Відносна густина газів
Назва речовини | Кількість речовини | Число молекул | Молярний об’єм | Молярна маса |
Кисень О2 | 1 моль | 6,02⋅1023 | 22,4 л/моль | 32 г/моль |
Водень Н2 | 1 моль | 6,02⋅1023 | 22,4 л/моль | 2 г/моль |
Вуглекислий газ СО2 | 1 моль | 6,02⋅1023 | 22,4 л/моль | 44 г/моль |
Амоніак NH3 | 1 моль | 6,02⋅1023 | 22,4 л/моль | 17 г/моль |
Метан СН4 | 1 моль | 6,02⋅1023 | 22,4 л/моль | 16 г/моль |
Густина - величина, яка показує масу речовини �у певному об’ємі
ρ =
V
m
, де ρ («ро») – густина,
m – маса речовини,
V – об’єм речовини
Оскільки m = ν M і V= ν Vm ,
ν M
ν Vm
M
Vm
Оскільки молярний об’єм різних газів за однакових умов є величиною постійною і дорівнює 22,4 л/моль, то густина газу буде визначатись тільки його молярною масою:
ρ (А)
М(А)
=
то ρ
=
=
Відносна густина – це величина, яка показує, �у скільки разів один газ важчий за інший за даних умов
DА(В) = = , де Д – відносна густина газів
ρ (В)
ρ (А)
М(В)
М(А)
Відносна густина є величиною безрозмірною
Нормальні умови для газів (н. у.)
Відносна густина газів за повітрям
Часто обчислюють відносну густину газу за повітрям, але повітря — суміш газів, молекули повітря не існує, тому для розрахунків беруть умовну середню молярну масу повітря 29 г/моль.
Цю величину розраховують як середнє значення молярних мас азоту і кисню з урахуванням відсотків вмісту їх у повітрі за масою (w(N2) — 75,5%, w(О2) — 23,15%).
Спробуйте самі розрахувати!
Відносна густина газів за повітря
Поміркуємо, чому піднімаються вгору кульки, наповнені гелієм.
Молярна маса вуглекислого газу більше, ніж середня молярна маса повітря, тому СО2 за деякий час може скупчуватися в глибоких колодязях, печерах. Вуглекислий газ отруйний, тому є випадки загибелі людей.
Обчислення з використанням відносної густини газів
Дано: азот N2 і гелій He
Задача 1. Обчисліть, у скільки разів азот важчий за гелій.
Знайти: DHe - ?
Розв’язання:
1.Запишемо формулу знаходження відносної густини газу азоту за гелієм:
М(N2 )
М(Не)
ДНе =
2.Знаходимо молярні маси поданих речовин:
М(N2) = 2 ⋅14 = 28 г/моль
М(He) = 4 г/моль
3.Знаходимо відносну густину газів:
DHe =
Відповідь: азот важчий за водень у 7 разів.
4 г/моль
28 г/моль
= 7
Дано: Dповітря = 2,45
Задача 2. Відносна густина газу за повітрям дорівнює 2,45. Обчисліть молярну масу газу.
Знайти: М (газу) - ?
Розв’язання:
1.Запишемо формулу знаходження відносної густини:
М(газу)
М(повітря)
Дповітря =
звідси
2.Знаходимо молярну масу газу:
М(газу) = 2,45
, М(повітря) = 29 г/моль,
М(газу)
= Дповітря
М(повітря)
⋅
⋅
Відповідь: молярна маса газу дорівнює 71 г/моль.
29 г/моль = 71 г/моль
Дано: кисень О2
Задача 3. Знайти густину кисню за нормальних умов.
Знайти: ρ (О2) - ?
Розв’язання:
1.Запишемо формулу знаходження густини:
2.Знаходимо молярну масу кисню:
М(О2) = 2
⋅ 16 = 32 г/моль
Відповідь: густина кисню за нормальних умов дорівнює 1,43 г/л.
ρ=
M
Vm
3.Знаходимо густину кисню:
ρ =
32 г/моль
22,4 л/моль
, де Vm = 22,4 л/моль
= 1,43 г/л
Дано: DН2 = 15
Задача 4. Знайти молярну масу газу, якщо його густина за воднем дорівнює 15.
Знайти: М (газу) - ?
