1 of 25

הגיבורה בראי האמנות החזותית

ערכה: תימור שוורץ מילר

מדריכה ארצית לאמנות חזותית בחינוך המיוחד

מבוסס על שיעור הגיבורה בראי האמנות החזותית, בעריכת ליאב מזרחי, מדריך ארצי לאמנות

2 of 25

נושא השיעור: הגיבורה בראי האמנות החזותית�

  • מטרות השיעור:

מענה ערכי חברתי: חשיפה לנושא חברתי תרבותי המתייחס לנשים בחברה

מענה חברתי רגשי: הזדמנות להזדהות רגשית עם דמות גיבורת על

מענה פדגוגי לימודי: פיתוח כישורי שפה ושיח, זיהוי וחילוץ מידע מתמונה

  • מהלך השיעור:
    1. הצגת הנושא, הצגת יצירות, איתור מידע, שיח ודיון מקדים
    2. הנחיה ליצירה בטכניקת קולאז'
    3. סיום עבודה, סדר וארגון
    4. התכנסות לתצוגת תוצרים ושיח מסכם

  • כלים/חומרים: דפים, עיתונים, דבק, צבעים יבשים: גירים/טושים

3 of 25

הקדמה

לאורך ההיסטוריה האנושית יש אינספור נשים - גיבורות שפעלו בכל תחומי החיים והשפעתן ניכרת עד היום. בכל צעד שהאנושות עשתה, בכל תחום ומקצוע, גם נשים היו שם לשנות, לתקן, להשפיע, להמציא, לחדש, לעזור וליזום.

מערך השיעור שלפניכן עוסק בנושא הגיבורה בראי האמנות החזותית.

*השיעור כאן הוא שיעור מותאם, המסתמך על השיעור גיבורה בראי האמנות החזותית, בעריכת ליאב מזרחי, המוצע מטעם האגף לאמנויות.

4 of 25

ייצוגי נשים גיבורות באמנות חזותית

הזמנה להתבוננות

  • במצגת שלפניכם מבחר יצירות אמנות בהן מופיעות נשים גיבורות.
  • בחרו תחילה דמות גיבורה אחת, והזמינו את התלמידים להתבונן, לענות על השאלות, ולהעלות בעצמם שאלות. ספרו בקצרה את סיפורה של הדמות, ועוררו הזדמנות להזדהות עם סיפורה.
  • בחרו בתחילה יצירה אחת בלבד להתמקד ולהתעמק בה.
  • ולאחר מכן יצירה אחת נוספת בלבד להשוואה.
  • ככל האפשר הציגו בפני התלמידים יצירות נוספות וערכו ביניהן השוואה.

5 of 25

השאלות:

  1. מי בתמונה? גבר או אישה?
  2. מה היא לובשת?
  3. איזה חלק מהדמות רואים בתמונה? פנים או גוף? לאן היא מסתכלת? האם מביטה קדימה אלינו או הצידה? האם המבט מופנה כלפי מעלה?
  4. האם הדמות גדולה או קטנה ביחס לתמונה? כמה מקום היא תופסת, והיכן ממוקמת (באמצע, למעלה, למטה או בצד)? האם היא נראית קרובה בתמונה או רחוקה?
  5. מה היא עושה בתמונה? איפה הידיים שלה ביחס לגוף? האם היא מרימה ידיים? האם היא מרימה את שתי הידיים או רק יד אחת? האם היא אוחזת משהו? מה היא מחזיקה ביד? מה התפקיד שלה?
  6. האם התמונה קשורה לסיפור ידוע: סיפור היסטורי או סיפור מהספרות והשירה, המיתולוגיה או הקולנוע, או סיפור מהתנ"ך? האם היא דמיונית או מן המציאות?

6 of 25

  1. מי בתמונה? גבר או אישה?
  2. מה היא לובשת?
  3. איזה חלק מהדמות רואים בתמונה? פנים או גוף? לאן היא מסתכלת? האם מביטה קדימה אלינו או הצידה? האם המבט מופנה כלפי מעלה?
  4. האם הדמות גדולה או קטנה ביחס לתמונה? כמה מקום היא תופסת, והיכן ממוקמת (באמצע, למעלה, למטה או בצד)? האם היא נראית קרובה בתמונה או רחוקה?
  5. מה היא עושה בתמונה? איפה הידיים שלה ביחס לגוף? האם היא מרימה ידיים? האם היא מרימה את שתי הידיים או רק יד אחת? האם היא אוחזת משהו? מה היא מחזיקה ביד? מה התפקיד שלה?
  6. האם התמונה קשורה לסיפור ידוע: סיפור היסטורי או סיפור מהספרות והשירה, המיתולוגיה או הקולנוע, או סיפור מהתנ"ך? האם היא דמיונית או מן המציאות?

