| A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Հոդվածի վերնագիր | հղում | հղում | հղում | Վայրը | Տեղեկատվության տարածման ամսաթիվը | Դեպքը տեղի ունենալու ամսաթիվը | Մեջբերում/ դեպքի նկարագրություն | Դեպքի տեսակ | Ոստիկանության գործողության / անգործության օբյեկտ (տուժող) | Տուժողների թիվ | Խախտված իրավունք | Խախտված իրավունքների թիվը | |||||||||||||
18 | Գլխատված խոզեր՝ կառավարության դիմաց. Ոստիկանները բերման ենթարկեցին բողոքի ակցիա անող քաղաքացիներից մեկին | https://news.am/arm/news/758234.html | Երևան | 5/4/2023 | 5/4/2023 | Զոհված զինծառայողների հարազատները մայիսի 4-ին, բողոքի ակցիա էին անցկացնում Կառավարության շենքի մոտ։Ակցիայի մասնակիցները նաեւ խոզի գլուխներ նետեցին կառավարության դիմաց՝ դրանք ներկելով կարմիր, վրան գցելով Փաշինյանի, Աննա Հակոբյանի, Արայիկ Հարությունյանի, Ալիևի նկարները։ Ինչ-որ պահի ոստիկանները բերման ենթարկեցին ակցիայի մասնակիցներից մեկին, սակայն պարզ չեղավ, թե որն էր բերման ենթարկելու պատճառը: | Ակցիա | ՀՀ քաղաքացի | 1 | • Խաղաղ, առանց զենքի հավաքներ անցկացնելու իրավունք • Անձնական ազատության և անձեռնմխելիության իրավունք | 2 | |||||||||||||||
40 | «Խաչակիրներ» ջոկատի անդամները հայտարարում են, որ պատրաստ են ուժով բացել Լաչինի միջանցքը․ Կառավարության շենքի դիմացից 14 քաղաքացի է բերման ենթարկվել | https://factor.am/675471.html | https://news.am/arm/news/774675.html | Երևան | 8/8/2023 | 8/8/2023 | «Խաչակիրներ» ջոկատի անդամներն 2023 թ․ օգոստոսի 8-ին բողոքի ակցիա են անցկացնում կառավարության դիմաց։ Նրանք պահանջում են իրենց տրամադրել անհրաժեշտ զինամթերք Լաչինի միջանցքի բացելու համար։ Ինչ-որ պահի նրանք փակել են Տիգրան Մեծի պողոտան։ Ոստիկանությունը ճանապարհը բացելու համար ուժ գործադրեց ցուցարարների նկատմամբ՝ բերման ենթարկելով 14 քաղաքացու։ | Ակցիա | ՀՀ քաղաքացի | 10 և ավելի | • Խաղաղ, առանց զենքի հավաքներ անցկացնելու իրավունք • Անձնական ազատության և անձեռնմխելիության իրավունք • Ֆիզիկական բռնությունից զերծ մնալու իրավունք | 3 | ||||||||||||||
41 | Բախում՝ ոստիկանների եւ ցուցարարների միջեւ. կառավարության շենքի մոտից բերման են ենթարկվում ազատամարտիկները | https://news.am/arm/news/774675.html | Երևան | 8/8/2023 | 8/8/2023 | «Խաչակիրներ» ջոկատի անդամներն 2023 թ․ օգոստոսի 8-ին բողոքի ակցիա են անցկացնում կառավարության դիմաց։ Նրանք պահանջում են իրենց տրամադրել անհրաժեշտ զինամթերք Լաչինի միջանցքի բացելու համար։ Ինչ-որ պահի նրանք փակել են Տիգրան Մեծի պողոտան։ Ոստիկանությունը ճանապարհը բացելու համար ուժ գործադրեց ցուցարարների նկատմամբ՝ բերման ենթարկելով 14 քաղաքացու։ | Ակցիա | ՀՀ քաղաքացի | Անհայտ | Խաղաղ, առանց զենքի հավաքներ անցկացնելու իրավունք | 1 | |||||||||||||||
42 | ՔՈ գործադիր մարմնի անդամները բերման են ենթարկվել Մաշտոցի պուրակում վրան տեղադրելու փորձի ժամանակ | https://factor.am/678027.html | Երևան | 8/17/2023 | 8/17/2023 | ՀՀ փոխոստիկանապետը, մոտ 40 համազգեստով և մոտ 10 քաղաքացիական հագուստով ոստիկաններ կեսգիշերին Մաշտոցի պուրակից բերման են ենթարկել Վահագն Մինասյանին, «Քաղաքացու որոշում» ՍԴԿ գործադիր մարմնի անդամներ Սուրեն Սահակյանին, Հայկ Սահակյանին: Նրանք փորձել են վրան տեղադրել, որպեսզի առաջիկա շաբաթը անցկացնեն շուրջօրյա հանդիպում-քննարկումներով | Ակցիա | Քաղաքական գործիչ | 3 | • Խաղաղ, առանց զենքի հավաքներ անցկացնելու իրավունք • Անձնական ազատության և անձեռնմխելիության իրավունք | 2 | |||||||||||||||
43 | Ոստիկանները կրկին բերման ենթարկեցին Սուրեն Սահակյանին | https://news.am/arm/news/776148.html | Երևան | 8/19/2023 | 8/19/2023 | Ոստիկանները Մաշտոցի պուրակից բերման ենթարկում ակտիվսիտ Սուրեն Սահակյանին։ Բերման է ենթարկվել նաեւ քաղաքացի Վահագն Մինասյանը ։ Ինչպես օգոստոսի 17-ին, այնպես էլ այսօր նրանք ցանկանում էին վրաններ տեղադրել հանրային քննարկումների համար։ | Ակցիա | Քաղաքական գործիչ | 2 | • Խաղաղ, առանց զենքի հավաքներ անցկացնելու իրավունք • Անձնական ազատության և անձեռնմխելիության իրավունք | 2 | |||||||||||||||
44 | Սուրեն Սահակյանին 5-րդ անգամ բերման ենթարկեցին վրան տեղադրելու համար. Միքայել Նահապետյան | https://news.am/arm/news/776334.html | Երևան | 8/21/2023 | 8/21/2023 | իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է «Քաղաքացու որոշում» կուսակցության գործադիր մարմնի անդամՄիքայել Նահապետյանը․ «Օր 5. Սուրեն Սահակյանին կրկին բերման ենթարկեցին վրան տեղադրելու համար։ Որպես նորամուծություն բերման չենթարկեցին Վահագն Մինասյանին։ | Ակցիա | Քաղաքական գործիչ | 1 | • Խաղաղ, առանց զենքի հավաքներ անցկացնելու իրավունք • Անձնական ազատության և անձեռնմխելիության իրավունք | 2 | |||||||||||||||
45 | Օր 8. Սուրեն Սահակյանին կրկին բերման ենթարկեցին վրան տեղադրելու համար | https://www.aravot.am/2023/08/24/1363424/ | Երևան | 8/24/2023 | 8/24/2023 | «Քաղաքացու որոշում» կուսակցության Գործադիր մարմնի անդամ Միքայել Նահապետյանի ֆեյսբուքյան գրառումը Օր 8. Սուրեն Սահակյանին կրկին բերման ենթարկեցին վրան տեղադրելու համար։ Որպես նոր ավանդույթ բերման չենթարկեցին Վահագն Մինասյանին։ | Ակցիա | Քաղաքական գործիչ | 1 | • Խաղաղ, առանց զենքի հավաքներ անցկացնելու իրավունք • Անձնական ազատության և անձեռնմխելիության իրավունք | 2 | |||||||||||||||
48 | Ի՞նչ միջադեպ է տեղի ունեցել Արթիկում՝ Նիկոլ Փաշինյանի այցի ժամանակ | https://www.aravot.am/2023/09/09/1367438/ | Շիրակի մարզ | 9/9/2023 | 9/9/2023 | Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ Շիրակի մարզ, մասնավորապես Արթիկ քաղաք կատարած այցի ժամանակ «Ազգային ժողովրդական բևեռի» համակիրները լուռ բողոքի ցույց են անցկացրել Կենտրոնական հրապարակին հարակից տարածքում՝ կամրջի մոտ, որը վերջերս է վերանորոգվել։ Ոստիկանությունը բերման է ենթարկել երեք քաղաքացու, որոնցից մեկը Արտյոմ Պողոսյանն է։ Բողոքի ցույց անցկացնողները «Նիկոլ, դավաճան», «Հեռացի՛ր, դավաճան» բովանդակությամբ ցուցապաստառներ էին բռնել։ | Ակցիա | ՀՀ քաղաքացի | 2 | • Խաղաղ, առանց զենքի հավաքներ անցկացնելու իրավունք • Անձնական ազատության և անձեռնմխելիության իրավունք • Ֆիզիկական բռնությունից զերծ մնալու իրավունք • Անմարդկային կամ արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքից զերծ մնալու իրավունք • Կարծիքն ազատ արտահայտելու իրավունք | 5 | |||||||||||||||
