�����Використання інтерактивних технологій навчання на уроках біології
Доповідач - студентка 4 курсу біологічного факультету
Артеменко Анастасія Олександрівна
Науковий керівник : к. пед. н., доц. Ткаченко М.В
Мета дослідження: розкрити особливості інтерактивних технологій навчання та шляхи їх застосування на уроках з біології
Завдання дослідження:
Експериментальна база і методи дослідження
Дослідження було проведено із учнями 10 класу Рибаківського ліцею Миколаївської області , Миколаївського району.
Методи дослідження:
Актуальність дослідження
Інтерактивне навчання дозволяє розв'язати одразу кілька завдань: розвиває комунікативні вміння й навички, допомагає встановленню емоційних контактів між учасниками процесу, забезпечує виховне завдання, оскільки змушує працювати в команді, прислухатися до думки кожного. Використання інтерактиву знімає нервове напруження, дає можливість змінювати форми діяльності, переключати увагу на основні питання.
Найбільш відомі форми інтерактивних методів - «акваріум», «мозковий штурм», «коло ідей», «метод прес», «навчаючи - вчуся», «мікрофон», «Джиг-соу» та інші.
Визначення
Слово „інтерактив” англійського походження, від слів „Interact”, де „inter” – взаємний і “act” – діяти. Тому інтерактивний розуміють як здатний до взаємодії, діалогу.
Інтерактивне навчання (Interactive learning) грунтується на міжособистісній взаємодії
Сутність інтерактивного навчання полягає в активному залученні всіх учнів до процесу пізнання.
Інтерактивні технології - це організація засвоєння знань і формування певних вмінь та навичок через сукупність особливим способом організованих навчально–пізнавальних дій, що полягають в активній взаємодії учнів між собою та побудові міжособистісного спілкування з метою досягнення запланованого результату.
Особливості інтерактивного навчання
Принципи інтерактивного навчання
Правила інтерактивного навчання:
Переваги інтерактивного навчання:
Сьогодні традиційні класифікації інтерактивних технологій доповнюються навчальною діяльністю в мережі: електронна пошта, форум, чат, тести, опитування, веб-квести, блоги, блог-квести, дистанційні курси, теле- і відеоконференції.
Дослідники цих питань зазначають про можливість організації спілкування та співробітництва за допомогою інтерактивних та хмарних технологій і вказують онлайн інструменти для співпраці у комунікації з групою, управлінні проєктами та завданнями, інструменти спільної візуалізації, інтерактивні вправи тощо
Інтерактивні технології кооперативного навчання�
Технологія кооперативного навчання (сooperative learning) – це різновиди навчання у малих групах.
Забезпечується такими формами і методами: робота в парах, карусель, акваріум, два-чотири-всі разом, робота в малих групах, синтез думок тощо.
Інтерактивні технології колективно-групового навчання
Інтерактивні технології колективно-групового навчання передбачають передбачають одночасну спільну (фронтальну) роботу всього класу. До них належать:
Інтерактивні технології ситуативного моделювання
Технології опрацювання дискусійних питань
Використання інтерактивних технологій навчання на уроці біології №1
Тема: Біорізноманіття організмів як наслідок еволюції. Узагальнення знань з теми.
Мета: ознайомити з сучасними поглядами на біорізноманіття як наслідок еволюційних процесів;
повторити і узагальнити знання з теми;
розвивати логічне мислення шляхом формування вмінь порівнювати біологічні об’єкти та критичне мислення шляхом використання різних способів спростування наведених аргументів;
розвивати уміння працювати в групах.
Хід уроку
На початку уроку було вступне слово вчителя.
Для мотивації навчання учнів було запропоновано вправу «Спростування аргументів». (Учитель запропонував учням ознайомитись з опорним плакатом теми);
Повідомлення теми, мети , очікуваних результатів.
Далі було обговорено на предмет розуміння учнями, що таке спростування аргументів і які існують його способи;
Далі учитель запропонував виконати завдання ( використавши один із способів спростування аргументів, спростувати одну з наведених точок зору)
Хід уроку
На етапі «Відтворення та коригування опорних знань, основних фактів, правил» було проведено дискусію з теми «Живлення Евглени зеленої»
Потім задля осмислення, узагальнення та систематизації знань учням було запропоновано роботу у групах (3) - кожна група опрацьовує матеріал підручника та тренується у спростування , виконавши такі дії:
Методом мозкового штурму записує на листку паперу аргументи, які вказують на ознаки, за якими живі організми об’єднують у групу.
Потім було проведено слухання кожної групи і обговорення питань.
