Knihovna_SPR_Praha
 Share
The version of the browser you are using is no longer supported. Please upgrade to a supported browser.Dismiss

View only
 
 
ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ
1
SEZNAM KNIH K ZAPŮJČENÍ
Sdružení pěstounských rodin, Ostrovského 253/3, Praha 5
2
AutorNázev knihy
Vydavatelství
Rok a číslo vydáníKlíčová slovaAnotace
3
Adamsová, C., Fayová, J.
Už žádná tajemstvíThemis1997, 1. vyd.sexualita, sexuální
výchova, prevence zneužívání dětí, pro rodiče/pěstouny, pro odborné pracovníky
Informace pro rodiče/pěstouny, jejichž děti byly sexuálně
obtěžovány, nebo, kteří se sexuálního obtěžování svých dětí obávají a chtějí mu předcházet.
4
Armstrong, ThomasKaždý je na něco chytrýPortál
2011, 1. vyd.
mladší školní věk, nadání, teorie mnohočetné inteligence, pro děti, pro rodiče/pěstouny, pro pedagogyBýt inteligentní znamená víc než jenom dostávat ve škole dobré známky a řešit rychle matematické úlohy. Kniha pomáhá dětem ve stáří kolem osmého až dvanáctého roku pochopit, „na co jsou chytré“ a jak mohou své přednosti využít k tomu, aby se rozvíjely i v jiných oblastech.
5
Ašta šmé
(Geislerová, L., Hajská M., Bořkovcová, M.)
Lili a dvě mámy
(2x)
Nejisté domovy
2016, 1. vyd.
komiks, starší školní věk- puberta (11-15 let), dospívání - adolescence (15-18 let) pro děti, pro rodiče/pěstouny, pro odborné pracovníky, životní příběhy dětí v PPLili je patnáctiletá dívka, která studuje na gymnáziu a navštěvuje řadu kroužků, i když nejraději by byla déle venku. S činorodou mámou se občas pohádá, umí se ale také usmířit. Sem, do pěstounské rodiny, v níž se příběh odehrává, se Lili dostala z dětského domova ve svých deseti letech. V komiksu se otevírají témata jako vytržení z původní rodiny, která svou péči o Lili zanedbávala, strádání v dětském domově nebo kontakt s rodiči.
6
Ašta šmé
(Loubat, F., Hajská M., Bořkovcová, M., Mašek, V.)
Nebuď jak gádžo!
Nejisté domovy
2016, 1. vyd.
komiks, starší školní věk- puberta (11-15 let), dospívání - adolescence (15-18 let) pro děti, pro rodiče/pěstouny, pro odborné pracovníky, životní příběhy dětí v PPMichal vyrostl v dětském domově a na to, co bylo před ústavní péčí, si nepamatuje. Je umístěn v poměrně malém dětském domově, přilne k jedné z vychovatelek a podle svých vzpomínek v něm nestrádá. Ve škole je úspěšný a později bude úspěšný i profesně. Přesto se kloní k závěru, že v jeho případě systém pochybil a v dětském domově být neměl. Tím otevírá společensky aktuální otázku, jakou platnost dáme zásadní kritice systému ze strany dítěte, jenž z něj ale vyšlo – podle kritérií vlastních tomuto systému – jako jedno z nejúspěšnějších.
7
Ašta šmé
(Pokorný, M., Hajská M., Bořkovcová, M., Mašek, V.)
Silnější než někdo
Nejisté domovy
2016, 1. vyd.
komiks, starší školní věk- puberta (11-15 let), dospívání - adolescence (15-18 let) pro děti, pro rodiče/pěstouny, pro odborné pracovníky, životní příběhy dětí v PPPřestože se Honza natrvalo dostal do dětského domova v pěti letech, na svou rodinu si nepamatuje. Vzpomíná: "Jako kdybych se narodil v šesti letech. Tam v tom prvním ústavu, tam snad nebyli vůbec dospělí , jen samý děti."
8
Ašta šmé
(Setinský, S., Hajská M., Bořkovcová, M., Mašek, V.)
To už je všechno smazaný
Nejisté domovy
2017, 1. vyd.
komiks, starší školní věk- puberta (11-15 let), dospívání - adolescence (15-18 let) pro děti, pro rodiče/pěstouny, pro odborné pracovníky, životní příběhy dětí v PPTereza o svém původu neví téměř nic a co si pamatuje, žije šťastně
ve své adoptivní rodině učitelky hry na klavír a evangelického pastora. Problémy nastanou ve škole. Tereza má potíže s učením, které jiínejde, a se spolužáky, kteří ji mezi sebe jako cikánku nechtějí vzít. To vše Tereza s láskyplnou podporou své rodiny překoná. To se ale už blíží puberta a Tereza tápe, kdo vlastně je. Setkává se poprvé s Romy a odpovídá na otázku, proč se od nich straní. Začíná chodit na párty, zažívá první lásku. Přicházejí první průšvihy…
9
Bacus, A.Mé dítě si věříPortál
2007, 1. vyd.
novorozenecké a kojenecké období, batolecí období, předškolní věk, sebedůvěra, mladší školní věk, pro rodiče/pěstouny K tomu, aby si dítě věřilo, je třeba poznat a vymezit jeho strachy a úzkosti, správně na ně reagovat a vést ho tak, aby si bylo jisté samo sebou. Zkušená autorka seznamuje rodiče s užitečnými metodami, dává podrobné rady a vysvětlení ilustrované konkrétními příklady. Vysvětluje, jak a proč děti odmalička v jednotlivých věkových obdobích vést, jak odstraňovat zábrany a pěstovat jejich sebedůvěru. Kniha je psána pro rodiče dětí od narození do počátku dospívání.
10
Boučková, T.Život je nádhernýOdeon
2016, 1. vyd.
próza, osvojení/adopce,
pro rodiče/pěstouny, dospělí
Autorka popisuje formou deníkových záznamů jeden rok života své rodiny. Volně navazuje na knihu Rok kohouta.
11
Boyd, BrendaVýchova dítěte s Aspergerovým syndromemPortál
2011, 1. vyd.
všechny věkové kategorie, výchovné problémy, Aspergerův syndrom, pro rodiče/pěstouny200 výchovných tipů, strategií a her, jež mohou pomoci překonat obtížné výchovné momenty (co dělat, aby se dítě s AS cítilo milováno a přijímáno, jak ho naučit sociálním a emocionálním dovednostem, jak zvyšovat jeho motivaci, co dělat, aby dítě uposlechlo apod.)
12
Cairns, K.Bezpečná vazba mezi náhradními rodiči a dítětemPortál
2013, 1. vyd.
všechny věkové kategorie, psychická odolnost, trauma, pro rodiče/pěstouny, pro odborné pracovníkyKniha vysvětluje základní pojmy, kterými jsou bezpečná vazba, trauma a psychická odolnost, a nabízí strategie, které mohou rodičům a vychovatelům dětí, které byly na začátku svého života opuštěné, pomoci překonat toto počáteční trauma. Kniha je určena náhradním rodičům a také sociálním pracovníkům.
13
Campbell, R. Hledám svou cestuNávrat
1993, 1. vyd.
dospívání - adolescence, pro rodiče/pěstounyKniha se věnuje specifickým problémům období adolescence, jako jsou rychlé změny nálady, apatie, deprese a hněv. Pomáhá nejen rodičům porozumět, co jejich dítě v tomto věku prožívá, a nabízí pozitivní cesty k pomoci. 
14
Campbell, R. Potřebuji tvou lásku
Návrat domů
2008, 4. vyd.
batolecí období, předškolní věk, mladší školní věk, bezpodmínečná láska, pro rodiče/pěstouny, křesťanské pojetíKniha se zabývá dětmi mezi druhým a dvanáctým rokem. Autor pomáhá porozumět důležitosti bezpodmínečné lásky pro zdravý vývoj dítěte. Kniha obsahuje množství příkladů a pomáhá tak vidět nejen význam role rodičů, ale stává se praktickou příručkou pro každodenní kontakt s dětmi.
15
Cloud, H., Townsend, J.Hranice a dospívající
Návrat domů
2009, 1. vyd.
starší školní věk, dospívání - adolescence, hranice, pro rodiče/pěstouny, křesťanské pojetíKniha je určena nejen pro rodiče dospívajících dětí. Poskytuje pomoc pro rodiče, aby dokázali s láskou pomáhat dítěti řešit krize a poskytli mu vyvážený pohled na celkovou situaci.
16
Cloud, H.,
Townsend, J.
Hranice
Návrat domů
2011, 3. vyd.
všechny věkové kategorie, hranice, mezilidské vztahy, respekt, osobní svoboda, pro rodiče/pěstouny, křesťanské pojetíMnohá zranění, napětí a nedorozumění vznikají, když lidé nerespektují hranice ve vztazích. Ve vztahu rodičů vůči dětem dochází denně k množství narušení vzájemných hranic. Tato jedinečná publikace se zamýšlí nad důsledky narušených hranic a pomáhá obnovit zdravé meze, které musíme respektovat.
17
Crist, J.J.Jak přežít, když nemám kamarádyPortál
2017, 1. vyd.
starší školní věk- puberta (11-15 let), dospívání - adolescence (15-18 let), pro rodiče/pěstouny, pro dětiJe jedno, jak na tom se získáváním a udržením
přátel jsi, protože tahle kniha ti pomůže najít kamarády a pracovat na přátelství, které s nimi máš. Poradí ti, jak prolomit ledy, když se seznamuješ s někým novým, jak si s druhými dětmi povídat, aby to bylo všem příjemné, jak společně plánovat, zvládat nepříjemné pocity a hlavně jak být dobrou kamarádkou, dobrým kamarádem. Když máme přátele, cítíme se šťastni a jsme i zdravější. Pomáhají nám budovat si zdravé sebevědomí a žijeme díky nim déle – je to pravda! V této knize najdeš spoustu příkladů, kvízů a nápadů, které ti pomohou najít cestu ke kamarádům. Zkus to!
18
Croos-Müller, C.Hlavu vzhůru
Knížka o přežití, okamžitá pomoc při stresu, vzteku a špatné náladě
Grada
2011, 1. vyd.
všechny věkové kategorie, pro děti, pro rodiče/pěstouny, psychická odolnost, cvičeníTato kniha je určena všem, kdo bojují se
špatnou náladou a stresem. 12 jednoduchých a účinných cviků které čtenářům jakéhokoliv věku pomohou překonat špatnou náladu a zároveň se i pobavit.Ovlivněte svůj nervový systém, provádějte stabilizační cvičení - budete mentálně i emocionálně zklinění, uvolnění a silní. Posilujte svou odolnost a svou dobrou náladu.
19
Croos-Müller, C.Odvahu!
Knížka o přežití, Okamžitá pomoc při strachu, úzkosti a panice
Grada
2011, 1. vyd.
všechny věkové kategorie, pro děti, pro rodiče/pěstouny, psychická odolnost, cvičeníBušení srdce, úzkost, obavy? Ovečka Oscar
ví, že to tak nemůže zůstat a poradí vám tu nejjednodušší a nejpřirozenější cestu, jak se zase cítit dobře. Nic neovlivňuje vaši mysl tak přímo, jako vaše tělo. 12 vysoce efektivních cviků, které můžete dělat kdykoli a kdekoli - aniž byste k tomu něco potřebovali. Pozitivní výsledky vidíte ihned.
20
Croos-Müller, C.Štěstí!
Knížka o přežití, Okamžitá pomoc při pesimismu, pochybnostech a smůle
Grada
2013, 1. vyd.
všechny věkové kategorie, pro děti, pro rodiče/pěstouny, psychická odolnost, cvičeníZdá se vám vaše sklenice spíše poloprázdná
než poloplná? Jde všechno ve vašem životě špatným směrem? jednoduché (a dokonce zábavné) cviky vám pomohou navodit dobrou náladu a odeženou všechny dotěrné pochybnosti o vlastních schopnostech! Těchto 12 a 1 cvičení metody Body2Brain má řadu výhod – fungují okamžitě, můžete je vyzkoušet kdekoli, nebudete potřebovat žádné pomůcky, stačí vám pár minut a hlavně: zasloužíte si je!
21
Čapek, J., Čapková, M.Pozitivní výchova sourozenců v rodiněPortál
2010, 1. vyd
všechny věkové kategorie, sourozenecké konstalace, sourozenecké spory, pro rodiče/pěstounyAutoři na základě teoretických východisek sourozeneckých konstelací a konkrétních příkladů ze života poskytují rodičům podněty pro výchovu. V jednotlivých kapitolách například uvádějí základní důvody, proč děti zlobí a jak zlobení předcházet, nebo jak řešit sourozenecké spory.
22
Čermáková, M.Dítě v NRP očima pediatra
Informace pro zájemce o NRP a náhradní rodiny
(2x)
SNRP
2012, 1. vyd.
pro rodiče/pěstouny, pro odborné pracovníky, pro zájemce o PPPěstouni často přijímají do své rodiny děti s nejrůznějšími onemocněními. Potřebují praktické informace, které jim umožní posoudit, zda bude v jejich silách o dítě pečovat a „nezhroutit se“. Pohled na různé zdaravotní obtíže má také za cíl vytvořit rámcovou představu o tom, co vlastně v určitém věku dítěte můžeme o jeho zdravotním stavu a prognóze do budoucnosti znát. Co má být rozpoznáno co nejdříve, aby se provedla potřebná opatření a psychomotorický vývoj
nebyl těžce narušen a kde se stanovení případné diagnózy nedá uspěchat.
23
Černá, Alena (ed.) Dědková, Lenka, Macháčková, Hana, Ševčíková, Anna, Šmahel David Kyberšikana Průvodce novým fenoménemGrada
2013, 1. vyd.
kyberšikana, online obtěžování, nové technologie, školní prostředí, agrese, agresivní chování - agresor, oběť, přihlížející. Určeno: odborní pracovníci, starší školní věk, adolescence, rodiče/pěstouni.S nástupem nových technologií se kyberšikana a online obtěžování jako nový společenský jev staly problémem, který je řešen učiteli, psychology i rodiči. Kniha seznamuje s rozdíly mezi tradiční školní šikanou a kyberšikanou a tím, jak je tato nová podoba šikany formována specifickým online prostředím. Prostor je věnován souvisejícím jevům jako agrese a agresivní chování i aktérům těchto jevů - obětem, agresorům a přihlížejícím - a dynamice mezi nimi. V závěru čteme o prevenci a zvládání jevu v rodině i v institucích.
24
Delfos, Martine F.Pověz mi… Jak vést profesionální rozhovor s dětmi mezi 4 a 12 letyPortál
2018, 1. vyd.
sociální interakce, sociální komunikace. Určeno: odborní pracovníci, rodiče/pěstouni. Autorka - dětská psycholožka, popisuje možnosti, jak zjistit, co si děti opravdu myslí a co prožívají, aniž bychom jimi manipulovali. Techniky jsou rozděleny podle věku dětí. Jak se máme dětí ptát? Jak s nimi hovořit o tématech, která je zaměstnávají či trápí? Publikace je určena terapeutům, soc. pracovníkům, učitelům, policistům ... i rodičům, kteří chtějí dětem lépe rozumět.
