Dopad kampaně 2022

 • Za pozitivní kampaň považuje 81 % respondentů 😊
 • Muži ženy 50:50, 26-45 let, SŠ+VŠ
 • SNASA / Audit C (index rizikovosti konzumace/užívání)
  • 83 % mužů a 80 % žen vyšší než rizikové hodnoty AUDIT C
  • 57 % mužů a 44 % žen mělo 4 měsíce po SU rizikové hodnoty

PŘED

PO

 • Povědomí o kampani Suchej únor se
  v Česku zvedlo
  ze 76 % na 84 % napříč populací
   • Účast tak deklaruje na 900 000 lidí (Nielsen)

Deklarovaná účast 2022

Povědomí o kampani v ČR

Medializace kampaně

SNASA / Audit C

Pozitivní dopad kampaně na snížení
rizikové konzumace alkoholu

Více o dopadu ZDE

Ad-hoc dubnová kampaň,
která zasáhla na 6 milionů Čechů (Newton)

Připravujeme…

FAMILY

aneb z krizové intervence k prevenci

one-stop-shop

Online & globálně

Jak se s dětmi bavit
o… závislostech

smrti

sexu

xy…

sebepoškozování…

rochodu…

Sebezkušenostní kurz / vzdělávací modul pro rodiče

Buď patronem projektu

DOPAD KAMPANĚ

2021

V roce 2021 jsme vyrostli na 76% povědomí
v populaci

Na 700 000 dospělých Čechů poté deklaruje aktivní účast v Sucháči

Přes 53 % registrovaných účastníků s pitím zvolnilo
i 4 měsíce po kampani

48 % Sušičů ročníku 2020 deklaruje
střídmější přístup k alkoholu také
po roce od měsíční abstinence

Vydali jsme
výjimečnou knihu

98% hodnocení u laické
i odborné veřejnosti

KOUPIT KNIHU

| 72 OSOBNOSTÍ | 28 TEMATICKÝCH KAPITOL | ALKOFAKTA | ROZHOVORY | PŘÍBĚHY |

Recenze

z první ruky

Suchej únor sleduji od začátků. Každý ročník je jiný, kvalitativně i kvantitativně. Snaha přitáhnout zájem dalších lidí se s každým pokračováním vždy a s větším úspěchem daří. Rok od roku přibývá „Sušičů“, lidí, kteří si chtějí vyzkoušet, jaké to je aspoň jeden měsíc nepít. Letošní ročník přinesl zcela novou kvalitu v podobě velice zdařilé publikace – knihy Suchej únor. Ta nabízí odlehčenou formou náměty k hlubším úvahám o alkoholu a odpovědi na řadu závažných otázek, které člověka bez alespoň krátké zkušenosti s abstinencí většinou vůbec nenapadnou. Knihu proto doporučuji zejména těm, kteří „únorové sušení“ letos nebo už dříve ochutnali a začali přemýšlet o souvislostech konzumace alkoholu, které je předtím nenapadly, nebo ano, ale neměli důvod se jimi zabývat. Anebo nenašli odpovídající zdroj, či srozumitelnou a přitažlivou formu informací. Teď jsou jim – v této knize – k dispozici. Souvislosti tušené i netušené, informace závažné ale podané s vtipem.

Petr Popov, primář kliniky adiktologie 1.LF UK a VFN

Jsem mimořádně hrdý, když se ohlédnu za historií kampaně Suchej únor a myslím si, že stopa, jakou zanechává v naší společnosti je již nyní nesmazatelná. Kniha “Suchej únor celý tento dojem umocňuje. Umí být zábavná, umí odlehčeně hovořit o složitých a chmurných tématech, umí taky trochu poučit a je právě tou prima prodlouženou rukou celé kampaně. Jsou zde přední představitelé dotčených oborů i společenského života, jsou zde obyčejní lidé a jejich příběhy a je zde otisknut onen příjemný a nevtíravý narativ celé kampaně. Provedení knihy i její obsah dává tušit, že tento příběh má v roce 2020 skutečně milník reprezentovaný nejen touto knihou, ale zcela prostým faktem - Suchej únor se stal společenským fenoménem a jeho hlavní myšlenky rezonují na různých úrovní diskusí v médiích i mezi lidmi.


Michal Miovský, klinický psycholog a přednosta 1.LF UK a VFN

odborníci

Projekt „Suchej únor“ je opravdu nejen obdivuhodný a záslužný,ale vypovídá i o tom, že když se pár „nadšených“ lidí spojí a zaměří na nosné téma, tak se vše podaří. Výslednou knihu mohu jen vřele doporučit všem věkovým kategoriím, žákům, studentům, učitelům… Je v ní spousta informací i zkušeností. To vše ve skvělé grafické podobě. A není to nuda.


Ivan Douda, alkoholog a zakladatel Drop In

Recenze

z první ruky

Je dost čtivá. Já som takto pri čítání v buse párkrát skoro zabudol vystúpiť 😊 Obsahovo dosť bohatá a eště podporíte dobrú vec. Stojí za to.

