1 of 468

LPN CALCULATIONS QUESTION BANK

ENSURE YOU ARE FIT TO SIT

GPHC APPROVED CALCULATOR ONLY

THIS BANK CONTAINS FIVE (5) PREVIOUS MOCK PAPERS .

THE ANSWERS ARE AT THE END OF EACH MOCK PAPER.

VIDEO EXPLANATION LINKS ARE ALSO AVAILABLE

BE THE BEST !!!!!!!!!!

BEST WISHES X

www.LONDONPHARMACISTNETWORK.co.uk

2 of 468

CALCULATIONS MOCK ��JUNE 2024 EXAM

40 intensive test questions

LONDON PHARMACIST NETWORK

3 of 468

PLEASE NOTE-

  • ENSURE YOU ARE FIT TO SIT
  • GPHC APPROVED CALCULATOR ONLY
  • TIME PERMITTED IS 2 HOURS FOR 40 QUESTIONS. Except extra-time candidates.
  • LINKS ARE HYPERLINKED ON THE SLIDES IF NECESSARY
  • WRITE ALL YOUR ANSWERS IN AN ANSWER SHEET.
  • EXAM CONDITIONS ONLY – NO DEVICES, EQUIPMENT OR RESOURCES SHOULD BE USED TO ASSIST YOU
  • NO FORM OF MALPRACTICE WILL BE TOLERATED.
  • SUBMIT YOUR ANSWERS FOR MARKING TO MICAH VIA WHATSAPP.
  • BEST WISHES X
  • www.LONDONPHARMACISTNETWORK.co.uk

4 of 468

QUESTION ONE – JUNE 2024

You work as a pharmacist in a hospital. A young patient presents with a severe chest infection.

Adam a 4-year-old child, weighs 15.5kg. He has been prescribed intravenous amoxicillin 20 mg/kg every 8 hours. 250mg of amoxicillin has a displacement value of 0.2mL in water for injection. 10 mL of water for injection is added to a 1g vial of amoxicillin.

How many mL would you draw out of the vial for the dose?

Round your answer to the nearest 0.01.

5 of 468

6 of 468

QUESTION TWO – JUNE 2024

Mrs. E. is a 71-year-old Parkinson’s disease patient who needs to be switched to rotigotine patches. She currently takes

  • Sinemet, one tablet QDS
  • Entacapone 100mg tablets 1 Daily
  • Ropinirole 7mg every day.

Calculate what strength of rotigotine patches, Miss E should be prescribed every 24 hours.

Use resource provided.

  • LONDON PHARMACIST NETWORK INTENSIVE CALCULATIONS

7 of 468

QUESTION THREE – JUNE 2024

Mr. and Mrs. Muazu and their daughter who regularly use your pharmacy will be travelling from the UK to Belgium for a week then from Belgium to Zimbabwe for 5 weeks before travelling back to the UK. After a brief consultation, you are required to supply Mefloquine for malaria prophylaxis. You only have 7 tablets of mefloquine in stock. Mr. Muazu weighs 88kg , Mrs. Muazu weighs 69kg and their daughter weighs 25kg.

Specifically using the resource provided on next page, calculate the minimum quantity of tablets to be supplied and state your answer as how many tablets owed?

  • . LONDON PHARMACIST NETWORK INTENSIVE CALCULATIONS

8 of 468

9 of 468

QUESTION FOUR – JUNE 2024

Adelaide has been prescribed Amoxicillin 1g three times a day for a urinary tract infection. Each dose is to be administered by slow intravenous infusion over one hour. The antibiotic is available as a 500mg vial, and the powder is reconstituted initially with 50ml water for injection and then diluted with glucose 5% infusion to give a final concentration of 2mg/ml.

What is the infusion rate in ml/minute per dose? Give your answer to one decimal place

10 of 468

QUESTION FIVE – JUNE 2024

You have the following KCL solutions in stock:

1. 650ml of 1000ppm

2. 450ml of 1 in 200

You are asked to mix both solutions together and calculate the concentration of the resulting solution in %w/v.

Answer to 1.d.p.

  • LONDON PHARMACIST NETWORK INTENSIVE CALCULATIONS

11 of 468

QUESTION SIX – JUNE 2024

You are assessing the kidney function of a male transgender patient, who has been admitted to the renal ward of your hospital. The patient has not undergone any hormonal, medical or surgical changes. Given that the patient is 80-years-old and has a weight of 66kg and is 165cm tall with a serum creatinine is 280 micromol/L. Calculate the recommended total daily dose of meropenem in mg/Kg for management of febrile neutropenia. Answer to 2.dp. Use link below

Male constant = 1.23 female = 1.04

Meronem IV 500mg - Summary of Product Characteristics (SmPC) - (emc) (medicines.org.uk)

12 of 468

QUESTION SEVEN – JUNE 2024

You work in a hospital. You are asked to administer sodium chloride to one of your patients.

Mrs. Patel needs an initial intravenous infusion of 500mL 0.9% sodium chloride over 15 minutes, followed by 80ml of a 0.9% sodium chloride over 30 minutes then 80ml/hour of a 0.9% sodium chloride for the remainder time .

Assuming the infusion will run over a total time of 24 hours. Calculate how many grams of sodium chloride Mrs. Patel will receive within 24 hours?

GIVE ANSWER AS WHOLE NUMBER

  • LONDON PHARMACIST NETWORK INTENSIVE CALCULATIONS

13 of 468

QUESTION 8- JUNE 2024

Miss. V a-9-year-old patient has been prescribed phenytoin 20mg/5ml solution at a dose of 0.5mg/kg twice daily . Every 5ml of Phenytoin solution contains 2.2mmol of sodium. The child weighs 70 lbs . Given that the RDA of NaCl for a child is 3g (1.2g sodium) . Calculate the % RDA of sodium in her daily sodium intake from phenytoin .units =1 lb = 0.45kg

Na = 23, Cl = 35.5 , NaCl = 58.5

Answer to 1 D.P.

  • LONDON PHARMACIST NETWORK INTENSIVE CALCULATIONS

14 of 468

QUESTION NINE – JUNE 2024

A stock solution containing 25% w/v of glucose is used to prepare a solution such that when the solution is diluted 1 in 5, a 1 in 1000 solution is produced. What volume of the intermediate solution is required to prepare 5 litres of the final solution?

Answer in ml as a whole number.

  • LONDON PHARMACIST NETWORK INTENSIVE CALCULATIONS

15 of 468

QUESTION 10 JUNE 2024

A patient has been instructed to take 100mg of phenytoin sodium TDS. Using the resource provided (on left of the slide) calculate what volume in ml of epanutin 30mg/5ml oral suspension will provide the equivalent phenytoin base to this patient’s daily dose of phenytoin sodium. Answer to nearest 5.

  • LONDON PHARMACIST NETWORK
  • LONDON PHARMACIST NETWORK INTENSIVE CALCULATIONS

16 of 468

QUESTION 11

  • Mr. D. a 70-year-old male patient takes TRAMADOL 100MG TDS , metformin 500mg BD , zomorph 60mg in the morning and one sevredol 10mg QDS. She also takes 8ml of oramorph oral solution 10mg/5ml QDS for breakthrough pain. What is the minimum dose of morphine she can have per day if her GP decides to increase her dose ? Answer in mg to 2.d.p. Link below
  • Prescribing in palliative care | Medicines guidance | BNF | NICE

17 of 468

QUESTION 12- JUNE 2024

In your pharmacy you have a stock solution of chlorhexidine with a concentration of 15% w/v . Chlorhexidine is used as a mouthwash at a concentration of 0.3% w/v. You are required to supply a solution of an intermediate strength, such that when the patient dilutes this solution 1 in 15, they obtain the correct concentration immediately before use.

How much volume of the intermediate solution is required to make 500 mL of the final solution?

Answer in litre to 2.d.p.

  • LONDON PHARMACIST NETWORK INTENSIVE CALCULATIONS

18 of 468

QUESTION 13 – JUNE 2024

Calculate ideal body weight for the patient below.

Weight – 98kg, Height – 179cm, 1 ft = 30.48cm and 1 inch = 2.54cm

Mrs. James is to be treated for UTI by intramuscular injection with an aminoglycoside at the lowest possible dose due to renal impairment. Use the formula provided below.

( IBW = 2.3kg for each inch over 5 feet + constant)

Male = 50kg , female = 45.5kg

Calculate ideal body weight in Kg and state answer to 1.d.p.

  • LONDON PHARMACIST NETWORK INTENSIVE CALCULATIONS

19 of 468

QUESTION 14 – JUNE 2024

A 9-year-old boy who weighs 23kg is prescribed lorazepam at 0.25mg/kg twice a day. The drug is available as lorazepam 2mg/ml oral suspension. His mother has been given an oral syringe calibrated at 1ml intervals for administration of the drug.

Calculate the volume required for a month.

Answer in ml.

  • LONDON PHARMACIST NETWORK INTENSIVE CALCULATIONS

20 of 468

QUESTION 15 – JUNE 2024

A patient weighs 23kg. He has been prescribed a dose of methotrexate at 6.5mg/m2 for Juvenile idiopathic arthritis. BSA ranges resource for children depending on their weight is provided. Methotrexate is available as 2.5mg tablets in your stock. The drug ought to be taken weekly. How many tablets is required per week.

See resource on next page.

  • LONDON PHARMACIST NETWORK INTENSIVE CALCULATIONS

21 of 468

QUESTION 15 resource

22 of 468

QUESTION 16 – JUNE 2024

A Patient is prescribed titrated dose of cefalexin. Patient weighs 65kg. Cefalexin oral suspension 250mg/5ml is available in your stock.

Rx

5mg/kg BD for 1 week then increase to 10mg/kg BD for 3 weeks. For ease of administration each dose is given using syringe with 0.1ml graduations.

What is the total volume of 250mg/5ml to be supplied to this patient for 4 weeks?

Answer to 1dp IN LITRES.

  • LONDON PHARMACIST NETWORK INTENSIVE CALCULATIONS

23 of 468

Question 17 RESOURCE

24 of 468

Question 17- JUNE 2024

  • Tommy (54kg) suffers from hyponatremia. He requires sodium at 3mmol/kg to be given via IV infusion over 12 hours. Hartmann’s solution will be used to provide the infusion for the patient. Calculate the infusion rate in ml/minute for this infusion in order for the correct dose to be delivered .
  • Use the resource provided.
  • Answer to nearest 0.05ml.
  • LONDON PHARMACIST NETWORK INTENSIVE CALCULATIONS

25 of 468

SYNCHRONISE A PRESCRIPTION- 18

You are working in a community pharmacy and one of the patients complained to you that she runs out of one of her medicines rather quickly. She would like you to mention it to her practice pharmacist during your next surgery run. See details of her medication below . SYNCHRONISE RISEDRONATE TABLETS

  • DRUG & STRENGTH DOSE REMAINDER STOCK
  • CO-CARELDOPA 12.5mg 1 QDS 328
  • RISEDRONATE 35MG 1 WEEKLY 6
  • RAMIPRIL 2.5MG 1 OD 22
  • LANSOPRAZOLE 15MG 1 BD 122
  • Co-codamol 30/500 1 - 2 QDS 640
  • Metformin 500MG 2 TDS 474
  • SITAGLIPTIN 50MG 1 OD 14
  • CREON 25000 8 PER DAY 632

  • LONDON PHARMACIST NETWORK INTENSIVE CALCULATIONS JUNE 2024

26 of 468

QUESTION 19- JUNE 2024

You work as a hospital pharmacist. Mr. P is to be administered 1.5L of glucose 5% solution via IV over a total of 15 hours. After running for 10 hours and 25 minutes, 175ml of the fluid remain. What is the rate in drops/min that the remaining fluids need to be given so that the IV ADMINISTRATION FINISHES IN THE required time?

Give answer to nearest whole number of drops.

.

27 of 468

QUESTION 20- JUNE 2024

You work as a pharmacist in a GP surgery. A patient is prescribed quetiapine titrating dose.

Rx

25mg BD Day 1

50mg BD Day 2

100mg BD Day 3

150 mg BD Day 4 to 28

You have in stock 2 boxes of Quetiapine 25mg. Each box has 60 tablets.

How many tablets will you owe the patient?

Answer as whole number.

  • LONDON PHARMACIST NETWORK INTENSIVE CALCULATIONS

28 of 468

QUESTION 21- JUNE 2024

Mrs. K a 78-year-old female had her pancreas removed due to pancreatic cancer and has to take Creon 25000 capsules as a result. She weighs 116 lb. and is 6 foot tall. Using the resource provided, calculate the maximum number of creon capsules she can take a day to stay within the limit of lipase recommended. Do not exceed 10,000 lipase units per kg. Give your answer as whole number. 1lb = 0.45kg

See link to resource below.

Creon 25000 Capsules - Summary of Product Characteristics (SmPC) - (emc) (medicines.org.uk)

  • LONDON PHARMACIST NETWORK INTENSIVE CALCULATIONS

29 of 468

QUESTION 22- JUNE 2024

Mrs. C. has been prescribed cetirizine 5mg/5ml oral solution twice daily for hay fever. She presents in your pharmacy with the patient information leaflet and looks worried about an excipient in the solution. She asks you to calculate the amount of Propylene glycol she would consume in a 28-day period. Answer in gram to nearest 5.

See link to resource below. Check Section 2

Cetirizine Hydrochloride 5 mg/5 ml Oral Solution - Summary of Product Characteristics (SmPC) - (emc) (medicines.org.uk)

30 of 468

QUESTION 23- JUNE 2024

A 58-year-old female patient requires sodium citrate for cystitis treatment . Note that when a sachet is dissolved in 200ml water, the following electrolytes and their content in mg are found within.

Glucose=325mg,

Sodium=277mg,

Disodium hydrogen citrate =530mg .

Na+ RMM is 23g/mol.

How many mmols of sodium are available in a 1 litre solution?

Answer to 1 d.p.

  • LONDON PHARMACIST NETWORK INTENSIVE CALCULATIONS

31 of 468

BIOAVAILABILTY -QUESTION 24 -JUNE 2024

Using bioavailability data provided, calculate the equivalent daily dose of digoxin elixir for a 70-year-old who normally takes 62.5mcg BD tablets but cannot swallow presently as he developed dysphagia after an ischaemic stroke.

  • Bioavailability of tablets is 0.7 and suspension is 0.8.
  • Give answer to nearest TEN.
  • LONDON PHARMACIST NETWORK INTENSIVE CALCULATIONS

32 of 468

QUESTION 25- JUNE 2024

Mr. A.B. needs an infusion via IV. The hospital stocks 500 mL Potassium chloride (KCL) 0.45% infusion bags. The RMM of potassium chloride is 74.5 g/mol. What volume of potassium chloride 0.45% infusion, in mL, is required to administer 10 mmol of potassium chloride to Mr. A.B.?

Give your answer to the nearest 10 mL

.

Answer to 10ml

33 of 468

QUESTION 26- JUNE 2024

You work a pharmacist prescriber. Ms. F. is a new patient whom you are required to prescribe Ozempic injection for type 2 diabetes. She has never used the drug before and requires titration treatment regimen for new beginners as stated in the resource. She currently takes metformin 1g twice a day.

See resource on the next page.

How many pre-filled Ozempic 0.25mg injection pens will you supply for the first 2 months of treatment?

State your answer as whole pens.

  • LONDON PHARMACIST NETWORK INTENSIVE CALCULATIONS

34 of 468

QUESTION 26 RESOURCE

35 of 468

QUESTION 27- JUNE 2024

You are conducting a health check with Jess, a 50 -year-old woman.  You advise her on healthy eating and exercise and, as part of this are discussing her weekly alcohol intake.  She informs you that, on average, in a week she enjoys a glass of red wine (13% ABV) with her dinner daily , then on Fridays, she also drinks 3 pints of larger (4% ABV) after work and on Saturday nights she drinks 3 glasses of pina-colada cocktail (10%) which is her favourite cocktail in a local bar.

 

Units of alcohol = volume of drink (ml) x ABV (%)

1000

Where ABV is alcohol by volume

Given that each glass of wine is 175ml, a glass of cocktail is 100ml and 1 pint is 568ml, by how many units of alcohol should this patient reduce her intake in order to be at the recommended weekly limit?  Give your answer to nearest 0.5 units.

  • LONDON PHARMACIST NETWORK INTENSIVE CALCULATIONS

36 of 468

QUESTION 28- JUNE 2024

You work as a pharmacist in a hospital. You are required to make 500ml of a chlorhexidine solution for a patient such that when 10ml is diluted to 20ml with water, a 1 in 1000 solution is produced. Calculate the concentration of the solution you will supply to the patient in PPM.

Round your answer to as whole number.

  • LONDON PHARMACIST NETWORK INTENSIVE CALCULATIONS

37 of 468

QUESTION 29- JUNE 2024

  • Ms. Z a 38-year-old is a breastfeeding mother who weighs 60kg and takes Apixaban 2.5mg twice a day. She mentions to you that she breastfeeds her 1-year-old baby who weighs 10kg. Using the formular below calculate the Relative infant dose in percentage (%RID) assuming Ms. Z’s child receives 0.0625mg of apixaban daily via breast milk. ANSWER to nearest 1.d.p.
  • NB
  • RID unit in %
  • Infant daily dose per kg via milk in ug/kg/day
  • Maternal daily dose per kg in ug/kg/day

  • London Pharmacist Network Intensive Calculations

38 of 468

QUESTION 30- JUNE 2024

  • Mark a-76-year-old male with arrythmias who is 178cm tall is admitted to hospital and needs to be prescribed digoxin. His creatinine clearance is 25ml/min. The doctor prescribes a dose of digoxin to be administered orally BD . The target concentration for him is 1.6mcg/L . Work out which strength of tablets the doctor should prescribe for this patient .
  • CHOICES - 62.5mcg tablets , 125mcg tablets or 250mcg tablets
  • 1 foot = 30.48cm , 1 inch = 2.54cm

CPss = F X S X D

Cl x T

  • CL = 0.053 x CrCl + (0.02 x IBW )
  • IBW = 50 + 2.3kg for every inch over 5ft
  • F = bioavailability 0.8 , D = dose (mcg) , Cl = clearance (L/hour) , T = dosage interval (hours) , S = Salt factor 1.
  • LONDON PHARMACIST NETWORK INTENSIVE CALCULATIONS

39 of 468

QUESTION 31- JUNE 2024

You work as a Pharmacist in a GP surgery. You have been asked to switch 8 eligible patients on Keppra 500mg tablets to the generic levetiracetam 500mg tablets. Out of the 8 patients, 2 patients are prescribed 120 tablets per patient every month, 5 patients are prescribed 60 tablets per patient every month and 1 patient is prescribed 30 tablets every month. Assuming Keppra 500mg costs £59 for a box of 60 tablets and generic levetiracetam costs £28 for a box of 60 tablets, calculate the cost savings per month if all eight patients are switched to generic levetiracetam. Assume boxes can be split.

Answer in pounds to nearest £5.

  • LONDON PHARMACIST NETWORK INTENSIVE CALCULATIONS

40 of 468

QUESTION 32- JUNE 2024

Mrs. K is a 66-year-old woman who is receiving treatment for bipolar disorder. She is taking Priadel liquid 520mg/5ml at 20ml twice a day. Priadel liquid contains a certain amount of lithium carbonate as stipulated in the SPC extract below. The molecular formula for lithium carbonate is Li2CO3. The molecular weights are

  • Lithium 7g/mol
  • Carbon 12g/mol
  • Oxygen 16g/mol
  • What quantity of lithium will Mrs K. receive per daily dose, give your answer in mg to nearest 0.5mg.

41 of 468

QUESTION 33- JUNE 2024

A 10-year-old male patient has been prescribed Amoxicillin suspension at a dose of 250mg four times a day for 2 weeks whilst in hospital. You only have Amoxicillin 125mg/5ml suspension in stock. Each bottle is 100ml. The doctor decides to discharge the patient after sixteen doses of the medicine and instructs his mother to continue the course at home until completion. Based on your available stock, you are required to calculate the total volume in ml needed to complete the course upon discharge.

Express your answer as number of bottles to be supplied.

  • LONDON PHARMACIST NETWORK INTENSIVE CALCULATIONS

42 of 468

QUESTION 34- JUNE 2024

A patient is prescribed a drug for chemotherapy at a dose of 30mg/m2 per day. The patient weighs 86kg and is 184 cm tall.

The drug is available as a suspension 10mg/5ml in a 500ml bottle.

Calculate the volume required for 168 hours of treatment. Express your answer in ml to 1.dp

.

  • LONDON PHARMACIST NETWORK INTENSIVE CALCULATIONS

43 of 468

QUESTION 35- JUNE 2024

Miss. B. a 28-year-old has been prescribed dexamethasone eye drops.

Rx -

Apply one drop to R.E every 8 hours starting 24 hours after GP appointment and continue until the next doctor’s appointment. Assuming miss. B starts treatment with the eye drops at 12 noon on 10th June and sees the doctor at 4.15pm on 14th June. Calculate the volume of dexamethasone eye drops miss Q would have used when she attends the doctor’s appointment on 14th of June. Assume no wastage. Answer to 2.d.p

  • LONDON PHARMACIST NETWORK INTENSIVE CALCULATIONS

44 of 468

QUESTION 36- JUNE 2024

You work as a pharmacist in a hospital.A 34-year-old man, who weighs 67 kg, has been diagnosed with Guillain Barre Syndrome. He is to be commenced on Human Normal Immunoglobulin. Its use for this patient has been approved.

The dose is 400mg/kg/day for 5 days.

What is the correct daily dose in g of Human Normal Immunoglobulin for this patient?

Round your answer to the nearest 0.5g.

45 of 468

QUESTION 37- JUNE 2024

  • Ms. F, a 5-year-old child who weighs 20kg requires morphine at a dose of 135mcg/kg four times a day . morphine is available as morphine 50mg/5ml oral solution and is to be administered using a 1ml syringe.
  • Calculate the volume of morphine that will be administered to the patient in one-week.

  • Give answer in ml to nearest whole number.
  • London Pharmacist Network

46 of 468

QUESTION 38- JUNE 2024

  • Mr. Mark 54 yrs usually takes carboceisteine 375mg capsules 2 TDS . Currently, carboceisteine capsules are out of stock and his doctor would like to prescribe carboceisteine 250mg/5ml oral solution . Use the information below to calculate the cost of supplying carboceistene oral solution for 28 days .
  • Assume carboceisteine 250mg/5ml oral solution costs £7.55 Per 300ml bottle
  • Assume that carboceistene oral solution should be supplied in its original container.
  • Give your answer to 2.d.p.