25
Dobson, J.Být sám sebou
Návrat domů
1994, 1. vyd.
všechny věkové kategorie, komplex méněcennosti, pro rodiče/pěstouny, křesťanské pojetíDnešní svět uznává pouze dvě hodnoty - krásu a inteligenci. Jak pomoci dítěti uprostřed tohoto světa žít jako hodnotný člověk i přes jeho přirozené nedostatky? Můžeme dítě uchránit před komplexy?
26
Dolto, C.Hněv … a co s ním?Portál
2013, 1. vyd.
předškolní věk, mladší školní věk (do 8 let), hněv, společné čteníKnížka určená ke společnému čtení dětí s rodiči, případně s učitelkami v MŠ, otevírá cestu k tomu, aby si děti svůj hněv (a další emoce) uvědomily, uměly ho pojmenovat, mluvily o něm a dovedly s ním zacházet. Pro rodiče je cennou pomůckou k navázání hovoru s dětmi o jejich i vlastních emocích, jejich výhodách a úskalích.
27
Dolto, C.Stydlivost … a co s ní?Portál
2013, 1. vyd.
předškolní věk, mladší školní věk (do 8 let), stydlivost, společné čteníKnížka určená ke společnému čtení dětí s rodiči, případně s učitelkami v MŠ, otevírá cestu k tomu, aby si děti uměly stydlivost pojmenovat a naučily se ji překonat. Pro rodiče je cennou pomůckou k navázání hovoru s dětmi o jejich i vlastních emocích, jejich výhodách a úskalích.
28
Dolto, C.Žárlivost … a co s ní?Portál
2013, 1. vyd.
předškolní věk, mladší školní věk (do 8 let), žárlivst, společné čtení Knížka určená ke společnému čtení dětí s rodiči, případně s učitelkami v MŠ, otevírá cestu k tomu, aby si děti uměly žárlivost pojmenovat a naučily se ji zvládat. Pro rodiče je cennou pomůckou k navázání hovoru s dětmi o jejich i vlastních emocích, jejich výhodách a úskalích. Žárlivost není nic příjemného. Když však pochopíme, odkud se bere, jaké může mít důsledky či dokonce výhody, pomáhá nám to cítit se lépe.
29
Ebbert, B.1000 věcí, které by měl znát každý předškolák
Computer Press
2011, 1. vyd.
předškolní věk, bezproblémový vstup do školy, pro rodiče/pěstounyPůjde vaše dítě brzy do školy? V této knize si můžete ověřit, zda umí vše, co se mu ve škole bude hodit a co by mělo znát. Autorky vysvětlují, proč je pro dítě podstatné tyto dovednosti mít, a jak je pak dokáže ve škole zúročit. Podle této praktické knihy případné nedostatky snadno doženete, a ještě se u toho pobavíte - vy i vaše dítě.
30
Elliottová, M.Jak ochránit své dítěPortál
1995, 1. vyd.
všechny věkové kategorie, prevence zneužívání dětí, sexualita, sexuální výchova, pro rodiče/pěstouny, pro odborné pracovníkyNásilí a pornografie na obrazovce, sexuální
zneužití, šikanování, hazardní hráčství, únos, drogy a alkohol. Publikace seznamuje širokou veřejnost s nejzávažnějšími problémy týkajícími se možného ohrožení dítěte a zajištění jeho bezpečnosti před takovými jevy, jako je sexuální a emocionální zneužívání, fyzické týrání, zanedbávání, šikanování, drogová nebo alkoholová závislost aj. Celou knihu prolínají návody, instrukce, doporučení, jak k dětem přistupovat, jak je chránit.
31
Faber A.Mazlish E.
Jak mluvit, aby nás děti poslouchalyCpress
2013, 2. vyd.
všechny věkové kategorie,
pro rodiče/pěstouny, komiksové příklady
Chcete mít s dětmi přátelský vztah, a současně
chcete, aby vás děti poslouchaly, respektovaly a důvěřovaly vám? Přejete si děti dobře vychovat, ale nechcete potlačovat jejich osobnost? Tato kniha sklízející chválu dětských psychologů, psychoterapeutů a rodičů na celém světě vás naučí, jak lze mít hodné děti i bez trestání a křiku.
32
Furman, BenNikdy není pozdě na šťastné dětství, podtitul: Jak překonat minulostPortál
2015,1. vyd.
zvládání obtížných dětských zážitků, co se naučit z těžkého dětství, jak později získat chybějící zážitky, psychoterapie. Určeno: odborní pracovníci, rodiče/pěstouni.Ben Furman, finský psychiatr a terapeut, průkopník přístupu zaměřeného na řešení, došel k těmto zjištěním: Važte si toho, jakým způsobem jste překonali těžkosti svého života. Vnímejte své problémy jako zkoušky, které vás mohou dostat dále. Všímejte si zdrojů ve vás a kolem vás. Zaměřujte pozornost na znamení, která ukazují, že jste na správné cestě.
33
Frankl Viktor E.A přesto říci životu ano - Psycholog
prožívá koncentrační tábor
Karmelitánské
nakladatelství
2016, 4. vyd.
próza, životní filozofie, pro rodiče/pěstouny, dospělíKniha spojuje dva slavné texty Viktora E.
Frankla (1905–1997), psychiatra s českými kořeny a zakladatele logoterapie. Spis Psycholog prožívá koncentrační tábor vznikl během necelých dvou týdnů v prosinci 1945a hra Synchronizace v Březince je z roku 1948. Podle Frankla vždycky zůstává v člověku prostor pro svobodu a odpovědnost, kterého se nesmí za žádnou cenu vzdát, a to i v extrémní situaci: „Nic nemůže udolat člověka, který si vědomě přeje mít životní cíl.“
34
Ginott, H.Umění komunikace s dětmi. Láska a selský rozum nestačí.Portál
2015, 1. vyd.
všechny věkové kategorie, nadhled, odstup, rodičovské dovednosti, pro rodiče/pěstounyJak děti vychovávat, aniž bychom je ponižovali, hodnotit je, aniž bychom je soudili, vyjadřovat hněv, aniž bychom je zraňovali, jak uznat, co děti cítí, prožívají a co si myslí, aniž bychom jejich vnitřní svět zpochybňovali a sráželi jejich sebevědomí. Samotná láska a selský rozum často nestačí, do výchovy je potřeba zapojit i rozum, nadhled a odstup dospělého, který se těmto dovednostem může naučit.
35
Goetz, M., Uhlíková, PADHD Porucha pozornosti s hyperaktivitouGalén
2009, 1. vyd.
všechny věkové kategorie, ADHD, pro rodiče/pěstounyTato příručka shrnuje všechny základní moderní poznatky o poruše pozornosti s hyperaktivitou, jinak též hyperkinetické poruše. Najdete zde popis různých oblastí této nemoci, od jejích příčin až po možnosti léčby, a také jsou zde na pravou míru uvedeny některé polopravdy a mýty.
36
Goldman, L. Jak s dětmi mluvit o smrtiPortál
2015, 1. vyd.
všechny věkové kategorie, smrt, ukázkové rozhovory, pro rodiče/pěstouny, pro pedagogySmrt je náročné téma, zejména pokud s ním přicházejí děti. Autorka se zabývá myšlenkami na smrt a pocity, které v souvislosti s ní děti prožívají. Ať již se děti vyrovnávají se smrtí blízké osoby, domácího mazlíčka nebo samy žijí s nevyléčitelnou nemocí, hledají dospělí jen obtížně odpovědi na otázky svých dětí týkající se smrti. Dá se smrt zvrátit, proč lidé umírají, co se po smrti stane s tělem, dostanu se do ráje, setkám se s Bohem? Kniha je užitečným pomocníkem pro rodiče, vychovatele a učitele dětí každého věku.
