1 of 24

Ülddidaktika

Kadi Georg

Kadi.georg@tlu.ee

Haridusteaduste insti

2022

2 of 24

3 of 24

TÄNA: ARENGUT TOETAV HINDAMINE (1)�15.11 ARENGUT TOETAV HINDAMINE (2)

Üliõpilane eristab kujundavat ja kokkuvõtvat hindamist

Üliõpilane kirjeldab arengut toetava hindamise olemust ja rakendamise viise

Üliõpilane analüüsib erinevaid hindamismudeleid

Üliõpilane loob (paarilisega) koos hindamismeetodi ja –mudeli etteantud õpitulemuse põhjal

15.11 e-õpe: Wizer interaktiivse tööelehe kaudu. Info ja lingid eDidaktikumist – teemaks hindamismudelite loomine ja arengut toetav tagasisidestamine

4 of 24

MILLEST ME EELMISEL KORRAL RÄÄKISIME?

  1. Loe läbi artikkel merikilpkonnadest. Kuidas kirjeldaksid neid oma sõnadega?
  2. Mille poolest erinevad ja sarnanevad Eesti ja Ameerika Ühendriikide haridussüsteemid?
  3. Oletame, et olete Kaubamaja direktor. Koostage plaan,kuidas meelitada kaubamajja rohkem ostjaid.
  4. Millised tegurid mõjutavad kõige enam õppija kujunemist ennastjuhtivaks õppijaks? Palun põhjendage oma arvamust.
  5. Kui 2 inimest sõidavad Tallinnast Pärnusse ja üks soovib kasutada nö looduskauneid metsateid ja teine kiireimat teed, siis millist marsruuti te soovitate? Palju kulub neil aega Pärnusse jõudmiseks?
  6. Kes kirjutas teose “Romeo ja Julia”?

5 of 24

ÕPPETUNNI DISAIN. �MIS JÄRJEKORRAS TUNDI PLANEERIDA?

Õpitulemused (mõõdetavad, konkreetsed, õpilase kesksed)

Tagasiside/hindamine (kuidas iga õpitulemuse saavutamine saab üle vaadatud)

Õppimine – uue info organiseerimine, harjutamine

Häälestus (kuidas sellele saabuvale õppetegevusele kõige motiveerivam ja haaravam huvi ja motivatsiooni äratamine teha)

Refleksioon/tagasiside (= kuhu pean tunni lõpuks jõudma, et teadmised saaks kinnistatud)

6 of 24

ÕPPETUNNI DISAIN. �MIS JÄRJEKORRAS TUNDI PLANEERIDA?

1. Õpitulemused (mõõdetavad, konkreetsed, õpilase kesksed)

2. Tagasiside/hindamine (kuidas iga õpitulemuse saavutamine saab üle vaadatud)

3. Refleksioon/tagasiside (= kuhu pean tunni lõpuks jõudma, et teadmised saaks kinnistatud)

4. Õppimine – uue info organiseerimine, harjutamine

5. Häälestus (kuidas sellele saabuvale õppetegevusele kõige motiveerivam ja haaravam huvi ja motivatsiooni äratamine teha)

7 of 24

HINDAMINE

8 of 24

1. HINDAMINE TÄHENDAB HINNETE PANEMIST�2. ÕPPIDA SAAB KA ILMA HINDAMISETA.�3. HINNETE PANEMINE TOETAB MOTIVATSIOONI JA TAGAB, ET ÕPILASED ÕPIVAD. �4. KUJUNDAV HINDAMINE TÄHENDAB  EELKÕIGE PIKA JA PÕHJALIKU KIRJALIKU TAGASISIDE ANDMIST.�5. KUJUNDAVAL HINDAMISEL TULEB KINDLASTI KASUTADA DETAILSEID HINDAMISMUDELEID.

9 of 24

ÕPPIMIST TOETAVA HINDAMISE VIDEOD

https://padlet.com/kadilepik/KAPB

Mis oli sinu jaoks videotes kõige kõnekam? Jäi meelde?

Mis küsimusi tekkis?

10 of 24

KOKKUVÕTTEV HINDAMINE mõõdab õppeprotsessi efektiivsust selle lõpus. Väljendatakse tavaliselt hinde, protsendi või tähe kujul. (RÕK – võib olla ka sõnaline hinnang, summative assessment, assessment of learning)

Kujundav hindamine – pakub õppeprotsessi kestel nii õppijale kui õpetajale võimalust oma arengut eesmärkide seisukohalt hinnata. Kujundav hindamine on väljendatud sõnaliselt ja selle eesmärgiks on õppeprotsessi korrigeerida! Kujundav hindamine võib toimuda ka enesehindamise vormis. (formative assessment, assessment for learning)

Allikas: Jürimäe, Kärner & Tiisvelt (2014).

Kujundav hindamine kui õppimist toetav hindamine

Kumb olulisem?

11 of 24

ÕPPIMIST TOETAV (KUJUNDAV) HINDAMINE KUI TÕHUSA ÕPPIMISE JA ÕPETAMISE VÕIMALDAJA

Õppimiskultuur: kõrge enesetõhusus ja teadmine, kuidas õppida

Õpieesmärkide ja edukriteeriumite jagamine

Pidevalt õpilaste mõtlemise paljastamine

Õppijad kui üksteise õppimist toetavad allikad.

Tagasiside, mis keskendub õnnestumisele ja edasiminekule

Seotus. Suhted ja koostöö

Autonoomia. Eesmärgid, tähenduslikkus

Kompetensus. Küsimuste küsimine, erineva taseme õppeülesanded

Kompetentsus. Õppimist toetav tagasiside, tunni struktuur. Küsimused

Shirley Clark (2021). Formative assessment.

12 of 24

Jagatud eesmärgid ja edukriteeriumid

Enese-ja vastastikune hindamine

Tõhus küsimuste kasutamine ja dialoog

Õppimist toetav tagasiside

Kujundava hindamise põhimõtted

Kujundava hindamise käsiraamat (2018)

13 of 24

14 of 24

ÕPPIMIST TOETAV HINDAMINE EI OLE HINDAMINE MÕISTE TAVATÄHENDUSES, VAID SISALDAB: ��- MITMEKÜLGNE INFO KOGUMINE ÕPPIJA HETKETASEME JA ARENGU KOHTA;��- INFO ANALÜÜS, LÄHTUDES SEATUD EESMÄRKIDEST;��- INFO KASUTAMINE – VAJADUSEL MUUDATUSTE TEGEMINE ÕPPEPROTSESSIS (ÕPPIMISES JA ÕPETAMISES) NING MOTIVEERIVA/ÕPPIMIST TOETAVA TAGASISIDE ANDMINE

Allikas: Kujundav hindamine kui õppimist toetav hindamine (https://www.digar.ee/arhiiv/et/raamatud/54753)

15 of 24

Jagatud eesmärgid ja edukriteeriumid

Andmete kogumine eri etappides ning andmete läbipaistev hindamine

Enese-ja vastastikune hindamine

Õppija kaasamine hindamisprotsessi enese ja kaasõppija hindamise kaudu võimaldab õppijal võtta vastutust oma õppimise eest ja juhtida ise enda õppimist (Black & William, 2009 viidatud Tiisvelt jt, 2014)

Milliste tegevuste alusel hinnata?

Tõhus küsimuste kasutamine ja dialoog

Oluline õppija kaasamine hindamisse!

Õppimist toetav tagasiside

Kujundava/õppimist toetava hindamise põhimõtted

16 of 24

Tee õpilastele selgeks, mida nad peavad teadma, oskama teha või demonstreerida, et näidata kas tunni õpiväljundid said saavutatud ning miks see oluline, väärtuslik.

Tee õpilastele selgeks, milliseid tõendeid otsid õpilase edu kaardistamisel ning hindamisel (hea töö kriteeriumid, ühiselt koostatud hindamiskriteeriumid, rubriigid).

Suuna õpilasi seadma individuaalseid eesmärke.

Õpitulemuse, tagasiside põhjal eneseanalüüs ja sellele toetudes uute eesmärkide seadmine (näit. õpimapid, töölehed, õpipäevikud aga ka hindeliste tööde lõpus jms)

Jagatud eesmärgid ja edukriteeriumid

Andmete kogumine eri etappides ning andmete läbipaistev hindamine

2. Tagasiside/hindamine (kuidas iga õpitulemuse saavutamine saab üle vaadatud)

17 of 24

HINDAMISMEETODID

1. Meenutage oma kooliaega.

Milliseid hindamismeetodeid peamiselt kasutati?