  • London Pharmacist Network intensive calculations

47 of 468

QUESTION 39- JUNE 2024

  • Mrs K is a 55-year-old woman who has been taking citalopram 40mg tablets per day for the last six months. She gives you a new prescription for citalopram oral drops 40mg/ml and explains that her consultant prescribed the drops as she was experiencing side effects due to some excipients in the tablets.
  • The prescriber asks you to find out the volume that will be sufficient for 8 weeks supply. Use the resource provided to help . Approximate answer to nearest whole number of bottles you would supply to Mrs K given that each bottle is 15ml. See link below
  • London Pharmacist Network Calculations

  • Citalopram | Drugs | BNF | NICE

48 of 468

QUESTION 40- JUNE 2024

A baby weighs 3.1 kg and has been initiated on a continuous morphine infusion at 20 micrograms/kg/hour. The syringe concentration is 5mg/50mL.

What is the correct infusion rate in mL/hour?

Give your answer to nearest 0.5.

. London Pharmacist Network Calculations

49 of 468

THANKS FOR PARTICIPATING

ANSWERS BELOW

GOODLUCK !!!

50 of 468

QUESTION ONE ANSWER – JUNE 2024

15.5KG X 20mg = 310mg

If 250mg displaces 0.2ml

Then 1g i.e., 1000mg displaces 0.8ml.

Total volume = 10ml plus 0.8ml = 10.8ml

Hence, 1000mg = 10.8ml

310mg = 3.348

ANSWER = 3.35ml

51 of 468

QUESTION TWO ANSWER – JUNE 2024

Step 1 - 50 x 4 = 200mg

Step 2 - 200mg x 1.3 = 260mg

Step 3 – 7mg x 20 = 140

Step 4 - 260 + 140 = 400

Step 5 - 400 x 0.55 = 220 mg

220/20 = 11mg

ANSWER =Supply 12mg ropinirole patches

52 of 468

QUESTION THREE ANSWER- JUNE 2024

BEFORE + 5 DURING + 4 WEEKS AFTER

11 weeks of treatment for Mr. Adams = 11 tablets

11 weeks of treatment for Mrs. Adams = 11 tablets

11 weeks of treatment for their son = 5.5 tablets

TOTAL = 27.5 = 28 TABLETS

28 – 7 = 21

ANSWER = 21 TABLETS

53 of 468

QUESTION FOUR ANSWER- JUNE 2024

Dose is 500mg

If 2mg = 1ml

1000mg = 500ml

500ml/ 60 mins

Then, 8.333ml/ min

ANSWER = 8.3ml/min

54 of 468

QUESTION FIVE ANSWER- JUNE 2024

C1v1 + C2V2 = C3V3

0.1 X 650 + 0.5 X 450 = C3 X 1100

65 X 225 = C3 X 1100

C3 = 0.2636

ANSWER = 0.3% w/v

55 of 468

QUESTION SIX ANSWER- JUNE 2024

USE CONSTANT for female = 1.04

CRCL = 14.70

From resource, half of one unit dose every 12 hours

So, 500mg BD = 1000mg daily

1000mg / 66kg = 15.15mg/kg

56 of 468

ANSWER SEVEN- JUNE 2024

0.9% means 0.9g = 100ml .

Hence 4.5g = 500ml

Then 0.72g = 80ml

Time remaining is 23 hours and 15 minutes

Rate @ 80ml per hour

Hence, 1860ml = 23 hours and 15 minutes

16.74g = 1860ml

Total grams = 4.5 + 0.72g + 16.74 = 21.96

ANSWER = 22g

57 of 468

QUESTION 8 ANSWER- JUNE 2024

0.5mg per kg

0.5mg x 31.5kg = 15.75mg

15.75mg x 2 = 31.5mg per DAY

20mg = 5ml

31.5mg = 7.875 ml

5ml = 2.2 mmol then 7.875 = 3.465 mmol

3.465 mmol x 23 = 79.695mg i.e 0.079695g

0.079695/1.2 x 100 = 6.64125%

ANSWER = 6.6%

58 of 468

QUESTION NINE ANSWER- JUNE 2024

C1V1 = C2V2

INTERMEDIATE VS FINAL

REMEMBER intermediate conc = final x Dilution factor

( 0.1 x 5 = 0.5%)

0.5 x v1 = 0.1 x 5000ml

V1 = 1000

ANSWER = 1000ml

59 of 468

QUESTION TEN ANSWER- JUNE 2024

Daily dose is 100mg x 3 = 300mg

From resource , 100mg = 92 of base

So , 300mg = 276mg of base

If 30mg = 5ml

276mg = 46ml

ANSWER = 45ml to nearest 5ml

60 of 468

ANSWER 11- JUNE 2024

30mg plus 60mg plus 40mg plus 64mg = 194MG 

  • 1/ 3 of 194 = 64.6667

  • 194 + 64.6667 = 258.67 mg per day

61 of 468

QUESTION 12 ANSWER- JUNE 2024

C1V1 = C2V2

INTERMEDIATE VS FINAL

REMEMBER intermediate conc = final x Dilution factor

( 0.3 x 15 = 4.5%)

4.5 x v1 = 0.3 x 500ml

V1 = 33.3333

ANSWER = 0.03 Litre

62 of 468

QUESTION 13 ANSWER- JUNE 2024

IBW = 2.3kg for each inch over 5 feet + constant

30.48cm x 5 = 152.4cm

179 – 152.4 = 26.6cm

26.6 / 2.54 = 10.47244 inches

2.3 x 10.47244 + 45.5 = 69.581

ANSWER = 69.6kg

63 of 468

QUESTION 14 ANSWER- JUNE 2024

23 x 0.25 = 5.75mg

2mg = 1ml

5.75mg = 2.875ml

Give 3ml per dose and 6ml per day

6ml x 28 days = 168ml

ANSWER = 168ml

64 of 468

QUESTION 15 ANSWER- JUNE 2024

BSA = 0.87m2

0.87 x 6.5mg = 5.655mg

5.655mg required so we will give 2 x 2.5mg tablets

ANSWER = 2 tablets per week

65 of 468

QUESTION 16 ANSWER- JUNE 2024

5 x 65 = 325mg

250mg = 5ml

325mg = 6.5ml

6.5m x 2 = 13ml per day

13ml x 7 = 91ml for week 1

10mg x 65kg = 650mg

250 = 5ml , 650mg = 13ml

13ml x 2 = 26ml per day . Hence 546ml in 3 weeks

Total = 91ml + 546ml = 637

ANSWER = 0.6 litre

66 of 468

QUESTION 17 ANSWER- JUNE 2024

54kg x 3 = 162 mmol

131 mmol = 1 litre

162mmol = 1.236641 litre

1236.641 ml over 12 hours

103.05ml over 1 hour

1.71756ml per minute

ANSWER = 1.70ml/min

67 of 468

ANSWER 18- JUNE 2024

  • highest duration is co-careldopa = 82 day
  • Risedronate = 6 weeks' worth = 42 days
  • Difference 82 – 42 = 40 days , about 6 weeks
  • 1 week = 1 tab
  • 6 weeks = 6 tabs

  • ANSWER = 6 TABLETS

68 of 468

QUESTION 19 ANSWER- JUNE 2024

15 hours – 10hrs and 25 mins

4 hours and 35 minutes remaining i.e. 275 mins

275 mins = 175ml

1 min = 0.63636ml

1ml = 20 drops

0.63636 = x

ANSWER = 13 drops/min

69 of 468

QUESTION 20 ANSWER- JUNE 2024

25mg BD Day 1 = 2 tabs

50mg BD Day 2 = 4 tabs

100mg BD Day 3 = 8 tabs

150 mg BD Day 4 to 28 = 300 tabs

Stock is 120 tabs

314 – 120 = 194 tabs

ANSWER = 194 tabs

70 of 468

QUESTION 21 ANSWER- JUNE 2024

Patients weight = 52.2kg

so maximum lipase per day = 522000 units

one capsule = 25000

522000 / 25000 = 20.88

Answer = 20 capsules

71 of 468

QUESTION 22 ANSWER- JUNE 2024

250.76 mg Propylene glycol in 5ml

501.52 mg = 10ml in one day

14042.56mg = 28 days

14.042g

Answer = 15g

72 of 468

QUESTION 23 ANSWER- JUNE 2024

Mole = mass/ Mr

MMol = 277 / 23

12.04mmol = 200ml

12.04 x 5 = 60.21mmol in 1000ml

ANSWER = 60.2MMOL

73 of 468

ANSWER 24 - JUNE 2024

  • daily dose of tabs x bioavailability = daily dose of elixir x

bioavailability

  • 125 x 0.7 = dose x 0.8

  • ANSWER 110 mcg

74 of 468

25 ANSWER- JUNE 2024

RMM = 74.5 grams per mole

KCl 0.45% means 0.45 g in 100 mL, so 2.25 g KCL in 500 mL

Moles = Mass/RMM = 2.25 g / 74.5 g = 0.030201 moles of POTASSIUM chloride in 500 mL

0.030201 moles x 1000 = 30.201 mmol in 500 mL

500 mL / 30.201 mmol = 16.56 mL contains 1 mmol

16.56 mL x 10 mmol = 165.6 mL contains 10 mmol

ANSWER = 170 ML to nearest ten

75 of 468

QUESTION 26 ANSWER- JUNE 2024

There are four 0.25mg doses in a pen

Dose = 0.25mg weekly

For 4 weeks = 1 pen

Next dose is = 0.5mg weekly

For 4 weeks = 2 pens

Total = 3 pens

ANSWER = 3 pens

76 of 468

ANSWER 27- JUNE 2024

  • Units of wine = 1225(ml) x 13 (%) = 15.925
  • 1000
  • Units of alcohol = 1704(ml) x 4 (%) = 6.816

1000

  • Units of alcohol = 300 x 10 = 3
  • 1000
  • 15.925 + 6.816 = 22.741 plus 3 = 25.741
  • 25.741 – 14 = 11.741

  • Units of alcohol FORMULA = volume of drink (ml) x ABV (%)

1000

  • ANSWER = 11.5 units

77 of 468

QUESTION 28 ANSWER- JUNE 2024

Final concentration = 0.1% w/v

Initial concentration = final conc x DF

0.1 x 2 = 0.2%w/v

If 0.2 = 100

x = 1000000

X = 2000

ANSWER = 2000PPM

78 of 468

ANSWER 29- JUNE 2024

NB- CHILD DOSE - Change to the correct units

  • 0.0625mg per day
  • 0.0625/ 10kg = 0.00625mg per kg/day same as 6.25 ug/kg/day

  • MOTHER dose = 5mg / 60kg = 0.08333mg/kg/day same as 83.33 ug/kg/day

  • Formula RID = 6.25/83.33 x 100 = 7.5%

  • ANSWER = 7.5%

79 of 468

ANSWER 30- JUNE 2024

  • CPss = F X S X D / Cl x T

  • CL = 0.053 x 25 + (0.02 x 73.18 )

  • 1.6mcg/l = 0.8 x 1 X D

2.7886 X 12

  • D = 66.9

  • ANSWER = 62.5mcg

80 of 468

QUESTION 31 ANSWER

2 PATIENTS USE 4 BOXES, 5 PATIENTS USE 5 BOXES AND 1 PATIENT USES HALF A BOX

COST OF 9 AND HALF BOXES OF KEPPRA = 59 X 9.5 = 560.5 POUNDS

COST OF 9 AND HALF BOXES OF GENERIC = 28 X 9.5 = 266 POUNDS

HENCE 560.5 – 266 = 294.5 POUNDS

ANSWER = £295

81 of 468

ANSWER 32- JUNE 2024

  • Each 5 ml contains 520 mg of the active substance lithium citrate equivalent to 204 mg lithium carbonate.
  • 5ML = 204 mg
  • 40ml = 1632 mg
  • Mol = mass/mr
  • Mol = 1.632/74
  • Mol = 0.02205
  • 0.022054 = mass/14
  • Mass = 0.308756g
  • ANSWER = 309.0mg

82 of 468

QUESTION 33 ANSWER- JUNE 2024

Total quantity required of stock = 10ml QDS X 14 DAYS = 560ml

16 doses = 10ml x 16 = 160ml

560ml -160ml = 400ml

400ml = 4 bottles

ANSWER = 4 bottles

83 of 468

ANSWER 34- JUNE 2024

  • Calculate BSA = 2.096m2
  • 2.096 x 30 = 62.88mg per day
  • 10mg = 5ml
  • 62.88mg = 31.44ml
  • 31.44ml = 24 hours
  • 220.1ml = 168 hrs.

  • ANSWER 220.1ml

84 of 468

ANSWER 35- JUNE 2024

  • 10th June = 2 drops
  • 11th June = 3 drops
  • 12th June = 3 drops
  • 13th June = 3 drops
  • 14th June = 2 drops

  • Total drops = 13 drops

  • If 20 drops = 1 ml
  • 13 drops = 0.65ml

  • ANSWER = 0.65ML

85 of 468

ANSWER 36- JUNE 2024

  • 400mg/kg/day for 1 days
  • 26800mg
  • 26.8g
  • ANSWER 27.0g

86 of 468

ANSWER 37- JUNE 2024

  • 135mcg x 20kg = 2700 mcg
  • 2700mcg = 2.7mg
  • SOLUTION IS 50mg per 5ml so 10mg per ml
  • SO if 10mg = 1ml then 2.7mg = 0.27ml
  • ROUND UP DOSE TO NEAREST 0.05 . Hence 0.25ml

0.25ml x 4 = 1 ml

  • 1ml x 7 = 7ml
  • 7ML IS ANSWER

87 of 468

ANSWER 38- JUNE 2024

  • 375 X 2 = 750mg TDS
  • 750mg x 3 = 2250 mg
  • 2250 / 250 = 9
  • 9 x 5ml = 45ml per day
  • 28 days x 45 = 1260 ml
  • 1260ml/300ml = 4.2 bottles
  • Approximately 5 bottles
  • 5 bottles x 7.55 = £37.75

  • ANSWER = £37.75

88 of 468

ANSWER 39 – JUNE 2024

  • 4 oral drops (8 mg) is equivalent in therapeutic effect to 10 mg tablet.
  • 16 DROPS required per day i.e 0.8ml per day
  • 8 weeks ( 56 days)
  • 0.8ml x 56
  • 44.8ml
  • ANSWER = 3 bottles

89 of 468

ANSWER 40 – JUNE 2024

3.1 x 20 = 62mcg

If 5mg = 50ml

0.062mg = 0.62ml

ANSWER = 0.5ml/hr

90 of 468

INTENSIVE�CALCULATIONS MOCK EXAM �NOVEMBER 2023�

LONDON PHARMACIST NETWORK CALCULATIONS.

LEARNING IS A JOURNEY; SUCCESS IS THE DESTINATION.

91 of 468

PLEASE NOTE-

  • ENSURE YOU ARE FIT TO SIT
  • GPHC APPROVED CALCULATOR ONLY
  • TIME PERMITTED IS 2 HOURS FOR 40 QUESTIONS. Except extra-time candidates.
  • LINKS ARE HYPERLINKED ON THE SLIDES IF NECESSARY
  • WRITE ALL YOUR ANSWERS IN AN ANSWER SHEET.
  • EXAM CONDITIONS ONLY – NO DEVICES, EQUIPMENT OR RESOURCES SHOULD BE USED TO ASSIST YOU
  • NO FORM OF MALPRACTICE WILL BE TOLERATED.
  • SUBMIT YOUR ANSWERS FOR MARKING TO MICAH VIA WHATSAPP.
  • BEST WISHES X
  • www.LONDONPHARMACISTNETWORK.co.uk

92 of 468

QUESTION 1- NOV 2023

  • You work as a community pharmacist and receive a prescription for one of your regular patients named Jay.
  • Rx

Prednisolone 60mg daily for 5 days, then reduce by 10mg every 5 days until you reach 10mg. Then take 10mg for 3 days, then take 5 mg for 7 days and stop treatment.

  • Assuming you supply the patient with all 131 tablets you have in stock, calculate the number of prednisolone 5mg tablets owed to Jay.

93 of 468

QUESTION 2- NOV 2023

  • Ms. Patel weighs 45 kg and requires treatment with Clarithromycin via IV at a dose of 100 mg/kg daily in two divided doses. The displacement value of clarithromycin is 1.1 mL/g. You have 3g clarithromycin vials available which you should reconstitute with normal saline to produce a solution containing 100 mg/mL .
  • Calculate the volume of normal saline you need to add to the Clarithromycin 3g vial to produce a solution of the required strength? Give your answer in ml to 1.d.p.
  • London Pharmacist Network

94 of 468

QUESTION 3 - SERIAL DILUTION

  • You have 300ml of a 300ppm glucose solution in stock . 5ml of your stock solution was diluted to 20ml with water. Finally, one part of resulting solution was then diluted with four parts of water.
  • Calculate the concentration of the final solution .
  • Answer in % w/v to 3.d.p
  • London Pharmacist Network - nov 2023

95 of 468

QUESTION 4 - NOV 2023

  • Miss. Q a 40-year-old old has been prescribed dexamethasone 0.5%w/v eye drops. B.E. . Mitte 5ml
  • Rx - Apply one drop to B.E. every 8 hours starting 24 hours after GP appointment and continue until the next doctor’s appointment. Assume miss. Q starts treatment with the eye drops at 12 noon on 10th oct, uses the eye drops continuously and sees the doctor at 4.15pm on 14th oct.
  • Calculate the volume of dexamethasone eye drops miss Q would have used when she attends the doctor’s appointment on 14th of oct. Assume no wastage. Answer to 0.5ml
  • London Pharmacist Network Calculations

96 of 468

QUESTION 5- NOV 2023 (L.P.N)

  • A patient requires a daily dose of vancomycin 1g, an IV medicine that is available as a 5mg/mL solution. The drug will be given in four equally divided doses each day. The medicine can be diluted to a concentration of between 1mg/mL and 4mg/mL with glucose 5% solution. The minimum volume that a dose of the drug can be infused in is 50ml. You have been instructed to dilute a dose of vancomycin to a concentration of 4mg/ml with glucose 5% before it is given to the patient . What volume of glucose 5% solution is required for dilution of each dose ? ANSWER in ml as whole number.

97 of 468

QUESTION 6- NOV 2023

  • You work as a Pharmacist in a GP surgery. You have been asked to switch 8 eligible patients on Keppra 500mg tablets to the generic levetiracetam 500mg tablets. Out of the 8 patients, 2 patients are prescribed 120 tablets per patient every month, 5 patients are prescribed 60 tablets per patient every month and 1 patient is prescribed 30 tablets every month. Assuming Keppra 500mg costs £59 for a box of 60 tablets and generic levetiracetam costs £28 for a box of 60 tablets, calculate the cost savings per month if all eight patients are switched to generic levetiracetam. Answer in pounds as whole number. LONDON PHARMACIST NETWORK

98 of 468

QUESTION 7- NOV 2023

  • Doxazosin m/r 8mg tablets - £9.98 per 28 tablets
  • Doxazosin m/r 4mg tablets- £5 per 28 tablets
  • Doxazosin 4mg tablets - £1.07 per 28 tablets(immediate release)
  • In your GP surgery, you identify 6 patients who take doxazosin m/r 8mg daily and 12 patients who take doxazosin m/r 4mg daily that could be switched to the 4mg immediate release preparation. The surgery has a repeat policy of one month (28 days) . Calculate the total cost saving for 6 months assuming all 18 patients are switched to an equivalent dose of immediate release preparation.
  • Answer as nearest whole pound.
  • London Pharmacist Network Calculations

99 of 468

QUESTION 8- NOV 2023

  • Mr P. takes 10ml of carbamazepine 200mg/5ml oral solution twice a day. You are advised that carbamazepine 200mg/5ml solution contains small amounts of ethanol and the SPC states that it is less than 0.1ml per 5ml . Calculate how many ml of 5% ABV beer would be equivalent to ethanol content in a dose the patient takes, assuming there is 0.1ml of ethanol per 5ml. Answer as whole number.
  • London Pharmacist Network

100 of 468

QUESTION 9 -- NOV 2023

  • Miss. F is a palliative care patient who was prescribed 60mg morphine sulphate modified release (ZOMORPH) capsules twice daily. She also take oramorph 10mg/5ml solution at a dose of 6ml every four hours. If the doctor decides to increase her daily morphine dose by the minimum possible increase according to guidelines, what would her new daily dose of morphine be?
  • Answer as in mg to nearest ten.
  • Watch London pharmacist Network on YouTube

101 of 468

102 of 468

QUESTION 10

  • Miss G is a 62 year old Parkinson’s disease patient who needs to be switched to rotigotine patches. She currently takes
  • madopar 25/125 capsules 1 TDS
  • Entacapone 100mg tablets 1 TDS
  • Donepezil 5mg tablets every evening.
  • Calculate what strength of rotigotine patches, Miss G should prescribed every 24 hours. Use resource provided
  • London Pharmacist Network - Nov 2023

103 of 468

QUESTION 11- NOV 2023

Mr. P suffered two hyponatraemic convulsions within the last 90 days . His blood test shows that his serum sodium level is 120mmol/L. This could be a possible cause of his seizures. He is due to receive sodium via infusion. The only strength of sodium bags available to you is 3.5%w/v which will be given as 5ml per kg every 5 minutes as per the consultant’s request.