37
Gravillon, I.Spánek malých dětíPortál
2008, 2. vyd.
novorozenecké a kojenecké období, batolecí období, potřeba spánku, uspávací rituály, pro rodiče/pěstounyInstruktivní kniha o spánku nejmenších dětí a o obtížích s ním je klíčem k pochopení zvláštností dětského spánku. Autorka rodičům vysvětluje, proč se děti v noci probouzejí, proč usínají pozdě, probírá problematiku dudlíků, důležitostí snů a podobně. Radí, jak reagovat, když malé děti odmítají jít spát nebo se často probouzejí, co dělat, trápí-li je zlé sny.
38
Grollman, E. A. Slon v pokoji. O smrti a zármutku pro dospívající. Cesta domů
2016, 1. vyd.
starší školní věk, dospívání - adolescence, smrt, pro dětiKniha pro dospívající lidi, kterým někdo zemře. Obraz dobře popisuje problém, s nímž se dnešní společnost potýká: umírají naši blízcí, my děláme, že to nevidíme, neumíme se navzájem utěšit, říci si pár milých slov, být spolu. Zůstaneme pak s velkým slonem v pokoji sami a nevíme, co si počít.
39
Hines, G., Baverstock, A.Jak na svého teenagera. Grada
2014, 1. vyd.
starší školní věk, dospívání- adolescence, strategie, pro rodiče/pěstounyMáte pocit, že vychovávat teenagera přináší mnohem více starostí než radostí? Kdy a jak byste s ním měli řešit náročná témata jako sex, drogy a alkohol? Kolik nezávislosti je ideální? Jak s teenagerem mluvit, aby vás poslouchal, a jak mu naslouchat, aby s vámi mluvil? Tento praktický průvodce nabízí všem rodičům a ostatním členům rodiny osvědčené strategie pro každou situaci, řadu příkladů a rad, které ihned můžete využít v praxi.
40
Hopf, H.Když děti často stůňou
Psychosomatika pro rodiče
Portál
2016, 1. vyd.
pro rodiče/pěstouny, nemoce dětí, psychosomatikaAutor v předkládané publikaci ukazuje, že
nemoc nebo třeba i nehoda mohou odkazovat na obtíže ve vývoji dítěte či vyjadřovat konflikty v sociálním prostředí. Ve své knize nabízí řadu kazuistik, jejichž cílem je učinit rodiče citlivějšími k souvislostem, které jsou v každodenním životě často opomíjeny, a pomoci jim lépe porozumět zdravotním obtížím jejich dětí. Vedle příčin nemocí se zabývá i jejich následky, tedy tím, jak můžeme lékaře, léky či nemocnici pro děti učinit snesitelnějšími.
41
Horová, J.Ateliér výtvarných nápadůPortál
2008, 1. vyd.
předškolní věk, tvoření, pro rodiče/pěstounyZásobník námětů pro jednoduché tvoření s předškolními dětmi je inspirován přirozeným během kalendářního roku a lidovými tradicemi. Náměty jsou nenáročné na materiál.
42
Huerre, P., Delpierre, L.Nemluv se mnou tímhle tónemPortál
2008, 1. vyd.
starší školní věk, dospívání - adolescence, vzájemná komunikace, generační rozpor, pro rodiče/pěstounyPomoc rodičům, jak porozumět dospívajícím dětem a jak s nimi jednat. V přehledně členěném textu knihy s přiléhavými názvy jednotlivých kapitol autoři vysvětlují rodičům chování dospívajících dětí a nabízejí pomoc: jak vymezit určité limity, jak chápat, co dítě vyjadřuje "drzým" chováním a vyjadřováním, jak čelit jeho systematickému odporu a rozporům v chování i projevům násilí, jak porozumět mlčení dítěte i zvláštnímu vyjadřování, jak s ním komunikovat...
43
Hughes, D. A. Budování citového pouta Jak probouzet lásku v hluboce traumatizovaných dětechInstitut fyziologické socializace
2017, 1. vyd.
citová vazba, attachment, trauma, terapie, pro odborné pracovníky, pro rodiče/pěstouny, Kniha ukazuje na problémy, se kterými se musí potýkat děti vyrůstající v náhradní rodinné péči, i na možnosti, jak jim účinně pomáhat. Skrze příběh malé Káti seznamuje autor čtenáře s principy Dyadické vývojové psychoterapie (DDP). Tato terapie je určena dětem, které byly opuštěny svými biologickými rodiči a musely ve svém raném dětství čelit zanedbávání, týrání nebo zneužívání. Dětem, u nichž se rozvinuly poruchy chování, které jim každodenně komplikují život v jejich nových rodinách.
44
Chapman, G., Campbell, R.Děti a pět jazyků lásky
Návrat domů
2010, 2. vyd.
všechny věkové kategorie, pět jazyků lásky, pro rodiče/pěstouny, křesťanské pojetíPublikace je určena těm, kteří se chtějí naučit lépe rozumět a lépe vyjadřovat lásku svému dítěti. Jakými jazyky tedy máme se svými dětmi rozmlouvat: slovy ujištění, pozorností, jazykem darů, skutky služby, fyzickým kontaktem.
45
Chapman, G., Pellicane, A.Vztahy v digitálním světě
Návrat domů
2016, 1. vyd.
všechny věkové kategorie, závislost na obrazovkách, pro rodiče/pěstouny, křesťanské pojetíPomocí vtipných a moudrých příběhů zjistíte, jak svou rodinu zbavit přílišné závislosti na obrazovkách. Navíc se dozvíte, jak dítě učit pěti A+ dovednostem, které pro svůj život potřebuje: dovednost citové náklonnosti, dovednost vděčnosti a ocenění, dovednost zvládat hněv, dovednost omluvit se a dovednost soustředit se.
46
Janáková, L.Dary se přece nevracejíTriton
2007,dotisk
dospělí, pro rodiče/pěstouny, próza, proces pěstounské péčePůsobivé vyprávění o dvou dívkách ze
sociálně slabé rodiny a jejich následné péči v rodině náhradní. Autorka popisuje velmi složitou a náročnou výchovu přijatých dívek.
47
Janáková, L.Sama bych se v nebi bálaTriton
2012,1. vyd.
dospělí, pro rodiče/pěstouny, próza, proces pěstounské péče, Aspergerův syndromVolné pokračování knihy Dary se přece nevracejí o další holčice, která přišla do rodiny v 5 letech. O složitosti sžívaní se s dítětem s handicapem i o tom, jak může handicap obohacovat.
48
Jasinski, P.Rozšířená rodinaSpokojeni
2015, 1. vyd.
dospělí, pro rodiče/pěstouny, rodina, mezilidské vztahyK tomu, abyste vychovali šťastné a zdravé
dítě, potřebujete minimálně tři dospělé. Kniha vám ukáže proč a jak vybudovat tzv. rozšířenou rodinu, tj. jak se o výchovu podělit s lidmi okolo vás, s dalšími rodiči, se sousedy. Něco, co se pro mnohé lidi zdá dnes nepředstavitelné, to po přečtení Rozšířené rodiny může být velmi snadné.
49
Johnson, T.C.Děti a sexualita, Porozumění přirozeným a problémovým projevům
(5x)
Rozum a cit2008pro rodiče/pěstouny, pro odborné pracovníky, pro pedagogy, sexualita, sexuální výchova Příručka by měla posloužit jako rádce pro všechny, kteří přicházejí do styku s dětmi mladšími 12 let, jejichž chování je v určitém směru sexualizované. Věnuje velkou pozornost odlišení projevů „přirozených a zdravých“ od „znepokojujících“ až po ty, které si žádají „vyhledání odborné pomoci“. Důležité je rozpoznání možného sexuálního zneužívání dítěte, které může být v pozadí některých sexualizovaných projevů a jehož přehlédnutí by mohlo způsobit pro další vývoj dítěte velké problémy.
