzo satysfakcjonujące. Muzyka Hansa Zimmera naprawdę pasuje do gry, a utwór przewodni to istna perfekcja. Początkowo wydaje się, że gra daje spore możliwości jeśli chodzi o przejście danych etapów. Niestety to tylko pozory gdyż i tak wszystko sprowadza się do zabicia wszystkiego co się rusza co może być nudne na dłuższą metę.
87
86Crysis: WarheadYESFPS19/09/2008Complete Mission 72015NormalYESPCNO7To nie jest częsta sytuacja gdy dodatek jest lepszy od podstawki. Ten jest, niemal pod każdym względem. Fabularnie jest znacznie lepiej, gdyż Warhead uzupełnia lukę tą ciekawszą częścią historii z jedynki, w której wcielamy się w Michalea Sykesa znanego jako 'Psychol', który jest znacznie ciekawszym bohaterem. Zwiększenie ilości pojedynków z obcymi również wyszło grze na dobre. Jedyne co się nie zmieniło to podstawy rozgrywki co może powodować grymas na twarzy.
88
87CSI: Deadly IntentYESAdventure2009Complete Episode 52010-NOX360YES7Swego czasu bardzo lubiłem wieczorami oglądać seriale z serii CSI, a szczególnie serię dziejącą się w Miami. Zawsze jednak byłem ciekaw jaki poziom trzymają gry z tej serii a z racji, że tytuł mogłem mieć za darmo to postanowiłem skorzystać z okazji. W sumie jest to całkiem dobra przygodówka z rozwiązywaniem spraw, która daje posmakować tego co widywałem na ekranie telewizora. Podczas kilku spraw przeszukujemy miejsce zbrodni w postaci dowodów, które nastepnie lądują w labolatorium. Oprócz tego szukamy odcisków w policyjnej bazie danych czy przesłuchujemy podejrzanych. Klimat serialu jest jak najbardziej dobrze oddany.
89
88Dante's InfernoYESSlasher05/02/2010Defeat Lucifer2010Zealot (Normal)NOX360NO8Boska Komedia świetnym kawałkiem literatury jest, a tutaj przynajmniej częściowo chciano przenieść książkę w świat wirtualnej rozrywki. I muszę przyznać, że udało się to naprawdę dobrze. Fabularnie nie jest może najlepiej, ale cała reszta to nadrabia. Przede wszystkim świetnie oddany klimat Kręgów Piekła wraz z jego mieszkańcami. Gra posiada również dobry i satysfakcjonujący system walki, a na dodatek przewodnikiem po świecie jest nikt inny jak Wergiliusz. Bardzo solidna i udana produkcja, szkoda jednak, że bez kontynuacji. Może kiedyś EA sobie przypomni o marce.
90
89Dark SoulsYESAction RPG24/08/2012Defeat Gwyn Lord of Cinder27/10/2012-NOPCYES10Absolutny top gier action RPG. Byłem sceptycznie nastawiony, chciałem zobaczyć czym się tak ludzie podniecają jeśli chodzi o Soulsy no i wsiąkłem jak w bagno. Przez miesiąc nabiłem ok.100h zdobywając komplet osiągnięć. Ta gra jest niemal perfekcyjna w swoim projekcie. Z pozoru, fabularnie nie robi wrażenia, ale gra posiada tak świetne intro i tak genialnie napisany LORE, że odkrywanie tego samemu i składanie w całość to doskonała zabawa. Świat jest zaprojektowany perfekcyjnie, a lokacje są różnorodne i połączone ze sobą w taki sposób, że nawet po kilku latach umiem odwzorować sobie mapę w głowie. Samo jego wykonanie to też najwyższa liga, a miejscówki zapadają w pamięci na długo. Mroczny klimat aż wylewa się z ekranu. Sam system walki jest prosty do bólu, ale jest niezwykle satysfakcjonujący i przede wszystkim uczciwy. Każdy błąd, każda śmierć wynika z naszych błędów, a nie dlatego, że AI oszukuje. To była czysta przyjemność przemierzać świat Lordran w jednej z lepszych gier w historii.
91
90Dark Souls IIYESAction RPG25/04/2014Defeat Nashandra2015-NOPCNO6Drugi team From Software bez Miyazakiego wziął się za serię i od razu noga im się potknęła. Rozgrywka jest niemal niezmieniona, ale czułem strasznie duży recykling pomysłów. Lokacje nie robią wrażenia, są pozbawione klimatu, a paleta barw się zmieniła na niezbyt korzystną opcję. Nawet bossowie nie robią wrażenia, a część z nich jest żywo wyjęta z pierwszej części. Podobał mi się za pomysł z szybką podróżą do każdego ogniska oraz używanie specjalnych kamieni aby odblokować sekrety. Mimo tego gra to srogi zawód i skaza na diamencie.
92
91Dark Souls IIIYESAction RPG12/04/2016Defeat Soul of Cinder18/05/2016-NOXbox OneNO9Zakończenie serii Souls w wielkim stylu. Rozgrywka została dopracowana do perfekcji, a dodatkowo jest znacznie dynamiczniej niż w poprzednich częściach. Graficznie jest dobrze, a projekty lokacji czy wrogów są fenomenalne i robią niesamowite wrażenie. Muzyka jest fantastyczna, szczególnie utwór przygrywający podczas finałowej walki. Build na zręcznosć sprawdził się znakomicie, byłem mobilny i szybko wyprowadzałem ciosy. Szybka podróż bardzo cieszy i pomaga. Co mi się nie podobało to to, że dalej przeciwnicy mają nad nami sztuczną przewagę i ich ciosy dosięgały mnie przez przeszkody. Kod sieciowy również czasami powodował psikusy. From Software zrehabilitowało się po rozczarowującej dwójce i dostarczyło niesamowity produkt.
93
92DarksidersYESSlasher2010Defeat the Destroyer2010EasyNOX360NO8Kolejna po Dante's Inferno bardzo oryginalna gra osadzona w świetnie zaprojekowanym świecie, po którym możemy się poruszać na swoim rumaku. Jest to historia Czterech Jeźdźców Apokalipsy lecz głównym bohaterem jest Wojna. Bardzo dobra metroidvania z bardzo miłym dla oka stylem artystycznym. Forma slashera z dosyć wymagającym poziomem trudności, a do tego ciekawie zaprojektowane zagadki, które wymagają od nas czegoś więcej, oraz elementy platformowe tworzą bardzo solidną produkcję. Walki z bossami również zasługują na pochwałę.
94
93Darksiders 2NOSlasher21/08/2012Defeat Avatar of Chaos14/09/2016NormalNOPCNO7Dwójka kontynuuje historię wprowadzając nową postać - Śmierć, ale jednocześnie wprowadzone zmiany nie do końca są dobre. Przede wszystkim elementy RPG mi w grze kompletnie nie pasują, wolałbym standardowy ekwipunek z ulepszeniami. W grze zdobywa się monety, które wypadają ze wszystkiego - z wrogów, skrzynek czy przedmiotów, które można rozwalić. Niestety nie ma na co ich wydawać oprócz eliksirów gdyż wszystkie przedmioty u handlarzy są znacznie gorsze od tego co znajdujemy w świecie gry. W konsekwencji pod koniec gry miałem prawie 700 000 monet. Najważniejszym jednak minusem jest to, że gra jest za długa. Jedynka była o kilka godzin krótsza i była przez to idealna natomiast tutaj gdzieś w 3/4 gry pojawia się zmęczenie materiału i lekka monotonność. Jednakże gra ma sporo plusów. Przede wszystkim świetną i satysfakcjonującą walkę. Dzięki różnym umiejętnościom można czesać widowiskowe combosy. Same wykończenia wrogów świetnie się ogląda, ale największe wrażenie robią te wykonywane na bossach, którzy szczerze mówiąc robią słabsze wrażenie niż w jedynce i są łatwiejsi. Niektórych wykańczałem przy jednym odpaleniu postaci Żniwiarza. Ową postać można aktywować z racji, że głównym bohaterem jest wspomniana Śmierć, który przybywa aby uratować swojego brata Wojnę, który w pierwszej części sporo namieszał. Bardzo podobały mi się sekcje platformowe i zagadaki. Te drugie są zrobione z pomysłem, a elementy platformowe niezwykle przyjemne i sprawdzające naszą zręczność. Wykreowany świat jest dosyć różnorodny aczkolwiek w większości strasznie szarobury przez co może się wydawać inaczej. Przez prawie 16h grało mi się przyjemnie, ale gdyby gra była bliższa poprzedniczce i jednocześnie trochę krótsza to byłaby znacznie lepszą produkcją.