51 | Արյունոտ աթոռ՝ Հանրապետության հրապարակի կենտրոնում. Ադրբեջանագետը միայնակ ցույց արեց | https://www.aravot.am/2023/09/19/1369958/ | Երևան | 9/19/2023 | 9/19/2023 | Սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանի հարցերով փորձագետ Գառնիկ Դավթյանը Հանրապետության հրապարակի կենտրոնական հատվածում՝ գորգի վրա փորձում էի իրականացնել «Արյուն՝ հանուն աթոռապաշտպանության» սոցիալական-տեղեկատվական իրազեկման ակցիան: Ոստիկաններից մեկն ասաց, որ չի կարող նշված տեղում բողոքի ցույց կամ իրազեկման գործողություններ անել։ Միայնակ ցուցարարը պահանջեց հիմնավորել: Նրան ասացին, որ գորգը մեր երկրի խորհրդանիշն է: «Որ համերգներ են անցկացվում, դա սիմվոլի խախտում չի՞»,-հարցրեց Գառնիկ Դավթյանը: Ի վերջո, նրան ուժով հեռացրին Հանրապետության հրապարակից՝ չներկայացնելով դրա համար համապատասխան իրավական հիմքը: | Ակցիա | ՀՀ քաղաքացի | 1 | • Խաղաղ, առանց զենքի հավաքներ անցկացնելու իրավունք • Անձնական ազատության և անձեռնմխելիության իրավունք • Ֆիզիկական բռնությունից զերծ մնալու իրավունք • Կարծիքն ազատ արտահայտելու իրավունք | 4 | |||||||||||||||
52 | Ոստիկանները կառավարության շենքի մոտ հատուկ միջոցներ կիրառեցին․ ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ | https://factor.am/690236.html | Երևան | 9/19/2023 | 9/19/2023 | Սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Արցախի նկատմամբ կատարված լայնածավալ հարձակումից և ՀՀ իշխանությունների կողմից չմիջամտելու վերաբերյալ հայտարարությունից հետո Երևանում, ինչպես նաև ՀՀ այլ վայրերում տեղի էին ունենում զանգվածային բողոքի ցույցեր և քաղաքացիական անհնազանդության գործողություններ։ Կառավարության շենքի մոտ քաղաքացիների ուղղությամբ ոստիկանությունը հատուկ միջոցներ է կիրառել, այդ թվում՝ լուսաձայնային նռնակներ է նետել։ Ոստիկանության գործողությունների հետևանքով մի քանի անձինք վիրավորվել են։ | Ակցիա | ՀՀ քաղաքացի | Անհայտ | • Խաղաղ, առանց զենքի հավաքներ անցկացնելու իրավունք • Ֆիզիկական բռնությունից զերծ մնալու իրավունք • Առողջության իրավունք | 3 | |||||||||||||||
53 | Ոստիկաններն ուժով հեռացրեցին վրանը, վիրավոր քաղաքացիներ կան | https://www.aravot.am/2023/09/20/1370299/ | Երևան | 9/20/2023 | 9/20/2023 | Ոստիկանությունն ուժով հեռացրեց կառավարության շենքի հարակից տարածքում տեղադրված վրանները։ «Մայր Հայաստան» դաշինքի ղեկավար Անդրանիկ Թեւանյանը հայտարարել էր, որ մնալու է Հանրապետության հրապարակում եւ վրան է տեղադրում։ Ոստիկանները 10 րոպե ժամանակ էին տվել եւ կոչ էին արել հեռացնել վրանները։ Ոստիկանապետ, ՆԳ նախարարի տեղակալ Արամ Հովհաննիսյանի գլխավորությամբ ոստիկանները հեռացրին վրանները, հրմշտոց սկսվեց ոստիկանների ու քաղաքացիների միջեւ, քաղաքացիներից ոմանց բերման ենթարկեցին։ Ոստիկանների գործողությունների հետեւանքով կան վիրավոր քաղաքացիներ։ | Ակցիա | ՀՀ քաղաքացի | Անհայտ | • Խաղաղ, առանց զենքի հավաքներ անցկացնելու իրավունք • Ֆիզիկական բռնությունից զերծ մնալու իրավունք • Առողջության իրավունք | 3 | |||||||||||||||
55 | Կառավարության մոտ վիրավորում է ստացել «Հետք» մեդիա-գործարանի լրագրողը | https://www.aravot.am/2023/09/20/1370324/ | Երևան | 9/20/2023 | 9/19/2023 | Ոստիկանության կիրառած լուսաձայնային նռնակներից վնասվածք է ստացել նաև Հետք Մեդիա Գործարանի լրագրող Անուշ Մկրտչյանը, որը լուսաբանում էր կառավարության առջեւ ընթացող բողոքի ակցիան։ Անուշը բեկորային վնասվածք է ստացել, որի հետևանքով, ըստ բժիշկների, մակերեսային այրվածք է առաջացել։ | Ակցիա | Լրագրող | 1 | • Լրագրողի` մասնագիտական օրինական գործունեություն իրականացնելու իրավունք • Առողջության իրավունք | 2 | |||||||||||||||
56 | Բերման էին ենթարկել հորդորելու ու նախազգուշացնելու, որ հանկարծ չմասնակցեն ու չխառնվեն իշխանությունների դեմ տեղի ունեցող բողոքի գործողություններին | https://www.aravot.am/2023/09/20/1370381/ | Արարատի մարզ | 9/20/2023 | 9/20/2023 | Հանրապետության հրապարակի ցույցից տուն վերադառնալուց հետո տնից բերման էին ենթարկվել ՀՅԴ Արարատ մարզային կոմիտեության նախագահ Կարեն Արամայիսյանը և մարզային կոմիտեության անդամ Անդրանիկ Ներսիսյանը։ Այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում տեղեկացրել է ՀՅԴ անդամ Գերասիմ Վարդանյանը: Նա հավելել է, որ ընկերներին բերման էին ենթարկել հորդորելու ու նախազգուշացնելու, որ հանկարծ չմասնակցեն ու չխառնվեն իշխանությունների դեմ տեղի ունեցող բողոքի գործողություններին, այլապես` տղերքի համար վատ կլինի։ | Ակցիա | ՀՀ քաղաքացի | 2 | • Խաղաղ, առանց զենքի հավաքներ անցկացնելու իրավունք • Անձնական ազատության և անձեռնմխելիության իրավունք • Կարծիքն ազատ արտահայտելու իրավունք | 3 | |||||||||||||||
57 | Գիշերը ոստիկանությունը ցրել է ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանատան մոտ ցույցը. 5 մարդ բերման է ենթարկվել | https://www.aravot.am/2023/09/20/1370426/ | Երևան | 9/20/2023 | 9/20/2023 | Սեպտեմբերի 19-ի լույս 20-ի գիշերը ոստիկանությունը ցրել է Հայաստանում ՌԴ դեսպանատան մոտ ցույցը: Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքի տարբեր հոդվածներով նախատեսված արարքների համար ՌԴ դեսպանատան մոտից բերման է ենթարկվել 5 անձ: | Ակցիա | ՀՀ քաղաքացի | Անհայտ | Խաղաղ, առանց զենքի հավաքներ անցկացնելու իրավունք | 1 | |||||||||||||||
