1 of 19

Розробка уроку образотворчого мистецтва�6 клас

Тема: “Настрій у пейзажі”

Виконала:

Стадник Л.М.

Вчитель образотворчого мистецтва

Ружинської гімназії

Ружинського району

Житомирської області

2 of 19

Мета

Навчальна:

Дати поняття про «пейзажні настрої» на прикладі картин І.Айвазовського ,А.Куїнджі , І.Шишкіна ; поглибити знання з повітряної перспективи у пейзажі.

Розвивальна:

Розвинути емоційне сприйняття , спостережливість , уміння добирати кольори для передачі стану природи , залежно від освітлення , часу доби , погоди.

Виховна:

Виховувати творчий підхід до виконання роботи ; любов до рідного краю, естетичне ставлення до творів пейзажного живопису.

3 of 19

Зоровий ряд

І.Шишкін “Освітлені сосни”

А.Куїнджі “Вечір на Україні”

“Вид на Московський міст”

“Вечір в степу”

“Гори”

І.Айвазовський “Дев’ятий вал”

“Штиль”

“Чорне море”

Фото музею І.Айвазовського Портрет І.Айвазовського

Музичний ряд

Композитор Клод Дебюсі – симфонічна сюїта “Море”.Шум моря.

Обладнання

Папір,пензлі,фарби,стаканчик з водою.

4 of 19

4

Хід уроку.�Мікрофон�1.1.Пригадайте жанри образотворчого мистецтва,які вам відомі.

Жанри образотворчого мистецтва

Сюжетно-тематична композиція

1.2.Що таке живопис?

Живопис

Вид образотворчого мистецтва,що відображає предмети і явища реального світу за допомогою фарб.

Портрет

Пейзаж

Натюрморт

побутова

історична

міфологічна

релігійна

батальна

Анімалістичний

5 of 19

Ознаки повітряної перспективи

  • Світлотінь і колір змінюються в залежності від відстані (найближчі предмети яскравіші і барвистіші , ніж ті , що розміщені далі);
  • Залежно від відстані змінюється насиченість кольору і його відтінок(вдалині предмети здаються блакитними);
  • Окремі предмети здаються синіми в чистому повітрі і білястими у вологому повітрі;
  • Світлий предмет при віддалені менше синіє, ніж темний;
  • На відстані предмети стають меншими і не чіткими.

6 of 19

6

1.4.Дайте визначення пейзажу.

Малюнок або картина,що зображує природу,місто,архітектурний комплекс.

Пейзаж

2.Мотивація навчальної діяльності.

3.Оголошення теми уроку.

Кожен із вас не відмовився б помандрувати – хтось хотів би піднятися на повітряній кулі до хмар,хтось опуститись на незвідані глибини.

Пропоную вам вирушити під вітрилами по морях і океанах на невідомі острови і відобразити усе побачене в своєму малюнку під назвою “Подорож вітрильника

“Мозкова атака”�Запитання : Як можна зобразити побачене?� � слів літературний опис� За допомого звуків музичний твір � кольору малюнки, картини�� Дивись додаток 1.

Марина(морський)

Ведута(мальовничий)

Урбаністичний(сучасні міста)

7 of 19

7

Додаток 1(до сторінки 5).�У літературних творах опис природи подається за допомогою слів – це літературний пейзаж.�Наприклад : О.Донченко “Школа над морем”(уривок)�“Сонце припікало,наче влітку,і море,схоже на іскрометний килим,ледве дихало – спокійне,заколисане синявою і гарячим сонячним промінням.Але перед заходом сонця все почало змінюватись.Хмари здіймались вище та вище,повзли над морем.Зірвався вітер.Море заревло,запінилось”��У музичних творах відображення проходить за допомогою звуків.�Наприклад : � Клод Дебюсі, французький композитор Симфонічна сюїта “Море”� Частина 1 “На морі від зорі до полудня”�В образотворчому мистецтві побачене можна відтворити за допомогою кольору в малюнках і картинах.

8 of 19

8

Пейзаж не просто змальовують,не просто передають видиму красу,але й передають той настрій,який він спричинив. Різні пори року,частинки доби,сонячне світло,погана погода і негода викликають у нас певні почуття тривоги і страху,радості і печалі,і це все передається різними кольорами (холодними і теплими,сумними і радісними).� Природа,яка нас оточує різноманітна – це і стало причиною виникнення різної тематики пейзажу.

Тематика пейзажу

Марина

Урбаністичний

Ведута

4.Вивчення нового матеріалу.

Пейзажі описують природу статично(спокій) і динамічно(негода,стихія). Залежно від напрямку , до якого належить твір пейзажі бувають романтичні, реалістичні, імпресіоністичні.