Millised neist olid kõige populaarsemad?

Kuidas tundus nende meetodite kasutamine õppija vaatepunktist? Millisele õppimisele (ja muudele tegevustele) need suunasid? Millist väärtussõnumit kandsid?

2. Milliste meetodite alusel hinnata?

Paarilisega aruteluks 10 minutit

18 of 24

MILLE ALUSEL HINNATA?

Test Kontrolltöö Kirjalik töö materjalide kasutamisega Kirjand/essee Loovkirjutamine

Õpimapp (portfolio) Ettekanne Praktiline ülesanne/katse Referaat

Raamatututvustus Miniteatmik Poster Pressikonverents Diskussioonis osalemine

Videofilmi loomine Õppimispäevik Projekt (ka rühmaprojekt) Mõistekaart Kodutöö

19 of 24

Julgustada õppijaid toimima omaenda õppimise analüüsijate ja juhtidena ehk eneseregulatsiooni toetamine

Näiteks: TTS, 3-minuti kirjutised või õppimispäevik, 3-2-1, õpimapid, enesekontrolli võimaldavad ülesanded, vigade kokkuvõtted ja analüüsid, punased-rohelised kaardid, jms

Enese-ja vastastikune hindamine

Õppija kaasamine hindamisprotsessi enese ja kaasõppija hindamise kaudu võimaldab õppijal võtta vastutust oma õppimise eest ja juhtida ise enda õppimist (Black & William, 2009 viidatud Tiisvelt jt, 2014)

Milliste tegevuste alusel hinnata?

Tõhus küsimuste kasutamine ja dialoog

Oluline õppija kaasamine hindamisse!

Kuidas?

20 of 24

ÕPITULEMUSTE SAAVUTAMINE/ LIIKUMINE NENDE SAAVUTAMISE POOLE

Õpitulemuse teadvustamine, jagamine

Edukriteeriumid / kokkuvõtva hindamise kriteeriumid

Õpipädevuse toetamine / kujundav hindamine

Kokkuvõtlik hindamine

Selleks, et ma saaksin teada, mida saavutan, peab mul olema selgus igas eelnevas sammus.

21 of 24

LAHUTAMATUD�AGA MIKS?

Enesejuhtimine

Õpipädevus

Kujundav hindamine

22 of 24

ÕPIPÄDEVUS JA KUJUNDAV HINDAMINE KUI “VENNAD”: �ÕPETAJA MITTE EI ÜTLE, MIS ON VALESTI, VAID PAKUB STRATEEGIA, KUIDAS TÖÖD PAREMAKS SAAB

Õppimist toetava hindamise kaudu saab:

  • paluda tööd täiustada (teha rohkem, lõpuni, leida vastused puuduolevatele küsimustele).
  • kutsuda last teistsuguseid lahendusviise otsima või proovima (kuidas sa veel saaks seda teha?) või olemasolevaid lahendusviise rohkem harjutama (et vilumus tekiks)
  • kutsuda last lisainformatsiooni otsima ja seda kasutama
  • kutsuda last abi küsima ja koos õpetajaga teemat läbi vaatama (kui on suuremad raskused mõistmisega)
  • kutsuda oma õppimist ja käitumist analüüsima, isiklikke eesmärke seadma (et motivatsiooni tõsta)
  • julgustada rohkem pingutama (näiteks tähelepanu, püsivuse arendamiseks).

Annan tööriista!

23 of 24

ARENGUT TOETAV HINDAMINE- KOKKUVÕTTEKS

  • Klassiruumi kultuuri kujundamine. Kujundav hindamine saab toimuda klassiruumis, kus õppija on õppeprotsessis aktiivne osaleja, teadmiste looja, vastutaja , mitte pelgalt passiivne vastuvõtja.
  • On planeeritud, süsteemne ja pidev protsess. Õpetaja uurimuslik lähenemine oma tööle.
  • Oluline tegur toetav organisatsioonikultuur, kus õpetajad töötavad professionaalse õpikogukonnana, grupina, kes tegutseb teadlikult õpetamispraktikate uurimise ja täiustamisega, kujundava hindamises strateegiate katsetamise, rakendamise ja juurutamisega.
  • Tagasiside, koostöö ja jagatud väärtused olulised!
  • KÕIGE OLULISEM ÕPETAJA MÕTTEVIIS!

24 of 24

Paari minuti meenutus…