1 of 43

Εκπαιδευτικό σενάριο ανεστραμμένης διδασκαλίας στο μάθημα της Γλώσσας Β' Δημοτικού : " Εκφράζω τα συναισθήματά μου "

ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΓΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ : ΦΡΑΓΚΟΥ ΣΤΥΛΙΑΝΗ

ΤΑΞΗ Β’

ΜΆΘΗΜΑ/ΓΝΩΣΤΙΚΌ ΑΝΤΙΚΕΊΜΕΝΟ: ΓΛΏΣΣΑ

16Η ΕΝΌΤΗΤΑ-ΝΙΏΘΩ-ΈΚΦΡΑΣΗ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΆΤΩΝ

(ΒΙΒΛΊΟ ΣΕΛ. 75-77, ΤΕΤΡΆΔΙΟ ΕΡΓΑΣΙΏΝ ΣΕΛ. 27-29)

2 of 43

Περιγραφή της καλής πρακτικής.

  • Το σενάριο πραγματοποιείται με τη μορφή σύγχρονης και ασύγχρονης εργασίας μέσω των πλατφορμών της webex και της e-class αντίστοιχα. Πρόκειται για ένα σενάριο ανεστραμμένης διδασκαλίας (20 λεπτά e-class, ασύγχρονη - 30 λεπτά webex, σύγχρονη - 20 λεπτά e-class, ασύγχρονη) Αξιοποιούνται ανοιχτοί εκπαιδευτικοί πόροι. Ως χρόνος νοείται ο αρχικά εκτιμώμενος χρόνος υλοποίησης. Θεωρείται δεδομένο ότι οι μαθητές έχουν εργαστεί ξανά στο συγκεκριμένο μάθημα στις πλατφόρμες και είναι εξοικειωμένοι με τα περισσότερα εργαλεία μάθησης από προηγούμενες εμπειρίες. Οι μαθητές επικοινωνούν, δημιουργούν, αλληλοεπιδρούν, αυτοαξιολογούνται και γίνονται μέρος ενός ψηφιακού «οικοσυστήματος» με μαθησιακές εμπειρίες όμορφες κι ελκυστικές.

"Καλές Πρακτικές" Σχ. Έτος 2021-2022

2

3 of 43

Σκοπός της καλής πρακτικής.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες να εκφράζουν λεκτικά, με ποικίλες εκφράσεις, τα συναισθήματά τους και να αντιλαμβάνονται τα συναισθήματα των άλλων (θετικά ή αρνητικά), με την αξιοποίηση των εργαλείων των ψηφιακών τάξεων.

"Καλές Πρακτικές" Σχ. Έτος 2021-2022

3

4 of 43

Στόχοι

Οι μαθητές/-τριες προσδοκούμε :

  • να εκφράζουν λεκτικά τα συναισθήματά τους.
  • να αναπτύξουν ικανότητα παρατήρησης, περιγραφής, ταξινόμησης (σε θετικά και αρνητικά) των συναισθημάτων.
  • να βρίσκουν τα αντίθετα συναισθήματα.
  • να χρησιμοποιούν ουσιαστικά, επίθετα (μετοχές με λειτουργία επιθέτου) ή ρήματα για να εκφράσουν τα συναισθήματά τους.
  • να γνωρίσουν εκφράσεις συναισθημάτων που αξιοποιούνται στη λογοτεχνία.
  • να εξασκηθούν στην ανάγνωση και την ορθογραφία.
  • να αντιμετωπίζουν με σεβασμό κι ενδιαφέρον τα συναισθήματα των άλλων.
  • να ασκηθούν στη συνεργατική μάθηση μέσω της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης, στην ανάληψη πρωτοβουλιών και στην ανάπτυξη δημιουργικής και κριτικής σκέψης.

"Καλές Πρακτικές" Σχ. Έτος 2021-2022

4

5 of 43

Ρόλος του/της εκπαιδευτικού & των μαθητών/-τριών.