50
Jucovičová, D. Žáčková, H.Máme dítě s ADHDGrada
2015, 1. vyd.
všechny věkové kategorie, ADHD, pro rodiče/pěstounyPublikace je zaměřena nejen na poznání, co hyperaktivita je, jak vzniká, jaké jsou její základní projevy a jak se tyto projevy mění v průběhu vývoje dítěte, ale zejména na praktické náměty a postupy, jak výchovně vést hyperaktivní děti a jak s nimi pracovat v rodině i ve škole tak, aby jejich znevýhodnění bylo co nejvíce eliminováno nebo alespoň zmírněno.
51
Jungwirthová , I.Mezi školkou a pubertouPortál
2013, 1. vyd.
mladší školní věk, pro rodiče/pěstouny Přináší úvahy nad výchovnými postoji a jejich zdroji – s důrazem na problematiku dětí mladšího školního věku (od 6 do 11 let). Zabývá se těmito tématy: samostatnost, tresty a odměny, pomoc v domácnosti, kapesné, sourozenecké role, zlozvyky, pravidla ve výchově. Velká část knihy se věnuje otázkám souvisejícím se školní docházkou, úloze rodičů při přípravě do školy, komunikaci s učiteli apod.
52
Kaufman, G., Raphael, L., Espeland, P.Jak přežít, když si nevěřímPortál
2014, 1. vyd.
mladší školní věk, starší školní věk, dospívání - adolescence, sbedůvěra, šikana, pro děti, pro rodiče/pěstouny, pro pedagogyTato kniha je určena všem dětem, kterým se někdy spolužáci posmívali nebo se k nim nechovali fér, a také dětem, které někdy mají pocit, že se jim nemůže nic povést. Skutečné příklady ze života jim ukážou, jak se mohou zastat samy sebe a postavit se těm, kdo je šikanují nebo se jim vysmívají, či svým starším sourozencům, kteří je někdy považují za mrňata. Kniha jim nabízí rady, jak si mohou vybudovat přátelské vztahy s vrstevníky a jak neztratit hlavu ve chvíli, kdy mají pocit, že se jim nic nedaří. Kniha osloví nejen děti, ale také jejich rodiče a vychovatele.
53
Kopřiva, P. a kol.Respektovat a být respektovánSpirála
2015, 3. vyd.
všechny věkové kategorie, respekt, vzájemná komunikace, pro rodiče/pěstouny Kniha Respektovat a být respektován je určena všem, kteří se snaží o partnerský, respektující přístup ve výchově, vzdělávání a vztazích. Je shrnutím těch nejlepších zkušeností z oblasti dobře fungující komunikace mezi lidmi, učebnicí dobré komunikace. Nabízí postupy a dovednosti okamžitě využitelné v praxi.
54
Koucká,P., Prekopová,J. Šturma,J.Výchova láskouPortál
2012, 1. vyd.
všechny věkové kategorie, výchova láskou, pro rodiče/pěstounyKlíčovou myšlenkou knihy je, že lidem chybí láska a přebývá pýcha.
55
Křístek, AdamOsvojení dětí Úplná adopce v českém právu
Wolters Kluwer
2016, 1. vyd.
osvojení, adopcePopsán obsah adopčního poměru z hlediska jednotlivých následků, podrobně zejména otázka souhlasu jednotlivých osob s osvojením a otázky vhodných postupůnpři zprostředkování adopce dětí správními úřady. Poměřuje platnou právní úpravu z r. 2012 s úpravou "klasickou" (platná do poč. 50 let 20. stol.). Praktická část: příklady jednání osob jako účastníků osvojení.
56
Kushner, H.S.Když se zlé věci stávají dobrým lidemPortál
2011, 5. vyd.
dospělí, pro rodiče/
pěstouny, pro odborné pracovníky, bolest a zármutek
Kniha pro všechny, které život zranil. Harold S. Kushner jako rabín přícházel celý život do styku s lidským utrpením, nespravedlností a neštěstím. A pak prožíval vlastní neštěsti nad ztrátou svého milovaného syna. Přestože je kniha prodchnuta vírou a láskou v Boha, má co říci každému člověku. Kniha je citlivým průvodcem v době našeho žalu.
57
Laniado, N.Děti a penízePortál2002, 1. vyd.předškolní věk, mladší školní věk, peníze, pro rodiče/pěstouny Autorka knihy Děti a peníze nabízí rodičům pomoc při řešení problémů při výchově dětí (rozlišených podle věku) ke správnému užívání peněz. Pomocí příkladů, vysvětlení a popisů doporučených postupů při jednání s dětmi pomáhá čtenářům nacházet odpovědi na otázky jako: Kdy skutečně děti začínají chápat hodnotu peněz? Jak odpovídat na jejich žádosti o peníze? Jak se stavět ke každodenním dětským větám: Mami, koupíš mi to?
58
Leman, K.Jak vychovat děti a nepřijít
o rozum
Návrat domů
2011, 1. vyd.
všechny věkové kategorie, autorita, kázeň, zodpovědnost, pro rodiče/pěstouny, křesťanské pojetíTento otec pěti dětí v knize uvádí sedm principů, jež učí sám život, a ukáže vám, jak přimět děti, aby dělaly to, co po nich chcete. Zneškodnit zmlsané jedlíky, zklidnit vášnivé výbuchy hněvu a minimalizovat sourozenecké potyčky. Projevit autoritu a rozhodnost, abyste dětem dali najevo, že nejste žádný padavka. Poznat, kdy je třeba malým dravcům přistřihnout křídla. Stanovit přiměřené kapesné, večerku a výhody. Opět převzít vedení ve vlastní rodině.
59
Leman, K.Na matce záleží
Návrat domů
2015, 1. vyd.
novorozenecké a kojenecké období, předškolní věk, mladší školní věk, výchova synů, pro rodiče/pěstouny, křesťanské pojetíMatka může svého syna nasměrovat k tomu, aby v životě uspěl, ale také naopak. Pomoci mu pochopit, co znamená být mužem a jak si vytvořit zdravé vztahy mezi ženami. Kniha pojednává o tom, jaký je vztah mezi matkou a synem teď a jaký by mohl být, až chlapec dospěje. Rady od dětství do dospívání.
60
Leman, K.Na otci záleží
Návrat domů
2008, 1. vyd.
všechny věkové kategorie, výchova dcer, pro rodiče/pěstouny, křesťanské pojetíOtcové pomáhají svým dcerám vytvořit si vlastnosti, které jsou podstatné pro jejich úspěšný budoucí život. Otec, který aktivně vstupuje do života své dcery, ať už s ní žije ve společné domácnosti, či nikoli, podporuje úspěch své dcery při studiu, posiluje její psychické zdraví, učí ji soucítit s druhými lidmi a dokonce upevňuje i její ženskost.
61
Leman, K.Prvorozený - výhoda či handicap
Návrat domů
2011, 1. vyd.
prvorozenetví, pro rodiče/pěstouny, pro sociální pracovníky, křesťanské pojetí Prvorozenectví si vybírá vysokou daň. Máme však pro vás dobrou zprávu: nemusí to tak být. Můžete se v každé oblasti svého života naučit používat schopnosti prvorozeného ke svému nejlepšímu prospěchu.
62
Leman, K.Sourozenecké konstelacePortál
2012, 5. vyd.
všechny věkové kategorie, sourozenecké konstalace, pro rodiče/pěstouny, pro odborné pracovníkyAutor nabízí čtenářům fascinující pohled na to, jak pořadí ve skupině sourozenců ovlivňuje osobnost, manželství a vztahy, výchovný styl, kariéru a děti. Pořadí mezi sourozenci výrazně formuje způsob interakce s ostatními, ať už doma, nebo na pracovišti. Autor naznačuje, jak lze tyto hluboce zakořeněné tendence překonat.
