Тема 1. Військовослужбовці та стосунки між ними. Військова дисципліна.
План заняття:
Статути ЗС України – зведення законів військової служби, де визначені права і обов’язки військовослужбовців, характер стосунків між ними та які суворо і точно регламентують всі сторони побуту, повсякденної діяльності, виховання, навчання і бойової підготовки воїнів, дають вичерпні вказівки з питань підтримки дисципліни, організованості і порядку у військах.
��
дотримуються усі військовослужбовці ЗС України, незалежно від виду (роду) військ, військового звання та посади
визначають основи ведення сучасних бойових дій в різних умовах і сприяють формуванню у в/с високих морально-психологічних і бойових якостей.
Взвод, відділення, танк
Батальон, рота
Полк, бригада
види статутів
загальновійськові
бойові
Загальновійськові статути
Всі вимоги статутів спрямовані на досягнення однієї МЕТИ – встановити у військах ″твердий″ порядок, дати єдині вказівки у навчанні, вихованні і бойовій підготовці військовослужбовців Збройних Сил України, чітко визначити коло обов’язків воїнів, їх командирів та порядок їх виконання.
Статут внутрішньої служби
Визначає повсякденне життя і діяльність в/с у в/ч, загальні права та обов’язки в/с і взаємовідносини між ними, правила внутрішнього розпорядку у в/ч і її підрозділах, обов’язки основних посадових осіб в/ч та її солдатів (матросів)
Статут гарнізонної та вартової служби
Визначає організацію і порядок несення гарнізонної і вартової служб, права й обов’язки посадових осіб гарнізону та в/с, які залучаються до їх несення
Стройовий статут
Визначає дії підрозділів і частин у пішому строю і на машинах, у розгорнутих, похідних строях і передбойових порядках, місце Бойового Прапора в/ч в строю, порядок його внесення і винесення, а також обов’язки в/с перед шикуванням і в строю
Дисциплінарний статут
Визначає сутність військової дисципліни, обов’язки в/с щодо її додержання, встановлені в армії види заохочень і стягнень, дисциплінарні права командирів (начальників), а також порядок подання в/с заяв, пропозицій і скарг.
Військові звання військовослужбовців Збройних Сил України
(зі змінами 2020 року)
Кожному військовослужбовцю і військовозобов'язаному присвоюється військове звання відповідно до
ЗаконуУкраїни
«Про військовий обов'язок і військову службу».
Встановлено такі категорії військових звань Збройних Сил України:
у Сухопутних (материкових)
і Повітряних Силах —солдати, сержанти та старшини, офіцери, генерали;
у Військово-Морських Силах — матроси , старшини, офіцери, адмірали
Рядовий склад
Військові звання. Поточний варіант 2020 року.
солдат
старший солдат
рекрут
Сержантський склад
молодший сержант
сержант
старший сержант
головний сержант
штаб-сержант
старший майстер- сержант
майстер-сержант
головний майстер- сержант
Офіцерський склад.
Молодший офіцерський склад
молодший лейтенант
лейтенант
старший лейтенант
капітан
Офіцерський склад.
Старший офіцерський склад
майор
підполковник
полковник
Офіцерський склад.
Вищий офіцерський склад (генералітет)
бригадний генерал
генерал-майор
генерал-
лейтенант
генерал
генерал Армії України
Знаки розрізнення військовослужбовців
Збройних Сил України
Знаки розрізнення — знаки на форменому одязі військовослужбовців, що показують їхні персорнальні військові звання, вид збройних сил, рід військ або служби, термін проходження дійсної служби в лавах Збройних сил тощо.
ПОГОНИ
наплічний (нагрудний) знак розрізнення військовослужбовців на військовій формі одягу.
Зазвичай він прямокутної форми з позначеним на ньому тим або іншим чином (смужками, ромбами й нашивками) персональним військовим званням та приналежністю до того чи іншого виду (роду) військ.
У Збройних Силах України застосовуються з моменту їх створення (1991 рік). Оновлені в 2020 році
Петлиця:
Кокарда (на фуражці), беретний знак — формений (металевий або пластиковий) знак установленого зразка на головному уборі військовослужбовця.
Розрізняються за категоріями військових звань військовослужбовців, родами та видами військ й видом головного убору.
Емблеми – символічне умовне зображення, яке визначає приналежність військовослужбовця до того чи іншого роду або виду військ чи служби.
Розміщуються на предметах військового одягу (погони, кокарди, петлиці), прапорах, військовій техніці та інше.
2016 рік
2017 рік
Аксельбант (нім. Achselband) — декоративні наплічні шнури у деяких військових формах. Існують з XVII століття.
В Збройних Силах України — аксельбанти — приналежність парадної форми одягу особового складу почесних варт і учасників військових парадів.
Нашивка — знак розрізнення військового звання, військового формування, вислуги років, поранення, групи крові тощо на військовій формі одягу, який, як правило, розташований на плечі або грудях.
Нагрудні знаки – знаки для нагородження військовослужбовців, які відзначились під час несення служби та виконання свого військового долгу й досягли високих результатів у бойовій та гуманітарній підготовці.
