1 of 4

Концепция за интегрирани териториални инвестиции (КИТИ): BG16FFPR003-2.001-0074

Социални услуги за резидентна грижа в регион Кюстендил

Регионален съвет за развитие на Югозападен регион

Общ размер на БФП: 3 400 000 лв.

Водещ партньор/Кандидат:

  • Община Кюстендил

Партньори:

  • Многопрофилна болница за активно лечение „Д-р Никола Василиев “ АД, гр. Кюстендил

Място на изпълнение:

гр. Кюстендил

2 of 4

Дейност 1 „ Изграждане и оборудване на Център за резидентна грижа за пълнолетни лица с деменция “

Изпълнението на дейността ще се осъществи за обект Център за резидентна грижа за пълнолетни лица с деменция - самостоятелно обособена сграда, ново строителство, с капацитет 15 места, в съответствие с Индикативната карта на социалните услуги в България

Дейност2: Изграждане и оборудване на Център за резидентна грижа за лица в над трудоспособна възраст без увреждания

Изпълнението на дейността ще се осъществи за обект Център за резидентна грижа за лица в над трудоспособна възраст без увреждания - самостоятелно обособена сграда, ново строителство, с капацитет 15 места, в съответствие с Индикативната карта на социалните услуги в България,

Обща стойност на инвестициите

3 400 000 лв.

Инвестиции по Програма „Развитие на регионите“

3 of 4

Резюме на КИТИ

Настоящата концепция за интегрирана териториална инвестиция (ИТИ) изцяло подкрепя процеса по деинституционализация на грижата за хората от най-уязвими групи на територията на община Кюстендил и е част от реформата в Дългосрочната грижа. Концепцията предвижда изграждане, оборудване и предоставяне на две нови интегрирани здравно-социални услуги в общността за резидентна грижа за възрастни хора с трайни увреждания и възрастни хора, които не могат да се обслужват сами.

Концепцията за ИТИ съдържа проектни идеи с финансиране от Програма “Развитие на регионите“ 2021-2027 г. за изграждане на социална инфраструктура и последващо създаване на социални услуги за резидентна грижа на лица с увреждания и възрастни хора в невъзможност за самообслужване. Мерките по същинското предоставяне на услугите се предвижда да се реализират, след финансиране от програма „Развитие на човешките ресурси“, извън подхода ИТИ.

Основната необхваната рискова група на територията на община Кюстендил са възрастните хора/лицата с увреждания, които в по-голямата си част са в невъзможност за самообслужване и самотно живеещи. Тази група се нуждае от ежедневни 24-часови грижи, подпомагани от обучен персонал за помощ при самообслужването, поддържане на хигиена, придружаване, социални контакти, психо-социална подкрепа и др. Основният проблем на тези хора е социалната изолация. Дори когато живеят в семейна среда, близките често бързат, прибират се късно от работа, ангажирани са и никой не им обръща специално внимание. Ето защо за тези хора е необходимо да си намерят място, където да бъдат обгрижени, могат да контактуват, да се чувстват полезни за себе си и за близките си.

4 of 4

Звено за публични консултации

ОБЛАСТЕН ИНФОРМАЦИОНЕН ЦЕНТЪР – КЮСТЕНДИЛ

За контакти:

078 52 12 02, 0876 172 766

oic_kn@abv.bg

Гр. Кюстендил

Ул. „Патриарх Евтимий“ № 18 (сградата на читалище „Братство 1869“)