1 of 82

LPN INTENSIVE CALCULATIONS� WORKBOOK THREE�� INTENSIVE GPHC Exam revision � programme FOR NOV 2025

LONDON PHARMACIST NETWORK (LPN)

INTENSIVE REVISION FOR NOV 2025

GPHC EXAM.

2 of 82

OPENING REMARKS

  • Book sign means resource questions
  • USE LAPTOP OR DESKTOP
  • CALC SESSION 3 of 10
  • GET CALCULATOR. GET NOTES PAD and PEN
  • PAID REVISION SESSION so , DO NOT SHARE LINK/ MATERIALS for this session.
  • MENTAL BREAK 5 – 10 MINS
  • YOU WILL BE SENT PRACTICE QUESTIONS AFTER SESSION
  • STAY ACTIVE ATTEMPT QUESTIONS AND ASK QUESTIONS

3 of 82

TODAY’S TOPICS

MIXED DILUTION ✅

MASS, MOLAR, MR ✅

DRUG ADHERENCE✅

BREAKTHROUGH PAIN ✅

IDEAL BODY WEIGHT ✅

4 of 82

MIXED DILUTION QUESTION 1

You have in stock 400 ml of a KCL 10% (w/v) solution. You receive instructions to produce a new solution by removing 250 ml of the stock solution and replacing it with 120 ml of a KCL 5% (w/v) solution.

What would be the percentage strength of the new solution produced? Give your answer to one decimal place.

5 of 82

MIXED DILUTION QUESTION 2

You have in stock 200 ml of a CaCL 1 in 500 solution. You receive instructions to produce a new solution by removing 80 ml of the stock solution and replacing it with 120 ml of a CaCL 1000 PPM solution.

What would be the percentage strength of the new solution produced? Give your answer to two decimal place.

6 of 82

QUESTION 3 – MIXED DILUTION

You currently have a 300ml stock of glucose 20%, you have been asked to remove 200ml from your stock and add in 100ml of a new glucose 5% solution. What is the concentration of the new solution?

    • Give answer to nearest 1.D.P

7 of 82

QUESTION 4 – MIXED DILUTION

You have three different strengths of chlorhexidine solution in stock; 200 mL of 80% v/v solution, 100 mL of 40% v/v solution, and 50 mL of 20% v/v solution. If all three solutions are mixed together, what would be the concentration of the final volume in %v/v.

ANSWER AS WHOLE NUMBER

8 of 82

QUESTION 5- MIXED DILUTION

You are required to mix 3 glucose solutions and water together.

  • Solution A - 300ml of glucose 5% solution
  • Solution B – 500ml of glucose 12.5% solution
  • Solution C – 700ml of glucose 7.5% solution
  • Water – 650ml of potable water
  • Calculate the concentration of the resulting solution.
  • Give your answer in % to nearest 0.05.
  • London pharmacist Network

9 of 82

MIXED DILUTION QUESTION 6

  • You have in stock 500 ml of a glucose 20% (w/v) solution. You receive instructions to produce a new solution by removing 150 ml of the stock solution and replacing it with 150 ml of a glucose 5% (w/v) solution.
  • What would be the percentage strength of the new solution produced? Give your answer to one decimal place.

10 of 82

QUESTION 7 – MIXED DILUTION

You currently have a 300ml stock of glucose 20%w/v, you have been asked to remove 125ml from your stock and add 125ml of a glucose 5%w/v solution to it. What is the concentration of the new solution in %w/v?

Give answer to 1.d.p

11 of 82

QUESTION 8- MIXED DILUTION

You currently have a 500ml stock of glucose 20%, you have been asked to remove 125ml from your stock and add 125ml of a glucose 10% solution to it.

What is the concentration of the new solution?

Give answer to 1.d.p

12 of 82

QUESTION 9- MIXED DILUTION

You are required to mix three glucose solutions together.