  • Mr. P is 165cm tall and weighs 140 lbs.
  • Based on the information given about Mr P, how much sodium in grams will he receive after a period of 120 minutes ? ANSWER to 1.d.p. 1lb = 0.45kg
  • London Pharmacist Network calculations

104 of 468

QUESTION 12- NOV 2023

  • You are working as a pharmacist, and you receive a prescription requesting amoxicillin 250mg/5ml. You have available amoxicillin 250 mg/5ml oral suspension powder. The label for amoxicillin 250 mg/5ml suspension states 68 mL of water should be added to the suspension to give a final volume of 100 ml. Unfortunately, the dispenser added the wrong volume of water and a concentration of 200mg/5ml is produced instead. Calculate the volume that was added to the amoxicillin power suspension to produce a concentration of 200mg/5mL? (Give your answer to the nearest whole number).
  • London Pharmacist Network calculations

105 of 468

SYNCHRONISE A PRESCRIPTION- 13

You are working in a community pharmacy and one of the patients complained to you that she runs out of one of her medicines rather quickly. She would like you to mention it to her practice pharmacist during your next surgery run. See details of her medication below . SYNCHRONISE METHOTREXATE TABLETS - November 2023

  • DRUG & STRENGTH DOSE REMAINDER STOCK
  • CO-CARELDOPA 12.5mg 1 QDS 240
  • METHOTREXATE 2.5MG 5 WEEKLY (12.5mg weekly) 15
  • RAMIPRIL 2.5MG 1 OD 22
  • LANSOPRAZOLE 15MG 1 BD 122
  • Co-codamol 30/500 1 - 2 QDS 648
  • Metformin 500MG 2 TDS 474
  • SITAGLIPTIN 50MG 1 OD 14
  • CREON 25000 8 PER DAY 632

106 of 468

QUESTION 14- NOV 2023

  • In your pharmacy you have a stock solution of chlorhexidine with a concentration of 15% w/v . Chlorhexidine is used as a mouthwash at a concentration of 0.3% w/v. You are required to supply 500 mL of an intermediate strength, such that when the patient dilutes this solution 1 in 20 they obtain the correct concentration immediately before use.
  • How many mL of stock solution is required to make the 500 mL intermediate strength solution to be supplied? Answer in litre to 1.d.p.
  • London Pharmacist Network

107 of 468

QUESTION 15

QUESTION 15-

108 of 468

QUESTION 16- NOV 2023

  • Miss. K. weighs 30kg and is to receive carbamazepine intravenous infusion for the management of epilepsy at a dose of 10mg/kg/day in two divided doses. A 200mg carbamazepine vial is to be reconstituted with 5ml of water and diluted further to 100ml with glucose 5% solution. Given that each dose is to be infused over an hour, what is the infusion rate per dose in ml/min?
  • ANSWER to nearest 0.1ml/min
  • London Pharmacist Network Calculations

109 of 468

QUESTION 17- NOV 2023

A 5-year-old child, who weighs 24.2 kg, has had IV Cefuroxime at 50 mg/kg every 8 hours as recommended by microbiology for a susceptible infection.  The required number of 750 mg vials have been diluted with 6 mL of water for injection each, ready for IV bolus administration.

  • How many ml of the reconstituted cefuroxime will be required for each dose? Give your answer to nearest whole number. Answer to nearest 0.5ml . RESOURCE is provided below.

110 of 468

Question 18 RESOURCE

111 of 468

QUESTION 18- NOV 2023

  • A 21kg child has hypokalemia. He requires potassium chloride 2mmol/kg to be given via IV infusion over 12 hours. An infusion bag containing sodium chloride 0.9% and potassium chloride 0.3% will be given to the patient. Calculate the infusion rate in ml/minute for this infusion in order for the correct dose to be delivered . Use the resource provided. Answer to nearest 0.05ml.
  • London Pharmacist Network

112 of 468

- November 2023

113 of 468

QUESTION 20- NOV 2023

  • A 72-year-old elderly patient weighs 78kg and is to be treated with phenytoin oral solution twice a day. The target plasma concentration is 10.5mg/ Litre.
  • Formula CP = dose x s

F x T

Cp = Desired peak conc. of drug

VD = volume of distribution (1.5L/kg)

F = Bioavailability (0.8)

S = Salt factor is 1

T = time interval in hours

Calculate the dose using the formula provided. Answer in mg to 1.d. p

London Pharmacist Network

114 of 468

QUESTION 21- NOV 2023

  • You are preparing a stock of glucose 5% bags by mixing the contents of a 50% glucose bag with sterile water for injection. Each glucose 5% bag will have a volume of 250 ml. What quantity of glucose 50% solution, in ml, will be required to produce 15 bags.
  • Answer in ml to nearest ten.
  • London Pharmacist Network

115 of 468

QUESTION 22- NOV 2023

  • Mrs K is a 55-year-old woman who has been taking citalopram 40mg tablets per day for the last six months. She gives you a new prescription for citalopram oral drops 40mg/ml and explains that her consultant prescribed the drops as she was experiencing side effects due to some excipients in the tablets.
  • The prescriber asks you to find out the volume that will be sufficient for 8 weeks supply. Use the resource provided to help . Approximate answer to nearest whole number of bottles you would supply to Mrs K given that each bottle is 15ml. See link below
  • London Pharmacist Network Calculations

  • Citalopram | Drugs | BNF | NICE

116 of 468

QUESTION 23 - NOV 2023

  • In your pharmacy you have a stock solution of chlorhexidine with a concentration of 12% w/v . Chlorhexidine is used as a mouthwash at a concentration of 0.25% w/v. You are required to supply 250 mL of an intermediate strength, such that when the patient dilutes this solution 1 in 20 they obtain the correct concentration immediately before use.
  • How many mL of stock solution is required to make the 250 mL intermediate strength solution to be supplied? Round your answer to the nearest 5ml.
  • London Pharmacist Network Calculations

117 of 468

QUESTION 24- NOV 2023

  • Francis a-9-year-old patient has been prescribed phenytoin 20mg/5ml solution at a dose of 0.5mg/kg twice daily . Every 5ml of Phenytoin solution contains 2.2mmol of sodium. The child weighs 70 lbs . Given that the RDA of NaCl for a child is 3g (1.2g sodium) . Calculate the % RDA of sodium in her daily sodium intake from phenytoin .units =1 lb = 0.45kg
  • Na = 23, Cl = 35.5 , NaCl = 58.5
  • ANSWER TO 1 D.P

118 of 468

QUESTION 25 – DOSE TAPERING

  • Alfie a male child weighs 3kg . He is to be treated with dexamethasone via a dose reduction regimen . Calculate how many tablets of dexamethasone 0.5mg soluble tablets you would supply to complete the 28-day course.
  • London Pharmacist Network Calculations

PERIOD

DEXAMETHASONE DOSE

DAILY DOSAGE INSTRUCTION

WEEK ONE

4MG/Kg

OD

WEEK TWO

2MG/Kg

OD

WEEK THREE

1MG/Kg

OD

WEEK FOUR

0.5MG/Kg

OD

119 of 468

QUESTION 26- NOV 2023

  • Mr. T a 68-year-old male had his pancreas removed due to pancreatic cancer and has to take Creon 25000 capsules as a result. He weighs 160 lb and is 6 foot tall. Using the resource provided, calculate the maximum number of creon capsules he can take a day to stay within the limit of lipase recommended. Do not exceed 10,000 lipase units per kg. Give your answer as whole number. 1lb = 0.45kg
  • Creon 25000 Capsules - Summary of Product Characteristics (SmPC) - (emc) (medicines.org.uk)
  • London Pharmacist Network calculations

120 of 468

QUESTION 27- NOV 2023

  • A six-year-old with body weight of 6.5 kg, has been prescribed amikacin continuous infusion at a dose of 5mg/kg/hour. To give this infusion, 125 mg amikacin will be diluted in 60 mL of glucose 5%. The infusion pump rate can be set in 0.5 mL/hour increments. What volume of drug, in ml, will be administered every 6 hours? Give your answer to nearest 5ml .
  • London Pharmacist Network calculations

121 of 468

QUESTION 28- NOV 2023

  • A 20kg infant requires 20mg/kg of Amoxicillin to treat a chest infection. A 5ml vial of 50mg/ml of amoxicillin is available in stock for dilution before infusion. You are given instructions to dilute the dose required by this patient up to 100ml with purified water. The infusion rate must not exceed 3mg/kg/minute.
  • Calculate the maximum infusion rate in ml/minute for this infusion . Answer as whole number.
  • London Pharmacist Network calculations

122 of 468

QUESTION 29- NOV 2023

  • You work as a pharmacist when you receive a prescription for Jimmy. Paracetamol has been prescribed at a dose of 15 mg/kg three to four times daily for Jimmy a young child with pyrexia. The child’s mother will administer the medicine using an oral 5ml syringe with graduations. Jimmy weighs 9.9 kg. You dispense 120 mg/5mL oral suspension. What is the maximum volume of paracetamol 120 mg/5 mL oral suspension, in mL, will Jimmy need for 7 days? Give your answer to one decimal place

123 of 468

QUESTION 30- NOV 2023

  • Mrs. K a 50-year-old woman is to receive IV vancomycin at a dose of 3mg per kg daily in three divided doses. You have 20mg/ml vancomycin injection vials in stock. What volume of this will be required for a dose ? Use the ideal body weight in your calculation as she suffers from renal disease. Answer to 1.d.p.
  • His Actual Body Weight = 92kg
  • Height = 173cm
  • Constant - male = 50 and female = 45.5
  • IBW = (2.3 x number of inches above 5ft in height ) + constant
  • London Pharmacist Network calculations

124 of 468

QUESTION 31- NOV 2023

  • A pharmacist needs to make anhydrous Aminophylline. What weight of Aminophylline which contains 10% moisture should be added when preparing a 5L batch of a solution with a final concentration of 5% w/v anhydrous Aminophylline. Answer in grams to nearest 5g

125 of 468

QUESTION 32- NOV 2023

  • Mr. R. is a 23-year-old male with type 1 diabetes who uses Levemir Flexpen 100units/ml as part of his insulin regimen at a dose of 18 units in the morning and 23 units in the evening. Given that each Levemir Flexpen contains a total of 3ml, how many pens will you recommend for a month (28 DAYS) assuming each complete dose is taken out of one solitary pen.
  • London Pharmacist Network calculations

126 of 468

QUESTION 33- NOV 2023

Mrs. D. is a 49-year-old woman who is receiving treatment with calcium carbonate . She is receiving calcium carbonate 2% oral solution at a dose of 5ml per minute for an hour. The molecular formula for calcium carbonate is CaCO3. The molecular weights are

  • Ca - 40g/mol
  • Carbon 12g/mol
  • Oxygen 16g/mol
  • What quantity of calcium will Mrs D receive during the infusion, give your answer in mg as whole number.
  • London Pharmacist Network calculations

127 of 468

QUESTION 34 - ALCOHOL

You are conducting a health check with Amy, a 45 -year-old woman.  You advise her on healthy eating and exercise and, as part of this are discussing her weekly alcohol intake.  She informs you that, on average, in a week she enjoys a glass of red wine (13% ABV) with her dinner daily , then on Fridays, she also drinks 3 pints of larger (4% ABV) after work and on Saturday nights she drinks 2 glasses of pina-colada cocktail (10%) which is her favourite cocktail in a local bar.

 

Units of alcohol = volume of drink (ml) x ABV (%)

1000

Where ABV is alcohol by volume

Given that each glass of wine is 175ml, a glass of cocktail is 100ml and 1 pint is 568ml, by how many units of alcohol should this patient reduce her intake in order to be at the recommended weekly limit?  Give your answer to as whole number.

  • WATCH LONDON PHARMACIST NETWORK ON YOUTUBE

128 of 468

QUESTION 35- NOV 2023

  • Mr and Mrs Adams and their son who regularly use your pharmacy will be travelling from the UK to France for a week then from France to Uganda for 5 weeks before travelling back to the UK. After a brief consultation, you are required to supply Mefloquine for malaria prophylaxis. You only have 5 tablets of mefloquine in stock. Mr. Adams weighs 71kg , Mrs Adams weighs 65kg and their son weighs 30kg.
  •  Specifically using the resource provided on next page, calculate the minimum quantity of tablets to be supplied and state your answer as how many tablets owed?

  • London pharmacist Network

129 of 468

130 of 468

QUESTION 36- NOV 2023

  • Mr. Lee. who weighs 56kg takes 2.5ml Amoxicillin 250mg/5ml oral suspension QDS. The suspension contains an excipient propylene glycol 2% w/v. You are required to calculate the mass of propylene glycol the patient would take in 28 days. Answer as whole number in mg/kg .
  • London pharmacist Network

131 of 468

QUESTION 37- NOV 2023

  • A patient is prescribed a loading dose of Vancomycin for C-diff treatment at
  • 250mg TDS for 7 days,
  • then 250mg BD for 7 days,
  • then 250mg OD thereafter.
  • She has had 3 days treatment during her admission and is now going home.
  • How many Vancomycin 250mg Capsules need to be dispensed to provide a 28-day supply on discharge for her.

132 of 468

QUESTION 38- NOV 2023

  • Mr. Patel is receiving an intravenous infusion with the following formula
  • Sodium bicarbonate (Na2C03) 125mmol/Litre
  • Potassium Chloride (KCL) 60mmol/Litre
  • Molecular weight of sodium is 23g/mol , carbon is 12g/mol, oxygen is 16g/mol chlorine is 35.5g/mol and potassium is 39g/mol.
  • Given that the rate of infusion is 5ml/minute, what weight of sodium will Mr. Patel receive after one hour of having the infusion ? Answer in grams to one d.p.
  • LONDON PHARMACIST NETWORK

133 of 468

QUESTION 39- NOV 2023

  • You have 0.2%w/v of potassium citrate in stock. 5ml of the potassium citrate solution was measured out and diluted to 50ml with water. This resulting solution was then also diluted 1 in 10 further . What is the concentration of the final solution in %w/v ?
  • Answer to 3.d.p.
  • LONDON PHARMACIST NETWORK

134 of 468

OXYGEN THERAPY�QUESTION � 40- NOV 2023

Mr. Terry is due to receive 100% oxygen for cluster headache treatment. Oxygen should be given at a rate of 10–15 litres/minute for 10–20 minutes.

Calculate how long required for minimum dose treatment to take place using the entire oxygen in cylinder size D in your stock.

  • ANSWER IN MINUTES AS WHOLE MINUTE.

135 of 468

THANKS FOR PARTICIPATING

ANSWERS BELOW

GOODLUCK !!!

136 of 468

ANSWER 1 – NOV 2023

  • Total required= 213

  • 213 – 131 = 82

  • ANSWER = 82 TABLETS

137 of 468

ANSWER 2 – NOV 2023

  • The displacement value of clarithromycin is 1.1 mL/g,
  • So 3g will displace 3.3 mL of diluent.
  • vial contains 100 mg/ml and this is equivalent to
  • 3000 mg in 30 ml.
  • Final volume should be 30ml,
  • Therefore, volume of diluent to add is 30 – 3.3 = 26.7 mL
  • ANSWER = 26.7ml

138 of 468

ANSWER 3-NOV 2023

  • First CHANGE 300 PPM TO %
  • 300 PPM = 0.03%
  • 5ML TO 20ML dilution factor is 4
  • 0.03 / 4 = 0.0075%
  • Then 1 with 4 means total of 5 parts. Dilution factor is 5
  • 0.0075/5 = 0.0015%

  • ANSWER = 0.002% W/V

139 of 468

ANSWER 4-NOV 2023

  • 10th oct = 4 drops
  • 11th oct = 6 drops
  • 12th oct = 6 drops
  • 13th oct = 6 drops
  • 14th oct = 4 drops
  • Total drops = 26 drops
  • If 20 drops = 1 ml
  • 26 drops = 1.3 ml
  • ANSWER = 1.5 ML

140 of 468

ANSWER 5-NOV 2023

  • Each dose is 250mg = as 1g/4 = 0.25g
  • 5mg = 1 ml
  • 250mg = 50 ml of phenytoin
  • final concentration is 4mg = 1ml
  • so 250mg = x ml
  • x 62.5ml
  • So, 62.5ml – 50ml = 12.5ml of glucose 5%
  • ANSWER = 13ml

141 of 468

ANSWER 6-NOV 2023

  • 2 PATIENTS USE 4 BOXES, 5 PATIENTS USE 5 BOXES AND 1 PATIENT USES HALF A BOX
  • COST OF 9 AND HALF BOXES OF KEPPRA = 59 X 9.5 = 560.5 POUNDS
  • COST OF 9 AND HALF BOXES OF GENERIC = 28 X 9.5 = 266 POUNDS
  • HENCE 560.5 – 266 = 294.5 POUNDS

  • ANSWER = £295

142 of 468

ANSWER 7-NOV 2023

  • NB- do them separately first
  • FORMULA – NUMBER OF PATIENTS X DURATION X COST DIFFERENCE
  • DOXAZOSIN M/R 8mg – 6 patients x 6 months x 7.84 = 282.24
  • DOXAZOSIN M/R 4mg – 12 patients x 6 months x 3.93 = 282.96

  • 282.24 + 282.96 = £565.2

  • ANSWER = £565

143 of 468

ANSWER 8-NOV 2023

  • Each dose = 10ml
  • each dose contains 0.2ml of ethanol
  • 5% means 5ml in 100ml
  • 5ml = 100 ml
  • 0.2ml = 4ml

  • ANSWER = 4 ml

144 of 468

QUESTION 9-NOV 2023

  • Daily dose of Zomorph = 120mg per day from zomorph
  • If 10mg = 5ml
  • 12mg = 6ml
  • 6ml x 6 = 36ml
  • 36ml contains 72mg of morphine
  • 72 + 120 = 192mg
  • 1/3 x 192 = 64

  • NEW DOSE = 192 + 64 = 256mg
  • ANSWER = 260mg

145 of 468

ANSWER 10-NOV 2023

  • first step - 125 x 3 = 375mg
  • Step 2 - 375mg x 1.3 = 487.5
  • 487.5 + 0 = 487.5
  • Step 4 487.5 x 0.55 = 268.125 mg
  • 268.125/20 = 13.40
  • ANSWER = 14mg patches

146 of 468

ANSWER 11-NOV 2023

  • 3.5%w/v = 3.5g = 100ml
  • 140 lbs = 63 kg
  • 5ml = 0.175g
  • 5ml/kg = 0.175 x 63kg = 11.025g
  • So, 11.025g every 5 minutes
  • 120 minutes = 264.6g
  • ANSWER = 264.6g

147 of 468

ANSWER 12 -NOV 2023

  • Addition of 68mL will give 100mL at a final concentration of 250mg/5mL. Hence displacement value is 32mL.
  • Hence total mass of amoxicillin in the container: 250mg/5mL > 5000mg in 100mL
  • The volume needed to prepare 5000mg at 200mg/5mL = 125mL
  • Due to error,
  • Total Volume is 125mL – displacement volume 32mL = 93mL
  • ANSWER = 93ml

148 of 468

ANSWER 13-NOV 2023

  • highest duration is co-codamol = 81 days
  • Methotrexate = 3 weeks worth = 21 days
  • Difference 81 – 21 = 60 days , about 9 weeks
  • 1 week = 5 tabs
  • 9 weeks = 45 tabs

  • ANSWER = 45 TABLETS

149 of 468

ANSWER 14-NOV 2023

  • STOCK VS INTERMEDIATE
  • C1V1 = C2V2
  • 15 X V1 = 6 X 500
  • V1 = 200 ML
  • ANSWER = 0.2 L

150 of 468

ANSWER 15-NOV 2023

  • Crcl = 26.54ml/min
  • For renal impairment = dose is 2g every 12 hours
  • so 4g per day
  • 4000/67 = 59.70mg

  • Answer. 60mg as whole number

151 of 468

QUESTION 16-NOV 2023

  • 30kg x 10mg = 300mg per day
  • 300mg / 2 = 150 mg per dose
  • since 200mg is diluted in 100ml
  • 150mg = 75ml
  • 75ml = 1 hour I.e., 60 minutes
  • 75ml/60 mins
  • 1.25 ml/min
  • ANSWER = 1.3ml

152 of 468

ANSWER 17-NOV 2023

  • 24.2kg x 50 = 1210mg
  • reconstituted concentration is 116 / ml
  • therefore 1210 = 10.431

  • ANSWER = 10.5ml

153 of 468

ANSWER 18-NOV 2023

  • 21kg x 2 = 42 mmol
  • From resource 40mmol = 1 litre
  • 42 mmol = 1050ml
  • 1050ml = 12 hours
  • 87.5ml = 1 hour
  • 1.45833ml = 1 minute
  • ANSWER = 1.45ml/min

154 of 468

155 of 468

ANSWER 20-NOV 2023

  • Formula cp = d x S

F x T

  • 10.5 = dose x 1

0.8 x 12

  • rearrange the equation
  • 100.8 = dose x 1
  • Dose = 100.8

  • ANSWER = 100.8 mg

156 of 468

ANSWER 21-NOV 2023

  • 5% IS 5g = 100ml
  • 12.5g = 250 ml
  • 1 bag = 12.5g
  • 15 bags = 12.5 x 15 = 187.5g
  • 50% = 50g = 100ml

187.5g = x 375ml

  • Answer = 380ml
  • London Pharmacist Network

157 of 468

ANSWER 22-NOV 2023

  • 4 oral drops (8 mg) is equivalent in therapeutic effect to 10 mg tablet.
  • 16 DROPS required per day i.e 0.8ml per day
  • 8 weeks ( 56 days)
  • 0.8ml x 56
  • 44.8ml
  • ANSWER = 3 bottles

158 of 468

ANSWER 23-NOV 2023

  • C1V1 STOCK = C2V2 INTERMEDIATE
  • 12 X V1 = 5 X 250 note C2 = 0.25 x 20 dilution factor

  • V1 = 5 X 250

12

V1 = 104.1ML

ANSWER = 105ml to nearest 5ml

159 of 468

ANSWER 24-NOV 2023

  • 0.5mg per kg
  • 0.5mg x 31.5kg = 15.75mg
  • 15.75mg x 2 = 31.5mg per DAY
  • 20mg = 5ml
  • 31.5mg = 7.875 ml
  • 5ml = 2.2 mmol then 7.875 = 3.465 mmol
  • 3.465 mmol x 23 = 79.695mg i.e 0.079695g
  • 0.079695/1.2 x 100 = 6.64125%
  • ANSWER = 6.6%

160 of 468

ANSWER 25-NOV 2023

  • 4MG/KG means 12mg per 3kg . Hence 24 tablets per day and 168 tablets for 1 week
  • 2mg/kg means 6mg per 3kg . Hence 12 tablets per day and 84 tablets for 1 week.
  • 1mg/kg means 3mg per 3kg . Hence 6 tablets per day and 42 tablets for 1 week
  • 0.5mg/kg means 1.5mg per 3kg . Hence 3 tablets per day and 21 tablets for 1 week

  • ANSWER = 315 tablets

161 of 468

ANSWER 26-NOV 2023

  • Patients weight = 72kg
  • so maximum lipase per day = 720000 units
  • one capsule = 25000
  • x = 720000
  • X = 28.8
  • ANSWER = 28 capsules

