1 of 17

STRATEGI MAMPATAN, PECUTAN DAN PENGAYAAN (M2P)

Mata Pelajaran Pengajian Kejuruteraan Mekanikal

KEMENTERIAN PENDIDIKAN MALAYSIA

2 of 17

STRATEGI M2P

Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (PdP) yang boleh dilaksanakan oleh guru untuk memastikan murid dapat menguasai objektif pembelajaran yang dihasratkan dalam tempoh masa yang ditetapkan.

MAMPATAN

PECUTAN

PENGAYAAN

  • Guru memampatkan kurikulum seterusnya melaksanakan strategi pengajaran secara pecutan dan pengayaan mengikut keupayaan pembelajaran murid samada berkumpulan atau individu.

  • Kaedah pengajaran terbeza dan berfokus merupakan pedagogi yang sesuai untuk dilaksanakan melalui strategi ini.

2

3 of 17

PANDUAN PERANCANGAN PENGAJARAN

STRATEGI M2P

STANDARD KANDUNGAN: Pengenalan Kepada Daya

STANDARD PEMBELAJARAN:

3.1.1  Menerangkan konsep daya sebagai skala dan vektor:

    • Leraian daya
    • Paduan daya
    • Keseimbangan daya

3.1.2  Menerangkan Hukum Newton:

    • Hukum Newton Pertama
    • Hukum Newton Kedua
    • Hukum Newton Ketiga

3.1.3  Membincangkan konsep Gambarajah Badan Bebas dalam penyelesaian masalah keseimbangan daya.

3.1.4  Menyelesaikan masalah keseimbangan daya dengan menggunakan rumus dan konsep Gambarajah Badan Bebas.

JENIS PRAUJIAN

Murid diberi masalah berkaitan geometri yang perlu diselesaikan menggunakan persamaan serentak, sinus, kosinus dan tangen.

3

4 of 17

PANDUAN PERANCANGAN PENGAJARAN

STRATEGI M2P

STANDARD KANDUNGAN: Pengenalan Kepada Daya

STANDARD PEMBELAJARAN:

3.1.1  Menerangkan konsep daya sebagai skala dan vektor:

    • Leraian daya
    • Paduan daya
    • Keseimbangan daya

3.1.2  Menerangkan Hukum Newton:

    • Hukum Newton Pertama
    • Hukum Newton Kedua
    • Hukum Newton Ketiga

3.1.3  Membincangkan konsep Gambarajah Badan Bebas dalam penyelesaian masalah keseimbangan daya.

3.1.4  Menyelesaikan masalah keseimbangan daya dengan menggunakan rumus dan konsep Gambarajah Badan Bebas.

JENIS PRAUJIAN

Murid diberi kuiz berkaitan geometri yang perlu diselesaikan menggunakan persamaan serentak, sinus, kosinus dan tangen.

Praujian merupakan proses yang penting untuk:

  • Mengukur pengetahuan dan kemahiran murid sebelum pengajaran.
  • Menunjukkan tahap penguasaan murid terhadap objektif yang ditetapkan.
  • Membolehkan guru membentuk kumpulan kecil.

Menguji penguasaan murid terhadap penyelesaian matematik yang telah dipelajari semasa tingkatan tiga.

4

5 of 17

PANDUAN PERANCANGAN PENGAJARAN

STRATEGI M2P

TAHAP

KUKUH I

KUKUH II

PENGAYAAN

OBJEKTIF

Pada akhir Pengajaran dan Pembelajaran, murid akan dapat:

  • Melukis daya-daya yang bertindak ke atas suatu jasad dengan menggunakan menggunakan konsep Gambarajah Badan Bebas.

  • Menghasilkan suatu persamaan jumlah daya pada paksi x dan juga paksi Y menggunakan konsep keseimbangan daya

 

  • Menghitung daya yang bertindak ke atas suatu jasad berdasarkan Gambarajah Badan Bebas yang dibina

  • Membezakan penyelesaian menggunakan prinsip keseimbangan daya dan daya paduan.
  • Menguji daya yang bertindak pada suatu jasad pada masalah kompleks yang diberikan untuk melihat perkaitannya dengan Hukum Newton

  • Menyelesaikan masalah yang kompleks berkaitan keseimbangan daya menggunakan rumus

Berdasarkan keputusan praujian yang dilaksanakan, murid dikelompokkan kepada tiga kumpulan.

5

6 of 17

PANDUAN PERANCANGAN PENGAJARAN

STRATEGI M2P

TAHAP

KUKUH I

KUKUH II

PENGAYAAN

OBJEKTIF

Murid dapat:

  • Melukis daya-daya yang bertindak ke atas suatu jasad menggunakan konsep Gambarajah Badan Bebas.

  • Menghasilkan suatu persamaan jumlah daya pada paksi-x dan paksi-y menggunakan konsep keseimbangan daya.

