1 of 19

ЗАНЯТТЯ З ЕЛЕМЕНТАМИ ТРЕНІНГУ“Торгівля людьми, як порушення прав людини”

2 of 19

Мета: підвищення рівня знань щодо поняття «торгівля людьми», прав та свобод громадян за кордоном, міжнародних документів про боротьбу з торгівлею людьми.

Обладнання:мультимедійна дошка, папір, олівці.

Очікувані результати: ознайомити учнів із сучасною проблемою торгівлі людьми;  формувати знання про види, причини й наслідки торгівлі людьми; формувати негативне ставлення до подібного роду діяльності; розвивати вміння розпізнавати підозрілі пропозиції щодо працевлаштування

Вікова категорія: учні 9-11 класу.

3 of 19

Хід заняття

Психолог: Доброго дня Учні! Сьогодні у нас з вами дуже цікава та важлива тема яка стосується усього людства. У кожного з вас своя стежка, свій шлях до мети. І щоб із вами не трапилася біда, яка ставить людину в залежність від обставин, ви повинні добре знати – рабство в третьому тисячолітті існує і сучасний прояв його – це торгівля людьми. Обговорення проблеми сучасності допоможе підвищити рівень ваших знань стосовно прав людини, сприятиме вихованню поваги до людської гідності та особистості, почуття патріотизму.

4 of 19

Інформаційне повідомлення

Проблема торгівлі людьми має глибокі історичні та етнонаціональні корені. На ранніх стадіях розвитку людства купівля-продаж людини розглядалася як засіб законного збагачення. Згодом суспільство усвідомило ганебність такого підходу. Розпочалася багатовікова боротьба із цим явищем, яка не вщухає і сьогодні. Торгівля людьми – це порушення прав людини, за яке мають відповідати держави. Важливим етапом в утвердженні такої концепції стала Всесвітня конференція з прав людини, що відбулася у Відні 1993 року, коли насильство щодо жінок визнали порушенням прав людини. Саме на позиціях захисту прав людини в останні роки було розроблено низку документів щодо боротьби з торгівлею людьми. Це Гаазька міністерська декларація (1997 р.), Конвенція ООН проти транснаціональної організованої злочинності (2000 р.), Брюсселюська декларація (2002 р.).

5 of 19

Що ж означає визначення «торгівля людьми»?

«Торгівля людьми» означає вербування, перевезення, передачу, приховування або заволодіння людьми із застосуванням насильства або під загрозою насильства, шляхом викрадення, шахрайства, примусу або зловживання владою чи уразливістю становища або шляхом підкупу у вигляді платежів, щоб отримати згоду особи, яка має контроль над іншою.

Із якою метою може здійснюватися торгівля людьми?

Мета різна. Це примусова праця, примусовий шлюб, насильницьке використання в домашньому господарстві, у промисловому або сільськогосподарському секторах, народження дитини примусово або на замовлення, використання в легальному або нелегальному бізнесі, викрадання людей різного віку для трансплантації органів, дітей – для жебракування або нелегального усиновлення.

Чи будуть тотожні терміни «торгівля людьми» і «рабство»?

Будуть, адже рабство – це насильство, і в понятті «торгівля людьми» насильство над людиною здійснюється.

6 of 19

Вправа “Мозговий штурм”

Психолог: Діти пропоную вам вправу “Мозговий штурм” назвати основні на вашу думку причини чому люди покидають свою країну?

Які ж причини виникнення проблеми торгівлі людьми ви можете назвати?

Внутрішні:

Скрутне економічне становище: практично неможливо отримати гідну роботу в Україні. Низький рівень життя, високий рівень безробіття.

Інформаційні: погана обізнаність українських громадян щодо можливостей працевлаштування та перебування за кордоном, а також наслідки нелегального працевлаштування за кордоном.

Правові: відсутність правової системи захисту потерпілих, недостатня захищеність українських громадян від торговців живим товаром.

Психологічні: кризовий етап, у якому знаходяться наші громадяни, призвів до зменшення самозахисту. За принципом «уже гірше не буде» люди погоджуються на різні авантюрні пропозиції, навіть не думаючи про наслідки.

Домашнє насильство: якщо в родинах немає порозуміння, не склалися стосунки з батьками.

7 of 19

Зовнішні чинники.

Серед цих чинників слід виділити як позитивні, так і негативні.

Позитивні:

- Відкриття кордонів та падіння «залізної завіси».

- Спрощення можливості для українських громадян подорожувати по світу як у пошуках розваг, так і праці.

Негативні:

- Інтернаціоналізація тіньової економіки.

- Зростання різниці між бідними і багатими державами.

