Dyski

Dyski HDD

Nazwa HDD jest skrótem od hard disk drive, czyli dysku twardego.

Dyski HDD aktualnie są głównie stosowane, aby zmieścić dużą ilość plików, ponieważ są za wolne w porównaniu do dysków SSD.

Są one oparte o ruchome elementy, przez co są również dosyć łatwo zniszczalne. Cechy te spowodowały, że od kilku lat ich sprzedaż maleje, a trzymają się teraz głównie przez niskie ceny.

Dyski HDD są w rozmiarach 3.5" oraz 2.5", montowane są w specjalnych kieszeniach w obudowie oraz przypinane do płyty głównej za pomocą kabli SATA.

Dyski SSD

SSD pochodzi od solid-state drive. Dyski te oparte są o pamięć flash. Są one znacznie szybsze od dysków HDD, jednak są podzielone na parę typów, które się tą prędkością różnią:

- M.2 NVMe

- M.2 SATA

- SATA 2.5"

M.2 NVMe jest najszybsze, a co za tym idzie najdroższe. SATA jest najbardziej zbliżone do dysków HDD pod względem prędkości, jednak ma inną konstrukcję - nie ma ruchomych części.

Dyski M.2 SATA mają takie same prędkości jak SATA, jednak wyglądają jak M.2. SATA montowane są tak samo jak ich odpowiedniki HDD, a M.2 są bezpośrednio wkładane do złącza w płycie głównej.

Dyski SSHD

Dyski SSHD (Solid-State Hybrid Drive), są hybrydami dysków SSD i HDD. Są one w interfejsie SATA, prędkości mają zbliżone do dysków SSD, a rozmiar do HDD.

Są najmniej popularnym rozwiązaniem.

Na rynek wprowadziło je Seagate Technology.