63
Levine, P. A., Klineová, M.Prevence traumatu u dětí
(2x)
Maitrea
2014, 1. vyd.
všechny věkové kategorie, trauma, pro rodiče/pěstouny Kniha Prevence traumatu u dětí pomáhá rodičům, kteří chtějí pomoct svým ustaraným a utrápeným dětem. Nabízí jednoduché, avšak velmi mocné nástroje, které děti chrání před nebezpečím a pomáhají jim, jak se znovu navrátit k rovnováze poté, co zažily strach a pocit přehlcení. Děti nemusejí být pasivní kořistí predátorů či nevinnými obětmi životních událostí.
64
Lusso, V. C.Prarodiče, rodiče a vnoučata
O emočních, vztahových a komunikačních úskalích
Portál
2011, 1. vyd.
všechny věkové kategorie, pro rodiče/pěstouny, vzájemná komunikace, generační rozporPříchod dětí přináší do rodiny změny nejen
v životě rodičů, ale i prarodičů. Změny se často vyskytnou i ve vzájemných vztazích mezi prarodiči a rodiči dětí na jedné straně a mezi prarodiči a vnoučaty na druhé straně. Prožívání těchto vztahů a zároveň s tím související téma vzájemné komunikace autorka probírá postupně podle prožívání šesti základních emocí: strachu, smutku, hněvu, překvapení, žárlivosti, radosti.
65
Matějček, Kolouchová, Bubleová, Kovařík
O emočních, vztahových a komunikačních úskalích
Portál
2002, 1. vyd.
pro zájemce Kniha je určena adoptivním rodičům a pěstounům a také potenciálním uchazečům o adopci dítěte nebo o pěstounskou péči.Pomáhá ujasnit si motivaci takového rozhodnutí a upozorňuje na možná úskalí při utváření nových rodinných vztahů. Provází adoptivní rodiče a pěstouny měnícími se podmínkami rodinného života v souvislosti s postupujícím věkem dětí i jejich vychovatelů. Probírána je hlavně psychologická problematika, ale také oblast právní.
66
Mayrock, A.Jak přežít šikanováníPortál
2016, 1. vyd.
mladší školní věk, starší školní věk, dospívání - adolescence, šikana, pro děti, pro rodiče/pěstouny, pro pedagogyŠikana. Téma, které se týká každé školy a dokonce i každé školní třídy. Děti, které někdo šikanoval, se cítí podobně. Nechápou, proč se staly obětí šikanování, nerozumí tomu, co se děje. A někdy si začnou myslet, že opravdu nestojí za nic, že jsou opravdu tak děsné, jak jim říkají ti, kteří je šikanují. Tuto knihu napsala dívka, kterou ve škole také šikanovali. Dobře ví, co se člověku, kterého někdo trápí, honí v hlavě, a také si dobře pamatuje, co jí pomohlo. Přála by si, aby její kniha pomohla dětem, které spolužáci šikanují, osušit slzy a začít se znovu smát. Kniha osloví nejen děti, ale také jejich rodiče a vychovatele.
67
Matějček, Z.Prvních 6 let ve vývoji a výchově dítěteGrada
2005, 1. vyd.
novorozenecké a kojenecké období, batolecí období, předškolní věk, pro rodiče/pěstouny, pro odborné pracovníky, pro pedagogyRodiče mají možnost krok za krokem sledovat, co se s dítětem v období tohoto překotného psychomotorického vývoje děje, nač mají být připraveni, na co se mohou těšit a na co je třeba dát pozor. Autor nabízí svou zkušenost všem, kteří chtějí porozumět svému dítěti a dobře je provést první životní etapou až ke vstupu do školy.
68
Matějček, Z.Prvních 6 let ve vývoji a výchově dítěteGrada
2013, 9. vyd.
novorozenecké a kojenecké období, batolecí období, předškolní věk, pro rodiče/pěstouny, pro odborné pracovníky, pro pedagogyRodiče mají možnost krok za krokem sledovat, co se s dítětem v období tohoto překotného psychomotorického vývoje děje, nač mají být připraveni, na co se mohou těšit a na co je třeba dát pozor. Autor nabízí svou zkušenost všem, kteří chtějí porozumět svému dítěti a dobře je provést první životní etapou až ke vstupu do školy.
69
Matoušek, Oldřich (ed.) Dítě traumatizované v blízkých vztazíchPortál
2017, 1. vyd.
Trauma způsobené pečující osobou, dispozice k traumatu, nezdolnost, překonání traumatu v terapii, rizika spojená s terapií, podpora dítěte v rodině. Určeno: odborní pracovníci, rodiče/pěstouni.Cílem publikace je seznámení s traumatem, které dítěti způsobila pečující osoba, a popsat způsob podpory, resp. léčby traumatizovaného dítěte. Pokryta jsou témata jako neurofyziologie traumatu, dispozice k traumatu, nezdolnost, vliv na kvalitu vazby k blízkým osobám, překonání traumatu v terapii, rizika spojená s terapií, podpora traumatizovaného dítěte v rodině. Na knize se vedle editora podíleli psychologové a sociální pracovníci.
70
Nazare-Aga, I.Manipulativní rodiče
Jak se s nimi vyrovnat
Portál
2016, 1. vyd.
manipulace, pro rodiče/pěstouny, pro odborné pracovníkyAutorka představuje nejrůznější podoby
toxického vztahu s manipulativním rodičem. Staví své výklady na hojné kazuistice, často překvapivých, někdy drásavých příbězích dětí, které už dospěly. Tyto už dospělí nikdy nezapomínají na bolestné prožitky, i když širší rodina o nich neměla tušení; důsledky škodlivého manipulativního jednání se projevují stále… Přesto je možné – a nezbytné – vymanit se z toho destrukčního pouta, dovolit si žít samostatně, spokojeně, bez ovlivňování a sebeobviňování. Kniha nabízí strategie, které pomáhají zbavit se pocitů viny a převzít kontrolu nad svým životem.
71
Nazare-Aga, I.Nenechte sebou manipulovatPortál
2014, 7. vyd.
manipulace, pro rodiče/pěstouny, pro odborné pracovníky Kniha chce pomoci, jak se před manipulátory, někdy sympatickými a kultivovanými, jindy tyranskými, chránit. Popisuje způsoby chování a vlastnosti více než třiceti typů manipulátorů (jak manipulátor komunikuje, navozuje pocit viny, svaluje zodpovědnost na druhé, zasívá svár, jedná s despektem, staví se sám do role oběti, mění své postoje, jak je lhostejný k potřebám druhých), uvádí konkrétní životní příběhy i příklady dialogů v různých situacích a prostředích, jimiž se můžeme proti manipulaci chránit.
72
Petitcollin, Ch.Oběť, kat a zachránce ve vztazích
a komunikaci
Portál
2008, 1. vyd.
dospělí, pro rodiče/pěstouny, pro odborné pracovníky, vzájemná komunikace, mezilidské vztahyProžíváte-li opakovaně v komunikaci
s některými lidmi něco negativního nebo frustrujícího, říkáte si, že už se nenecháte vtáhnout do hry. Na základě svých poznatků dává autorka rady, jak řešit opakující se problémy ve vztazích – v rodině i s okolím. Kniha zaujme čtenáře, kteří chtějí řešit své vztahové a komunikační problémy každodenního života.
73
Prekopová, J.Jak být dobrým rodičemGrada
2001, 1. vyd.
všechny věkové kategorie, zodpovědnost, úcta k druhým, pro rodiče/pěstounyKniha ukazuje, jak děti vychovávat k síle, samostatnosti, budovat v nich zdravé sebevědomí a zároveň jistotu citového zázemí, které mají v rodičích. Vše v životě má své místo - a to odměna i trest.
