1 of 37

视察教学PENCERAPAN

郑碧翎 Cheng Bik Ling Ketua Penolong Pengarah Unit Bahasa dan Kesusasteraan

2 of 37

视察教学前需注意事项

3 of 37

课程

KURIKULUM

道德价值

INSANIAH/NILAI

教学法

PEDAGOGI

评估

PENTAKSIRAN

Nilai

murni

KSSR

KSSM

DSKP

Pendekatan/

Kaedah /Teknik Pengajaran

Pentaksiran

Bilik Darjah

心理学

PSIKOLOGI

Psikologi

Kanak-kanak

Psikologi

Awal Remaja

视察前必需掌握的基本知识

* 最重要是掌握SKPMg2 Std 4 内容

4 of 37

STD.4

SKPMg2

Setiap tindakan guru dalam melaksanakan pemudahcaraan adalah bersepadu/berkaitan dan saling menyokong antara satu dengan yang lain supaya murid dapat menjadi pembelajar aktif.

Pembelajar aktif

Murid menguasai isi pelajar dan kemahiran yang diajarkan oleh guru selaras dengan objektif PdP.

Penilai

Guru melaksanakan pentaksiran formatif dengan adil agar murid menjadi pembelajar aktif

KURIKULUM (DSKP)

Pengetahuan Pedagogi Kandungan

PSIKOLOGI PENDIDIKAN

NILAI/ INSANIAH

Pendorong

Minda dan emosi murid sentiasa dirangsang agar dapat belajar dengan aktif dan bermakna

Pembimbing

Murid dipandu dan diberikan tunjuk cara agar menjadi pembelajar aktif.

Pengawal

Isi pelajaran dan suasana pembelajaran dikelola untuk mencapai objektif melalui penglibatan aktif murid.

Perancangan

Aktiviti, sumber pendidikan dan instrumen pentaksiran dirancang selaras dengan DSKP dan aras murid agar murid aktif belajar

4.1

4.2

4.5

4.6

4.3

4.4

Guru Sebagai Pemudah Cara Menjadikan Murid Pembelajar Aktif

PdP BERKUALITI:

5 of 37

检查RPT & RPH (之前和当天)

专注及记录教学过程

确定教师在教学中所扮演的角色

总结

提出优点和

可改进的部分

视察后

6 of 37

时间管理

  • 教学前的时间管理
  • 个人或小组活动的时间管理
  • 各项活动之间的过渡时间

7 of 37

过渡时间的速度

太快或太慢

每个教学成分的时间管控

8 of 37

教材或教学设备管理

    • 充分利用适当的教材或教学

设备以提高教学的质量和效率

    • 布置的课业,课业是否清晰,与教材有关

9 of 37

教学的清晰度

指示明确

举例恰当

讲解清晰

10 of 37

座位编排

  • 能促进学习活动的座位安排
  • 能提升学习氛围的课堂布置
  • 舒适的活动空间

11 of 37

提问技巧

与目标或内容有关

评估学生

理解程度

挖掘学生

思考能力

12 of 37

评估学生理解程度

  • 确定学生在每项活动的掌握能力
  • 评估学生学习表现

13 of 37

学生参与策略

  • 布置机会让学生参与交流、讨论或协商
  • 引领学生给予观点或见解

14 of 37

学生的参与表现

积极的

消极的

    • 迅速并主动给予回答
    • 积极参与活动
    • 服从指示
    • 缺乏注意力
    • 干扰其他同学

15 of 37

差异化教学 “因材施教”

考虑学生的学习风格和学习准备程度,兴趣以及学习者特征,布置差异化教学活动,以提高学习效果。

IN TEACHING, ONE SIZE DOES NOT FIT ALL

16 of 37

进行视察教学

17 of 37

4.1.1 教师有规划地策划教学

行动

素质

  • 准备教案
  • 策划评估方式
  • 准备教具

  • 活动及目标适合

学习目标

  • 适合不同能力的

学生

  • 时间管理恰当
  • 依据决议/指示

18 of 37

i. Menyediakan RPH dengan merujuk DSKP danSPI Bil.3/1999:

