LinkLab_2.12.2017_Program
 Share
The version of the browser you are using is no longer supported. Please upgrade to a supported browser.Dismiss

 
View only
 
 
ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ
1
123456
2
10:00-10:15
Вступ до
формату
Музеї і незалежні ініціативи:
досвіди і перспективи взаємодії
Нові формати роботи з історією
і архівом для освітніх проектів
Монументи і антимонументи:
способи пам’ятати
Актуалізація модерністської
архітектури і монументальних
мозаїк радянського періоду
Історії про пошуки дому, вимушене
переселення і війну через призму
кіно, мистецтва і досліджень
Традиційна культура і
поліетнічна ідентичність України
3
10:15 - 10:401 лінійкаОлекса Стасевич, Ольга Шевчук
Міжнародний молодіжний проект “Історія починається в родині”
Програма "Україна активна: загоєння минулого", МГО "Основи свободи"

Презентація окремих елементів міжнародного молодіжного проєкту "Історія починається в родині", який здійснюється з 2015 року. В межах проекту молоді люди з Польщі, Німеччини та України досліджують тему родини та історії з особливою увагою до пам’яті про Другу світову війну.
Петро Долганов
Як встановити "камені спотикання" жертвам нацизму у вашому місті?
Центр студій політики пам'яті та публічної історії "Мнемоніка"

Виступ буде присвячено алгоритму дій та особливостям адвокаційної кампанії при встановленні меморіальних знаків "камені спотикання" в містах України.
Віктор Іщенко та Катаріна Новікова Презентація українсько-польського циклу "Апокаліпсис міста" Міжнародний проект (Пост)соціалістичне місто
куратори
Марія Ворончук
Шахтарські історії зі Сходу та Заходу України. Міжрегіональний діалог через родинні історії гірників
Документальний проект "Шахтарські історії" (програма “Україна активна: загоєння минулого”)

У презентації йтиметься про такі теми:
- від ідеї до реалізації проекту
- соціальна складова: залучення волонтерів
- специфіка та методологія роботи з шахтарською тематикою
- наукова та історична складова проекту
- зйомка документального фільму та відеосюжетів
- висновки: спільні риси та особливості шахтарських історій з різних регіонів
- міжрегіональні діалоги під час презентацій фільму
- подальші плани щодо проекту
Богдана Войтенко
Музей як освітній простір
Учасниця програми "Студії живої історії", Національний центр народної культури "Музей Івана Гончара"

Музейна педагогіка, як інструмент альтернативної освіти. Про потенціал музеїв та тенденцію розвитку музейних освітніх пропозицій.
4
10 хв перерва
5
10:50 - 11:152 лінійкаЮлія Костерєва
В центрі спільноти
Відкритий Простір (Open Place)
Презентація про досвід проекту у співпраці з Мелітопольським краєзнавчим музеєм. Метою проекту була розробка пропозицій щодо ефективної моделі соціально орієнтованої організації, яка могла б активізувати і трансформувати культурну сферу в Україні. Також у фокусі проекту було формування громадської пам'яті і роль невеликого музею у житті суспільства.
Тарас Олексин
Всеукраїнський учнівський конкурс "Історія моєї громади. Минуле для спільного майбутнього"
Всеукраїнська Асоціація викладачів історії та суспільних дисциплін "Нова Доба"
У презентації йтиметься про значення всеукраїнського учнівського конкурсу "Історія моєї громади" у справі посилення знань молоді та місцевих жителів про маловідомі пам'ятки України, зростання туристичної привабливості регіонів, а також загального покращення рівня вивчення "локальної" історії.
Анастасія Ковальова
Proslovo - наголоси та акценти при дослідженні Будинку Слово
Волонтерський проект Proslovo

Розстріляне відродження. Що нас цікавить зараз більше: деталі загибелі жертв чи особистості, їхня творчість та опір режимові? Проект Proslovo пропонує свій спосіб відновлення пам'яті про Будинок Слово.
Дмитро Сисоєв
Робота з культурною і архітектурною спадщиною соціалістичного модернізму
ГО Urban Forms Center - Форум “Харків: інвентаризація” присвячений місту та міським формам. Головна мета форуму – “інвентаризувати” сучасне архітектурне середовище міста Харкова, тобто зафіксувати наявність об’єктів міської середовища Харкова і оцінити їхній сучасний стан, обговорити, що слід визнати “спадщиною” Харкова і що “не є цінним”, зрозуміти, що і як робити далі – не тільки професійній спільноті, а й пересічним громадянам.

