ЗЛЕТИ ТА ПАДІННЯ ОТАМАНА �НЕСТОРА МАХНА
Презентацію підготували учні 11- А класу КЗ “Гуляйпільська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №1”
Перед початком дослідження теми, ми поділилися на “групи”:
Історики
Військові тактики
Соціологи
Культурологи
Ознайомившись із біографією Н. Махна,
ми створили його соціальний портрет
У Махна було чотири брати — Полікарп, Савелій, Омелян і Григорій. Всі вони були миролюбивими людьми, займалися хатнім господарством і участі у Громадянській війні не брали, але всі були жорстоко вбиті, що не могло не позначилося на відношенні Нестора до тих, хто був причетний до їх смерті — австро-угорських і німецьких окупаційних військ, білогвардійців і більшовиків. Можливо саме загибель чергового з братів кожного разу повертала Нестора до повстанських лав після того як він черговий раз намагався повернутися до мирного життя. Майже всі брати Нестора залишили по собі великі сім'ї і численних нащадків.
За даними з книги Миколи Герасименка «Батько Махно. Мемуари білогвардійця», яку сам Махно називав «суцільною вигадкою», першою дружиною Нестора Івановича була дівчина з єврейської родини Соня.
Останньою дружиною Нестора Махна була вчителька з Гуляй-Поля Галина Кузьменко. Вони одружились у 1919 р. Разом перейшли румунський кордон, втікаючи від більшовиків. 1922 р. під час перебування у Польщі у них народилася донька Олена. Розлучилися в 1920-х роках. Під час другої світової війни Галину Кузьменко з донькою гітлерівці вивезли до Німеччини, де у 1945 р. їх заарештували НКВСівці. Після звільнення жили у Джамбулі Казахської РСР, де і померли.
Другою — його землячка з Гуляй-Поля Анастасія Васецька, з якою він переписувався під час ув'язнення у Бутирці. Він одружився на ній після звільнення, але незабаром через революційні події Махно лишив вагітну дружину. Анастасія тим часом народила сина, який прожив усього тиждень. Нестор так і не побачив цю дитину. Поки він був у роз'їздах, хтось повідомив Насті, що її чоловік загинув у бою. Вона вийшла заміж повторно. Більше вони не бачилися.
ПОЛІТИЧНІ ПОГЛЯДИ
Махно – один із найяскравіших лідерів українського народу, він умудрився в 1918-1921 роках воювати проти:
Виходець із найбіднішого селянства степової України , з кількома класами початкової освіти , у 29 років він зумів організувати 100-тисячну армію.
Район операцій загонів Махна простирався від Дністра до західних меж Області Війська Донського. Столицею махновщини було село Гуляйполе Катеринославської губернії. Своє основне завдання загони Махно та інші селянські отамани бачили в захисті інтересів дрібних землевласників під гаслами анархізму.
Вислови Нестора Махна
Військове мистецтво Н.Махна
Нестор Іванович Махно був видатним полководцем. Основною причиною його успіхів і військ, які він очолював, була величезна підтримка місцевого населення. Прості селяни підтримували армію матеріально та морально.
Характер бойових дій повстанців в різні періоди був різним. На нього значно впливали чинники: число своїх сил і сил противника, характер самого противника і напрям його бойових дій, місцевість і, навіть, пори року. Тому дуже важко повірити в те, що повстанською армією керувала людина без найменшої військової освіти.
Основу партизанських дій махновців становив безперервний рух. Геніальність Махна, як військового командира, полягала в тому, що він розумів суть безперервного маневрування, як засобу зберегти свої сили, напасти на противника в найвразливішому місці, вдало вислизнути від переслідування.
Проходячи 150 верств за добу махновці завжди з‘являлися в тому місці, де їх найменше чекали. Такої виняткової рухомості повстанці досягали двома способами:
Стратегія, тактика, періоди дій махновської армії
8. Майже весь 1921 рік – партизанська боротьба проти частин Червоної Армії, безкінечні рейди і бої з переважаючими силами противника.
1. (осінь 1918) – тактика індивідуального терору. Основні методи боротьби: засідки, нічні напади на поміщицькі економії,державні установи, роззброєння варти і т.п.
2. Тактика широкого повстання. Формувалися нові загони, проводилося їх озброєння, обмундирування, відпрацьовувалася взаємодія. Цей час став часом виховання міцних командних кадрів.
3. Період бойових дій махновців у складі I-ї Задніпровської дивізії. В цей період повстанці діяли як регулярні частини Червоної Армії. Бойові дії велися на досить широкому фронті, а військові операції розроблялися як операції регулярної армії.
