Baked Goods | Number of Trays | Number on Each Tray | Cost per Tray |
Blueberry Muffins | 4 | 7 | $6 |
Strawberry Tarts | 7 | 8 | $4 |
Granola Bars | 8 | 6 | $3 |
Bake Sale
Question 1: Ben sells 4 trays of granola bars in the morning and 4 trays of granola bars in the afternoon. How much money does he raise?
Baked Goods | Number of Trays | Number on Each Tray | Cost per Tray |
Blueberry Muffins | 4 | 7 | $6 |
Strawberry Tarts | 7 | 8 | $4 |
Granola Bars | 8 | 6 | $3 |
Bake Sale
Question 2: Ben organizes the blueberry muffins into a 4 x 7 tray.
He breaks up the array of blueberry muffins into 2 arrays that look the same. Draw the two smaller arrays.
Baked Goods | Number of Trays | Number on Each Tray | Cost per Tray |
Blueberry Muffins | 4 | 7 | $6 |
Strawberry Tarts | 7 | 8 | $4 |
Granola Bars | 8 | 6 | $3 |
Bake Sale
Question 3: 2 friends each bought 3 trays of strawberry tarts. Ben says they spent more than $20 in total. Do you agree?
Baked Goods | Number of Trays | Number on Each Tray | Cost per Tray |
Blueberry Muffins | 4 | 7 | $6 |
Strawberry Tarts | 7 | 8 | $4 |
Granola Bars | 8 | 6 | $3 |
Bake Sale
Question 4: Alice bought 2 trays of blueberry muffins. Tom bought 3 trays of granola bars. Who spent more money?
Baked Goods | Number of Trays | Number on Each Tray | Cost per Tray |
Blueberry Muffins | 4 | 7 | $6 |
Strawberry Tarts | 7 | 8 | $4 |
Granola Bars | 8 | 6 | $3 |
Bake Sale
Question 5: I want to buy 3 tray of blueberry muffins, 3 trays of strawberry tarts, and 5 trays of granola bars. How much money do I need?