95
94Dead IslandYESAction/FPP09/09/2011Kill Ryder White28/12/2012-NOPCNO8Można powiedzieć, że właśnie po Dead Island Techland został uznany jako wartościowy producent na światowej scenie gamingu. Gra posiada duży otwarty świat, który jest różnorodny aczkolwiek czasami wygląda jakby zabrakło pomysłów - szczególnie jeśli chodzi o dzielnicę slumsów. 4 postaci do wyboru gdzie każda z nich ma swoje wady i zalety. Gra posiada dużo bardzo dużo misji. Po jedno to dobrze, po drugie nie. Dobrze bo dużo doświadczenia, a to po części gra RPG więc wszystko się przyda. Źle bo są one raczej na jedno kopyto - idź i zabij tego/przynieść to. Samo ciachanie zombiaków jest za to bardzo sycące, a odcinanie im rąk ostrymi broniami daje niesamowitą frajdę. Spędziłem bardzo miło kilkadziesiąt godzin ale jak wiadomo takie gry po dłuższym czasie mogą nużyć dlatego zdecydowanie warto grać w trybie współpracy, wtedy gra jeszcze bardziej zyskuje.
96
95Dead Island: RiptideYESAction/FPP26/04/2013Defeat Harlow05/09/2016-NOPCNO5O ile podstawka była naprawdę czymś nowym tak Riptide to jest odgrzewany kotlet, który częściowo jest smaczny, ale przez większość czasu czuć spaleniznę. Fabularnie jest bardzo średnio i jest to w sumie pretekst do wykonywania kolejnych misji, które swoją drogą też nie są jakiś wielkich lotów. Sporo jest misji na jedno kopyto, a kompletnym przegięciem jest wciskanie obrony jakiegoś miejsca przed hordami zombiaków. To jest najprostszy i najnudniejszy pomysł jaki może być w takich grach, a takich sekwencji w tej grze jest około 5. Niby niewiele, ale sama gra jest też dużo krótsza i zwyczajnie czuć, że twórcom brakowało pomysłów. Natomiast walka to dalej świetna rzecz, która daje dużo radości, szczególnie jak zdobędziemy lepsze bronie. Wtedy zombiaki padają aż miło, a ręce, nogi czy głowy odpadają w widowiskowym stylu. Lokacje to też jeden wielki recykling. Kolejna słoneczna wyspa z bagnami albo podziemne korytarze. Ta gra to jeden wielki mission pack do podstawki, w którym za mało zmian, a za dużo recyklingu.
97
96Dead NationYESTwin stick shooter4/3/2014Complete Level 1028/12/2016NormalNOPS4NO7Shoot'em up z nutką survivala w świecie opanowanym przez zombie. Od razu co się rzuca w oczy to to, że nie jest tak łatwo jak w innych grach nastawionych na walkę z mnóstwem przeciwników. 10 misji, a każda z nich podzielona na kilka mniejszych fragmentów z punktami kontrolnymi, w których można wydać pieniążki na zakup lub ulepszenie broni. Tych jest kilka, zarówno ręcznych jak i miotanych, a co najważniejsze co najmniej kilka z nich przydaje się przez całą rozgrywkę. Strzela się z nich bardzo dobrze i przede wszystkim inaczej. Graficznie jest tylko nieźle z racji tego, że jest to port z PS3. Grałem sam więc w dłuższych sesjach potrafiła wkraść się monotonia więc najlepszą opcją będzie granie z kimś.
98
97Dead Rising 3YESTPP/Open world2013Complete Chapter 0815/07/2016CompletionistNOXbox OneNO6.5To było moje pierwsze zetknięcie się z serią i było ono całkiem pozytywne. Przede wszystim od razu rzuca się w oczy świetny groteskowy humor przez który kilka razy naprawdę parsknąłem śmiechem. Do tego bardzo pomysłowe opcje łączenia przedmiotów dające masę ciekawie zaprojektowanych broni. Modyfikacja ubioru również mocno na plus. Walka jest satysfakcjonująca, zombiaki dobrze reagują na ciosy, a sama ich dekapitacja wygląda naprawdę świetnie i znacznie lepiej od tej w Dying Light. Miasto jest spore, ale idealnie wyważone jeśli chodzi o wielkość. Niemniej wolałbym jedność, a nie 4 wysepki połączone mostami gdyż jazda między nimi potrafi być uciązliwa. Model jazdy jest niestety nienajlepszy; jest bardzo kartonowy, a brak przewrócenia auta na koła potrafi podnieść ciśnienie. Same zombiaki potrafią być niezwykle irytujące. Nie dość, że często się na nas rzucają ze zbyt dużej odległości to jeszcze w nocy gdy mają boosta potrafią naprawdę uniemożliwić podróż. Zadania poboczne są niestety na jedno kopyto. Dodatkową niedogodnością jest fakt, że ocalałego z danego zadania trzeba dostarczyć do kryjówki aby się go pozbyć. Sterowanie jest częściowo bezsensownie zaprojektowane - chodzi mi tutaj o wsiadanie do samochodu oraz uniki pod wciśnięciem prawego analoga(!). Strzelanie z broni palnej jest zrobione fatalnie, celownik na domyślnej czułości strasznie pływa, a nawet po zmniejszeniu do 2 punktów na 10 i tak pozostawia wiele do życzenia. Co-op zdecydowanie polepsza wrażenia z gry.
99
98Dead SpaceYESTPS24/10/2008Defeat The Hive Mind 25/08/2009NormalNOX360NO9To jest jedna z lepszych gier stworzonych przez Electronic Arts i na pewno jedno z lepszych nowych IP w siódmej generacji konsol. Fabuła stoi na wysokim poziomie, jest dobrze poprowadzona, pełna tajemnic i jest to coś nowego. Gra posiada niesamowity horrorowaty klimat, przemierzając fantastycznie wykonaną stację nie wiadomo czego się spodziwać w ciemnych zaułkach, a to potęguje napięcie i strach. Kosmos wygląda fantastycznie. Jest piękny, zapiera dech w piersiach, a jego eksploracja to jedna z lepszych rzeczy w tejże produkcji. Samo strzelanie jest również nadzwyczaj satysfakcjonujące, szczególnie gdy odcinamy kończyny. Broni jest sporo, ale całą grę skończyłem używając tylko Plasma Cutter i jest to zdecydowanie najlepsza broń w grze.
100
99Dead Space 2NOTPS28/01/2011Kill Nicole and destroy the Marker 18/07/2016NormalNOPCNO9Dead Space 2 to bardzo udana kontynuacja. Clarke zyskał głos co wzmocniło więź z bohaterem. Mroczny, horrowaty klimat jest jeszcze lepszy niż w pierwowzorze. Ciemne korytarze oświetlane latarką, różne odgłosy w tle i ten moment niepewności kiedy nagle coś wyskoczy zza rogu. Gra jest na pewno bardziej kontrowersyjna od pierwszej części m.in przez dodanie przemienionych dzieci jako przeciwników czy nawet wybuchających noworodków. Segment w przedszkolu jest naprawdę mocnym momentem w grze. Fabularnie również jest bardzo dobrze. Wątek z pierwszej części został ciekawie poprowadzony, a powrót na Ishimurę sprawia, że wspomnienia wracają. Strzelanie dalej jest bardzo sycące, zwłaszcza po maksymalnym ulepszeniu piły, którą przeszedłem całą grę. Gra posiada kilka naprawdę świetnych sekwencji akcji, szczególnie na uwagę zasługują te rozgrywane w kosmosie. Przez większość gry jest zachowany bardzo dobry balans między sekwencjami akcji a tymi wolniejszymi, bardziej horrowatymi. Jedynie pod koniec samego strzelania jest znacznie więcej.
Loading...
 
 
 
Finished games
Wishlist
Statistics
Games 2018
Games 2017
Games 2016
Limbo
 
 
Main menu