1 of 26

משרד החינוך

מינהל פדגוגי

אגף בכיר שירות פסיכולוגי ייעוצי

יחידת לימוד ב"כישורי חיים"

צמצום חשיפה לתכנים שאינם תואמי גיל

התנהלות מיטבית ברשת ומניעת פגיעה

שכבת ז – חמ"ד

מיומנות מרכזית�חשיבה ביקורתית במרחב הדיגיטלי

תופסים כיוון ברשת

כישורי חיים

לגדול עם כ"ח בחמ"ד

בס"ד

2 of 26

משרד החינוך

מינהל פדגוגי

אגף בכיר שירות פסיכולוגי ייעוצי

מטרות השיעור

  • זיהוי תכנים ברשת שאינם תואמי גיל.
  • הקניית כלים להפעלת שיקול דעת בטרם חשיפה לתכנים ברשת.
  • העמקת ההבנה שחשיפה לתכנים שאינם תואמי גיל עלולה להוביל למצבי סיכון/פגיעה.
  • הרחבת יכולת הפנייה לעזרה בעת הצורך, בדגש על מצבי סיכון ופגיעה.
  • שימוש במיומניות רוחניות להתמודדות עם/ב עולם הרשת

3 of 26

משרד החינוך

מינהל פדגוגי

אגף בכיר שירות פסיכולוגי ייעוצי

מידע ונתונים רלוונטיים ליחידה

  1. % מבני הנוער פעילים בווטסאפ, 68% פעילים באינסטגרם ו- 42% פעילים בטיק-טוק (זו הרשת החברתית הצומחת ביותר בקרב בני הנוער).
  2. בטלפונים הניידים של יותר ממחצית מבני הנוער בארץ, בגילים 13-17, שמורות תמונות אינטימיות, אישיות או מביכות.
  3. 11% מבני הנוער מדווחים שהם עצמם הפיצו ברשת תמונות אישיות ואף תמונות מביכות שלהם.
  4. בנים נחשפים ליותר תכנים פורנוגרפיים בהשוואה לבנות.
  5. בשנת תש"פ 10% מהאירועים שהגיעו למוקד 105 עסקו בחשיפה של ילדים ובני נוער לתוכן, תמונות וסרטונים מיניים (על פי נתוני מוקד 105).

.

4 of 26

ידע, מיומנויות וערכים

זיהוי תכנים ברשת שאינן תואמי גיל

  • מיומנויות קוגניטיביות

חשיבה ביקורתית במרחב הדיגיטלי:

לבחון ולהעריך מקורות מידע מקוונים

קבלת החלטות

  • מיומנויות רגשיות (תוך-אישי)
  • מודעות עצמית – שליטה עצמית
  • הכוונה עצמית – לגלות מודעות לסכנות

  • מיומנויות חברתיות (בין-אישי)
  • מודעות חברתית – וויסות רגשי
  • התנהלות חברתית – זיהוי מצבים חברתיים

    • אחריות

ידע

מיומנויות

ערכים

מיומנויות רוחניות

פיתוח וזיכוך עבודת ה' והמידות

חיבור לנשמה שבתוכי "חלק אלוקה ממעל"

5 of 26

מהלך השיעור

פעילות פתיחה:

איזה מין

#האשטאג אתם?

פעילות פתיחה

נוספת:

מי אי פעם

ומי אף פעם?

מסרים מרכזיים�וסיכום

גוף השיעור:

"מדברים על זה"-

עבודה סביב פוסט

אפשרי בפורום לבני נוער

המשגה:

Zoom in

וzoom out

יישום:

מה אתם

הייתם עושים?

דיון כיתתי

6 of 26

הנחיות להוראת השיעור

השקופיות הבאות מפרטות את מהלך השיעור ומיועדות להצגה בשיעור.

  • בגוף כל שקופית מופיע התוכן להקרנה ולעבודה עם התלמידים.
  • בתחתית השקופית (בהערות) נמצאות הרחבות והנחיות לך – המורה.

7 of 26

שיח מעודד ומקבל

הקשבה ממקום מתעניין ולא שיפוטי

כבוד לדברי החבר/ה

הנאמר בשיח נשאר בינינו,

אפשר לשתף אחרים בנושא, אך לספר רק על עצמי

שיתוף מהלב

הנחיות לשיח מיטבי

8 of 26

מה נלמד היום?

