1 of 32

מפגש 2

22 באוקטובר, 2025

ברוכות הבאות/השבות!

ברוכים הבאים/השבים!

2 of 32

היכרות קצרה וחימום

השראה

הקשבה

הוא/היא

הם/הן

שאלה

תשובה

מפתח

הפתעה

חלום

שקט

הצלחה

תלמידים

תלמידות

הכי חשוב

שיעור

מורה

כל

כתבו בצ'אט:

  • שם
  • בית ספר, מיקומו
  • כיתות שמלמד.ת השנה
  • משפט יצירתי שהרכבת מהמילים בבועות
    • אפשר לשנות הטייה (למשל, יחיד לרבים)
    • אפשר להוסיף מילת יחס (למשל של, את, ב.., ל…, ש… וכיוב')

3 of 32

מטרת הקבוצה

קהילה מקצועית לומדת בעבור

המורים והמורות לעברית

מבתי הספר החברים בעברית במרכז

המעוניינים.ות ליצור חוויות למידה מיטביות

ולשפר את הישגי התלמידים.ות שלהם.ן בעברית.

4 of 32

מבנה המפגש

5 דקות חימום

5 - 10 דקות הצגת הנושא ומיקוד

10 דקות שיתוף שלכם.ן

25 דקות למידה חדשה: כמה אסטרטגיות, דוגמאות

5 דקות סיכום ורפלקציה

5 of 32

נושא המפגש: 3 מודלים לשיעור הטרוגני

3 Models of a Differentiated Lessom

6 of 32

מטרות המפגש - הוראה דיפרנציאלית

  • להכיר שלושה מודלים לתכנון שיעור הטרוגני (לא אסטרטגיות להוראה שוויונית)
  • להבין את היתרונות והחסרונות של כל מודל על מנת ליישם בצורה מושכלת בכיתה

7 of 32

3 מודלים לשיעור דיפרנציאלי

מודל 1: הוראה רב חושית מותאמת בכיתה שלמה / הוראה מדורגת Gradual Release of Responsibility

מודל 2: חלוקה לקבוצות הומוגניות או הטרוגניות, (לפי רמת תפקוד)

מודל 3: מודל התחנות:

״איתי, לידי, במרחב״

8 of 32

שתפו:

  • אילו מהמודלים אתם מכירים? מיישמים בכיתות שלכם?
  • מתי?
  • איך אתם מחליטים על החלוקה לקבוצות: הומוגניות/הטרוגניות?
  • מה האתגרים ביישום הוראה בקבוצות או בתחנות?

9 of 32

שלבי תכנון הוראה

היכרות עם התלמיד.ה:

אבחון רמת התפקוד ואתגרים ספציפיים

הגדרת ציפיות ריאליות

הגדרת תובנות-על, שאלות מהותיות, מטרות יחידה, ומטרות שיעור

תכנון הוראה דיפרנציאלית-שוויונית

בחירת חומרים

עיצוב הערכות מסכמות ומעצבות

10 of 32

שלב מקדים: אבחון רמת תפקוד

  • היכן רוב התלמידים שלכם נמצאים?
  • חשבו על תלמיד/ה ״מתקשה״ בכיתה הזו.
  • מה האתגרים שלו/שלה?
    • באילו תחומים:
      • אוצר מילים דל
      • קושי בקריאה: פענוח, שטף, הבנת הנקרא
      • הבעה בכתב
      • הבעה בע״פ
      • מוטיבציה: עניין/רלוונטיות

  • איך ידיעת רמת התלמידים שלי

יכולה לסייע לי להתאים את ההוראה לכל לומד?

הפירמידה ההפוכה של ACTFL

11 of 32

יוצרים שלוש קבוצות לפי תוצאות המיפוי

רוב הכיתה

רמת התפקוד:

_______

מתקדמים

מתקשים/

מתחילים

12 of 32

תכנון השיעור (המטרות, הטקסט, המשימות, ההפקה)

שלב 1:

כתיבת המערך לרוב הכיתה בהתאם לרמת התפקוד

שלב 3:

אתגור למתקדמים טקסט אותנטי

שאלות פתוחות להבעה חופשית

שלב 2:

תיווך למתקשים בעזרת

טקסט קצר או מעובד עם סימונים

שאלות סגורות ופתיחים

13 of 32

הגדרת ציפיות ריאליות ומתן תיווך או אתגור

בתוכן/טקסטים INPUT

בתהליך ההוראה-למידה

בתוצר OUTPUT

התערבות ואתגור לפי רמה

טקסט אותנטי, מעובד, מלאכותי

Adapt the task, not the text. דירוג וחזרות משמעותיות

חלוקה לקבוצות הומוגניות /

הטרוגניות

14 of 32

מודל 1: שיעור במליאה תוך התייחסות לשונות הלומדים

מתי? בד״כ שיעור פתיחה של יחידה או נושא משנה

לשם מה? ליצירת עניין וקהילה לומדת

איך? באמצעות:

  • הפעלה רב-חושית: תמונות, תנועה, פנטומימה, סרטון, שיר, כרטיסיות, תרשים גרפי לארגון המידע
  • הפעלה של ידע קודם: חוויות חיים, תוכן מוכר, מילים מוכרות וחדשות
  • שימוש באסטרטגיות התערבות: אסטרטגיות התערבות כלליות לפי רמה

סידור ישיבה: ישיבה אקראית, כיתה הטרוגנית או זוגות ״קרובים רחוקים״

דוגמה לשיעור: חברים בעברית + עברית בקליק - הצעה למערך שיעור (יסודי)

רשימת אסטרטגיות התערבות ואתגור לפי רמה

15 of 32

התאמת חומרים/תוכן, תהליך(סוגי שאלות) ותוצר לפי רמה

15

מתקדמים - פסקה

תוכן: משפטים בעלי קשר לוגי ופסקות >

תהליך: שאלות פתוחות >

תוצר: הפקה שדורשת תשובה מורכבת שכוללת משפטים בעלי קשר לוגי ופסקות (הרצאה, חיבור, כתבה…)

  • איך זה לחיות עם אחות גדולה? תן דוגמה
  • מה היית עושה אם הייתה לך אחות גדולה או אחות קטנה?

מתחילים - מילה

תוכן: רשימות מילים, משפטים קצרים (כותרת, שלט, מודעה, פתק, מסרון), >

תהליך: שאלות סגורות >

תוצר: רשימות מילים, משפטים קצרים (כותרת, שלט, מודעה, פתק, מסרון),

שאלות של כן/לא:

יש לך אחות?

שאלות של נכון / לא נכון:

השם שלה שירה?

זה או זה:

היא אוהבת בננה או מנגו?

השלמת תבנית:

היא בת ____

היא אוהבת _____

ביניים - משפט

תוכן: רצף של משפטים, פסקה (אימייל, כתבה, מאמר, בלוג) >

תהליך: שאלות פתוחות עם ראשי פרקים >

תוצר: רצף של משפטים, פסקה

האזינו למונולוג וספרו על האחות של נטע ועל האח/ות שלך. ספר על:

  • הגיל
  • מראה
  • תחביבים
  • אופי

16 of 32

מודל 2: קבוצות הומוגניות לפי רמת תפקוד/אתגר ספציפי

רוב הכיתה

בזוגות/

בקבוצה

מתקדמים

בזוגות/

בקבוצה

תיווך למתקשים

עם מורה

לשם הקנייה או תרגול/חיזוק

17 of 32

מודל 2: קבוצות הומוגניות

מתי/לשם מה?

להקניית אותו תוכן/ידע או פיתוח אותה מיומנות אבל עם סיוע של מורה בקבוצה קטנה

איך? באמצעות:

  • קבוצות הומוגניות לפי רמת תפקוד
  • הקנייה עם מורה או באופן עצמאי
  • הפעלה רב-חושית: תמונות, תנועה, פנטומימה, סרטון, שיר, כרטיסיות, תרשים גרפי לארגון המידע
  • שימוש באסטרטגיות התערבות: אסטרטגיות התערבות כלליות לפי רמה

סידור ישיבה: שולחן מורה, קרוב ללוח, המורה יושבת עם הפנים לכיתה, קבוצה המתקשים עם המורה, עם הפנים למורה/ללוח, רוב הכיתה במרחב בשתי קבוצות

רשימת אסטרטגיות התערבות ואתגור לפי רמה

בתוכן/טקסטים INPUT

בתהליך ההוראה-למידה

בתוצר OUTPUT

טקסט אותנטי, מעובד, מלאכותי

Adapt the task, not the text. דירוג וחזרות משמעותיות

חלוקה לקבוצות הומוגניות /

הטרוגניות

רוב הכיתה

בזוגות/

בקבוצה

מתקדמים

בזוגות/

בקבוצה

תיווך למתקשים

עם מורה

לשם הקנייה או תרגול/חיזוק

18 of 32

מודל 3: מודל התחנות

  1. מהו מודל התחנות? בכל תחנה/מרכז מתפתחים מיומנות אחרת או ידע לשוני או תוכן אחר לגמרי

  • מה התרומה/הייחוד של מודל התחנות? בחירה, עבודה באופן עצמאי או בחברותא
  • מה האתגר עם המודל הזה בשפה שנייה? דירוג: מקלט להפקה… INPUT to OUTPUT
  • איך נתאים את המודל ללימוד שפה שנייה?

האזנה

קריאה

דיבור

כתיבה

19 of 32

מודל התחנות בשיעור שפה שנייה: אפשרות 1

מתי? בשלב התרגול/החיזוק בהקשר סגור אחרי שנעשתה הקנייה של הידע הלשוני

לשם מה? תרגול של ידע לשוני

איך? באופנים שונים בהתאמה לפי סגנונות למידה שונים וברמות חשיבה שונות>> כל תחנה פעילות אחרת

20 of 32

מודל התחנות בשיעור שפה שנייה: אפשרות 2

מתי? לקראת סוף היחידה, לאחר שרוב הידע הלשוני כבר הוקנה, סיפקנו מודלים טובים ואסטרטגיות לעבודה עצמאית.

לשם מה?

לתרגול בהקשר רחב במיומנויות שונות, להעשרה

״לשחרר״, ולאפשר בחירה לתלמידים

איך?

תלמידים בוחרים באיזו תחנה שהם רוצים: שיר, קריאה, משחק, או לפי תוכן שמעניין אותם.

קבוצות הטרוגניות לפי רמת תפקודף הומוגניות לפי עניין וסגנון למידה

21 of 32

מודל התחנות הישראלי: איתי, לידי ובמרחב

•חלוקה לקבוצות:

  • משימה עבור המרחב "איתי" – לא רק למתקשים! כוללת הקנייה ותרגול של התכנים והמיומנויות הרלוונטיות. מומלץ גם פה לאפשר מענה דיפרנציאלי.
  • משימה עבור המרחב "לידי" – בדרך כלל תהיה משימת חובה, שכל הכיתה יכולה לעבוד בה באופן עצמאי.
  • משימה עבור המרחב "במרחב" – משימות של העמקה, העשרה או חיזוק. מומלץ לתת משימות שדורשות פחות השגחה של מבוגר. יצירות, משחקים, משימות מתוקשבות.

22 of 32

מבנה השיעור הדיפרנציאלי - לא משנה המודל!

  • פתיחה משותפת במליאה – חימום (5 דקות)

חימום: הזדמנות לדבר או להגיב בכתב על תמונה, היגד, שאלה, סרטון קצרצר

חלוקה אקראית או מכוונת (לפי רמה תפקודית, תחומי עניין, שיקול חברתי)

מעבר להוראה/למידה:

מציגים את נושא השיעור לתלמידים

מסבירים לילדים את המשימה שיש בכל תחנה או קבוצה / נעזרים בפעילויות מוכרות או בכרטיסיה עם הוראות באנגלית כדי לצמצם במתן הוראות

  • לב השיעור: במליאה/בקבוצות/תחנות

באופן עצמאי, בזוגות או בקבוצות הומוגניות או הטרוגניות

תוצר להערכה מעצבת

  • סיכום ורפלקציה במליאה (5 דקות)

שאלת חשיבה / משחק מסכם

מה למדנו היום? מה/מי עזר לי ללמוד? מה הפריע לי ללמוד היום?

מה אני עדיין לא מבין? מי יכול לעזור לי ואיך?איך מה שלמדתי היום מקדם אותי לעבר השגת מטרות היחידה / הערכה המסכמת של היחידה?

23 of 32

ניהול כיתה

לפני השיעור:

יוצרים שלוש קבוצות לפי תוצאות המיפוי שערכנו.

רושמים על הלוח את הסדר של השיעור, מי בכל קבוצה, מתי כל קבוצה בכל תחנה.

פוסטר כללים בכיתה

24 of 32

סיכום: המורה צריכה לחשוב מראש ולתכנן…

מטרת השיעור: הקנייה? תרגול? הערכה? דיון? מטרה כיתתית או קבוצתית?

פורום למידה: כיתתי, קבוצתי, זוגי, פרטני

מספר הקבוצות: כמה קבוצות, כמה תלמידים בכל קבוצה?

מספר הרמות: מתחילים-בינוניים ומתקדמים או רק 2 רמות?

הרכב הקבוצה: הומוגני, הטרוגני

משך המפגש: זמן למידה/הקנייה בכל חלק בשיעור

חומר הלימוד: האם כל הכיתה לומדת בספר הלימוד? כל קבוצה חומר אחר/ידע/מיומנות אחרים? חומר מעובד/אותנטי? מתוקשב?