Patrik

Až jsem nečekala, jak skvělá kniha bude...👏✌️ Napsána tak, že člověka stále zajímalo, co bude v dalších kapitolách… Vůbec jsem neměla pocit jakéhosi poučování, právě naopak, vše lidsky i vtipně podáno...😊Knihu vřele doporučuji… Jsem ráda, že jsem tuto kampaň podpořila minulý rok koupí plecháčku a za letošní rok koupí knihy... 😉✌️

Nikola

veřejnost

Vážně skvělá kniha, kterou doporučuji každému! I Když se mě problematika alkoholu netýká, knihu jsem si zakoupila na podporu projektu Suchej únor a vůbec toho nelituji. Dozvěděla jsem se spoustu nových informací, kniha je příjemně napsaná a grafické zpracování je taky skvělé. Knize nemám co vytknout, krátce shrnula problematiku alkoholu a daleko přesáhla má očekávání. 😊

Madla

Tato kniha vás nebude nutit přestat pít alkohol, ale přiměje vás zamyslet se nad tím, jaký máte k alkoholu vztah. Jestli si sami rozhodujete, kolik a kdy budete pít, nebo jestli za vás rozhoduje alkohol. Rozhodně se vyplatí si ji přečíst a to nejen během Suchého února.

Standa

Velice přínosné čtení. Místy vážnější, jindy odlehčené. Oceňuji praktický vhled a uvedení konzumace alkoholu do širších souvislostí. Kniha je prokládána skutečnými příběhy, které je dobré si připustit. Krásně zpracované osvětové dílo. Doporučila bych prolistovat každému.

Vlaďka

PROČ SUCHEJ ÚNOR?

Za hranou rizikového pití se u nás
pohybuje přes 1 000 000 lidí

Udělej něco pro sebe, inspiruj ostatní a nastartuj změnu

Suchej únor je příležitost pro většinu z nás. Dát si odstup od alkoholu (ale stále více i od dalších libůstek) a zjistit, zdali my ovládáme je, nebo ony nás. Během měsíce na suchu otestujeme sebe, svoje okolí a připomeneme si, co všechno můžeme i bez nich. Suchej únor je životní styl. Je to jistota, že víme, kdo koho tady ovládá. Je to ale i důležitá inspirace pro naše okolí. Šest lidí z deseti má kolem sebe někoho, kdo v boji s alkoholem tahá za kratší konec. Tahle kampaň není jen o nás samotných.

Průměrný Čech vybžunkne za rok

14.4 l čistého lihu. Víc zvládnou jen v Litvě a Moldavsku.

Společenské náklady nadměrného pití se odhadují na

56 mld. Kč ročně.

Z VÝSTUPŮ 2021

SNASA / Audit C

https://mail.google.com/mail/u/0/#inbox/F MfcgzGkbDfwGBxzkNLmqtbnjWzmlfDv?projector=1&messagePartId=0.1

 • 83 % mužů a 80 % žen zapojených do Suchýho února má vyšší než rizikové hodnoty AUDIT C

 • Po 4 měsících od skončení Suchýho února mělo rizikové hodnoty jen 57 % mužů a 44 % žen

SNASA / Audit C

https://mail.google.com/mail/u/0/#inbox/F MfcgzGkbDfwGBxzkNLmqtbnjWzmlfDv?projector=1&messagePartId=0.1

Meziroční změna v hodnotě AUDIT C 2020/2021 (N=630)

*označení Suchej únor / Suchý únor / Suchý február jsou registrované ochranné známky

 • Povědomí o kampani Suchej únor se v Česku zvedlo z 58 na 76 % napříč populací
 • Aktivní účast podle průzkumu Nielsen Admosphere vyrostla z 9 na 10,3 % dospělé populace
 • O kampani se mluvilo ve stovkách mediálních výstupů napříč všemi formáty a zeměmi
 • Rozšířili jsem se na Slovensko jako Suchý február
 • V Česku jsme získali záštitu 12 krajů a podporu řady institucí, Univerzity Karlovy nebo PČR
 • Zapojilo se přes 60 československých osobností (sportovci, herci, zpěváci, kuchaři...), tisíce studentů, školy, dopravní podniky, malé i velké firmy, města, nemocnice a řada odborníků
 • Za pozitivní kampaň považuje 81 % respondentů
 • Závěrečná TZ 2021

TISÍCŮM LIDÍ JSME POMOHLI ZVĚDOMIT SI SVŮJ VZTAH
K ALKOHOLU A ŽÍT KVALITNĚJŠÍ ŽIVOT

Český národní panel, únor 2021

Český národní panel, únor 2021

y-y +26 % registrovaných Sušičů

90 000 unikátních návštěvníků na webu
20 000 unikátních email kontaktů

KAM MÍŘÍME DÁL

CÍLE 2022

a na jaké aktivity potřebujeme získat podporu

4 oblasti činností pro nově založenou neziskovou organizaci

 • hledáme financování na rozjezd

B2B spolupráce

 • Nabídka firmám a institucím sestavená od jednorázových akcí po celý koncept Suché-zdravé firmy. Zahrnuje akce na místě, online i SW podporu. Scalable..