9 of 19

9

1

2

3

5

Завдання: визначте , до якого жанру пейзажу відносять ці картини

Шишкін ”Освітлені сосни

Куїнджі “Вечір на Україні”

Куїнджі “Вечір в степу”

Куїнджі “Вид на московський міст”

Куїнджі “Гори”

4

10 of 19

10

Додаток 2. (до сторінки 8)

1.Пейзаж природи(лісу).

2.Пейзаж села (сільські споруди).

3.Пейзаж природи (степу).

4.Міський пейзаж(високі будинки,великі магістралі, широкі вулиці).

5.Пейзаж природи (гори).

11 of 19

11

“Подорож вітрильника”

Зображуємо море

Морський пейзаж

марина (в перекладі з італійської морський).

Ми сьогодні створюємо композицію

12 of 19

12

Мариністи – художники,які зображують море

І.К.Айвазовський (1817- 1900).

Захоплювався морською стихією.Намалював більше 6 тис. картин про море.

І.К.Айвазовський

Музей Айвазовського

13 of 19

13

І.К.Айвазовський “Дев’ятий вал”

Корабель з моряками-мрійниками вийшов у море вранці,був ясний, сонячний, погожий день. Широта океану манила до далеких невідомих берегів. Але ввечері налетів вітер,грозові хмари заполонили все небо. Океан захвилювався.

Піднялись великі хвилі,які обступили корабель і почали його ламати,гинули у хвилях люди і тільки декілька друзів були весь час поряд,вони схопились за обламки корабельної мачти і тримались,щоб вижити. Їм потрібно було протриматись до ранку. І друзі вистояли перед величезною хвилею – Дев’ятим валом – вони перемогли. Ми захоплюємось їх мужністю.

Зверніть увагу : 1)як чітко виділено композиційний центр – кольором і розміром – маленькі люди і величезна хвиля;

2)колір неба і колір океану. 3) настрій картини

14 of 19

І.К.Айвазовський “Дев’ятий вал”

14

У кожному пейзажі повинен бути побудований і чітко виражений простір.

Лінія горизонту поділить картину на 2 частини – передній і задній план.

Передній план – більш енергійний,яскравіший закольором, контрастом, деталями, чіткий.

Задній план – схожий на плоску пляму з холодними синіми, блакитними, фіолетовими, сірими відтінками.

Головне у морському пейзажі – небо і море.Їх колір залежить від погоди,доби і пори року.Ще потрібно звернути увагу на композиційний центр – те, що художник найбільш хоче виділити.Композиційний центр можна виділити розміщенням, кольором, контрастом.

15 of 19

15

Проаналізуйте картини художника за поданим планом.

(Робота по групах)

І.К.Айвазовський “Штиль”

І.К.Айвазовський “Чорне море”

1.Художник,назва картини.

2.Вид образотворчого мистецтва.

3.Жанр.

4.Сюжет зображення.

5.Що розміщене на передньому і задньому планах?

6.Композиційний центр.

7.Контраст, колорит, настрій, статика, динаміка.

8.Художник пише …(мазками,плямами).

9.Ваші враження від картини.

10.Порівняти ці картини.

16 of 19

5.Виконайте практичну роботу “Подорож вітрильника”.

16

Настанови:

1.Техніка виконання – акварельні фарби. Прийом нанесення фарби мазками або “по-вологому”

Придумайте,який настрій ви хочете передати в композиції,які почуття.

2. Передаємо свій настрій , використаємо повітряну перспективу , зобразимо природу статично (спокій, рівновага) або динамічно(негода, стихія) . Вирішуємо яке буде освітлення, час доби, пора року, підбираємо кольори.

17 of 19

5.2.Етапи виконання роботи.

1.Визначте мотив пейзажу,його розміщення на аркуші(вертикально,горизонтально).

2.Позначте лінію горизонту.

3.Зобразіть узагальнену форму основних елементів пейзажу,щоб чітко утворились просторові плани.

4.Придумайте колірну побудову пейзажу.

5.Під час виконання роботи слухайте симфонічну сюїту Клода Дебюсі “Море” або шум моря.

18 of 19

6.Підведення підсумків.��6.1.Запитання для самоперевірки:� “Робота в парах”�1.Назвіть види пейзажного жанру,і їхні характерні ознаки.�2.Що таке марина?�3.Що вам відомо про І.К.Айвазовського?Назвіть його картини.�4.Визначте композиційну побудову пейзажу.�5.Як потрібно аналізувати картини художників-пейзажистів?��6.2.Виразіть свої враження:��- які відкриття зробили�- що зрозуміли�- що запам’ятали�- чого навчились�- враження від уроку. �6.3 Виставка учнівських малюнків.

18

19 of 19

Зразки дитячих малюнків

19