58 | Գիշերը ոստիկանությունը ցրել է ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանատան մոտ ցույցը. 5 մարդ բերման է ենթարկվել | https://www.aravot.am/2023/09/20/1370426/ | Երևան | 9/20/2023 | 9/20/2023 | Սեպտեմբերի 19-ի լույս 20-ի գիշերը ոստիկանությունը ցրել է Հայաստանում ՌԴ դեսպանատան մոտ ցույցը: Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքի տարբեր հոդվածներով նախատեսված արարքների համար ՌԴ դեսպանատան մոտից բերման է ենթարկվել 5 անձ: | Ակցիա | ՀՀ քաղաքացի | 5 | • Խաղաղ, առանց զենքի հավաքներ անցկացնելու իրավունք • Անձնական ազատության և անձեռնմխելիության իրավունք | 2 | |||||||||||||||
59 | Կառավարության շենքի մոտ վիրավորների թվում նաեւ պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանն է | https://www.aravot.am/2023/09/20/1370310/ | https://www.aravot.am/2023/09/20/1370616/ | Երևան | 9/20/2023 | 9/19/2023 | Հանրապետության հրապարակում ոստիկանների գործողությունների հետեւանքով վիրավորվել է նաեւ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանը։ Պատգամավորներին բուժօգնություն են ցուցաբերել «շտապ օգնության» բժիշկները, ապա տեղափոխել են հիվանդանոց: Ոստիկանության գործողությունների հետևանքով նա քթի կոտրվածք է ստացել։ | Ակցիա | Քաղաքական գործիչ | 1 | • Խաղաղ, առանց զենքի հավաքներ անցկացնելու իրավունք • Ֆիզիկական բռնությունից զերծ մնալու իրավունք • Առողջության իրավունք | 3 | ||||||||||||||
61 | «Մի՛ խփեք, արա՛». մեկ տասնյակից ավելի ոստիկաններով բռունցքներով հարվածում են ցուցարարի գլխին. Ցուցարարները փորձում են վառել Ավինյանի նկարը | https://www.aravot.am/2023/09/21/1370961/ | Երևան | 9/21/2023 | 9/21/2023 | Սեպտեմբերի 21-ին Երեւանի կենտրոնում անհնազանդության երթեր են: Կարմիր բերետավորները հրաման ստանալով՝ սկսեցին բիրտ ուժ կիրառելով՝ փողոցներից բերման ենթարկել ցուցարարներին: «Վերցրե՛ք սրան»,- գոռաց ոստիկաններից մեկը՝ հորդորելով բերման ենթարկել փողոցում կանգնած ցուցարարին: Մեկ ուրիշ ցուցարարի մեկ տասնյակից ավելի ոստիկաններով սկսեցին բռունցքներով գլխին հարվածել: «Մի՛ խփեք, արա, մեղք ա»,- բղավում էին ականատեսները: | Ակցիա | ՀՀ քաղաքացի | Անհայտ | • Խաղաղ, առանց զենքի հավաքներ անցկացնելու իրավունք • Ֆիզիկական բռնությունից զերծ մնալու իրավունք | 2 | |||||||||||||||
62 | «Մի՛ խփեք, արա՛». մեկ տասնյակից ավելի ոստիկաններով բռունցքներով հարվածում են ցուցարարի գլխին. Ցուցարարները փորձում են վառել Ավինյանի նկարը | https://www.aravot.am/2023/09/21/1370961/ | Երևան | 9/21/2023 | 9/21/2023 | Սեպտեմբերի 21-ին Երեւանի կենտրոնում անհնազանդության երթեր են: Կարմիր բերետավորները հրաման ստանալով՝ սկսեցին բիրտ ուժ կիրառելով՝ փողոցներից բերման ենթարկել ցուցարարներին: «Վերցրե՛ք սրան»,- գոռաց ոստիկաններից մեկը՝ հորդորելով բերման ենթարկել փողոցում կանգնած ցուցարարին: Մեկ ուրիշ ցուցարարի մեկ տասնյակից ավելի ոստիկաններով սկսեցին բռունցքներով գլխին հարվածել: «Մի՛ խփեք, արա, մեղք ա»,- բղավում էին ականատեսները: | Ակցիա | ՀՀ քաղաքացի | Անհայտ | Խաղաղ, առանց զենքի հավաքներ անցկացնելու իրավունք | 1 | |||||||||||||||
63 | Կարմիր բերետավորները բռնի ուժով բերման են ենթարկում ցուցարարներին.ՏԵՍԱՆՅՈւԹ | https://factor.am/690906.html | Երևան | 9/21/2023 | 9/21/2023 | Սեպտեմբերի 21-ին Կառավարության շենքի մոտ բողոքի ակցիա իրականացնողներին կարմիր բերետավորները բռնի ուժով սկսեցին բերման ենթարկել։ | Ակցիա | ՀՀ քաղաքացի | Անհայտ | • Խաղաղ, առանց զենքի հավաքներ անցկացնելու իրավունք • Անձնական ազատության և անձեռնմխելիության իրավունք • Ֆիզիկական բռնությունից զերծ մնալու իրավունք | 3 | |||||||||||||||
64 | Մանկահասակ երեխաների լացի ներքո կարմիր բերետավորները քաշքշում են նրանց հարազատներին․ ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ | https://factor.am/691289.html | Երևան | 9/21/2023 | 9/21/2023 | Սեպտեմբերի 21-ին Երևանի տարբեր փողոցներում բողոքի ակցիաներ են հաջակցություն Արցախի ու արցախահայություն։ Ոստիկանները բռնի ուժ գործադրելով՝ փորձում են բերման ենթարկել ակցիայի մասնակիցներին։ Մանկահասակ երեխաների լացի ներքո կարմիր բերետավորները քաշքշում են նրանց հարազատներին։ | Ակցիա | ՀՀ քաղաքացի | Անհայտ | • Խաղաղ, առանց զենքի հավաքներ անցկացնելու իրավունք • Անձնական ազատության և անձեռնմխելիության իրավունք • Ֆիզիկական բռնությունից զերծ մնալու իրավունք | 3 | |||||||||||||||
65 | Ինչպես են բերման ենթարկում Սուրեն Սահակյանին և Միքայել Նահապետյանին. ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ | https://factor.am/691557.html | https://factor.am/691550.html | Երևան | 9/21/2023 | 9/21/2023 | Մաշտոցի պուրակից բերման ենթարկեցին հանրային գործիչներ Սուրեն Սահակյանին, Միքայել Նահապետյանին և նրանց թիմից ևս երեք հոգու։ | Ակցիա | ՀՀ քաղաքացի | 5 | • Խաղաղ, առանց զենքի հավաքներ անցկացնելու իրավունք • Անձնական ազատության և անձեռնմխելիության իրավունք | 2 | ||||||||||||||
66 | Դաժան ծեծուջարդ. ոստիկանները Մաշտոցի պողոտայից բռնի ուժով բերման են ենթարկում ցուցարարներին․ ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ | https://factor.am/691570.html | Երևան | 9/21/2023 | 9/21/2023 | Ոստիկանները բիրտ ուժ կիրառելով բերման են ենթարկում ցուցարարներին, հատկապես այն վայրերում, որտեղ նրանց թիվը քիչ է։ Տեսանյությում երևում է, թե ինչպես են ոստիկանները Մաշտոցի պողոտայից անհամաչափ ուժ կիրառելով, ծեծ ու ջարդով բերման ենթարկում երիտասարդին։ | Ակցիա | ՀՀ քաղաքացի | Անհայտ | • Խաղաղ, առանց զենքի հավաքներ անցկացնելու իրավունք • Անձնական ազատության և անձեռնմխելիության իրավունք • Ֆիզիկական բռնությունից զերծ մնալու իրավունք | 3 | |||||||||||||||