Komunitní
a sociální práce

 • Propojení kampaně, know-how o problematice a partnerů do provázané sítě se zázemím a podporou. Peer program prostřednictvím lidí s vlastní zkušeností. Destigmatizace tématu závislosti a léčby obecně.

Výzkumná
a advokační činnost

 • Evidence-based přístup k problematice. Transfer znalostí a best practice do B2B a B2C trhu. Publikační činnost.

Kampaň

Suchej únor

 • Vývoj aplikace pro práci se závislostmi - výrazně širší spektrum oblastí, celoroční provoz, napojení na partnery, freemium model, CEE region. Aktivní práce ve školách v rámci primární prevence.

PROČ?

Za mě je přínos týhle skupiny mnohem větší, než jsem čekal. Fakticky DÍK a pokračuju. Neříkám, že si nedám, ale chci pít hlavně až bude příležitost s přáteli a ne sám doma...

Snažil jsem se vyhýbat kromě alkoholu, také večerní "rozežranosti" a omezit tak tuky a cukry. Ranní hmotnost 1.2.2021 - 95,3 kg a ranní hmotnost 28.2.2021 - 92,5 kg - výsledek minus 2,8 kg/měsíc únor. Podporovala a sušila se mnou manželka. Příjemné překvapení a podpora v rodině a domácnosti tak potěšila hned dvakrát. Vydržela se mnou do konce února...

Co mi dává Suchej? Uvědomění si, že alkohol není důležitou součástí našeho života. Jsem pyšná, že nejsem nudná ve společnosti, kde všichni ostatní pijou. Jsem vděčná za kamarádky, které tuto mou úchylku tolerují. Jsem šťastná za jasná rána. A tělo mi taky děkuje kvalitním spánkem. Přestala jsem kouřit. Také proto se budu varovat alkoholu, s prvním pivem přichází chuť na cigaretu. Ráda vás všechny uvidím zase za rok...

Chtěla bych všem strašně poděkovat za tu atmosféru a úžasnou podporu.Po cca 9 letech,kdy jsem pila každý den (sice "jen"víno),ale i tak jsem se vyšplhala na 2 láhve denně. Měla jsem období, kdy jsem si ještě zobla nějaký ten Brufen pro větší efekt. Každý den vymytý mozek jako relax,abych nemusela řešit věci,které mi byly nepříjemné a ze kterých jsem měla strach. Pak jsem slyšela o Sucháči a rozhodla se do toho jít ve stylu teď nebo nikdy!!! Buď u toho umřu nebo to dám. A víte co? Všichni mi říkali,že bez léčebny a terapii to nedám. Takže pro mě byl sucháč začátek nového života. Díky!

Sušila jsem poprvé, brala jsem to spíš jako trénink vůle na další věci. Ale jsem velice překvapená, jaký efekt ten měsíc bez alkoholu měl. Myslela, jsem, že 1. března žíznivě stáhnu aspoň flašku vína, že si otevřu vintage portské, co jsem dostala na Vánoce, že zase každé větší jídlo zapiju pivem. A ono ne. Dala jsem si jedno pivo a neudělalo mi to vůbec dobře. Takže mám doma zásobu nealko piv a vlastně suším dál, tak nějak samovolně.

PŘIDEJTE SE, prosím

Buďte naším hrdým patronem a podpořte další aktivity na poli osvěty, vzdělávání a prevence rizikového chování.

FYI

Rekapitulace ročníku 2020

Suchej únor 2020

DOPAD KAMPANĚ

průzkum mezi účastníky

V únoru proběhlo +25 000 vyplnění Testu nezávislosti. 8 600 účastníků potvrdilo souhlas s dotazováním po 3 měsících. Response rate za první týden 8,04 %

data nepublikovat bez souhlasu

Z výstupů 2020

*označení Suchej únor / Suchý únor jsou registrované značky

 • Povědomí o kampani Suchej únor se v Česku zvedlo ze 47 na 58 % napříč populací
 • Aktivní účast podle průzkumu Nielsen Admosphere vyrostla z 6 na 9 % dospělé populace
 • O kampani se mluvilo ve více než 1 000 mediálních výstupech napříč všemi formáty
 • Zapojilo se přes 60 českých osobností (sportovci, herci, zpěváci, kuchaři, psychologové…), tisíce studentů, školy, dopravní podniky, malé i velké firmy, města, nebo nemocnice…
 • Tisícům lidí jsme pomohli zvědomit si svůj vztah k alkoholu a žít kvalitnější život

82 % lidí to zvládne

data nepublikovat bez souhlasu

Pozitivní dopad u více než 53 %

Mokrej březen se zdaleka nekoná

Karanténě navzdory

Jak se Sušiči cítí?

Stále nové tváře!

Sucháč napříč všemi městy

Sucháč napříč populací

Sucháč napříč populací

Sucháč mezi studenty

53

Spousta příběhů s dobrým koncem

Spousta příběhů s dobrým koncem

nepublikovat bez souhlasu

Partneři ročníku 2020

PŘIDEJTE SE, prosím

Buďte naším hrdým patronem a podpořte další aktivity na poli osvěty, vzdělávání a prevence rizikového chování.