Молярна маса речовини
1 моль речовини містить 6,02⋅1023 структурних частинок (атомів, молекул чи йонів)�
Структурні частинки
мають дуже малу масу
Для знаходження маси 1 моль речовини потрібно масу однієї частинки помножити на число частинок у 1 моль,
тобто число Авогадро
Молярна маса – це маса 1 моль речовини
Молярна маса виражається у г/моль
і позначається М
Молярна маса – це фізична величина, що дорівнює відношенню маси (г) до кількості речовини (моль)
М =
m
n
, де М – молярна маса
m – маса речовини
n – кількість речовини
Молярна маса чисельно дорівнює молекулярній масі
Mr (H2O) = 2 ⋅1 + 16 = 18; М(Н2О) = 18 г/моль
Mr (H2SO4) = 2 ⋅1 + 64 + 4 ⋅16 = 98; М(Н2SO4) = 98 г/моль
Знання про молярну масу дозволяють визначати масові співідношення речовин у хімічних реакціях
Fe + S = FeS
1 моль
1 моль
1 моль
56 г/моль
32 г/моль
88 г/моль
Знаходження маси за кількістю речовини
Дано: n (СuО) = 0,5 моль
Задача 1. Для реакції необхідно взяти 0,5 моль купрум (ІІ) оксиду. Яку масу цієї речовини необхідно взяти?
Знайти: m (СuО) - ?
Розв’язання:
, звідси m = nМ
2. Знаходимо молярну масу купрум (ІІ) оксиду:
М (СuО) = 64 + 16 = 80 г /моль
3. Знаходимо масу купрум (ІІ) оксиду:
m (СuО) = 0,5 моль ⋅80 г/ моль = 40 г.
Відповідь: для реакції необхідно взяти 40 г купрум (ІІ) оксиду.
m
n
М =
Знаходження кількості речовини за масою
Дано: m (FeS) = 22 г
Задача 2. Якій кількості речовини відповідає 22 г ферум (ІІ) сульфіду?
Знайти: n(FeS) - ?
Розв’язання:
, звідси
2. Знаходимо молярну масу ферум (ІІ) сульфіду:
М (FeS) = 56 + 32 = 88 г /моль
3. Знаходимо кількість речовини ферум (ІІ) сульфіду:
= 0,25моль.
Відповідь: 22 г ферум (ІІ) сульфіду відповідає 0,25 моль.
4
8
2
4
8
2
22 г
88 г /моль
m
n
М =
m
М
n =
ν (FeS) =
Знаходження числа структурних частинок за масою
Дано: m (S) = 8 г
Задача 3. Обчисліть число атомів Сульфуру у зразку сірки масою 8 г.
Знайти: N (S) - ?
Розв’язання:
1. Запишемо формулу для знаходження загального числа структурних частинок речовини:
N = n ⋅ NА, де NA = 6,02 ⋅1023 моль−1
2. Кількість речовини пов’язана з масою: n =
3. Знаходимо молярну масу сірки: М (S) = 32 г /моль
4. Знаходимо кількість речовини:
= 0,25 моль
5. Знаходимо число атомів Сульфуру:
N (S) = 0,25 моль ⋅ 6,02 ⋅1023 моль−1 = 1,505 ⋅6,02 ⋅1023
Відповідь: у зразку сірки масою 8 г міститься
1,505 ⋅6,02 ⋅1023 атомів Сульфуру.
8 г
32 г/моль
m
М
n (S) =
Дано: n (Na2CO3) = 0,5моль
Задача 4. Знайти масу кальцинованої соди Na2CO3 кількістю речовини 0,5 моль.
Знайти: m (Na2CO3) - ?
Розв’язання:
, звідси m = n М
2. Знаходимо молярну масу соди:
М (Na2CO3) = 2 ⋅23+ 12 + 3 ⋅16= 106 г /моль
3. Знаходимо масу кальцинованої соди:
m (Na2CO3) = 0,5 моль ⋅106 г / моль = 53 г
Відповідь: маса кальцинованої соди 53 г.
m
n
М =
Дано: m (Н2О) = 100 г
Задача 5. Яка кількість речовини міститься у воді масою 100 г?
Знайти: n (Н2О) - ?
Розв’язання:
М = , звідси n =
2. Знаходимо молярну масу води:
М (Н2О) = 2 ⋅1 + 16 = 18 г /моль
3. Знаходимо кількість речовини води:
n (Н2О) = = 5,56 моль.
Відповідь: у 100 г води міститься 5,56 моль.
m
n
m
М
100 г
18 г /моль
Дано: N (Al) = 3,01 ⋅1023
Задача 6. Знайти масу 3,01⋅1023 атомів Алюмінію.
Знайти: m (Al) - ?
ν
N
NА
Розв’язання:
1.Запишемо формулу для знаходження молярної маси речовини:
М = , звідси m = n М
2. Знаходимо молярну масу алюмінію: М (Al) = 27 г/моль
3. Запишемо формулу для знаходження загального числа структурних частинок речовини:
N = n ⋅ NА , звідси n=
4. Знаходимо кількість речовини:
n (Al) = = 0,5 моль
m
n
3,01 ⋅1023
6,02 ⋅1023 моль−1
5. Знаходимо масу алюмінію:
N (S) = 0,5 моль ⋅ 27 г/моль = 13,5 г
Відповідь: маса 3,01⋅1023 атомів Алюмінію 13,5 г.
Підведемо підсумки!
Молярна маса – це маса одного моля речовини.
Молярна маса речовини позначається М і виражається у г/моль.
Молярна маса знаходиться за формулою:
де М – молярна маса речовини,
m – маса речовини у грамах,
n – кількість речовини.
Тепер нам відомо дві формули для знаходження кількості речовини:
, якщо відома маса речовини
, якщо відомо загальне число частинок речовини.
m
n
М =
m
М
n =
N
NА
n =