  • Solution A - 500ml of glucose 5% solution
  • Solution B – 500ml of glucose 12.5% solution
  • Solution C – 700ml of glucose 7.5% solution
  • Calculate the concentration of the resulting solution.
  • Give your answer in % to 1 d.p.
  • London pharmacist Network

13 of 82

ANSWERS

  • SEE ANSWERS NEXT

14 of 82

ANSWER 1 – MIXED DILUTION

C1v1 plus c2v2 = c3v3 i.e your mixture

10 x 150 + 5 x 120 = C3 X 270

X = 7.77778

7.8%

15 of 82

ANSWER 2 – MIXED DILUTION

C1v1 plus c2v2 = c3v3 i.e your mixture

0.2% x 120 + 0.1 x 120 = C3 X 240

X = 0.15

ANSWER = 0.15%

16 of 82

ANSWER 3- MIXED DILUTION

C1V1 PLUS C2V2 = C3V3

20 x 100 plus 5 x 100 = c3 x 200

2500/200

C3 = 12.5

ANSWER = 12.5%w/v

17 of 82

ANSWER 4 – MIXED DILUTION

C1V1 + C2V2 + C3V3 = C4V4

80 X 200 + 40 X 100 + 20 X 50 = C4 X 350

C4 = 21000 / 350

ANSWER = 60%

18 of 82

ANSWER QUESTION 5- MIXED DILUTION

C1V1 + C2V2 + C3V3 = C4V4 ( final solution )

5 X 300 + 12.5 X 500 + 7.5 X 700 = C4 X 1800 ML

1500 + 6250 + 5250 = C4 X 2150

13000/ 2150 = 7.2222

C4 = 6.05%

19 of 82

ANSWER 6 – MIXED DILUTION

  • C1v1 + c2v2 = c3v3 i.e your mixture
  • 20 X 350 + 5 x 150 = C3 X 500ML
  • X = 15.5
  • ANSWER= 15.5%

20 of 82

ANSWER 7- MIXED DILUTION

  • C1v1 + c2v2 = c3v3
  • 20 x 175 + 5 x 125ml = c3 x 300ml
  • 13.75%w/v
  •  13.8% w/v

21 of 82

ANSWER 8- MIXED DILUTION

  • C1v1 + c2v2 = c3v3
  • 20 x 375 + 10 x 125ml = c3 x 500ml
  • 17.5%w/v
  •  ANSWER = 17.5 % w/v

22 of 82

ANSWER QUESTION 9 - MIXED DILUTION

  • C1V1 + C2V2 + C3V3 = C4V4 ( final solution )
  • 5 X 500 + 12.5 X 500 + 7.5 X 700 = C4 X 1700 ML
  • 2500 + 6250 + 5250 = C4 X 1700
  • 14000/ 1700 = 8.235

  • C4 = 8.2%

23 of 82

QUESTION 1- MASS,MOLES,MR

A 58-year-old female patient requires sodium citrate for cystitis treatment . Note that when a sachet is dissolved in 200ml water, the following electrolytes and their content in mg are found within.

Glucose=325mg,

Sodium=277mg,

Disodium hydrogen citrate =530mg .

Na+ RMM is 23g/mol.

How many mmols of sodium are available in a 1 litre solution?

Answer to 1 d.p.

  • LONDON PHARMACIST NETWORK INTENSIVE CALCULATIONS

24 of 82

MASS MOLAR MASS - QUESTION 2

  • A doctor would like to give the correct dose of DRUG X to provide 4.4 nanomoles/ kg/ min to a patient who weighs 76kg over a 24-hour period. The molecular weight of drug X is 298 g/mol and it is available as 50mg/5ml . How much of the drug is required in the syringe driver to provide the dose required by the doctor? Give your answer in ml to 2 .d.p.

25 of 82

MASS , MOLAR MASS QUESTION 3

  • Maria is a 35year old woman who weighs 60kg. Her current potassium level following a blood test is 3.2mmol/Litre. As a result, her doctor has prescribed her potassium via infusion. It is appropriate to add 16mmol K+ to her current fluid bag, and currently you have 10ml ampoules of 20% potassium chloride. Calculate the volume of potassium chloride you need to add to the infusion bag?
  • Molecular weight of potassium =39.0g/mol.
  • Molecular weight of chloride =35.5g/mol
  • Molecular weight of potassium chloride =74.5g/mol
  • Give your answer in ml to two decimal places.
  • London Pharmacist network on YouTube

26 of 82

MASS, MOLAR MASS - QUESTION 4

  • The hospital stocks 500 mL sodium chloride 0.45% infusion bags. The relative molecular mass of sodium chloride is 58.5 g/mol. What volume of sodium chloride 0.45% infusion, in ml, is required to administer 10 mmol of sodium chloride to a patient? Give your answer to the nearest 10 ml.