Ордена та медалі – почесні нагороди (відзнаки) за особливі заслуги перед державою.
«Орден князя Ярослава Мудрого»
Орден «За мужність»
«Орден Богдана Хмельницького»
До кожного ордену (медалі) встановляється орденська стрічка, призначення для обмотування його колодки та орденські планки.
Кожен орден (медаль) має свій статус, правила носіння та вручається за певні заслуги разом із посвідченням.
Тема 1.
Військовослужбовці та стосунки між ними. Військова дисципліна.
Військова дисципліна зобов’язує кожного військовослужбовця:
• додержуватися Конституції та законів України, військової присяги, неухильно виконувати вимоги військових статутів, накази командирів;
• бути пильним, зберігати державну та військову таємницю;
• додержуватися визначених військовими статутами правил взаємовідносин між військовослужбовцями, зміцнювати військове товариство;
• виявляти повагу до командирів і один до одного, бути ввічливим і додержуватися військового етикету;
• поводитися з гідністю й честю, не допускати самому і стримувати інших від негідних вчинків.
Військова дисципліна: поняття, дотримання, заохочення та стягнення.
Обов'язки військовослужбовців щодо дотримання військової дисципліни. Заохочення солдатів (матросів). Стягнення за порушення військової дисципліни
Військова дисципліна - це суворе й точне дотримання всіма військовослужбовцями порядку і правил, установлених законодавством України і статутами Збройних Сил України.
Військова дисципліна ґрунтується на усвідомленні кожним військовослужбовцем військового обов'язку та особистої відповідальності за захист народу України, його свободи і незалежності.
У період розбудови Збройних Сил нашої Батьківщини військова дисципліна має особливе значення. Складна військова техніка також посилює вимоги до дисципліни кожного воїна. Без міцної військової дисципліни й організованості у мирний час неможливо вирішити такі важливі для становлення Збройних Сил завдання, як виховання високих морально-бойових якостей у воїнів і формування у них умінь, знань, навичок, необхідних для захисту держави
Обов'язки військовослужбовців щодо дотримання військової дисципліни
Військова дисципліна зобов'язує:
Заохочення солдатів (матросів)
Заохочення як форма визнання успіхів і заслуг є важливим засобом виховання військовослужбовців і зміцнення військової дисципліни. Командирам і начальникам Дисциплінарним статутом Збройних Сил України надаються великі права для заохочення воїнів за сумлінне й ретельне ставлення до військової служби, за успіхи в бойовому навчанні. Якщо командир (начальник) вважає, що надані йому права недостатні, він може клопотати про заохочення військовослужбовців, які відзначилися, владою старшого командира. За одну й ту саму заслугу військовослужбовцеві може бути оголошено лише одне заохочення. Визначаючи вид заохочення, враховують характер заслуг військовослужбовця та його ставлення до служби за попередній час.
Щодо солдатів (матросів) застосовуються такі заохочення:
Стягнення за порушення військової дисципліни
Відомо, що в армійському і флотському середовищі є особи, які не дорожать військовою честю і порушують вимоги законів, Військової присяги і статутів. Такі воїни завдають великої шкоди справі підвищення бойової готовності частин і кораблів. До солдатів і матросів, які виявляють недисциплінованість, застосовуються суворі заходи впливу.
Командирам (начальникам) надаються всі права для утримання міцного порядку в підрозділі (на кораблі). Командир не має права залишати без уваги жодної провини підлеглого. Накладати стягнення за порушення військової дисципліни - це обов'язок командира (начальника) згідно з Військовою присягою і військовими статутами.
На солдатів (матросів) строкової служби можуть бути накладені такі стягнення:
На солдатів (матросів), які проходять службу за контрактом, може бути накладено таке стягнення:
Солдати (матроси) за вчинені ними злочини несуть кримінальну відповідальність згідно з чинним законодавством. З метою громадського осуду порушників військової дисципліни і громадського порядку проступки військовослужбовців за рішенням командира (начальника) можна обговорювати на зборах особового складу. Рішення зборів є рекомендаційними для командирів (начальників).
Накладене на солдата (матроса) дисциплінарне стягнення за вчинений злочин не звільняє його від кримінальної відповідальності.
При визначенні виду і міри стягнення враховуються ступінь провини, її характер, попередня поведінка винуватця, обставини, за яких провина була скоєна, а також те, скільки часу перебуває солдат (матрос) на службі і чи добре знає порядок служби.
Суворість дисциплінарного стягнення збільшується, якщо винний скоював провину неодноразово, або брав участь у груповому порушенні військової дисципліни і громадського порядку, або провина була скоєна при виконанні службових обов'язків, під час бойового чергування, в нетверезому стані, або провина викликала значне порушення порядку.
Солдатам (матросам) стягнення оголошуються особисто або перед строєм. Дисциплінарне стягнення виконується, як правило, негайно і тільки у виняткових випадках його можуть відкласти, при цьому не більш ніж на місяць.