1 of 35

Järgnev esitlus on üles laetud iseseisva töö raames, kuid on algselt koostatud minu poolt õppeaine “Õppimist toetav õpetamine” raames läbiviidud minitunni tarbeks. Slaidide sisu loomisse panustas ka “kaaskannataja” Mairo.

Tunnis osalejateks olid kutseõpetaja õppekava esimesel aastal õppivad kaastudengid.

2 of 35

TÄHELEPANU

3 of 35

8

4 of 35

7

5 of 35

6

6 of 35

5

7 of 35

4

8 of 35

3

9 of 35

2

10 of 35

1

11 of 35

Õppekasvatustöö eesmärkide allikmaterjalid, �konkreetsete õppe-eesmärkide formuleerimine ja kategoriseerimine

Taavi ja Mairo

KUTSEÕPETAJA ÕPPEKAVA TUDENGID

12 of 35

Tunni eesmärgid:

Nimetab ja kasutab:

  • Õppe-eesmärkide allikaid.

Tunneb ära ja saab aru:

  • Bloomi koolkonna õppe-kasvatustöö eesmärkide taksonoomiatest.
  • Bloomi kognitiivse taksonoomia põhikategooriatest.

Mäletab ja kasutab:

  • Õppekasvatuseesmärkide vajalikkust õppeprotsessi planeerimisel;
  • õpilase informeerimise põhimõtteid.

13 of 35

Mida mäletate varem õpitust?

Ühenda nimi teooria/ mudeli/ katsega vms.

14 of 35

……………. õppeühikumudel kirjeldab vajalikke õpetamistegevusi õppija sisemiste õppimisprotsesside toetamiseks ning käsitleb teema õpetamist ühest või enamast tunnist koosneva protsessina

………….... kõige kuulsam katse oli nuku BOBO´ga, millega ta uuris käitumist, keskkonda ja isiku psühholoogilisi protsesse.�

……………. pakkus välja lähima arengu tsooni mõiste, mis viitab sellele, kuidas uute teadmiste omandamine sõltub eelnevast õppimisest ning kättesaadavast juhendamisest.

…………………. efekt tähendab seda, et need, kelle võimeid peetakse madalaks, ilmutavadki õppimisel tagasihoidlikumaid tulemusi kui võimekaks hinnatud õpilased.�

GAGNE

BANDURA

VÕGOTSKI

PYGMALIONI

15 of 35

Õppe-kasvatustöö eesmärkide allikad (dokumendid) ja eesmärgistamise tasandid

16 of 35

Õppe-kasvatustöö eesmärk…

  • võtab üldisemal tasemel kokku õppe läbimisel oodatava tulemuse. Eesmärk annab selge arusaama, millise peamise tulemuse saavutamisele on õpe suunatud;

  • hea eesmärgi sõnastus on lühike (tavaliselt ühelauseline), üldistav ning õppija tulemust kirjeldav.

17 of 35

MIS SIIS ON NEED ALLIKAD?

• Eesti Vabariigi haridusseadus

• Üldhariduse eesmärgid

  • Riiklikud kooli õppekavad
  • Ainevaldkonna ja õppeainete eesmärgid
  • Koolieelse lasteasutuse riiklik õppekava

18 of 35

Miks on vaja eesmärgistada?

Et õppetöö oleks suunatud õppekavas esitatud nõuete täitmisele ja et nõuete täitmine oleks tõendatav.

Selged õppe-eesmärgid aitavad langetada otsuseid ja teha valikuid õppeprotsessi planeerimisel.

Selgelt läbimõeldud tunni või tegevuse eesmärgid aitavad õpetajal jälgida nii üksikõpilase kui kogu klassi õppimist.

EDUKA ÕPPETEGEVUSE ALUSEKS ON SELGED ÕPPE-EESMÄRGID.

