A gyorsulás fogalma
Készítette:
Kiss István
Egyenletesen változó mozgás
Idő (t) | 0 mp | 1 mp | 2 mp |
Sebesség (v) | 0 m/s | 5 m/s | 10 m/s |
Gyorsulás
Gyorsuló mozgás
Gyorsulások összehasonlítása
Annak a testnek nagyobb a gyorsulása, amelyik:
A gyorsuló mozgás sebessége
A kezdősebesség 0.
A gyorsuló mozgással megtett út
Négyzetes úttörvény
A kezdősebesség 0.
Szemléltetések
1. Egy álló helyzetből induló teherautó 10 másodperc alatt éri el a 8 m/s sebességet. Mennyi a gyorsulása? Mennyi ideig kellene gyorsulnia ennek az autónak, hogy sebessége 36 km/h legyen?
t = 10 s
v0 = 0 m/s (kezdősebesség; álló helyzetből indul)
v = 8 m/s (végsebesség)
v1 = 36 km/h = 10 m/s (: 3,6 átváltás)
a =? .
v = v0 + a٠t
8 m/s = 0 + a٠10 s
8 m/s = a٠10 s
t = ? .
v1 = v0 + a٠t
10 m/s = 0 + 0, 8 m/s2 ٠ t
2. Mennyi ideig mozgott a lejtőn az a nyugalomból induló és 3 m/s2 gyorsulással mozgó golyó, amelyik a lejtő aljára 6 m/s
sebességgel érkezett? Mekkora volt a közben megtett útja?
a = 3 m/s2
v0 = 0 m/s (kezdősebesség; álló helyzetből indul)
v = 6 m/s (végsebesség)
t =?, s = ? .
v = v0 + a٠t
6 m/s = 0 + 3 m/s2٠t
6 m/s = 3 m/s2٠t
s = ? .
3. Egy autó 72 km/h sebességről 10 másodperc alatt lassult le és állt meg. Egy motorkerékpáros 5 s alatt érte el a 15 m/s sebességet. Melyiknek nagyobb a gyorsulása?
vautó = 72 km/h = 20 m/s (: 3,6 átváltás)
tautó = 10 s��vmotor = 15 m/s
tautó = 5 s
aautó = ?, amotor = ? �
v = a٠t -> a = v/t
Tehát a motor gyorsulása a nagyobb.
4. Egy eredetileg 36 km/h sebességgel haladó autó 1 m/s2
gyorsulással mozgott 10 másodpercig. Mekkora sebességet ért el?
v0 = 36 km/h = 10 m/s (: 3,6 átváltás)
t = 10 s�a = 1 m/s2
v = ? . �
v = v0 + a٠t
5. Mennyi ideig fékezett az az autó, amelyiknek sebessége −0,5 m/s2 „gyorsulással” csökkent 72 km/h -ról 54 km/h -ra?
v0 = 72 km/h = 20 m/s (: 3,6 átváltás)
v = 54 km/h = 15 m/s
a = -0,5 m/s2
t = ? . �
v = v0 + a٠t -> a٠t = v - v0
6. Egy álló helyzetből induló versenyautó 10 másodperc alatt 120 km/h sebességre gyorsult fel. Mekkora utat tett meg eközben?
v0 = 0 km/h = 0 m/s
v = 120 km/h = 33,33 m/s (:3,6 átváltás)
t = 10 s
a = ? s = ? .
v = v0 + a٠t -> a٠t = v - v0 /:t
7. Nyugalomból induló és egyenletesen gyorsuló test mozgásának nyolcadik másodpercében 60 cm utat tett meg. Mekkora utat futott be a kilencedik másodperc alatt?
s8 - s7 = 0,6 m
s8 - s7 = 0,6 = 7,5٠a ->
s9 - s8 = 3,24 m - 2,56 m = 0,68 m
8. Egy rakéta 45 m/s2 gyorsulással egy bizonyos időpontban 900 m/s sebességet ér el. Mennyi utat tesz meg a rakéta az azt követő 2,5 s-ban?
a = 45 m/s2
t = 2,5 s
v0 = 900 m/s
s = ? .
9. Az ábrán három mozgó test sebesség-idő grafikonja látható. Mit állapíthatunk meg ezeknek a testeknek a mozgásáról és az A és B pontokkal megadott sebességéről? Határozzuk meg az egyes testek gyorsulását!
1. v1 = 2 m/s, egyenletes mozgás, állandó sebesség, a = 0
2. a = 2/3 = 0,66 m/s2, egyenletesen gyorsul
3. a = 2/1 = 2 m/s2, egyenletesen gyorsul
A) v3 = 2 m/s
B) v2 = 2 m/s
10. a) Állapítsuk meg, minek felelnek meg a koordinátatengelyeken levő OA; OB; OC szakaszok! b) Határozzuk meg a testek gyorsulását! c) Jellemezzük és hasonlítsuk össze az egyes testek mozgását!
a)- OA = v0 = 8 m/s; a 3. grafikon kezdősebessége;
- OB = v0 = 3 m/s; a 2. grafikon kezdősebessége;
- OC = 5 s alatt a 3. grafikon lefékezett és megállt;
b-c) 1: a = 7,5/7,5 = 1 m/s2 állóhelyzetből gyorsul; 2: a = 7/7,5 m/s2 3 m/s -ről gyorsul; 3: a = - 8/5 m/s2 8 m/s -ról fékez
A leckéhez kitűzött feladatok
Ellenőrizd tudásod!