1 of 18

Міністерство освіти і науки України

Вище професійне училище № 3 міста Чернівці

Методична розробка уроку :

«Обробка горловини та пройм жилету. Обробка плечових швів верху та підкладки

Майстер в/н

Марія Трут

2 of 18

Анотація

Даний матеріал методичної розробки представляє собою зміст уроку навчально-виробничої підготовки з теми « Виготовлення жилету» для здобувачів освіти, які навчаються за професією «кравець, закрійник» . Урок побудовано з використанням сучасних методів обробки , використання інноваційних технологій орієнтованого навчання. Особливістю даного уроку є використання досвіду українських брендів одягу , їх філософії і впровадження в роботу виробничого навчання.

3 of 18

Вступ

Урок виробничого навчання з теми « Обробка горловини і пройм жилету. Обробка плечових швів верху та підкладки» є досить складним елементом у вивченні теми . Тому завдання майстра виробничого навчання є максимально доступно і просто пояснити матеріал здобувачам освіти , використовуючи при цьому досвід іменитих колег.

4 of 18

Зміст

  1. Анотація
  2. Вступ
  3. План уроку
  4. Додатки
  5. Висновки

6. Використана література

5 of 18

РОЗГЛЯНУТО ПОГОДЖЕНО ЗАТВЕРДЖУЮ�на засіданні методкомісії методист ВПУ №3 Старший майстер �професійного циклу _______ Н.В.Кундій _________ Н.І.Дребіт�Голова методкомісії�професійного циклу�________ Л.О.Берегій � � � План відкритого уроку з виробничого навчання  �Методична мета : Формування професійних компетентностей через впровадження прогресивних методів технологічної обробки жилетуКод модуля : ЗАКР 4.2Назва модуля : Розробка і розкрій чоловічих штанів і жилетаКод модуля :ЗАКР 4.2.2.Назва теми (компетентності): Розробка і розкрій жилета Тема уроку: Обробка горловини та пройм жилету . Обробка плечових швів верху та підкладки �Мета уроку:�Навчальна:�вдосконалювати трудові прийоми, уміння та навички з обробки горловини та пройм жилету;�закріпити раніше засвоєний матеріал, з урахуванням індивідуальних особливостей учнів.�Розвиваюча:�Розвивати самостійність та самоконтроль у роботі, естетичний смак, професійне мислення, творчий підхід до поставленого завдання.�Виховна: �Виховувати повагу та любов до обраної професії, естетичний смак та ініціативність.�Тип уроку:�Комбінований �КМЗ уроку:�Комплексно- інформаційний довідник з теми: « Обробка горловини та пройм жилету . Обробка плечових швів верху та підкладки».�Інструкційно–технологічні картки «Обробка горловини та пройм жилету. Обробка плечових швів верху та підкладки»�Картки завдання�Картка самоконтролю�Картка дефектів �Таблиця оцінювання�Зразки послідовності обробки горловини та пройм жилету, плечових швів верху та підкладки �Готові зразки жилетів�МТЗ уроку: універсальні швейні машини, парові праски, спеціальні колодки для виготовлення ВТО, інструменти та пристрої власного користування, мультимедійні засоби навчання.�Форми проведення уроку :�колективна робота�фронтальна�виконання індивідуальних робіт�випереджаючі завдання �

