1 of 49

Plan implementacije za kružne prakse (II):

Izmišljene tvrtke

Financirano od strane Europske unije. Izneseni stavovi i mišljenja su, međutim, isključivo stavovi autora/autorica i ne odražavaju nužno stavove Europske unije ili Izvršne agencije za obrazovanje i kulturu (EACEA). Ni Europska unija ni EACEA ne mogu se smatrati odgovornima za njih.

Broj projekta: 2024-1-SE01-KA220-ADU-000244589.

2 of 49

U nastavku ćete pronaći 5 izmišljenih tvrtki: Odaberite jednu od tvrtki s kojom ćete raditi u ovoj vježbi. Kliknite na naziv tvrtke koju ste odabrali da biste bili usmjereni na nju.

​

Za povratak na ovu stranicu kliknite na zeleni krug na kraju opisa izmišljene tvrtke:

​

​

​

Navigacija

Izmišljene tvrtke

3 of 49

Tvrtka: Meditech Solutions d.o.o.

Lokacija: Galway, Irska

Sektor: Proizvodnja zdravstvene tehnologije

​

Prihod (2025.): 18,5 milijuna eura

​

Profil

Meditech Solutions Ltd. je poduzeće sa 75 zaposlenika s jednim proizvodnim pogonom smještenim u tehnološkom parku Galway. Dizajniraju i proizvode medicinske dijagnostičke uređaje za jednokratnu upotrebu za bolnice i klinike diljem Irske, kao i EU. Njihovi proizvodi uključuju uglavnom jednokratne patrone za testiranje krvi i prijenosne dijagnostičke setove koji se koriste za brzo otkrivanje infekcija.

​

Tvrtka 1: Zdravstveni sektor

4 of 49

Operacije

Meditech Solutions nabavlja polimerna kućišta i elektroničke komponente od dobavljača u Irskoj i kontinentalnoj Europi. Proizvodnja uključuje prethodno oblikovanje plastike, sastavljanje elektronike i konačno pakiranje u sterilnim uvjetima. Proizvodi se distribuiraju putem mreža nabave za zdravstvo i vanjskih logističkih pružatelja usluga.

​

Tvrtka 1: Zdravstveni sektor

5 of 49

Potrošnja energije u 2025. godini

​

Opseg 1: Izgaranje prirodnog plina (160 MWh) - 12,5% od ukupnog broja

Tvrtka 1: Zdravstveni sektor

Opseg 2: Kupljena električna energija (1.125 MWh) - 87,5% od ukupnog iznosa

Izvor energije iz mreže: 65% obnovljivih + 35% fosilnih/nuklearnih izvora

6 of 49

Potrošnja goriva u 2025.: 15.000 litara dizela

​

​

​

​

​

​

​

​

vode u 2025.: 12.500 m3

Tvrtka 1: Zdravstveni sektor

7 of 49

Tvrtka 1: Zdravstveni sektor

Tokovi i izlazi otpada u 2025. godini

Čvrsti otpad

    • Nereciklirajući miješani plastični otpad iz proizvodnje: 38 tona
    • Otpad elektroničkih komponenti i neispravne jedinice: 4,5 tona
    • Kontaminirana ambalaža i zaštitni materijali: 8 tona
    • Opći operativni otpad: 12 tona

​

Otpad nakon potrošnje

    • Rabljeni dijagnostički uređaji vraćeni kao klinički otpad: procjenjuje se na 2,6 milijuna jedinica (otprilike 130 tona) - trenutno se spaljuju kao opasni medicinski otpad u zdravstvenim ustanovama

​

Fokus na tržištu

    • B2B prodaja bolnicama, klinikama i dijagnostičkim laboratorijima diljem Irske i EU s godišnjim obujmom proizvodnje od približno 2,8 milijuna dijagnostičkih jedinica
    • Vijek trajanja proizvoda: uređaji za jednokratnu upotrebu (koristi se jednom i odbacuje unutar 24 sata)

​

8 of 49

Tvrtka 1: Zdravstveni sektor

ESG napori i izazovi

Tvrtka ima formalnu ESG politiku usmjerenu na usklađenost s propisima, sigurnost proizvoda i dobrobit zaposlenika. Izvješćivanje o okolišu trenutno se bavi energetskom učinkovitošću, smanjenjem ambalaže i odvajanjem otpada.

​

30% vanjske kartonske ambalaže dobiveno je iz recikliranog sadržaja u 2025. Optimizirani procesi injekcijskog prešanja smanjili su otpad polimera za 8% u usporedbi s osnovnim podacima tvrtke iz 2020. godine.

​

Značajan dio utjecaja Meditech Solutionsa na okoliš proizlazi iz velikih količina nereciklirajućeg plastičnog otpada koji nastaje od dijagnostičkih proizvoda za jednokratnu upotrebu i od odlaganja kliničkog otpada na kraju životnog vijeka. Suočavaju se sa sve većim pritiskom kupaca i regulatora da smanje plastični otpad i uključe kružnost u životni ciklus svojih proizvoda, tj. u vezi s Akcijskim planom EU za kružno gospodarstvo i klimatskim ciljevima Irske o smanjenju emisija za 50% do 2030. godine.