Ο ρόλος της εκπαιδευτικού στη διάρκεια της καλής πρακτικής είναι εμψυχωτικός, διευκολυντικός και καθοδηγητικός στην πορεία ανακάλυψης της γνώσης από τους μαθητές. Ειδικά για την ασύγχρονη εκπαίδευση πρέπει οι οδηγίες που δίνονται να είναι διατυπωμένες με σαφήνεια και πληρότητα, ώστε να μην υπάρχουν παρανοήσεις.

"Καλές Πρακτικές" Σχ. Έτος 2021-2022

5

6 of 43

"Καλές Πρακτικές" Σχ. Έτος 2021-2022

6

Οι μαθητές/-τριες δημιουργούν ένα σύνολο γνώσεων μέσα από την αλληλεπίδραση με το υλικό περιβάλλον, την εκπαιδευτικό, τους/τις συμμαθητές/τριες τους σε συγκεκριμένες επικοινωνιακές περιστάσεις και μέσω της υλοποίησης κοινών δραστηριοτήτων. Οι νέες τεχνολογίες παρέχουν πολλαπλές αναπαραστάσεις εννοιών και σχέσεων, ενθαρρύνουν την προσωπική έκφραση των μαθητών, υποστηρίζουν την προσωπική τους εμπλοκή και την οικοδόμηση της γνώσης από τους ίδιους.

7 of 43

Εμπλοκή τρίτων στην καλή πρακτική.

Παρά το γεγονός ότι οι μαθήτριες/-τες είναι εξοικειωμένοι με τα εργαλεία της πλατφόρμας e-class και της πλατφόρμας webex, αναγνωρίζουν ουσιαστικά, επίθετα, ρήματα και εκφράζονται λεκτικά σε ικανοποιητικό επίπεδο για την ηλικία τους (προαπαιτούμενες γνώσεις),συχνά εμπλέκονται οι γονείς είτε γιατί δεν εμπιστεύονται τα παιδιά, είτε γιατί θέλουν να ενισχύσουν την προσπάθειά τους, είτε γιατί θεωρούν ότι η εργασία γίνεται από το σπίτι και αυτοδίκαια έχουν ρόλο. Καλό είναι λοιπόν να «εκπαιδευτούν» και οι γονείς αναφορικά με τον τρόπο εργασίας ,να ενημερωθούν για τους στόχους και τα οφέλη, να έχουν σαφείς οδηγίες , ο ρόλος τους να είναι διευκολυντικός και σταδιακά να αποστασιοποιούνται κατανοώντας ότι τα παιδιά είναι σε θέση να αυτονομηθούν και να αυτενεργήσουν.

"Καλές Πρακτικές" Σχ. Έτος 2021-2022

7

8 of 43

Εμπόδια που παρουσιάστηκαν.

Το Εκπαιδευτικό σενάριο υλοποιήθηκε στα πλαίσια της ταχύρρυθμης επιμόρφωσης των εκπαιδευτικών για τις ανάγκες της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης, η οποία πραγματοποιήθηκε από το Διεθνές Πανεπιστήμιο Ελλάδας στο τέλος της σχολικής χρονιάς 2020-21, όταν η εκπαιδευτικός και οι μαθητές/τριες μετά από αρκετές ώρες προσωπικής εργασίας – δοκιμής ήταν σε θέση να ανταποκριθούν στους στόχους του. Εμπόδιο παρέμειναν στη σύγχρονη εκπαίδευση κάποια προβλήματα ήχου και η προσωρινή διακοπή στη σύνδεση ορισμένων μαθητριών/-των, η ανάγκη επανάληψης επεξηγήσεων και τέλος ο περιορισμένος εκτιμώμενος χρόνος.

