ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTU
1
TimestampNameSample Question 2Q1.Q2.Sample Question 2Q3.
2
7/7/2012 12:00:51Nicole Au (4)$5.25x7=$36.75 $36.75 divided by 5=7.35

1 pen cost $7.35
4x$1.20=4.80 4.80 divided by 3=1.60

1 pencil cost $1.60
Marcy has just enough money to buy 7 pencils and 8 pens or 3 pencils 11 pens.1 pen cost $1.30. how much is 1 pencil
3
7/8/2012 14:17:40ONG QIU YA7 books = 5 pens
7 books = $5.25x7=$36.75
5 pens=$36.75
1 pen=$36.75 divide by 5=$7.35

The cost of 1 pen is $7.35

Ong Qiu Ya :)
4 pencils=3 pens
3 pens=$1.20x3=$3.60
1 pen=$3.60 divide by 3=$1.20
3 pens=$3.60
4 pencils=$3.60
1 pencil=$3.60 divide by 4=$0.90

The cost of 1 pencil is $0.90

Ong Qiu Ya :)
Sally has just enough money to buy 3 correction tape and 2 pens or 2 correction tape and 4 pens.1 correction tape cost $2.00.How much is 2 pen?
4
7/9/2012 22:06:43Kristie $5.25x7=$36.75
$36.75/5=$7.35
The cost of 1 pen is $7.35.
$1.20x3=$3.60
$3.60/4=$0.90
The cost of 1 pencil is $0.90.
Kristie has just enough money to buy 9 oranges and 6 apples or 13 oranges and 3 apples.1 apple cost $1.20. How much is the cost of 1 orange?
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
68
69
70
71
72
73
74
75
76
77
78
79
80
81
82
83
84
85
86
87
88
89
90
91
92
93
94
95
96
97
98
99
100