162 of 468

ANSWER 27-NOV 2023

  • Dose prescribed is 5 mg x 6.5 kg = 32.5 mg/hour
  • Product we’re using contains 125 mg in 60 mL,
  • 32.5mg = 15.6 mL/hour
  • The pump is set in 0.5 mL/hour increments; therefore the hourly rate is 15.5mL for one hour
  • (Remember: the pump will only allow you to set either 0.5ml intervals )
  • 15.5 mL/hr. x 6 hours = 93ml
  • ANSWER = 95 ml

163 of 468

ANSWER 28-NOV 2023

  • 20kg x 20 = 400mg
  • 400mg WILL BE IN 100ml

  • 3mg x 20kg = 60mg per minute

  • 400mg = 100ml
  • 60mg = 15ml

  • ANSWER = 15ml/ minute

164 of 468

QUESTION 29-NOV 2023

  • Dose = 15 mg/kg x 9.9 kg = 148.5mg/dose, given four times daily
  • 120 mg/5 mL suspension
  • 148.5 mg = 6.1875 mL
  • Closest measurable amount using oral syringe available = 6.2 mL, this is the actual dose to be given.
  • 6.2 mL x 4 = 24.8 mL daily
  • 24.8ml x 7 days = 173.6

  • ANSWER = 173.6ml

165 of 468

ANSWER 30-NOV 2023

  • first, Calculate IBW
  • 173 – 152.4 = 20.6cm
  • 20.6cm = 8.110 inches
  • 2.3 x 8.110 plus 45.5 = 64.153kg
  • 64.153kg x 3 = 192.459mg
  • 20mg = 1ml

192.459mg = x

  • X = 9.62295ml
  • 9.62295/ 3 = 3.20765
  • ANSWER = 3.2ml

166 of 468

ANSWER 31-NOV 2023

  • Final concentration is 5% means 5g in 100ml
  • In 5 Litres there will be = 250g
  • So, 250g is 90% of aminophyline i.e minus 10%
  • CALCULATE for a 100%
  • if 250g = 90
  • 275 = 100
  • 275g
  • ANSWER = 275g

167 of 468

ANSWER 32-NOV 2023

  • 23 + 18 = 41 UNITS
  • 1 PEN = 300 UNITS
  • 1 PEN = 7 DAYS
  • 4 PENS = 28 DAYS

168 of 468

ANSWER 33 -NOV 2023

  • MR = 100g/mol
  • 5ml x 60 mins = 300ml
  • 2g = 100ml then 6g = 300ml
  • MOLE = Mass/ mr
  • Mole = 6g/100
  • Mole = 0.06
  • Mass of calcium = 0.06 x 40= 2.4g
  • Mg = 2400mg ANSWER

169 of 468

ANSWER 34-NOV 2023

  • Units of wine = 1225(ml) x 13 (%) = 15.925
  • 1000
  • Units of alcohol = 1704(ml) x 4 (%) = 6.816

1000

  • Units of alcohol = 200 x 10 = 2
  • 1000
  • 15.925 + 6.816 = 22.741 plus 2 = 24.741
  • 24.741 – 14 = 10.741

  • Units of alcohol FORMULA = volume of drink (ml) x ABV (%)
  • 1000
  • ANSWER = 11 units

170 of 468

QUESTION 35-NOV 2023

  • 2 BEFORE + 5 DURING + 4 WEEKS AFTER
  • 11 weeks of treatment for Mr Adams = 11 tablets
  • 11 weeks of treatment for Mrs. Adams = 11 tablets
  • 11 weeks of treatment for their son = 5.5 tablets
  • TOTAL = 27.5 = 28 TABLETS
  • 28 – 5 = 23
  • ANSWER = 23 TABLETS

171 of 468

ANSWER 36-NOV 2023

  • 2.5ml QDS = 10ml daily
  • 28 days = 280 ml
  • 2g = 100ml propylene glycol
  • X = 280ml
  • X = 5.6g
  • 5.6g/56kg = 0.1g
  • ANSWER = 100mg/kg

172 of 468

ANSWER 37-NOV 2023

  • 3 Caps x 7 days = 21
  • 2 caps x 7 days = 14
  • 1 cap x 17 days = 17

  • Total = 52 capsules
  • 52 – 3 days of loading dose ( 9 capsules)

  • ANSWER = 43 CAPSULES

173 of 468

ANSWER 38-NOV 2023

  • 5ml = 1 minute
  • 300ml = 60 minutes (1 hour )

  • If 125 mmol = 1000 ml ( 1 litre)
  • 37.5 mmol = 300ml
  • Mol = mass/ MR
  • 37.5 = mass/ 46
  • Mass = 37.5 x 46 = 1725mg
  • Mass = 1.725g
  • ANSWER = 1.7 grams

174 of 468

ANSWER 39-NOV 2023

  • 0.2g = 100 ml
  • 0.2 = 5 ml
  • Diluted to 50ml means dilution factor is 10
  • 0.2/10 = 0.02

  • Further 1 in 10 means 0.02/10 again

  • FINAL CONC = 0.002%w/v

175 of 468

ANSWER 40-NOV 2023

  • Minimum dose = 10 litres per minute
  • OXYGEN CYLINDER D HAS A CAPACITY OF 340 LITRES.
  • HENCE, 10 LITRES = 1 min
  • 340 LITRES = X

  • X = 34

  • ANSWER = 34 MINUTES

176 of 468

INTENSIVE�GPHC CALCULATIONS ��MOCK EXAM.

FOR TRAINEE PHARMACISTS.

LONDON PHARMACIST NETWORK

JUNE 2023

177 of 468

GPHC CALCULATIONSMOCK EXAM.

FOR TRAINEE PHARMACISTS.

LONDON PHARMACIST NETWORK

JUNE 2023

178 of 468

OPENING REMARKS

This book sign means resource questions

LINK is hyperlinked on slide if necessary

Exam conditions must be maintained

Type queries in the comment section

Submit your work once time is up .

GPHC APPROVED CALCULATOR

GOOD LUCK !

179 of 468

QUESTION 1- JUNE 2023

  • Mr. Chippy presents a prescription for prednisolone tablets.
  • Take 60mg daily for 5 days, then reduce by 10mg every 5 days until you reach 10mg. Take 10mg for 5 days then reduce to 5mg daily for a fortnight. You supply the patient with 56 tablets in your stock.
  • Calculate how many boxes of 28 prednisolone 5mg tablets owed . Answer as whole number.
  • Watch London pharmacist Network on YouTube

180 of 468

QUESTION 2 – JUNE 2023

  • Miss B. a 5-year-old child weighs 18kg and has been prescribed levetiracetam 100mg/ml oral solution.
  • Instructions is given as follows :
  • Rx – 28 days
  • Take 10mg/kg daily for four days, then increase by 2.5mg/kg every four days until you reach 20mg/kg and continue at this dose for the rest of the treatment period.
  • Calculate the volume of the oral solution you are required to supply to cover the treatment period. Answer in ml as whole number.
  • London pharmacist Network

181 of 468

QUESTION 3- JUNE 2023

  • You are required to mix three glucose solutions together.
  • Solution A - 300ml of glucose 5% solution
  • Solution B – 500ml of glucose 12.5% solution
  • Solution C – 700ml of glucose 7.5% solution

  • Calculate the concentration of the resulting solution.
  • Give your answer in % to 1 d.p.
  • London pharmacist Network

182 of 468

QUESTION 4- JUNE 2023

  • Amy a -20-year-old pharmacy student needs to make anhydrous NaCl. What weight of NaCl which contains 5% moisture should be added when preparing a 5L batch of a solution with a final concentration of 5% w/v anhydrous NaCl. Answer in g to 1.d.p.
  • London pharmacist Network

183 of 468

QUESTION 5– JUNE 2023

  • Miss N , a 5-year old child in palliative care who weighs 24kg requires morphine at a dose of 225mcg/kg every six hours . Morphine is available as 10mg/ml oral solution and is to be administered using a syringe calibrated at 0.5ml increments.
  • Calculate the volume of morphine that will be administered to miss N in 14 days.
  • Give answer in ml to nearest whole number.

184 of 468

QUESTION 6– JUNE 2023

  • A patient requires a daily dose of Phenytoin 500mg, an IV medicine that is available as a 5mg/mL solution. The drug will be given in two equally divided doses each day. The medicine can be diluted to a concentration of between 1mg/mL and 4mg/mL with glucose 5% solution. The minimum volume that a dose of the drug can be infused in is 50ml. You have been instructed to dilute a dose of phenytoin to a concentration of 2mg/ml with glucose 5% before it is given to the patient . What volume of glucose 5% solution is required for dilution of each dose ? ANSWER in ml as whole number.

185 of 468

QUESTION 7– JUNE 2023

  • Mrs. McDonalds a 55-year-old Patient weighs 225lbs and has a height of 170cm. She has recently started a new diet and exercise regimen and has been following it accordingly. Given that the ideal BMI is 18.5 - 24.9kg/m2 and Mrs. McDonalds loses weight according to the diet plan, how much weight in kg does she need to lose to reach an ideal BMI?
  • Give your answer in kg to the nearest whole number.
  • 1 lb = 0.45kg
  • 1 stone = 6.35kg

  • Watch London pharmacist Network on YouTube

186 of 468

QUESTION 8– JUNE 2023

  • Ms. Z is a palliative care patient who has been prescribed 60mg morphine sulphate modified release (ZOMORPH) capsules twice daily. She also takes 2.5ml of oramorph 10mg/5ml oral solution every four hours for breakthrough pain. Her doctor would like to increase her opioid medication by the maximum possible amount. What would her new daily dose of morphine be once the doctor has made this change?
  • Answer in mg to nearest ten.
  • Watch London pharmacist Network on YouTube

187 of 468

QUESTION 9

  • A stock solution containing chlorphenamine 10% w/v was used to prepare a solution of intermediate strength such that when the solution is diluted 1 in 5 , a 1 in 1000 solution is produced. What volume of the intermediate solution is required to produce 2.5 litres of the final solution.
  • Give your answer in Litre to 1 d.p.
  • London pharmacist Network

188 of 468

QUESTION 10– JUNE 2023

  • Mr. Jay is a palliative care patient who is about to be switched from codeine to oral morphine sulphate modified release (MST Continus) tablets . He currently takes 100mg codeine tablets BD. The doctor wishes to prescribe him medication for breakthrough pain as well and asks you for your advice. What is the maximum volume in ml of morphine sulphate 10mg/5ml oral solution that Mr. Jay can take per dose for breakthrough pain? Use the link/resource provided
  • Give answer to 2.dp.
  • Prescribing in palliative care | Medicines guidance | BNFC | NICE
  • Watch London pharmacist Network on YouTube

189 of 468

-11 - SYNCHRONISE A PRESCRIPTION-

You are working in a community pharmacy and one of the patients complained to you that she runs out of two of her medicines rather quickly. She would like you to mention it to her practice pharmacist during your next surgery run. See details of her medication below . SYNCHRONISE LEVOTHYROXINE 50mcg tablets.

  • DRUG & STRENGTH DOSE REMAINDER
  • METHOTREXATE 2.5MG 4 WEEKLY 48
  • CO-CARELDOPA 12.5mg 1 QDS 300
  • LISINOPRIL 2.5MG 1 OD 16
  • LEVOTHYROXINE 25MCG 1 OD 22
  • RISEDRONATE 35MG 1 PER WEEK 8
  • Paracetamol tablets 500MG 2 QDS 500
  • LEVOTHYROXINE 50MCG ONE ON ALTERNATE DAYS 35
  • CARBOCEISTEINE 375 2 TDS 96
  • Watch London pharmacist Network on YouTube

190 of 468

QUESTION 12 – JUNE 2023

Calculate how many millitres of water must be added to 120ml of 40% w/v solution of potassium permanganate solution in order to produce a 5%w/v potassium permanganate solution?

  • Give answer in litres to nearest 0.05.
  • Watch London pharmacist Network on YouTube

191 of 468

QUESTION 13– JUNE 2023

Mr. Darren is a 45year old man who weighs 11 stones 5lb. He is admitted in hospital and is due to be administered cefalexin by I.V. injection over ten minutes at a dose of 90mg/10kg. Cefalexin is available as a 650mg vial which is reconstituted with 10ml of water for injections prior to administration to yield a concentration of 60mg/ml.

1 lb = 0.45kg 1 stone = 6.35kg

  • Calculate the infusion rate in ml/min. Give your answer to 1.d.p
  • Watch London pharmacist Network on YouTube

192 of 468

QUESTION 14

  • Mr P is a 60-year-old Parkinson’s disease patient who needs to be switched to rotigotine patches. He currently takes stalevo at a dose of one tablet three times a day.

  • Calculate what strength of rotigotine patches, Mr P should prescribed every 24 hours.

Watch London pharmacist Network on YouTube

193 of 468

QUESTION 15– JUNE 2023

  • Mr. JONES is 33years old and weighs 141 lbs. He is being treated for DKA. Required units of soluble insulin is diluted in sodium chloride 0.9% w/v intravenous infusion fluid to a concentration of 10units of insulin per 10ml solution and infused at a rate of 0.5units /kg/hour.
  •  At what rate in ml/min should the infusion be administered to Mr. Jones ? 

Answers To 1.d.p

1 lb = 0.45kg

  • London Pre-Reg pharmacists Study Group

194 of 468

QUESTION 16– JUNE 2023

Miss . G a 3-year-old has been prescribed Gaviscon Infant Sachets one dose with feeds, 6 times in 24 hours. Assume Gaviscon Infant sachets contain 0.95mmol Na+/dose. The recommended daily allowance (RDA) of salt for this patient is 3g (equivalent to 1.2 g sodium) per day. The atomic mass of sodium is 23.

What percentage of this child’s recommended daily salt allowance is contained in a total daily dose of Gaviscon Infant Sachets?

Give your answer to the nearest whole number.

Watch London pharmacist Network on YouTube

195 of 468

QUESTION 17– JUNE 2023

Potassium permanganate solution is needed as a stock solution, which is then diluted down to the appropriate concentration before use by a patient. You are asked to prepare 100ml of the stock solution which when 10ml is diluted to 5 litres, produces a final concentration of 1 in 10000. What quantity of potassium permanganate, in g, is required to make the stock solution?

Give your answer to the nearest whole number.

Watch London pharmacist Network on YouTube

196 of 468

QUESTION 18– JUNE 2023

Mr. T is receiving an IV infusion containing the following

  • KCL – 70mmol/L
  • Glucose – 50 mmol/L
  • Na2CO3– 125 mmol/L

Given that Mr. T receives the infusion at a rate of 50ml per hour. Calculate the weight of sodium in grams he will receive after 45 mins. ANSWER as to 2.d.p.

  • K= 39g/mol CL=35.5g/mol Na = 23g/mol C = 12g/mol O = 16g/mol

Give your answer to 2. d.p.

Watch London pharmacist Network on YouTube

197 of 468

QUESTION 19– JUNE 2023

  • Consider the drug chart below for a Mr. T who weighs 54kg and is 100cm tall. calculate the total time for infusion in minutes as a whole number.

DATE

INFUSION

INFUSION RATE

SIGNATURE

16/05/2023

 

Dopamine 0.9% Rx

0.5g/m2

5ml/m2/hr for 30 minutes then

10ml/m2/hr for 30 minutes then

20ml/m2/hr for the rest of the infusion

 

 

 

Dr. Jones

198 of 468

QUESTION 20– JUNE 2023

Miss. H. a 59-year-old patient has been admitted with an overdose of a benzodiazepine . She weighs 60kg. A decision has been made to administer flumazenil via an intravenous infusion at a dose of 2mg/kg . Flumazenil is available as 50mg/5ml solution for injection. The nurse dilutes the required amount of flumazenil to 100ml with sodium chloride 0.9%. The maximum rate this infusion can be given at is 5mg/min.

What is the maximum rate (L/hour) that this infusion can be given at ?

Give your answer to 2.d.p.

Watch London pharmacist Network on YouTube

199 of 468

QUESTION 21 – JUNE 2023

Mrs. A is a 54 year old woman who is receiving treatment for mania. She is taking Priadel liquid 520mg/5ml at 20ml twice a day. Priadel liquid contains a certain amount of lithium carbonate as stipulated in the SPC. The molecular formula for lithium carbonate is Li2CO3. The molecular weights are

  • Lithium 7g/mol
  • Carbon 12g/mol
  • Oxygen 16g/mol

200 of 468

NNT QUESTION 22– JUNE 2023

  • You are a pharmacist involved in a clinical study testing a new drug that aims to decrease the number of clots in older women with atrial flutter. The study involves 1000 women who take a new drug for 2 years and 1000 who are given regular Rx. At the end of the study period, 6% of the women in the regular therapy group suffered a blood clot while 3% of the women in the new drug group suffered a clot.
  • Absolute risk reduction (ARR) = difference in the rate of an event in the treatment group compared with the control
  • ARR = (event rate in control group) – (event rate in treatment group)
  • Number needed to treat (NNT) = number of people needed to be treated to achieve the desired goal of treatment.
  • NNT = 1/ARR . What is the NNT for drug A?

201 of 468

QUESTION 23 – JUNE 2023

  • Miss. R. a 39-year-old is being switched from Citalopram tablets to Mirtazapine for the management of depression . Use the cross tapering information below to calculate how many citalopram 10mg tablets you would supply for cross tapering to occur over 4 weeks.

  • first week – continue on current dose of 40mg OD
  • Second week – take dose of 30mg OD
  • Third week – take dose of 20mg OD
  • Fourth week – take dose of 10mg OD

  • Give your answer as whole number .

202 of 468

QUESTION 24– JUNE 2023

  • Mrs. Jones is prescribed Ciprofloxacin 0.3% eye drops to treat an infection in BE. Mitte 4 x 5ml
  • Instill one drop every hour for twelve hours into both eyes , then instill two drops every hour for two days, then one drop every two hours thereafter. Assume no wastage.
  • Assume that she starts first treatment on 12th May 2023 at 10am and stops at 8.30pm on 15th May 2023, calculate the amount of ciprofloxacin 0.3% eye drops she would have used. Assume no wastage. Answer in drops as whole number.
  • London pharmacist Network

203 of 468

QUESTION 25– JUNE 2023

  • Miss Y. who weighs 56kg takes 5ml Fluoxetine 20mg/5ml oral solution BD. The solution contains an excipient propylene glycol 2% w/v. You are required to calculate the mass of propylene glycol the patient would take in 28 days. Answer as whole number in mg/kg .

204 of 468

QUESTION 26 – HEALTH ECONOMICS– JUNE 2023

  • You work as a pharmacist in a GP surgery and the practice manager would like you to help the surgery make some savings. Records show that 2352  CARDURA 4mg XL tablets were prescribed over the last 6 months at a cost of £ 930.72. How much can be saved per month if  these patients were switched to generic DOXASOZIN 4mg XL tablets (costs 81 pence per 28 tablets). Give your final answer to nearest 5 pounds.

  • London Pre-Reg pharmacists Study Group

205 of 468

QUESTION 27– JUNE 2023

  • The diabetes center has initiated a patient on an insulin pump for type 1 diabetes, and prescribing is now being taken over by your GP surgery. The patient’s average daily insulin requirement is 45 units, and they will get 28-day prescriptions for Novorapid® 100 units/mL vials. Each vial contains 10 mL and has a shelf life of 28 days once opened. You have been asked to set up a repeat template for this patient. Calculate how many vials should be prescribed for each prescription ?

206 of 468

QUESTION 28– JUNE 2023

Consider the following information about the patient below.

  • Mr. S
  • Aged 65years
  • Weight – 92kg, Height – 175cm ------ 1 ft = 30.48cm and 1 inch = 2.54cm
  • Mr. S is to be treated for serious infection with Tobramycin at the dose recommended. He has good renal function.
  • - To avoid excessive dosage in obese patients use ideal body weight to calculate the dose required for Tobramycin.

Use the formula provided

207 of 468

QUESTION 29– JUNE 2023

  • Freddie is a 7-year-old patient who usually takes omeprazole 10mg dispersible tablets BD. He develops side-effects to the dispersible tablets and his doctor decides to switch him to omeprazole 10mg/5ml oral suspension. Each 100ml bottle costs £49 on the drug tarrif. How much will be spent by the surgery if the doctor writes a prescription for omeprazole suspension for 28 days ? Answer as whole number.

208 of 468

QUESTION 30

  • A 63-year-old woman has meningitis that is sensitive to meropenam.
  • She weighs 87 kg and has an ideal body weight of 67kg.
  • She has a serum creatinine of 267 micromol/litre.
  • (140 – Age) × Weight × Constant

Serum creatinine

  • • Age in years , Weight in kilograms (use ideal bodyweight where fat is likely to be the major contributor to body mass)
  • • Serum creatinine in micromol/litre
  • • Constant = 1.23 for men; 1.04 for women
  • What is the recommended dose of meropenem for this woman in mg/kg? Answer to 2.d.p
  • Meropenem | Drugs | BNF | NICE

209 of 468

QUESTION 31– JUNE 2023

  • Adam suffers from anxiety . He has been prescribed propranolol 5mg/ml oral solution with each ml of the solution containing 39mg of ethanol . 1 unit of alcohol is equivalent to 10ml of 96% ethanol found in beer. Calculate how many units of alcohol are contained in a daily dose, given that Adam takes 3ml four times a day using a syringe that is calibrated at 1ml intervals.
  • Give your answer to nearest 0.05
  • London Pharmacist Network on YouTube

210 of 468

QUESTION 32– JUNE 2023

You work a night shift in a diabetic hospital ward where an old patient should start receiving a 250ml sodium chloride infusion at 8pm on Sunday night set at a rate of 4ml per 60 minutes and the infusion is meant to finish at 5.30pm the next day (Monday) .At 11.30 pm that same Sunday night, you receive instructions to increase the rate of infusion.

  • Calculate what rate in ml/hour you would need to increase the rate to from 11.30pm on Sunday night in order for the infusion to finish at 5.30pm the next day (Monday).
  • ANSWER TO 2.DP.