68 | «Լեզվիդ չտաս, թուրքը դու ես». կարմիրբերետավորն ու ցուցարարը վիճեցին․ ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ | https://factor.am/691645.html | Երևան | 9/22/2023 | 9/22/2023 | Սեպտեմբերի 22-ին անհնազանդության ակցիաներ իրականացնելիս ցուցարաները փակում էին փողոցները։ Տեսագրությունում երևում է, թե ինչպես են ոստիկանության ծառայողները մեքենայից դուրս գալիս ու սկսում ուժի գործադրմամն կամայական բերման ենթարկել մայթում գտնվող քաղաքացիներին, մատ թափտալով խոսում ՀՀ քաղաքացիների հետ։ | Ակցիա | ՀՀ քաղաքացի | Անհայտ | • Խաղաղ, առանց զենքի հավաքներ անցկացնելու իրավունք • Անձնական ազատության և անձեռնմխելիության իրավունք • Ֆիզիկական բռնությունից զերծ մնալու իրավունք • Անմարդկային կամ արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքից զերծ մնալու իրավունք | 4 | |||||||||||||||
69 | Ընդդիմությունը փողոցներ է փակում՝ ՈՒՂԻՂ | https://factor.am/691639.html | Երևան | 9/22/2023 | 9/22/2023 | Սեպտեմբերի 22-ին ոստիկանության ծառայողները բերման են ենթարկել նաև «Մայր Հայաստան» դաշինքի քաղաքապետի թեկնածու Անդրանիկ Թևանյանին | Ակցիա | Քաղաքական գործիչ | 1 | • Խաղաղ, առանց զենքի հավաքներ անցկացնելու իրավունք • Անձնական ազատության և անձեռնմխելիության իրավունք | 2 | |||||||||||||||
70 | Ընդդիմությունը փողոցներ է փակում՝ ՈՒՂԻՂ | https://factor.am/691639.html | Երևան | 9/22/2023 | 9/22/2023 | Տեսագրության 8-8։30 րոպեներին երևում է, թե ինչպես են կարմիր բերատավորները տիկնոջ հասցեին ասում "սրան բռնեք գցեք ավտոն, է"։ | Ակցիա | ՀՀ քաղաքացի | 1 | • Խաղաղ, առանց զենքի հավաքներ անցկացնելու իրավունք • Անձնական ազատության և անձեռնմխելիության իրավունք • Անմարդկային կամ արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքից զերծ մնալու իրավունք | 3 | |||||||||||||||
71 | Բերման ենթարկված 35 քաղաքացիների նկատմամբ քրեական վարույթ չի նախաձեռնվել. նրանք ազատ են արձակվել | https://factor.am/691634.html | Երևան | 9/22/2023 | 9/21/2023 | Մայրաքաղաքի տարբեր փողոցներից ոստիկանական բաժիններ բերման ենթարկված 35 քաղաքացիները ոստիկանության բաժիններում դաժանաբար ծեծի են ենթարկվել են,-գրում է փաստաբան Վարազդատ Հարությունյանը։ | Ակցիա | ՀՀ քաղաքացի | 10 և ավելի | • Խաղաղ, առանց զենքի հավաքներ անցկացնելու իրավունք • Անձնական ազատության և անձեռնմխելիության իրավունք • Ֆիզիկական բռնությունից զերծ մնալու իրավունք | 3 | |||||||||||||||
72 | Բերման ենթարկվեց Ռոբերտ Քոչարյանի որդին՝ Լևոն Քոչարյանը․ ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ | https://factor.am/691781.html | https://www.youtube.com/watch?v=h28VOsVxMr4 | https://factor.am/691891.html | Երևան | 9/22/2023 | 9/22/2023 | Ոստիկաները սեպտեմբերի 22-ին բերման ենթարկեցին Ռոբերտ Քոչարյանի որդուն՝ Լևոն Քոչարյանին։ Վերջինս մասնակցում էր Մաշտոց-Ամիրյան խաչմերուկում շարունակվող ցույցերին։ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի որդու՝ Լևոն Քոչարյանի մոտ նախնական ախտորոշվել է փակ գանգուղեղային վնասվածք՝ ուղեղի ցնցում։ Այս մասին Factor TV-ի հարցին ի պատասխան տեղեկացրեց «Նաիրի» ԲԿ մամուլի խոսնակ Աննա Ղազարյանը։ «Վիճակի միջին ծանրության է»,- նշեց նա։ | Ակցիա | ՀՀ քաղաքացի | 1 | • Խաղաղ, առանց զենքի հավաքներ անցկացնելու իրավունք • Անձնական ազատության և անձեռնմխելիության իրավունք • Ֆիզիկական բռնությունից զերծ մնալու իրավունք • Առողջության իրավունք | 4 | |||||||||||||
73 | «Հենա, փախնում ա, բռնե՛ք դրան». ոստիկանները բռնի ուժով բերման ենթարկեցին․ ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ, ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՆԵՐ | https://factor.am/691834.html | https://factor.am/691879.html | Երևան | 9/22/2023 | 9/22/2023 | Երրորդ օրն է՝ հանրահավաքներ են կազմակերպվում Կառավարության շենքի դիմաց՝ պահանջելով, որ Նիկոլ Փաշինյանը հրաժարական ներկայացնի, ինչպես նաև ՀՀ իշխանություններից պահանջում են Հայաստանում ընդունել տեղահանված արցախցիներին: Այսօր առավոտից մեկնարկել է ընդվզման նոր փուլը՝ 24/7 ռեժիմով անհնազանդության ինքնաբուխ ակցիաների տեսքով։ Ոստիկանները բռնի ուժով բերման են ենթարկում ցուցարարներին։ | Ակցիա | ՀՀ քաղաքացի | Անհայտ | • Խաղաղ, առանց զենքի հավաքներ անցկացնելու իրավունք • Անձնական ազատության և անձեռնմխելիության իրավունք • Ֆիզիկական բռնությունից զերծ մնալու իրավունք | 3 | ||||||||||||||
74 | Ոստիկանները բերման ենթարկեցին պատգամավոր Մհեր Մելքոնյանին. Ամիրյանում բիրտ ուժ են կիրառում | https://www.aravot.am/2023/09/22/1371112/ | Երևան | 9/22/2023 | 9/22/2023 | Երեւանի փողոցներում անհնազանդության գործողությունները, բողոքի ցույցերը շարունակվում են: Կարմիր բերետավորները բիրտ ուժով բերման են ենթարկում փողոցները փակող քաղաքացիների: Ոստիկանները բերման ենթարկեցին նաեւ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Մհեր Մելքոնյանին: | Ակցիա | Պաշտոնատար անձ | 1 | • Խաղաղ, առանց զենքի հավաքներ անցկացնելու իրավունք • Անձնական ազատության և անձեռնմխելիության իրավունք | 2 | |||||||||||||||
75 | Ոստիկանները քաշքշեցին լրագրողների, հետո արդարացան՝ թեւից քաշում էինք, որ մեքենայի տակ չընկներ | https://www.aravot.am/2023/09/22/1371153/ | Երևան | 9/22/2023 | 9/22/2023 | Վազգեն Սարգսյան փողոցի եւ Հանրապետության հրապարակի հատվածում կարմիր բերետները կրկին սկսեցին բիրտ ուժով բերման ենթարկել քաղաքացիների: Այդ թվում սկսեցին քաշքշել Mediahub-ի լրագրողի թեւից եւ TV5-ի օպերատորին սկսեցին հրել: Երբ լրագրողները սկսեցին աղմկել, ասել՝ ի՞նչ իրավունք ունեք քաշքշել լրագրողի թեւից, ոստիկանները սկսեցին արդարանալ, թե՝ թեւից քաշում էինք, որ մեքենայի տակ չընկներ: | Ակցիա | Լրագրող | 2 | • Լրագրողի` մասնագիտական օրինական գործունեություն իրականացնելու իրավունք • Ֆիզիկական բռնությունից զերծ մնալու իրավունք | 2 | |||||||||||||||
76 | Ոստիկանության դաժան ծեծի հետևանքով գլխի հատվածում վնասվածքներ է ստացել ՀՀԿ ԵԿ անդամ, արցախցի Սլավիկ Աղաբալյանը | https://www.aravot.am/2023/09/22/1371124/ | Երևան | 9/22/2023 | 9/22/2023 | Ոստիկանության անհամաչափ ուժի կիրառման և դաժան ծեծի հետևանքով գլխի հատվածում վնասվածքներ է ստացել ՀՀԿ ԵԿ անդամ, արցախցի Սլավիկ Աղաբալյանը։ | Ակցիա | ՀՀ քաղաքացի | 1 | • Խաղաղ, առանց զենքի հավաքներ անցկացնելու իրավունք • Ֆիզիկական բռնությունից զերծ մնալու իրավունք • Առողջության իրավունք | 3 | |||||||||||||||
77 | «Ոստիկանը հարվածել է ընդամենը հարցնելու համար, թե ուր են տանում բռնվածներին». Կարեն Վրթանեսյան | https://www.aravot.am/2023/09/22/1371056/ | Երևան | 9/22/2023 | 9/22/2023 | «Ռազմինֆո» կայքի համակարգող, ռազմական հարցերով փորձագետ Կարեն Վրթանեսյանի ֆեյսբուքյան գրառումը «Շուշեցի Նարեին, բարոյազուրկ մի ոստիկան, հարվածել է ընդամենը հարցնելու համար, թե ուր են տանում բռնվածներին: Ըստ օրենքի՝ ոստիկանը պարտավոր է տեղեկացնել, թե ուր են տանելու։ | Ակցիա | ՀՀ քաղաքացի | 1 | Ֆիզիկական բռնությունից զերծ մնալու իրավունք | 1 | |||||||||||||||
78 | «Խեղդվա՜վ…Վատացել է երեխեն». Ոստիկանը թեւով շնչահեղձ էր անում փոքր ցուցարարի, քաշքշեցին լրագրող Փայլակ Ֆահրադյանին | https://www.aravot.am/2023/09/22/1371205/ | Երևան | 9/22/2023 | 9/22/2023 | Կառավարության շենքի առջեւ ոստիկանները նորից բռնի գործողություններ են իրականացնում ցուցարարների եւ ԶԼՄ ներկայացուցիչների նկատմամբ: Նրանք մի փոքր տղայի էին հարվածում՝ գետնին գցելով ու մի քանի հոգով ուժ կիրառելով: Ոստիկաններից մեկը թեւով այնպես էր բռնել նրա պարանոցից, որ տղան կարմրել, շնչահեղձ էր լինում: | Ակցիա | Անչափահաս | 1 | • Խաղաղ, առանց զենքի հավաքներ անցկացնելու իրավունք • Ֆիզիկական բռնությունից զերծ մնալու իրավունք | 2 | |||||||||||||||
79 | «Խեղդվա՜վ…Վատացել է երեխեն». Ոստիկանը թեւով շնչահեղձ էր անում փոքր ցուցարարի, քաշքշեցին լրագրող Փայլակ Ֆահրադյանին | https://www.aravot.am/2023/09/22/1371205/ | Երևան | 9/22/2023 | 9/22/2023 | Կառավարության շենքի առջեւ ոստիկանները նորից բռնի գործողություններ են իրականացնում ցուցարարների եւ ԶԼՄ ներկայացուցիչների նկատմամբ: Նրանք քաշքշել ու հրել են լրագրող Փայլակ Ֆահրադյանին: | Ակցիա | Լրագրող | 1 | • Լրագրողի` մասնագիտական օրինական գործունեություն իրականացնելու իրավունք • Ֆիզիկական բռնությունից զերծ մնալու իրավունք | 2 | |||||||||||||||
80 | Հանրապետության հրապարակից ցույցի մասնակիցներ են Ոստիկանության բաժիններ տարվել | https://www.aravot.am/2023/09/23/1371495/ | Երևան | 9/23/2023 | 9/23/2023 | Սեպտեմբերի 23-ին Երեւանի կենտրոնից ի պաշտպանություն արցախահայերի համախմբման ցույցեր սկսած քաղաքացիներից ոմանց ցույցի ավարտին Հանրապետության հրապարակից կարմիր բերետավորները տարան ոստիկանական բաժիններ: | Ակցիա | ՀՀ քաղաքացի | Անհայտ | • Խաղաղ, առանց զենքի հավաքներ անցկացնելու իրավունք • Անձնական ազատության և անձեռնմխելիության իրավունք | 2 | |||||||||||||||
81 | Ոստիկանությունը կրկին բերման է ենթարկել Մաշտոցի պուրակում վրան տեղադրող շարժման անդամներին․ ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ | https://factor.am/692377.html | Երևան | 9/23/2023 | 9/23/2023 | Սեպտեմբերի 23-ին Ոստիկանության կարմիրբերետավորները քիչ առաջ բերման են ենթարկել Մաշտոցի պուրակում վրան տեղադրելու շարժում սկսած նախաձեռնության անդամներին։ Այսօր բերման է ենթարկվել ութ հոգի։ Վրան տեղադրելու ակցիան խոչընդոտվում է արդեն մեկուկես ամիս։ | Ակցիա | ՀՀ քաղաքացի | 8 | • Խաղաղ, առանց զենքի հավաքներ անցկացնելու իրավունք • Անձնական ազատության և անձեռնմխելիության իրավունք | 2 | |||||||||||||||
83 | ՀՀԿ ԳՄ անդամ Գագիկ Մինասյանը եւ այլ հանրապետականներ բերման ենթարկվեցին | https://www.aravot.am/2023/09/25/1371780/ | Երևան | 9/25/2023 | 9/25/2023 | Սեպտեմբերի 25-ին անհնազանդության ակցիաների ժամանակ բերման ենթարկվեց նաև ՀՀԿ ԳՄ անդամ Գագիկ Մինասյանը։ Նրան բիրտ ուժով, քարշ տալով էին բերման ենթարկում։ Բերման են ենթարկվել նաեւ ՀՀԿ Երիտասարդական կառույցի ղեկավար Հենրիխ Դանիելյանը, երիտթեւի ներկայացուցիչ Արմեն Հարությունյանը, Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության նախկին պետ Արթուր Գեւորգյանը։ | Ակցիա | ՀՀ քաղաքացի | 4 | • Խաղաղ, առանց զենքի հավաքներ անցկացնելու իրավունք • Անձնական ազատության և անձեռնմխելիության իրավունք • Ֆիզիկական բռնությունից զերծ մնալու իրավունք | 3 | |||||||||||||||
84 | Կարեն Վրթանեսյանը բերման ենթարկվեց | https://www.aravot.am/2023/09/25/1371774/ | Երևան | 9/25/2023 | 9/25/2023 | Սեպտեմբերի 25-ին կամիր բերետավորների կողմից բերման ենթարկվեց «Ռազմինֆո» կայքի համակարգող, ռազմական հարցերով փորձագետ Կարեն Վրթանեսյանը։ Նա այլ քաղաքացիների հետ քայլում էր «Հայաստանի ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի պետական ինստիտուտ» հիմնադրամի մոտով դեպի Վարդան Մամիկոնյանի արձանի հատված։ Նրա հետ միասին բերման ենթարկվեցին նաև մի շարք քաղաքացիներ։ Նրանք փողոց չէին փակել, ուղղակի փողոցով քայլում էին և իրենց բողոքն արտահայտում։ | Ակցիա | ՀՀ քաղաքացի | Անհայտ | • Խաղաղ, առանց զենքի հավաքներ անցկացնելու իրավունք • Անձնական ազատության և անձեռնմխելիության իրավունք | 2 | |||||||||||||||
85 | Երևանում փակ են մի շարք փողոցներ․ Միկա Բադալյանը բերման ենթարկվեց | https://www.aravot.am/2023/09/25/1371761/ | Երևան | 9/25/2023 | 9/25/2023 | Երևանում մի շարք փողոցներում վաղ առավոտից տեղի են ունենում անհնազանդության գործողություններ։ Կրկեսի մոտ Ոստիկանությունը քաղաքացիներին հորդորեց անհապաղ ազատել փողոցի երթևեկելի մասը՝ հայտարարելով, որ քաղաքացիների գործողություններն անօրինական են։ Այնուհետև սկսեցին քաղաքացիներին բերման ենթարկել, նրանց թվում էր նաև բլոգեր Միկա Բադալյանը։ | Ակցիա | ՀՀ քաղաքացի | Անհայտ | • Խաղաղ, առանց զենքի հավաքներ անցկացնելու իրավունք • Անձնական ազատության և անձեռնմխելիության իրավունք | 2 | |||||||||||||||