74
Prekopová J., Schweizerová Ch.Neklidné dítěPortál
2013, 3. vyd.
všechny věkové kategorie, hyperaktivita, pro rodiče/pěstouny, pro pedagogyKniha vysvětluje příčiny hyperaktivity vrozené i získané, přináší poznatky z oblasti neurofyziologie i sociologie a seznamuje s možnostmi nápravy-terapie. Nabízí podporu a rady rodičům neklidných dětí, doporučení učitelkám v mateřských školách a pedagogům ZŠ.
75
Prekopová, J.I rodiče by měli dělat chybyPortál
2010, 1. vyd
všechny věkové kategorie, tresty a pravidla, pro rodiče/pěstounyAutorka v této knize shrnuje svou celoživotní praxi a poznání. Jeden z nedostatků moderní výchovy vidí v neschopnosti rodičů stanovit dětem pravidla a vést je k sebereflexi. Rodiče vychovaní generacemi svých přísných rodičů dnes často odmítají jakékoli tresty a pravidla a zároveň se při výchově dopouštějí mnoha chyb, které mohou negativně ovlivnit vývoj dětí. Rodiče však mají právo na to, aby chybovali. Zároveň by si ovšem měli chyby přiznat a vyvodit z nich správné důsledky. Kniha je psána pro rodiče a rodinné terapeuty.
76
Prošková, D.Aby vám peníze dobře sloužily …a nikam neuletěly ROMAX
2015, 1. vyd.
mladší školní věk, starší školní věk, peníze, pro rodiče/pěstounyMáte pocit, že vaše děti ve věku 9 - 13 let chtějí všechno a hned? Slýcháte od nich, že „nutně“ potřebují nový mobil a nemají ponětí, že stojí tolik jako váš měsíční plat? Dejte jim přečíst novou knihu známé publicistiky Denisy Proškové Aby vám peníze sloužily (... a nikam vám neuletěly). Seznámí se v ní s pojmy jako je půjčka, špatný ale i smysluplný dluh, úroky, úvěr, ale také s principy pojištění či se základy investování. Kniha jim – adekvátně věku – přibližuje i mechanismu ekonomického fungování firmy.
77
Purvis, C.B. a kol.Dítě v nové rodiněGrada
2013, 1. vyd.
všechny věkové kategorie, adopce, pro rodiče, pro odborné pracovníkyÚstřední postavou publikace je adoptované dítě v nové - náhradní rodině. Kniha poskytuje praktické rady jak rodičům, kteří se rozhodli poskytnout dítěti nový domov, tak profesionálním pracovníkům, kteří jim v této péči pomáhají. Uvádí i konkrétní případy, na kterých jsou demonstrovány teoretické poznatky v praxi.
78
Rogge, J.-U.Děti potřebují hranicePortál
2016, 6. vyd.
všechny věkové kategorie, hranice, rituály, pravidla, pro rodiče/pěstouny, pro pedagogyJsou dnes děti víc nevychované a drzé než dříve? Jsou snad dnes rodiče méně kompetentní? Jak může denně docházet k situacím, v nichž "malý tyran" triumfuje a oni si zoufají? Jak se vyhnout trvalému stresu ve výchově a přitom neupadnout do autoritářství, ukazuje zkušený rodinný poradce na mnoha příkladech. Upozorňuje na úskalí liberální výchovy a vychází z pojetí, že ani v dobré snaze neomezovat svobodu dítěte nelze dítě "nechat dítě na holičkách" a postavit ho do dnešního světa bez vědomí a znalosti vlastních hranic. Rodičům, vychovatelům i mnohým učitelům dodává autor svými návrhy na řešení odvahu důsledně jít ve výchově cestou, která dětem dává pocit bezpečí a jistoty.
79
Říčan, P., Janošová, P.
Jak na šikanuGrada
2010, 1. vyd.
všechny věkové kategorie, šikana, zásah, pro rodiče/pěstouny, pro pedagogyŠikana má různé formy a správný postup se musí případ od případu lišit. Každá konkrétní situace vyžaduje odpovídající postup, ať už rodičů či učitelů a vychovatelů. Právě oni by díky této nové publikaci měli bezpečně poznat, oč v daném případě jde, a vědět, co dělat, odkud začít a kde a jak v případě potřeby hledat pomoc.
80
Říčan, P.S dětmi chytře a moudřePortál
2013, 1. vyd.
všechny věkové kategorie, výchovné problémy, pro rodiče/pěstouny Kniha má proto čtenáři usnadnit i vhled do jeho vlastních postojů, pocitů a motivů ve vztahu k dětem a k celé rodině. Mezi témata, jimž je věnována pozornost, patří citová výchova, jídlo, hospodaření, vyrovnávání se s násilím a agresí, sexuální výchova, generační soužití apod. Kniha je určena především pro rodiče a prarodiče, ale i pro další vychovatele.
81
Severe, S.Co dělat, aby se vaše děti správně chovalyPortál
2014, 3. vyd.
všechny věkové kategorie, výchovné problémy, pro rodiče/pěstounyAutor, zkušený psycholog, radí rodičům, jak postupovat, když je jejich děti neposlouchají: ignorují výzvy, odmlouvají, hádají se mezi sebou, provokují své rodiče k hněvivým výbuchům apod. Většina rodičů reaguje podobně: po marných pokusech přimět děti k odpovídající spolupráci se začínají zlobit, hrozit, křičet, trestat. Autor nabízí důkladný, a přitom čtivý a konkrétní návod, jak si v takových situacích poradit.
82
Shumsky, R., Islascox, S. M., Bell, R.Jak přežít, když si nevím rady se školouPortál
2015, 1. vyd.
starší školní věk, pozornost, organizace času, pro dětiVaše děti si nevědí rady s tím, jak si zorganizovat učení? Neumějí se soustředit? Pak vás i je osloví kniha, která nabízí konkrétní, věcné rady, které se týkají organizace času a práce, strategií na udržení pozornosti, plánování činností. Kniha je určena především dětem staršího školního věku, například těm, které přešly na víceleté gymnázium a potřebují zvládnout nároky dalšího stupně školy.
83
Siegel D. J.
Payne, B. T.
Rozvíjejte naplno mozek svého dítěteCPress
2015, 2. vyd.
všechny věkové
kategorie, pro rodiče/pěstouny, pro odborné pracovníky, komiksové příklady
Tento světový bestseller nabízí rodičům
věkově přiměřené strategie zvládání každodenních překážek. Ukáže vám, jak kultivovat zdravý emocionální a intelektuální vývoj dětí tak, aby mohly vést vyrovnané a smysluplné životy plné hlubokých vztahů. Autoři díky znalostem neurovědy nabízejí revoluční přístup založený na dvanácti klíčových strategiích, a předkládají čtenářům nejnovější vědecké poznatky o tom, jak je dětský mozek „zapojený“ a jak funguje. Usnadnění výchovných postupů navíc přinášejí ukázkové dialogy konkrétních situací v komiksových obrázcích.
84
Solterová, A.Slzy raného dětství. Pláč, vzdor a zlost u dětí do 8 let. Triton
2016, 1. vyd.
novorozenecké a kojenecké období, batolecí období, předškolní věk, mladší školní věk (do 8 let), vztek, pláč, pro rodiče/pěstounyCítíte se pláčem a záchvaty vzteku svého dítěte zaskočeni? Nevíte, jak se k němu postavit, nemáte k jeho řešení potřebnou trpělivost nebo vás rozčiluje? Máte problém zorientovat se v záplavě rad, které si navzájem protiřečí? Tato kniha vám dodá potřebnou sebedůvěru a pomůže vám zůstat s dítětem i během náročnějších okamžiků v citovém spojení. Slzy raného dětství popisují nový způsob zacházení s dětským pláčem od okamžiku narození až do osmi let věku.