​

Mehanizmi određivanja cijena ugljika vjerojatno će povećati troškove nabave primarne plastike i spaljivanja otpada. Osim toga, proces proizvodnje primarnih polimera medicinske kvalitete porastao je za 34% od 2021. do 2023. zbog poremećaja u lancu opskrbe. Oporavljeni materijali mogli bi smanjiti nabavu primarnih materijala za 15-25%.

​

9 of 49

Tvrtka 1: Zdravstveni sektor

Velike mreže nabave bolnica sve više zahtijevaju od dobavljača da dokažu kvalifikacije za kružno gospodarstvo.

​

Postojeći sustavi povrata i recikliranja rabljenih dijagnostičkih komponenti ne postoje zbog rizika od kontaminacije i nedostatka infrastrukture za povratnu logistiku.

​

​

​

10 of 49

Tvrtka: Alimora Foods SL

Lokacija: Valencia, Španjolska

Sektor: Proizvodnja pakirane hrane

​

Prihod (2025.): 24,8 milijuna eura

​

Profil

Alimora Foods SL je srednje veliko poduzeće koje zapošljava 110 ljudi i upravlja proizvodnim i pakirnim pogonom na periferiji Valencije. Proizvode gotova jela, umake i grickalice na biljnoj bazi za maloprodajnu distribuciju u Španjolskoj i Portugalu. Njihov osnovni poslovni model usmjeren je na isporuku pristupačnih, dugotrajnih veganskih prehrambenih proizvoda putem nacionalnih lanaca supermarketa i platformi za e-trgovinu.

​

​

Tvrtka 2: Osnovne potrošačke potrepštine

11 of 49

Operacije

Sirovine se nabavljaju međunarodno od lokalnih i regionalnih dobavljača (npr. za povrće i žitarice) te dobavljača u Južnoj Americi i Aziji (npr. sojin protein, mahunarke, biljna ulja i začini – koji su ključne sirovine koje predstavljaju najveći udio). Proizvodnja uključuje obradu sastojaka, kuhanje, sterilizaciju i pakiranje u plastične posude i laminirane vrećice. Tvrtka se za distribuciju oslanja na vanjske logističke pružatelje usluga.

Tvrtka 2: Osnovne potrošačke potrepštine

12 of 49

Tvrtka 2: Osnovne potrošačke potrepštine

Tokovi i izlazi otpada u 2025. godini

Čvrsti otpad

    • Nereciklirajući višeslojni ambalažni otpad (nedostatci u proizvodnji, ostaci): 32 tone
    • Organski otpad od hrane (obrasci povrća, ostaci kuhanja, nestandardne serije): 85 tona
      • 45 tona poslano na industrijsko kompostiranje
      • 40 tona poslano na opći otpad/odlagalište
    • Otpad od kartona i papira: 8 tona (reciklirano)
    • Opći operativni otpad: 15 tona

​

13 of 49

Potrošnja energije u 2025. godini

​

Izgaranje prirodnog plina (125.358 m3) - 30,4% od ukupnog iznosa

Tvrtka 2: Osnovne potrošačke potrepštine

Kupljena električna energija (2.680 MWh) - 69,6% od ukupne količine

Izvor energije iz mreže: 50% obnovljivih + 50% fosilnih/nuklearnih izvora

14 of 49

Potrošnja goriva u 2025. godini:

​

​

​

​

​

​

​

​

Potrošnja vode u 2025. godini: 28.400 m3

Tvrtka 2: Osnovne potrošačke potrepštine

15 of 49

Tvrtka 2: Osnovne potrošačke potrepštine

Otpad nakon potrošnje

    • Rabljena ambalaža vraćena kao kućni otpad: procijenjenih 3,8 milijuna jedinica (otprilike 213 tona)
      • trenutna stopa recikliranja: <5% (većina višeslojne ambalaže nije prihvaćena od strane komunalnih programa recikliranja)

​

Emisije iz područja 3 u 2025. godini

(prijevoz uvezenih sastojaka)

    • cca. 1.680 tona CO2e - prvenstveno iz Južne Amerike i Azije (cca. 4,7 kg CO2e po kg prevezenog sojinog proteina i mahunarki u usporedbi s prosječnom emisijom od 0,3 kg CO2e po kg lokalno nabavljenog proizvoda)

​

Fokus na tržištu

    • B2B prodaja velikim španjolskim i portugalskim lancima supermarketa (Mercadona, El Corte Inglés, Continente)
    • Izravna e-trgovina potrošačima (12% prodaje, rastući segment)
    • Godišnji obujam proizvodnje: cca. 4,2 milijuna jedinica u svim kategorijama proizvoda
    • Raspodjela: 85% Španjolska, 15% Portugal

​

16 of 49

Tvrtka 2: Osnovne potrošačke potrepštine

ESG napori i izazovi

Alimora Foods održava ESG okvir u razvoju koji se prvenstveno fokusira na sigurnost hrane, dobrobit radnika i opću usklađenost s propisima o zaštiti okoliša. Trenutno praćenje okoliša uključuje potrošnju energije i vode, smanjenje ambalaže i gospodarenje otpadom od hrane. Međutim, na utjecaj tvrtke na okoliš značajno utječu emisije iz prijevoza sirovina na velike udaljenosti i ograničena interakcija s lokalnim poljoprivrednim lancima opskrbe. Ostali čimbenici koji utječu na utjecaj tvrtke na okoliš uključuju višeslojnu ambalažu za jednokratnu upotrebu, visoku potrošnju energije za procese sterilizacije i ograničenu iskorištavanje nusproizvoda hrane.