86 | Պատգամավոր Թադևոս Ավետիսյանը բերման ենթարկվեց | https://www.aravot.am/2023/09/25/1371768/ | Երևան | 9/25/2023 | 9/25/2023 | Սեպտեմբերի 25-ին բերման է ենթարկվել «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Թադևոս Ավետիսյանը մի շարք այլ քաղաքացիների հետ Էրեբունու տարածքում վաղ առավոտյան անհնազանդության գործողությունների իրականացնելիս։ | Ակցիա | Պաշտոնատար անձ | Անհայտ | • Խաղաղ, առանց զենքի հավաքներ անցկացնելու իրավունք • Անձնական ազատության և անձեռնմխելիության իրավունք • Ֆիզիկական բռնությունից զերծ մնալու իրավունք | 3 | |||||||||||||||
87 | Լրագրող Դավիթ Սարգսյանը բերման ենթարկվեց ԵՊՀ-ից | https://168.am/2023/09/25/1934654.html | https://www.aravot.am/2023/09/25/1371823/ | Երևան | 9/25/2023 | 9/25/2023 | «Հայաքվե» նախաձեռնության անդամները ԵՊՀ-ում իրազեկման ցույց էին անում՝ հորդորելով ուսանողներին եւ դասախոսներին համազգային դասադուլ եւ գործադուլ հայտարարել։ Կարմիր բերետավորները ԵՊՀ ռեկտորի ընդունարանի մոտից բերման ենթարկեցին լրագրող, «Հայաքվե» նախաձեռնության անդամ Դավիթ Սարգսյանին։ | Ակցիա | Լրագրող | 1 | • Խաղաղ, առանց զենքի հավաքներ անցկացնելու իրավունք • Անձնական ազատության և անձեռնմխելիության իրավունք | 2 | ||||||||||||||
88 | Բերման ենթարկվեց պրոռեկտոր Ցոլակ Ակոպյանը | https://www.aravot.am/2023/09/25/1371809/ | Երևան | 9/25/2023 | 9/25/2023 | Կարմիր բերատեվորերը բերման են ենթարկել Բրյուսովի անվան պետական համալսարանի պրոռեկտոր Ցոլակ Ակոպյանը։ Նա լրագրողներին փոխանցեց, որ տեղյակ չէ, թե ինչ պատճառով են իրեն բերման ենթարկում։ Ավելի ուշ ֆեյսբուքյան էջում տեղեկացրեց, որ իրեն տանում են Կենտրոնի ոստիկանություն։ | Ակցիա | Պաշտոնատար անձ | 1 | • Խաղաղ, առանց զենքի հավաքներ անցկացնելու իրավունք • Անձնական ազատության և անձեռնմխելիության իրավունք | 2 | |||||||||||||||
89 | Անհնազանդության ակցիաներ՝ Երեւանի փողոցներում. ոստիկանները բերման են ենթարկում քաղաքացիներին | https://news.am/arm/news/783046.html | Երևան | 9/25/2023 | 9/25/2023 | Սեպտեմբերի 25-ին Երեւանի տարբեր հատվածներում վաղ առավոտից մեկնարկել են անհնազանդության ակցիաները։ Քաղաքացիները մի շարք փողոցներ են փակել, կաթվածահար արել որոշ հատվածների երթևեկությունը։ Որոշ հատվածներում կարմիր բերետավորները, ուժի կիրառմամբ, սկսեցին բերման ենթարկել քաղաքացիներին: | Ակցիա | ՀՀ քաղաքացի | Անհայտ | Խաղաղ, առանց զենքի հավաքներ անցկացնելու իրավունք | 1 | |||||||||||||||
90 | Անհնազանդության ակցիաներ՝ Երեւանի փողոցներում. ոստիկանները բերման են ենթարկում քաղաքացիներին | https://news.am/arm/news/783046.html | https://news.am/arm/news/783053.html | https://news.am/arm/news/783095.html | Երևան | 9/25/2023 | 9/25/2023 | Սեպտեմբերի 25-ին Երեւանի տարբեր հատվածներում վաղ առավոտից մեկնարկել են անհնազանդության ակցիաները։ Քաղաքացիները մի շարք փողոցներ են փակել, կաթվածահար արել որոշ հատվածների երթևեկությունը։ Որոշ հատվածներում կարմիր բերետավորները, ուժի կիրառմամբ, սկսեցին բերման ենթարկել քաղաքացիներին: Անձանց բերման էին ենթարկում կամայական, այդ թվում մայթերից, առանց օրինական պահանջ ներկայացնելու։ Ժամը 12-ի դրությամբ բերման էր ենթարկվել 168 քաղաքացի։ | Ակցիա | ՀՀ քաղաքացի | 10 և ավելի | • Խաղաղ, առանց զենքի հավաքներ անցկացնելու իրավունք • Անձնական ազատության և անձեռնմխելիության իրավունք • Ֆիզիկական բռնությունից զերծ մնալու իրավունք | 3 | |||||||||||||
91 | Պատգամավոր Թադևոս Ավետիսյանը բերման ենթարկվեց | https://www.aravot.am/2023/09/25/1371768/ | https://news.am/arm/news/783054.html | Երևան | 9/25/2023 | 9/25/2023 | «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր, ՀՅԴ անդամ Թադևոս Ավետիսյանը բերման է ենթարկվել։ | Ակցիա | Պաշտոնատար անձ | 1 | • Խաղաղ, առանց զենքի հավաքներ անցկացնելու իրավունք • Անձնական ազատության և անձեռնմխելիության իրավունք • Ֆիզիկական բռնությունից զերծ մնալու իրավունք | 3 | ||||||||||||||
92 | Արցախցի 14-ամյա տղային ոստիկանություն տանելիս ոստիկանները գլխին հարվածներ են հասցրել. փաստաբան | https://news.am/arm/news/783098.html | Երևան | 9/25/2023 | 9/25/2023 | Սեպտեմբերի 25-ի առավոտյան բերման էր ենթարկվել ոստիկանության Քանաքեռ-Զեյթուն բաժին բերման էր ենթարկվել 14 ամյա անչափահաս։ Այս մասին Facebook-ի իր էջում գրել է Փաստաբան Լուսինե Վիրաբյանը: Նա նաեւ նշել է. «Բերման ենթարկվելուց բացի` նաև ֆիզիկական բռնության է ենթարկվել ճանապարհին (հարվածներ գլխին)։ | Ակցիա | Անչափահաս | 1 | • Խաղաղ, առանց զենքի հավաքներ անցկացնելու իրավունք • Անձնական ազատության և անձեռնմխելիության իրավունք • Ֆիզիկական բռնությունից զերծ մնալու իրավունք | 3 | |||||||||||||||
93 | Ընդդիմության ակցիաները Երևանի տարբեր հատվածներում. ՈՒՂԻՂ | https://factor.am/693370.html | https://news.am/arm/news/783285.html | Երևան | 9/26/2023 | 9/26/2023 | Երեւանի տարբեր հատվածներում վաղ առավոտից մեկնարկել են անհնազանդության ակցիաները։ Քաղաքացիները մի շարք փողոցներ են փակել, կաթվածահար արել որոշ հատվածների երթևեկությունը։ Որոշ հատվածներում կարմիր բերետավորներն սկսեցին ուժի կիրառմամբ բացել փողոցները, բերման ենթարկել քաղաքացիներին: | Ակցիա | ՀՀ քաղաքացի | Անհայտ | • Խաղաղ, առանց զենքի հավաքներ անցկացնելու իրավունք • Ֆիզիկական բռնությունից զերծ մնալու իրավունք | 2 | ||||||||||||||
94 | Ժամը 15։00-ի դրությամբ Ոստիկանություն է տարվել 74 քաղաքացի | https://factor.am/693639.html | https://news.am/arm/news/783286.html | Երևան | 9/26/2023 | 9/26/2023 | Երեւանի տարբեր հատվածներում վաղ առավոտից մեկնարկել են անհնազանդության ակցիաները։ Քաղաքացիները մի շարք փողոցներ են փակել, կաթվածահար արել որոշ հատվածների երթևեկությունը։ Որոշ հատվածներում կարմիր բերետավորներն սկսեցին ուժի կիրառմամբ բացել փողոցները, բերման ենթարկել քաղաքացիներին: | Ակցիա | ՀՀ քաղաքացի | 10 և ավելի | • Խաղաղ, առանց զենքի հավաքներ անցկացնելու իրավունք • Անձնական ազատության և անձեռնմխելիության իրավունք • Ֆիզիկական բռնությունից զերծ մնալու իրավունք | 3 | ||||||||||||||