211 of 468

QUESTION 33- BSA

  • Alfie a 7-year-old boy is prescribed the usual methotrexate dose for severe chron’s disease. What oral dose of methotrexate is suitable for Alfie who weighs 40 pounds and 109 cm tall? Answer to 1 d.p
  • Methotrexate | Drugs | BNFC | NICE

212 of 468

QUESTION 34 – HEALTH REGISTER

  • In one year , approximately 396 per 100,000 people in the UK are diagnosed with diabetes, and of these 1/5 are diagnosed with type 1 diabetes. Given that the UK population is 64 million approximately how many people in the UK were diagnosed with type 1 diabetes in that year?
  • Answer as a whole number of people.
  • London Pharmacist Network

213 of 468

QUESTION 35– JUNE 2023

  • A 72 year-old elderly patient weighs 78kg and is to be treated with phenytoin oral solution twice a day. The target plasma concentration is 10.5mg/ Litre.
  • Formula CP = dose x s

F x T

Cp = Desired peak conc of drug

Vd = volume of distribution (1.5L/kg)

F = Bioavailability (0.8)

S = Salt factor is 1

T = time interval in hours

Calculate the dose using the formula provided. Answer in mg to 1.d. p

214 of 468

QUESTION 36- DILUTION

  • You have 500ml of chlorhexidine 0.5%v/v solution in stock. You are required to supply a 100ml chlorhexidine solution to a patient by making 1 in 20 dilution of your stock . Calculate the concentration of the solution you will supply to the patient. Express your concentration in parts per million.

215 of 468

BIOAVAILABILITY 37– JUNE 2023

An elderly woman is admitted in hospital after she fell in her flat in London. Before admission, she was taking Erythromycin 250mg tablets QDS for a chest infection of which she had only taken for three whole days (note- she is meant to take it for a total of 7 days).Unfortunately, she is now nil by mouth and needs to be given erythromycin 250mg/5ml suspension QDS intranasally.

  • Using bioavailability, calculate the equivalent amount of erythromycin suspension for the rest of the course?
  • Give answer in grams to one d.p.

  • NOTE - Bioavailability of erythromycin tablets = 0.7
  • Bioavailability of erythromycin suspension = 0.8

216 of 468

QUESTION 38

  • A child who weighs 20Kg is to be given a 56mg/kg loading dose of drug X. In order to be administered by intravenous infusion the drug is going to be diluted to a concentration of 50mg/5ml with sodium chloride 0.9% and administered over half an hour.
  • What rate in mL/hour will the infusion need to be given at? Give your answer to the nearest 5ml.

217 of 468

QUESTION 39– JUNE 2023

A 45-year-old man ­is prescribed phenytoin capsules, 150mg twice daily.  He has had a gastrostomy and now requires an oral solution.

 Phenytoin is available as 30 mg per 5 mL oral suspension.

�How many mls of oral solution will be required per dose? Use resource provided.

Give your answer to the nearest 0.5 mL. 

218 of 468

QUESTION 40- JUNE 2023

Amoxicillin is available as a powder for reconstitution with water. The concentration of amoxicillin in the reconstituted suspension is 250mg/5ml. To reconstitute 100ml of the suspension, the required volume of water to be added is 82ml. What is the displacement volume, in ml/g of amoxicillin powder for reconstitution?

Give your answer to 1 d.p.

  • London Pharmacist Network

219 of 468

THANKS FOR PARTICIPATING

  • ANSWERS BELOW

  • GOODLUCK !!!

220 of 468

ANSWER 1 – JUNE 2023

  • 12 tablets x 5 = 60
  • 10 tablets x 5 = 50
  • 8 tablets x 5 = 40
  • 6 tablets x 5 = 30
  • 4 tablets x 5 = 20
  • 2 tablets x 5 = 10
  • 1 tablet x 14 = 14
  • 224 tablets – 56 = 168
  • 168/ 28 = 6
  • ANSWER = 6 BOXES

221 of 468

ANSWER QUESTION 2 – JUNE 2023

  • 10MG X 18kg = 180mg x 4 days = 720mg
  • 12.5 x 18 = 225mg x 4 days = 900mg
  • 15mg x 18 = 270mg x 4 days = 1080mg
  • 17.5mg x 18kg = 315mg x 4 days = 1260 mg
  • 20mg x 18kg = 360mg x 12 days = 4320 mg
  • Total = 8280mg
  • 100 mg = 1ml
  • 8280mg = 82.8 ml

  • ANSWER = 83 ML

222 of 468

ANSWER QUESTION 3 – JUNE 2023

  • C1V1 + C2V2 + C3V3 = C4V4 ( final solution )
  • 5 X 300 + 12.5 X 500 + 7.5 X 700 = C4 X 1500 ML
  • 1500 + 6250 + 5250 = C4 X 1500
  • 13000/ 1500 = 8.6667

  • C4 = 8.7%

223 of 468

ANSWER - 4– JUNE 2023

  • Final concentration is 5% means 5g in 100ml
  • In 5 Litres there will be = 250g
  • So, 250g is 95% of NaCl i.e minus 5%
  • CALCULATE for a 100%
  • if 250g = 95
  • 263.157 = 100
  • ANSWER = 263.2g

224 of 468

ANSWER 5– JUNE 2023

  • 225mcg x 24kg = 5400 mcg

5400mcg = 5.4mg

  • SO if 10mg = 1ml then 5.4mg = 0.54ml
  • ROUND DOSE TO NEAREST 0.5ML . Hence 0.5ml
  • 0.5ml x 4 = 2ml
  • 2ml x 14 = 28ml
  • THEREFORE 28ML IS ANSWER

225 of 468

ANSWER 6– JUNE 2023

  • Each dose is 250mg
  • 5mg = 1 ml
  • 250mg = 50 ml of phenytoin
  • final concentration is 2mg = 1ml
  • so 250mg = x ml
  • x 125ml
  • So 125ml – 50ml = 75ml of glucose 5%
  • ANSWER = 75ml

226 of 468

ANSWER 7– JUNE 2023

  • Current weight – target weight
  • 101.25kg – 71.96 kg = answer
  • ANSWER = 29 kg

227 of 468

ANSWER 8 – JUNE 2023

  • Zomorph – 60mg x 2 = 120mg
  • Oramorph 10mg/5ml – 2.5 x 6 = 15ml per day i.e 30mg
  • Total morphine per day = 150mg
  • ½ x 150 = 75mg
  • 150mg + 75mg = 225mg
  • ANSWER = 230mg

228 of 468

ANSWER 9– JUNE 2023

  • C1V1 = C2V2
  • intermediate final solution
  • 0.5 X V1 = 0.1 X 2500
  • V1 = 0.1 X 2500/ 0.5
  • V1 = 500ml
  • V1 = 0.5 Litres

229 of 468

ANSWER 10– JUNE 2023

  • 200mg daily = 200mg
  • 100mg codeine = 10mg of morphine
  • 200mg = 20mg of morphine
  • 1/6th of 20 = 3.33mg
  • 10mg = 5ml
  • Answer 1.67ml

230 of 468

ANSWER 11– JUNE 2023

  • Calculate highest one first
  • Methotrexate is 12 weeks or 84 days
  • 84 - 70 = 14
  • one on alternate days = 7
  • ANSWER IS 7 TABLETS

231 of 468

ANSWER 12 - – JUNE 2023

  • c1v1 = c2v2
  • 40 x 120 = 5 x v2
  • V2 = 960 ml
  • 960ML – 120ML = 840ML

Change to litres

  • ANSWER 0.85 Litres

232 of 468

ANSWER 13– JUNE 2023

  • 11 stones and 5 lb = 72.1kg
  • 9mg = 1 kg
  • 648.9mg = 72.1kg
  • conc is 60mg = 1 ml
  • 649mg = 10.8166 ml
  • 10.8166/ 10 = 1.08166ml

  • ANSWER = 1.1 ml/min

233 of 468

ANSWER 14– JUNE 2023

  • first step - 125 x 3 = 375mg
  • Step 2 - 375mg x 1.3 = 487.5
  • Step 3 – no dopamine agonist so = 0
  • 487.5 + 0 = 487.5
  • Step 4 – 487.5 x 0.55 = 268.125 mg
  • 268.125/20 = 13.406
  • ANSWER = 14mg ropinirole patches

234 of 468

ANSWER TO QUESTION 15– JUNE 2023

  • 63.45kg x 0.5 units = 31.725 units
  • 10 units = 10ml
  • 31.725 units = 31.725 ml
  • 31.725ml = 60 minutes

1min = 0.53ml

Answer = 0.5ml/min

235 of 468

ANSWER 16– JUNE 2023

  • 0.95 X 6 = 5.7 MMOL
  • MOLE = mass/ Mr
  • 5.7 mmol = mass / 23
  • Mass = 131.1mg or 0.1311g OF SODIUM
  • We know that 1.2g = 3g of salt
  • Hence 0.1311g = 0.32775 OF salt
  • 0.32775/ 3 = 0.10925
  • 0.10925 x 100 = 10.925
  • ANSWER = 11%

236 of 468

ANSWER 17– JUNE 2023

  • 1 = 10000 IS 0.01%
  • Dilution factor is 500
  • 0.01 x 500 = 5%
  • THEREFORE , if 5g = 100ml

  • ANSWER = 5g

237 of 468

ANSWER 18– JUNE 2023

  • Na2CO3
  • 50ml = 1 hour
  • 37.5ml = 45 minutes
  • 125 mmol = 1000 ml
  • 4.6875mmol = 37.5 ml
  • Mol = mass/mr
  • 4.6875 mmol = Mass/46mg/mmol
  • Mass = 215.625mg
  • ANSWER = 0.22g

238 of 468

ANSWER 19– JUNE 2023

  • BSA = 1.224745
  • Total drug = 0.5 x 1.224745 = 0.6123725g = 612mg
  • First infusion = if 0.9 (900mg) = 100ml then 45mg = 5ml 45x 1.224745 = 55.1mg/hr
  • 27.555mg for 30 minutes
  • Second infusion
  • if 0.9 (900mg) = 100ml then 90mg = 10ml 90 x 1.224745m2 = 110.227mg/hr
  • 55.11mg for 30 minutes
  • 612mg – 82.665 = 529.335 mg 
  • 20ml = 180mg
  • 180 x 1.224745 = 220.4541
  • If 220.45mg = 60 mins
  • 529.335 mg = 144.069mins
  • 144.069 + 60 mins = 204.069
  • ANSWER = 204mg

239 of 468

ANSWER 20– JUNE 2023

  • 2mg x 60 = 120mg
  • 120mg = 100ml
  • 1.2mg = 1ml
  • Max rate is 5mg = 4.167 ml
  • so 4.167ml per minute
  • 250.02 = 60 minutes
  • ANSWER = 0.25L/hr

240 of 468

ANSWER 21– JUNE 2023

  • Each 5 ml contains 520 mg of the active substance lithium citrate equivalent to 204 mg lithium carbonate.
  • 5ML = 204 mg
  • 40ml = 1632 mg
  • Mol = mass/mr
  • Mol = 1.632/74
  • Mol = 0.02205
  • 0.022054 = mass/14
  • Mass = 0.308756g
  • ANSWER = 308.76mg

241 of 468

ANSWER 22– JUNE 2023

  • NNT = 1 / ARR
  • ARR = 60/1000 - 30/1000 = 0.03

  • NNT = 1/0.03

  • ANSWER = 34 PEOPLE

242 of 468

ANSWER 23– JUNE 2023

  • WEEK 1 = 28
  • WEEK 2 = 21
  • WEEK 3 = 14
  • WEEK 4 = 7

  • TOTAL = 70 TABLETS

243 of 468

ANSWER 24– JUNE 2023

  • 12th - 26 DROPS
  • 13th – 96 drops
  • 14th – 96 drops
  • 15th is 20 drops
  • total of 238 drops
  • ANSWER = 238 ml

244 of 468

ANSWER 25– JUNE 2023

  • 5ml BD = 10ml daily
  • 28 days = 280 ml
  • 2g = 100ml propylene glycol
  • X = 280ml
  • X = 5.6g
  • 5.6g/56kg = 0.1g
  • ANSWER = 100mg/kg

245 of 468

ANSWER TO QUESTION 26

  • Working
  • Cardura total tablets in 6 months = 2352   ----- which is 84 boxes of 28)
  • Therefore one month = 84/6 = 14 boxes of 28
  • 930.72/6 = 155.12
  • Doxazosin 14 boxes = 0.81 x 14 = 11.34
  • 155.12 - 11.34 = £144
  • ANSWER = £145

246 of 468

ANSWER 27– JUNE 2023

  • The patient uses 45 units per day. The prescription is for 28 days.
  • 45 units x 28 days = 1260 units.
  • Each 10mL vial contains 1000 units (10 mL x 100 units / mL = 1000 units per vial).
  • We have to supply full vials, therefore we wouldn’t round DOWN to 1 vial (1000 units) but would instead give two.
  • Answer = 2 vials (2000 units)

247 of 468

ANSWER 28– JUNE 2023

  • Patient’s BMI is = or > 30kg/m2
  • So use ibw formula
  • 2.3kg x 8.897 inches = 20.464kg
  • 20.464kg + 50kg = 70.464kg
  • 3mg x 70.464kg = 211.39mg
  • 211.39
  • 211.4mg /3
  • 70 mg answer

248 of 468

ANSWER 29– JUNE 2023

  • 20mg = one day
  • 10ml = 1 day
  • 280ml = 28 days

  • 100ml = 49 POUNDS
  • 280 but approximate to 300ml = 147

  • ANSWER = £147

249 of 468

ANSWER 30– JUNE 2023

  • (140 – Age) × Weight × Constant

Serum creatinine

  • (140 – 63) × 67 × 1.04 = 20.09 ml/ min

267

  • From spc 10 – 25 ml / min use half of normal dose every 12 hours
  • 1g dose for our patient . 1000mg / 67kg = 14.9253
  • ANSWER = 14.93

250 of 468

ANSWER 31– JUNE 2023

  • daily dose = 60mg of propranolol
  • 60mg = 12 ml
  • 39mg ethanol in 1 ml
  • 468mg of ethanol in 12ml

  • 1 unit alcohol = 10ml 96% ethanol i.e 9.6g or 9600mg
  • 468/9600 = 0.04875
  • ANSWER = 0.05 UNITS

251 of 468

ANSWER 32– JUNE 2023

  • 8pm to 11.30pm = 3.5 hrs.
  • 4ml per 60 mins
  • 14ml infused in 3.5hrs
  • So, 236 ml remaining
  • There are 18 hours between 11.30pm Sunday and 5.30pm on Monday
  • 236/18hrs = 13.11
  • ANSWER 13.11 ml / hr
  •  

252 of 468

ANSWER 33– JUNE 2023

  • The oral dose of methotrexate is 15mg/m2 weekly
  • The body surface area for Alfie is 0.74m2.
  • If there is 15mg in every 1m2, how many mg is in 0.74m2?
  • Divide 1m2/0.74m2, we learn the proportionate factor difference. In this case, the factor is 1.35.
  • Answer: By dividing 15mg by 1.35, we learn that the weekly dose of methotrexate should be 11.1mg.

  • ANSWER = 11.1mg.

253 of 468

ANSWER 34– JUNE 2023

  • For Diabetes
  • 396/100,000 x 64, 000,000 = 253440
  • for type 1 diabetes
  • 1/5 x 253440 = x
  • ANSWER = 50688 people

254 of 468

ANSWER 35– JUNE 2023

  • Formula cp = d x S

F x T

  • 10.5 = dose x 1

0.8 x 12

  • rearrange the equation
  • 100.8 = dose x 1
  • Dose = 100.8

  • ANSWER = 100.8 mg

255 of 468

ANSWER 36– JUNE 2023

  • YOUR STOCK IS 0.5% WHICH MEANS 0.5 = 100
  • DILUTION FACTOR IS 20
  • 0.5/ 20 = 0.025

  • IF 0.025 = 100
  • THEN 250 = 1 000 000
  • ANSWER = 250 PPM

256 of 468

ANSWER 37 – JUNE 2023

  • 7 days dose – 3 days dose
  • 7000mg – 3000mg = 4000mg

  • 0.7 x 4000mg = 3500mg
  • 0.8

  • Change to grams
  • Answer is 3.5g

257 of 468

ANSWER 38– JUNE 2023

  • 56 x 20 = 1120mg loading dose
  • 50mg/5ml
  • 1120mg = 112ml
  • 112 = 30 minutes
  • 224 ml = 1 hour

  • ANSWER = 225ml/ hour

258 of 468

ANSWER 39– JUNE 2023

  • 23 ml ANSWER

259 of 468

ANSWER 40– JUNE 2023

  • Final concentration is 250mg/5ml
  • In 100ml= 5000mg I.E 5g
  • 100 - 82=18ml
  • 5g displaces 18ml
  • 1g can displace 3.6ml
  • ANSWER = 3.6ML

260 of 468

INTENSIVE�CALCULATIONS��INTENSIVE MOCK EXAM

LONDON PHARMACIST NETWORK

NOV 2022

INTENSIVE CALCULATIONS PROGRAMME

261 of 468

OPENING REMARKS

This book sign means resource questions

LINK is hyperlinked on slide if necessary

Exam conditions must be maintained

Type queries in the comment section

Submit your work once time is up .

Feedback begins at 8.45pm

GOOD LUCK !

262 of 468

QUESTION 1- -NOVE 2022

  • You work as a community pharmacist and receive a prescription for one of your regular patients named Liz.
  • Rx

Prednisolone 60mg daily for 5 days, then reduce by 10mg every 5 days until you reach 10mg. Then take 10mg for 3 days, then take 5 mg for 7 days and stop treatment.

  • Assuming you supply the patient with all 131 tablets you have in stock, calculate the number of prednisolone 5mg tablets owed to Liz.

263 of 468

QUESTION TWO -NOV 2022

Mr. T is receiving an IV infusion containing the following

  • KCL – 70mmol/L
  • Glucose – 50 mmol/L
  • Na2CO3– 125 mmol/L

Given that Mr. T receives the infusion at a rate of 50ml per hour. Calculate the weight of sodium in grams he will receive after 45 mins. ANSWER as to 2.d.p.

  • K= 39g/mol CL=35.5g/mol Na = 23g/mol C = 12g/mol O = 16g/mol

264 of 468

QUESTION THREE

  • Consider the drug chart below for a Miss. Brown who weighs 54kg and is 100cm tall. calculate the total time for infusion in minutes as a whole number.

DATE

INFUSION

INFUSION RATE

SIGNATURE

16/10/2022

 

Dopamine 0.9% Rx

0.5g/m2

5ml/m2/hr for 30 minutes then

10ml/m2/hr for 30 minutes then

15ml/m2/hr for 30 minutes then

20ml/m2/hr for the rest of the infusion

 

 

 

Dr. Lovely

265 of 468

QUESTION 4 - BODY MASS INDEX

Grace is a 33-year old female patient who is planning to get married. She is keen to lose weight before her wedding day .She currently weighs 14 stone and 7lb and is 6 foot tall. Calculate how long in weeks it will take her to reach her target of 69kg if she loses 2 Lbs per week.

Give your final answer as nearest whole number.

1lb = 0.45kg 1 stone = 6.35kg 1 foot = 30.48cm

266 of 468

QUESTION 5-NOV 2022

  • Mr. N. is a diabetic patient who is currently using Toujeo solostar insulin. Due to episodes of hypogylcaemia , his doctor would like to switch him from Toujeo solostar to lantus solostar. He is currently using 20 units in the morning and 20 units at night . Calculate how many pens of lantus Insulin he would need for initial 2 weeks supply given that Lantus insulin contains 100units/ml and each pen is 3ml . Assume a complete dose will be taken from a solitary pen.
  • Toujeo 300 units/ml SoloStar, solution for injection in a pre-filled pen - Summary of Product Characteristics (SmPC) - (emc) (medicines.org.uk)

267 of 468

QUESTION 6-NOV 2022

  • Mark a-76-year-old male with arrythmias who is 178cm tall is admitted to hospital and needs to be prescribed digoxin. His creatinine clearance is 25ml/min. The doctor prescribes a dose of digoxin to be administered orally BD . The target concentration for him is 1.6mcg/L . Work out which strength of tablets the doctor should prescribe for this patient .
  • CHOICES - 62.5mcg tablets , 125mcg tablets or 250mcg tablets
  • 1 foot = 30.48cm , 1 inch = 2.54cm

CPss = F X S X D

Cl x T

  • CL = 0.053 x CrCl + (0.02 x IBW )
  • IBW = 50 + 2.3kg for every inch over 5ft
  • F = bioavailability 0.8 , D = dose (mg) , Cl = clearance (L/hour) , T = dosage interval (hours) , S = Salt factor 1.

268 of 468

QUESTION 7-NOV 2022

Mrs. Z is a 54 year old woman who is receiving treatment for mania. She is taking Priadel liquid 520mg/5ml at 20ml twice a day. Priadel liquid contains a certain amount of lithium carbonate as stipulated in the SPC. The molecular formula for lithium carbonate is Li2CO3. The molecular weights are

  • Lithium 7g/mol
  • Carbon 12g/mol
  • Oxygen 16g/mol

269 of 468

QUESTION 8-NOV 2022

  • Ms. P a 77-year-old woman who weighs 80kg and 180cm tall is being treated for breast cancer .She is to receive doxorubicin at a dose of 44mg per m2 every 3 weeks. Using the national dosing banding table provided , calculate the volume of doxorubicin Ms. P will receive per dose.
  • national-tables-2-mgml-multi-syringe-v2.pdf (england.nhs.uk)

270 of 468

NNT QUESTION 9-NOV 2022

  • You are a pharmacist involved in a clinical study testing a new drug that aims to decrease the number of clots in older women with atrial flutter. The study involves 1000 women who take a new drug for 2 years and 1000 who are given regular Rx. At the end of the study period, 6% of the women in the regular therapy group suffered a blood clot while 2% of the women in the new drug group suffered a clot.
  • Absolute risk reduction (ARR) = difference in the rate of an event in the treatment group compared with the control
  • ARR = (event rate in control group) – (event rate in treatment group)
  • Number needed to treat (NNT) = number of people needed to be treated to achieve the desired goal of treatment.
  • NNT = 1/ARR . What is the NNT for drug A?

271 of 468

QUESTION 10-NOV 2022

  • A 60-year-old woman weighs 60kg and is to be administered 70ml of Erythromycin 125mg/5ml solution at a rate of 7.5mg/kg/hour. After 1 hour , you are instructed to reduce the rate to 2.5mg/kg/hr. Calculate how many minutes it would take to administer the entire solution.
  • Answer to nearest whole number of minutes.

272 of 468

QUESTION 11 - CONCENTRATION

  • You are working as a pharmacist and are required to dispense a solution of chlorhexidine by making 1 in 2 dilution of your stock in order to produce 500ml of a 1 in 5000 solution for a patient to use. What is the concentration of your stock solution in parts per million ?