- Міжнародна конференція "Модерністки". Мета міждисциплінарної конференції – звернути увагу на гендерні проблеми та дослідити роль та внесок жінок у розвиток архітектури, мистецтва та містобудування епохи модернізму. Крім того, конференція має на меті стимулювання активного та взаємного обміну досвідом у вирішенні проблем гендерної просторової дискримінації та забезпечення права жінки на міський простір між вченими, активіст(к)ами, студент(к)ами, викладач(к)ами і тими, хто професійно займається архітектурою та містобудуванням.

- Архітектурні та міждисциплінарні літні школи у Львові і Славутичі. Об’єктом дослідження учасників школи у Львові став історично сформований район “Новий Львів” із модерністською забудовою 1920–1930-х років та житловою забудовою другої половини ХХ століття. Об’єктом дослідження учасників школи у Славутичі було останнє плановане місто Радянського Союзу та наймолодше місто в сучасній Україні.

- Проект "Баухаус-Запоріжжя". Мета проекту – привернути увагу громадськості, українських і міжнародних експертів, органів влади до проблеми збереження об’єктів міжвоєнного модернізму в Україні, довести універсальність явища німецького та українського модернізму 1920-1930-х рр. на прикладі “Шостого селища” у Запоріжжі та сприяти обміну досвідом збереження та правового захисту спадщини цього періоду з європейськими партнерами.
Юлія Філіп’єва, Дар’я Цимбалюк
Одіссея Донбас: взаємодія з громадою, мистецтво, дослідження
Проект "Одіссея Донбас" (група Одос: Віктор Засипкін, Юлія Філіп'єва, Дар'я Цимбалюк)

Ми розкажемо про досвід проведення проектів-одіссей у Києві, Одесі, Львові. Детальніше зупинемося на особливостях методології, роботи з ВПО та приймаючою спільнотою, а також презентуємо деякі зібрані нами історії.
Катерина Єфремова, Андрій Левченко
Оранжерея виривається на волю: традиційна музика у сучасних містах
Культурно-мистецький проект "Рись"
Як з нуля створити найбільшу в Україні освітню подію дуже нішевої музики, а заразом - і попит на неї? Як при цьому мимохідь долати стереотипи стосовно української культури? Що корисного у традиційній музиці для молодих мешканців міст? Музика в побутовому житті людей до і після революції 1917 року.
6
10 хв перерва
7
11:25 - 11:503 лінійкаЄвгенія Моляр
Музей відкрито на ремонт
Мистецький напрямок Українського кризового медіа-центру

Дослідження роботи краєзнавчих музеїв у Донецькій і Луганській областях, та спроби/способи репрезентації сучасного мистецтва у традиційних музеях.
Олександр Балема, Валерія Карпань
Слідами Червонограда - аналіз і потенціал культурного проекту в індустріальному місті

Фундація Розвитку Червонограда, ГО “Культурні географії”
Ознайомлення з історією і повсякденним життям міста через дослідження з активістами і жителями міста завжди призводить до стихійних відкриттів, а детальний план освітніх заходів буде трансформуватись в залежності від бажань і зацікавленості учасників (иць). Під час презентації поговоримо про те, як команда "Слідів міста" розпочала проект з воркшопів по картографуванню, а закінчила фестивалем документального кіно на території об'єкту історичної спадщини, під час яких подій ми виявили моменти загального зацікавлення, а які дії невиправдали інвестованих в них енергій.
Катерина Філюк
Суспільна угода: один порожній п'єдестал, чотири тимчасові художні інтервенції
ІЗОЛЯЦІЯ

Проект "Суспільна угода" (2016-17) є спробою створення дискусійного простору між мистецькою спільнотою, суспільством та владою для обговорення статусу та функціювання пам’ятних об’єктів у міському середовищі на прикладі пам’ятника Леніну в Києві. В рамках проекту відбулася виставка та чотири тимчасові художні інтервенції на місці колишнього пам’ятника Леніну на бульварі Шевченка.
Андрій Палаш
Як фестиваль “Конструкція” працює з історичним та культурним надбанням Дніпра
ГО “Культура медіальна”

На прикладі фестивалю "Конструкція" розповім, як ми за допомогою сучасних мистецьких практик та технологій працюємо з закладами культури та переосмислюємо їх наповнення
Катерина Запорожець
MyStreetFilms "Рубіж" від Фестивалю кіно та урбаністики "86": освітньо-дослідницький проект для режисерів-документалістів
Міжнародний фестиваль кіно та урбаністики "86"

Презентація фестивалю "86", освітнього проекту для режисерів-початківців MyStreetFilms і цьогорічного випуску проекту під назвою "Рубіж", в рамках якого було знято 12 короткометражних документальних фільмів про Схід України. Режисери фільмів - вихідці зі Сходу України або з прифронтової території, їх фільми - це особисті реальні історії. Розкажемо про концепцію проекту і його перебіг, як відбирали учасників, яким чином відбувався освітній процес і зйомки, скільки фільмів дійшло до фіналу. Розкажемо про фестивальну прем'єру фільмів і післяфестивальні кінопокази, які пройшли протягом року по всій території України, але переважно на Сході, а також про кінопокази на європейських кіномайданчиках. Які призи і відзнаки отримали фільми на українських і міжнародних кінофестивалях. Як фільми сприймалися глядачами у різних містах, про дискусії між режисерами і глядачами після кінопоказів.
8
10 хв перерва
9
12:00 - 12:254 лінійкаКатерина Семенюк
Люди і ракети. Лабораторна робота
Проект в рамках програми Tandem Ukraine, кураторки Катерина Семенюк, Анна Погрібна та Марійка Семененко у партнерстві з музеями Дніпра

Презентація досвіду проекту "Люди і ракети [в закритому місті]" (Дніпро, 2017), під час якої обговоримо такі питання:
- розвиток ідеї: від воркшопу до дослідницької виставки і лабораторії
- як розповісти історію закритого міста, якої немає в архівах
- перспективи для музейного проекту
Ганна Васик
Дослідницька платформа: зберегти сучасне для майбутнього
PinchukArtCentre

Дослідницька платформа – відкритий майданчик для мислення, досліджень і діалогу, який доступний для всіх. Місія "Дослідницької платформи" полягає у збереженні, каталогуванні та переосмисленні отриманої інформації про сучасне українське мистецтво. Через це проект є важливим простором для самоосвіти, а також джерелом даних для дослідників та представників професійної спільноти.
Мова піде про те, як результат дослідження конвертується у три основні напрямки – створення архіву, виставок та освітньої програми.
Створення живого архіву українського мистецтва від початку 1980-x до теперішнього часу, який реалізується силами команди "Дослідницької платформи". Буде зроблена спроба дослідити мистецькі практики в Україні у їхньому широкому розумінні, як інституційні, так і приватні.
Дослідницькі виставки є унаочненням та ілюстрацією дослідницького процесу та його напрацювань.
Публічна програма, що висвітлює основні проблеми, над яким на даний момент працює команда дослідників є доповненням до освітніх процесів, що відбувається в Україні, та формують культурне поле в цілому.
Даша Пирогова
Альтернативні монументи та меморіальні практики в Україні та інших країнах. Каталог як метод роботи з історією
Учасниця програми "Студії живої історії"
Чому тема альтернативних монументів важлива для мене. Чому я обрала формат каталогу. Покажу каталог та окремі приклади з нього. В чому були складнощі у роботі над каталогом. Як я планую подальшу роботу із темою, які партнерства шукаю.
Наталка Нешевець
Актуалізація естетичної та політичної релевантності модернізму в рамках
Київського Інтернаціоналу – Київської бієнале 2017
VCRC (Visual Culture Research Center)
Київський Інтернаціонал – Київська бієнале 2017 досліджує різні історичні форми та сучасні приклади Інтернаціоналів у мистецтві, культурі та освіті шляхом вивчення їхніх методологічних та комунікативних підходів, а також їхньої здатності уявляти та створювати нові політичні формати. Особливий тематичний фокус зосередиться на актуальній естетичній та політичній релевантності модернізму, який має потужний потенціал осмислення та створення альтернативних суспільних проектів, котрі на сьогодні критично необхідні у всьому світі. Зародившись у ХХ столітті в Європі, модернізм поширився світом, демонструючи здатність одночасно бути локальним та глобальним, зберігаючи національну специфіку та розвиваючи при цьому свою міжнародну універсальність. Спадщина модернізму, проекту незакінченого та відкритого у майбутнє, у культурній та політичній практиці сьогодні може вказувати на можливий вихід із глухого кута політичної та економічної кризи, націоналістичних популізмів та воєнних конфліктів.
Єлизавета Корнейчук
Дослідницькі проекти фонду ІЗОЛЯЦІЯ: Донбаські студії та ЗМІНА
ІЗОЛЯЦІЯ. Платформа культурних ініціатив

