წყლის რესურსების დაცვა და მდგრადი მართვა
სსიპ მარტვილის მუნიციპალიტეტის
სოფელ მუხურჩის საჯარო სკოლა
ირმა ჯოჯუა
მიზანი 6:
წყლის რესურსების მდგრადი მართვისა და სანიტარიაზე ხელმისაწვდომობის საყოველთაო უზრუნველყოფა.
თემასთან დაკავშირებული მკვიდრი წარმოდგენები:
მოსწავლემ უნდა გააცნობიეროს, რომ:
თემის მიზანი
მოსწავლეები გაეცნონ:
თემის გავლის შემდეგ
მოსწავლეებ ეცოდინებათ:
,,წყალი - ეს არის მთლიანი ბუნების მამოძრავებელი ძალა” �ლეონერდო და ვინჩი
თემის გავლის შემდეგ
მოსწავლეები შეძლებენ:
წყლის მნიშვნელობა
გაკვეთილი 1��რა ვიცი წყლის შესახებ?
უპასუხეთ კითხვებს:
წყალი მეტად მნიშვნელოვანი სიტყვა და, ამავე დროს, ბუნებაში ყველაზე გავრცელებული ნივთიერებაა.
გადავნაწილდეთ�(შემთვევითობის პრინციპის დაცვით)��დრო 15 წთ
აქტივობა 1
მოიფიქრეთ და დაწერეთ, წყალთან დაკავშირებული რაც შეიძლება მეტი სიტყვა. �
ჯგუფებმა მათ მიერ ჩამოთვლილი სიტყვები უნდა დაახარისხოთ კითხვების მიხედვით:
აზრობრივი რუკა : წყალი
პასუხი მასწავლებელს:
გადავნაწილდეთ �(შემთვევითობის პრინციპის დაცვით)��დრო 15 წთ
აქტივობა 2
გაიხსენეთ და ფლიფჩარტზე დაწერეთ ტერმინები ან სიტყვათა შეთანხმება, რომელიც წყალთანაა დაკავშირებული ან რომელშიც თავად სიტყვა წყალი იქნება გამოყენებული. �
დროის ამოწურვის შემდეგ მასწავლებელი ეკითხება თითოეულ ჯგუფს,
პასუხი მასწავლებელს:
წყალთან დაკავშირებული ტერმინები ან სიტყვათა შეთანხმებები:
წყლის ბალეტი, წყლის ველოსიპედი, წყლის ლეიბი, წყლის ფრინველი, წყალვარდნილი, წყლის გამათბობელი, წყლის დონე, გრუნტის წყალი, წყლის შროშანი, წყლის დუმფარა, წყალგამტარი ქანები, წყალსაცავი, წყალდიდობა, წყალმოვარდნა წყალგაუმტარი ლაბადა, წყალშემაკავებელი ფენა, წყლის გასაფილტრი, წყალწყალა, წყლის წისქვილი, წყლის მილი, წყალბურთი, წყლის ძალა, წყლის ენერგია, წყალგამყოფი, წყლის წვეთი, წყალშემკრები, წყლის თხილამურები, წყლის არხი, წყალმცენარე, წყლის გამოყენება, წყლის დაბინძურება, წყლის დაზოგვა, წყლის გაფრთხილება, წყლის დაცვა და სხვა.
იპოვეთ გამოსავალი ლაბირინთიდან:
იპოვეთ გამოსავალი ლაბირინთიდან:
აქტივობა 3 �თამაში „მჯერა-არ მჯერა“
დავსვამ კითხვებს და თქვენ
ცხრილის პირველ გრაფაში, ციფრების ქვეშ „+“ ნიშანი უნდა დასვან, თუ ეთანხმებიან მოსაზრებას ან „-” ნიშანი - თუ არ ეთანხმებიან.
ცხრილის მეორე გრაფაში ჯერჯერობით არაფერი იწერება.
აქტივობა 3 �თამაში „მჯერა-არ მჯერა“
კითხვები:
ცხრილს კიდევ ერტხელ დავუბრუნდებით ყველა აქტივობის გავლის შემდეგ. ��კიდევ ერთხელ გავიმეორებ კითხვებს, თქვენ კი უკვე ნასწავლ მასალაზე დაყრდნობით ხელახლა ჩაწერთ პასუხებს ცხრილის მეორე გრაფაში და შეადარებთ ადრე ჩაწერილ პასუხებს.
აქტივობა 4��ანტუან დე სენტ ეგზიუპერის გამონათქვამს წყალზე
„წყალო! შენ არ გაქვს გემო, არც ფერი, არც სუნი. შენ ვერ აღგწერ, შენით ტკბებიან, მაგრამ არ იციან, რა ხარ. შენ აუცილებელი ხარ არა მხოლოდ სიცოცხლისთვის, არამედ შენ თავად ხარ სიცოცხლე.“
მცირე დისკუსია
უპასუხეთ კითხვას:
• თქვენი აზრით, რატომ თვლიდა ეგზიუპერი, რომ წყალი თავადაა სიცოცხლე?
• რა მნიშვნელობა აქვს წყალს?
• მასწავლებელი დაფაზე აფიქსირებს მოსწავლეთა პასუხებს
წყლის თემაზე მოთხრობის შექმნა -� „დედამიწა წყლის გარეშე“
მოთხრობის წერისას ყურადღება უნდა გაამახვილოთ შემდეგ საკითხებზე: