Сучасний конспект заняття:
формальні, змістові та структурні ознаки
На допомогу педагогу
Оформлення конспектів занять є важливим чинником при визначенні професійної культури сучасного педагога.
Конспект заняття це – орієнтир у побудові навчального процесу. В конспекті педагог намічає основні моменти заняття, що допомагає тримати загальну логічну лінію. Водночас педагог, проводячи заняття, не має можливості весь час працювати з текстом конспекту - тільки може зазирнути в нього, щоб не порушити темп, ритм заняття.
Отже, робочий конспект має бути коротким, чітким, без зайвої деталізації, адже це робочий документ, план. Водночас план-конспект має бути і достатньо конкретним, методично грамотним.
Тож, у структурі конспекту обов’язковими є такі компоненти:
- тема заняття;
- його категоріальні ознаки ( комплексне, інтегроване, тематичне; за дидактичними цілями: з формування нових знань, із закріплення раніше засвоєних знань, підсумкове або контрольне та інші.);
- програмовий зміст (мета) заняття;
- матеріал до заняття (роздатковий, демонстраційний);
- попередня підготовка вихователя та дітей до заняття;
Щодо запису ходу заняття, то треба зауважити, що спільною для всіх випадків є вимога єдиного стилю викладу а також дотримання загальноприйнятої у дидактиці структури занять (вступна частина, основна частина, заключна частина).
Деякі педагоги відчувають труднощі у написанні програмного змісту чи мети заняття. У цьому випадку можна скористатися мовними штампами, які наведені нище.
Дидактичні завдання:
- навчити, дати уявлення, ознайомити;
- поглибити, розширити знання;
- узагальнити і систематизувати знання;
- перевірити знання, вміння, навички;
- закріпити знання, вміння, навички і т.д.
Розвиваючі завдання:
- сприяти розвитку мислення (пам’яті, уяви, творчості тощо);
- вчити уважно слухати…;
- активізувати…;
- розвивати комунікативні здібності, логічне мислення і т.д.
Виховні завдання:
- виховувати… інтерес, любов, повагу;
- виховувати самостійність, допитливість, доброзичливість;
- привчати до організованості; і т.д.
План-конспект заняття
Загальні вимоги
до оформлення плану-конспекту заняття
Титульний аркуш
Назва позашкільного закладу
Конспект заняття
гуртка (назва колективу)
Дата, місце
час проведення
Керівник гуртка:
Аркуш 2
Тема:
Мета:
Завданняі:
Обладнання: (демонстраційний роздатковий матеріал, музичний матеріал, технічні засоби навчання та ін.)
Тип заняття:
Зміст
І. Організаційний момент
II. Хід заняття (реалізація навчально-виховних завдань кожного етапу роботи)
ІІІ. Очікуваний результат
Використана література