"Καλές Πρακτικές" Σχ. Έτος 2021-2022

8

9 of 43

Παρουσίαση καλής πρακτικής.�Α’ Φάση- Ασύγχρονη προετοιμασία

  • Ανακοίνωση για τον τρόπο εργασίας, μέσω των ανακοινώσεων και των μηνυμάτων της e- class

  • Αφόρμηση των μαθητών/-τριών για το θέμα με σύντομο βίντεο. (Συνδέσεις διαδικτύου)
  • Ενεργοποίηση προϋπάρχουσας γνώσης με διαδραστικές ασκήσεις από το φωτόδεντρο.
  • Ευαισθητοποίηση με σχετικό ποίημα από το σχολικό βιβλίο και ερωτηματολόγιο κατανόησης.

 

"Καλές Πρακτικές" Σχ. Έτος 2021-2022

9

10 of 43

"Καλές Πρακτικές" Σχ. Έτος 2021-2022

10

Στη φάση 1 ,μέσω των μηνυμάτων της e – class, στέλνουμε στους μαθητές και τις μαθήτριες ανακοίνωση της e-class με οδηγίες για το πού και το πώς θα αντλήσουν το υλικό , τον τρόπο εργασίας και την ανάγκη μελέτης του υλικού ώστε να γίνει η απαραίτητη ανατροφοδότηση, αφού πρώτα αναρτήσουμε υλικό σχετικό με το μάθημα .

11 of 43

"Καλές Πρακτικές" Σχ. Έτος 2021-2022

11

Η αφόρμηση των μαθητών/-τριών για το θέμα γίνεται με ένα σύντομο βίντεο που βρίσκεται στις συνδέσεις διαδικτύου. Το βίντεο του Μάνου Χατζηδάκη με θέμα : «το νησί των συναισθημάτων», συνδυάζοντας εικόνα, πλοκή και μουσική αναδεικνύει συναισθήματα των παιδιών.

 

12 of 43

"Καλές Πρακτικές" Σχ. Έτος 2021-2022

12

Η άσκηση «Αναγνωρίζω συναισθήματα» από το Φωτόδεντρο, στις συνδέσεις διαδικτύου, καλεί τα παιδιά να ανακαλύψουν συναισθήματα, παρατηρώντας εκφράσεις, τη γλώσσα του σώματος σε εικόνες και να τα συνδέσουν με τον κατάλληλο ήχο, ενεργοποιώντας έτσι την προϋπάρχουσα γνώση.

13 of 43

"Καλές Πρακτικές" Σχ. Έτος 2021-2022

13

Τα παιδιά ευαισθητοποιούνται διαβάζοντας το ποίημα «Ο Κλόουν», το οποίο είναι ενσωματωμένο στο ερωτηματολόγιο ή στα ψηφιακά βιβλία στις συνδέσεις διαδικτύου και το αναλύουν αξιοποιώντας τις ερωτήσεις από το ερωτηματολόγιο το οποίο καλούνται να συμπληρώσουν και να υποβάλουν.

14 of 43

"Καλές Πρακτικές" Σχ. Έτος 2021-2022

14

Τέλος γίνεται ανατροφοδότηση με αποστολή ατομικού μηνύματος και υπενθύμιση του σύγχρονου μαθήματος (φάση 2) που ακολουθεί, υπογραμμίζοντας το χρόνο και το link της ψηφιακής τάξης.

15 of 43

Παρουσίαση καλής πρακτικής.�Β’ Φάση- Σύγχρονη �Κεντρικές Δραστηριότητες

  • Ανακάλυψη του «νέου» με δραστηριότητα εννοιολογικής χαρτογράφησης, με αφορμή κείμενο του βιβλίου της γλώσσας και αξιοποίηση του λευκοπίνακα (whiteboard) και της δυνατότητας των παιδιών να γράψουν σε αυτόν (annotate)
  • H εκπαιδευτικός χωρίζει τους μαθητές σε ομάδες 3-4 ατόμων (breakout sessions).
  • Οι ομάδες εργάζονται με στόχο να εκφράσουν λεκτικά τα συναισθήματά τους με διαφορετικούς τρόπους (ρήμα ουσιαστικό, επίθετο) και με φύλλο εργασίας (file transfer) που τους καθοδηγεί ανακαλύπτουν θετικά και αρνητικά συναισθήματα - Πώς δημιουργούνται -Ποιες πράξεις τα προκαλούν-Τι συμπεριφορές μπορούν να προκύψουν
  • Αναζήτηση έκφρασης των συναισθημάτων στη λογοτεχνία με αξιοποίηση της Πινακοθήκης συναισθημάτων.
  • Ανακοίνωση αποτελεσμάτων των ομάδων στην ολομέλεια της τάξης
  • Δημοσκόπηση(Polling) για ανατροφοδότηση.