273 of 468

QUESTION 12

  • Mr. Jerry a 68-year-old male had his pancreas removed due to pancreatic cancer and has to take Creon 25000 capsules as a result. He weighs 320 lb and is 6 foot tall. Using the resource provided, calculate the maximum number of creon capsules he can take a day to stay within the limit of lipase recommended. Do not exceed 10,000 lipase units per kg. Give your answer as whole number. 1lb = 0.45kg
  • Creon 25000 Capsules - Summary of Product Characteristics (SmPC) - (emc) (medicines.org.uk)

274 of 468

QUESTION 13

  • Mr. X a-67-year-old suffers from bipolar disorder . He has been prescribed priadel 520mg/5ml oral solution. Assume one unit of alcohol is equivalent to 10ml of 96% ethanol found in beer. Calculate how many units of alcohol are contained in a daily dose of priadel liquid, given that he takes 5ml two times a day using a syringe that is calibrated at 5ml intervals.
  • Priadel 520 mg/5 ml Liquid - Summary of Product Characteristics (SmPC) - (emc) (medicines.org.uk)
  • Give your answer to 2.d.p
  • London Pharmacist Network on YouTube

275 of 468

QUESTION 14

  • Mrs. Borders is a 49-year-old female patient admitted in your hospital ward with severe acute pain. She has been prescribed 90mg of diamorphine per day via a 12cm syringe driver. The diamorphine dose has been made up to 75ml with water for injection and the syringe driver has been set at a rate of 3.5 mm/hour. Mrs. Borders weighs 120 lbs . What dose of diamorphine is she going to receive per minute? Give your answer in mcg/kg.
  • ANSWER TO 1 D.P
  • 1lb = 0.45kg , 100mm = 10cm

276 of 468

QUESTION 15

  • Mrs .G. takes carboceisteine 375mg capsules at a dose of 2 caps TDS every day. Her doctor would like to switch her to carboceisteine 250mg/5ml oral solution which costs £5.29 per 300 ml bottle. Assume you have to supply the drug in original containers, How much would it cost the surgery to provide a month’s supply for Mrs. G. ? Answer to nearest ten pounds.

277 of 468

QUESTION 16 - BREAKTHROUGH PAIN

  • Mr. B is a palliative care patient who is about to be switched from oxycodone to oral morphine sulphate modified release (MST Continus) tablets . He currently takes 33ml of oxynorm 5mg/5ml liquid BD. The doctor wishes to prescribe him medication for breakthrough pain as well and asks you for your advice. Assuming the doctor prescribes the maximum volume in ml of morphine sulphate 10mg/5ml oral solution that Mr. B can take per dose for breakthrough pain. Calculate the total volume he requires for a fortnight if he takes his breakthrough pain dose every four hours .
  • Prescribing in palliative care | Medicines guidance | BNF | NICE
  • Give answer as whole number in ml .

278 of 468

QUESTION 17

A 9 year old male patient has been prescribed Amoxicillin suspension at a dose of 250mg four times a day for 2 weeks whilst in hospital. You only have Amoxicillin125mg/5ml suspension in stock. Each bottle is 100ml. The doctor decides to discharge the patient after sixteen doses of the medicine and instructs his mother to continue the course at home until completion. Based on your available stock, you are required to calculate the total volume in ml needed to complete the course upon discharge. Express your answer as number of bottles to be supplied.

279 of 468

QUESTION 18

Mr. F is a 55year old man who weighs 11 stones 5lb, he regularly takes sodium valproate tablets for epilepsy. He is admitted in hospital and is due to be administered sodium valproate by I.V. injection for 10 minutes at a dose of 9mg/kg. Sodium valproate injection is available as a 400mg vial which is reconstituted with 4ml of water for injections prior to administration to yield a concentration of 95mg/ml.

1 stone = 6.35kg 1 lb = 0.45kg

  • Calculate the infusion rate in ml/min. Give your answer to 2.d.p

280 of 468

QUESTION 19

You are conducting a health check with Ian , a 21 -year-old man.  You advise him on healthy eating and exercise and, as part of this are discussing his weekly alcohol intake.  He informs you that, on average, in a week he enjoys a glass of red wine (13% ABV) with his evening meal daily, on Fridays he drinks 3 pints of larger (4% ABV) after work and on Saturday nights he drinks 4 shots of spirits (40%) whilst out with the lads.

 

Units of alcohol = volume of drink (ml) x ABV (%)

1000

Where ABV is alcohol by volume

Given that each glass of wine is 175ml, a spirit measure is 25ml and 1 pint is 568ml, by how many units of alcohol should Ian reduce his intake in order to be at the recommended weekly limit?  Give your answer to nearest 0.05.

281 of 468

QUESTION 20

You currently have a 300ml stock of glucose 20%w/v, you have been asked to remove 125ml from your stock and add 125ml of a glucose 5%w/v solution to it. What is the concentration of the new solution in %w/v?

Give answer to 1.d.p

282 of 468

-21 - SYNCHRONISE A PRESCRIPTION-

You are working in a community pharmacy and one of the patients complained to you that she runs out of two of her medicines rather quickly. She would like you to mention it to her practice pharmacist during your next surgery run. See details of her medication below . SYNCHRONISE risedronate tablets.

  • DRUG & STRENGTH DOSE REMAINDER tablets
  • METHOTREXATE 2.5MG 4 WEEKLY 12
  • CO-CARELDOPA 12.5mg 1 QDS 300
  • LISINOPRIL 2.5MG 1 OD 16
  • LEVOTHYROXINE 100MCG 1 OD 22
  • RISEDRONATE 35MG 1 PER WEEK 8
  • Paracetamol tablets 500MG 1- 2 QDS 160
  • LEVOTHYROXINE 25MCG ONE ON ALTERNATE DAYS 42
  • CARBOCEISTEINE 375 2 TDS 96

283 of 468

QUESTION 22

You receive a prescription for latanoprost 0.05% eye drops with the following instructions.

  • Instil 2 drops into each eye every 3 hours for 18 hours, then instil 2 drops into each eye four times a day for a further 6 days, then instil one drop into both eyes every 12 hours for a week.
  • Mitte 4 x 2.5ml.
  • Store in a fridge
  • Calculate the amount of active drug that would have been used at the end of the treatment. Assume no wastage! Answer in mg to the nearest whole number.

284 of 468

QUESTION 23

  • Azithromycin is available as a powder for reconstitution . The pharmacist adds 35ml of water to constitute 60 mL of suspension Once reconstituted, the concentration of Azithromycin in the reconstituted suspension is 250 mg per 5 ml. What is the displacement volume, in ml/g, of Azithromycin powder for reconstitution?
  • Give your answer to two decimal places.

285 of 468

QUESTION 24

  • A 64-year-old woman is receiving maintenance treatment for cytomegalovirus disease.
  • her actual weight is 75kg, her IBW is 67 kg and her height is 175cm.
  • She has a serum creatinine of 267 micromol/litre.
  • (140 – Age) × Weight × Constant

Serum creatinine

286 of 468

QUESTION 25

  • Mr. Y a 34-year-old male has been recently diagnosed with asthma and has been prescribed a Ventolin 100 micrograms DPI inhaler at a dose of one to two puffs four times a day when required for asthma symptoms. Ventolin is available in a pack size of 200 doses per pack. Calculate the number of packs you would supply if the patient is prescribed the maximum dose for 2 months’ supply. Answer as whole number.

287 of 468

QUESTION 26

  • You are working as a pharmacist and you receive a prescription requesting amoxicillin 250mg/5ml. You have available amoxicillin 250 mg/5ml oral suspension powder. The label for amoxicillin 250 mg/5ml suspension states 68 mL of water should be added to the suspension to give a final volume of 100 ml. Unfortunately, the dispenser added the wrong volume of water and a concentration of 200mg/5ml is produced instead. Calculate the volume that was added to the amoxicillin power suspension to produce a concentration of 200mg/5mL? (Give your answer to the nearest whole number).

288 of 468

QUESTION 27

Mr. P suffered two hyponatraemic convulsions within the last 90 days . His blood test shows that his serum sodium level is 120mmol/L. This could be a possible cause of his seizures. He is due to receive sodium via infusion. The only strength of sodium bags available to you is 3.5%w/v which will be given as 5ml per kg every 5 minutes as per the consultant’s request.

  • Mr. P is 165cm tall and weighs 140 lbs.
  • Based on the information given about Mr P, how much sodium in grams will he receive after a period of 120 minutes ? ANSWER to 1.d.p
  • 1lb = 0.45kg

289 of 468

QUESTION 28 – DILUTION

  • You are instructed to prepare 200 mL of a solution of potassium permanganate of such strength that when diluted 20 times with distilled water, a 1 in 5000 solution is produced. What quantity of potassium permanganate would 50ml of the prepared solution contain?
  • Give your final answer in mg as whole number.

290 of 468

BIOAVAILABILTY --- 29

Miss A is a 35 year old who takes 50% of the maximum LICENSED daily dose of METFORMIN. She also takes 10ml of a herbal medicine daily to treat cough.

  • Assume the bioavailability of METFORMIN is 60% and the herbal medicine can reduce the eventual plasma concentration of metformin by 20%.

  • Considering the information above, calculate the dose of METFORMIN that will REACH her blood stream after one week?
  • Express your answer in milligrams. ANSWER

291 of 468

QUESTION 30

  • A pharmaceutical company have developed a new drug and are in the process of conducting a phase 3 trial. The trial will include a 3 arm randomised controlled study with an allocation ratio of 1:2:2.
  • What is the total number of patients required to participate in the study so that there at least 99 patients in arm?

292 of 468

QUESTION 31

  • Nancy has been admitted to hospital where you work with acute pyelonephritis. She is prescribed intravenous gentamicin at a dose of 5mg/kg twice a day. Nancy weighs 16kg and requires treatment for 7 days. Calculate how many 2 mL ampoules of cidomycin solution for injection will be required to complete this course of treatment? Give your answer as whole number. Use the resource provided
  • Gentamicin | Drugs | BNF | NICE

293 of 468

QUESTION 32

A patient with weight of 0.565 kg, has been prescribed a vancomycin continuous infusion at a dose of 0.8 mg/kg/hour. To give this infusion, 125 mg vancomycin will be diluted in 30 mL of glucose 5%. The infusion pump rate can be set in 0.01 mL/hour increments. What volume of drug, in mL, will be administered every 6 hours?

Give your answer to two decimal places

294 of 468

QUESTION 33

  • A pharmacist has been asked to produce 1000 mL of a concentrated sulphuric acid solution, such that 12.5 mL of this solution diluted to 3.5 L would produce a 0.06 % w/v solution. What weight of sulphuric acid, in grams, is required for the concentrated solution?

295 of 468

QUESTION 34

A patient is prescribed a drug for chemotherapy at a dose of 30mg/m2 per day. The patient weighs 86kg and is 184 cm tall.

  • The drug is available as a suspension 10mg/5ml in a 500ml bottle.
  • Calculate the volume required for 168 hours of treatment. Express your answer in ml to 1.dp

296 of 468

QUESTION 35

A patient who weighs 100lbs has been prescribed soluble insulin at a dose of 10 nanograms/kg/minute in 100mlsodium chloride 0.9% solution. The infusion for the patient is set at 0.10ml/hour. Calculate in milligrams the amount of the drug which should be added to 100ml of sodium chloride 0.9% to produce the correct infusion rate of the dose for the patient.

Express your answer in mg to nearest ten.

297 of 468

QUESTION 36

A male patient who weighs 100kg suffers from hypokalaemia has been prescribed potassium chloride 900mg tablets twice daily.

  • K = 39 g/mol
  • Cl =35.5 g/mol
  • Calculate how many mg of potassium he would receive in mg/kg after taking a dose .
  • Answer to 1.dp.

298 of 468

QUESTION 37

  • A patient with iron deficiency anaemia, who is usually prescribed ferrous gluconate tablets at a dose of 600 mg twice daily, is receiving nutritional feeds and other medications through a nasogastric (NG) tube. The doctor wants to prescribe an equivalent dose of elemental iron that can be administered via the NG tube.
  • Extra information:
  • Ferrous gluconate 300 mg contains 35 mg of elemental iron, Ferrous fumarate 200 mg contains 65 mg of elemental iron.
  • What is the maximum number of days of treatment that can be given from one 200 mL bottle of ferrous fumarate 140 mg/5 mL syrup

299 of 468

QUESTION 38

  • You are working at a manufacturer and you need to produce a batch of 100,000 perindopril 8 mg tablets. In addition to the perindopril, the recipe calls for 6 kg of disintegrants and flow regulators, 3.6 kg of coating and the remainder of the volume made up with lactose powder. Each tablet will weigh 140 mg in total when the manufacturing process is finished. What percentage of the final product’s weight is lactose? Give your answer to one nearest 10%.

300 of 468

QUESTION 39 – DISPLACEMENT VALUES

  • You are required to make 25 Diclofenac suppositories extemporaneously. Each suppository must have a strength of 50mg. You should use a 2g mould and Theobroma oil as base. Assume that diclofenac has a displacement value of 1.5.Assume 20% wastage during preparation. Calculate the weight of Theobroma oil in grams required for your extemporaneous preparation. Answer as whole number.

301 of 468

QUESTION 40

  • A prescription requires a patient to take 200 mg Azithromycin tablets every 8 hours for 4 weeks to treat an ongoing infection. How many tablets should the pharmacist dispense given that she only has Azithromycin 50mg tablets in stock . Answer as whole number

302 of 468

THANKS FOR PARTICIPATING

  • ANSWERS BELOW

  • GOODLUCK !!!

303 of 468

ANSWER 1 – NOV 2022 MOCK

  • Total required= 213

  • 213 – 131 = 82

  • ANSWER = 82 TABLETS

304 of 468

ANSWER TWO- NOV 2022 MOCK

  • Na2CO3 - 46 + 12 + 48
  • 50ml = 1 hour
  • 37.5ml = 45 minutes
  • 125 mmol = 1000 ml
  • 4.6875mmol = 37.5 ml
  • Mol = mass/mr
  • 4.6875 mmol = Mass/46mg/mmol
  • Mass = 215.625mg
  • ANSWER = 0.22g

305 of 468

ANSWER 3

  • ANSWER
  • BSA = 1.224745
  • Total drug = 0.5 x 1.224745 = 0.6123725g = 612mg
  • First infusion = if 0.9 (900mg) = 100ml then 45mg = 5ml 45x 1.224745 = 55.1mg/hr
  • 27.555mg for 30 minutes
  • Second infusion
  • if 0.9 (900mg) = 100ml then 90mg = 10ml 90 x 1.224745m2 = 110.227mg/hr
  • 55.11mg for 30 minutes
  • Third infusion  
  • if 0.9 (900mg) = 100ml then 135mg = 15ml 135 x 01.224745 = 165.34mg/hr
  • 82.67mg for 30 minutes
  • 612mg – 165.33 =446.67mg 
  • 20ml = 180mg
  • 180 x 1.224745 = 220.4541
  • If 220.45mg = 60 mins
  • 446.67mg = 121.57mins
  • 121.57 + 90 mins = 211.57
  • ANSWER = 212mg

306 of 468

ANSWER 4

  • Current weight is 92.079kg
  • 92.079 – 69 = 23.079kg
  • Loses 0.908kg per week
  • 26 weeks approximately

307 of 468

ANSWER 5

  • TOUJEO DOSE = 40 UNITS PER DAY
  • SEE SPC give 20% less of Lantus due to hypoglycaemia
  • 20 percent of 40 units = 8 [ 40 – 8 = 32 units of lantus]
  • 1 pen (300 units ) of lantus will provide = 9 days supply
  • X = 14 days

  • 2 pens
  • ANSWER = 2 PENS

308 of 468

ANSWER 6

  • CPss = F X S X D / Cl x T

  • CL = 0.053 x 25 + (0.02 x 73.18 )

  • 1.6mcg/l = 0.8 x 1 X D

2.7886 X 12

  • D = 66.9

  • ANSWER = 62.5mcg

309 of 468

ANSWER 7

  • Each 5 ml contains 520 mg of the active substance lithium citrate equivalent to 204 mg lithium carbonate.
  • 5ML = 204 mg
  • 40ml = 1632 mg
  • Mol = mass/mr
  • Mol = 1.632/74
  • Mol = 0.02205
  • 0.022054 = mass/14
  • Mass = 0.308756g
  • ANSWER = 308.76mg

310 of 468

ANSWER 8

  • dose is 44mg
  • 44mg x BSA is 2 = 88mg
  • look at table , round up to 90 mg
  • If 2mg = 1ml
  • 90 = 45ml

  • ANSWER = 45 ml

311 of 468

ANSWER 9

  • NNT = 1 / ARR
  • ARR = 60/1000 - 20/1000 = 0.04

  • NNT = 1/0.04

  • ANSWER = 25 PEOPLE

312 of 468

ANSWER 10

  • 125mg = 5ml
  • 7.5 x 60kg = 450mg per hour
  • 450mg = 18ml
  • 70 – 18 = 52ml
  • 1300mg = 52ml
  • 2.5mg/kg/hr = 150mg per hr
  • 1300mg = 520 minutes
  • SO 60 MINUTES + 520 MINUTES = 580
  • ANSWER = 580 Minutes

313 of 468

ANSWER 11

  • FINAL CONCENTRATION = 0.02%
  • 0.02 X 2 (dilution factor) = 0.04%

  • 0.04 = 100
  • X = 1000000

  • ANSWER = 400 PPM

314 of 468

ANSWER 12

  • Patients weight = 144kg
  • so maximum lipase per day = 1,440,000 units
  • one capsule = 25000
  • x = 1440000
  • X = 57.6
  • ANSWER = 57 capsules

315 of 468

ANSWER 13

  • daily dose = 10ml of priadel
  • From resource , 200mg of ethanol in 5ml of the drug
  • 200mg ethanol in 5ml
  • 400mg of ethanol in 10ml

  • 1 unit alcohol = 10ml 96% ethanol i.e 9.6g or 9600mg
  • 400/9600 = 0.04166
  • ANSWER = 0.04 UNITS

316 of 468

ANSWER QUESTION 14

  • 90mg = 12cm = 120mm
  • then 2.625mg = 3.5mm
  • 120 mm = 90 mg
  • 2.625mg = 1 hour (60 mins)
  • 2.625/60 = x per minute
  • X = 0.04375mg or 43.75mcg
  • 43.75 = 54 kg
  • 0.8mcg = 1 kg

317 of 468

ANSWER 15

  • 750mg x 3 = 2250mg per day
  • 250mg = 5ml
  • 2250mg = x
  • X = 45ml
  • 45ml x 28 = 1260ml
  • 300 ml = 5.29
  • 1260 ml so five bottles = £26.45

  • ANSWER = £30

318 of 468

ANSWER 16

  • 6.6MG OF OXYCODONE = 10MG of morphine
  • 66mg OF OXYCODONE = 100mg of morphine
  • 1/6 = MAX BREAKTHROUGH PAIN
  • 100/ 6 = 16.66667mg
  • 16.6667mg = 8.3333ml
  • 8.3333 x 6 x 14 = 699.9

  • ANSWER = 700 ml

319 of 468

QUESTION 17

  • Total quantity required of stock = 10ml QDS X 14 DAYS = 560ml

  • 16 doses = 10ml x 16 = 160ml

  • 560ml -160ml = 400ml

  • 400ml = 4 bottles
  • ANSWER = 4 bottles

320 of 468

ANSWER 18

  • 11 stones and 5 lb = 72.12kg
  • 9mg = 1 kg
  • 649mg = 72.12kg
  • 95mg = 1 ml
  • 649mg = 6.831 ml
  • 6.831/ 10 = x

  • ANSWER = 0.68 ml/min

321 of 468

ALCOHOL UNITS - ANSWER 19

  • Units of wine = 1225(ml) x 13 (%) = 15.925
  • 1000
  • Units of alcohol = 1704(ml) x 4 (%) = 6.816

1000

  • Units of alcohol = 100 x 40 = 4
  • 1000
  • 15.925 + 6.816 = 22.741 plus 4 = 26.741
  • 26.741 – 14 = 12.741

  • Units of alcohol FORMULA = volume of drink (ml) x ABV (%)
  • 1000
  • ANSWER = 12.75 units

322 of 468

ANSWER 20

  • C1v1 + c2v2 = c3v3
  • 20 x 175 + 5 x 125ml = c3 x 300ml
  • 13.75%w/v
  •  13.8% w/v

323 of 468

ANSWER 21

  • Calculate highest one first
  • Highest duration is 84 days ( levothyroxine 25mcg)
  • 84 – 56 = 28 days
  • one per week/ 7 days
  • 4 = 28 days
  • ANSWER IS 4 TABLETS

324 of 468

ANSWER 22

  • 4 x 6 = 24 drops
  • 4 x 4 x 6 = 96 drops
  • 4 x 7 = 28 drops
  • 148 drops in total
  • 20 drops = 1ml
  • 148 = 7.4ml
  • 0.05g = 100ml
  • X = 7.4
  • X = 3.7mg
  • ANSWER = 4mg

325 of 468

ANSWER 23

  • 250 IN 5ML
  • 3000MG in 60 ml
  • Meaning 3000mg i.e 3g displace 25ml
  • Then 1g displace 8.333333 ml

  • ANSWER = 8.33ml

326 of 468

ANSWER 24

  • (140 – Age) × Weight × Constant

Serum creatinine

  • (140 – 64) × 67 × 1.04 = 19.83 ml/ min

267

  • From spc 10 – 24 ml / min is 0.625mg/kg/day
  • ANSWER = 0.6mg/kg

327 of 468

QUESTION 25

  • Maximum dose: 2 puffs qds = 2 x 4 = 8 puffs
  • 2 months supply = 8 puffs x 56 = 448 doses
  • Salbutamol available as 200 doses = 448/200 = x
  • ANSWER = 3 PACKS

328 of 468

ANSWER 26

  • Addition of 68mL will give 100mL at a final concentration of 250mg/5mL. Hence displacement value is 32mL.
  • Hence total mass of amoxicillin in the container: 250mg/5mL > 5000mg in 100mL
  • The volume needed to prepare 5000mg at 200mg/5mL = 125mL
  • Due to error,
  • Total Volume is 125mL – displacement volume 32mL = 93mL
  • ANSWER = 93ml

329 of 468

ANSWER 27

  • 3.5%w/v = 3.5g = 100ml
  • 140 lbs = 63 kg
  • 5ml = 0.175g
  • 5ml/kg = 0.175 x 63kg = 11.025g
  • So, 11.025g every 5 minutes
  • 120 minutes = 264.6g
  • ANSWER = 264.6g

330 of 468

ANSWER 28

  • 1= 5000
  • X = 100
  • X = 0.02g

  • 0.02 x 20 = 0.4%
  • IF 0.4 = 100ml
  • 0.8 = 200 ml
  • 0.2 = 50ml

  • ANSWER = 200mg

331 of 468

ANSWER -- 29

  • Max Licensed daily dose of metformin is 2g
  • 50% = 1G
  • Dose per week = 1g x 7 = 7g
  • 60% of 7g = 4.2g
  • 20% of 4.2g = 0.84g
  • 3.36g
  • ANSWER = 3360mg will reach the patient’s blood stream.