  • London Pharmacist network on YouTube

27 of 82

MASS , MOLAR MASS QUESTION 5

  • Miss V, a 15-year-old girl is suffering with food poisoning symptoms for which the doctor recommends she takes Dioralyte rehydration therapy with the following instructions:
  • Reconstitute the contents of one sachet with 200ml of water and take after every loose bowel motion.
  • Dioralyte sachets contain potassium chloride, sodium chloride, disodium hydrogen citrate and glucose and, when reconstituted with 1 litre of water, provide Na+ 60mmol, K+ 20mmol, Cl- 60mmol, citrate 10mmol and glucose 90mmol. Over a period of three days, Miss K uses a total of 14 Dioralyte sachets.
  • The molecular weight of sodium is 23g/mol, chlorine is 35.5g/mol and potassium is 39g/mol.

 

  • Over six days, what weight of sodium in grams would Miss V receive from the Dioralyte sachets? Give your answer to one decimal place.

28 of 82

QUESTION 6- MASS,MOLAR MASS

  • Mr. George needs an infusion via IV. The hospital stocks 500 mL Potassium chloride (KCL) 0.45% infusion bags. The RMM of potassium chloride is 74.5 g/mol. What volume of potassium chloride 0.45% infusion, in mL, is required to administer 10 mmol of potassium chloride to Mr. George?
  • Give your answer to the nearest 10 mL

29 of 82

QUESTION 7 – MASS, MOLAR MASS

You are required to prepare a fluid bag for an elderly patient who is suffering from hypocalcemia. You receive instructions to add 20mmol of calcium ions to a fluid bag.

  • What volume in ml of calcium chloride (CaCl2) injection 20% w/v should you add to the fluid bag?
  • Ca = 40.0g/mol Cl = 35.5g/mol
  • Express answer as nearest whole number.
  • Watch London Pharmacist network on YouTube

30 of 82

MASS /MOLES - QUESTION 8

Mr John is a 74-year-old man who is receiving treatment for mania. He is taking Lithium carbonate 520mg/5ml at 15ml twice a day. The molecular formula for lithium carbonate is Li2CO3. The molecular weights are

  • Lithium 7g/mol
  • Carbon 12g/mol
  • Oxygen 16g/mol

  • What quantity of lithium will Mr John receive per day, give your answer in mg to one decimal place.

31 of 82

QUESTION 9- MASS, MOLES

  • Mr. X. who weighs 60kg is suffering from hypocalcaemia. The doctor would like to infuse him with 5mmol/kg of calcium over 24 hours .
  • See table of choices of electrolytes below
  • Nacl = 0.9%
  • CaCl2 = 2%
  • KCL = 0.3%
  • Glucose = 5%

  • Na = 23g/mol , k = 39g/mol ,Ca = 40g/mol, Cl = 35.5g/mol
  • Using the information provided, calculate the rate of infusion in ml/hr. Answer to 1d.p.

32 of 82

QUESTION 10 –MASS, MOLES

  • You work in a hospital and a patient has been admitted with copper poisoning after ingesting 48g of copper sulphate. You are required to calculate the mass of copper he ingested.
  • The molecular weight of Copper Sulphate (CuSO4) is 159.7g/mol
  • The molecular weight of Copper (Cu) is 63.5g/mol

  • Give your answer in g to nearest 0.1g.

33 of 82

QUESTION 11- MASS, MOLES

  • Mrs. Julio has been prescribed erythromycin 500mg tablets to treat mastitis.
  • How many mg of erythromycin stearate are equivalent to 500 mg of erythromycin base?
  • Express your answer to 1 decimal place.
  • Mr erythromycin = 734
  • Mr erythromycin stearate = 1018.