6 of 18

Методи навчання :�Словесні:�бесіда;�пояснення.�Наочні: �демонстрація трудових прийомів;�ілюстрація медіа матеріалів.�Практичні:�показ трудових прийомів;�виконання здобувачами освіти практичних завдань.�Міжпредметні зв’язки: технологія виготовлення одягу, обладнання швейного виробництва, охорона праці, матеріалознавство, інформаційні технології.�Хід уроку :Організаційна частина – 1 хв.�Відповідальна за виробництво інформує про явку, готовність учнів та майстерні до уроку в/н.�Перевірка майстром зовнішнього вигляду учнів, їх готовність до уроку.�Вступний інструктаж – 45 хв.� 2.1. Повідомлення теми і мети уроку.� 2.2 . Мотивація навчальної діяльності.� Жилет – став невід’ємним елементом гардеробу сучасної стильної та впевненої в собі жінки . Саме він створює гармонійний образ і довершує зовнішній вигляд. �2.3 Актуалізація опорних знань, умінь та навичок:� конкурс - «Домашнє завдання»�Презентація «Факти з історії жилету».�Презентація «Жилет в сучасній інтерпретації».�Усне фронтальне опитування за картками завданнями:�Картка завдання №1 �Які види кишень можна обробити на пілочках жилету ?�( Очікувана відповідь : кишені в рамку, кишені в рамку з клапаном, кишені з листочкою з вшивними кінцями)�Картка завдання №2�Вказати призначення пруга . По яких крайових ділянках його прокладають? �(Очікувана відповідь: пруг використовують для запобігання розтягування. Прокладають його по зрізу горловини, борту , низу)�Картка завдання №3�Назвати деталі крою підкладки жилету і вказати напрямок нитки основи �(Очікувана відповідь: Підкладка пілочки , н.о розташовується так як в основній деталі, підкладка спинки , н.о розташовується паралельно лінії середини спинки)�Картка завдання №4 �Назвати послідовність операцій обробки спинки жилету .�(Очікувана відповідь: зшивання виточок , ВТО виточок , виконання ВТО по крайових ділянках спинки , прокладання пруга по горловині спинки)�2.4 Узагальнення та обґрунтування відповідей учнів .�2.5 Пояснення нового матеріалу з практичним показом трудових прийомів:�I етап – 30 хв:Обробка горловини та пройм жилету :�Уточнити зрізи пройми підкладки пілочок та спинки; �Обшити горловину спинки та пройми пілочок та спинки, відповідно ТУ ;�Виконати надсічки по припусках шва обшивання горловини спинки та пройм пілочок та спинки, відповідно ТУ;�Настрочити припуски шва обшивання відповідно ТУ;�Припрасувати горловину спинки та пройми пілочок та спинки .�2.6 Вказати на прийоми самоконтролю та самоконтролю при виконанні завдання �2.7. Звернення уваги на можливі помилки та методи їх усунення.�2.8 Узагальнення та систематизація набутих знань:�II конкурс «Вікторина тест»

7 of 18

1.Горловину спинки …… зі сторони обшивки шириною шва 0.5см, не доходячи до плечового зрізу 2.0см�А) настрочують �Б) обшивають �В) вшивають �2. Яка ширина шва настрочування припусків швів обшивання?�А) 0.3 см�Б) 0.1 см�В) 0.5см�3. Припуски шва обшивання на спеціальній колодці ……..�А) припрасовують �Б) запрасовують �В) відтягують �4. До скількох см. уточнюють зрізи підкладки по горловині та проймах пілочок і спинки �А) 0.1 -0.2см.�Б) 0.2-0.3см�В) 0.9-1.0см�2.9 Зосередження уваги здобувачів освіти на якісному виконанні денного завдання , доцільність використання « Комплексно –інформаційного довідника» та дидактичного матеріалу.�2.10 Оголошення норми часу на виконання завдання та критерій оцінювання відповідно до таблиці оцінювання� �Поточний інструктаж – 5 год.�Самостійна робота учнів, I етап – 2 год.30 хв. �Цільові обходи робочих місць майстром з метою перевірки:�своєчасності в роботі,�правильності виконання трудових прийомів,�дотримання правил з ОП.� 3.3. Пояснення нового матеріалу з практичним показом трудових прийомів �II етап – 15 хв.:�Обробка плечових швів верху і підкладки: �Зшити плечові зрізи верху, відповідно ТУ,�Розпрасувати плечові шви, відповідно ТУ,�Зшити плечові зрізи підкладки, відповідно ТУ,�Розпрасувати плечові шви підкладки, відповідно ТУ,�Обшити незакінчені ділянки горловини та пройми, відповідно ТУ,�Виконати надсічки по припусках швів обшивання на ділянках горловини і пройми, відповідно ТУ,�Припрасувати горловину і пройми жилету на ділянці плечових швів.� 3.4. Вказати на прийоми самоконтролю та самоконтролю при виконанні завдання�3.5 Звернення уваги на можливість виникнення дефектів та методи їх усунення.�3.6 Узагальнення та систематизація набутих знань з використанням карток завдань :�III конкурс « Алгоритм послідовності обробки плечових швів верху та підкладки»�Виконати надсічки незакінчених ділянок горловини і пройми �Розпрасувати плечові шви �Зшити плечові зрізи підкладки �Зшити плечові зрізи верху �Обшити незакінчені ділянки горловини та пройми �Припрасувати горловину і пройми жилету�Розпрасувати плечові шви підкладки �

8 of 18

3.7 Повідомити норму часу на виконання завдання II етапу �3.8 Самостійна робота здобувачів освіти , II етап – 2 год. 30 хв.�3.9 Цільові обходи робочих місць з метою :� - перевірити дотримання ТУ на обробку горловини та пройм жилету; �- контролю за дотриманням правил з ОП;�- звернути увагу на організацію робочих місць;�- проведення індивідуального поточного інструктажу із здобувачами освіти, які цього потребують�3.10 Перевірити денне завдання та оцінити роботу кожного учня.� �Заключний інструктаж – 14 хв.�4.1. Підвести підсумки конкурсів �4.2. Відмітити найкращі роботи.�4.3. Звернути увагу на допущених дефектах, вказати їх причини.�4.4. Оголосити домашнє завдання : Повторити тему з технології виготовлення одягу «Обробка бічних швів»� � �Майстер в/н Трут М.В.� � � 

9 of 18

Додатки

«Обробка горловини та пройм жилету . Обробка плечових швів верху та підкладки»

Інструкційно- технологічна картка на тему :

№з/п

Назва неподільної операції

Технічні умови та прийоми виконання операції

Графічне зображення операції

 

1.

Уточнити зрізи горловини спинки та пройм підкладки жилету

 

Уточнити зрізи пройми підкладки пілочок та спинки до 0.2-0.3см

 

 

2.

Обшити горловину спинки та пройми жилету

Обшивають зі сторони обшивки шириною шва 0.5см, не доходячи до плечового зрізу 2.0см.

 

3.

Виконати надсічки по горловині та проймах жилету

Виконують надсічки через 1.0см , не доходячи 0.1см .до строчки обшивання

 

4.

Настрочити припуски горловини та пройм жилету

Настрочують на 0.1см . не доходячи до плечового зрізу на 2.5см.

 

5.

Припрасувати припуски шва обшивання

На спеціальній колодці, утворюючи кант на 0.1 -0.2 см.зі сторони основної деталі

 

 

6.

Зшити плечові зрізи верху

З боку пілочки . Ширина шва 1.0см.

 

10 of 18

7.

Розпрасувати плечові шви

На спеціальній колодці

8.

Зшити плечові зрізи підкладки

З боку пілочки . Ширина шва 1.0см.

9.

Розпрасувати пречові шви підкладки

На спеціальній колодці

10.

Обшити незакінчені ділянки горловини та пройми

Обшивають шириною шва 0.5см.

11.

Виконати надсічки незакінчених ділянок горловини і пройми

Виконують надсічки через 1.0см , не доходячи 0.1см .до строчки обшивання

12.

Припрасувати горловину і пройми жилету

На спеціальній колодці

11 of 18

Перевір !Дотримання ТУ на обшивання зрізу горловини спинки

  • Дотримання послідовності виконання надсічок по горловині

Картка самоконтролю

12 of 18

���Перевір !Дотримання ТУ уточнення підкладки по зрізах пройми пілочок та спинки

Картка самоконтролю

13 of 18

Перевір !�Дотримання ТУ уточнення підкладки по зрізах пройми пілочок та спинки

Картка самоконтролю

14 of 18

Картка самоконтролю

  • Перевір !
  • Дотримання якості настрочування припусків пройми

15 of 18

Картка самоконтролю��Перевір !Дотримання ТУ на обробку плечових швів жилету��

  • Дотримання ТУ на обробку незакінчених ділянок горловини та пройми

16 of 18

Картка дефектів

№з/п

Дефекти

Причини виникнення

Спосіб усунення

 

1.

Скривлення шва обшивання горловини та пройм жилету

Неуважність,

не дотримання ТУ

Розпороти шов обшивання та обшити , дотримуючись ТУ

2.

Неякісно виконані надсічки по горловині та проймі жилеті

Неуважність,

не дотримання ТУ

Виконати надсічки якісно, дотримуючись ТУ

3.

Скривлення строчки настрочування припусків шва обшивання зрізів горловини та пройм жилету

Неуважність,

не дотримання ТУ

Розпороти строчку настрочування та настрочити , дотримуючись ТУ

4.

Різна ширина канту шва обшивання пройм і горловини

Неуважність,

не дотримання ТУ

Утворити рівномірний кант по всій ділянці горловини і пройм

5.

Неякісне ВТО ділянок обшивання горловини і пройми

Неуважність,

не дотримання ТУ

Виконати якісно ВТО

17 of 18

Висновки

Використання сучасних методів обробки , які використовують при обробці жилету покращують розумову діяльність учнів , допомагають встановити зв’язок теоретичного та виробничого навчання. Підсумком роботи є якісні роботи здобувачів освіти .

18 of 18

Використана література

1.Буханцова Л.В, Привала В.О. Процеси

виготовлення легкого плечового одягу :

навч. Посібник /Л.В.Буханцова , В.О.

Привала .- К.:Кондор – Видавництво ,

2016.-310с.

2.Єжова О.В. Технологія оброблення

швейних виробів: 2-ге вид. перероб.та

допов.Навчальний посібник/О.В.Єжова,

О.В. Гур’янова .- К:Центр учбової

літератури , 2017.-256с.

3.Кравець . Технологія виготовлення

одягу :підручник для здобувачів

професійно – технічної освіти/Н.В.

Батраченко . І.В. Заряжко .- Київ:Літера

ЛТД , 2019 .-288 с.