332 of 468

ANSWER 30

  • 99 X 5 = 495
  • ANSWER = 495

333 of 468

ANSWER 31

  • 5mg = 1kg
  • 80mg = 16 kg
  • Resource says cidomycin available as 80mg/2ml solution for injection
  • 2 per day
  • 14 ampoules for 7 days

334 of 468

ANSWER 32

  • 0.565 x 0.8 = 0.452mg
  • 125 = 30ml
  • 0.452 = 0.10848
  • 0.11 ml per hour
  • 0.66ml in 6 hours

  • ANSWER = 0.66ml

335 of 468

QUESTION 33

  • final conc = 0.06%
  • Dilution factor = 280 (3500/12.5)

  • 280 x 0.06 = 16.8%
  • 16.8 = 100
  • X = 1000

  • Answer = 168g

336 of 468

ANSWER 34

  • Calculate BSA = 2.096m2
  • 2.096 x 30 = 62.88mg per day
  • 10mg = 5ml
  • 62.88mg = 31.44ml
  • 31.44ml = 24 hours
  • 220.1ml = 168 hrs

  • ANSWER 220.1

337 of 468

ANSWER 35

  • 10x 45kg x 60 = 27000 nanograms which is 27mcg or 0.027mg

  • 0.10ml = 0.027mg
  • 100ml = 27mg

  • 27mg which is 30mg to nearest ten

  • ANSWER = 30mg

338 of 468

ANSWER 36

  • Mol = 0.9g/74.5g/mol = 0.012mol

  • 0.012 = x/39

  • X = 0.471g = 471.1mg
  • 471.1/100 = 0.4711mg

  • Answer = 4.7mg/kg

339 of 468

ANSWER 37

  • From ferrous gluconate = 140mg of elemental iron needed per day
  • ferrous fumarate solution = if 200mg = 65mg
  • then 140mg will contain 45.5
  • so if 45.5mg = 5ml
  • 1820mg = 200ml
  • 1820/140 = 13 days
  • ANSWER 13 days

340 of 468

ANSWER 38

  • Total = 140mg x 100000
  • 0.8kg + 6kg + 3.5kg = 10.3kg
  • 14kg – 10.3kg = 3.7kg
  • 3.7/14 x 100 = x
  • ANSWER = 30%

341 of 468

ANSWER 39

  • 25 + 5 = 30
  • 30 x 2g = 60
  • 50mg x 30 supp = 1500mg
  • 60 - 1.5/1.5 = 59
  • 59g

342 of 468

ANSWER 40

  • 1 DAY = 3 TABLETS OF 200mg tabs or 12 tabs of 50mg
  • 28 days = 336

  • ANSWER = 336 TABLETS

343 of 468

CALCULATIONS MOCK EXAMS

LONDON PRE-REG PHARMACISTS STUDY GROUP

JUNE 2022

344 of 468

OPENING REMARKS

  • This book sign means SPC questions
  • LINK is hyperlinked on slide if necessary
  • Exam conditions must be maintained
  • Type queries in the comment section
  • Submit your work once time is up .
  • Feedback begins at 7pm
  • GOOD LUCK !

345 of 468

QUESTION 1 – JUNE 2022

You are conducting a health check with Kay the lad, a 29 -year-old man.  You advise him on healthy eating and exercise and, as part of this are discussing his weekly alcohol intake.  He informs you that, on average, in a week he enjoys a glass of red wine (13% ABV) with his evening meal daily , on Fridays, he drinks 3 pints of larger (4% ABV) after work and on Saturday nights he drinks 2 shots of spirits (40%) whilst out with the boys.

 

Units of alcohol = volume of drink (ml) x ABV (%)

1000

Where ABV is alcohol by volume

Given that each glass of wine is 175ml, a spirit measure is 25ml and 1 pint is 568ml, by how many units of alcohol should Mr Kay reduce his intake in order to be at the recommended weekly limit?  Give your answer to two decimal place.

  • WATCH LONDON PHARMACIST NETWORK ON YOUTUBE

346 of 468

ANSWER 1

  • Units of wine = 1225(ml) x 13 (%) = 15.925
  • 1000
  • Units of alcohol = 1704(ml) x 4 (%) = 6.816

1000

  • Units of alcohol = 50 x 40 = 2
  • 1000
  • 15.925 + 6.816 = 22.741 plus 2 = 24.741
  • 24.741 – 14 = 10.741

  • Units of alcohol FORMULA = volume of drink (ml) x ABV (%)
  • 1000
  • ANSWER = 10.74 units

347 of 468

QUESTION 2

  • Mrs. D a 45-year-old Patient weighs 225lbs and has a height of 1.70m. She has recently started a new diet and exercise regimen and has been following it accordingly. Given that the ideal BMI is 18.5 -24.9kg/m2 and Mrs. D loses weight according to the diet plan, how much weight in kg does she need to lose to reach an ideal BMI? Give your answer in kg to the nearest 0.5kg.
  • 1 lb = 0.45kg

  • WATCH LONDON PHARMACIST NETWORK ON YOUTUBE

348 of 468

ANSWER 2

  • CALCULATE WEIGHT DIFFERENCE
  • 101.25kg – 71.96 kg
  • = 29.29
  • ANSWER = 29.5kg

349 of 468

QUESTION 3

  • Ms. Patel weighs 45 kg and requires treatment with Clarithromycin via IV at a dose of 100 mg/kg daily in two divided doses. The displacement value of clarithromycin is 1.1 mL/g. You have 3g clarithromycin vials available which you should reconstitute with normal saline to produce a solution containing 100 mg/mL . Calculate the volume of normal saline you need to add to the Clarithromycin 3g vial to produce a solution of the required strength? Give your answer as nearest whole number.

350 of 468

ANSWER 3

  • The displacement value of clarithromycin is 1.1 mL/g, So 3gwill displace 3.3 mL of diluent.
  • vial contains 100 mg/mL and this is equivalent to 3000 mg in 30 ml.
  • Final volume should be 30ml,
  • Therefore volume of diluent to add is 30 – 3.3 = 26.7 mL
  • ANSWER = 27ml

351 of 468

QUESTION 4

  • You work as a clinical pharmacist in a GP surgery. You are in the process of switching 18 patients from branded Eliquis 5 mg tablets to generic Apixaban 5 mg tablet. Each patient takes 5mg of the drug twice a day. One box of 56 Eliquis 5 mg tablets costs £54.50. One box of 28 generic Apixaban 5mg tablets costs £2.50. How much would you save the practice on a 28-day repeat by making this switch? Give your answer to the nearest £10.
  • WATCH LONDON PHARMACIST NETWORK ON YOUTUBE

352 of 468

ANSWER 4

  • duration x cost difference x number of patients

  • 1 repeat x 49.50 x 18

  • = 891

  • ANSWER = £890

353 of 468

QUESTION 5

  • Mr. K a 50 year old man is to receive IV vancomycin at a dose of 3mg per kg daily in three divided doses. You have 20mg/ml vancomycin injection vials in stock. What volume of this will be required for a single dose ? Use C.B.W. Answer as whole number. See formulas provided

  • His Actual Body Weight = 92kg
  • Height = 173cm
  • Constant - male = 50 and female = 45.5
  • IBW = (2.3 x number of inches above 5ft in height ) + constant
  • Corrected Body Weight formula = IBW + 0.4 (ABW – IBW)

354 of 468

ANSWER 5

  • first, Calculate IBW
  • 173 – 152.4 = 20.6cm
  • 20.6cm = 8.110 inches
  • 2.3 x 8.110 plus 50 = 68.653kg
  • CBW = 68.653 plus 0.4 X (23.1654) = 77.91916
  • If 20mg = 1ml
  • 77.91916 = 3.89ml

  • ANSWER = 4ml

355 of 468

QUESTION 6

  • A pharmacist needs to make anhydrous Aminophylline. What weight of Aminophylline which contains 10% moisture should be added when preparing a 5L batch of a solution with a final concentration of 5% w/v anhydrous Aminophylline. Answer in grams to nearest 5g

356 of 468

ANSWER 6

  • Final concentration is 5% means 5g in 100ml
  • In 5 Litres there will be = 250g
  • So, 250g is 90% of aminophyline i.e minus 10%
  • CALCULATE for a 100%
  • if 250g = 90
  • X = 100
  • 277.77g
  • ANSWER = 280g

357 of 468

QUESTION 7

  • Mr. X is an elderly patient who has been prescribed supplementary nutrition via a PEG tube. He requires 1750kcal per day from his enteral feed and has been told to use ‘’Ensure plus’’ which contains 6kcal per 5ml. His wife would like to give him his recommended daily feed over 5 hours this night. Calculate the rate in ml/hour his wife should set the feed delivery?
  • Answer to nearest 0.5ml

358 of 468

ANSWER 7

  • 1750KCAL / 5 hours = 350KCAL
  • 350kcal per hour
  • 6kcal = 5ml
  • 350kcal = 291.67ml

  • ANSWER = 291.5 ml

359 of 468

QUESTION 8

  • A nurse adds 65ml of water to reconstitute a 100ml co-amoxiclav 250mg/125mg bottle. She was then instructed to dilute 1ml of this solution to a total volume of 50ml using normal saline. Calculate the concentration of the amoxicillin component after dilution with normal saline . Answer in mg/ml to 2. d. p.

360 of 468

ANSWER 8

  • 250MG of amoxicillin in 100ml
  • 25 in 10ml
  • 2.5 in 1ml

  • 1ml diluted to 50ml means 2.5mg will be in 50ml

  • 2.5mg = 50ml
  • 0.05 = 1ml

  • ANSWER = 0.05 mg/ml

361 of 468

QUESTION NINE .�…………..GIVE ANSWER IN MINUTES

362 of 468

ANSWER 9

  • 0.5g = 1kg
  • 0.5 x 32kg = 16g or 16000 mg

 

  • 10% means 10g in 100ml
  • So o.o5g = 0.5ml
  • 0.05g = 50mg

 

  • 50mg x 32 = 1hr = 1600/2 (800)
  • 100mg x 32 = 1hr = 3200/2 (1600)
  • 200 x 32 = 1hr 6400/2 (3200)

 

  • 400mg x 32 = 12800

  • 800 + 1600 + 3200 = 5600

 

  • 16000mg – 5600mg = 10400
  • 12800 = 60 mins
  • 10400 = 48.75 mins

 

  • ANSWER = 138.75

363 of 468

QUESTION 10

  • Miss. Q a forty year old has been prescribed dexamethasone eye drops.
  • Rx - Apply one drop to R.E every 8 hours starting 24 hours after GP appointment and continue until the next doctor’s appointment. Assuming miss. Q starts treatment with the eye drops at 12 noon on 10th June and sees the doctor at 4.15pm on 13th June. Calculate the volume of dexamethasone eye drops miss Q would have used when she attends the doctor’s appointment on 13th of June. Assume no wastage. Answer to 1.d.p
  • WATCH LONDON PHARMACIST NETWORK ON YOUTUBE

364 of 468

ANSWER 10

  • 10th June = 2 drops
  • 11th June = 3 drops
  • 12th June = 3 drops
  • 13th June = 2 drops
  • Total drops = 10 drops

  • If 20 drops = 1 ml
  • 10 drops = 0.5ml

  • ANSWER = 0.5ML

365 of 468

QUESTION 11

You are required to dilute Gentamicin vial using sodium chloride 0.9% before it can be administered. Calculate the volume of normal saline 0.9% that must be added to 200ml of a 5% w/v gentamicin solution to produce a 1000 PPM solution. Give your answer in litres to two decimal places?

  • WATCH LONDON PHARMACIST NETWORK ON YOUTUBE

366 of 468

ANSWER 11

  • 1000PPM = 0.1%w/v
  • 5 = 100 ml
  • 10g = 200ml

  • 0.1g = 100ml
  • 10 = 10000ml

  • Remove 200ml from 10000ml
  • = 9800
  • ANSWER = 9.80 LITRES

367 of 468

QUESTION 12

  • Miss P is a 60 year old Parkinson’s disease patient who needs to be switched to rotigotine patches. She currently takes
  • Co-beneldopa 25/250 capsules 1 TDS
  • Entacapone 100mg tablets – a COMT inhb. 1 TDS
  • Cabergoline 2mg tablets every evening.
  • Calculate what strength of rotigotine patches, Miss P should prescribed every 24 hours

368 of 468

ANSWER 12

  • first step - 250 x 3 = 750mg
  • Step 2 - 750mg x 1.3 = 975
  • Step 3 - 2 x100 = 200mg
  • 975 + 200 = 1175
  • Step 4 - 1175 x 0.55 = 646.25 mg
  • 646.25/20 = 32.3125
  • ANSWER = 16mg ropinirole patches

369 of 468

QUESTION 13

Mr Paul is a 69 year old man who is receiving treatment with sodium bicarbonate . He is taking sodium bicarbonate 5% oral solution at 20ml twice a day. The molecular formula for sodium bicarbonate is Na2CO3. The molecular weights are

  • Na - 23g/mol
  • Carbon 12g/mol
  • Oxygen 16g/mol

  • What quantity of sodium will Mr Paul receive per day, give your answer in mg to one decimal place.
  • WATCH LONDON PHARMACIST NETWORK ON YOUTUBE

370 of 468

ANSWER 13

  • MR = 106
  • MOLE = Mass/ mr
  • Mole = 2g/106
  • Mole = 0.01886792
  • Mass of sodium = 0.01886792 x 46= 0.86792g
  • Mg = 867.9mg ANSWER

371 of 468

QUESTION 14

  • You have 0.2%w/v of potassium citrate in stock. 5ml of the potassium citrate solution was measured out and diluted to 50ml with water. This resulting solution was then also diluted 1 in 10 further . What is the concentration of the final solution in PPM ?

  • Answer as whole number

  • WATCH LONDON PHARMACIST NETWORK ON YOUTUBE

372 of 468

ANSWER 14

  • 0.2g = 100 ml
  • 0.2 = 5 ml
  • Diluted to 50ml means dilution factor is 10
  • 0.2/10 = 0.02

  • Further 1 in 10 means 0.02/10 again

  • FINAL CONC = 0.002%w/v
  • ANSWER = 20 PPM

373 of 468

QUESTION 15 –

Anabella - a 22 year old takes the recommended daily dose of lymecycline for treatment of mycoplasma by mouth. She also takes 10ml of ferrous fumarate solution . Both medicines interact !Use the resource provided to aid you.

  • Assume the bioavailability of lymecycline is 70% and ferrous fumarate can reduce the eventual plasma concentration of lymecycline by 10%.

  • Considering the information provided, calculate % of lymecycline that will REACH her blood stream in one day?
  • Express your answer to nearest ten percent. ANSWER
  • Lymecycline | Drugs | BNF | NICE

374 of 468

ANSWER 15

  • daily dose is 408 x 2 = 816mg
  • 70 percent = 571.2
  • 10 percent of 571.2 = 57.16

  • 571.2 – 57.16 = 514.04

so, 514.04/816 = 60%

375 of 468

QUESTION 16

  • A six-year-old with body weight of 6.5 kg, has been prescribed amikacin continuous infusion at a dose of 5mg/kg/hour. To give this infusion, 125 mg amikacin will be diluted in 60 mL of glucose 5%. The infusion pump rate can be set in 0.5 mL/hour increments. What volume of drug, in ml, will be administered every 6 hours? Give your answer to nearest 5ml .

376 of 468

ANSWER 16

  • Dose prescribed is 5 mg x 6.5 kg = 32.5 mg/hour
  • Product we’re using contains 125 mg in 60 mL,
  • 32.5mg = 15.6 mL/hour
  • The pump is set in 0.5 mL/hour increments, therefore the hourly rate is 15.5mL for one hour
  • (Remember: the pump will only allow you to set either 0.5ml intervals )
  • 15.5 mL/hr. x 6 hours = 93ml
  • ANSWER = 95 ml

377 of 468

QUESTION 17

Ms. P is prescribed 1 in 5000 solution of potassium chloride and needs 500ml TDS for 1 week. The hospital has 500ml of 2%w/v potassium chloride in stock.

How volume of the stock solution will be required to supply for Ms. P’s entire treatment? Answer as whole number

378 of 468

ANSWER 17

  • STOCK VS NEW SOLUTION
  • C1v1 = c2v2
  • 2 x v1 = 0.02 x 10500
  • v1 = 0.02 x 10500

2

  • V1 = 105 ml

379 of 468

QUESTION 18

  • Master W. has been prescribed erythromycin 250mg/5ml QDS to treat an infection. He has been instructed to take erythromycin for two weeks. You don’t have 250mg/5ml bottles in stock and his mother happy to accept erythromycin 125mg/5ml bottles. How many 100ml bottles would you supply ?

380 of 468

ANSWER 18

  • 250 mg = 5ml
  • 5ml x 4 = 20
  • 20ml x 14 = 280 ml
  • For erythromycin 125/5ml
  • 280ml x 2 = 560ml

  • Answer = 6 bottles of 125mg/5ml

381 of 468

- 19 SYNCHRONISE A PRESCRIPTION-

You are working in a community pharmacy and one of the patients complained to you that she runs out of two of her medicines rather quickly. She would like you to mention it to her practice pharmacist during your next surgery run. See details of her medication below . SYNCHRONISE CARBOCEISTEINE capsules

  • DRUG & STRENGTH DOSE REMAINDER
  • METHOTREXATE 2.5MG 4 WEEKLY 12
  • CO-CARELDOPA 12.5mg 1 QDS 336
  • RAMIPRIL 2.5MG 1 OD 16
  • LANSOPRAZOLE 15MG 1 BD 122
  • RISEDRONATE 35MG 1 PER WEEK 3
  • Sodium bicarbonate 500MG 2 TDS 480
  • TRAZODONE 50MG 2 OD 110
  • CARBOCEISTEINE 375 2 TDS 96

382 of 468

ANSWER 19

  • Calculate highest one first
  • CO-careldopa IS 84 days
  • 84 - 16 = 68
  • 68 x 6 = 408
  • ANSWER IS 408 CAPS

383 of 468

QUESTION 20

  • A 10 year old weighing 30kg is to receive carbamazepine at a dose of 20mg/kg/day in 3 divided doses. Each 250mg carbamazepine ampoule is to be reconstituted with 5ml normal saline and further diluted to 50ml with purified water. Given that each dose will be infused over 45 mins , calculate rate of infusion in ml per minute
  • ANSWER TO 2.D.P.

384 of 468

QUESTION 20

  • 20mg = 1 kg
  • 600 mg = 30kg

  • 600mg/3 = 200mg
  • 250 = 50ml
  • 200 = 40 ml
  • If 40ml = 45 mins
  • X = 1 min
  • X = 0.89ml/ min

385 of 468

INFUSION RATES – QUESTION 21

  • A patient is to be administered 1.5L of sodium chloride 0.9% fluids via IV over a total of 15 hours. After running for 10 hours and 25 minutes, 225ml of the fluid remain. Assume that there are 20 drops in 1ml, what is the rate in drops/min that the remaining fluids need to be given so that the IV ADMINISTRATION FINISHES IN THE required time? Give answer to nearest whole number

386 of 468

ANSWER 21

  • 4 hours and 35 minutes remaining
  • 275 mins = 225ml
  • 1 min = 0.81918ml
  • 1ml = 20 drops

  • Answer 16 drops / min

387 of 468

QUESTION 22

Sarah is due to receive a drug via infusion. The drug is available as 63mcg/45ml. The nurse set the pump to deliver 90ml per 1.5hrs.  

  • Supposing the infusion starts at 9am on Monday morning,

Calculate what time and day of the week you think 4.140 litres of the drug would have been administered by.

388 of 468

QUESTION 22

  • 6am on Thursday

389 of 468

QUESTION 23 – HALF LIFE

  • During an experiment, the half life of Ampicillin suspension was found to be 6 days at room temperature. What would the initial strength of the suspension have been in %w/v if the ampicillin suspension was found to be 2.5mg/ 5ml after 42 days.
  • Express your final answer to 3 d.p.

390 of 468

ANSWER 23

  • At 42 days = 0.5mg = 1 ml
  • At 36 days = 1mg = 1ml
  • At 30 days = 2mg = 1ml
  • At 24 days = 4mg = 1ml
  • At 18 days = 8mg = 1ml
  • At 12 days = 16 mg = 1ml
  • At 6 days = 32 mg = 1ml
  • At day 0 = 64mg = 1ml
  • 64mg = 0.064g
  • ANSWER 6.400% W/V
  • CORRESPONDING WITH 0.064g/ml

391 of 468

QUESTION 24

You receive a prescription for carmelose 0.5% eye drops with the following instructions.

 

  • Instil 2 drops into each eye every 3 hours for 18 hours, then instil 2 drops into each eye four times a day for a further 6 days, then instil one drop into left eye four times daily for a further 7 days. Mitte1 x 10ml.
  • Calculate the volume (in ml) that will be remaining inside the bottle at the end of the treatment. Assume no wastage! Round your answer up to the nearest whole number

392 of 468

ANSWER 24

  • 4 x 6 = 24 drops
  • 4 x 4 x 6 = 96 drops
  • 4 x 7 = 28 drops
  • 148 drops in total
  • 20 drops = 1ml
  • 148 = 7.4ml
  • 2.6ml
  • 3ml approximately answer

393 of 468

QUESTION 25

  • A 40-year-old woman comes to your pharmacy with a prescription for effervescent potassium chloride and potassium bicarbonate tablets (Sando-K), two tablets to be taken three times for 3 days. one Sando-K tablet contains 12 mmol of potassium, the diet of a healthy adult will provide a total intake of 100 mmol potassium. If the patient takes the effervescent potassium as prescribed what percentage (%) of their daily intake of potassium will be provided by the Sando-K

394 of 468

ANSWER 25

  • 12 mmol x 2 = 24 mmol 24 mmol x 3 = 72 mmol
  • 72/100 = 0.72
  • 0.72 x 100 = 72 %

395 of 468

QUESTION 26

  • Mr. Boris presents a prescription for Gabapentin 100mg capsules.
  • Take one capsule TDS daily for 3 days, then 2 capsules TDS for 4 days then 3 capsules BD for three days then 4 capsules TDS for a month. You supply your total stock of 39 capsules.
  • How many capsules are owed to ?

396 of 468

ANSWER 26

  • 3 x3 = 9
  • 6 x 4 = 24
  • 6 x 3 = 18
  • 12 x 336
  • 387 – 39= 348

  • ANSWER 348

397 of 468

QUESTION 27

You work a night shift in a diabetic hospital ward where an old patient should start receiving a 250ml sodium chloride infusion at 8pm on Sunday night set at a rate of 4ml per 60 minutes and the infusion is meant to finish at 6pm the next day (Monday) .At 11.30 pm that same Sunday night, you receive instructions to increase the rate of infusion.

  • Calculate what rate in ml/hour you would need to increase the rate to from 11.30pm on Sunday night in order for the infusion to finish at 5.30pm the next day (Monday). ANSWER TO 2.DP.

398 of 468

ANSWER 27

  • 8pm to 11.30pm = 3.5 hrs.
  • 4ml per 60 mins
  • 14ml infused in 3.5hrs

  • So, 236 ml remaining
  • There are 18 hours between 11.30pm Sunday and 5.30pm on Monday
  • 236/18hrs = 13.11
  • ANSWER 13.11 ml / hr

399 of 468

QUESTION 28

Mr. B is a 65year old man who weighs 11 stones 5lb, he regularly takes phenytoin capsules for epilepsy. He is admitted in hospital and is due to be administered phenytoin by I.V. injection over five minutes at a dose of 90mg/10kg. phenytoin injection is available as a 650mg vial which is reconstituted with 10ml of water for injections prior to administration to yield a concentration of 60mg/ml.

1 lb = 0.45kg 1 stone = 6.35kg

  • Calculate the infusion rate in ml/min. Give your answer to 2.d.p

400 of 468

ANSWER 28

  • 11 stones and 5 lb = 72.1kg
  • 9mg = 1 kg
  • 648.9mg = 72.1kg
  • conc is 60mg = 1 ml
  • 649mg = 10.8166 ml
  • 10.8166/ 5 = 2.16ml

  • ANSWER = 2.16 ml/min

401 of 468

QUESTION 29

  • A 30kg infant requires 20mg/kg of Amoxicillin to treat a chest infection. 5ml vials of 50mg/ml of amoxicillin is available in stock for dilution before infusion. You are given instructions to dilute the dose required by this patient up to 100ml with purified water. The infusion rate must not exceed 4mg/kg/minute.

  • Calculate the maximum infusion rate in ml/minute for this infusion . Answer as whole number.

402 of 468

ANSWER 29

  • 20kg x 20 = 400mg
  • 400mg WILL BE IN 100ml

  • 3mg x 20kg = 60mg per minute

  • 400mg = 100ml
  • 60mg = 15ml

  • ANSWER = 15ml/ minute

403 of 468

QUESTION 30

You currently have a 300ml stock of glucose 20%, you have been asked to remove 200ml from your stock and add in 100ml of a new glucose 5% solution. What is the concentration of the new solution?

  • Give answer to nearest 0.1
  •  

404 of 468

ANSWER 30

  • C1V1 PLUS C2V2 = C3V3

  • 20 x 100 plus 5 x 100 = c3 x 200
  • 2500/200
  • C3 = 12.5
  • ANSWER = 12.5%w/v

405 of 468

QUESTION 31

Musa, A 68 year old male has been prescribed cefalexin for lower urinary tract infection BD dose MDU.

  • but this may be affected by his gradually worsening renal function. The patient’s creatinine clearance is calculated using a body weight of 212 Lb and a serum.
  • creatinine result of 204 µmol/L.
  • Creatinine Clearance (mL/min) = 1.23 x (140-age) x weight (kg)

Serum creatinine (µmol/L))

  • Calculate the patient’s creatinine clearance, in mL/min. Give your answer to the nearest whole number. Then state in mg the maximum amount of the drug Musa can receive per dose
  • Cefalexin | Drugs | BNF | NICE

406 of 468

ANSWER 31

  • crcl = 41 mL/min to the nearest whole number

  • 3g per day max
  • ANSWER = 1500mg per dose

407 of 468

QUESTION 32

  • A 5-year-old child, who weighs 24.2 kg, has had IV ceftazidime 50 mg/kg every 8 hours recommended by microbiology for a susceptible infection.  The required number of 500 mg vials have been diluted with 5 mL water for injection, ready for IV bolus administration. How many ml of the reconstituted ceftazidime will be required for each dose? Give your answer to nearest whole number.

408 of 468

QUESTION 32

  • USE SPC
  • Go to section 6.6
  • Look at the table
  • IV bolus . Once reconstituted new con is 96mg/ml
  • Volume = 12.6 ml
  • ANSWER = 13ml

409 of 468

QUESTION 33

  • Ms. V a 63-year-old woman who weighs 67kg and 180cm tall is being treated for breast cancer .She is to receive doxorubicin at a dose of 45mg per meter every 3 weeks. Using the national dosing banding table provided , calculate the volume of doxorubicin Ms. V will receive per dose.
  • national-tables-2-mgml-multi-syringe-v2.pdf (england.nhs.uk)

410 of 468

ANSWER 33

  • dose is 45mg
  • 45mg x BSA I.E 1.83 = 82.35mg
  • look at table , round up to mg
  • If 2mg = 1ml
  • 80 = 40ml

  • ANSWER = 40 ml

411 of 468

QUESTION 33

  • Ms. V a 63-year-old woman who weighs 67kg and 180cm tall is being treated for breast cancer .She is to receive doxorubicin at a dose of 45mg per meter every 3 weeks. Using the national dosing banding table provided , calculate the volume of doxorubicin Ms. V will receive per dose.
  • national-tables-2-mgml-multi-syringe-v2.pdf (england.nhs.uk)

412 of 468

ANSWER 33

  • dose is 45mg
  • 45mg x BSA I.E 1.83 = 82.35mg
  • look at table , round up to mg
  • If 2mg = 1ml
  • 80 = 40ml

  • ANSWER = 40 ml

413 of 468

QUESTION 34 -

  • You are required to produce a batch of 10,000 candesartan 4mg tablets , in addition to the candesartan , each tablet is to contain 60mg of disintegrants and flow regulators, 36mg of coating and the remainder of the tablet is made up with starch. Given that each tablet will have a final total weight of 135mg , what is the weight in kg of starch required to prepare this batch of tablets.
  • Answer as nearest 1.D.P

414 of 468

ANSWER 34

  • 4mg plus 36mg plus 60 mg = 100mg
  • 135mg – 100mg = 35 mg
  • 35mg is starch
  • 35 x 10000 = 350000mg
  • 350000 = 0.35kg
  • Answer = 0.4KG

415 of 468

QUESTION 35

  • Mo is a 35-year-old male patient with type 2 diabetes . He comes to your pharmacy and mentions he will be travelling to India with his wife and son for two whole months from 1st May to 30th June. He uses Novomix 30 flexpen on alternate days as follows – 8 units at breakfast, 6 units at lunch and 12 units at supper. How many pens would you supply Mo in total assuming he requests an additional pen as well just in case.
  • Answer to nearest whole number.

416 of 468

ANSWER 35

  • I day = 26 units
  • Alternate days is 31 days in total = 806
  • 1 extra pen = 300 units
  • 1106/300 = 3.69

  • ANSWER = 4 PENS

417 of 468

QUESTION 36

  • A 49-year-old man has chronic back pain which has worsened over the last six months. His consultant has decided to stop his codeine tablets and prescribe Oramorph (morphine sulfate) 10 mg/5 mL oral solution to manage the pain. The patient has been taking six codeine 30 mg tablets every day. The consultant decides to use his current codeine dose to prescribe an equivalent amount of morphine sulfate using Oramorph 10 mg/5 mL oral solution every six hours when required. How many milligrams of morphine sulphate will the patient require every day ? Give your answer to one decimal place.
  • Prescribing in palliative care | Medicines guidance | BNF | NICE

418 of 468

ANSWER 36

  • Using the table provided in the resource pack identify how many mg of codeine is
  • equivalent to oral (PO) morphine.
  • 100mg of codeine = 10mg of PO morphine
  • The patient is taking 6 x 30mg of codeine tablets/day= 180 mg of codeine per day.
  • 180 mg/10 = 18 mg of PO morphine per day
  • ANSWER = 18.0mg

419 of 468

QUESTION 37

  • A patient takes Temazepam 10mg OD , paracetamol 500mg PRN and MST 100mg continuous every day. She also takes 8ml of oramorph oral solution 10mg/5ml QDS for breakthrough pain. What is the maximum dose of morphine she can have per day if her GP decides to increase her dose ? Answer to nearest 5mg

420 of 468

ANSWER 37

100 + 64 = 164MG 

  • 50% of 164 = 82

  • 164 + 82 = 246 mg per day

  • ANSWER = 245mg

421 of 468

QUESTION 38

Mr. Fred is a 45-year-old patient admitted in the orthopedic ward after a car accident. He is to receive 120mg of oxycodone per day via a 10cm syringe driver for pain. The oxycodone dose has been made up to 75ml with water for injection and the syringe driver has been set at a rate of 4.2 mm/hour. Mr. Fred weighs 70kg . What dose of oxycodone in mcg/kg/min is Mr . Fred going to receive? ANSWER TO 1 D.P

422 of 468

ANSWER 38

  • 120mg = 10cm = 100mm
  • If 4.2 mm = 1 hour
  • 5.04 mg = 4.2 mm = 1 hour (60 mins)
  • x = 1 min
  • X = 0.084mg or 84 mcg
  • 84mcg per 70 kg
  • 1.2mcg = 1kg

423 of 468

QUESTION 39

Mr. G. was prescribed co-codamol 30mg/500mg 2 QDS for 30 days. After taking the medicine for 20 days, he returns 80 co-codamol 30/500mg tablets and tells you that he can no longer continue taking the drug due to constipation. Calculate the % adherence in this scenario assuming no wastage?

  • Give your final answer to NEAREST TEN.

424 of 468

ANSWER 39

  • FORMULA
  • Actual/supposed amount x 100

  • 20 days = 160
  • 30 days suppose to take 240 tabs
  • 160/240 x 100
  • 66.67%
  • NEAREST TEN % = 70%
  • ANSWER = 70 %

425 of 468

QUESTION 40

  • . A company has developed a new drug and are in the process of conducting a phase 3 trial. The trial will include 3 –arm randomized controlled study with an allocation ratio of 1:2:2.

  • What is the total number of patients required to participate in the study so that there are at least 55 patients in each arm?

426 of 468

ANSWER 40

  • 5 x 55 = 275
  • Answer = 275

427 of 468

CONTACT DETAILS

428 of 468

ANSWER 1 – JUNE 2022

  • Units of wine = 1225(ml) x 13 (%) = 15.925
  • 1000
  • Units of alcohol = 1704(ml) x 4 (%) = 6.816

1000

  • Units of alcohol = 50 x 40 = 2
  • 1000
  • 15.925 + 6.816 = 22.741 plus 2 = 24.741
  • 24.741 – 14 = 10.741

  • Units of alcohol FORMULA = volume of drink (ml) x ABV (%)
  • 1000
  • ANSWER = 10.74 units

429 of 468

ANSWER 2 – JUNE 2022

  • CALCULATE WEIGHT DIFFERENCE
  • 101.25kg – 71.96 kg
  • = 29.29
  • ANSWER = 29.5kg

430 of 468

ANSWER 3

  • The displacement value of clarithromycin is 1.1 mL/g, So 3gwill displace 3.3 mL of diluent.
  • vial contains 100 mg/mL and this is equivalent to 3000 mg in 30 ml.
  • Final volume should be 30ml,
  • Therefore volume of diluent to add is 30 – 3.3 = 26.7 mL
  • ANSWER = 27ml

431 of 468

ANSWER 4

  • duration x cost difference x number of patients

  • 1 repeat x 49.50 x 18

  • = 891

  • ANSWER = £890

432 of 468

ANSWER 5

  • first, Calculate IBW
  • 173 – 152.4 = 20.6cm
  • 20.6cm = 8.110 inches
  • 2.3 x 8.110 plus 50 = 68.653kg
  • CBW = 68.653 plus 0.4 X (23.1654) = 77.91916
  • If 20mg = 1ml
  • 77.91916 = 3.89ml

  • ANSWER = 4ml

433 of 468

ANSWER 6

  • Final concentration is 5% means 5g in 100ml
  • In 5 Litres there will be = 250g
  • So, 250g is 90% of aminophyline i.e minus 10%
  • CALCULATE for a 100%
  • if 250g = 90
  • X = 100
  • 277.77g
  • ANSWER = 280g

434 of 468

ANSWER 7

  • 1750KCAL / 5 hours = 350KCAL
  • 350kcal per hour
  • 6kcal = 5ml
  • 350kcal = 291.67ml

  • ANSWER = 291.5 ml

435 of 468

ANSWER 8

  • 250MG of amoxicillin in 100ml
  • 25 in 10ml
  • 2.5 in 1ml

  • 1ml diluted to 50ml means 2.5mg will be in 50ml

  • 2.5mg = 50ml
  • 0.05 = 1ml

  • ANSWER = 0.05 mg/ml

436 of 468

ANSWER 9

  • 0.5g = 1kg
  • 0.5 x 32kg = 16g or 16000 mg

 

  • 10% means 10g in 100ml
  • So o.o5g = 0.5ml
  • 0.05g = 50mg

 

  • 50mg x 32 = 1hr = 1600/2 (800)
  • 100mg x 32 = 1hr = 3200/2 (1600)
  • 200 x 32 = 1hr 6400/2 (3200)

 

  • 400mg x 32 = 12800

  • 800 + 1600 + 3200 = 5600

 

  • 16000mg – 5600mg = 10400
  • 12800 = 60 mins
  • 10400 = 48.75 mins

 

  • ANSWER = 138.75

437 of 468

ANSWER 10

  • 10th June = 2 drops
  • 11th June = 3 drops
  • 12th June = 3 drops
  • 13th June = 2 drops
  • Total drops = 10 drops

  • If 20 drops = 1 ml
  • 10 drops = 0.5ml

  • ANSWER = 0.5ML

438 of 468

ANSWER 11

  • 1000PPM = 0.1%w/v
  • 5 = 100 ml
  • 10g = 200ml

  • 0.1g = 100ml
  • 10 = 10000ml

  • Remove 200ml from 10000ml
  • = 9800
  • ANSWER = 9.80 LITRES

439 of 468

ANSWER 12

  • first step - 250 x 3 = 750mg
  • Step 2 - 750mg x 1.3 = 975
  • Step 3 - 2 x100 = 200mg
  • 975 + 200 = 1175
  • Step 4 - 1175 x 0.55 = 646.25 mg
  • 646.25/20 = 32.3125
  • ANSWER = 16mg ropinirole patches

440 of 468

ANSWER 13

  • MR = 106
  • MOLE = Mass/ mr
  • Mole = 2g/106
  • Mole = 0.01886792
  • Mass of sodium = 0.01886792 x 46= 0.86792g
  • Mg = 867.9mg ANSWER

441 of 468

ANSWER 14

  • 0.2g = 100 ml
  • 0.2 = 5 ml
  • Diluted to 50ml means dilution factor is 10
  • 0.2/10 = 0.02

  • Further 1 in 10 means 0.02/10 again

  • FINAL CONC = 0.002%w/v
  • ANSWER = 20 PPM

442 of 468

ANSWER 15

  • daily dose is 408 x 2 = 816mg
  • 70 percent = 571.2
  • 10 percent of 571.2 = 57.16

  • 571.2 – 57.16 = 514.04

so, 514.04/816 = 60%

443 of 468

ANSWER 16

  • Dose prescribed is 5 mg x 6.5 kg = 32.5 mg/hour
  • Product we’re using contains 125 mg in 60 mL,
  • 32.5mg = 15.6 mL/hour
  • The pump is set in 0.5 mL/hour increments, therefore the hourly rate is 15.5mL for one hour
  • (Remember: the pump will only allow you to set either 0.5ml intervals )
  • 15.5 mL/hr. x 6 hours = 93ml
  • ANSWER = 95 ml

444 of 468

ANSWER 17

  • STOCK VS NEW SOLUTION
  • C1v1 = c2v2
  • 2 x v1 = 0.02 x 10500
  • v1 = 0.02 x 10500

2

  • V1 = 105 ml

445 of 468

ANSWER 18

  • 250 mg = 5ml
  • 5ml x 4 = 20
  • 20ml x 14 = 280 ml
  • For erythromycin 125/5ml
  • 280ml x 2 = 560ml

  • Answer = 6 bottles of 125mg/5ml

446 of 468

ANSWER 19

  • Calculate highest one first
  • CO-careldopa IS 84 days
  • 84 - 16 = 68
  • 68 x 6 = 408
  • ANSWER IS 408 CAPS

447 of 468

QUESTION 20

  • 20mg = 1 kg
  • 600 mg = 30kg

  • 600mg/3 = 200mg
  • 250 = 50ml
  • 200 = 40 ml
  • If 40ml = 45 mins
  • X = 1 min
  • X = 0.89ml/ min

448 of 468

ANSWER 21

  • 4 hours and 35 minutes remaining
  • 275 mins = 225ml
  • 1 min = 0.81918ml
  • 1ml = 20 drops

  • Answer 16 drops / min

449 of 468

QUESTION 22

  • 6am on Thursday

450 of 468

ANSWER 23

  • At 42 days = 0.5mg = 1 ml
  • At 36 days = 1mg = 1ml
  • At 30 days = 2mg = 1ml
  • At 24 days = 4mg = 1ml
  • At 18 days = 8mg = 1ml
  • At 12 days = 16 mg = 1ml
  • At 6 days = 32 mg = 1ml
  • At day 0 = 64mg = 1ml
  • 64mg = 0.064g
  • ANSWER 6.400% W/V
  • CORRESPONDING WITH 0.064g/ml

451 of 468

ANSWER 24

  • 4 x 6 = 24 drops
  • 4 x 4 x 6 = 96 drops
  • 4 x 7 = 28 drops
  • 148 drops in total
  • 20 drops = 1ml
  • 148 = 7.4ml
  • 2.6ml
  • 3ml approximately answer

452 of 468

ANSWER 25

  • 12 mmol x 2 = 24 mmol 24 mmol x 3 = 72 mmol
  • 72/100 = 0.72
  • 0.72 x 100 = 72 %

453 of 468

ANSWER 26

  • 3 x3 = 9
  • 6 x 4 = 24
  • 6 x 3 = 18
  • 12 x 336
  • 387 – 39= 348

  • ANSWER 348

454 of 468

ANSWER 27

  • 8pm to 11.30pm = 3.5 hrs.
  • 4ml per 60 mins
  • 14ml infused in 3.5hrs

  • So, 236 ml remaining
  • There are 18 hours between 11.30pm Sunday and 5.30pm on Monday
  • 236/18hrs = 13.11
  • ANSWER 13.11 ml / hr

455 of 468

ANSWER 28

  • 11 stones and 5 lb = 72.1kg
  • 9mg = 1 kg
  • 648.9mg = 72.1kg
  • conc is 60mg = 1 ml
  • 649mg = 10.8166 ml
  • 10.8166/ 5 = 2.16ml

  • ANSWER = 2.16 ml/min

456 of 468

ANSWER 29

  • 20kg x 20 = 400mg
  • 400mg WILL BE IN 100ml

  • 3mg x 20kg = 60mg per minute

  • 400mg = 100ml
  • 60mg = 15ml

  • ANSWER = 15ml/ minute

457 of 468

ANSWER 30

  • C1V1 PLUS C2V2 = C3V3

  • 20 x 100 plus 5 x 100 = c3 x 200
  • 2500/200
  • C3 = 12.5
  • ANSWER = 12.5%w/v

458 of 468

ANSWER 31

  • crcl = 41 mL/min to the nearest whole number

  • 3g per day max
  • ANSWER = 1500mg per dose

459 of 468

QUESTION 32

  • USE SPC
  • Go to section 6.6
  • Look at the table
  • IV bolus . Once reconstituted new con is 96mg/ml
  • Volume = 12.6 ml
  • ANSWER = 13ml

460 of 468

ANSWER 33

  • dose is 45mg
  • 45mg x BSA I.E 1.83 = 82.35mg
  • look at table , round up to mg
  • If 2mg = 1ml
  • 80 = 40ml

  • ANSWER = 40 ml

461 of 468

ANSWER 33

  • dose is 45mg
  • 45mg x BSA I.E 1.83 = 82.35mg
  • look at table , round up to mg
  • If 2mg = 1ml
  • 80 = 40ml

  • ANSWER = 40 ml

462 of 468

ANSWER 34

  • 4mg plus 36mg plus 60 mg = 100mg
  • 135mg – 100mg = 35 mg
  • 35mg is starch
  • 35 x 10000 = 350000mg
  • 350000 = 0.35kg
  • Answer = 0.4KG

463 of 468

ANSWER 35

  • I day = 26 units
  • Alternate days is 31 days in total = 806
  • 1 extra pen = 300 units
  • 1106/300 = 3.69

  • ANSWER = 4 PENS

464 of 468

ANSWER 36

  • Using the table provided in the resource pack identify how many mg of codeine is
  • equivalent to oral (PO) morphine.
  • 100mg of codeine = 10mg of PO morphine
  • The patient is taking 6 x 30mg of codeine tablets/day= 180 mg of codeine per day.
  • 180 mg/10 = 18 mg of PO morphine per day
  • ANSWER = 18.0mg

465 of 468

ANSWER 37

100 + 64 = 164MG 

  • 50% of 164 = 82

  • 164 + 82 = 246 mg per day

  • ANSWER = 245mg

466 of 468

ANSWER 38

  • 120mg = 10cm = 100mm
  • If 4.2 mm = 1 hour
  • 5.04 mg = 4.2 mm = 1 hour (60 mins)
  • x = 1 min
  • X = 0.084mg or 84 mcg
  • 84mcg per 70 kg
  • 1.2mcg = 1kg

467 of 468

ANSWER 39

  • FORMULA
  • Actual/supposed amount x 100

  • 20 days = 160
  • 30 days suppose to take 240 tabs
  • 160/240 x 100
  • 66.67%
  • NEAREST TEN % = 70%
  • ANSWER = 70 %

468 of 468

ANSWER 40

  • 5 x 55 = 275
  • Answer = 275