נכיר את המאפיינים האישיים של הגלישה שלנו ברשת

נלמד לזהות תכנים שאינם תואמים לגילנו ותכנים שמעוררים בנו תחושות לא נעימות

נבין את ההשלכות של חשיפה מסוג זה

9 of 26

ברוח החמ"ד

"לַכֹּל זְמָן וְעֵת לְכָל-חֵפֶץ תַּחַת הַשָּׁמָיִם" (קהלת, ג', א')

לכל דבר בעולם יש את הזמן והמקום המתאים והנכון בשבילו ועבורו.

ולענייננו –כיוון ברשת בשני מובנים:

    • בהקשר של זמן - התבוננות על משך זמן החשיפה למסך.
    • בהקשר של מקום - האתרים והיישומים אליהם אנו נחשפים.

10 of 26

איזה מין #האשטאג אתם?

1. מה למדתם על עצמכם מהפעילות?

2. מה למדתם על הכיתה שלנו מהפעילות?

11 of 26

מי אי פעם ומי אף פעם?

1. מה למדתם על עצמכם מהפעילות?

2. מה למדתם על הכיתה שלנו מהפעילות?

12 of 26

מדברים על זה

13 of 26

מדברים על זה

  • מה הרגשתם בעקבות קריאת הפוסט?
  • מהי הדילמה המתוארת בפוסט?
  • לו הייתם גולשים פעילים בפורום, כיצד הייתם מגיבים לפוסט?
  • האם לדעתכם הפונה בפוסט צריך לפנות לעזרה נוספת?
  • האם נתקלתם במקרה דומה למקרה המתואר? כיצד פעלתם?

14 of 26

מדברים על זה

15 of 26

ZOOM IN ו-ZOOM OUT

בחיבור לגלישה בטוחה ברשת Zoom in משקף את הבחירה שלנו "כאן עכשיו". בהתבוננות זו, אנו מתמקדים במתן מענה לצרכים מידיים, כגון: סקרנות, שעמום, ריגוש, עניין, צורך במידע, הימנעות מהתמודדות וכדומה.

בחיבור לגלישה בטוחה ברשת Zoom out משקף את הבחירה שלנו מתוך התבוננות רחבה והבנה של השלכות הבחירה.

בהתבוננות זו, אנו מסתכלים מעבר לרגע הנוכחי ומענה לצורך מיידי, אלא מרחיבים את ההסתכלות שלנו ובוחנים את ההשפעות וההשלכות של הבחירה שלנו לאורך זמן.

Zoom in- התמקדות פנימה

Zoom out- התמקדות החוצה

16 of 26

ZOOM IN /ZOOM OUT – עכשיו מיישמים!�"מה אתם הייתם עושים?"

גיא, תלמיד כיתה ט' בבית-ספרכם, שולח קישור וכותב:

"הסרטון הכי חושפני שראיתם!!!

לגילאי 18 ומעלה בלבד - כנסו כנסו!"

מה אתם הייתם עושים?

17 of 26

ZOOM IN /ZOOM OUT – עכשיו מיישמים!�"מה אתם הייתם עושים?"

החבר/ה הכי טוב/ה שלך שלח/ה לך את ההודעה הבאה:

הכי שווים בעיר!!

רוצים להיות מפורסמים? לקבל הצעות לאודישנים? לדגמן? הצטרפו לקבוצה בקישור הבא ומיד תתחילו לקבל הצעות שוות!"

מה אתם הייתם עושים?

18 of 26

ZOOM IN /ZOOM OUT – עכשיו מיישמים!�"מה אתם הייתם עושים?"

יותם כתב בווטסאפ הכיתתי:

רק לאמיצים ושווים באמת!!! קישור לאתגרים הכי הזויים ברשת! נראה אתכם...

מה אתם הייתם עושים?

19 of 26

מה למדתם על מאפייני הגלישה האישיים שלכם ברשת?

מה מניע אתכם לצפות בתכנים שונים, גם אם הם לא הולמים?

מהן דרכי ההתמודדות שלכם, במידה וצפיתם בתכנים לא הולמים

ברשת?

מתי תפנה לעזרה?

שאלות לדיון בכיתה

20 of 26

לפעמים התכנים ברשת מעניינים, מסקרנים ומרגשים, ולפעמים עשויים להיות משעממים, מעוררי אי נוחות ואפילו פוגעניים.

בעזרת הרשת אנו נחשפים למגוון רחב של תכנים מיטיבים- לימודיים, חברתיים, בנושא פנאי ועוד.

חשוב שנהיה ערים לרגשות שעולים בנו בעת צפיית בתכנים שונים: סקרנות, התלהבות, ריגוש, פחד, לחץ ועוד.

מה המסר שלנו?

21 of 26

אם נחשפתם לתוכן שעורר בכם תחושות לא נעימות, אל תפיצו הלאה! פנו לעזרת מבוגר ובמידת הצורך פנו למוקד 105.

כשאנו בוחרים לצפות בתכנים שונים ברשת, חשוב שנהיה מודעים למניעים שלנו: מענה על רצון וצורך מיידי (ZOOM IN) ולהשלכות ארוכות הטווח של חשיפה לתכנים אלה (ZOOM OUT).

מה המסר שלנו?

22 of 26

תפיסת כיוון ברשת

  • הכוונה חשובה בחיי כולנו ובמיוחד בחיי ילדים ובני נוער. הכוונה משרה ביטחון ורוגע.
  • מסייעת בפיתוח הזהות האישית והיכולת להשתלב בחברה ומעניקה תחושת יציבות, עקביות ושייכות.
  • כאנשי חינוך אנו שואפים לסייע לתלמידינו להכוונה במגוון תחומי חייהם ובכללם, הרשת.

23 of 26

תפיסת כיוון ברשת

  • הנהגות והלכות בין אדם לחברו, המופיעות בתורה ובדברי חז"ל, מסייעות לנו לבסס גבולות פנימיים והן רלוונטיות גם להתנהלות ברשת. כך לדוגמא:
    • "ואהבת לרעך כמוך" (נדרים, פרק ט, הלכה ד).
    • "מה ששנוא עליך אל תעשה לחברך, זו כל התורה כולה" (שבת, דף לא, עמ' א).
    • "יהי כבוד חברך חביב עליך כשלך" (אבות ב, י).
  • הנהגות אלו מעודדות אותנו להתבונן פנימה על מה שאני אוהב, מה ששנוא עליי, מה מכבד אותי ומה פוגע בכבודי ומתוך כך לזהות מהו הגבול הפנימי שלי, אותו אני מציב לעצמי ודרכו אני פועל במרחב האישי והבין אישי, הן הפיזי והן הווירטואלי.

24 of 26

תפיסת כיוון ברשת

  • זאת, לצד גבולות חיצוניים הבאים לידי ביטוי בהנהגות ובהלכות המתייחסות לאופי השיח ולתוכן המדובר, כך לדוגמא:
    • "כל המלבין פני חברו ברבים – כאילו שופך דמים" (אבות ג, יד).
    • "לא תלך רכיל בעמך" (ויקרא יט, טז).
    • "והוי דן את כל האדם לכף זכות" (אבות א, ו).
    • "וְלֹא תָתֻרוּ"(במדבר, ט"ו, ל"ט).

25 of 26

מסרים חשובים

כיוון שבסוגיות העוסקות במיניות, הטרדה, ניצול ופגיעה אנו פועלים

מחשש פיקוח נפש, ספק פיקוח נפש ופיקוח נפש ממש

עלינו לחנך את תלמידינו ל:

  • "וְנִשְׁמַרְתֶּם מְאֹד לְנַפְשֹׁתֵיכֶם" (דברים ד', ט"ו)- אל תעבירו תמונות פרטיות ואינטימיות שלכם ברשת, אל תיפגשו עם אדם שהכרתם רק דרך הרשת ואל תשתפו פעולה עם הפצת תכנים פוגעניים. אם נפגעתם פנו לעזרה!
  • "כל המלבין פני חברו ברבים כאילו שפך דמים"(בבא מציעא נ"ח ע"ב) - שיימינג ברשת כמוהו כשפיכות דמים.
  • "לֹא תַעֲמֹד עַל דַּם רֵעֶךָ"(ויקרא, י"ט, ט"ז) וכן "עָזֹב תַּעֲזֹב עִמּוֹ"(שמות, כ"ג,ה') - על העדים לניצול, פגיעה והטרדה בקבוצות ברשת, להתנגד למחות ולנסות להפסיק את הפגיעה.
  • "וְלֹא תָתֻרוּ"(במדבר, ט"ו, ל"ט) - שמירת העיניים שומרת על הנפש.

26 of 26

מסכמים שיעור

משהו שריגש אותי

מתוך מה שלמדתי בשיעור, מה אני רוצה לקחת איתי הלאה?

משהו חדש שלמדתי היום

משהו שהפתיע אותי

משהו שלמדתי על עצמי היום

מחשבות שהתעוררו בי במהלך השיעור או בעקבותיו