34 of 82

QUESTION 12-MASS, MOLES

  • You are asked to produce 100ml of dexamphetamine 5mg/5ml oral solution for a patient on the ward, but you only have available dexamphetamine sulfate salt. How much dexamphetamine sulfate, in mg, would you need to produce the oral solution required by the ward?
  • Round your answer to nearest whole number.
  • Molecular Weight for Dexamphetamine C9NH13= 135
  • Molecular Weight for Dexamphetamine Sulfate (C9NH13)2H2S04= 368

35 of 82

QUESTION 13-MASS,MOLES

  • Adam is prescribed 4mg salbutamol tablets.
  • How many milligrams of salbutamol sulfate are present in each tablet containing 4 mg of salbutamol base? Express your answer to 1 decimal place.
  • Mr salbutamol (C13H21NO3) = 239
  • Mr salbutamol sulfate (C13H21NO3)2.H2SO4 = 577.

36 of 82

ANSWERS

  • SEE ANSWERS NEXT

37 of 82

QUESTION 1 ANSWER – MASS, MOLES

Mole = mass/ Mr

Mmol = 277 / 23

12.04mmol = 200ml

12.04 x 5 = 60.21mmol in 1000ml

ANSWER = 60.2MMOL

38 of 82

ANSWER 2-MASS, MOLES

  • 4.4 x 76 x 1440 = 481536 nanomoles
  • 481536

1000000

  • 0.481536 mmol
  • 0.481536 x 298 = 143.49
  • 50mg = 5ml
  • 143.49 = 14.35
  • 14.35 ml answer

39 of 82

ANSWER TO QUESTON 3

Molecular weight of potassium chloride =74.5g/mol

1 mol KCL = 74.5g

  • 1 MMOL KCL = 74.5MG
  • 16 x 74.5 = 1.192g
  • 20g = 100ml
  • Then 1.192g = 5.96ml

  • ANSWER = 5.96ML

40 of 82

ANSWER 4- MASS, MOLES

  • RMM = 58.5 grams per mole
  • NaCl 0.45% means 0.45 g in 100 mL, so 2.25 g NaCl in 500 mL
  • Moles = Mass/RMM = 2.25 g / 58.5 g = 0.0384615 moles of sodium chloride in 500 mL
  • 0.0384615 moles x 1000 = 38.4615 mmol in 500 mL
  • 500 mL / 38.4615 mmol = 13 mL contains 1 mmol
  • 13 mL x 10 mmol = 130 mL contains 10 mmol
  • Therefore, to administer 10 mmol of sodium chloride, a patient would need to be administered 130 mL of 0.45% sodium chloride solution for infusion
  • 130 ml Answer

41 of 82

ANSWER 5 – MASS, MOLES

  • MOLES = MASS/MR
  • CALCULATE TOTAL MOLES FIRST
  • 28 sachets for 6 days
  • 28 x 200 = 5600ml = 336 mmol
  • because 1000ml = 60mmol from information in the question
  • 336 MMOL = mass /23
  • MOLE= 0.336
  • 23 X 0.336 = 7.7
  • Answer = 7.7grams

42 of 82

ANSWER 6- MASS, MOLES

  • RMM = 74.5 grams per mole
  • KCl 0.45% means 0.45 g in 100 mL, so 2.25 g KCL in 500 mL
  • Moles = Mass/RMM = 2.25 g / 74.5 g = 0.030201 moles of POTASSIUM chloride in 500 mL
  • 0.030201 moles x 1000 = 30.201 mmol in 500 mL
  • 500 mL / 30.201 mmol = 16.56 mL contains 1 mmol
  • 16.56 mL x 10 mmol = 165.6 mL contains 10 mmol

  • ANSWER = 170 ML to nearest ten

43 of 82

ANSWER 7

  • Mol = mass/ Mr
  • 20mmol = mass/mr (111)
  • Mass = 2220 mg
  • 20% is 20g in 100ml or 20000mg in 100ml
  • 20000 = 100 ml
  • 2200 = 11ml

44 of 82

ANSWER 8

  • MR OF L12CO3 = 74g/mol
  • daily dose of lithium carbonate = 3120
  • mole = mass / MR
  • MOLE = 3.120/74
  • mole = 0.04216216
  • mass of lithium = 0.04216 x 14
  • = 0.59027g
  • Answer = 590.3mg

45 of 82

ANSWER 9

  • 60kg x 5 mmol = 300 mmol
  • 300mmol = 0.3 Mole
  • 0.3 mol = Mass / 111 g/mol
  • Mass = 33.3g
  • 2% means 2g in 100 ml
  • 33.3 in 1665 ml
  • 1665ml / 24 hours = x

  • ANSWER = 69.4ml/ hour

46 of 82

ANSWER 10- MASS, MOLES

  • mole = mass / Mr
  • mole = 48 / 159.7
  • Mole = 0.30056
  • 0.30056 x 63.5 = 19.08556g

  • ANSWER = 19.1g

47 of 82

ANSWER 11-MASS, MOLES

  • Erythromycin base Mmol = mass/ Mr
  • mmol = 500/734 = 0.681198 mmol

  • Erythromycin stearate = mmol = mass/ mr
  • 0.681198mmol = mass/ 1018 = 693.460mg
  • ANSWER = 693.5mg
  • Note well – There is one complete ratio(mole) of erythromycin base in erythromycin stearate.

48 of 82

ANSWER 12- MASS, MOLES

  • Dexamphetamine Mmol = mass/ Mr
  • Mmol = 100mg / 135 = 0.74074mmol

  • Dexamphetamine Sulphate mmol = mass/mr
  • 0.74074 x 368 = 272.59mg
  • Dexamphetamine C9NH13= 135 and Dexamphetamine Sulphate

(C9NH13)2H2S04= 368

  • NOTE well : There are 2 COMPLETE ratios(moles) of dexamphetamine in dexamphetamine sulphate
  • Hence , divide 272.59 by 2 = 136mg
  • ANSWER = 136mg

49 of 82

ANSWER 13- MASS, MOLES

  • Salbutamol base Mmol = mass/ Mr
  • Mmol = 4mg / 239 = 0.016736mmol

  • Salbutamol Sulphate mmol = mass/mr
  • 0.016736 x 577 = 9.6569mg
  • salbutamol (C13H21NO3) = 239
  • Mr salbutamol sulfate (C13H21NO3)2.H2SO4 = 577
  • NOTE well : There are 2 COMPLETE ratios(moles) of salbutamol in salbutamol sulphate
  • 577/239 = 2.414 = NB – consider the complete number mainly i.e. 2
  • Hence , divide 9.6569 by 2 = 4.82845mg
  • ANSWER = 4.8mg

50 of 82

ADHERENCE – QUESTION 1

Mrs. R. was prescribed carmellose 0.5%w/v eye drops at the dose of 2 drops in both eyes QDS for 28 days. After using 2ml of the eye drops , she returns the remaining eye drops and tells you that she can no longer continue taking the drug due to side effects.

Calculate the % adherence in this scenario assuming no wastage?

  • Give your final answer as 1 d.p.

51 of 82

ADHERENCE – QUESTION 2

Mrs. L was prescribed Erythromycin 250mg QDS for 7 days. After taking the medicine for 3 days, She returns the remaining tablets and tells you that she can no longer continue taking the drug due to side effects.

Calculate the % adherence in this scenario assuming no wastage?

  • Give your final answer to NEAREST five.

52 of 82

ADHERENCE- QUESTION 3

Mr. Choi has been prescribed a bottle of 120ml mometasone nasal spray by his doctor. He is instructed to administer 2 squirts BD in each nostril per day. The strength of this mometasone nasal spray is 0.05%w/v and each squirt is about 150 microlitres. His doctor wants him to use the spray for 14 days treatment.

Calculate the % adherence in this scenario assuming Mr. Choi only uses 8.4ml out of the total volume his doctor instructed him to use?

Answer as whole number.

53 of 82

ADHERENCE- QUESTION 4

James – a six-year-old baby was prescribed Amoxicillin 250mg/5ml suspension 5ml TDS for a fortnight . After taking 12 doses of the medicine , his dad returns the remaining drug and tells you that he can no longer continue taking the drug due to persistent diarrhoea. Calculate the % adherence in this scenario assuming no wastage?

  • Approximate your final answer to NEAREST 0.5%.

