1 of 12

Proiect didactic�Octavian Goga „Bătrâni”

“ Eu am văzut în țăran un om chinuit al pământului; n-am putut să-l văd în acea atmosferă în care l-a văzut Alecsandri în pastelurile sale și nici n-am putut să-l văd încadrat în acea lumină de veselie a lui Coșbuc”

2 of 12

CuprinsI.Introducere1.1 Actualitatea temei�1.2 Obiective�1.3 Cuvinte-cheieII. Desfășurarea temei2.1 Evocarea�2.2 Realizarea sensuluiIII. Încheiere3.1 Concluzii �3.2 Însărcinări

3 of 12

I.Introducere�1.1 Actualitatea tamei �

Tema dată e actuală la toate timpurile, deoarece accentuează valorile umane necesare: dragostea față de părinți, dragostea față de pământul natal, dragostea de casa părintească.

Astăzi e o problemă acută înstrăinarea de locurile natale, care distruge păstrarea valorilor general-umane, naționale.

4 of 12

1.2 Obiective

Prin intermediul lucrării date vom forma la elevi competențe creative, educative și afective dacă:

  • vom accentua semnificația valoroasă educativă a poeziei;
  • vom folosi metode și technici interactive;
  • vom stimula caracterul emotiv- spiritual al elevilor.

5 of 12

1.3 Cuvinte – cheie

  • Motto: Casa părintească nu se vinde.

Bătrâni

Strămoși

Bunei

Tată

Mamă

Părinți

Sprijin

Interviul

Meditați asupra atitudinii fiecăruia dintre voi față de părinți.

6 of 12

II.Desfășurarea temei�2.1 Evocarea

  • Poezia “Bătrâni” ilustrează pierderea legăturilor cu atmosfera materială și spirituală a satului, printr-un amplu evantai de nostalgii transfigurate artistic.
  • Exprimă sentimentul trist al dezrădăcinării omului din albia veșnică a satului.
  • Plecat de acasă, orice om, ca și eroul liric, este transformat de viață într-un visător, care-și vede în imaginația sa bătrâna mamă, casa părintească de la sat și pe tata, care și-a dorit moștenitori.

De ce m-aţi dus de lângă voi,�De ce m-aţi dus de-acasă?�Să fi rămas fecior la plug,�Să fi rămas la coasă.��Atunci eu nu mai rătăceam�Pe-atâtea căi răzleţe,�Şi-aveaţi şi voi în curte-acum�Un stâlp la bătrâneţe.��M-aş fi-nsurat când isprăveam�Cu slujba la-mpăratul,�Mi-ar fi azi casa-n rând cu toţi...�Cum m-ar cinsti azi satul...��Câţi ai avea azi dumneata�Nepoţi, să-ţi zică: "Moşu..."�Le-ai spune spuză de poveşti...�Cu Împăratul Roşu...�.................�Aşa... vă treceţi, bieţi bătrâni,�Cu rugi la Preacurata,�Şi plânge mama pe ceaslov,�Şi-n barbă plânge tata...

7 of 12

2.2 Realizarea sensului�

T Tema

E înstrăinării

M de viața satului

A natal și neliniștea

pentru părinți

M

E Eroul liric

S e pătruns

A de dorul

J de casă .

U

L

8 of 12

Activitate în grup

Delimitați imaginile, argumentați prin exemple din operă:

Vizuale

Auditive

Dinamice

Extrageți din textul poeziei:

Verbe la timpul trecut

Verbe la imperfect

Cuvinte cu sens figurat

9 of 12

Care este starea lăuntrică a eroului liric, care sentiment predomină?

Nostalgia

Dorul

Tristețea

Neliniștea

Regretul

Îndurerarea

10 of 12

Argumentați, au procedat corect părinții că și-au dus feciorul din sat?

Contra

  1. Nu, deoarece l-au despărțit de satul și de locurile pe care le iubea atât de mult.

2)Plecând din sat,sufletul i-a rămas pustiu.

3)Părinții nu trebuie să influențeze asupra hotărârilor copiilor.

Pentru

1) Omul tre buie să-și urmeze destinul.

2) Părinții au vrut o altă soartă copilului său.

3) Dacă nu pleca din sat nu devenea un mare poet al neamului românesc.

11 of 12

III.Încheiere�3.1 Concluzii

Poezia “Bătrâni”, imn cântat sentimentului scurgeri timplui, sentiment pe care omul e capabil să-l înțeleagă doar la o anumită vârstă.

12 of 12

Mulțumesc �pentru atenție!

Elena Iliuț

Liceul №1 Crasna