 Objektif :

Spesifik: Objektif selari dengan aktiviti pembelajaran

Boleh diukur: Cth: Murid dapat menyatakan lima sumbanganTamadun Awal Manusia

Boleh dicapai: Keseluruhan murid boleh mencapai

Masa: Pemeringkatan aktiviti menepati masa, boleh dilaksana dengan realisitik

Aktiviti :

Set Induksi : membina menara (akhbar) – PAK21,, EMK

Tugasan Kumpulan

(PAK21)- Gallery Walk , parking lot, traffic light KBAT (i-THINK – banding beza)

EMK – TMK, Sains, Matematik

Penutup – penerapan nilai patriotisme

Refleksi berpusatkan murid

ii Menentukan Kaedah Pentaksiran Dalam PdPc

Kaedah: Lisan, Soal jawab, kerja kumpulan, berpasangan, bertulis, pemerhatian

iii .Menyediakan ABM/BBM/BBB/TMK

ABM- LCD

BBM – Buku teks, peta lokasi

BBB – Kertas Mahjong, pensel warna, traffic light, peta i-THINK, kertas akhbar, papan putih kecil

TMK : laman sesawang yang berkaitan

ASPEK 4.1: GURU SEBAGAI PERANCANG

CADANGAN TINDAKAN

19 of 37

��SURAT PEKELILING IKHTISAS BIL 3/1999�PENYEDIAAN REKOD PENGAJARAN & PEMBELAJARAN

20 of 37

4.2.1 教师掌控教学的过程

行动

素质

  • 管理学习内容/范围
  • 管理活动时间
  • 给予机会让学生

踊跃学习

  • 针对学习目标
  • 适合不同能力的

学生

  • 持续性进行

21 of 37

  1. Mengelola isi pelajaran

L1 - Set Induksi

L2 - Arahan tugasan kumpulan

L2 - Tugasan kumpulan

L3 - Gallery Walk

L4 - Tugasan berpasangan

L5 - Refleksi dan Rumusan

  1. Mengelola masa PdPc : Mengoptimumkan masa PdP

Contoh:

L1 - Set Induksi - 5m

L2 - Arahan tugasan kumpulan - 5m

L3 - Tugasan kumpulan - 25m

L4 - Gallery Walk - 10m

L5 - Tugasan berpasangan - 10m

L6 - Refleksi dan Rumusan - 5m

iii. Penyertaan aktif murid

Agihan tugas yang jelas:

Kemahiran memimpin

Kemahiran mengurus tugasan

Kemahiran menyelesaikan masalah

Tugasan kumpulan

ASPEK 4.2.1: GURU SEBAGAI PENGAWAL

(PROSES PEMBELAJARAN)

CADANGAN TINDAKAN

22 of 37

4.2.2

行动

素质

  • 监控学生交流
  • 监控学生行为
  • 恰当的编排座位
  • 营造快乐的学习气氛
  • 真诚,适度
  • 全面,涉及所有学生
  • 持续性/根据需求

教师掌控学习氛围

23 of 37

  1. Mengawal komunikasi murid dalam PdPc.
  2. Memastikan kesopanan murid ketika berkomunikasi dengan rakan lain.
  3. Memastikan murid menerima dan menolak pendapat rakan secara berhemah.

 

  1. Menyusun atur kedudukan murid

a. Murid duduk dalam kumpulan (susun atur PAK 21)

  1. Mewujudkan suasana pembelajaran yang menyeronokkan
  2. Unsur didik hibur diterapkan dalam proses PdP (video, galary walk, aktiviti kumpulan, pancaindera)

  1. Mengawasi perlakuan murid dalam PdPc
  2. Mengawal perlakuan murid dengan guru dan perlakuan murid dengan murid secara berterusan.
  3. Mengawasi pergerakan murid semasa aktiviti galary walk.