85
Strassmeier, W.260 cvičení pro děti raného věku
s nerovnoměrným vývojem
Portál
1996, 1. vyd.
novorozenecké a kojenecké období, batolecí období, předškolní věk, hry, cvičení, nerovnoměrný vývoj pro rodiče/pěstounySoubor námětů a činností pro aktivní podporu vývoje dítěte ve věku od narození do 5 let. Hry a cvičení umožňují také zjišťovat vývojovou úroveň dítěte v nejrůznějších oblastech, jako je jemná a hrubá motorika, vnímání, řeč, myšlení, sociální vývoj.
86
Ševčíková, Anna a kol.
Děti a dospívající online, Vybraná rizika používání internetuGrada
2014, 1. vyd.
závislost na internetu, navazování kontaktů online, soukromí na sociálních sítích, online komunity. Určeno: odborná veřejnost, rodiče/pěstouni.Kniha určená pro ty, kdo v rámci své profese pracují s dětmi a mládeží i pro rodiče. Představuje rizika, se kterými se dnešní děti mohou setkat na internetu. Zabývá se výskytem těchto rizik a jejich důsledky, vymezením ohrožených skupin dětských uživatelů na internetu a preventivntivními a intervenčními opatřeními.
87
Šimková, J.Žijte své lepší já: 50 tipů pro cestu ke spokojenému životuPortál
2017, 1. vyd.
dospělí, pro rodiče/pěstouny, pro odborné pracovníky, životní koučinkTo, jak uvažujeme o svých zvyklostech,
postojích a reakcích, má zásadní vliv na to, jak se cítíme a jednáme. Je v nás mnohem více kvalit, než dáváme lidem najevo. A přitom to chce tak málo – pohlídat to nejlepší v sobě a plně to využít ve svůj prospěch.
88
Štípek, P. Dítě na zabitíPortál
2011, 1. vyd.
starší školní věk, hyperaktivita, výchovné problémy, pro rodiče/pěstouny, pro odborné pracovníkyPříručka pro rodiče dětí a dospívajících s problémovým chováním. Děti, o nichž kniha pojednává, chodí většinou na druhý stupeň základní školy. Jsou hyperaktivní (neposedné), nepozorné a zlobivé. Takové děti většinou nevydrží chvilku v klidu, vrtí se, pozorují vše kolem, vypadá to, že nás ani neposlouchají a nevnímají, neustále si s něčím hrají, houpají nohama, vyrušují, nedokončují, co začaly, jsou hlučné, náladové, vznětlivé, vzdorovité, vždy v opozici, nepořádné, roztržité. Kniha může sloužit jako průvodce na cestě porozumění rodinným vztahům a pomoci dítěti. Je určena především rodičům, kteří se chtějí dozvědět, co dělat, kde hledat odborníka, případně co a jakým způsobem mohou sami změnit.
89
Vančáková, M.Romské dítě v náhradní rodině
(5x)
Rozum a cit
2009, 2. vyd.
pro rodiče/pěstouny, pro odborné pracovníkyPříručka je určena především pěstounům a osvojitelům, kteří vychovávají romské dítě
(nebo o jeho přijetí uvažují). Proč vůbec vznikla? Skutečně jsou romské děti natolik odlišné od jiných, abychom potřebovali „návody“ na jejich výchovu? Proč žadatelé často přistoupí raději na přijetí zdravotně handicapovaného dítěte stejného etnika než na zcela zdravé dítě romské?
90
Vaňková, K., Ge, E.
S dětmi Prahou bez nudyPortál
1999, 1. vyd.
mladší školní věk, starší školní věk, Praha, vycházkyNetradiční soubor kratších vycházek po Praze a jejím blízkém okolí čtivou formou popisuje zajímavosti, pověsti, ale také hřiště a nabízí hry, které je možné si cestou zahrát. Průvodce je vhodný pro rodiče s dětmi ve věku od 5 do 13 let, pro vedoucí dětských skupin a učitele základních škol.
91
Verdick, E., Lisovskis, M.
Jak přežít, když mě všechno štvePortál
2014, 1. vyd.
mladší školní věk, vztek, pro dětiKaždý se někdy naštve. Někteří lidé zvládají svůj vztek lépe než jiní. A někteří vypadají, jako by vůbec nebyli schopni svou zuřivost zvládat. Když má dítě vztek, jeho mozek a tělo reagují takhle: V hlavě se mu honí strašné věci. Chce křičet, ječet nebo řvát. Vycení zuby. Stáhne se mu žaludek. Má chuť kopat nebo dupat. Proč potřebuje tuto knihu? Knížka dítěti ukáže, jak zvládat náročné situace a jak si poradit s tím, že se mu něco nelíbí a má na něco vztek. Nejde o to nepříjemné emoce potlačovat, ale najít cestu, jak se s nimi vypořádat a přitom neublížit ostatním.
92
Warner, P., Kelly, P.
Sbohem plínky! Nácvik na nočník bez pláce a stresu. Portál
2014, 1. vyd.
batolecí období, předškolní věk, nočník, používání toalety, pro rodiče/pěstouny Mnoho dnešních rodičů si pak láme hlavou otázkami typu: Je v jednom roce brzy? Je ve třech letech pozdě? Jak mám dítě odměnit, když se mu podaří vyčůrat do nočníku? Mám ho trestat, když se zapomene? Kniha přináší velmi přehledný a srozumitelný soubor postupů a odpovědí na výše uvedené otázky, ale i nápady a podněty ke cvičením a aktivitám, které formou hry a vstřícné komunikace mezi rodičem a dítětem pomáhají daný vývojový úkol zarámovat a citlivě zvládnout bez zbytečného tápání, stresu a napětí.
93
Winnette, P.Dědeček Měsíc, babička Lampion a malý BoNatama
2017, 1. vyd.
předškolní věk, mladší
školní věk (6-11 let), společné čtení s dětmi, trápení a duševní bolest dětí, trauma
Příběh malého chlapce, který vyrůstá
v pěstounské péči a má velké trápení. Jeho maminka bere drogy, má několik tatínků a milovaný bratr je na útěku. Ze všeho mu jde hlava kolem a zdá se mu, že je v tom docela sám. Pomůže mu dědeček Měsíc a babička Lampion? Pomůžou mu jeho náhradní rodiče? Knížka na složité téma s hlubokým porozuměním pro děti a jejich touhu po rodičích a šťastné rodině.
94
Zezulová, D.Pěstounská péče a adopcePortál
2012, 1. vyd.
motivace, vyčerpání, pro zájemceKniha se zabývá motivací náhradních rodičů, vysvětluje rozdíly mezi adopcí a pěstounskou péčí a zmiňuje se i o hostitelské péči. Rodičům, kteří se chystají na přijetí dítěte, nabízí rady, jak se na to dobře připravit, zabývá se vztahy přijatého dítěte s ostatními členy rodiny. Autorka otevírá i téma vyčerpání adoptivních rodičů a pěstounů, komunikace s úřady a někdy i soudy, nevyhýbá se ani otázce úspěšnosti náhradního rodičovství.
95
Zezulová, D.Domov je místo, odkud tě nevyhodí…Smart Press
2012, 2. vyd
zkušenosti, pro rodiče/pěstouny, pro zájemceAutorka v novele popisuje, jak se spolu s manželem a svými dětmi rozhodli přijmout dítě z dětského domova a jak děti do rodiny postupně přicházely. Díky tomu, že autorka popisuje patnáct let života své rodiny od přijetí prvních dětí až po jejich dospělost, poskytuje cenný a nezkreslený pohled na problematiku dětí žijících v dětských domovech a náhradních rodinách.
96
97
98
99
100
Loading...
Main menu