​

Za bolji utjecaj na okoliš, tvrtka koristi 65% recikliranog materijala za vanjsku kartonsku ambalažu. Kako bi se smanjio otpad od hrane u proizvodnji, veličine porcija su standardizirane, a recepti su optimizirani kako bi se koristilo cijelo povrće gdje je to moguće, smanjujući otpad od ostataka. Procesi sterilizacije produžuju rok trajanja (18-24 mjeseca) kako bi se smanjio otpad od hrane u lancu opskrbe.

​

40% mahunarki nabavlja se iz Španjolske i Portugala putem regionalne inicijative za nabavu pokrenute 2023. godine. Partnerstvo s 3 španjolska dobavljača organskog povrća doprinosi unosu povrća s 18%.

​

17 of 49

Tvrtka 2: Osnovne potrošačke potrepštine

Godišnje se otprilike 45 tona organskog proizvodnog otpada šalje u lokalni industrijski kompostarski pogon. Ne postoji program oporabe ambalaže nakon potrošnje.

​

Rastući pritisak potrošača i regulatora potiče tvrtku da se pozabavi otpadom od ambalaže i intenzitetom ugljika u poslovanju. Trenutni formati ambalaže nisu reciklabilni zbog kompozitnih materijala. Organski otpad iz proizvodnje samo se djelomično preusmjerava na kompostiranje. Velika ovisnost o uvoznim sastojcima na biljnoj bazi u suprotnosti je s rastućim očekivanjima za lokalno nabavljanje i smanjenim intenzitetom ugljika u lancu opskrbe – povećava emisije iz prometa i izloženost poremećajima u lancu opskrbe.

​

Unutar lanca opskrbe, korištenje djevičanskog zemljišta za proizvodnju soje u Južnoj Americi povezano je s rizicima od deforestacije, a vodni otisak tvrtke ugrađen je u uvezene sastojke iz regija s problemima vodnog stresa u Indiji i Brazilu.

​

Klimatski uvjetovani poremećaji u poljoprivrednoj proizvodnji u Južnoj Americi i Aziji (poplave, suše, ekstremne vrućine) - ali i geopolitički i logistički poremećaji - predstavljaju rizik za poslovanje tvrtke. Propisi poput Mehanizma EU za prilagodbu ugljika na granicama vjerojatno će povećati troškove uvoza. Osim toga, cijene prijevoza kontejnera za brodarstvo već su porasle za 300% tijekom poremećaja od 2020. do 2022.

​

​

18 of 49

Tvrtka 2: Osnovne potrošačke potrepštine

Lokalnim nabavama troškovi prijevoza za primjenjive sastojke mogu se potencijalno smanjiti za 30-40%. Istovremeno, otpornost lanca opskrbe može se poboljšati raznolikom, regionalnom bazom dobavljača, što također jača ugled tvrtke među potrošačima koji su svjesni održivosti.

​

Prosječni troškovi po toni uvezenih proteina/mahunarki iznose 1700 eura (uključujući dostavu, carine, zaštitu od valutnog rizika), što rezultira s 612 000 eura godišnje (u usporedbi s 1200-1400 eura/toni lokalnog nabavljanja zbog nižih troškova prijevoza, ali potencijalno više osnovne poljoprivredne cijene).

​

19 of 49

Tvrtka: Adriatic Microfinance doo

Lokacija: Zagreb, Hrvatska

Sektor: Mikrofinanciranje i kreditiranje malih i srednjih poduzeća

​

Prihod (2025.): 5,2 milijuna eura

​

Profil

Adriatic Microfinance doo je financijsko poduzeće sa 60 zaposlenika koje pruža mikrokredite, financiranje obrtnog kapitala i financijsko savjetovanje malim poduzećima i individualnim poduzetnicima diljem Hrvatske i susjednih balkanskih tržišta. Tvrtka posluje iz glavnog ureda u Zagrebu s regionalnim podružnicama u Splitu i Osijeku. Njezina je misija proširiti financijsku uključenost za nedovoljno opslužene sektore, uključujući poljoprivredu, turizam i malu proizvodnju.

​

Tvrtka 3: Financije

20 of 49

Operacije

Tvrtka upravlja portfeljem kredita financiranim kombinacijom privatnih investitora i europskih razvojnih programa. Procjena kredita, usluge klijentima i administrativne funkcije provode se putem digitalnih platformi i savjetodavnih timova uživo. Usluge hostinga podataka, obrade plaćanja i kreditnog bodovanja nabavljaju se od međunarodnih dobavljača u zapadnoj Europi i pružatelja usluga u oblaku izvan Hrvatske. Oslanjanje na međunarodnu tehnološku infrastrukturu povećava operativne emisije povezane s obradom podataka i smanjuje lokalnu ekonomsku kružnost u lancu opskrbe tvrtke.

​

​

Tvrtka 3: Financije

21 of 49

​

Fokus na tržištu

    • Aktivni portfelj kredita: 42 milijuna eura za 1840 aktivnih zajmoprimaca
    • Geografski doseg: Hrvatska (78%), Bosna i Hercegovina (12%), Srbija (10%)
    • Prosječni iznos kredita: 22.800 €
    • Stopa neplaćanja: 3,2% (ispod prosjeka industrije)

​

Glavni resursi u 2025. godini

Digitalna infrastruktura i IT usluge

    • Usluge računalstva u oblaku (hosting podataka, obrada): 185.000 €
      • Primarni pružatelji usluga: AWS (Irska), Microsoft Azure (Nizozemska)
      • Pohrana podataka: 430 TB, obrada: cca. 85 000 računalnih sati
    • Licenca za osnovni bankarski softver (međunarodni dobavljač): 95.000 €
    • Platforme za bodovanje kredita i procjenu rizika (zapadnoeuropski pružatelji usluga): 48.000 €
    • Usluge obrade plaćanja: 32.000 €
    • Usluge kibernetičke sigurnosti i zaštite podataka: 41.000 €
    • IT hardver (serveri, prijenosna računala, mrežna oprema): 55.000 €

​

Fizičko poslovanje ureda

    • Uredski prostor: 1.850 m2 na 3 lokacije
    • Električna energija: 145 MWh (uredske operacije, podatkovni centri, IT oprema)
    • Grijanje (prirodni plin): 180 MwH
    • Papir i uredski pribor: 4,2 tone

​

​

Tvrtka 3: Financije

22 of 49

Potrošnja energije u 2025. godini

​

Opseg 1: Izgaranje prirodnog plina (180 MWh) - 55,4% od ukupnog broja

Opseg 2: Kupljena električna energija (145 MWh) - 44,6% od ukupnog iznosa

Izvor energije iz mreže: 55% obnovljivih + 45% fosilnih/nuklearnih izvora

Tvrtka 3: Financije

23 of 49

Potrošnja goriva u 2025. godini:

​

​

​

​

​

​

​

​

Potrošnja vode u 2025. godini: 28.400 m3

Tvrtka 3: Financije

24 of 49

Tokovi i izlazi otpada u 2025. godini

Digitalni/energetski izlazi

    • Potrošnja energije u podatkovnom centru (pružatelji usluga u oblaku): procijenjeno 510 MWh (opseg 3)
      • povezane emisije CO2: ~85 tona CO2e na temelju prosjeka EU mreže
    • Potrošnja električne energije u uredu: 145 MWh
      • Povezane emisije CO2: ~29 tona CO2e
    • Emisije grijanja: ~36 tona CO2e

​

Fizički otpad

    • Papir: 3,8 tona (70% reciklirano, 30% opći otpad)
    • E-otpad (istrošena prijenosna računala, serveri, oprema): 580 kg/godišnje
      • 40% pravilno reciklirano putem certificiranog postrojenja za elektronički otpad u 2025. godini
      • 60% se skladišti ili odlaže općim kanalima
    • Opći operativni otpad: 6,5 tona

​

Financijski tokovi (razmatranja iz područja 3)

    • 401.000 eura ide međunarodnim pružateljima IT/cloud usluga
    • Financirane emisije: portfelj kredita neizravno podržava sektore s različitim utjecajima na okoliš (trenutačno nemjereno)

Tvrtka 3: Financije

25 of 49

Tvrtka 3: Financije

ESG napori i izazovi

Tvrtka je usvojila osnovnu ESG politiku usklađenu s načelima održivog financiranja EU. Usredotočena je na odgovorno kreditiranje, zaštitu kupaca i transparentnost upravljanja. Okolišni čimbenici trenutno su ograničeni na upravljanje energijom u uredima i inicijative za digitalnu učinkovitost.

​

70% papirnatih proizvoda nabavlja se od dobavljača s FSC certifikatom, proces digitalnog kreditiranja smanjuje potrošnju papira za otprilike 40% u usporedbi s tradicionalnim bankarstvom, a dvostrani ispis kao zadana postavka smanjio je potrošnju papira za 35% između 2021. i 2024. godine.

​

Pametni termostati i zonsko grijanje smanjili su potrošnju energije za 18%, a računarstvo u oblaku smanjuje potrebu za lokalnim poslužiteljima (eliminirajući energiju za hlađenje i održavanje).

Međutim, na neizravni utjecaj tvrtke na okoliš utječe nabava stranih IT usluga i ograničena integracija ekoloških ili kružnih kriterija u njezine prakse kreditiranja. Osim toga, ovisnost o stranoj digitalnoj infrastrukturi ograničava lokalni gospodarski doprinos i stvara izazove u pogledu sigurnosti podataka i odgovornosti za ugljik.

​

Adriatic Microfinance nedostaju mehanizmi za procjenu i poticanje ekološke održivosti unutar svog kreditnog portfelja budući da kriteriji zaštite okoliša i kružnog gospodarstva nisu uključeni u procjenu kredita i upravljanje portfeljem. Većina financiranih malih i srednjih poduzeća posluje tradicionalno s ograničenom sviješću o kružnim poslovnim modelima.

​

​

​

​

26 of 49

Aktivnosti tvrtke mogle bi potaknuti održive poslovne prakse i kružne poslovne modele. Trenutno samo 12% zajmoprimaca primjenjuje kružne prakse. 62% ih još uvijek nije svjesno koncepata kružnog gospodarstva. U samoj tvrtki u 2025. godini nema zaposlenika s formalnom ESG/održivošću.

​

Klimatske promjene utječu na klijente Adriatic Microfinancea, na primjer, hrvatska jadranska obala (ključni turistički sektor) suočava se sa sve većim fizičkim rizicima poput porasta razine mora, ekstremnih vrućina i nestašice vode; poljoprivredni sektor je vrlo osjetljiv na suše, poplave i promjenjive obrasce oborina.

​

Ovi klimatski utjecaji prijete otpornosti i sposobnosti otplate zajmoprimaca, no trenutne procjene kredita ne procjenjuju klimatsku ranjivost tvrtki klijenata.

​

Uredba EU o taksonomiji sve će više zahtijevati od financijskih institucija da izvještavaju o utjecaju kreditiranja na okoliš, a razvojni fondovi EU sve su više uvjetovani integracijom ESG-a i mjerenjem utjecaja. Politike EU Zelenog plana potaknut će regulatorne promjene koje utječu na mala i srednja poduzeća (MSP) klijente.

​

​

​

Tvrtka 3: Financije

27 of 49

Tvrtka: Nordskog Timber AB

Lokacija: Växjö, Švedska

Sektor: Drvni i šumarski proizvodi

​

Prihod (2025.): 32,5 milijuna eura

​

Profil

Nordskog Timber AB je poduzeće s 95 zaposlenika koje se specijaliziralo za održivu sječu drva, piljenje i proizvodnju drvenih komponenti za građevinsku industriju i industriju namještaja diljem sjeverne Europe. Tvrtka upravlja pogonom za primarnu preradu u blizini Växjöa, a šumarske operacije raširene su po cijeloj južnoj Švedskoj.

​

​

Tvrtka 4: Materijali

28 of 49

Operacije

Tvrtka nabavlja sirovo drvo iz vlastitih šuma kojima upravlja i od međunarodnih dobavljača u baltičkim zemljama i srednjoj Europi kako bi zadovoljila promjenjivu potražnju. Trupci se prevoze u tvornicu u Växjöu radi skidanja kore, piljenja, sušenja u pećima i završne obrade. Energija za sušenje i strojeve djelomično se osigurava iz ostataka biomase, ali fosilna goriva se i dalje koriste za prijevoz i rezervno grijanje. Oslanjanje na uvozno drvo uvodi dodatne emisije povezane s prijevozom i slabi lokalnu kružnost u korištenju resursa.

​

Uloženi resursi u 2025. godini

Sirovine

    • Drvna građa: 112.000 m3
      • iz vlastitih šuma kojima se upravlja: 68.000 m3 (61%)
      • uvezeno: 44.000 m3 (39%)
        • Baltičke države: 28.000 m3
        • Poljska, Njemačka: 16.000 m3
    • Mješavina vrsta drveća: obična smreka (65%), obični bor (30%), breza i ostalo (5%)

​

Energija

    • Biomasa (kora, piljevina, drvna sječka iz vlastite proizvodnje): 18.500 MWh (62% ukupne energije)

​

Tvrtka 4: Materijali

29 of 49

Fokus na tržištu

    • B2B prodaja građevinskim tvrtkama, proizvođačima namještaja i trgovcima drvom diljem Švedske, Norveške, Danske, Njemačke i Nizozemske
    • Godišnji obujam proizvodnje: cca. 85.000 m3 prerađenog drva
    • Vlastito upravljanje šumama: 4.200 hektara u južnoj Švedskoj
    • Distribucija: 65% domaće (Švedska), 35% izvoz (nordijska i srednja Europa)

​

Certifikati kvalitete

    • FSC (Vijeće za upravljanje šumama) certificirano
    • PEFC (Program za odobravanje certifikacije šuma) certificiran
    • Sustav upravljanja okolišem ISO 14001

​

​

​

Tvrtka 4: Materijali

30 of 49

Potrošnja energije u 2025. godini

​

Opseg 1: Izgaranje biomase (18.500 MWh) - 62,7% od ukupnog broja

Vrsta goriva: Kora, piljevina, drvna sječka iz vlastite proizvodnje

Tvrtka 4: Materijali

Opseg 1: Izgaranje prirodnog plina (600 MWh) - 2% od ukupnog iznosa

31 of 49

Potrošnja goriva u 2025. godini:

​

​

​

​

​

​

​

​

Tvrtka 4: Materijali

Opseg 1: Izgaranje dizelskog goriva (2.200 MWh) - 7,5% od ukupnog broja

32 of 49

Potrošnja goriva u 2025. (nastavak):

​

​

​

​

​

​

​

​

Tvrtka 4: Materijali

33 of 49

Potrošnja vode u 2025.: 45.000 m3

Tvrtka 4: Materijali

34 of 49

Tokovi i izlazi otpada u 2025. godini

Nusproizvodi od drva

    • Kora: 12.500 tona (100% korišteno kao biomasno gorivo u kotlu na licu mjesta)
    • Piljevina: 8.200 tona (85% se koristi kao biomasa, 15% se prodaje proizvođačima peleta)
    • Drvna sječka i ostaci: 6.800 tona (70% korišteno kao biomasno gorivo, 30% prodano za proizvodnju celuloze/iverice)
      • Ukupna stopa iskorištenja biomase: ~92% (visoka, ali neki ostaci mogli bi imati veću vrijednost)

​

Ostali otpad

    • Nedrvni otpad (ambalaža, trake, opći operativni otpad): 38 tona
      • Metalna traka: 6 tona (reciklirano)
      • Plastična folija: 8 tona (trenutno se ne reciklira)
      • Opći otpad: 24 tone

​

Kraj životnog vijeka nakon potrošnje

    • Građevinsko drvo i komponente namještaja: dugi vijek trajanja proizvoda (30-80+ godina)
    • Trenutno ne postoji formalni program povrata ili recikliranog drva
    • Dio drvnog otpada se vraća s gradilišta, ali se ne prati sustavno

​

Emisije iz područja 3 u 2025. godini:

(prijevoz uvezenog drva): procijenjeno 1.240 tona CO2e

    • Prijevoz drva na Baltiku: 950 tona CO2e
    • Prijevoz drva u srednjoj Europi: 290 tona CO2e

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

Tvrtka 4: Materijali

35 of 49

ESG napori i izazovi

Nordskog Timber održava certificirani sustav održivog upravljanja šumama (FSC i PEFC). Objavljuju godišnje izvještaje o održivosti s fokusom na zaštitu bioraznolikosti, pošumljavanje i iskorištavanje otpada.

​

    • 61% drva dolazi iz vlastitih FSC/PEFC certificiranih upravljanih šuma tvrtke, što rezultira snažnom sljedivošću i održivošću.
    • Održivo gospodarenje šumama uključuje selektivnu sječu, pošumljavanje i zaštitu bioraznolikosti.
    • Uvezeno drvo zahtijeva FSC ili PEFC certifikat.
    • Standardizirane dimenzije drva minimiziraju otpad pri rezanju, a dugotrajno građevinsko drvo smanjuje potrebu za zamjenom.
    • Visoka stopa iskorištenja biomase doprinosi učinkovitosti resursa, a kotao na biomasu osigurava 62% energetskih potreba postrojenja zamjenjujući fosilna goriva.

​

Tvrtka je ostvarila napredak u energetskoj učinkovitosti, ali joj nedostaje sveobuhvatan pristup praćenju emisija u lancu opskrbe, posebno onih koje proizlaze iz uvoznih sirovina. Korištenje međunarodnih dobavljača drva komplicira sljedivost i smanjuje ekološku transparentnost ukupnog lanca vrijednosti Nordskog Timbera.

​

​

​

Tvrtka 4: Materijali

36 of 49

Ova djelomična ovisnost o uvozu drva potkopava niskougljični profil tvrtke i povećava izloženost rizicima u lancu opskrbe. Emisije iz prometa iz prekograničnog nabavljanja (s prosječnom udaljenosti prijevoza za uvoz od 1200-2000 km i ~0,028-0,035 kg CO2e po toni-km za prijevoz teškim kamionima), nedosljedna certifikacija održivosti uvezenog drva i nedovoljno korištenje lokalnih šumskih ostataka ključni su ekološki izazovi. Trenutni napori za kružnu ekonomiju ograničeni su na ponovnu upotrebu piljevine i kore za proizvodnju energije, bez šire sistemske integracije.

​

    • Šume vežu ugljik, no emisije iz prometa djelomično poništavaju skladištenje ugljika.
    • Regionalne procjene šumarstva pokazuju da je moguće 15-20% više održive sječe iz postojećih upravljanih šuma unutar 200 km.
    • Standardi upravljanja baltičkim šumama ponekad su manje strogi od švedskih praksi unatoč certifikaciji.
    • Sve učestaliji ekstremni vremenski uvjeti (oluje, suše, najezde potkornjaka) u srednjoj Europi remete lance opskrbe.
    • Proširenje sustava EU za trgovanje emisijama i švedski porez na ugljik vjerojatno će povećati troškove prijevoza kamionima.
    • Cijene uvezenog drva fluktuirale su 42% (2020.-2024.) zbog troškova prijevoza, valute i poremećaja na tržištu.

​

Tvrtka 4: Materijali

37 of 49

Tvrtka: Schäfer Maschinenbau GmbH

Lokacija: Stuttgart, Njemačka

Sektor: Proizvodnja preciznih strojeva i opreme

​

Prihod (2025.): 14,3 milijuna eura

​

Profil

Schäfer Maschinenbau GmbH je poduzeće s 85 zaposlenika. Projektira i proizvodi specijalizirane automatizirane strojeve za montažu komponenti i rukovanje materijalima. Među njihovim kupcima su dobavljači automobilske industrije, proizvođači elektronike i tvrtke za industrijsku ambalažu diljem Njemačke i srednje Europe. Tvrtka upravlja jednim proizvodnim pogonom i inženjerskim uredom u industrijskom koridoru Stuttgarta.

​

​

Tvrtka 5: Industrijska

38 of 49

Operacije

Schäfer Maschinenbau nabavlja ključne materijale i komponente (čelik, legure, precizne ležajeve, elektroničke senzore i upravljačke sustave) od dobavljača sa sjedištem u istočnoj Europi i Aziji. Lokalna nabava ograničena je na osnovne materijale za izradu i mehaničke podsklopove. Proizvodnja uključuje CNC obradu, zavarivanje, elektroničku integraciju, testiranje i kalibraciju sustava.

​

Iako je tvrtka implementirala principe vitke proizvodnje, oslanjanje na međunarodne dobavljače povećava emisije iz prometa, slabi otpornost lanca opskrbe i smanjuje mogućnosti podrške kružnim petljama materijala unutar njemačkog industrijskog ekosustava.

​

​

Tvrtka 5: Industrijska

39 of 49

Ponude usluga

    • Instalacija i puštanje u rad
    • Obuka i tehnička podrška
    • Ugovori o održavanju (28% kupaca, ponavljajući prihod)

​

Fokus na tržištu

    • B2B prodaja srednje velikim proizvođačima u Njemačkoj (70%) i Srednjoj Europi (30%)
    • Godišnji volumen proizvodnje: cca. 35-40 kompletnih strojnih sustava
    • Prosječni vijek trajanja stroja u objektima kupaca: 15-20 godina
    • Vrijednost proizvoda: 150.000-850.000 € po sustavu (prosjek: 380.000 €)

​

​

Tvrtka 5: Industrijska

40 of 49

Glavni resursi u 2025. godini

Metali i konstrukcijski materijali

    • Čelik (konstrukcijski, nehrđajući, specijalne legure): 340 tona
      • Izvori: 45% Istočna Europa (Poljska, Češka); 30% Njemačka; 25% Azija (specijalne legure iz Kine)

​

    • Aluminij (profili, okviri, komponente): 85 tona
      • Izvori: 55% Njemačka; 45% Srednja/Istočna Europa

​

    • Lijevano željezo i strojno obrađeni metalni dijelovi: 42 tone

​

Precizne komponente

    • Ležajevi i linearne vodilice: 8.500 jedinica
      • Izvori: 60% Azija (Kina, Japan); 30% Njemačka; 10% Istočna Europa

​

    • Precizni vijci, pričvršćivači, pribor: 125.000 jedinica
      • Izvori: 70% Azija; 20% Istočna Europa; 10% Njemačka

​

    • Hidraulične i pneumatske komponente: 280.000 €
      • Izvor: miješano (globalni dobavljači)

Tvrtka 5: Industrijska

41 of 49

Elektronika i upravljački sustavi

    • PLC-ovi (programabilni logički kontroleri) i industrijska računala: 420.000 €
      • Izvori: 50% Njemačka; 50% međunarodno

​

    • Senzori i aktuatori: 185.000 €
      • Izvori: 65% Azija; 35% Europa

​

    • Kabliranje, konektori, elektronički podsklopovi: 95.000 €
      • Izvori: 70% Azija; 30% Europa

​

Ostali materijali

    • Industrijske boje, premazi, maziva: 4,2 tone
    • Materijali za pakiranje (gajbe, pjena, omatanje): 12 tona

Tvrtka 5: Industrijska

42 of 49

Potrošnja energije u 2025. godini

​

Opseg 1: Izgaranje prirodnog plina (420 MWh) - 38,2% od ukupnog broja

Opseg 2: Kupljena električna energija (680 MWh) - 61,8% od ukupnog broja

Izvor energije iz mreže: 45% obnovljivih + 55% fosilnih/nuklearnih izvora

Tvrtka 5: Industrijska

43 of 49

Područje primjene 2 (nastavak)

Tvrtka 5: Industrijska

Potrošnja goriva u 2025. godini:

​

​

​

​

​

​

​

​

44 of 49

Potrošnja goriva u 2025. (nastavak):

