1 of 7

Hybrydowy Napęd �Spalinowo-elektryczny

Napęd hybrydowy – połączenie dwóch rodzajów napędu do poruszania jednego urządzenia.

Napęd hybrydowy to najczęściej połączenie silnika spalinowego i elektrycznego. Silniki te mogą pracować na przemian lub naraz, w zależności od potrzeb, np.: w mieście elektryczny, za miastem spalinowy. Silnik elektryczny może być prądnicą i ładować akumulatory lub kondensator w wyniku napędzania silnikiem spalinowym lub w wyniku hamowania silnikiem. W układach takich montowany silnik spalinowy ma moc wystarczającą do jazdy przy optymalnych parametrach pracy przy przewidywanej prędkości podróżnej. Jest to około ćwierci mocy silników obecnie stosowanych. Całość sterowana jest przez układ elektroniczny zapewniający optymalne wykorzystanie energii.

2 of 7

Spis treści.

3 of 7

Wady i zalety

  • Zaletą układów hybrydowych jest zmniejszenie zużycia paliwa i emisji szkodliwych spalin (obecnie spełniają najbardziej rygorystyczne normy w tym zakresie) oraz hałasu.
  • Wadą jest natomiast większa masa i cena pojazdu oraz większe wymiary i komplikacja układów głównie z powodu zastosowania akumulatorów.

4 of 7

Zastosowanie napędu hybrydowego

  • Napęd hybrydowy jest coraz częściej stosowany w samochodach osobowych. Przykłady takich modeli to: Toyota PriusHonda InsightLexus GS450h oraz Chevrolet VoltJo-mobil.
  • Napęd hybrydowy jest szczególnie korzystny w pojazdach które często zatrzymują się i ruszają, np. śmieciarkach, autobusach miejskich (przykładem takiego autobusu jest Solaris Urbino 18 Hybrid), czy tramwajach (taki tramwaj nie musi korzystać z zewnętrznego zasilania). W pojazdach takich z klasycznym napędem znaczna ilość energii jest tracona podczas hamowania. Po zastosowaniu napędu hybrydowego można część tej energii zgromadzić w akumulatorach i wykorzystać przy ponownym ruszaniu. Istnieje również możliwość wyłączania silnika spalinowego podczas częstych postojów co daje kolejne oszczędności. Autobusy hybrydowe mogą posiadać możliwość wyłączenia silnika spalinowego podczas przejazdu przez zabytkowe części miast w celu ochrony zabytków przed niszczącym wpływem zanieczyszczeń.
  • Napęd hybrydowy, spalinowo-elektryczny był też stosowany w okrętach podwodnych.
  • Inny rodzaj napędu hybrydowego jest czasem stosowany w motorowerach, które zaopatruje się w mały silnik spalinowy lub elektryczny. Przy jeździe pod górę lub pod silny wiatr stosuje się w takich rowerach napęd silnikowy, zaś przy jeździe w dół, po płaskim lub z wiatrem stosuje się zwykły napęd nożny.

5 of 7

Klasyfikacja

  • Napędy hybrydowe możemy podzielić na:
  • szeregowe – silnik spalinowy pracuje cały czas w optymalnym zakresie obrotów napędzając generator prądu. Energia z generatora jest z kolei przekazywana do silnika napędowego a nadmiar do akumulatorów. Silnik elektryczny w razie potrzeby może również korzystać z energii zgromadzonej w akumulatorach.
  • równoległe – (silnik spalinowy jest mechanicznie połączony z kołami) Gdy potrzebna jest duża moc silnik elektryczny i spalinowy mogą pracować równolegle. Podczas hamowania silnik elektryczny jest generatorem.
  • szeregowo – równoległe - kombinacja układu szeregowego i równoległego.

6 of 7

Cena

  • Najtańsze samochody hybrydowe są mniej więcej dwa razy droższe od bazowego modelu. Jeśli za auto klasy kompakt w najprostszej wersji zapłacimy około 45 tysięcy złotych, to takie same auto z napędem spalinowo-elektrycznym będzie kosztowało już blisko 90 tysięcy złotych. Tak jest między innymi z toyotą Auris (która jest obecnie - grudzień 2011 - najtańszą hybrydą oficjalnie sprzedawaną w Polsce).
  • W tej samej kategorii cenowej mieszczą się też hondy: Insight i CR-Z. Granicy 100 tysięcy złotych wydanych na nowy samochód hybrydowy nie przekroczy też właściciel toyoty Prius (najlepiej wyposażona wersja może jednak kosztować ponad 120 tysięcy).
  • W przypadku samochodów luksusowych czy terenowych różnice w cenie między samym silnikiem spalinowym a hybrydą maleją. Ceny hybrydowych aut marki Lexus są mniej więcej o 1/4 wyższe od najtańszych modeli benzynowych czy diesla. W przypadku topowej limuzyny - kosztującej ponad 350 tysięcy złotych - różnice są jeszcze mniejsze (sięgają kilku procent wartości auta). Podobnie jest z resztą również w przypadku oferty Mercedesa, BMW czy Porsche. Hybrydy są tam dostępne na razie tylko w topowych modelach.
  • Czy zakup samochodu hybrydowego się zwróci?
  • Czy wydawanie 100 tysięcy, żeby mieć silnik elektryczny, ma sens pod względem ekonomicznym? W tej chwili można powiedzieć, że w Polsce zdecydowanie NIE. Oszczędność w zużyciu paliwa jest zbyt mała, żeby przy rozsądnym przebiegu pokryć koszty zakupu.
  • Trochę inaczej jest w USA i niektórych krajach Europy Zachodniej. Tam zakup hybrydy premiowany jest ulgami podatkowymi, zniżkami na parkowanie lub brakiem opłat za wjazd do centrum miasta.

7 of 7

Wykorzystywane strony