Хід уроку
На етапі «Засвоєння провідних ідей і теорій на основі широкої систематизації. Узагальнення вмінь» відбулось колективне обговорення схеми підручника та графіку на слайді презентації, учні відповідали на запитання вчителя та переглянули відеоролик.
Далі була розповідь вчителя за слайдами презентації та бесіда за слайдами презентації.
Підбиття підсумків уроку
Для самоконтролю використовуються такі позначення:
«+» - упевнений/упевнена
«-» - невпевнений/невпевнена
«?» - важко визначитись
Домашнє завдання: опрацювати тести, які розміщені у Classroom (додаток 2), повторити матеріал і підготуватися до контрольної роботи.
Використання інтерактивних технологій навчання на уроці біології
Тема. Будова та біологічна роль білків.
Мета: поглибити знання учнів про будову білків та їхню біологічну роль; розвивати пізнавальну активність учнів і навички роботи у групі, виховувати повагу до іншої думки, вміння давати оцінку та самооцінку роботи
Хід уроку
На першому етапі «Організаційний момент» відбулося психологічне налаштування «Дружня долонька».
Для активізації опорних знань і практичного досвіду учнів було використано метод мозковий штурм:
Хід уроку
Для третього етапу «Мотивація навчальної діяльності учнів» ми використали вправу «Зацікав»:
Учням демонструвалися предмети : яйце, м'ясо, квасоля, пір’я.
Питання вчителя до учнів: що об’єднує ці предмети? (до їхнього складу входять білки)
Оголошення теми, колективне формулювання мети уроку.
Хід уроку
На етапі вивчення нового матеріалу відбулася фронтальна бесіда за такими питаннями:
Потім були вправи «Доповни схему» та «Оживи малюнок»
«Оживи малюнок»: дітям демонструють малюнки рівнів структурної організації білків, а вони повинні дати характеристику. Звертаючи увагу на форму молекули, зв’язки, які беруть участь в її стабілізації.
Хід уроку
Продовженням була розповідь учителя з демонстрацією презентації.
На завершення даного етапу - робота з підручником, складання ОК у формі таблиці.
Учні опрацювали матеріал підручника, заповнили таблицю.
На етапі «Узагальнення, контроль і систематизація знань» було проведено дві вправи:
Учні по черзі називають терміни, які вивчили на уроці, адресуючи однокласнику, який і дає визначення даного поняття.
1) зв’язок, який виникає між амінногрупою однієї а.к. та карбоксильною групою іншої називається пептидним
2) третинна структура білка представлена спіраллю
3) білки складаються з нуклеотидів
4) каталітична активність ферменту зумовлена всією його молекулою
5) активність ферменту залежить від певних умов
Підбиття підсумків
Відбулося оцінювання роботи учнів на уроці.
Оцінка уроку учнями (з використанням смайликів)
На завершення уроку вчителем було задано домашнє завдання.
Домашнє завдання диференційоване по рівням навченості та пізнавальної активності учнів: вивчити параграф підручника, біологічний словник; підготувати розповідь «Важливий фермент»; дослідити властивості білків
Висновок
Отже, проведення інтерактивного уроку відбувається із залученням різноманітних методичних прийомів, які забезпечують активну взаємодію вчителя з учнями на усіх етапах уроку.
Висновок
Проведення інтерактивного уроку відбувається із залученням різноманітних методичних прийомів, які забезпечують активну взаємодію вчителя з учнями на усіх етапах уроку.
Активізації навчально-пізнавальної діяльності учнів на уроках біології здійснювалась шляхом застосування таких методичних прийомів: рольова гра «Дискусія між українськими й англійськими однолітками», дискусія з теми «Навіщо потрібна краса?», «Запитання – відповідь», учнівський самоаналіз та самооцінювання, вправа «Мозковий штурм», вправа «Асоціативний кущ», розв’язання кросворду, пробні вправи, тренувальні вправи, заключні вправи, рефлексія «Ланцюжок побажань»
Список використаних джерел
1.Берегова А. Інтерактивні технології навчання як один із засобів формування системи біологічних знань учнів. Біологія. Шкільний світ: газ. для вчителів біології. 2008. № 28. С. 19-20.
2. Волкова Н.П. Інтерактивні технології навчання у вищій школі: навчально-методичний посібник. Дніпро: Університет імені Альфреда Нобеля, 2018. 360 с.
3. Пометун О. Енциклопедія інтерактивного навчання. Київ : [Б. в.], 2007. 141 с.
4. Пометун О.І., Пироженко Л.В. Сучасний урок. Інтерактивні технології. К.: Видавництво А. С. К. , 2004. 192 с.