Nivell educatiu: Infantil I4-I5
Àrees o matèries: Eix 3. Un infant que descobreix l’entorn amb curiositat
Aquest projecte té com a objectiu principal apropar els infants al món de les papallones, descobrint la seva vida, l’alimentació, les seves característiques i el seu entorn, d’una manera lúdica i significativa. A través de l’observació directa, activitats creatives i jocs d’experimentació, els nens i nenes aprendran sobre el cicle de vida de la papallona, la transformació de la larva en papallona. El treball amb el cicle de vida de la papallona serveix com a metàfora per ajudar els infants a comprendre de manera senzilla i significativa les etapes de la vida dels éssers humans.
Temporització: Primer trimestre
Punt de partida (descripció del projecte):
Títol del projecte:
LES PAPALLONES
Nom i cognoms: Caterina Orriols Calbet
Àrea: Descoberta de l’entorn
Àrea: Comunicació i representació
Àrea: Creixement en harmonia
Competència digital
Altres competències transversals:
Competències específiques:
Competències transversals:
(Competència digital)
Objectius d’aprenentatge:
Criteris d’avaluació:
Coneixement del medi
Sabers:
Comunicació i llenguatges
Competència digital
Desenvolupament de la situació d’aprenentatge:
Activitats inicials:
Activitats de desenvolupament
8. Tot sobre les papallones: Repassem tot allò après mitjançant la presentació multimodal de les papallones (https://dossier.xtec.cat/corriol2/2026/02/01/presentacio-multimodal-de-les-papallones/ )
9. Mural del cicle vital: els infants dibuixen i enganxen les fases en ordre, consolidant els conceptes apresos.�10. Debat i conversa guiada: revisar el mural, parlar del que han après, comparar amb el mural inicial (“Què sabem / què hem après”).
11. Avaluem allò què sabem: Mitjançant una diana d’avaluació. (https://view.genially.com/6998aaba105861824fd124ab/interactive-content-diana-davaluacio )
12. Exposició a la classe: cada infant explica una fase de la papallona o una característica.
13. Sortida d’observació: al pati o parc, buscar insectes i intentar identificar semblances amb les papallones.��
�
Desenvolupament de la situació d’aprenentatge:
Activitats d’estructuració:
Activitats d’aplicació:
Durant el desenvolupament del projecte de les papallones, els infants s’organitzaran en diferents tipus d’agrupaments segons l’activitat i els objectius d’aprenentatge.
Hi haurà activitats en gran grup, especialment en els moments de conversa, formulació d’hipòtesis i posada en comú de descobertes.
També es treballarà en petit grup, amb equips de tres o quatre infants, en les activitats d’exploració i experimentació o fins i tot en algun joc digital.
En determinades propostes es fomentarà el treball individual, sobretot en activitats de dibuix o manualitats, així com en els moments d’autoavaluació.
Metodologia:
Agrupaments:
Mesures i suports universals:
Crear per: Caterina Orriols Calbet
Formadora: Cristina Diaz Sanchez
Data de creació: Març de 2026