 

  • Menghitung daya yang bertindak ke atas suatu jasad berdasarkan Gambarajah Badan Bebas yang dibina.

  • Membezakan kaedah penyelesaian masalah menggunakan prinsip keseimbangan daya dan daya paduan.
  • Menguji daya yang bertindak pada suatu jasad berdasarkan masalah kompleks yang diberikan untuk melihat perkaitannya dengan Hukum Newton.

  • Menyelesaikan masalah yang kompleks berkaitan keseimbangan daya menggunakan rumus.

6

7 of 17

PANDUAN PERANCANGAN PENGAJARAN

STRATEGI M2P

TAHAP

KUKUH I

KUKUH II

PENGAYAAN

OBJEKTIF

Murid dapat:

  • Melukis daya-daya yang bertindak ke atas suatu jasad menggunakan konsep Gambarajah Badan Bebas.

  • Menghasilkan suatu persamaan jumlah daya pada paksi-x dan paksi-y menggunakan konsep keseimbangan daya.

 

  • Menghitung daya yang bertindak ke atas suatu jasad berdasarkan Gambarajah Badan Bebas yang dibina

  • Membezakan penyelesaian menggunakan prinsip keseimbangan daya dan daya paduan.
  • Menguji daya yang bertindak pada suatu jasad pada masalah kompleks yang diberikan untuk melihat perkaitannya dengan Hukum Newton

  • Menyelesaikan masalah yang kompleks berkaitan keseimbangan daya menggunakan rumus

Murid menjalani aktiviti yang menyokong dan membantu murid untuk menguasai objektif pembelajaran yang ditetapkan.

7

8 of 17

PANDUAN PERANCANGAN PENGAJARAN

STRATEGI M2P

TAHAP

KUKUH I

KUKUH II

PENGAYAAN

OBJEKTIF

Murid dapat:

  • Melukis daya-daya yang bertindak ke atas suatu jasad dengan menggunakan menggunakan konsep Gambarajah Badan Bebas.

  • Menghasilkan suatu persamaan jumlah daya pada paksi x dan juga paksi Y menggunakan konsep keseimbangan daya

 

  • Menghitung daya yang bertindak ke atas suatu jasad berdasarkan Gambarajah Badan Bebas yang dibina.

  • Membezakan kaedah penyelesaian masalah menggunakan prinsip keseimbangan daya dan daya paduan.
  • Menguji daya yang bertindak pada suatu jasad pada masalah kompleks yang diberikan untuk melihat perkaitannya dengan Hukum Newton

  • Menyelesaikan masalah yang kompleks berkaitan keseimbangan daya menggunakan rumus
  • Murid telah menguasai kandungan kurikulum.

  • Murid menjalani aktiviti yang mengukuhkan tahap penguasaan sedia ada.

8

9 of 17

PANDUAN PERANCANGAN PENGAJARAN

STRATEGI M2P

TAHAP

KUKUH I

KUKUH II

PENGAYAAN

OBJEKTIF

Murid dapat:

  • Melukis daya-daya yang bertindak ke atas suatu jasad dengan menggunakan menggunakan konsep Gambarajah Badan Bebas.

  • Menghasilkan suatu persamaan jumlah daya pada paksi x dan juga paksi Y menggunakan konsep keseimbangan daya

 

  • Menghitung daya yang bertindak ke atas suatu jasad berdasarkan Gambarajah Badan Bebas yang dibina

  • Membezakan penyelesaian menggunakan prinsip keseimbangan daya dan daya paduan.
  • Menguji daya yang bertindak pada suatu jasad berdasarkan masalah kompleks yang diberikan untuk melihat perkaitannya dengan Hukum Newton.

  • Menyelesaikan masalah yang kompleks berkaitan keseimbangan daya menggunakan rumus.
  • Murid telah menguasai sepenuhnya kandungan kurikulum melebihi rakan yang lain.

  • Murid menjalani aktiviti yang dapat mencabar pemikiran dan mengembangkan potensi pada tahap yang optimum.

9

10 of 17

PANDUAN PERANCANGAN PENGAJARAN

STRATEGI M2P

TAHAP

KUKUH I

KUKUH II

PENGAYAAN

SET INDUKSI

  • Murid menonton video berkaitan daya yang ditangkan oleh guru.
  • Murid diberi penjelasan oleh guru berkaitan video yang ditonton seperti konsep daya dan Hukum Newton.
  • Murid memberikan contoh keadaan yang menunjukkan kesan daya dalam kehidupan.

Memberikan set induksi yang sama kepada semua kumpulan murid.

10

11 of 17

PANDUAN PERANCANGAN PENGAJARAN

STRATEGI M2P

STANDARD KANDUNGAN: Pengenalan Kepada Daya

STANDARD PEMBELAJARAN:

3.1.1  Menerangkan konsep daya sebagai skala dan vektor:

    • Leraian daya
    • Paduan daya
    • Keseimbangan daya

3.1.2  Menerangkan Hukum Newton:

    • Hukum Newton Pertama
    • Hukum Newton Kedua
    • Hukum Newton Ketiga

3.1.3  Membincangkan konsep Gambarajah Badan Bebas dalam penyelesaian masalah keseimbangan daya.

3.1.4  Menyelesaikan masalah keseimbangan daya dengan menggunakan rumus dan konsep Gambarajah Badan Bebas.

Setiap murid akan mencapai objektif pembelajaran yang sama tetapi melalui proses pembelajaran yang berbeza mengikut tahap penguasaan yang telah dikenal pasti.

11

12 of 17

PANDUAN PERANCANGAN PENGAJARAN

STRATEGI M2P

TAHAP

KUKUH I

KUKUH II

PENGAYAAN

AKTIVITI PdP

  • Murid dapat menerangkan tiga Hukum Newton yang digunakan untuk menentukan keadaan suatu jasad dalam keadaan pegun atau bergerak.

  • Murid dapat melukis daya-daya yang terlibat pada suatu situasi menggunakan konsep Gambarajah badan Bebas melalui perbincangan dalam kumpulan.

  • Murid dapat menyelesaikan masalah menentukan magnitud daya menggunakan konsep keseimbangan daya menggunakan rumus dengan bimbingan guru. 
  • Murid dapat menentukan Hukum Newton yang sesuai bagi keadaan suatu jasad yang dikenakan daya keatasnya.

  • Murid dapat menjustifikasikan leraian daya, paduan daya dan keseimbangan daya yang bertindak ke atas suatu jasad menggunakan konsep Gambarajah badan Bebas yang dibina

  • Murid dapat menyelesaikan masalah keseimbangan daya bagi suatu jasad menggunakan rumus
  • Murid dapat membina perkaitan di antara rumus bagi setiap Hukum Newton dengan keadaan yang dinyatakan.

  • Murid dapat menyelesaikan suatu masalah kompleks berkaitan keseimbangan daya menggunakan konsep Gambarajah Badan Bebas dan membuat perkaitan dengan hukum Newton

  • Murid dapat menjustifikasikan penyelesaian yang dilakukan bagi suatu masalah kompleks berkaitan keseimbangan daya menggunakan rumus

Terdapat pemeringkatan dari segi kandungan, kemahiran dan tahap penguasaan yang akan diterima oleh murid dalam setiap kumpulan.

12

13 of 17

PANDUAN PERANCANGAN PENGAJARAN

STRATEGI M2P

TAHAP

KUKUH I

KUKUH II

PENGAYAAN

AKTIVITI PdP

  • Murid menerangkan tiga Hukum Newton yang digunakan untuk menentukan suatu jasad dalam keadaan pegun atau bergerak.

  • Murid melukis daya-daya yang terlibat pada suatu situasi menggunakan konsep Gambarajah Badan Bebas melalui perbincangan dalam kumpulan.

  • Murid menentukan magnitud daya menggunakan konsep keseimbangan daya dan rumus dengan bimbingan guru. 
  • Murid dapat menentukan Hukum Newton yang sesuai bagi keadaan suatu jasad yang dikenakan daya keatasnya.

  • Murid dapat menjustifikasikan leraian daya, paduan daya dan keseimbangan daya yang bertindak ke atas suatu jasad menggunakan konsep Gambarajah badan Bebas yang dibina

  • Murid dapat menyelesaikan masalah keseimbangan daya bagi suatu jasad menggunakan rumus
  • Murid dapat membina perkaitan di antara rumus bagi setiap Hukum Newton dengan keadaan yang dinyatakan.

  • Murid dapat menyelesaikan suatu masalah kompleks berkaitan keseimbangan daya menggunakan konsep Gambarajah Badan Bebas dan membuat perkaitan dengan hukum Newton

  • Murid dapat menjustifikasikan penyelesaian yang dilakukan bagi suatu masalah kompleks berkaitan keseimbangan daya menggunakan rumus

Murid diberi pengetahuan asas yang membolehkan mereka:

  • Memahami konsep Gambarajah Badan Bebas.
  • Menggunakan konsep Gambarajah Badan Bebas untuk melukis daya-daya yang terlibat pada suatu jasad.
  • Menggunakan rumus untuk menentukan magnitud daya.

Murid mendapat bimbingan dari guru untuk menyelesaikan masalah yang diberi.

13

14 of 17

PANDUAN PERANCANGAN PENGAJARAN

STRATEGI M2P

TAHAP

KUKUH I

KUKUH II

PENGAYAAN

AKTIVITI PdP

  • Murid dapat menerangkan tiga Hukum Newton yang digunakan untuk menentukan keadaan suatu jasad dalam keadaan pegun atau bergerak.