95 | «Այսօր հայաթափվում է Արցախը, վաղը կարող է հայաթափվել Սյունիքը, սիրելի ուսանողներ, ոտքի՛». Անդրանիկ Թեւանյանը բերման ենթարկվեց | https://www.aravot.am/2023/09/26/1372150/ | https://news.am/arm/news/783331.html | https://www.aravot.am/2023/09/26/1372210/ | Երևան | 9/26/2023 | 9/26/2023 | «Մայր Հայաստան» դաշինքի համակարգող Անդրանիկ Թեւանյանը բերման է ենթարկվել։ Նա իրազեկման երթ էր անում բուհերի տարածքում։ «Մայր Հայաստան» դաշինքի առաջնորդ Անդրանիկ Թեւանյանի հետ այսօր բերման է ենթարկվել եւս 10 քաղաքացի, որոնցից 4-ն ընդհանրապես առնչություն չունեն այսօրվա իրազեկման երթի հետ։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արեգնազ Մանուկյանը։ | Ակցիա | ՀՀ քաղաքացի | 10 | • Խաղաղ, առանց զենքի հավաքներ անցկացնելու իրավունք • Անձնական ազատության և անձեռնմխելիության իրավունք • Խոսքի ազատության իրավունք | 3 | |||||||||||||
96 | Կարմիր բերետավորներն Ամերիկյան համալսարանից բերման են ենթարկել 8 ուսանողների | https://news.am/arm/news/783432.html | https://hetq.am/hy/article/160596 | Երևան | 9/26/2023 | 9/26/2023 | Մեծ թվով կարմիր բերետավոր ոստիկաններ Ամերիկյան համալսարանի շենքից ու բակից բերման են ենթարկել 8 ուսանողների։ Համալսարանի տարածած հաղորդագրության համաձայն՝ տեսանյութերի և ուսանողների վկայությունները հուշում են, որ բերման ենթարկված ուսանողները ոչ միայն վարչական, այլ ընդհանրապես որևէ խախտում թույլ չեն տվել: «Նրանք պարզապես կանգնած են եղել համալսարանի մոտ՝ Հայաստանի դրոշներով և Արցախին ու Հայաստանին վերաբերող պաստառներով:։ | Ակցիա | ՀՀ քաղաքացի | 8 | • Խաղաղ, առանց զենքի հավաքներ անցկացնելու իրավունք • Անձնական ազատության և անձեռնմխելիության իրավունք • Խոսքի ազատության իրավունք | 3 | ||||||||||||||
97 | ՄԱԿ հայաստանյան գրասենյակի մոտ այսօր՝ հոկտեմբերի 4-ին, պիկետ է կազմակերպել «ԲԱՑՈւՄ» քաղաքացիական նախաձեռնությունը՝ Ալիևին պատժելու պահանջով։ | https://news.am/arm/news/784882.html | Երևան | 10/4/2023 | 10/4/2023 | ՄԱԿ հայաստանյան գրասենյակի մոտ այսօր՝ հոկտեմբերի 4-ին, պիկետ է կազմակերպել «ԲԱՑՈւՄ» քաղաքացիական նախաձեռնությունը՝ Ալիևին պատժելու պահանջով։ Ինչ-որ պահի «Ալիև, ցեղասպան» բացականչություններով ՄԱԿ գրասենյակի դիմաց անկացվող հավաքի ընթացքում լարված իրավիճակ առաջացավ։ Քաղաքացիներից մեկը չոր փայտերով խարույկ վառեց միջազգային կազմակերպության երևանյան գրասենյակի դիմաց, ինչից հետո ոստիկաններն ուժով բերման ենթարկեցին մասնակցին։ | Ակցիա | ՀՀ քաղաքացի | 1 | • Խաղաղ, առանց զենքի հավաքներ անցկացնելու իրավունք • Անձնական ազատության և անձեռնմխելիության իրավունք | 2 | |||||||||||||||
103 | Ոստիկանները բերման ենթարկեցին ճանապարհին վրան տեղադրել ցանկացող ակցիայի մասնակիցներին | https://news.am/arm/news/794454.html | Երևան | 11/25/2023 | 11/25/2023 | «Զանգ» ՀԿ անդամները նոյեմբերի 25-ին, բողոքի ակցիա են իրականացրել Երեւանի կենտրոնում՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականի պահանջով։ Ոստիկանները քիչ առաջ բերման ենթարկեցին ճանապարհին վրան տեղադրել ցանկացող ակցիայի մասնակիցներին | Ակցիա | ՀՀ քաղաքացի | Անհայտ | • Խաղաղ, առանց զենքի հավաքներ անցկացնելու իրավունք • Անձնական ազատության և անձեռնմխելիության իրավունք • Ֆիզիկական բռնությունից զերծ մնալու իրավունք | 3 | |||||||||||||||
104 | Լարված իրավիճակ. Ոստիկանները Փաշինյանի հրաժարականի պահանջով ակցիայի 6 մասնակիցների բերման ենթարկեցին, խլեցին վրանը | https://news.am/arm/news/794520.html | Երևան | 11/26/2023 | 11/26/2023 | «Զանգ» նախաձեռնության անդամները իրազեկման ակցիա էին իրականացնում Կենտրոնի փողոցներում, այնուհետեւ պետք է վրան տեղադրեին Հանրապետության հրապարակում: «Զանգ» նախաձեռնության՝ Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականի պահանջով ակցիայի մասնակից Սուրեն Սահակյանին եւ եւս 5 քաղաքացու ոստիկանները բերման ենթարկեցին՝ ոստիկանության պահանջը չկատարելու համար: Ոստիկանները նաեւ ակցիայի մասնակիցներից խլեցին վրանը եւ դրեցին ոստիկանական մեքենան: | Ակցիա | ՀՀ քաղաքացի | 6 | • Խաղաղ, առանց զենքի հավաքներ անցկացնելու իրավունք • Անձնական ազատության և անձեռնմխելիության իրավունք • Ֆիզիկական բռնությունից զերծ մնալու իրավունք • Սեփականության իրավունք | 4 | |||||||||||||||
105 | «Զանգ» շարժման անդամներին ոստիկանները բերման են ենթարկել (տեսանյութ) | https://a1plus.am/hy/article/465237 | https://news.am/arm/news/794733.html | Երևան | 11/27/2023 | 11/27/2023 | Երեւանի Կենտրոնի փողոցներում ակցիա իրականացնող «Զանգ» շարժման անդամներին ոստիկանները բերման ենթարկեցին՝ իրազեկման երթը մայթով չանցկացնելու հիմնավորմամբ։ Ոստիկանները ուժի կիրառմամբ բերման ենթարկեցին թե՛ տղամարդկանց, թե՛ կանանց։ «Ոստիկանության ծառայողները «Զանգ» շարժման նախաձեռնած իրազեկման ակցիայի մասնակիցների ձեռքից կոպտորեն, ուժի գործադրմամբ խլել ու ոստիկանություն են տարել հավաքի պարտադիր ատրիբուտը՝ բարձրախոսը, և հրաժարվում են վերադարձնել։ | Ակցիա | ՀՀ քաղաքացի | Անհայտ | • Խաղաղ, առանց զենքի հավաքներ անցկացնելու իրավունք • Անձնական ազատության և անձեռնմխելիության իրավունք • Ֆիզիկական բռնությունից զերծ մնալու իրավունք • Սեփականության իրավունք | 4 | ||||||||||||||
106 | «Խելոք գալիս ես». ոստիկանները բռնի ուժով բերման ենթարկեցին վրան տեղադրող ակտիվիստներին (տեսանյութ) | https://www.a1plus.am/hy/article/465293 | https://news.am/arm/news/794945.html | Երևան | 11/28/2023 | 11/28/2023 | Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականը պահանջող «Զանգ» քաղաքացիական նախաձեռնության անդամներին ոստիկանության աշխատակիցները բերման ենթարկեցին քիչ առաջ, այն բանից հետո երբ նրանք վրան տեղադրեցին Կասկադի հարեւանությամբ: Ոստիկանության ծառայողները վերցրել են նաև վրանը։ | Ակցիա | ՀՀ քաղաքացի | Անհայտ | • Խաղաղ, առանց զենքի հավաքներ անցկացնելու իրավունք • Անձնական ազատության և անձեռնմխելիության իրավունք • Ֆիզիկական բռնությունից զերծ մնալու իրավունք • Սեփականության իրավունք | 4 | ||||||||||||||