סוג הסיוע: גריעה, החלפה, תרשים גרפי, שמע, אחר: _____

איך החומר יוצג? בלוח, בכרטיסיות, לכל שולחן, לכל הכיתה

הוראות: לכל הכיתה, לכל תחנה בנפרד וכו', האם לכתוב על הלוח, האם להדפיס ולתת לכל קבוצה/תלמיד בנפרד?�רעש ותנועה: כמה רעש אתם מוכנים שיהיה בכיתה, כמה תנועה וכמה זה מפריע אחד לשני.�סידור הכיתה:  ארגון הכיתה צריך לעזור לכם בפעילות אותה תרצו לבצע.�עזרה מהמורה: כיצד התלמידים מבקשים עזרה, מתי התלמידים מקבלים עזרה ואיך להסביר להם וכו'.

הנעה/מוטיבציה: איך לגרום לתלמידים להיות אחראיים ולוודא שהדברים מתנהלים כפי שאתם רוצים?

מעקב: איך אני אתעד את התקדמות התלמידים? איך המידע ישרת כל תלמיד בשיעור הבא?

טיפ כללי:

להתחיל בקטן. להתחיל משתי קבוצות גדולות, פעם בשבוע שיעור דיפרנציאלי

25 of 32

רפלקציה

  • מה תקחו מהמפגש לכיתה שלכם.ן?
  • איזה שאלות עדיין יש לכם.ן?
  • את מי תשתפו במידע מהמפגש היום?

26 of 32

נושאים למפגשים הבאים

נשמח לשמוע מכם.ן גם בקבוצת הוואטסאפ שלנו.

https://chat.whatsapp.com/Fc6WAJwU8UWJptleh5AQrK

המפגש הבא של הקהילה הלומדת שלנו:

רביעי, 3 בדצמבר

27 of 32

הזדמנות נוספות לפיתוח מקצועי:

ההרשמה בעיצומה!

הרשמו כאן

28 of 32

הזדמנויות נוספות לפיתוח מקצועי:

אחרי הפרומפט הראשון: תכנון הוראה, הערכה, ולמידה בשיעור עברית בעזרת בינה מלאכותית

קורס אונליין בשיתוף עם היברו קולג'

סייפן מן וד"ר כרמית בורשטין

ימי רביעי, החל מ-5 בנובמבר,

8-9:30 בערב (שעון מזרח) / 5-6:30 אחה"צ (שעון מערב)

$400, $360 לבתי ספר חברים

הוראת שפה מותאמת לומד.ת: החיבור בין מוח, רגש ויכולות

סדנת לפיתוח מקצועי (ללא עלות) - ד"ר טלי ברקוביץ'

שני, 24 בנובמבר, 8-9 בערב (שעון מזרח) / 5-6 אחה"צ (שעון מערב)

המפגשים בזום

29 of 32

הזדמנויות נוספות לפיתוח מקצועי לרכזי.ות עברית:

הצטרפו לקבוצת פריזמה-רשת מנהיגי.ות עברית!

  • פגישות לימודיות על נושאים שחשובים לכם.ן
  • קהילה מקצועית
  • מרחב שיתופי למידע, הצלחות, ואתגרים

הפגישה הבאה: שילוב סטנדרטים של כשירות תרבותית

חמישי, 29 בינואר, 2026, 8-9 בערב (שעון מזרח) / 5-6 אחה"צ (שעון מערב)

להצטרפות לקבוצה (דרך אתר פריזמה): לחצו כאן

לפרטים נוספים: נילי פנחסי באימייל: nilip@hebrewatthecenter. org

30 of 32

איזור החברות

גישה להרצאות מוקלטות, לחומרי הוראה ולמידה דרך אתר החברים

https://hebrewatthecenter.org/hatc-member-zone/

31 of 32

32 of 32

אילו אתגרים מעניינים אתכם.ן?

האם יש עוד אתגר שמעניין אתכם.ן?

  • איך עונים על צרכי כל התלמידים.ות בכיתה?
  • מהי הטרוגניות "הגיונית"? האם כל הלומדים.ות יכולים.ות ללמוד בכיתה אחת?
  • למי לכוון את תכנון השיעור - לתלמידי הקצוות? לתלמידי האמצע?
  • האם קבוצות עבודה צריכות להיות תמיד הומוגניות מבחינת רמת העברית?
  • איך להעריך את כל התלמידים.ות במהלך/בסוף השיעור?
  • במה כרוך ניהול כיתה הטרוגנית?
    • איך לוודא שכל חברי הקבוצה עובדים.ות?
    • איך לעודד עצמאות לומד.ת בכל רמות העברית?
  • איך ליצור קהילה גם בכיתה הטרוגנית?
  • כמה זמן יידרש לי לתכנן שיעור הטרוגני?
  • איך טכנולוגיה יכולה לסייע בתכנון השיעור ובתהליך הלמידה?