​

​

​

​

​

​

​

​

Tvrtka 5: Industrijska

45 of 49

Potrošnja vode u 2025.: 8.200 m3

Tvrtka 5: Industrijska

46 of 49

Tokovi i izlazi otpada u 2025. godini

Otpad iz proizvodnje

    • Metalni otpad i ostaci (čelik, aluminij): 52 tone
      • 95% poslano tvrtkama za recikliranje metala
      • vrijednost povrata: ~31.000 €
    • Otpad elektroničkih komponenti i neispravni dijelovi: 580 kg
      • 35% poslano na certificirano recikliranje elektroničkog otpada
      • 65% općeg otpada
    • Potrošni materijal za zavarivanje i procesni otpad: 3,8 tona
    • Ambalažni otpad (ulazni materijali): 11 tona
      • Karton: 6 tona (reciklirano)
      • Plastično oružje i pjena: 5 tona (ne reciklira se)
    • Opasni otpad (boje, otapala, ulja): 2,1 tona
      • pravilno zbrinuto putem ovlaštenog izvođača radova za opasni otpad
    • Opći operativni otpad: 8,5 tona

​

Nakon završetka životnog vijeka korisnika

    • Strojni sustavi koji stižu do kraja životnog vijeka: cca. 15-20 jedinica u cijeloj industriji
      • 40% otpada od strane kupaca (metali reciklirani, elektronika/kontrole obično odbačene)
      • 30% prodano na sekundarnom tržištu (neformalna preprodaja)
      • 20% djelomično korišteno za rezervne dijelove od strane kupaca
      • 10% nepoznato
    • Ne postoji formalni program povrata, obnove ili ponovne proizvodnje

Tvrtka 5: Industrijska

47 of 49

Emisije iz područja 3 u 2025. godini

    • uzvodno (procijenjeno): ~3.270 tona CO2e
      • proizvodnja materijala (čelik, aluminij, komponente): ~2.850 tona CO2e
      • prijevoz uvoznih materijala ~420 tona CO2e

​

ESG napori i izazovi

Schäfer Maschinenbau održava ESG strategiju usmjerenu na sigurnost na radnom mjestu, usklađenost s propisima EU o zaštiti okoliša i energetsku učinkovitost u svojim proizvodnim procesima. Izvještavanje o utjecaju na okoliš uključuje potrošnju električne energije, stope recikliranja otpada i procjene ugljičnog otiska za poslovanje. Međutim, emisije uzvodno iz međunarodnih nabava i ograničena integracija kružnog dizajna u proizvodnji strojeva ostaju neriješene. Tvrtka još nije implementirala pristupe procjeni životnog ciklusa ili provjeru održivosti dobavljača.

​

30% konstrukcijskog čelika i 55% aluminija nabavlja se od njemačkih/regionalnih dobavljača s relativno kratkim lancem opskrbe. Određeni sadržaj recikliranog metala uključen je u kupljeni čelik (procjenjuje se 20-30% recikliranog sadržaja u konstrukcijskom čeliku).

​

Modularni dizajni omogućuju zamjenu i nadogradnje komponenti (iako nisu eksplicitno dizajnirani za kružnu ekonomiju), a standardizirane komponente u svim proizvodnim linijama smanjuju složenost rezervnih dijelova.

​

​

Tvrtka 5: Industrijska

48 of 49

Ovisnost o uvoznim komponentama i materijalima doprinosi znatnim emisijama ugljika i niskoj kružnosti lokalnih resursa. Poremećaji u lancu opskrbe i pooštravanje njemačkih i europskih propisa o dubinskoj analizi (tj. njemački Zakon o dubinskoj analizi lanca opskrbe - LkSG; CSDDD) povećavaju potrebu za sljedivim nabavama s nižim udjelom ugljika. Osim toga, oporaba na kraju životnog vijeka i ponovna proizvodnja strojeva trenutno nisu integrirani u poslovni model tvrtke, što dovodi do linearnih tokova materijala.

​

Godišnje se oko 430 tona CO2e gubi zbog nekorištenja materijala iz strojeva na kraju životnog vijeka (1,8 tona CO2e po toni čelika; 11 tona CO2e po toni aluminija). Kritični materijali poput rijetkih zemalja u senzorima i visokokvalitetnih čeličnih legura trajno se gube iz kružnog gospodarstva.

​

Ekstremni vremenski događaji remete azijske i istočnoeuropske lance opskrbe (poplave, suše koje utječu na proizvodnju i transport). Toplinski valovi u Njemačkoj utječu na proizvodne operacije, a suše na rijeci Rajni remete logistiku. Ranjivost lanca opskrbe povećava se kako se klimatski utjecaji globalno pojačavaju.

​

70% kritičnih komponenti nabavlja se iz Azije i istočne Europe, što povećava ranjivost lanca opskrbe zbog geopolitičkih napetosti (carine, trgovinska ograničenja), logističkih poremećaja (blokade Sueskog kanala, utjecaji pandemije) i volatilnosti cijena.

​

​

​

Tvrtka 5: Industrijska

49 of 49

Nekoliko europskih konkurenata već provodi pilot-projekte modela prerade i kružnih usluga (tj. „Proizvod kao usluga“). Linearni model prodaje ograničava ponavljajuće prihode i konkurentske prednosti.

Tvrtka 5: Industrijska