 

 

ASPEK 4.2.2: GURU SEBAGAI PENGAWAL

(SUASANA PEMBELAJARAN)

CADANGAN TINDAKAN

24 of 37

4.3.1

行动

素质

  • 指导/引导学生获取

学习内容/概念/论据

  • 指导学生掌握技能
  • 引领学生学习做决定

及解决问题

  • 引领学生从教育资源

中学习

  • 结合课文内容,延伸

跨学科活动教学

  • 根据需要/适合不同

能力

  • 正确
  • 真诚
  • 认真

教师引导学生掌握知识/技能

25 of 37

  1. Memberi tunjuk ajar menguasai isi pelajaran
  2. Memberi tunjuk ajar, pemerhatian gambar.
  3. Demontrasi.

ASPEK 4.3: GURU SEBAGAI PEMBIMBING

  1. Memberi tunjuk ajar dalam menguasai kemahiran dalam aktiviti pembelajaran.
  2. Memberi format penulisan karangan.

 

iii. Memandu murid membuat keputusan dan menyelesaikan masalah.

  1. Membimbing murid menyelesaikan masalah dengan menggunakan Peta Alir (i-Think) bagi menyelesaikan masalah.
  2. Meminta murid membuat rumusan kecil dan rumusan besar.

iv. Memandu murid menggunakan/ memanfaatkan sumber pendidikan.

  1. Membimbing murid mengulas secara ringkas berdasarkan tayangan video.
  2. Memandu murid untuk eksploitasi bahan. (pancaindera)

v. Menggabung / mengait isi

pelajaran

  1. Kaitkan dengan pengetahuan sedia ada, keluarga, latar belakang dan persekitaran murid secara lokaliti dan global.
  2. Menggabungkan elemen merentas kurikulum ( Sains, matematik, Pendidikan Moral)

CADANGAN TINDAKAN

26 of 37

4.4.1

行动

素质

  • 交流
  • 合作/协商
  • 激发批判及创意思维

的发问

  • 制造氛围,激发学生

解决问题及做决定的能力

  • 激发学生的领导能力
  • 鼓励发问
  • 鼓励自习
  • 针对学习目标
  • 适合不同能力

的学生

  • 持续性

教师激励学生思维

27 of 37

ASPEK 4.4.1: GURU SEBAGAI PENDORONG (MINDA)

  1. Merangsang murid berkomunikasi
  2. Memberi soalan yang mudah difahami mengikut aras keupayaan murid.
  3. Menggalakkan murid berkomunikasi dengan aktif dalam aktiviti kumpulan.

 

ii. Merangsang murid berkolaboratif dalam aktiviti pembelajaran

a. Menggalakkan murid berkolaboratif dalam aktiviti pembelajaran. (PAK 21, aktiviti perbincangan kumpulan)

  1. Mengemukakan soalan yang menjurus ke arah pemikiran kritis dan kreatif
  2. Mengemukakan soalan aras tinggi Taksonomi Bloom (cth: analisis, menghurai, mencipta)

 

iv. Mengajukan soalan yang menjurus ke arah membuat keputusan dan penyelesaian masalah.

a. Menggalakkan murid memberi idea, pandangan untuk mengenal pasti dan menyelesaikan masalah.

 

 

v. Mewujudkan peluang untuk murid memimpin.

  1. Melantik ketua kumpulan.
  2. Pengagihan tugas kepada ahli kumpulan.
  3. Mendorong murid bekerja secara brepasukan.

Vi Menggalakkan murid mengemukakan soalan berkaitan isi pelajaran.

a. Mendorong murid mengajukan pelbagai soalan berkaitan isi pelajaran. (cth: soalan-soalan selepas tayangan video dan galary walk)

 

  1. Menggalakkan murid memperoleh pengetahuan dan kemahiran secara kendiri.

a. Memastikan murid mendapat maklumat awal sebelum sesi PdP. (pelbagai bentuk , dari laman web/ibu bapa)

CADANGAN TINDAKAN

28 of 37

4.4.2

行动

素质

  • 针对良好表现给予

称赞/鼓励

  • 针对学生的作品及

想法表示赞赏

  • 给予学生发问或回答

的信心

  • 关注学生需求
  • 真诚
  • 全面并涉及

所有学生

  • 持续性

教师鼓舞学生学习的情绪

29 of 37

  1. Memberi pujian/galakan terhadap perlakuan positif
  2. Mendorong murid menggunakan penanda “like” “dislike”.

 

  1. Memberi penghargaan terhadap hasil kerja/ idea yang bernas.
  2. Memaparkan hasil kerja murid (petikan karangan).

 

iii. memberi keyakinan dalam mengemukakan soalan/memberi respons

a. Sentiasa memberi pujian kepada murid

 

iv. prihatin terhadap keperluan murid  

  1. Mengelilingi kelas dan membimbing murid yang memerlukan pemulihan.
  2. Peka dengan keperluan dan kecenderungan individu murid.