54 of 82

BREAKTHROUGH PAIN - 1

  • Mr. A. is a palliative care patient who takes zomorph 30mg M/R twice a day for Chronic pain due to metastatic cancer. He also takes codeine 100mg TDS. His doctor would like to prescribe him morphine oral solution for breakthrough pain. Calculate the maximum and minimum breakthrough pain dose in mg. Answer as Whole number in mg. SEE RESOURCE/LINK.
  • Prescribing in palliative care | Medicines guidance | BNF | NICE

55 of 82

QUESTION 2 - BREAKTHROUGH PAIN

  • Ms. Angela is a palliative care patient who has been prescribed 60mg morphine sulphate modified release (MST Continus) tablets twice daily. The doctor wishes to prescribe medication for breakthrough pain every four hours and asks you for your advice. What is the minimum volume in ml of morphine sulphate 10mg/5ml oral solution that Ms. Angela can take per dose for breakthrough pain?
  • Answer as whole number

56 of 82

BREAKTHROUGH PAIN - 3

  • Ms. Adams. is a palliative care patient who takes Zomorph 10mg M/R twice a day for Chronic pain. Her doctor decides to prescribe her 0ramorph 10mg/5ml oral solution for breakthrough pain every four hours .
  • Assuming she would take oramorph using a syringe that is calibrated at 0.5ml intervals. Calculate the maximum volume she will require for a week . Give your answer as a whole number.

57 of 82

QUESTION 4

  • Mr. Ray a 60-year-old man is finding it hard to swallow his morphine tablets. He takes severedol tablets 20mg every 4 hours per day and he also takes 5ml oramorph 10mg/5ml every four hours for breakthrough pain . You have been instructed to switch Mr. Ray to fentanyl patches. What is the correct strength of fentanyl patches you would recommend ?

58 of 82

BREAKTHROUGH PAIN - 5

  • Mr. Y. is a palliative care patient who takes zomorph 100mg M/R twice a day for Chronic pain. His doctor decides to prescribe him 0ramorph 10mg/5ml oral solution for breakthrough pain every six hours .
  • Assuming he would take oramorph using a syringe that is calibrated at 1ml intervals. Calculate the maximum volume of oramorph he needs to take per 7 days for breakthrough pain . Give your answers to nearest 5ml.

59 of 82

QUESTION 1- IDEAL BODY WEIGHT

Calculate ideal body weight for the patient below.

Weight – 98kg, Height – 179cm, 1 ft = 30.48cm and 1 inch = 2.54cm

Mrs. James is to be treated for UTI by intramuscular injection with an aminoglycoside at the lowest possible dose due to renal impairment. Use the formula provided below.

( IBW = 2.3kg for each inch over 5 feet + constant)

Male = 50kg , female = 45.5kg

Calculate ideal body weight in Kg and state answer to 1.d.p.

  • LONDON PHARMACIST NETWORK INTENSIVE CALCULATIONS

60 of 82

IDEAL BODY WEIGHT 2

Consider the following information about the patient below.

  • Mr. David, Aged 65 years
  • Weight – 98kg, Height – 177cm
  • Mr. David is to be treated with a drug @ 10mg /kg daily in three equally divided doses. Note - To avoid excessive dosage in obese patients use ideal body weight to calculate the dose required for the drug.
  • Do you think Mr. is obese or not? Use the BMI formula provided to help you decide.
  • (BMI kg/m2 = weight/height)
  • ( IBW = 2.3kg for each inch over 5 feet + 50kg)

  • Calculate IDEAL BODY WEIGHT TO 1.D.P.

61 of 82

IDEAL BODY WEIGHT 3

Consider the following information about the patient below.

  • Mrs. P Aged 59 years Weight – 84kg, Height – 5ft 6 inches
  • Mrs. P is to be treated with a drug @ 5mg /kg daily in four equally divided doses. Note - To avoid excessive dosage in overweight and obese patients use ideal body weight to calculate the dose required for the drug.
  • Use the BMI formula provided to help you decide his BMI.
  • (BMI kg/m2 = weight/height)
  • ( IBW = 2.3kg for each inch over 5 feet + constant)
  • 1 foot = 30.48cm and 1 inch = 2.54cm , male = 50kg , female = 45.5
  • Calculate how much of the drug is required for a dose? Give answer in mg to 1.dp

62 of 82

QUESTION 4 - IDEAL BODY WEIGHT

  • Consider the following information about the patient below.
  • JERRY ,Aged 67 years, Weight – 113kg, Height – 175cm
  • JERRY is to be treated for sepsis with Amikacin @ 10mg /kg daily in three equally divided doses. Note - To avoid excessive dosage in obese patients use ideal body weight to calculate the dose required for Gentamicin.
  • Do you think JERRY is obese or not? Use the formula provided to help you decide.
  • (BMI kg/m2 = weight/height) & ( IBW = 2.3kg for each inch over 5 feet + 50kg)
  • 30.48cm = 1 foot and 2.54cm = 1 inch
  • Calculate how much Amikacin is required per dose? Give answer in mg to WHOLE NUMBER.