Розв’язання:
2.Знаходимо молярну масу водню:
1.Запишемо формулу знаходження відносної густини:
М(газу)
М(Н2)
ДН2 =
3.Знаходимо молярну масу газу:
М(газу) = 15
М(газу)
= ДН2
М(Н2)
⋅
⋅ 2 г/моль = 30 г/моль
Відповідь: молярна маса газу дорівнює 30 г/моль.
М(Н2) = 2 г/моль
звідси
Дано: амоіак NH3
Задача 5. Знайти густину амоніаку за нормальних умов.
Знайти: ρ (NH3 )- ?
Розв’язання:
1.Запишемо формулу знаходження густини:
2.Знаходимо молярну масу амоніаку:
М (NH3) = 14 + 3
⋅1 = 17 г/моль
Відповідь: густина амоніаку за нормальних умов дорівнює 0,76 г/л.
ρ=
M
Vm
3.Знаходимо густину амоніаку:
ρ = = 0,76 г/л
17 г/моль
22,4 л/моль
, де Vm = 22,4 л/моль
Узагальнимо вивчене!
Густина - величина, яка показує масу речовини у певному об’ємі:
ρ =
V
m
Густину газу за нормальних умов можна обчислити за формулою:
ρ=
M
Vm
Відносна густина показує, у скільки разів один газ важчий за інший за даних умов.
Відносна величина позначається D, поряд внизу вказується газ, за яким шукають відносну густину, це величина безрозмірна.
DА(В) = =
ρ (В)
ρ (А)
М(В)
М(А)
Задачи
Задачи*
9*. Густина сполуки Гідрогену з галогеном за воднем становить 10. Визначте, атоми якого галогену входять до складу сполуки. Скільки молекул галогеноводню міститься у зразку масою 16 г? Відповідь: Флуору; 4,8 · 1023.
10*. Обчисліть відносну густину за воднем газової суміші, яка складається з нітроген(ІІ) оксиду об'ємом 86 л і нітроген(ІV) оксиду об'ємом 18 л. Відповідь: 16,35.
11*. Маса 1 л газу за н. у. дорівнює 1,251 г. Обчисліть відносну густину газу за воднем. Відповідь: 14.
12*. Один газуватий вуглеводень CxH2x має відносну густину за гелієм 14, а другий газуватий вуглеводень CxH2x+2 має відносну густину за повітрям 2. Визначте формули цих речовин. Чи полетять догори дві повітряні кульки, якщо їх заповнити цими газами?
13*. Дві однакові колби заповнені за н. у. газами: киснем і невідомим газом. Маса кисню 8 г, а маса невідомого газу — 0,5 г. Обчисліть молярну масу невідомого газу, напишіть його формулу, якщо відомо, що він є простою речовиною й містить двохатомні молекули. Назвіть його. Який із двох газів можна збирати в колбу, перевернуту догори дном, а який — у колбу звичайним чином?
14*. Маса колби з киснем дорівнює 158 г, маса цієї ж колби з азотом дорівнює 157 г. Якщо цю колбу заповнити сумішшю двох газів — киснем і невідомим газом — у співвідношенні 1:1, тоді маса колби буде дорівнювати 159 г. Обчисліть масу колби, молярну масу невідомого газу, назвіть цей газ, якщо відомо, що він є простою речовиною.
Домашнє завдання
Чи маєте запитання?
ДОМАШНІ ЕКСПЕРИМЕНТИ
Перед виконанням експерименту треба підготувати на кухні робоче місце, надіти спеціальний одяг, наприклад фартух, заслати стіл клейонкою, підібрати спеціальний посуд і обладнання, які потім не використовуватимуться для приготування їжі. Після закінчення роботи все прибрати та помити руки.
1. Надування кульок
У півлітрову пластикову пляшку налити розчин оцту на 1/4 її об'єму. У надувну кульку насипати питну соду й надіти цю кульку із содою обережно на шийку пляшки. Висипати з кульки соду в пляшку з оцтом. Спостерігати як кулька буде надуватися газом. Яким газом заповнилася кулька? Зав'яжіть кульку й покладіть її на стіл.
2. Цікавий дослід з мильними бульбашками
У широкий невеличкий тазок насипте півпачки питної соди (200-250 г) і налийте півпляшки оцту. Почекайте 1-2 хвилини й почніть опускати свічку, що горить, у тазок. Чи одразу згасла свічка?
Відеоурок ви можете переглянути за посиланням: