1 of 12

Слобідська Україна і Запоріжжя

Терешко Л.Б.

2 of 12

План

Заселення і розвиток Слобідської України.

Слобідські козацькі полки

1

Запорозьке козацтво. Іван Сірко

2

3 of 12

Актуалізація знань умінь та навичок

4 of 12

 ЗНО

Слобожа́нщина — історико-географічний край у східній частині України , територія якого в сучасних межах охоплює центрально-південну частину Сумської областіХарківську область, північну частину Луганської області та північно-східну частину Донецької області, західну, центральну, східну, південну частини Білгородської, південні частини Воронізької, та Курської областей.

Компані́йські полки́ — вільнонаймані полки Гетьманщини, створені в 60-х — 70-х роках XVII століття.створені Дорошенком

Сердюки — воїни найманих піхотних полків, створених гетьманом Петром Дорошенком

5 of 12

  • ЗНО
  • Слобідська Україна (Слобожанщина) — загальна назва північносхідного регіону України в басейнах річок Сейм і Сіверський Донець. Назва регіону походить від слова «свобода» («слобода»).. Назва «Слобідська Україна» офіційно проіснувала до 1835 р., коли ця територія була перейменована на Харківську губернію.

6 of 12

  • За Б. Хмельницького Січ перебувала під жорстким контролем гетьмана.
  • Але вже за І. Виговського цей контроль був втрачений. Фактично саме січовики розпочали збройні усобиці в країні, виступивши проти І. Виговського. ПРИГАДАЙТЕ ФАМІЛІЙ КЕРІВНИКІВ ПОВСТАННЯ І РОКИ???
  • У цілому устрій Запорозької Січі не зазнав серйозних змін від часів Національно-визвольної війни. Єдиним нововведенням було перенесення Січі як укріпленого поселення на о. Чортомлик у 1652 р. Чортомлицька Січ проіснувала до 1709 р., коли була зруйнована за наказом царя Петра І.

7 of 12

8 of 12

  • У другій половині XVII ст. Запорозька Січ уславилася іменами багатьох історичних персонажів. Проте найвидатнішим серед них вважається Іван Сірко ЗНО.

9 of 12

  • І. Сірко згадується в джерелах з 1653 р.
  • Саме він у 1657–1659 р. виступив проти зближення з Річчю Посполитою і Кримським ханством.
  • У 1662-1680 р. І. Сірка було вперше обрано кошовим отаманом Запорозької Січі.
  • У 1667 р. він здійснив вдалий похід на Кримський півострів, дістався Кафи, де звільнив кілька тисяч бранців.
  • Підтримав антимосковське повстання І. Брюховецького 1668 р.
  • У наступні роки І. Сірко здійснив чотири походи на Кримське ханство, дійшов до його столиці Бахчисараю, чим здобув свою легендарну славу. З 1672 р. й до кінця життя обіймав посаду кошового отамана Запорозької Січі

10 of 12

Лист турецькому султану від запорожців

  • Є версія, що між турецьким султаном і козаками відбулося листування щодо козацьких походів у турецькі володіння. Словесна перепалка виникла через наказ султана Мегмеда IV козакам не турбувати його своїми походами. На що козаки начебто написали йому листа у відповідь, у якому в жартівливо-суворому тоні відмовилися виконувати наказ султана: «Ти — шайтан турецький, проклятого чорта брат і товариш і самого люципера секретар. Який ти в чорта лицар? …Не будеш ти годен синів християнських під собою мати, твого війська ми не боїмося, землею і водою будем битися з тобою…». Сам лист є вигадкою, хоча копії його активно поширювалися Європою ще за життя кошового отамана Івана Сірка. Історія про лист запорожців турецькому султану надихнула митців і письменників на створення художніх творів, найвідомішим з яких є картина Іллі Рєпіна «Запорожці пишуть листа турецькому султану».

Запорожці пишуть листа турецькому султану (картина художника Іллі Рєпіна, 1880–1891 рр.)

Уявіть себе дослідниками історії — дізнайтеся з додаткових джерел, які аргументи висувають історики, доводячи, що такого листа козаків султану насправді не було

11 of 12

ЯК СІРКО ПЕРЕМІГ ТАТАР�(народна легенда)�

Давно-давно це було, ще за запорожців та за кошового Сірка. Минуло років чимало, як жив Сірко і як його не стало, а слава про нього і не пройшла, і не пропала. Він був для ворогів страшний і сердитий, а, напроти, для християн був дуже добрий і милостивий.Одного разу запорожці пішли з Сірком у похід, а татари прочули про те й одразу побігли на Січ і почали там хазяйнувати: усіх православних християн забрали та й повели у полон. А вони, бідні, не хочуть іти та плачуть і ридають так, що аж земля стогне. А татари на плач не вдаряють та нагайками їх підганяють. Як ось прочув про те кошовий Сірко. Зараз зібрав своїх козаків —та в погоню за татарами: визволяти православних людей. Та летить, як птиця. Добіг близько до татар; бачить, що їх дуже багато, а козаків дуже мало — і давай хитрити. Спинив свого коня і крикнув на козаків:— А стійте, братця! Підождіть, не ворушіться!Тоді зіскочив з коня, дав його другому козакові, а сам кувирдь — та й зробився хортом і побіг до татар. Татари бачать: хорт, красивий такий! Сподобався він їм. Узяли вони його, нагодували. Звик ото той хорт.Як стали ті татари відпочивати, то той хорт поробив їм так, що вони всі поснули. Тоді він назад до козаків та знову кувирдь — і зробився чоловіком! Кинувся тоді з козаками до татар, усіх їх вирубав, а християн вернув назад.Християни дуже дякували Сіркові і пішли собі щасливо додому.А Сірко з своїми козаками став гуляти по-старому.

12 of 12

Домашнє завдання

  • Переглянути презентацію уроку
  • Виконайте творчий проєкт: створіть лепбук на тему «Іван Сірко — легендарний кошовий отаман».