63 of 82

QUESTION 5 - IBW

Mrs. K a 50-year-old woman is to receive IV vancomycin at a dose of 3mg per kg daily in three divided doses. You have 20mg/ml vancomycin injection vials in stock. What volume of this will be required for a dose ? Use the ideal body weight in your calculation as she suffers from renal disease. Answer to 1.d.p. 1lb = 0.45kg, 1 ft = 30.48cm, 1 inch = 2.54cm

  • Her Actual Body Weight = 92kg
  • Height = 173cm
  • Constant - male = 50 and female = 45.5
  • IBW = (2.3 x number of inches above 5ft in height ) + constant
  • London Pharmacist Network calculations

64 of 82

6 - CORRECTED BODY WEIGHT

  • Mr. G a 60-year-old man is to receive an IV drug at a dose of 5mg per kg daily in two divided doses. Calculate Mr. G’s corrected body weight using the formula provided. Answer as whole number.

See formulas provided

  • IBW = (2.3 x number of inches above 5ft in height ) + constant
  • Corrected Body Weight formula = IBW + 0.4 (ABW – IBW)
  • His Actual Body Weight = 92kg
  • Height = 180cm
  • Constant - male = 50 and female = 45.5

65 of 82

7 - CORRECTED BODY WEIGHT

  • Mr. Boris a 50-year-old man is to receive IV vancomycin at a dose of 3mg per kg daily in three divided doses. You have 20mg/ml vancomycin injection vials in stock. What vol of this will be required for a single dose ? Use C.B.W. Answer as whole number. See formulas provided

  • His Actual Body Weight = 92kg
  • Height = 173cm
  • Constant - male = 50 and female = 45.5
  • IBW = (2.3 x number of inches above 5ft in height ) + constant
  • Corrected Body Weight formula = IBW + 0.4 (ABW – IBW)

66 of 82

ANSWER 1 - ADHERENCE

  • FORMULA
  • Actual/supposed amount x 100
  • 2 drops x 2 eyes = 4 drops
  • 4 drops x 4 times a day = 16 drops
  • 16 drops x 28 days = 448 drops
  • 448drops / 20 = 22.4 ml
  • 2ml / 22.4 = 0.0892 x 100 = 8.92857 %
  • ANSWER = 8.9%

67 of 82

ANSWER 2 - ADHERENCE

  • FORMULA
  • Actual/supposed amount x 100

  • 3 days = 12
  • 7 days suppose to take 28 tabs
  • 12/28 x 100
  • 42.857%
  • NEAREST five % = 45%
  • ANSWER = 45 %

68 of 82

ANSWER 3 - ADHERENCE

  • 8 x 150 = 1200 microlitres i.e. 1.2 ml/day
  • 1.2ml x 14 days = 16.8ml
  • 7 days = 8.4ml

  • 8.4/16.8 x 100 = 50%
  • ANSWER = 50%

69 of 82

ANSWER 4 - ADHERENCE

  • 15ml x 14 = 210 ml
  • 12 doses = 60ml
  • 210 – 60 = 150
  • 60/210 x 100 = 28.57
  • 28.5%
  • ANSWER = 28.5%

70 of 82

ANSWER 1- BREAKTHROUGH PAIN

  • Zomorph 30mg x 2 = 60mg
  • Codeine 100mg = morphine 10mg
  • Hence, codeine 300mg = 30mg of morphine
  • Total morphine daily dose = 90mg
  • (MINIMUM ) 90/ 10 = 9mg
  • MAXIMUM 90/6 = 15mg