У презентації йтиметься про дослідницьку та практичну складову проектів фонду ІЗОЛЯЦІЯ на Донбасі.
Дослідницький проект Донбаські студії спрямований на формування та консолідацію експертної спільноти навколо теми Донбасу та створення платформи/ресурсного центру для повноправної та конструктивної дискусії навколо регіону України із залученням фахівців різних галузей знань та регіонів/країн.
ЗМІНА - це серія культурних проектів, що з 2015 року реалізуються на Сході України у тісній співпраці з місцевими громадами. У 2017 році за допомогою дослідницької та практичної складових проект ЗМІНА: Імпульс має на меті активізувати діяльність місцевих громад, налагодити активну мережу культурних зв’язків та створити децентралізовану креативну спільноту в зазначених містах Донецької й Луганської областей.
Ірина Малишко
"Внутрішній мігрант". Досвід відтворення втраченої родинної усної історії
Письменниця, д.ф.н., авторка дослідження про втрачену усну історію сім'ї з українським, німецьким та грецьким корінням
Презентація досвіду дослідження, метою якого було відтворити втрачену усну історію сім'ї з українським, німецьким та грецьким корінням. Дослідження має три напрямки:
- освоєння Дикого поля, частиною якого є Донбас, українськими німецькими, грецькими переселенцями
- історія унікального вітчизняного досвіду - степового лісорозведення, основи якого були закладені німцями-менонітами
- історія шляхетного роду українських полтавських дворян Стеблін-Каменських
10
10 хв перерва
11
12:35 - 13:005 лінійкаОльга Мартинюк
Велобум 1890х" - потенційна аудиторія та особливості дизайну вуличної експозиції
Проект у співпраці з Асоціацією велосипедистів Києва, Національним музеєм історії України, Представництвом фонду імені Гайнріха Бьолля

Виставка "Велобум 1890х" буде представлена декількома інформаційними стендами на оглядовому майданчику Національного музею історії України протягом 5 тижнів весною 2018 року. Ідея виставки включає історико-інформаційну та адвокаційну складову, тобто через звернення до історії автор(к)и мають на меті популяризувати велосипед як транспортних засіб в сучасному суспільстві. Хто стане потенційною аудиторією цієї експозиції, і яке співвідношення текстової та візуальної інформації оптимальне для такого формату?
Христина Бойко
Освітня платформа "(ви)ЖИТИ в 90-х": бавитись в історію з (з)містом
Центр міської історії

Під час презентації поговоримо про те, як міждисциплінарний підхід у дослідженні історії міст може допомогти у роботі з освітніми проектами. Як поглибити знання та розуміння історії та спадщини у співпраці з місцевими
інституціям та громадою. Яким чином проект допомагає представити різні голоси і перспективи в роботі з історією, залучає до діалогу ширші аудиторії з
академічної та неакадемічної сфери.