"Καλές Πρακτικές" Σχ. Έτος 2021-2022

15

16 of 43

"Καλές Πρακτικές" Σχ. Έτος 2021-2022

16

Στη φάση 2 οι μαθητές και οι μαθήτριες ανακαλύπτουν το «νέο» με δραστηριότητα εννοιολογικής χαρτογράφησης, με αφορμή κείμενο του βιβλίου της γλώσσας «Το παιδί με το ακορντεόν» για το οποίο γίνεται διαμοιρασμός οθόνης. Με αξιοποίηση του λευκοπίνακα (whiteboard) και της δυνατότητας των παιδιών να γράψουν σε αυτόν (annotate) αντλούν συναισθήματα από το κείμενο και τα καταγράφουν. Η καινοτόμος τεχνική της εννοιολογικής χαρτογράφησης δίνει τη δυνατότητα με αφορμή το κείμενο να εντοπίσουν συναισθήματα, διαφορετικούς τρόπους έκφρασης γραμματικά και λεκτικά (χαίρομαι ,είμαι χαρούμενος ,χαρά, λάμπω από χαρά). Επιπλέον είναι πολύ εύκολο να επεκταθεί ( ο χάρτης) πολύ γρήγορα σε έννοιες και στόχους της διδασκαλίας με την ενεργό δράση και συμμετοχή των μαθητριών/-των.

17 of 43

"Καλές Πρακτικές" Σχ. Έτος 2021-2022

17

18 of 43

"Καλές Πρακτικές" Σχ. Έτος 2021-2022

18

Στη συνέχεια ιδανικό θα ήταν να γίνει μεταφορά και λήψη του φύλλου εργασίας 1 που είναι απαραίτητο για την εργασία στις ομάδες (file transfer) σε κάθε παιδί, ώστε να έχουν όλοι πρόσβαση. Εναλλακτικά μπορεί να σταλεί σε ένα μόνο παιδί από κάθε ομάδα ή αποσπασματικά στο chat. Δίνονται επίσης οδηγίες για τον τρόπο εργασίας από την εκπαιδευτικό. Δεν το συμπληρώνουν απαραίτητα απλά καθοδηγεί τη συζήτηση στην ομάδα. Δίνει έναυσμα για συζήτηση. Μπορούν επίσης τα παιδιά να κρατούν σημειώσεις.

19 of 43

"Καλές Πρακτικές" Σχ. Έτος 2021-2022

19

20 of 43

"Καλές Πρακτικές" Σχ. Έτος 2021-2022

20

Με τη δημιουργία ομάδων 3-4 ατόμων (breakout sessions) με μη αυτόματη επιλογή τα παιδιά συμμετέχουν σε ομάδες. Καλό είναι οι ομάδες να είναι ισοδύναμες ως προς τις γνώσεις και τις ικανότητες και να υπάρχει συνδυασμός μαθητών-μαθητριών διαφορετικού επιπέδου και φύλου σε κάθε ομάδα. Προτείνουμε να συνεργαστούν και να διατυπώσουν λεκτικά, με διαφορετικά μέρη του λόγου τα συναισθήματά τους (ρήμα ουσιαστικό, επίθετο) και να ανακαλύψουν θετικά και αρνητικά συναισθήματα - Πώς δημιουργούνται; -Ποιες πράξεις τα προκαλούν;-Τι συμπεριφορές μπορούν να προκύψουν;

Ακολουθεί συζήτηση και συνεργασία στην κάθε ομάδα.

Η Εκπαιδευτικός επισκέπτεται τα δωμάτια για να λύσει απορίες. Με την καθοδήγησή της διακρίνουν ρήματα σε –ω ή -μαι (στο α΄ πρόσωπο ενικού), ουσιαστικά κυρίως αρσενικά( o φόβος) και θηλυκά (η χαρά) αλλά και μετοχές με λειτουργία επιθέτου σε μένος-η-ο. (ενθουσιασμένος)

Επιστρέφουν στο κεντρικό δωμάτιο όπου εκπρόσωπος της ομάδας διατυπώνει με διαφορετικούς τρόπους πώς αισθάνονται τα άτομα της ομάδας.

Επιβραβεύουμε τα παιδιά με Reactions για την άριστη συνεργασία τους.

21 of 43

"Καλές Πρακτικές" Σχ. Έτος 2021-2022

21

Συνεχίζουμε με αναζήτηση έκφρασης των συναισθημάτων στη λογοτεχνία. Με διαμοιρασμό οθόνης οι μαθητές/-τριες ανακαλύπτουν εκφράσεις από συναισθήματα στη λογοτεχνία. Η διαδικτυακή άσκηση «Πινακοθήκη συναισθημάτων»

στον εκπαιδευτικό πόρο Εξερευνώ ιστορίες του Κέντρου Ελληνικής Γλώσσας σε ένα ευχάριστο ψηφιακό περιβάλλον προτρέπει τα παιδιά να ανακαλύψουν συναισθήματα και εκφράσεις , παρατηρώντας αγαπημένους ήρωες της παιδικής λογοτεχνίας. ( Επειδή ο χρόνος μας είναι περιορισμένος και η διαχείρισή του εξαρτάται κυρίως από το επίπεδο των μαθητών και μαθητριών θα μπορούσαμε σ’ αυτό το στάδιο να μην επεκταθούμε στη λογοτεχνία και τον τρόπο που ορίζονται εκεί τα συναισθήματα και να το περιορίσουμε στην επόμενη φάση στα πλαίσια της επεκτασιμότητας).

22 of 43

"Καλές Πρακτικές" Σχ. Έτος 2021-2022

22

Ολοκληρώνουμε τη σύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση με Δημοσκόπηση (Polling) για ανατροφοδότηση. Οι μαθήτριες και οι μαθητές μπορούν να επιλέξουν περισσότερες από μία απαντήσεις σε κάθε ερώτηση. Επιλέγουμε την καταγραφή των απαντήσεων των παιδιών, ωστόσο κοινοποιούμε τα αποτελέσματα χωρίς να φαίνονται τα ονόματα των παιδιών.

 

23 of 43

"Καλές Πρακτικές" Σχ. Έτος 2021-2022

23

24 of 43

Παρουσίαση καλής πρακτικής�Γ’ Φάση- Ασύγχρονη �Εμπέδωση- Αξιολόγηση-Μεταγνώση

  • Εμπέδωση κι επέκταση του «νέου» με φύλλo εργασίας, διαδικτυακή άσκηση και αντιστοίχιση στην e-class.

  • Αυτοαξιολόγηση-Αποτίμηση των γνώσεων, των δεξιοτήτων και της συμμετοχής με συμπλήρωση φύλλου αυτοαξιολόγησης με αξιοποίηση των εργαλείων της e-class.

"Καλές Πρακτικές" Σχ. Έτος 2021-2022

24

25 of 43

"Καλές Πρακτικές" Σχ. Έτος 2021-2022

25

Στη φάση 3, μέσω των μηνυμάτων της e – class, στέλνουμε στους μαθητές και τις μαθήτριες ανακοίνωση της e-class με οδηγίες για το πού και το πώς θα αντλήσουν το υλικό , τον τρόπο εργασίας και την ανάγκη μελέτης του υλικού ώστε να γίνει η απαραίτητη ανατροφοδότηση, αφού πρώτα αναρτήσουμε υλικό σχετικό με το μάθημα.

26 of 43

"Καλές Πρακτικές" Σχ. Έτος 2021-2022

26

Επίσης με το εργαλείο κουβεντούλα δίνουμε τη δυνατότητα στα παιδιά να διατυπώσουν απορίες ή επιθυμία για επιπλέον δραστηριότητες που σχετίζονται με τα συναισθήματα. Με στόχο την εμπέδωση των γνώσεων τα παιδιά συμπληρώνουν το κρυπτόλεξο συναισθημάτων από το φωτόδεντρο

27 of 43

"Καλές Πρακτικές" Σχ. Έτος 2021-2022

27

και συμπληρώνουν το φύλλο εργασίας στις εργασίες για εμπέδωση και εξάσκηση στην ορθογραφία.

28 of 43

"Καλές Πρακτικές" Σχ. Έτος 2021-2022

28

29 of 43

"Καλές Πρακτικές" Σχ. Έτος 2021-2022

29

Ανακαλύπτουν εκφράσεις συναισθημάτων στη λογοτεχνία για επέκταση

και συμπληρώνουν την αντιστοίχιση με το εργαλείο Ασκήσεις της e-class

30 of 43

"Καλές Πρακτικές" Σχ. Έτος 2021-2022

30

Σαν τελική αξιολόγηση δίνεται στα παιδιά φόρμα αυτοαξιολόγησης που αποδεικνύει σε πιο βαθμό επιτεύχθηκαν οι γνωστικοί, μαθησιακοί, ψυχολογικοί κοινωνικοί και τεχνολογικοί στόχοι που τέθηκαν αρχικά το οποίο θα μπορούσε να σταλεί συμπληρωμένο μέσω των μηνυμάτων της e-class στην εκπαιδευτικό ή να γίνει αντικείμενο συζήτησης σε επόμενο μάθημα σύγχρονης εκπαίδευσης.

31 of 43

"Καλές Πρακτικές" Σχ. Έτος 2021-2022

31

32 of 43

"Καλές Πρακτικές" Σχ. Έτος 2021-2022

32

Η αξιολόγηση του διδακτικού σεναρίου επιπλέον περιλαμβάνει τη διαμορφωτική αξιολόγηση, που διεξάγεται καθ’ όλη τη διάρκεια του σεναρίου για λόγους ανατροφοδότησης και βελτίωσης και γίνεται αναφορικά με:

  • Την ανάπτυξη πρωτοβουλιών στην εκτέλεση των μαθησιακών έργων.
  • Τη συνεργασία και τη διαμαθητική επικοινωνία που αναπτύχθηκε στο πλαίσιο των ομάδων για την υλοποίηση των δραστηριοτήτων.
  • Την αξιοποίηση διaδικτυακών διευθύνσεων και εργαλείων από τις πλατφόρμες e-class και webex.
  • Τη δυνατότητα έκφρασης των συναισθημάτων τους με διαφορετικούς τρόπους, καθώς και τον σεβασμό και το ενδιαφέρον τους για τα συναισθήματα των άλλων.

Τέλος, η εκπαιδευτικός παρατηρεί σημεία που προκάλεσαν δυσκολίες, δεν ήταν ξεκάθαρα ή βοηθητικά προς τους μαθητές, ώστε να προχωρήσει στις απαιτούμενες αναθεωρήσεις του υλικού και του σεναρίου.

33 of 43

Προστιθέμενη αξία�Επεκτασιμότητα της καλής πρακτικής

  • Το «νέο» αντικείμενο μπορεί να επεκταθεί διαθεματικά στο μάθημα της Μελέτης Περιβάλλοντος στα πλαίσια του οποίου οι μαθητές καλούνται να διαπιστώσουν αν τα ζώα έχουν συναισθήματα. Επίσης στο μάθημα των Εικαστικών όπου έρχονται σε επαφή με έργα τέχνης που δείχνουν συναισθήματα. Τέλος μπορεί να συνδεθεί με τα Εργαστήρια Δεξιοτήτων και τη θεματική ενότητα Ψυχική και Συναισθηματική Υγεία.
  • Στα πλαίσια της διαφοροποιημένης διδασκαλίας φροντίζουμε να σχεδιάζουμε εναλλακτικές μορφές παρουσίασης, πρακτικής, άσκησης και αξιολόγησης, ώστε να ανταποκρίνονται στις διαφορετικές ανάγκες και το μαθησιακό στυλ των μαθητών/-τριών μας.

 

 

"Καλές Πρακτικές" Σχ. Έτος 2021-2022

33

34 of 43

Δημοσιοποίηση της καλής πρακτικής.

Ιστοσελίδα του Σχολείου

http://mathitikes-periplaniseis.webnode.gr/�

"Καλές Πρακτικές" Σχ. Έτος 2021-2022

34

35 of 43

Αποτίμηση της καλής πρακτικής- Καινοτόμα στοιχεία

Τα καινοτόμα στοιχεία της ανεστραμμένης διδασκαλίας (Flipped Instruction) είναι το μαθησιακό περιβάλλον που ενσωματώνει την τεχνολογία και οι διαδικασίες μάθησης στις οποίες οι εκπαιδευόμενοι συμμετέχουν ενεργά μέσω ασύγχρονης και σύγχρονης διδασκαλίας, συνεργατικών και βιωματικών δραστηριοτήτων.

"Καλές Πρακτικές" Σχ. Έτος 2021-2022

35

36 of 43

Παιδαγωγική αξία

Σε επίπεδο παιδαγωγικής θεώρησης, η μεθοδολογία της ανεστραμμένης διδασκαλίας συνδέεται με την εφαρμογή μαθητοκεντρικών και εποικοδομητικών προσεγγίσεων για τη μάθηση, καθώς δίνει τη δυνατότητα στους μαθητές και τις μαθήτριες να αυτενεργούν, να γίνονται υπεύθυνοι, να ελέγχουν το ρυθμό, το χώρο και το χρόνο μελέτης και να αυξάνουν τα κίνητρα για μάθηση. Με την αξιοποίηση των ΤΠΕ και με ελκυστικό ψηφιακό υλικό σκοπεύει στην καλλιέργεια των γνωστικών ικανοτήτων των μαθητών μέσα από την εμπλοκή τους σε μαθησιακές δραστηριότητες διερευνητικού, εποικοδομητικού και συνεργατικού χαρακτήρα.

"Καλές Πρακτικές" Σχ. Έτος 2021-2022

36

37 of 43

Συμβολή στην προαγωγή εκπαιδευτικού έργου και στη σχολική καθημερινότητα

  • Επικεντρώνει στη διαδικασία της μάθησης με ενεργητικό τρόπο και όχι με παθητική διδασκαλία.
  • Προωθεί την υπευθυνότητα και τη θετική προδιάθεση των μαθητών για τη μάθησή τους.
  • Μετατρέπει την ψηφιακή τάξη σε εργαστήριο εφαρμοσμένης γνώσης, ομαδικής συμμετοχής και ανταλλαγής απόψεων.
  • Ενδυναμώνει την ομαδικότητα, τη συνεργασία και την αλληλεπίδραση.
  • Αναπτύσσει την κριτική σκέψη.
  • Επιτρέπει καλύτερη διαχείριση του διδακτικού χρόνου.

"Καλές Πρακτικές" Σχ. Έτος 2021-2022

37

38 of 43

Συμπεράσματα.

"Καλές Πρακτικές" Σχ. Έτος 2021-2022

38

Συμπερασματικά θα λέγαμε ότι το μοντέλο της ανεστραμμένης διδασκαλίας, όπως και οποιαδήποτε άλλη εκπαιδευτική μέθοδος, για να μεγιστοποιεί το βαθμό εμπλοκής των μαθητών/τριων στη μαθησιακή διαδικασία και να έχει θετικά αποτελέσματα οφείλει να δίνει έμφαση σε δραστηριότητες που ενισχύουν τα κίνητρα των μαθητών/τριων, στην εξατομίκευση της μάθησης, στη συνεργασία και την αλληλεπίδραση με την εκπαιδευτικό και τους/τις συμμαθητές τους.