109 | Ոստիկանությունը Մաշտոցի պուրակից բերման ենթարկեց «Զանգ» շարժման ակցիայի 13 մասնակցի | https://news.am/arm/news/795662.html | Երևան | 12/2/2023 | 12/2/2023 | Ոստիկանությունը Մաշտոցի պուրակից բերման ենթարկեց «Զանգ» շարժման նախաձեռնած ակցիայի 13 մասնակցի, որոնք վրանը տեղադրել էին Մաշտոցի պուրակում ու շրջապատած պաշտպանում էին այն։ Ոստիկանության աշխատակիցները պնդում էին, որ վրանի տեղադրումը վարչական իրավախախտում է, և եթե այն գետնից չբարձրացվի, քաղաքացիները վարչական ձերբակալման են ենթարկվելու։ | Ակցիա | ՀՀ քաղաքացի | 10 և ավելի | • Խաղաղ, առանց զենքի հավաքներ անցկացնելու իրավունք • Անձնական ազատության և անձեռնմխելիության իրավունք • Խոսքի ազատության իրավունք | 3 | |||||||||||||||
111 | Քաշքշուկ Ալավերդիում՝ կարմիրբերետավորների եւ ցուցարարների միջեւ. կա բերման ենթարկված | https://news.am/arm/news/796069.html | Լոռու մարզ | 12/5/2023 | 12/5/2023 | Ալավերդի խոշորացված համայնքի ավագանու 27 անդամից 14-ը կայացած քվեարկությամբ անվստահություն հայտնեց համայնքի ղեկավար, «Ապրելու երկիրը» ներկայացնող Արկադի Թամազյանին: Գաղտնի քվեարկությամբ համայնքապետ ընտրվեց ավագանու ՔՊ խմբակցության ղեկավար, Շնողի նախկին համայնքապետ Դավիթ Ղումաշյանը։ Առավոտից համայնքապետարան էին բերվել ոստիկանական մեծ ուժեր: Ավագանու նիստից հետո քաղաքացիները բողոքի ակցիա են իրականացնում համայնքապետարանի դիմաց: Ալավերդու համայնքապետարանի դիմաց կարմիրբերետավորները քիչ առաջ սկսեցին բերման ենթարկել բողոքի ակցիա իրականացնող քաղաքացիներին: | Ակցիա | ՀՀ քաղաքացի | Անհայտ | • Խաղաղ, առանց զենքի հավաքներ անցկացնելու իրավունք • Անձնական ազատության և անձեռնմխելիության իրավունք | 2 | |||||||||||||||
112 | Հայտարարություն Ալավերդու ավագանու ապալեգիտիմացման մասին | https://hetq.am/hy/article/162595 | https://news.am/arm/news/796000.html | Լոռու մարզ | 12/5/2023 | 12/5/2023 | 2023թ․ դեկտեմբերի 5-ին Ալավերդի համայնքում գումարվել է համայնքի ղեկավար Արկադի Թամազյանին անվստահություն հայտնելու օրակարգով ավագանու նիստ: Նիստին մասնակցել են ավագանու Քաղաքացիական պայմանագիր (ՔՊ) խմբակցությունը, Ապրելու երկիր խմբակցությունը լքած ավագանու անդամ Սիմոն Զախարովը, ներկա է եղել ԱԺ ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Արեն Մկրտչյանը, որը 2022թ․ սեպտեմբերին ՔՊ կուսակցության կողմից համայնքի ղեկավարի թեկնածուն էր: Ոստիկանության ծառայողները բռնությունների գործադրմամբ արգելափակվել է ավագանու անդամների մի մասի, այդ թվում գործող համայնքապետի մուտքը ավագանու 2023 թ. դեկտեմբերի 5-ի նիստին:Ոստիկանությունը փորձել է արդարացնել այդ սահմանափակումը նրանով, որ գործողություններ են իրականացնում ՔՊ ավագանու անդամների անվտանգությունն ապահովելու համար։ Իրավապահներն արգելափակել են համայնքի բնակիչների մուտքը ավագանու նիստերի դահլիճ և ներկայությունը այդ նիստին, որով խախտվել է ՏԻՄ օրենքի՝ նիստի հրապարակայնության պահանջը: Անվստահություն հայտնելուն աջակցող ավագանու անդամները նիստերի դահլիճում հայտնվել են ուստիկանության աջակցությամբ։ ՆԳՆ փրկարար ծառայության ներկայացուցիչներն այդ նպատակով կոտրել են դահլիճի փակ դուռը։ | Ակցիա | ՀՀ քաղաքացի | Անհայտ | Ընտրական իրավունք | 1 | ||||||||||||||
113 | Այն, ինչ այսօր տեղի ունեցավ Ալավերդի համայնքում, իշխանության զավթում է. Արման Թաթոյան | https://news.am/arm/news/796157.html | Լոռու մարզ | 12/5/2023 | 12/5/2023 | 2023թ․ դեկտեմբերի 5-ին Ալավերդի համայնքում ոստիկանության ծառայողները խոչընդոտել են խոչընդոտել են լրագրողների մասնագիտական աշխատանքը՝ թույլ չտալով հարցերով «անհանգստացնել» ավագանու անդամներին ու պատգամավորին։ | Ակցիա | Լրագրող | Անհայտ | Լրագրողի` մասնագիտական օրինական գործունեություն իրականացնելու իրավունք | 1 | |||||||||||||||
114 | Ոստիկանությունը բռնի ուժով բերման է ենթարկել «Զանգ» շարժման անդամներին (տեսանյութ) | https://www.a1plus.am/hy/article/465883 | https://www.aravot.am/2023/12/09/1387761/ | Երևան | 12/9/2023 | 12/9/2023 | ԶԱՆԳ շարժման անդամներն ու աջակիցները այսօր Մաշտոցի պուրակում կազմակերպեցին հերթական ակցիան՝ որով դեմ են արտահայտվում Հայաստանում 300.000 ադրբեջանցիների արտոնյալ կարգավիճակով բնակեցմանը և հատուկ իրավունքներ տալուն: Ակցիայի ընթացքում ոստիկանությունը բռնի ուժի գործադրմամբ բերման ենթարկեց ԶԱՆԳ շարժման անդամներին ու աջակիցներին, որոնք Մաշտոցի պուրակում վրան էին տեղադրել ու պաշտպանում էին այն։ Ոստիկանությունը ակցիայի մասնակիցների ձեռքից ուժով խլեց նաև վրանը՝ պնդելով, որ վրանի տեղադրումը հասարակական կարգի խախտում է։ Ավելի ուշ 12 բերման ենթարկվածներն ազատ են արձակվել։ | Ակցիա | ՀՀ քաղաքացի | 10 և ավելի | • Խաղաղ, առանց զենքի հավաքներ անցկացնելու իրավունք • Անձնական ազատության և անձեռնմխելիության իրավունք • Խոսքի ազատության իրավունք | 3 | ||||||||||||||
115 | «Կարմիր բերետավորը» հարվածել է անօգնական վիճակում հայտնված ակցիայի մասնակցին․ ահազանգ | https://news.am/arm/news/797146.html | Երևան | 12/11/2023 | 12/9/2023 | «Զանգ» հասարակական շարժումը դեկտեմբերի 9-ին հայտարարություն էր տարածել այն մասին, որ Երևանի Մաշտոցի պուրակում բողոքի քաղաքացիական ակցիա իրականացնելիս ենթարկվել են բռնության: «կարմիր բերետավոր» ոստիկաններից մեկը բռունցքով հարված է հասցրել իրենց ընկերներից մեկի գլխին: Դա արել է այն ժամանակ, երբ իրենց ընկերը եղել է փաստացի անօգնական վիճակում, քանի որ նրա ձեռքերը բռնած են եղել այլ ոստիկաններ | Ակցիա | ՀՀ քաղաքացի | 1 | • Խաղաղ, առանց զենքի հավաքներ անցկացնելու իրավունք • Անձնական ազատության և անձեռնմխելիության իրավունք • Խոսքի ազատության իրավունք | 3 | |||||||||||||||