Данило Герасимов
Приховані спогади Майдану
Center for Dialogue and Reconciliation "Iskra"
Проект Hidden Memories проводиться разом з німецькою організацією CRISP за підтримки Міністерства зкордонних справ ФРН та Black Sea Trust. Мета проекту - пошук реальних історій людей, що були учасниками чи спостерігачами подій Революції Гідності та їх трансформація у мистецький цифровий проект, втілений у мобільному додатку. В рамках проекту було створено набір історій, що через аудіо-відтворення в певних локаціях передаються користувачам через мобільний додаток. Історії представляють погляди та спогади про Революцію Гідності очима українців різних регіонів, професій та політичних поглядів.
Євген Нікіфоров
Монументальні мозаїки радянського періоду в публічному просторі України
Автор фотопроекту/дослідження Decommunized: Ukrainian Soviet Mosaics (видавництво “Основи” Київ, Dom Publishers, Берлін)

У презентації йтиметься про українські мозаїки радянського періоду та про створення фотопроекту та книги Decommunized: Ukrainian Soviet Mosaics. Ця книга стала об'ємним дослідженням мистецтва, яке прийнято вважати пропагандою, та про ставлення до нього у зв'язку з процесом декомунізації.
Дарина Ніколенко
Проект "Субститут дому", Авторки: Дарина Ніколенко, Анна Петренко, Тетяна Усова
"Субститут дому" - це партисипативний проект, що ставить за мету дослідити поняття дому й ідентичності через приватні історії людей, яких ми зустріли під час нашого перебування в селищі Кшижова (Польща). Саме там ми брали участь у кіноворкшопі, який організовувала Фундація "Кшижова". Ми протиставили приватну кімнату та пустинний ландшафт, запрошуючи людей "обжити" цю кімнату, змінити її, привнести туди речі або дії, які є частиною їхнього щоденного життя, так ніби цей простір належить їм. Ми також розділили медіа: проект включає перформативну частину і її відеофіксацію, а також аудіозаписи розмов з учасниками й учасницями, де вони діляться своїми спогадами і міркуваннями.
Мар'яна Максим'як
Спроба побачити втрачене: літературні маршрути Бучачем
Арт-Двір / Літературний центр імені Агнона
Презентація базуватиметься на прикладі проектів Бучача: досвід мистецької платформи Арт-Двір та Літературного центру імені Агнона. Основний акцент буде зроблено на прикладі літературних маршрутів містом, як спроби аналізу та переосмислення мультикультурності міста
12
10 хв перерва
13
13:10 - 13:356 лінійка
Віра Процких Повага до історії Платформа ТЮ
Під час презентації відбужеться розмова про досвід Платформи ТЮ у роботі з правозахинсими проектами і художніми акціями, про освітню функцію таких проектів і їз результат у роботі з місцевою аудиторією. Ключові слова: повага до пам'яті, відповідальність за минуле, та його прийняття. І як ці ідеї реалізуються в діяльності Платформи Тю.
Михайло Тяглий
Проект "Захистимо пам'ять" - "Захист і меморіалізація місць масових убивств євреїв України"
Український центр вивчення історії Голокосту
Шляхи та способи освітньої та просвітницької роботи з місцевими громадами з метою повернення до колективної історичної пам'яті громад знання про життя та загибель місцевого єврейського населення – невід’ємної частини спільного історичного минулого.
Тетяна Журій
Проект "Радянська монументальна спадщина в Україні"
Учасниця програми "Студії живої історії"
Долсдіження монументальної спадщини Дніпра. Прогулянка-дослідження міста як метод.
Ірина Харламова
Жіночий погляд на переселеня від першої особи
Учасниця програми "Студії живої історії"

Про плани на розвиток проекту "Жіночі історії в переселенні. Дніпро" і його шлях до сьогодні. Про актуалізацію ролі жінки в умовах вимушеного переселення та протидію полярізації поглядів суспільства на ВПО.
Тетяна Сторожко
Побачення з ромською культурою. Мистецтво vs стереотипи
Учасниця програми "Студії живої історії"
Будем говорити про оптимальні та дієві методи залучення громадськості до культурного діалогу про діалог культур. На прикладі наших ініціатив розглянемо, як і чи може мистецтво виступати як soft power в боротьбі зі стереотипами.
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
68
69
70
71
72
73
74
75
76
77
78
79
80
81
82
83
84
85
86
87
88
89
90
91
92
93
94
95
96
97
98
99
100
Loading...
 
 
 
Програма презентацій
Бібліотека
 
 
Main menu