71 of 82

ANSWER 2 - BREAKTHROUGH PAIN

  • Daily dose of morphine = 120mg per day

  • Minimum for breakthrough = 1/10

  • 120/10 = 12mg
  • If 10mg = 5ml
  • 12mg = 6ml

  • ANSWER = 6ml

72 of 82

ANSWER 3- BREAKTHROUGH PAIN

  • Max = 1/ 6
  • Morphine daily dose = 20 mg
  • 1/6 x 20 = 3.33mg (1.665ml ) AS 10mg = 5ml
  • give 1.5ml due to syringe calibration
  • 1.5ml x 6 = 9 ml
  • 9 X 7 = 63ml
  • Answer = 63ml

73 of 82

ANSWER 4- BREAKTHROUGH PAIN

  • oramorph 10mg = 5ml
  • He takes 30ml which is = 60mg
  • Severedol 20mg x 6 = 120mg
  • Total morphine = 180mg per day

  • Use resource
  • 180mg daily = 75mcg patch

74 of 82

ANSWER 5- BREAKTHROUGH PAIN

maximum = 1/6

  • Morphine daily dose = 200 mg
  • Maximum = 1/6 x 200 = 33.33mg (17ml )
  • 17ml x 4 = 68 ml
  • 68ml x 7 = 476
  • ANSWER = 475 ml

75 of 82

QUESTION IBW - 1 ANSWER

IBW = 2.3kg for each inch over 5 feet + constant

30.48cm x 5 = 152.4cm

179 – 152.4 = 26.6cm

26.6 / 2.54 = 10.47244 inches

2.3 x 10.47244 + 45.5 = 69.581

ANSWER = 69.6kg

76 of 82

ANSWER 2 - IBW

  • Patient is obese
  • So use ibw formula
  • 2.3kg x 9.68503 inches = 22.275569kg
  • 22.275569kg + 50kg = 72.275569kg
  • ANSWER = 72.3kg

77 of 82

ANSWER 3 - IBW

  • Patient is obese
  • So use ibw formula
  • 2.3kg x 6 inches = 13.8kg
  • 13.8kg + 45.5kg = 59.3kg
  • 5mg x 59.3kg = 296.5mg
  • 296.5mg / 4
  • 74.1mg answer

78 of 82

ANSWER 4 - IBW

  • use ibw formula
  • 2.3kg x 8.8976 inches = 20.464kg
  • 20.464kg + 50kg = 70.464kg
  • 10mg x 70.464kg = 704.64mg
  • 704.64/3 = 234.88

 

  • 235mg answer

79 of 82

ANSWER 5 -IBW

  • first, Calculate IBW
  • 173 – 152.4 = 20.6cm
  • 20.6cm = 8.110 inches
  • 2.3 x 8.110 plus 45.5 = 64.153kg
  • 64.153kg x 3 = 192.459mg
  • 20mg = 1ml

192.459mg = x

  • X = 9.62295ml
  • 9.62295/ 3 = 3.20765
  • ANSWER = 3.2ml

80 of 82

ANSWER 6- CORRECTED BODY WEIGHT

  • first, Calculate IBW
  • 180 – 152.4 = 27.6cm
  • 27.6cm = 10.8661 inches
  • 2.3 x 10.8661 plus 50 = 74.992kg
  • IBW = 74.992kg
  • Corrected Body Weight formula = IBW + 0.4 (ABW – IBW)
  • CBW = 74.992 plus 0.4 X (17.0078) = 81.795
  • 81.795
  • ANSWER = 82kg

81 of 82

ANSWER 7- CORRECTED BODY WEIGHT

  • first, Calculate IBW
  • 173 – 152.4 = 20.6cm
  • 20.6cm = 8.110 inches
  • 2.3 x 8.110 plus 50 = 68.653kg
  • CBW = 68.653 plus 0.4 X (23.1654) = 77.91916
  • 77.91916 X 3 = 233.757
  • 233.757/3 = 77.91916
  • If 20mg = 1ml
  • 77.91916 = 3.89ml

  • ANSWER = 4ml

82 of 82

��THE END

GOODLUCK !!!

REMEMBER YOU CAN REFER A FRIEND TO JOIN LPN.

SUBSCRIBE ON YOUTUBE

FOLLOW ON INSTAGRAM - Londonpharmacistnetwork