7 of 25

  1. מי בתמונה? גבר או אישה?
  2. מה היא לובשת?
  3. איזה חלק מהדמות רואים בתמונה? פנים או גוף? לאן היא מסתכלת? האם מביטה קדימה אלינו או הצידה? האם המבט מופנה כלפי מעלה?
  4. האם הדמות גדולה או קטנה ביחס לתמונה? כמה מקום היא תופסת, והיכן ממוקמת (באמצע, למעלה, למטה או בצד)? האם היא נראית קרובה בתמונה או רחוקה?
  5. מה היא עושה בתמונה? איפה הידיים שלה ביחס לגוף? האם היא מרימה ידיים? האם היא מרימה את שתי הידיים או רק יד אחת? האם היא אוחזת משהו? מה היא מחזיקה ביד? מה התפקיד שלה?
  6. האם התמונה קשורה לסיפור ידוע: סיפור היסטורי או סיפור מהספרות והשירה, המיתולוגיה או הקולנוע, או סיפור מהתנ"ך? האם היא דמיונית או מן המציאות?

8 of 25

  1. מי בתמונה? גבר או אישה?
  2. מה היא לובשת?
  3. איזה חלק מהדמות רואים בתמונה? פנים או גוף? לאן היא מסתכלת? האם מביטה קדימה אלינו או הצידה? האם המבט מופנה כלפי מעלה?
  4. האם הדמות גדולה או קטנה ביחס לתמונה? כמה מקום היא תופסת, והיכן ממוקמת (באמצע, למעלה, למטה או בצד)? האם היא נראית קרובה בתמונה או רחוקה?
  5. מה היא עושה בתמונה? איפה הידיים שלה ביחס לגוף? האם היא מרימה ידיים? האם היא מרימה את שתי הידיים או רק יד אחת? האם היא אוחזת משהו? מה היא מחזיקה ביד? מה התפקיד שלה?
  6. האם התמונה קשורה לסיפור ידוע: סיפור היסטורי או סיפור מהספרות והשירה, המיתולוגיה או הקולנוע, או סיפור מהתנ"ך? האם היא דמיונית או מן המציאות?

רחל אדרי "(רחל עוגיות)"היא ישראלית תושבת אופקים אשר במהלך קרב אופקים במתקפת הפתע על ישראל ביום הראשון של מלחמת חרבות ברזל, ב7.10.23, הוחזקה כבת ערובה על ידי מחבלי חמאס, והצילה את חייה וחיי בעלה דוד אדרי, בעקבות התנהלותה יוצאת הדופן. היא התמודדה מול שישה מחבלים בני עוולה, שחדרו לביתה והחזיקו בה ובבעלה כבני ערובה על ידי כך שהציעה להם עוגיות, ובכך הסיחה דעתם וגרמה להם לא לפגוע בה ובבעלה. כמו כן סייעה לשוטרים בכך שסימנה להם עם היד בעורמה, כמה מחבלים בביתה. בין השוטרים היה גם בנה. רחל שפוגשת מאות חיילים בשקם של צאלים בימים של שגרה, שם היא מגישה להם קפה ועוגיות, התמודדה מול מתקפת הרשע שחדרה לביתה הפרטי באופקים, באמצעות עוגיות, ולכן כונתה "רחל עוגיות" והפכה לגיבורה ישראלית.

אלינוי קיסלוב, גלית מימרן ויעל לוי ציירו גרפיטי של רחל בלב פלורנטין בתל אביב.

9 of 25

  1. מי בתמונה? גבר או אישה?
  2. מה היא לובשת?
  3. איזה חלק מהדמות רואים בתמונה? פנים או גוף? לאן היא מסתכלת? האם מביטה קדימה אלינו או הצידה? האם המבט מופנה כלפי מעלה?
  4. האם הדמות גדולה או קטנה ביחס לתמונה? כמה מקום היא תופסת, והיכן ממוקמת (באמצע, למעלה, למטה או בצד)? האם היא נראית קרובה בתמונה או רחוקה?
  5. מה היא עושה בתמונה? איפה הידיים שלה ביחס לגוף? האם היא מרימה ידיים? האם היא מרימה את שתי הידיים או רק יד אחת? האם היא אוחזת משהו? מה היא מחזיקה ביד? מה התפקיד שלה?
  6. האם התמונה קשורה לסיפור ידוע: סיפור היסטורי או סיפור מהספרות והשירה, המיתולוגיה או הקולנוע, או סיפור מהתנ"ך? האם היא דמיונית או מן המציאות?

רחל אדרי הפכה בימים אלו לשם נרדף לגיבורת ישראל, זאת לאחר שהצליחה בחוכמתה לעכב את המחבלים שחדרו אל ביתה תוך שהיא מציעה להם לשתות ולאכול עוגיות טעימות. תושבי הדרום סיפרו: "נותנת לכולנו השראה"

מקור: מעריב און-ליין. עיבוד בינה מלאכותית. התמונות בכתבה פורסמו לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים. 

10 of 25

אחיות צבאיות, לי מילר, צלמת. 1907-1977

11 of 25

  1. מי בתמונה? גבר או אישה?
  2. מה היא לובשת?
  3. איזה חלק מהדמות רואים בתמונה? פנים או גוף? לאן היא מסתכלת? האם מביטה קדימה אלינו או הצידה? האם המבט מופנה כלפי מעלה?
  4. האם הדמות גדולה או קטנה ביחס לתמונה? כמה מקום היא תופסת, והיכן ממוקמת (באמצע, למעלה, למטה או בצד)? האם היא נראית קרובה בתמונה או רחוקה?
  5. מה היא עושה בתמונה? איפה הידיים שלה ביחס לגוף? האם היא מרימה ידיים? האם היא מרימה את שתי הידיים או רק יד אחת? האם היא אוחזת משהו? מה היא מחזיקה ביד? מה התפקיד שלה?
  6. האם התמונה קשורה לסיפור ידוע: סיפור היסטורי או סיפור מהספרות והשירה, המיתולוגיה או הקולנוע, או סיפור מהתנ"ך? האם היא דמיונית או מן המציאות?

12 of 25

  1. מי בתמונה? גבר או אישה?
  2. מה היא לובשת?
  3. איזה חלק מהדמות רואים בתמונה? פנים או גוף? לאן היא מסתכלת? האם מביטה קדימה אלינו או הצידה? האם המבט מופנה כלפי מעלה?
  4. האם הדמות גדולה או קטנה ביחס לתמונה? כמה מקום היא תופסת, והיכן ממוקמת (באמצע, למעלה, למטה או בצד)? האם היא נראית קרובה בתמונה או רחוקה?
  5. מה היא עושה בתמונה? איפה הידיים שלה ביחס לגוף? האם היא מרימה ידיים? האם היא מרימה את שתי הידיים או רק יד אחת? האם היא אוחזת משהו? מה היא מחזיקה ביד? מה התפקיד שלה?
  6. האם התמונה קשורה לסיפור ידוע: סיפור היסטורי או סיפור מהספרות והשירה, המיתולוגיה או הקולנוע, או סיפור מהתנ"ך? האם היא דמיונית או מן המציאות?

13 of 25

שאלות להרחבה:

      • איך מנציחים לוחמת?
      • איך מאפיינים אישה לוחמת?
      • איך מאפיינים שיוך מגדרי של אישה גיבורה?
      • אילו מאפיינים נשיים ואילו מאפייני לוחמה מוצגים באנדרטה יד לאישה הלוחמת?

שוש חפץ, יד לאישה הלוחמת, ניצנים הישנה הישוב ניצן, דרום השפלה). 1988, יציקת ברונזה)

אנדרטה לזכר שלוש לוחמות שנפלו בקרב זה: מירה בן ארי - אלחוטאית, שולמית דורצ'ין - חובשת, דבורה אפשטיין - לוחמת.

מלבד הנופלות בקרב ניצנים, מוקדשת האנדרטה לנשים ותרומתן למערכות הביטחון בארץ.

14 of 25

נשים גיבורות בתרבות הפופולרית ובקולנוע להרחבה

גל גדות בסרט וונדר וומן 2017

לינדה קרטר בתפקיד וונדר וומן, 

בסדרה אשת חיל 1976

וונדר וומן בחוברת קומיקס

מ1941

מי בתמונה? גבר או אישה? מה היא לובשת? איזה חלק מהדמות רואים בתמונה? ? פנים או גוף? לאן היא מסתכלת? האם מביטה קדימה אלינו או הצידה? האם המבט מופנה כלפי מעלה? האם הדמות גדולה או קטנה ביחס לתמונה? כמה מקום היא תופסת, והיכן ממוקמת (באמצע, למעלה, למטה או בצד)? האם היא נראית קרובה בתמונה או רחוקה? מה היא עושה בתמונה? איפה הידיים שלה ביחס לגוף? האם היא מרימה ידיים? האם היא מרימה את שתי הידיים או רק יד אחת? האם היא אוחזת משהו? מה היא מחזיקה ביד? מה התפקיד שלה? האם התמונה קשורה לסיפור ידוע? (סיפור היסטורי או סיפור מהספרות והשירה, המיתולוגיה או הקולנוע, או סיפור מהתנ"ך?) האם היא דמיונית או מן המציאות?

15 of 25

הנחיה ליצירה בטכניקת קולאז'

  • בקשו מהתלמידים לחשוב על תכונה חזקה שלהם ועל תכונה חזקה של הדמות אליה התחברו. למשל: אומץ, חוזק, חכמה, מהירות, טוב לב, יופי.
  • המשימה: ליצור בהשראת הדמות.
  • הגישו לתלמידים עיתונים ובקשו מהם לאתר דמות נשית ולגזור אותה ולהדביק על דף לבן.
  • בקשו מהתלמידים להוסיף בציור את הסביבה בה נמצאת הדמות, להוסיף לה פרטי לבוש ואת הדברים אותם אוחזת ולתאר ביצירה את מעשיה.
  • לקראת סיום השיעור, לאחר סדר וארגון הסביבה, התכנסות לשיח מסכם.
  • התלמידים יציגו את יצירתם ויספרו את סיפורי הגיבורות שיצרו. מדוע בחרו בהן ומה הם אוהבים בהן ובאיזה אופן מזדהים עם הדמות.

*התאמת הפעילות לתפקודים נמוכים:

מטרות: זיהוי דמויות והזדהות. פיתוח מיומנויות מוטוריות

  • ניתן להדפיס דמויות שהוצגו בשיעור ולגזור אותן. על התלמידים יהיה להדביק את חלקי הגוף הגזורים מראש ליצירת הדימויים הנשיים שהוצגו, ולצבוע בצבעים בהירים שאינם מכסים את התמונה. ניתן להוסיף בהדבקה חומרים שונים כגון: חוטים, אקרילן ובדים.
  • חשוב לאפשר בחירה בין לפחות 2 דמויות שונות.

16 of 25

תת"ח � תקשורת תומכת חליפית�הנחיות למשימת יצירת קולאז'

  1. בחרו מהעיתון תמונת אישה שנראית לכם גיבורה וגזרו אותה

  • הדביקו על הדף

  • המשיכו את התמונה.
  • ציירו רקע והוסיפו לדמות לבוש ופריטים

שונים הממחישים את כוחה וגבורתה.

17 of 25

תת"ח � תקשורת תומכת חליפית�שיח רגשי ופעילות יומיומית

18 of 25

תת"ח � תקשורת תומכת חליפית�שיח חברתי

19 of 25

תת"ח� תקשורת תומכת חליפית�יצירה

20 of 25

הגבורה בראי האומנויות

יחידות הוראה מותאמות לחינוך המיוחד

21 of 25

  1. סדר וארגון: חשוב לשמור על מבנה שיעור קבוע ובכל תחילת שיעור להזכיר מהו המבנה ולפעול בהתאם במטרה לצמצם ככל האפשר תחושת אי וודאות שיוצרת אי שקט וחוסר ביטחון.

סדר השיעור בשגרה יכלול:

א. פתיחה והצגת הנושא /חימום

ב. הצגת החומרים בהם ניגע ואיתם נעבוד היום.

ג. הקניה: הסבר על הנושא שיכול להיערך באופן משחקי/תרגול/צפיה או באמצעות שיח ודיון.

ד. הדרכה לפעילות ויצירה: מתן הנחיות תוך תיווך כנדרש במטרה לעודד עצמאות ככל שניתן, על ידי בחירה חופשית, ובחירת

טכניקות בהן המיומנויות הנדרשות מתאימות ליכולת התלמידים.