39 of 43

Χρησιμοποιούμενα εργαλεία�Σύγχρονης διδασκαλίας�

Εργαλεία Webex:

  • Share Screen - Διαμοιρασμός οθόνης
  • Whiteboard - Λευκοπίνακας
  • Annotate- Επισήμανση - Σχολιασμός
  • File Transfer - Μεταφορά αρχείου
  • Breakout sessions – Δωμάτια-Ομάδες εργασίας
  • Reactions - Χρήση αντιδράσεων
  • Polling : Δημοσκόπηση - Κουίζ

"Καλές Πρακτικές" Σχ. Έτος 2021-2022

39

40 of 43

Χρησιμοποιούμενα εργαλεία�Ασύγχρονης διδασκαλίας�

Εργαλεία e-class (δημιουργία ψηφιακού εκπαιδευτικού υλικού):

  • Ανακοινώσεις
  • Μηνύματα
  • Συνδέσεις διαδικτύου
  • Ερωτηματολόγια
  • Έγγραφα
  • Εργασίες
  • Ασκήσεις
  • Κουβεντούλα

"Καλές Πρακτικές" Σχ. Έτος 2021-2022

40

41 of 43

Εξωτερικοί ψηφιακοί πόροι �και εργαλεία μάθησης�

  • Μάνος Χατζιδάκις - Το Νησί Των Συναισθημάτων

https://video.link/w/nL3zc

ή https://www.youtube.com/watch?v=B63I9X6rMlo

  • Αναγνωρίζω τα συναισθήματα

http://photodentro.edu.gr/lor/r/8521/10756

  • Πινακοθήκη συναισθημάτων

http://www.e-istories.gr/games/feelings/index.html?level=1

  • Κρυπτόλεξο συναισθημάτων

http://ebooks.edu.gr/ebooks/v/html/8547/1995/Glossa_B-Dimotikou_html-empl/extras/edugames/games/puzzle/3.html

  • Ανθολόγιο συναισθηματικών εκφράσεων

https://www.e-istories.gr/games/anthology/index.html

  • Β΄ Δημοτικού: Βιβλίο Γλώσσας (β΄ τεύχος). Ενότητα 16 «Νιώθω» (σελ. 75-77)

http://ebooks.edu.gr/new/classcoursespdf.php?classcode=DSDIM-B

"Καλές Πρακτικές" Σχ. Έτος 2021-2022

41

42 of 43

Βιβλιογραφία

  • Β΄ Δημοτικού: Βιβλίο Γλώσσας (β΄ τεύχος). Ενότητα 16 «Νιώθω» (σελ. 75-77) http://ebooks.edu.gr/new/classcoursespdf.php?classcode=DSDIM-B
  • Τετράδιο εργασιών Γλώσσας β΄ τεύχος (σελ. 27-29) http://ebooks.edu.gr/new/classcoursespdf.php?classcode=DSDIM-B
  • Β΄ Δημοτικού Βιβλίο Γλώσσας (β΄ τεύχος) Εμπλουτισμένο Ενότητα 16 – «Νιώθω» (σελ. 75-77) http://ebooks.edu.gr/modules/ebook/show.php/DSDIM-B105/714/5173,23717/
  • Βιβλίο εκπαιδευτικού Γλώσσα Β΄ http://ebooks.edu.gr/new/classcoursespdf.php?classcode=DSDIM-B
  • Υλικό από τη συγγραφική ομάδα της επιμόρφωσης Τ4Ε

"Καλές Πρακτικές" Σχ. Έτος 2021-2022

42

43 of 43

Καλό Καλοκαίρι!!!

Σας ευχαριστούμε …

"Καλές Πρακτικές" Σχ. Έτος 2021-2022

43