 

ASPEK 4.4.2: GURU SEBAGAI PENDORONG (EMOSI)

CADANGAN TINDAKAN

30 of 37

4.5.1

行动

素质

  • 使用各种评估方式
  • 进行辅导和增广活动
  • 布置与教材有关的

课业

  • 进行反思
  • 批阅与评价学生的

课业

  • 根据教学目标
  • 根据已规定的准则

和有效的评估方式

  • 根据学生不同潜能

和能力,进行全面

性评估

  • 持续性

教师评估学习成果

31 of 37

ASPEK 4.5: GURU SEBAGAI PENILAI

  1. Menggunakan pelbagai kaedah pentaksiran
  2. Menggunakan pemerhatian, lisan, bacaan, penulian, penyoalan dan membuat catatan.
  3. Malaksanakan pentaksiran mengikut aras keupayaan murid secara individu dan kumpulan.

 

ii. Menjalankan aktiviti pemulihan / pengayaan dalam PdPc.

  1. Catatan refleksi terhadap murid yang perlu diberi bimbingan dan pengayaan.
  2. Catatan profil individu murid.

 

iii. Memberi latihan/tugasan berkaitan pelajaran

  1. Memberi tugasan yang mencukupi bagi membantu murid mencapai objektif.
  2. Menyediakan latihan mengikut aras keupayaan murid.
  3. Memberi tugasan secara flipped classroom. (mencari maklumat dari laman web, bahan bacaan)

iv. membuat refleksi PdPc

a. Membuat penilaian terhadap aktiviti pembelajaran secara individu dan secara kelas serta secara berterusan

v. menyemak/menilai hasil kerja/gerak kerja/latihan/ tugasan

  1. Menyemak dan menilai tugasan murid. (semasa pembentangan,hasil kerja individu dan kumpulan)
  2. Menyemak secara konstruktif dengan memberi ulasan yang membina, memberi tanda bintang dan penghargaan.
  3. Merekod tahap penguasaan dengan merujuk standard prestasi. (tapak off-line)

 

CADANGAN TINDAKAN

32 of 37

4.6.1

行动

素质

  1. 给予回答/回应
  2. 交流
  3. 合作
  4. 批判及创意思维
  5. 提问
  6. 结合学生生活范围/

国内课题/全球课题

viii做决定/解决问题

  • i,ii,iii 90-100%
  • iv,v,vi,vii-超过

50%

  • 与学习目标一致
  • 有信心
  • 真诚/互重/认真

学生参与教学活动的踊跃度

33 of 37

  • 4.6 MURID SEBAGAI

PEMBELAJAR AKTIF

PERANCANGAN

AKTIVITI

Murid menonton dan memberi respon berkaitan “semangat kejiranan” (i)

Secara kelas dan kumpulan murid bersoal jawab tentang kejiranan (kerusi panas) (ii) (v)

Secara kumpulan murid berbincang dan menyatakan pendapat tentang semangat kejiranan secara bertatasusila. (ii) (iii) (vii)

Galeri pelancongan – setiap kumpulan melawat stesen galeri untuk mendengar pembentangan dan membuat penilaian rakan sebaya. (i) (ii) (iv) (v)

Murid berbincang tentang isu global berdasarkan situasi yang diberi. Cth: Apakah akan terjadi jika negara-negara di dunia ini tidak mengamalkan semangat kejiranan. (ii) (iii) (vi)

Murid merumus isi pelajaran dengan bimbingan guru. (vii)

34 of 37

4.4.1 Guru Sebagai Pendorong (Minda)

4.6 Murid Sebagai Pembelajar Aktif

Guru mendorong minda murid dalam melaksanakan aktiviti pembelajaran dengan:

  1. Merangsang murid berkomunikasi
  2. Merangsang murid berkolaboratif dalam aktiviti pembelajaran
  3. Mengemukakan soalan yang menjurus ke arah pemikiran kritis dan kreatif
  4. Mengajukan soalan/mewujudkan situasi yang menjurus ke arah membuat keputusan dan menyelesaikan masalah
  5. Mewujudkan peluang untuk murid memimpin
  6. Menggalakkan murid mengemukakan soalan berkaitan isi pelajaran
  7. Menggalakkan murid memperoleh pengetahuan dan kemahiran secara kendiri

Murid melibatkan diri dalam proses pembelajaran dengan:

  1. Memberi respons berkaitan isi pelajaran
  2. Berkomunikasi dalam melaksanakan aktiviti pembelajaran
  3. Melaksanakan aktiviti pembelajaran secara kolaboratif
  4. Memberi respons yang menjurus ke arah pemikiran kritis dan kreatif berkaitan isi pelajaran
  5. Mengemukakan soalan berkaitan isi pelajaran
  6. Mengaitkan isi pelajaran dengan kehidupan murid/isu lokal/global
  7. Membuat keputusan/menyelesaikan masalah berkaitan aktiviti pembelajaran

35 of 37

BAHAN BANTU PAK 21

BAHAN

PERANAN

ASPEK DALAM SKPMG2

Parking lot

Bertanyakan soalan

4.6.1 Murid melibatkan diri dalam proses pembelajaran dengan:

  1. memberi respons berkaitan ‎isi pelajaran
  2. mengemukakan soalan berkaitan isi pelajaran

Traffic Light

Talking Chips

Susun Atur Meja

Mengawal suasana pembelajaran

4.2.2 Guru mengawal suasana pembelajaran dengan:

  1. mengawasi komunikasi murid dalam PdPc
  2. mengawasi perlakuan murid dalam PdPc
  3. menyusun atur kedudukan murid

Papan Ganjaran

Sudut Hasil Kerja Murid

 

Mendorong emosi

 

 

 

4.4.2 Guru mendorong emosi murid dalam melaksanakan aktiviti pembelajaran dengan:

  1. memberi pujian/galakan terhadap perlakuan positif
  2. memberi penghargaan terhadap hasil kerja/ idea yang bernas.

Traffic Light

Ruang Santai

Sudut Maklumat

Parking Lot

Pengayaan dan pemulihan

 

4.5.1 Guru melaksanakan penilaian dengan:

  1. menggunakan pelbagai kaedah pentaksiran dalam PdPc
  2. menjalankan aktiviti pemulihan/pengayaan dalam PdPc.
  3. memberi latihan/tugasan berkaitan pelajaran.

36 of 37

RUMUSAN

4.1 Guru Sebagai Perancang

RPH: Objektif, aktiviti, refleksi pentaksiran, ABM/BBM/BBB/TMK

4.4 Guru Sebagai Pendorong

Minda – 4C, pengetahuan secara kendiri, aju soalan (g), kemuka soalan (m), memimpin

Emosi- pujian/galakan, penghargaan, keyakinan

4.2 Guru Sebagai Pengawal

Proses - isi, masa, penyertaan

Suasana – komunikasi, susun atur, suasana

4.5 Guru Sebagai Penilai

Pentaksiran ,Pemulihan/pengkayaan

Beri latihan/tugasan, Refleksi ,Semak hasil kerja

4.3 Guru Sebagai Pembimbing

Isi pelajaran, fakta/konsep, kemahiran, membuat keputusan, menyelesaikan masalah, manfaatkan sumber, EMK

4.6 Murid sebagai pembelajar aktif

Beri respons, 4C, mengemukakan soalan,

mengaitkan isi pelajaran, menyelesaikan masalah

37 of 37

用自己的眼睛去观察

用自己的脑子去思考

用自己的嘴巴去表达

教育的真谛就是让孩子学会: