1 of 10

Екскурсія до шкільного музею села гать

2 of 10

Вугільні праски

Вугільні праски

Корпус виготовлений із чавуну, а ручка - з дерева. Для того, щоб користуватися праскою, потрібно було в горловину насипати розпечене вугілля. Потім праску розгойдували широкими рухами і лише після цього можна було прасувати.

3 of 10

Прядка

Прядка

Використовували для ручного прядіння. Пряли з волокнистих матеріалів (бавовни, коноплі, льону). Кожна жінка вміла прясти, а матері вчили цьому ремеслу своїх доньок.

4 of 10

Равликові мушлі

Равликові мушлі – різновид локшини. Суп із равликовими мушлями був важливою стравою будь-яких подій, свят, весілля, хрестини, Різдва, Великодня.

Тісто для “равликів”готували зазделегідь. Кожен приносив свої інструменти для виготовлення равликів: спеціальну дошку та загострену деревяну палицю. Під час роботи жінки співали, адже це була важлива подія , в який брали участь тільки жінки.

5 of 10

Дерев’яна діжка

Одним із головних продуктів харчування був – “хліб насущний”. За звичаєм, випічкою хліба займалися жінки. Замішували тісто в дерев’яній діжці на хмелевому розчині. Після танення, випікали в печі. Багато легенд, приказок , прислів’їв про хліб існує в нашому краї.

6 of 10

Губа

Губаселянський верхній одяг, для бідних людей - кожух. Він був сплетений з вовняної нитки, прикрашений гудзиками. Існує також прислів’я, яке радить молоді одружуватися з тими, хто належить до їхнього соціального стану.

7 of 10

Ярмо

Ярмо- упряж для великої рогатої худоби, зроблена з дерев’яних брусків, з’єднаних у вигляді рами, яку одягають на шию тварин.

8 of 10

Дзвін

Музичний інструмент пастухів”, його надягають переважно на шию волів, корів, коней, овець, які пасуться під відкритим небом. За допомогою його звуку можна знайти тварин, які заблукали в темряві, тумані.

9 of 10

Дошка

Шкільна дошка – засіб, предмет у навчанні. Кожний учень мав у сумці таку дощечку з одного боку для письма, а з другого, в клітинку, для арифметики.

10 of 10