- Формування міжнародних кримінальних об’єднань.

- Корумпованість працівників державних органів.

- Лояльне законодавство щодо занять проституцією в багатьох країнах світу.

8 of 19

Вправа “ Збери речення ”

Психолог: Учні розділіться на 2 групи. Я зараз роздам кожній групі «половинки», частини речень та пропоную вам протягом 5 хвилин додумати речення та назвати причини торгівлі людьми в сучасному світі та в Україні. Після витікання часу для обдумування я зберу пропоновані вами варіанти

«закінчених» речень та попрошу вас прокоментувати ваші відповіді.

 

9 of 19

Вправа « Що трапилось?»

  • Психолог:Діти об’єднайтесь в пари я вам роздам картки з коротким описом ситуацій. І пропоную визначити, чи є ознаки торгівлі людьми ( дія, засоби, цілі).

10 of 19

Інформаційне повідомлення.

Частина дівчат віком 18-27 років від'їжджають за кордон цілеспрямовано для роботи у нічних розважальних закладах, більшість з них (80-85 %) про дійсну мету вивезення за кордон не знає, тому розраховує на роботу офіціантки, танцівниці, домашньої господині, на сезонні роботи в сільському господарстві.

Ось шляхи, за допомогою яких жінки опиняються за кордоном.

Оголошення про працевлаштування за кордоном (на цей час Україна має домовленість з 13 країнами, в основному, для чоловіків).

Багато виїжджають за запрошенням випадкових «знайомих», іншими словами, через мережу посередників і поставників, які не оформлені у легальні фірми, (за кордоном такий посередник отримує від 200 до 5000 доларів.)

Туристичні поїздки, фірми спеціально оформлюють туристичні візи, які не дають легального права на працевлаштування. Дівчата влаштовуються на свій страх і ризик самостійно. Відповідальності турагентства за їхні долі не несуть.

Шлюбні оголошення і контракти. (Ці агентства офіційно взагалі не повинні ніким перевірятися і не повинні мати ніяких ліцензій.) За таку жінку чоловіки, які звернулися у агентство, платять великі гроші, а потім можуть перепродати її або використавши, повернути. При цьому психічний або моральний збиток виплачують не жертві, а тій фірмі, яка продала «товар».

Через Internet— всесвітня «мережа наречених», коли дівчата розмішують свої фото на сторінках знайомств.

11 of 19

Психолог:Ми вже визначили причини та ознаки торгівлі людьми, але що означає саме словосполучення « торгівля людьми»? І чи можна допомогти той хто вже у пастці?

              Торгівля людьми – це вербування, перевезення, передача, приховування або прийом осіб шляхом погрози застосування сили чи інших форм примусу, викрадення, шахрайства, обману, зловживання владою чи вразливого становища або шляхом виплати чи одержання грошей або іншого тиску, щоб отримати згоду особи, яка має контроль над іншою особою з метою експлуатації.

КОЖЕН ПОСТАРДЖАЛИЙ

МАЄ ПРАВО НА ДОПОМОГУ

12 of 19

13 of 19

Вправа « Відкритий мікрофон»

Психолог:Використовуючи набуту інформацію учні мають виступити з промовою даючи відповідь на запитання « Які наслідки має торгівля людьми для самої людини, для сім'ї, для суспільства». 

14 of 19

Вправа «Пам`ятай»

Психолог : Діти об’єднайтеся у 2 групи.

Вам потрібно на аркуші дати відповіді на запитання та скласти рекомендації :

- що повинна знати людина, яка влаштовується на роботу за кордон?

  • що повинні знати туристи які приїхали підзаробити під час відпочинку?
  • що повинні знати жінки які влаштовуються начебто на “хорошу роботу

По завершенню роботи учні надають свої аркуші на яких надали рекомендації

15 of 19

16 of 19

0 800 500 335 (386 з моб. телефону)

Національна «гаряча лінія » по пепередженню домашнього насилля , торгівлі людьми та гендерної дискримінації.

17 of 19

ЗНАЙ СВОЇ ПРАВИЛА БЕЗПЕКИ.

Якщо маєш сумніви щодо поїздки за кордон – телефонуй

Телефон А21: +38 (044) 338 33 81.

18 of 19

ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ

Психолог: Діти пропоную зараз розташуватися колом. Візьміться за руки. Пропоную дати відповіді на запитання: «Що Вам сьогодні запам’яталось? Що ви для себе візьмете із сьогоднішнього заняття?».

Вправа «Плескання по колу»

Плескаємо в долоні якщо згодні із висловленням інших учнів

19 of 19

Дякую за увагу!

Бережімо себе!