Типи уроків та їх структура
М.Монтень
2
В. Сухомлинський
3
Урок-час інтенсивного
духовного спілкування
педагога з вихованцями.
Сучасний урок- це
витвір мистецтва,в якому
присутні і краса і натхнення
думки,і радість пошуків,
створені спільними
зусиллями учня та учителя.
4
Кожен урок має свою структуру, яка зумовлюється його навчально-виховною метою. В моделі уроку виділяють макроструктуру(етапи конкретного уроку)і мікроструктуру(методичні компоненти кожного етапу)
5
Т�и�п�и� �у�р�о�к�і�в
6
Урок засвоєння
нових знань
Урок формування
та вдосконалення
умінь і навичок
Урок закріплення
(застосування)знань,
умінь та навичок(повторення)
Урок систематизації
й узагальнення знань
Урок перевірки
та коригування знань,умінь,навичок
Комбінований урок
Новаторські форми занять
7
Урок формування вмінь та навичок
8
Мета :закріплення і усвідомлення раніше засвоєного матеріалу і формування нових знань,навичок та вмінь.
Структура:
1 організаційний момент;
2 перевірка домашнього завдання і актуалізація
опорних знань та їх коригування;
3 повідомлення теми,мети і завдань уроку й
мотивація навчальної діяльності школярів;
4 вивчення нового матеріалу(вступні вправи)
5 первинне застосування нових знань
(пробні вправи);
6 самостійне застосування учнями знань;
7 творче перенесення знань у нові ситуації;
8 підсумок уроку і домашнє завдання.
Урок засвоєння нових знань
Мета:оволодіння учнями новими навичками,
матеріалом та новими способами діяльності.
1.Організаційний момент
2.Підготовка до сприйняття матеріалу або актуалізація опорних знань ,умінь,уявлень.
3.Мотивація навчальної діяльності
4.Оголошення теми,мети,завдань уроку.
5.Вивчення нового матеріалу(первинне засвоєння)
6.Осмислення нових знань,умінь.
7.Закріплення ,систематизація та узагальнення.
8.Контрольно-коригувальний етап.
9Підбиття підсумків уроку.
10.Інструктаж щодо виконання домашнього
завдання.
9
Урок застосування знань,умінь і навичок
Структура таких уроків складається з етапів:
1 Перевірка домашнього завдання,коригування опорних знань,
умінь ,навичок;
2 повідомлення теми та мети уроку і мотивація навчальної
діяльності школярів;
3 загальнтй інструктаж,усвідомлення учнями алгоритму дій;
4 самостійне виконання учнями завдань під контролем і з
допомогою учителя;
5 звіт учнів про роботу і теоретичне
обґрунтування отриманих результатів;
6 підсумки уроку і повідомлення
домашнього завдання .
10
Урок узагальнення і систематизації знань:
1 повідомлення теми і мети уроку та
мотивація навчання школярів;
2 відтворення та узагальнення понять;
3 узагальнення та ситематизація основних теоретичних положень і відповідних ідей науки;
4 підсумки уроку й повідомлення
домашнього завдання.
11
Урок перевірки і корекції знань,умінь і навичок
1 повідомлення теми,мети і завдання уроку,мотивація навчання школярів;
2 перевірка знання учнями фактичного матеріалу й основних понять;
3 перевірка глибини осмислення учнями знань і ступеня їх узагальнення;
4 застосування учнями знань у стандартних та змінених умовах;
5 збирання виконаних робіт,
їх перевірка, аналіз і оцінка;
6 підсумки уроку й повідомлення
домашнього завдання.
12
Орієнтовний алгоритм поурочного плану
13
Урок
Зміст освіти
Форми організації
пізнавальної
діяльності
Мета уроку
Методи
навчання
Реальний результат
14
Організаційний момент
15
Запис в журнал
Привітання
Перевірка готовності учнів до уроку
Перевірка присутніх
1.Перевірка домашнього
завдання
Встановити правильність і
усвідомленість виконання
учнями домашнього завдання,
ліквідувати визначені недоліки
в засвоєнні знань, в оволодінні
вміннями інтелектуального
практичного характеру
16
Перевірка домашнього завдання
складається з двох частин:
перевірки письмового завдання,яку здійснюють різними методами залежно від поставленої мети,й усної перевірки знань.
17
�2. Всебічна перевірка ступеня засвоєння змісту навчального матеріалу
18
Третій етап
Повідомлення учням теми,мети, завдань уроку та очікування навчальних результатів.
Мотивація навчальної
діяльності школярів.
19
Оголошення теми та мети уроку
Потрібно,щоб усі учні вже із самого початку ясно бачили мету з усіма проміжними ланками й прагнули досягти її.
Я.А.Коменський
20
Тему уроку
формулюють за чинною
програмою
(не за підручником),
оскільки програма є
головним навчальним
документом.
21
22
Виховна
мета
Розвиваюча
мета
Навчальна
мета
Мета
уроку
Формулювання мети і завдань уроку.
Мета уроку має бути:
освітня-домогтися міцного засвоєння знань,формування практичних умінь і навичок з конкретного навчального матеріалу;
розвиваюча-розвивати мовлення,пам’ять,увагу,уяву мислення,спостережливість,активність і самостійність учнів,прищепити їм способи пізнавальної діяльності;
виховна-сприяти формуванню наукового світогляду,моральних,естетичних та інших якостей особистості кожного школяра,вихованню колективу класу.
23
Мотивація навчальної
діяльності
Це винятково важливий
компонент не лише
навчання,але й будь-якої
людської діяльності.
Є мотив – є бажання
виконувати й
доводити до завершення цю
діяльність.
24
4. Підготовка учнів до активного й усвідомленого засвоєння навчального матеріалу
25
5. Засвоєння нового матеріалу
26
6. Перевірка розуміння і корекція засвоєння учнями нового матеріалу
27
7. Підбиття підсумків уроку
28
�8. Інформація про домашнє завдання, інструктаж про його виконання
29
Структура уроку іноземної мови
Частина Компоненти Час
уроку уроку
l Початок уроку
1 Організаційний момент 2 хв.
2 Мовленнєва/фонетична зарядка 3хв
ll Основна частина уроку 35 хв.
1 Подача нового матеріалу
2 Тренування у мовленні
3 Практика у мовленні
4 Систематизація вивченого
5 Контроль навичок та вмінь
- поточний
- рубіжний, підсумковий
ІІІ. Кінець уроку
1 Пояснення домашнього завдання
2 Підсумки уроку. Оцінювання учнів 2хв. 3хв.
30
Урок з елементами колективної роботи зі
складання банку даних (здвоєний урок).
Ідея уроку.Звернення до вже вивчених знань про явище чи об’єкт,самостійна робота учнів з книжкою.
План уроу
1.Постановка вчителем мети уроку.
2.Заповнення таблиці:
3.Робота учнів у групах з літературою.Кожна група готує відповідь на одне із запитань правої колонки.
4.Прослуховування готових відповідей.Учні заповнюють у зошиті й на дошці таблицю:
5.Аналіз таблиці.Формулювання висновків.
31
Що знаємо про... | Чого не знаємо про... |
| |
Що знали | Що нового дізналися |
| |
Умови використання та особливості уроку.
Цей урок можна використовувати,коли в учнів з визначеної теми є початкові уявлення про поняття, які слід вивчити.До структури уроку належить групова та колективна діяльність учнів та самостійна робота з джерелом інформації-літературою.
32
Для сучасного уроку характерними
ознаками є:
33
Вимоги до сучасного уроку
34
Вимоги до сучасного уроку
35
36