1 of 11

Баскетбол

2 of 11

На заняттях з баскетболу учні виконують наступні вимоги:�а) Технічна підготовка - індивідуальні та групові вправи виконуються після команди вчителя:

  • при сигналі про припинення виконання вправи все учні зобов'язані взяти м'ячі в руки і вислухати методичні вказівки вчителя фізичної культури;
  • виконувати тільки ту вправу, яке було дано вчителем;
  • забороняється учням бити м'яч ногами.

б) Тактична підготовка:

  • при навчальної двосторонній грі суворо виконувати правила розстановки і переходу;
  • виконувати подачу тільки після свистка вчителя фізкультури.

в) Спеціальна силова підготовка:

  • обов'язково виконувати загальну і спеціальну розминку;
  • при виконанні спеціальних силових вправ дотримуватися необхідну дистанцію і інтервал;
  • при виконанні стрибків, приземлятися на обидві ноги на всю стопу.

Вимоги безпеки на уроці фізкультури під час занять баскетболом

3 of 11

Суддя розігрує спірний кидок в центральному колі (підкидує м'яч над центральним колом). Гравець, який найшвидше заволодів м'ячем починає гру.

Ігровий час складається з 4 періодів по 10 хвилин з перервами по 2-3 хвилини.

Між другим та третім періодами команди змінюються кошиками.

Початок гри та кожного періоду

4 of 11

За одне влучення м'яча в кільце може бути зарахована різна кількість очок:

1 очко — кидок зі штрафної лінії;

2 очки — кидок з середньої або близької дистанції (ближче триочкової лінії);

3 очки — кидок з-за триочкової лінії на відстані 6м 75см (7м 24см в Національній баскетбольній асоціації);

Гра офіційно починається спірним кидком в центральному колі, коли м'яч правильно відбитий одним з гравців. Гра може відбуватися на відкритому майданчику і в залі висотою не менше 7 м.

Нарахування очок

5 of 11

Форма гравців кожної команди повинна складатися з: майок одного кольору. шортів одного кольору. Гравець повинен мати виразно видимий номер на майці спереду і позаду. Команди повинні використовувати номери від 4 до 15. Гравці однієї команди не повинні мати однакових номерів.

Форма гравців

6 of 11

Позиції гравців у баскетболі: 1-плеймейкер; 2- атакувальний захисник; 3- легкий форвард; 4- важкий форвард; 5- центровий.

На відміну від, припустімо, футболу, в баскетболі в кожній комбінації команди беруть участь одразу всі п'ять гравців, що дає тренерам величезний простір для імпровізації. В процесі розвитку гри, склалося, що в складі кожної команди є п'ять унікальних ігрових амплуа, кожне з котрих має свій набір функцій та задач. Переважно, при нападі й захисті гравець однієї позиції діє проти свого візаві, котрий має те ж саме амплуа так центровий найчастіше входить у силовий контакт із центровим, захисник із захисником і т. д.

Амплуа гравців розподіляються таким чином:

  • розігрувач ( «перший номер»);
  • атакувальний захисник («другий номер»);
  • легкий форвард («третій номер»);
  • важкий форвард («четвертий номер»);
  • центровий («п'ятий номер»). 

Позиції гравців

7 of 11

Плеймейкер, або розігрувач, гравець, що починає майже всі атакувальні комбінації своєї команди. Основне функціональне навантаження розігрувача (або «першого номера») є вивід своїх партнерів на вигідну позицію, роздача результативних пасів, або ж «бомбардування» кільця суперника з дальньої дистанції з «периметра». Розігруючий мусить мати відмінне бачення майданчика, моментально орієнтуватись в зміні тактики команди. В захисних діях розігруючий повинен бути орієнтований на перехоплення м'яча в суперника. Вважається, що оптимальним зростом для «першого номера» є см. В той же час в європейському баскетболі останніх років трапляються диспетчери зі зростом біля двох метрів. Серед видатних гравців цієї позиції вирізняється американець Джон Стоктон.

Джон Стоктон, найкращий розігруючий в історії НБА

Плеймейкер

8 of 11

  • Найвидатніший гравець в історії баскетболу американець Майкл Джордан

Атакувальний захисник другий гравець «задньої лінії». Функції атакувального захисника зосереджуються на допомозі розігруючому і «бомбардуванні» кільця здаля. Повинен мати відмінний кидок і з середньої дистанції. Як правило, атакувальний захисник орієнтований на стрімкий прохід до щита суперника, скидування м'яча на периметр. Більшу частину контратак команди так званих, «швидких відривів» завершує саме «другий номер». Відповідно, атакувальний захисник повинен мати серйозні швидкісні дані. Саме на цій позиції діяв і найвидатніший гравець в історії баскетболу американець Майкл Джордан. Зріст «другого номера» 198 см. Майкл Джордан найвидатніший гравець в історії баскетболу

Атакувальний захисник

9 of 11

Легкий форвард гравець передньої лінії, зв'язкова ланка між розігруючими та «великими» гравцями. Основна функція набирання очок. Надважливою рисою легкого форварда є добрий дриблінг і точний середній кидок. Він має бути й достатньо швидким для того, щоб встигати на підбирання м'яча. Зріст «третього номера», як правило, 201см. Найвідоміші легкі форварди Джуліус Ірвінг, Домінік Вілкінс, Ларрі Берд, ЛеБрон Джеймс, Кармело Ентоні.

  • Джуліус Ірвінг

Легкий форвард

  • Домінік Вілкінс

10 of 11

  • Українських баскетболіс Олександр Волков

Основна функція важкого форварда захисні дії, підбирання м'яча після відскоку від свого чи чужого кільця, блокування кидків гравців суперника. Важкий форвард повинен бути досить кремезним, щоб в жорсткому контакті боротися за м'яч, і в той же час мати високий стрибок для набору очок з-під кільця. Обов'язковим є вміння стабільно закидати з середньої дистанції. Зріст «четвертого номера» 208-213 см. Відомі гравці сучасності, що діють на цій позиції американець Тім Данкан, німець Дірк Новіцкі, серед українських баскетболістів Олександр Волков.

Важкий форвард

  • німець Дірк Новіцкі

11 of 11

Найвідоміші центрові Найкремезніший гравець будь-якої команди, при своїх габаритах (як правило, не менше 105 кг) повинен володіти достатньою швидкістю, щоб за найкоротший час переміщуватись від свого щита до чужого й навпаки. Функціонал центрового завершення атак з-під кільця, підбирання м'яча та блокування кидків суперника, постановка «заслонів». На центрового випадає найбільше фізичне навантаження саме йому доводиться йти в найжорсткіший контакт з суперником, боронячи м'яч від зазіхань візаві. В багатьох командах гра будується саме через центрового він є головною ударною силою, що набирає очки. Зріст 216см. Серед відомих центрових Шакіл О'Ніл, По Газоль.

  • Шакіл О’Ніл

американский баскетболист

Центровий

  • По Газоль

испанский профессиональный баскетболист