19 of 35

Õppe- ja kasvatuseesmärkide erinevad tasandid

RIIKLIKUD ÕPPEKAVAD

KOOLI ÕPPEKAVA

Planeerimine riiklikul tasandil

Planeerimine kooli direktsiooni tasandil

Annavad arvukalt suuniseid planeerimiseks, ega saa olla detailsed

Planeerimine õpetaja tasandil

Õppe- ja kasvatustöö realiseerimine

TEGELIK ÕPPEKAVA

TEGEVUSKAVA

ÜLDINE TASAND

KONKREETNE TASAND

Püstitatakse detailsed eesmärgid

20 of 35

Konkreetsete eesmärkide mitmedimensionaalsus ja väljundipõhine eesmärkide sõnastamine

21 of 35

Konkreetsete õppe-eesmärkide sõnastamine läbi:

-sisu loetelu;

-õpetaja tegevuse;

-õpilase tegevuse;

-õpilase soorituse.

22 of 35

��

Väljundi põhiste õpieesmärkide dimensioonid:

Sisuline mõõde- ootus õpilase teadmiste omandamisele.

Soorituslik mõõde- ootus õpilase sooritamisoskusele seoses sisuga.

23 of 35

Bloomi koolkonna õppe-kasvatustöö eesmärkide taksonoomiad

24 of 35

Eesmärk:

  • Korrastada ja ühtlustada kujutlusi õppematerjali omandamise võimalikest tasanditest;

  • Kirjeldada õppimise tulemusi väljendavaid potensiaalseid tegevusi ja toiminguid.

25 of 35

  • Kognitiivne e. tunnetuslik;
  • afektiivne e. väärtushinnanguline;
  • psühhomotoorne e. tegevus-soorituslik.

Bloomi koolkonna õppe-kasvatustöö eesmärkida taksonoomiad:

26 of 35

Bloomi kognitiivne taksonoomia – selle kategooriad�

27 of 35

TASE 3

TASE 4

TASE 5

28 of 35

Õpilaste informeerimine õppe-kasvatustöö eesmärkidest ja soovitusi õppetöö�eesmärgistamiseks

29 of 35

Õpilase informeerimine on tulemuslik, kui õpilane saab aru selle sisust ning võtab info omaks��Et õpilased omandaksid oskuse iseseisvaks õppimiseks, peavad nad aru saama milleks nad õpivad, millised vaheetapid peavad nad läbima ning kuidas püstitada eesmärke. ��Õpilasi tuleb õpetada juba maast madalast püstitama eesmärke oma õppetegevuseks. ��Piirdu väikese arvu oluliste eesmärkidega.��Väldi pedantsust eesmärkide saavutamise nõuetes

30 of 35

KÜSIMUSI?

31 of 35

SIIS KÜSIME MEIE!

32 of 35

Nimeta Bloomi kognitiivse õppe-eesmärgi taksonoomia kategooria…

Elementide sünteesimine tervikuks

Meeldejäetud informatsiooni meenutamine

Õpitu kasutamine uudsetes situatsioonised

Informatsiooni jaotamine osadeks

Hinnanguliste otsuste langetamine

Teadmine

Rakendamine

Süntees

Analüüs

Hindamine

33 of 35

KOKKUVÕTE

34 of 35

Mõttetera:

Kasutatud materjal:

www.presentationmagazine.com

http://haridustehnoloogiajaveeb.blogspot.com/2012/03/bloomi-taksonoomia-maatriks-opetajatele.html

E.Krull “Pedagoogilise psühholoogia käsiraamat”

Õppe- ja kasvatustöö kavandamisel tuleb arvestada, et üksikuid õppetunde, veel vähem aga pikaajalist õppe- kasvatustööd ei saa üksikasjalikult ette planeerida, kuna tuleb ette palju ettemääramatuid ja ootamatuid asjaolusid

(Yinger & Hendricks-Lee, 1998).

35 of 35

TÄNAME TÄHELEPANU EEST!

Järgmine tund:

Elukestva õppe põhimõtted ja korraldus.

Klass A207