  • Murid dapat melukis daya-daya yang terlibat pada suatu situasi menggunakan konsep Gambarajah badan Bebas melalui perbincangan dalam kumpulan.

  • Murid dapat menyelesaikan masalah menentukan magnitud daya menggunakan konsep keseimbangan daya menggunakan rumus dengan bimbingan guru. 

  • Murid menentukan Hukum Newton yang sesuai bagi keadaan suatu jasad yang dikenakan daya ke atasnya.

  • Murid memberi justifikasi leraian daya, paduan daya dan keseimbangan daya yang bertindak ke atas suatu jasad menggunakan konsep Gambarajah Badan Bebas yang dibina.

  • Murid menyelesaikan masalah keseimbangan daya bagi suatu jasad menggunakan rumus.
  • Murid dapat membina perkaitan di antara rumus bagi setiap Hukum Newton dengan keadaan yang dinyatakan.

  • Murid dapat menyelesaikan suatu masalah kompleks berkaitan keseimbangan daya menggunakan konsep Gambarajah Badan Bebas dan membuat perkaitan dengan hukum Newton

  • Murid dapat menjustifikasikan penyelesaian yang dilakukan bagi suatu masalah kompleks berkaitan keseimbangan daya menggunakan rumus

Murid diberi pengetahuan asas yang membolehkan mereka:

  • Memahami konsep Gambarajah Badan Bebas.
  • Menggunakan konsep Gambarajah Badan Bebas untuk melukis daya-daya yang terlibat pada suatu jasad.
  • Menggunakan rumus untuk menentukan magnitud daya.

Murid menyelesaikan sendiri masalah yang diberi.

Guru bertindak sebagai pemuda cara.

14

15 of 17

PANDUAN PERANCANGAN PENGAJARAN

STRATEGI M2P

TAHAP

KUKUH I

KUKUH II

PENGAYAAN

AKTIVITI PdP

  • Murid dapat menerangkan tiga Hukum Newton yang digunakan untuk menentukan keadaan suatu jasad dalam keadaan pegun atau bergerak.

  • Murid dapat melukis daya-daya yang terlibat pada suatu situasi menggunakan konsep Gambarajah badan Bebas melalui perbincangan dalam kumpulan.

  • Murid dapat menyelesaikan masalah menentukan magnitud daya menggunakan konsep keseimbangan daya menggunakan rumus dengan bimbingan guru. 
  • Murid dapat menentukan Hukum Newton yang sesuai bagi keadaan suatu jasad yang dikenakan daya keatasnya.

  • Murid dapat menjustifikasikan leraian daya, paduan daya dan keseimbangan daya yang bertindak ke atas suatu jasad menggunakan konsep Gambarajah badan Bebas yang dibina

  • Murid dapat menyelesaikan masalah keseimbangan daya bagi suatu jasad menggunakan rumus

  • Murid membina perkaitan di antara rumus bagi setiap Hukum Newton dengan keadaan yang dinyatakan.

  • Murid menyelesaikan suatu masalah kompleks berkaitan keseimbangan daya menggunakan konsep Gambarajah Badan Bebas dan membina perkaitan dengan Hukum Newton.

  • Murid memberi justifikasi penyelesaian yang dilakukan bagi suatu masalah kompleks berkaitan keseimbangan daya menggunakan rumus.

Murid diberi pengayaan yang membolehkan mereka:

  • Menggunakan konsep GBB dan rumus untuk menyelesaikan masalah kompleks berkaitan keseimbangan daya.
  • Menjalankan pembuktian terhadap penyelesaian yang diberikan melalui uji kaji mudah.

Murid menyelesaikan sendiri masalah yang lebih kompleks.

Aktiviti murid dalam kumpulan ini melibatkan kemahiran berfikir aras tinggi.

15

16 of 17

PANDUAN PERANCANGAN PENGAJARAN

STRATEGI M2P

TAHAP

KUKUH I

KUKUH II

PENGAYAAN

JENIS PASCAUJIAN

Kuiz keseimbangan daya:

  • Melukis daya-daya yang bertindak ke atas suatu jasad menggunakan Gambarajah Badan Bebas.
  • Menghasilkan persamaan daripada jumlah daya pada paksi-x dan paksi-y.

Kuiz keseimbangan daya:

  • Menghitung daya-daya yang bertindak ke atas suatu jasad menggunakan Gambarajah Badan Bebas dengan tepat. 

Uji kaji keseimbangan daya:

  • Menghasilkan satu kaedah yang membolehkan rakan-rakan memahami topik daya dengan lebih mudah.

 

Setiap kumpulan diberi jenis pascaujian yang berbeza mengikut kesesuaian proses pembelajaran yang mereka lalui.

16

17 of 17

SEKIAN, TERIMA KASIH