4. Літо 1919 року – знову партизанська тактика бойових дій проти білих, червоних, петлюрівців.
5. Створення майже 100-тисячної армії і відкриття “другого” фронту в тилу денікінських військ, що в цей час рвалися до Москви
6. Перша половина 1920 року – розпуск армії, нове її створення і рейди по тилам червоних.
7. Дії Кримської групи повстанської армії, як регулярної частини в складі Червоної Армії
Тачанка – це дійсно оригінальний винахід махновців, став пізніше символом громадянської війни. Це ресорний чотириколісний візок із відкритим кузовом для парної упряжі, або такий же візок із кулеметом. В тачанку могли впрягатись від двох до чотирьох коней. Екіпаж складався з двох або трьох чоловік, один був погоничем, інші кулеметники, якщо їх було двоє, - один безпосередньо вів вогонь, а інший відповідав за набої. Чимало джерел приписують встановлення на повозку крупнокаліберного кулемета, після чого вона отримувала назву «тачанка» - «махновцям». Скоріш за все ця ідея належить самому Нестору Махну.
За свідченнями коли Нестор Махно побачив тачанку німецького виробництва із ресорами (російські тачанки ресор не мали) то відразу зрозумів, що якщо на неї поставити кулемета, то з нього буде набагато зручніше цілитися: така тачанка не трясе і не підскакує на поворотах. Німецькі тачанки були доволі розповсюдженими на південних територіях України, де селилися німецькі колоністи. Їх закупали і місцеві поміщики, чиновники та заможні селяни, яких тоді ще було безліч в тих місцях. Тож махновці мали в своєму розпорядженні велику кількість найкращих тачанок.
Святкування гуляйпільцями 120-річчя з дня народження Махна
Відкриття
пам'ятника - тачанки
Фестиваль народного мистецтва “Вольниця”
Оцінка Н.І.Махна його сучасниками
Л.Б.Каменєв: “В особі тов. Махна я бачив чесного і відважного бійця”.
В.О.Антонов – Овсієнко: “Махно? Переконаний анархіст, особисто чесний”.
В.Г.Короленко: “Грамотний (але неінтелігентний), розумний (але неосвідчений у політиці, дипломатії, економіці); Хитрий (але недалекоглядний); відмінний такти (але нікудишній стратег); невибагливий, не терпить балаканини, перш за все покладається на силу, на кулемети, на рубку”.
Антонов - Овсієнко
Володимир Олександрович
Махно – за чи проти, погляди земляків
Жодна постать в історії ХХ ст. не викликало таких суперечливих, а то й протилежних оцінок як Нестор Махно. І водночас жоден з історичних діячів минулого століття не набув такої світової популярності, як наш земляк.
Бунтівливо – непокірним, а не пригнічено – жалюгідним запам'ятали наші земляки Нестора Івановича Махна.
Людину, яку хвиля революції підняла на височину дев'ятого валу і так же нещадно кинула на її дно і намагалася знищити безслідно, але історія вберегла його для нащадків…
Ми опитали гуляйпільців і отримали такі результати
Образ Махна в літературі та кіномистецтві
Makhnos Philosophers - вірш Джона Маніфолда
«Нестор Іванович, чому так вийшло?»
- Нестор Іванович, нам розкажіть,
Як саме жилось на чужині?
- Це наче у клітці із золота жить,
Без матері бути дитині.
- Мабуть, ви хотіли додому вернуться?
Мріялось вам в Україну полинуть?
- Не раз помічав нестримний стук серця,
І думав: без степу загину.
Чужі тротуари в холоднім Парижі
І мова набридливо інша.
І вмерти хотілось, а часом – і вижить,
І досі не знаю, як ліпше.
Тихенко Валерія учениця 11-А класу
Наша презентація – не данина моді і не гонитва за сенсацією. Це результат аналізу документів, літератури, роздумів, викликаних необхідністю висловити і своє розуміння процесів, які ввійшли в історії під назвою “махновщина”, а також бодай доторкнутися до внутрішнього світу пасинка революції, печально-трагічної особи в історії, неперевершеного командира Революційної Повстанської Армії України (махновців), революційного романтика, який мріяв ощасливити людство, а вмер на далекій чужій землі забутим і покинутим вигнанцем – Нестора Івановича Махна.
Таким чином, Нестор Махно – людина свого часу, зі своїми пристрастями, вірою і переконаннями, помилками і прорахункам, герой та мученик тієї трагедії, ім'я якої Громадянська війна.
Дякуємо за увагу!