ה. כרבע שעה לפני סוף השיעור להורות על התכנסות לקראת סיום, והכנת סביבת העבודה להצגת תוצרים

ו. התכנסות להצגת התוצרים וסיכום, שיהווה לרוב חזרה על ההקניה.

22 of 25

2. התאמה לגיל הילד ולרמת התפקוד: בחירת התכנים והפעילויות בהתאם לגיל הכרונולוגי של הילד מחד-גיסא

ולרמת התפקוד שלו מאידך-גיסא.

3. הנגשה:

  • התאמת הפעילויות והסביבה הפיזית והלימודית לצורכי הילד, ובכללם גם עזרים טכנולוגיים כגון: מחשב, תקשורת, אייפד, טכנולוגיה מסייעת.
  • הנגשה סביבתית וטכנולוגית- הוספת עזרים ואביזרים הנדרשים לילד בשל צרכים מיוחדים לשם השתתפות בפעילויות
  • הנגשה לימודית / הנגשה קוגניטיבית באמצעים כגון: פישוט לשוני, פישוט הליכים, תיווך, שימוש בסמלים.

4. תיווך: המחשה והדגמה לקראת הפעילות, במהלכה ובסיומה באמצעות:

  • הסבר על המידע והמושגים הנדרשים להשתתפות בפעילות.
  • הצגת תכנים, משימות והסברים בדרגות קושי שונות.
  • פירוק משימות והוראות לשלבי משנה, פירוק שאלות לשאלות משנה.

23 of 25

דרכי תיווך:

המחשת התכנים באמצעות: מוצג/חפץ, דגם, תצלום, סמל, מלל כתוב ודבור, סרט, כלים אומנותיים ועוד.

שימוש באמצעי תקשורת תומכת וחלופית (תת"ח) בעזרים טכנולוגיים ובסביבות מתוקשבות מותאמות.

ביצוע הפעילויות תוך התייחסות ליכולות ולמגבלות המוטוריות של הילד.

התנסות ותרגול - למידה תוך התנסות פעילה, חיבור למצבי חיים ולעולמו של הילד, תרגול באמצעות חזרות מגוונות

טיפוח מיומנויות חשיבה - הבנייה של הפעילויות והמשימות ברמות חשיבה שונות (מהקונקרטי למופשט).

התאמה של השיח למאפייני התקשורת של הילדים באמצעות:

  • זימון מגוון ערוצים לביטוי ולהבעה עצמית כגון: דיבור, יצירה, תנועה.
  • שימוש במגוון אמצעי הבעה ותקשורת, לרבות תקשורת תומכת חלופית ועזרים טכנולוגיים בהתאם לצרכים המיוחדים.

24 of 25

  • * ליווי השיח באמצעים חזותיים, המקדמים את הבנת השיח הדבור ומאפשרים יישום של כללי שיח מקובלים.
  • * שימוש במגוון משלבי שפה, תוך התאמה לרמת התפקוד השפתי מחד-גיסא וחשיפה למשלבים גבוהים יותר מאידך-גיסא: פישוט לשוני (אך לא דלות לשונית) בהתאמה לגיל ולרמת התפקוד של הילדים.
  • * פירוש מילים קשות, שימוש במילים נרדפות, שימוש בדוגמאות.
  • * דיבור בקצב מותאם תוך הקפדה על בהירות ועל שפה תקינה.
  • * קידום מיומנויות שפה ותקשורת במהלך הפעילות האומנותית כגון: לימוד מילים חדשות, עידוד שיח, המללה של התהליך והצגת התוצר.
  • * קידום מיומנויות חברתיות במהלך הפעילות האומנותית כגון: אופני פנייה לחבר או למבוגר, עבודת צוות על משימות משותפות, פרגון הדדי.

25 of 25

עצות לשיעור מוצלח

  1. רב-גוניות - פעילות מגוונת שתיתן מענה לכלל התלמידים המשתתפים ותיצור אצלם עניין.
  2. התאמות - פעילות מותאמת ליכולות התלמידים, מזמנת חוויות הצלחה ומונעת תסכול.

3. גמישות מבנית - מהלך מפגש הניתן לבחירה ולשינוי.

4. בחירה חופשית - מבחר פעילויות/חומרים, המוגש לתלמידים ומאפשר בחירה על-פי נטיות לב

וכישורים.

5. מוכנות- נסו בבית. הגיעו מוכנים וודאו כי לא חסר שום דבר לצורך הפעילות.

* חשוב שתקדישו זמן מבעוד מועד לתכנים.