1 of 44

NATIONAL 5 BIOLOGY

CALCULATION PRACTISE

2 of 44

Average (Mean!)

  • Add up all the numbers/how many numbers you added up
  • Example: In a class the heights of the pupils in cm were 148, 153, 147 and 160
  • Step 1:
  • Step 2:

148+ 153+ 147 + 160 =

608

608 ÷ 4=

152cm

3 of 44

36

4 of 44

5 of 44

6 of 44

30

7 of 44

Average Change/Rate

  • Change/time
  • Example: A pupil’s height increased from 152cm in 2008 to 176cm in 2016. What was the average increase in height per year?
  • Step 1:
  • Step 2:

176 -152 =

24

24 ÷ 8=

3cm

8 of 44

Change = 15 - 5 = 10

10 ÷ 5 = 2

Change/time

9 of 44

Change= 64 -10 = 54

54 ÷ 60 = 0.9 mm/minute

______mm/minute

Change/time

10 of 44

Percentage

  • The formula for calculating a percentage is (number ÷ total) x 100
  • Example: 14 out of 20 pupils have brown eyes. What percentage have brown eyes?

  • Step 1:
  • Step 2:

14 ÷ 20 =

0.7

0.7 x 100 =

70%

11 of 44

Hint:

7 have high mutation = 13 do not

12 of 44

Hint:

32g dry mass = 18g of water

13 of 44

Number when given a Percentage

  • (Percentage/100) x total
  • Example: There are 150 kids in the park. 20% have an ice cream. Calculate the number of pupils with an ice cream

  • Step 1:
  • Step 2:

20 ÷ 100 =

0.2

0.2 x 150 =

30 kids

14 of 44

20 ÷ 100 = 0.2

0.2 x 95

(percentage/100) x total

15 of 44

(percentage/100) x total

Hint:

95% not used = 5% captured

16 of 44

Percentage Change

  • Percentage increase or percentage decrease:

(change ÷ start) x 100

Example: If a pupil has a height of 155 cm in August and measures 160 cm by December, what is the percentage change?

Step 1.

Step 2.

Step 3.

Change =

160 cm – 155 cm =

5 cm

5 (change) ÷ 155 (start value) =

0.032258

0.032258 x 100 =

3 % increase in height

17 of 44

25 – 30 = 5

5 ÷ 25 = 0.2

0.2 x 100 = 20 %

18 of 44

67.5 – 54 = 13.5

(change/start) x 100

13.5 ÷ 54 = 0.25

0.25 x 100 = +25 %

19 of 44

35 to 42 = 7

7 ÷ 35 = 0.2

0.2 x 100 = 20%

20 of 44

2 to 7 = 5

5 ÷ 2 = 2.5

2.5 x 100 = 250%

21 of 44

5 – 20 = - 15 *ignore the minus

15 ÷ 5 = 3

3 x 100 = 300%

22 of 44

(change/start) x 100

90 – 45 = 45

45 ÷ 45 = 1

1 x 100 = 100%

23 of 44

Because the starting populations weren’t all the same number

24 of 44

Ratios

  1. Write the numbers in the correct order
  2. Simplify by dividing both numbers by the same number until both in their simplest terms.
  3. Example: If 40 girls and 30 boys, what is the ratio of boys to girls?
  4. Step 1:
  5. Step 2:

30 : 40

Divide both by 5 =

6: 8

Divide both by 2 =

3: 4

25 of 44

165 : 105

Divide both by 5

= 33 : 21

Divide both by 3

= 11 : 7

OR

divide both by 15

= 11 : 7

26 of 44

13 : 5

65 : 25

Straight Hitchhiker

Divide both by 5

= 13 : 5

27 of 44

  1. : 4.5 X 2

180 : 9

20 : 1

28 of 44

Cell Size

  • length or width/ number of cells

2mm

Length is 2mm

5 cells across

2 ÷ 5 = 0.4mm

29 of 44

Cells Dividing

  • Always double your number

Example: Cells divide every 20 minutes. If you start with 5 cells, how many will you have after 1 hour?

0 minutes = 5 cells

20 minutes = 10 cells

40 minutes = 20 cells

1 hour = 40 cells

30 of 44

2

Start = 1000 cells/cm3

30 mins = 2000

60 = 4000

90 = 8000

120 = 16000

31 of 44

Other types of question

32 of 44

2.5 = 8

4.5 = 2

8 ÷ 2 = 4

33 of 44

34 of 44

26mm ÷ 20 minutes =

35 of 44

Non-resistant = 250

Resistant = 425

425 – 250 = 175

36 of 44

37 of 44

1975 = 4000 (millions), 2000 = 6000

1975 – 2000 = difference of 2000

6000 + 2000 = 8000

38 of 44

difference = 8000

8OC is the difference

Drop of 1000 per 1OC

32OC to 35OC = 3OC

3 x 1000 = 3000

1600 – 3000

= 1300

39 of 44

Validity

  • Only 1 variable should be changed

40 of 44

Only one variable should be altered to ensure valid results.

41 of 44

Reliability

  • Repeat the experiment several times at each altered variable and calculate an average

42 of 44

Answer: the measurements have not been repeated enough times for each type of stem to ensure reliable results.

43 of 44

44 of 44

  • AVERAGE (MEAN): add up all the numbers/how many numbers you added up
  • AVERAGE CHANGE/RATE: change/time
  • PERCENTAGE: (number / total) x 100
  • NUMBER WHEN GIVEN A PERCENTAGE: (percentage/100) x total
  • PERCENTAGE CHANGE: (change/start) x 100
  • CELL SIZE: length or width/number of cells
  • RELIABILITY: repeat the experiment several times several times and calculate an average